Main Menu

nyelv

Started by iko, 2004-02-03, 21:52:48

Previous topic - Next topic

Zsiga

Quote from: .Attila on 2006-09-08, 00:48:15
Quote from: ZsigaA jelentkezési lapon voltak olyasmi kérdések hogy miért akarok japánul tanulni, és volt olyan válaszlehetőség is hogy anime/manga meg számítógépes játékok miatt. lul (Ráadásul még azt is kérdezték hogy melyik a kedvencem...)
És ezen most mi olyan vicces vagy meglepő? Az elmúlt években az anime, manga és hozzátartozó egyéb áruk fontos exporttá váltak, sokan emiatt kezdtek el érdeklődni Japán, japán dolgok és a japán nyelv iránt.
Az anime geek megjegyzésed meg eléggé alaptalan. Lehet, hogy sokan azért mentek, de ránézésre csak párra lehet ráfogni. Én Corvinus-os lánnyal beszélgettem, mert ösztöndíjjal szeretne kimenni jövőre, és ahhoz min. 1 év japántanulásról fel kell tudni mutatni egy hivatalos papírt. Velem szemben öltönyös emberke ült, és még sok emberről mondhatom, hogy totál átlagos kinézetűek.
Először meglepett, aztán jót röhögtem rajta. Végül pedig egy kicsit jobban belegondoltam, és megdöbbentem hogy tényleg léteznek olyan emberek akik azért mennek oda (és esetleg épp az említett Corvinus-os csajhoz hasonlóktól veszik el a helyet, akiknek talán egy icipicit nagyobb szükségük lenne rá...) hogy többé ne kelljen várniuk a Naruto és Bleach subra, hanem nézhessék a rawot is.  Fogalmazzunk úgy hogy az átlagnál kicsit nehezebben tolerálom az otakukat...
A geek-megjegyzésem meg szerintem teljesen megállja a helyét, nem azt írtam ugyanis hogy mindenki az volt a jelenlévők közül, de még azt se hogy a nagy részük, csak azt hogy ennyit egy helyen én még nem láttam belőlük. Biztos vagyok benne egyébként hogy egy anime con-on többet látnék, de ott még eddig nem jártam. (Érdekes hogy a ronda csajos megjegyzésemet nem kívántad megcáfolni... :D)

.Attila

#511
Quote from: Fazék on 2006-09-08, 01:29:51
Quote from: .Attila on 2006-09-08, 01:28:10
Ez a "pwolni fogsz" voltaképp mit is jelent? Tényleg nem értem.
azt hogy brutálisan jó lehetsz a többiekhez képest, amit én is könnyedén el tudok képzelni :)

én ebben a félévben inkább passzoltam a Japán Alapítványos tanfolyamot. ha egyszer végre sikerül rávennem magam, hogy folytassam a tanulást, akkor lehet hogy megpróbálok jövőre becsatlakozni, de jelenleg nagyon elhanyagolom a nyelvet sajnos... :(
Akkor mégiscsak jól értettem, csak nem akartam elhinni, hogy azt jelentheti. Nos, tudásban nem valószínű, hogy pwolni fogok, hisz' tényleg kb. azon a szinten vagyok,  esetleg csak beszédben egy kicsit. A többi viszont már egyéniségfüggő, nekem pl. könnyebben mennek a kanjik, ha eleget használom.

Quote from: ZsigaA geek-megjegyzésem meg szerintem teljesen megállja a helyét, nem azt írtam ugyanis hogy mindenki az volt a jelenlévők közül, de még azt se hogy a nagy részük, csak azt hogy ennyit egy helyen én még nem láttam belőlük. Biztos vagyok benne egyébként hogy egy anime con-on többet látnék, de ott még eddig nem jártam.
Ja, így jogos, mea culpa. Egyébként lehet, hogy a corvinusos csaj is ezért akar kimenni, erre ugyanis nem kérdeztem rá ;)

kikuchiyo

Quote from: Fazékén ebben a félévben inkább passzoltam a Japán Alapítványos tanfolyamot.
Rosszul teszed, de hát te tudod.

Quote from: .AttilaNos, tudásban nem valószínű, hogy pwolni fogok, hisz' tényleg kb. azon a szinten vagyok,  esetleg csak beszédben egy kicsit. A többi viszont már egyéniségfüggő, nekem pl. könnyebben mennek a kanjik, ha eleget használom.

Valóban nem garantált, hogy egyévnyi kinttartózkodás alatt folyékonyan megtanul az ember; a tavalyi csoprtba járt egy ideigy egy srác, aki egy évet volt kint, a többiekhez képest valóban sokkal összefüggőbben tudott beszélni, de a nyelvtan meg a kanjik már nem mentek neki. Igaz, ő asszem dolgozott kint, nem elsősorban tanulni ment ki.

Quote from: Zsigamegdöbbentem hogy tényleg léteznek olyan emberek akik azért mennek oda, hogy többé ne kelljen várniuk a Naruto és Bleach subra

Hát akkor röhöghetsz rajtam is, mert eredetileg én is animés indíttatásból kezdtem japánul tanulni, és jelenleg én is arra csak használom a nyelvet, hogy NHK meg Higurashi rawokat nézzek... persze érdekel a kultúra többi aspektusa is, és egyszer majd talán kijutok tanulni vagy dolgozni, és az önéletrajzban is jól mutat.

Amin én lepődtem meg egyszer, az az, hogy az egyik kezdős csaj azt magyarázta éppen a senseinek, hogy ő azért tanul, mert ki szeretne menni animátornak Japánba. A sensei bizonytalanul hozzám irányította, hogy "Izé, az animékhez talán a Péter-san ért", de nem kötöttem a csaj orrára, hogy animátornak menni Japánba kb. olyan, mint homokárusnak menni a Szaharába. Talán, ha lenne egy ütőképes portfóliója, fel tudna mutatni mondjuk két-három átvezető animációt, amit ő csinált játékokhoz, vagy valami fesztiváldíjas diplomafilmet... de az nem éppen elég, ha a barátnői szerint jól tud Inuyashát rajzolni.
Failure is the default option

Zsiga

Quote from: kikuchiyo on 2006-09-08, 01:47:30
Quote from: Zsigamegdöbbentem hogy tényleg léteznek olyan emberek akik azért mennek oda, hogy többé ne kelljen várniuk a Naruto és Bleach subra
Hát akkor röhöghetsz rajtam is, mert eredetileg én is animés indíttatásból kezdtem japánul tanulni, és jelenleg én is arra csak használom a nyelvet, hogy NHK meg Higurashi rawokat nézzek... persze érdekel a kultúra többi aspektusa is, és egyszer majd talán kijutok tanulni vagy dolgozni, és az önéletrajzban is jól mutat.

Amin én lepődtem meg egyszer, az az, hogy az egyik kezdős csaj azt magyarázta éppen a senseinek, hogy ő azért tanul, mert ki szeretne menni animátornak Japánba. A sensei bizonytalanul hozzám irányította, hogy "Izé, az animékhez talán a Péter-san ért", de nem kötöttem a csaj orrára, hogy animátornak menni Japánba kb. olyan, mint homokárusnak menni a Szaharába. Talán, ha lenne egy ütőképes portfóliója, fel tudna mutatni mondjuk két-három átvezető animációt, amit ő csinált játékokhoz, vagy valami fesztiváldíjas diplomafilmet... de az nem éppen elég, ha a barátnői szerint jól tud Inuyashát rajzolni.
Nem, csakazértse fogok röhögni rajtad. :P (Főleg hogy ez számomra nem is nevetséges, inkább, hát nem is tudom hogy fogalmazzam, na szóval én szégyellem magam helyettük...  :redface:)
Téged pl. egy értelmes embernek ismertelek meg itt a fórumos megnyilvánulásaid alapján, így biztos vagyok benne hogy tudsz különbséget tenni saját magad és egy általam emlegetett otaku között... ;)
Mellesleg bzonyos szempontból én is az animék miatt kezdem el, meg valószínűleg nem sűrűn fogom másra használni (bár szeretnék kimenni egyszer Japánba, akár hosszabb időre, de a nagyobb városoktól jó messzire...) a majd megszerzett nyelvtudásom.

Az animátoros story meg  :eek:

.Attila

Quote from: Zsiga on 2006-09-08, 02:02:24
(bár szeretnék kimenni egyszer Japánba, akár hosszabb időre, de a nagyobb városoktól jó messzire...)
Pedig Tokyo jó hely ;) És biztos Osaka is, de ott mindössze néhány órát töltöttem, annak nagy részét is egy bárféleségben.

Zsiga

Quote from: .Attila on 2006-09-08, 02:31:21
Quote from: Zsiga on 2006-09-08, 02:02:24
(bár szeretnék kimenni egyszer Japánba, akár hosszabb időre, de a nagyobb városoktól jó messzire...)
Pedig Tokyo jó hely ;) És biztos Osaka is, de ott mindössze néhány órát töltöttem, annak nagy részét is egy bárféleségben.
Persze, egyszer mindenképp látni kell, de nem nekem való hosszútávon, nem szeretem a tömeget. Meg mondjuk szeretnék esetleg egy 5 négyzetméternél nagyobb szobában lakni, amire azért lássuk be hogy egy vidéki tizenpárezres városkában (vagy egy mégkisebb faluban) nagyobb az esélyem. :)

.Attila

Megkaptam az értesítőt, az 5. csoportba raktak. Ennek örülök.
Egyébként az alábbi is állt az e-mailben:

QuoteMint Ön is bizonyára tudja, a tanfolyamra rendkívül sokan jelentkeztek, ezért a tantermek befogadóképességét figyelembe véve az időpontokon módosítanunk kellett.

Ezek szerint most mindenkit felvettek? Még a kezdősök közül is mindenkit? Az nem kevés. Lehet, hogy arra számítanak, hogy majd a komolytalanok eltűnnek, és akkor talán pont kialakul a kívánt létszám? :)

Fazék

Quote from: .Attila on 2006-09-08, 18:27:20Ezek szerint most mindenkit felvettek? Még a kezdősök közül is mindenkit? Az nem kevés. Lehet, hogy arra számítanak, hogy majd a komolytalanok eltűnnek, és akkor talán pont kialakul a kívánt létszám? :)
ez szokott történni :D
amikor én kezdtem el, első évben 2 nagy létszámú csoport indult. ha jól emlékszem, már a 2. félévben is 1 csoport lett ebből (vagy talán két kicsit csoport? na mindegy :D), szóval 3. félévre már simán csak 1 csoportnyi ember maradt és azoknak is csak a fele járt be órákra :)

.Attila

Quote from: Fazék on 2006-09-08, 19:17:18
Quote from: .Attila on 2006-09-08, 18:27:20Ezek szerint most mindenkit felvettek? Még a kezdősök közül is mindenkit? Az nem kevés. Lehet, hogy arra számítanak, hogy majd a komolytalanok eltűnnek, és akkor talán pont kialakul a kívánt létszám? :)
ez szokott történni :D
amikor én kezdtem el, első évben 2 nagy létszámú csoport indult. ha jól emlékszem, már a 2. félévben is 1 csoport lett ebből (vagy talán két kicsit csoport? na mindegy :D), szóval 3. félévre már simán csak 1 csoportnyi ember maradt és azoknak is csak a fele járt be órákra :)

Igen, arról hallottam már, hogy gyorsan fogy a létszám, de arról még nem, hogy eleinte jóval többet vesznek fel, mert majd úgyis eltűnik a többség ;)

Firebird

#519
Én is beíratkoztam szerencsésen 14.nek, leperkáltam amit lekellett, de még nem kaptam e-mail-t remélem nem felejtettek el :eek: :bruhuhu:
Nem is tudtam hogy a japán alapítvány ilyen tök modern hely. :eek: De jó lesz mert órák előtt tudom olvasással tölteni az időmet ott, gondolom nem tilos ha már könyvtár. :smile:

kieg: kaptam e-mailt yaay :D  értesítettek, hogy az 1.B csoportba osztottak ami akkor van mint amit egyébként is meghirdettek. Akkor a 3 induló csoport egyszerre tanul vagy valamelyiknek ez változott? 
Azt írják hogy egyetemista csoport de gondolom azokra értették akik már kijárták a középsulit, mert pl én technikus vagyok csak.
Nembaj az a lényeg, hogy beíratkozás Mission Accomplised :D

Zsiga

Quote from: Firebird on 2006-09-08, 19:37:18
Én is beíratkoztam szerencsésen 14.nek, leperkáltam amit lekellett, de még nem kaptam e-mail-t remélem nem felejtettek el :eek: :bruhuhu:
Nem is tudtam hogy a japán alapítvány ilyen tök modern hely. :eek: De jó lesz mert órák előtt tudom olvasással tölteni az időmet ott, gondolom nem tilos ha már könyvtár. :smile:

kieg: kaptam e-mailt yaay :D  értesítettek, hogy az 1.B csoportba osztottak ami akkor van mint amit egyébként is meghirdettek. Akkor a 3 induló csoport egyszerre tanul vagy valamelyiknek ez változott? 
Azt írják hogy egyetemista csoport de gondolom azokra értették akik már kijárták a középsulit, mert pl én technikus vagyok csak.
Nembaj az a lényeg, hogy beíratkozás Mission Accomplised :D
:tezsvir:
Szintén 1.B :)

.Attila

Quote from: Firebird on 2006-09-08, 19:37:18
Én is beíratkoztam szerencsésen 14.nek, leperkáltam amit lekellett, de még nem kaptam e-mail-t remélem nem felejtettek el :eek: :bruhuhu:
Nem is tudtam hogy a japán alapítvány ilyen tök modern hely. :eek: De jó lesz mert órák előtt tudom olvasással tölteni az időmet ott, gondolom nem tilos ha már könyvtár. :smile:

kieg: kaptam e-mailt yaay :D  értesítettek, hogy az 1.B csoportba osztottak ami akkor van mint amit egyébként is meghirdettek. Akkor a 3 induló csoport egyszerre tanul vagy valamelyiknek ez változott? 
Azt írják hogy egyetemista csoport de gondolom azokra értették akik már kijárták a középsulit, mert pl én technikus vagyok csak.
Nembaj az a lényeg, hogy beíratkozás Mission Accomplised :D

Gondolom a Japán Alapítvány irodáit japán pénzből (is) finanszírozzák. Mellesleg berendezésre olyan, mint Japánban tkp.

kikuchiyo

Az egyetemista csoport vélhetőleg azt jelentheti, hogy az egyetemisták időbeosztásához próbáltak vele igazodni.
Failure is the default option

Zsiga

Egy kis segítségre lenne szükségem.
Meg tudjátok mondani, hogy ezen a képen a második sorban balról az első és a hetedik kanji mit jelent?

kikuchiyo

Failure is the default option

Zsiga

Quote from: kikuchiyo on 2006-09-09, 00:47:27
http://rut.org/cgi-bin/j-e/FG=r/inline/dokanji?PP=4-3-1&RR=kan&SS=3&BB=&QQ=&YY=&WW=&EE=dry&scope=b
http://rut.org/cgi-bin/j-e/FG=r/inline/dokanji?PP=2-5-7&RR=ki&SS=&BB=&QQ=&YY=&WW=&EE=precious&scope=b

You are into some pretty advanced stuff, man...
:merci:
Azért ott még nem tartok hogy hatodikos kanji-t tanulgassak unalmamban, nyugi... :D
Valamelyik nap MSN-en beszélgettem egy ismerősömmel arról hogy japánul fogok tanulni, és amikor egy hiragana-táblára azt mondta hogy nem is tűnik nehéznek, belinkeltem neki ezt a képet, erre ő kitalálta hogy mostantól az az első jel őt, a hetedik meg engem fog jelenteni. :)

.Attila

Kemény 18 kanjit sikerült felismernem belőlük.

kikuchiyo

43 és még párról rémlik, hogy találkoztam már velük... de sajnos mindet kéne tudni a 2-kyuuhoz. :(
Failure is the default option

.Attila

Quote from: kikuchiyo on 2006-09-09, 02:01:34
43 és még párról rémlik, hogy találkoztam már velük... de sajnos mindet kéne tudni a 2-kyuuhoz. :(

Mennyi ideje tanulsz? Én most év végén szeretném letenni a 3kyuu-t.

Egy kis érdekesség: amikor koreaiaktól kérdeztem, hogy milyen szintén tudják, egyik csaj mondja, hogy 8-as szint. He? :confused: Kiderült, máshogy van a rendszer, 1-től 8-ig van, és az 1-es a legalacsonyabb.

kikuchiyo

Tanfolyamon két éve, a 3-kyuu már megvan. Előtte már tanulgattam valamicskét magamban, úgyhogy nem teljesen kezdőként mentem oda.
Failure is the default option

.Attila

Quote from: kikuchiyo on 2006-09-09, 03:07:46
Tanfolyamon két éve, a 3-kyuu már megvan. Előtte már tanulgattam valamicskét magamban, úgyhogy nem teljesen kezdőként mentem oda.

Akkor hadd kérdezzem már meg, mert kíváncsi vagyok :)
5-ös csoport kb. hova jut egy év alatt?

kikuchiyo

Jó kérdés, mert olyan, hogy "ötös csoport", eddig nem volt, most indul először. :) Pontosabban ezt a "már majdnem középfokú szintű" csoportot csak az idén vezették be.
Úgy tudom, a Minna no Nihongo 2. kötetének végével fogjátok kezdeni, aztán annak befejezése után kezdtek el egy új tankönyvet, ami vsz. a J-Bridge lesz (de nem biztos).

Egyébként pedig nagyrészt rajtad múlik, hogy mennyit fejlődsz. A tanfolyam csak a lehetőséget adja meg, hogy érintkezz japán emberekkel és rendezett körülmények között foglalkozz a nyelvvel. Ha otthon semmit sem foglalkozol vele, akkor a tudásodat legfeljebb szinten tartani tudod, fejleszteni nem.
Ha lelkesen, teljes erőbedobással nekiállsz, akkor rövid idő alatt is nagyon sokat lehet megtanulni.
Failure is the default option

Zsiga

Vettem egy ilyen szótárt. Szerintem 3800Ft-ot megért, főleg úgy hogy ez 14k, ráadásul ez csak japán-magyar (a magyar-japán ugyanebből meg még +18k...), mellesleg meg egy nagyságrenddel gagyibbnak nézett ki élőben mint az Oxford...

kikuchiyo

Nekem is egy ilyen kisszótáram van, kezdetnek megteszi.

Az a japán-magyar, amit linkeltél, az eléggé gyenge. A nyomdai kiállítása pocsék, az igényessége szószedet-szintű, viszont ehhez képest nagyon drága.
Van belőle kisszótár és kéziszótár is, de a kettő szóanyaga egy és ugyanaz.

Állítólag a Károlin készül egy rendes szótár is, de annak már vagy fél éve meg kellett volna jelennie.
Failure is the default option

Kuroi Tenshi

Quote from: .Attila on 2006-09-08, 00:48:15
Én Corvinus-os lánnyal beszélgettem, mert ösztöndíjjal szeretne kimenni jövőre, és ahhoz min. 1 év japántanulásról fel kell tudni mutatni egy hivatalos papírt.
Üdv újra itt Attila! :)

Elég egy fél év. Én is pályázok rá :D

Quote from: Firebird on 2006-09-08, 19:37:18
Nem is tudtam hogy a japán alapítvány ilyen tök modern hely. :eek:
az 1.B csoportba osztottak
Idén költöztek oda.
Szintén 1B  :tezsvir:
Quote from: .Attila on 2006-09-08, 22:56:38
Gondolom a Japán Alapítvány irodáit japán pénzből (is) finanszírozzák.
Nyilvánvalóan. Másképp nem tudom, hogy tudnák az irodát fenntartani és a különböző programokat, kiállításokat szervezni :)

.Attila

Quote from: Kuroi Tenshi on 2006-09-09, 22:05:25
Quote from: .Attila on 2006-09-08, 00:48:15
Én Corvinus-os lánnyal beszélgettem, mert ösztöndíjjal szeretne kimenni jövőre, és ahhoz min. 1 év japántanulásról fel kell tudni mutatni egy hivatalos papírt.
Üdv újra itt Attila! :)

Elég egy fél év. Én is pályázok rá :D

Én is így tudtam, ezért külön rákérdeztem. De csak jól jártok, ha minél magasabb szintre juttok, annál többet tudtok kint élesben gyakorolni. Nomeg japánokkal ismerkedni.

Kuroi Tenshi

Persze.
Nem csak azért kezdek neki, hogy egy évre kimehessek, és utána kész ennyi ;)

Valami extrát nem mondott még róla (pl hány fő, milyen egyéb feltételek, stb)? A hirdetőtábla már akkor is szűkszavú volt, és archiválni sem archiválták :rolleyes:

.Attila

Quote from: Kuroi Tenshi on 2006-09-10, 03:00:13
Persze.
Nem csak azért kezdek neki, hogy egy évre kimehessek, és utána kész ennyi ;)

Valami extrát nem mondott még róla (pl hány fő, milyen egyéb feltételek, stb)? A hirdetőtábla már akkor is szűkszavú volt, és archiválni sem archiválták :rolleyes:

Corvinus-os vagy? Én közben megismertem azt a két embert, akik kimennek most. És tudtommal a BME-n is gyakorlatilag ugyanazok a feltételek, tehát:

2 embert fogad a Waseda egyetemenként. A Waseda biztosítja a tandíjmentességet, de ösztöndíjat nem, azt az állam adja, ha ad egyáltalán. Akik most mennek ki corvinus-osok, azok nem kaptak ösztöndíjat. Hogy hogyan dől el, ki kap ösztöndíjat, azt nemigazán tudjuk. Talán a görgetett súlyozott átlag + esetleg nyelvismeret, de ez csak tipp.
Tőlünk a Toudai-ra is mehet egy ember, ha minden igaz csak kutatói státuszban, ill. a BME-nek még van pár kapcsolata, asszem osakai egyetemmel is pl.

Nálatok maradva: kiírják egyetemen belül, 2 ember megnyeri, és onnantól annak a 2 embernek a helye a Waseda-n biztosított (tudtommal), de pályázni kell azért külön a Waseda-ra is. Pályázni kell ösztöndíjért is, ez viszont már korántsem garantált.

Egyéb feltétel? 3-4. éveseknek szokták kiírni, papír fél év japán tanulásról, kb. ennyi. Mire gondoltál tkp.?

Kuroi Tenshi

Már ez is sokkal több, mint amit a tavalyi pályázati felhívásról meg lehetett tudni, meg amire emlékeztem, kösz! :)
3-4. év? Hoppá, már most negyedéves vagyok, addigra már ötödéves leszek :(
Na mindegy, akkor majd legfeljebb máshogy, később jutok ki.

.Attila

Quote from: Kuroi Tenshi on 2006-09-10, 03:43:52
Már ez is sokkal több, mint amit a tavalyi pályázati felhívásról meg lehetett tudni, meg amire emlékeztem, kösz! :)
3-4. év? Hoppá, már most negyedéves vagyok, addigra már ötödéves leszek :(
Na mindegy, akkor majd legfeljebb máshogy, később jutok ki.

A pályázáskor kell lenni 3-4. évesnek.