Main Menu

nyelv

Started by iko, 2004-02-03, 21:52:48

Previous topic - Next topic

Licht

Quote from: .Attila on 2007-01-26, 11:53:46
Quote from: Licht on 2007-01-26, 05:36:08
Imo a nyelvtant es a kanjikat mindenkinet otthon kellene megtanulni. Ami nem ertheto azt oran meg lehet kerdezni. De az oran pl kanjik tanulasaval pazarolni az idot ertelmetlen.
Szokincset is egyedul lehet fejleszteni, oran kulon foglalkozni vele felesleges.

Ezért viszont nem fizetek 30ezer Ft-ot félévente. Ha mindent nekem kell magamtól otthon megtanulni, akkor miért is fizetek?
Írást gyakorolni tudok a mixi.jp-n. Beszélni meg úgyse beszélünk eleget, ahhoz sokan vagyunk a csoportban.
Quote from: .Attila on 2007-01-26, 11:53:46
Quote from: Licht on 2007-01-26, 05:36:08
Imo a nyelvtant es a kanjikat mindenkinet otthon kellene megtanulni. Ami nem ertheto azt oran meg lehet kerdezni. De az oran pl kanjik tanulasaval pazarolni az idot ertelmetlen.
Szokincset is egyedul lehet fejleszteni, oran kulon foglalkozni vele felesleges.

Ezért viszont nem fizetek 30ezer Ft-ot félévente. Ha mindent nekem kell magamtól otthon megtanulni, akkor miért is fizetek?
Írást gyakorolni tudok a mixi.jp-n. Beszélni meg úgyse beszélünk eleget, ahhoz sokan vagyunk a csoportban.

na jo, de heto 3 oratol megis mit varsz? Nincs ido mindenre, akkor meg legyen az amit tenyleg nem tudsz otthon csinalni.

kisvirag

jah, kikuchyo, bar en csak a teherhajot halottam eddig :)
de egyebkent tenyleg eleg nevetseges, mit kell 4 honapot ulni rajta.
bar gondolom mindenhova ugyanakkor kuldenek mindent, nehogy a folyamatos feldolgozas miatt egyes orszagok megsertodjenek, hogy mas orszagok miert kaptak meg hamarabb az eredmenyeket :D :haha:
Az emberek azért magányosak mert falakat építenek hidak helyett.

.Attila

Quote from: Licht on 2007-01-26, 13:47:04
na jo, de heto 3 oratol megis mit varsz? Nincs ido mindenre, akkor meg legyen az amit tenyleg nem tudsz otthon csinalni.

Csak tudod, 30ezer Ft-ot fizetni azért, hogy nem tudok szinte semmivel sem többet...
És mondom, hogy gyakorolni sem lehet igazából. Most azt mondod, hogy a beszélgetést lehetne gyakorolni 30ezer Ft-ért. De ha a 90percet leosztod mondjuk 10-zel, akkor átlag 9 percet gyakorolhatsz per óra. Gondolod, hogy heti 18 perc nagyon előre fog lendíteni?
Ha te otthon tanulsz, akkor simán lekörözöd a többieket, onnantól kezdve neked nem gyakorlás lesz az óra, hanem dögunalom, amiért fizettél.

30ezer Ft-ot ez nem ér meg nekem, az biztos, ebből majdnem meg tudnám venni a fotóállványt, amit akarok, na az már tényleg hasznos dolog, és az nem fél évre szól, hanem egész életre, mert még engem is túl fog élni.

Ready2

hehe hat igen. Akkor most meselek kicsit Karolirol, hogy ott hogy megy (pontosabban elso felevrol mert most ezen vagyok tul)

Elso felevben volt 3 azaz harom(III) targyunk amelyek a japan nyelvvel foglalkoztak. A tobbi targy egyfelol okori tortenelem (kina), irasok es nyelvek(operzsa, arab, heber, foniciai stb), irodalomtudomany, filozofia, retorika, okori vallasok, keleti vallasok, egyhazismeret, es ezenkivul vallasok vallasok es vallasok. Volt meg egy japan orszagismeret ami lenyegeben foldrajzrol, tarsadalomrol es na mirol? japan vallasairol szolt.  Ezen kivul volt egy muveszettortenet is valamint egy masik keleti nyelv tanulasa, ami csak a kinai lehetett. Itt persze egyszerusitett kinai kanjikat tanultunk, hogy az amugyis elegge hianyos japan kanji tudasunkat jobban osszezavarjuk.

Terjunk ra arra a 3 orara ami a japan nyelvvel foglalkozott:

Volt egy japan bunkei ami japan nyelvtannal foglalkozott. Ezzel voltam a legjobban megelegedve, itt tenyleg elegge melyen belementunk a nyelvtanba es meg viszonylag haladtunk is bar nehol mar tul mely volt, merthat pl a "youni" vagy a "bakari" 14-5 kulonbozo hasznalati modjat szerintem meg a japanok se ismerik. Persze a konyv amibol tanultunk japan nyelvu, igy kisse nehezkes volt megerteni japanul a nyelvtani magyarazatokat. (tobbnyire a sensei-nek kellett felolvasnia mert hat meg limitalt a kanji tudasunk plane ami a nyelvtannal kapcsolatos szakszovegeket illeti).
Vizsgan utana persze egy joval egyszerubb konyv szovegeibol kellett forditani mondatokat, amiben a nyelvtan nem, vagycsak alig haladta meg a 2 minna no nihongo konyvek nyelvtanat.

Volt egy nihongo no tadashisa ugymond nyelvhelyesseg nevu targy. Ezen gyakorlatilag semmit nem csinaltunk oran. Elejen ugy volt, hogy 1percet kell majd mindenkinek beszelgetnie a tanarral de ebbol semmi se lett a felev folyaman. Igy az ora azzal ment el, hogy a beadando hazifeladatokrol beszelt a sensei es kiadta a kov orara beadando feladatokat es neha par percet meg keigorol is ejtett. Utana pedig mindenki beszelgetett vagy egymassal vagy az oran jelenlevo japan anyanyelvu diakokkal. 
A beadando feladatok viszonylag nehezek voltak (ijime, burakumin stb). Amikor oran az egyes beadandokrol beszelt a tanar, akkor a nehez temak miatt gyakorlatilag mindig csak az adott dolgozat iroja ertette pontosan mirol van szo. A tobbiek okosan bologattak.
Szoval alibi oranak elment, tanitani nem igazan tanitottak semmit, tanulni nemigen tanultunk semmit.
Ev vegen meg kellett irni egy 3kyuu tesztet meg egy keigo tesztet es ennyi volt. Kov felevben ha joltom mar 2kyuu-s tesztet kell, ami elegge vicces azt elnezve hogy mennyire "sokat" tanultunk ebben a felevben.
Ja az oran a tanar kizarolag japanul beszelt, ami leven, hogy a tarsasag nyelvtudasa hihetetlenul vegyes, az emberek egy reszenek erthetetlen (vagy legalabbis nehezen ertheto) volt.

A 3. targy japan nyelvgyakorlatok (akiko sensei-el).  Itt magnon hallgattunk szovegeket es utana csinaltunk hozza feladatokat.
Ezen az oran is nagyon szepen kijott a kulonbozo tudasszintekbol fakado nehezsegek. Voltak akik szinte sose ertettek elegge a szovegeket es igy alig tudtak vmit kezdeni a feladatokkal es voltak, akiknek pedig ezek tul egyszeruek voltak. 
Ha nagyon joindulatu vagyok akkor par szot tanultunk a felev folyaman az oran, de igazabol itt is mindent otthon kellett megtanulni.

Osszessegeben 2 dolog derult ki:
- Egyreszt a nagy tudasbeli kulonbsegekkel a tanarok abszolut nem tudnak mitkezdeni, annak ellenere, hogy japan erettsegit kellett tenni mindenkinek, eg es fold a kulonbseg az emberek kozott. (volt akinek 2kyuu is semmiseg (80+%) es volt akinek a 3kyuu is csak kb 30-40%osra ment). Ezt akiko tudta meg viszonylag legjobban megoldani, mert 2 csoportra bontotta az evfolyamot tudas szerint, de sajnos ezis edes keves volt.

- Masreszt majdnem mindenkinek (legalabbis akikkel beszeltem: 80-90%) az volt a velemenye, hogy a felev folyaman szinte csak felejtett japan nyelvbol es kevesbe tud felev vegere, mint erettsegi idejen. Ennek oka a sok egyeb targy, amiknek az egvilagon semmi koze a japan nyelvhez es amikbol persze ugyanugy kellett vizsgaznunk.
A japan nyelvi targyakbol a vizsgak lementek dec. elejen tobbnyire, azota szinte elo se vettunk a japant mivel nemvolt ra ido a tobbi targy miatt. Leven hogy kov. felevben szinte ugyanezeknek a targyaknak a II. resze kovetkezik (tehat elorelathatolag a ismeretgyarapodasunk ami a japan nyelvet illeti a 0hoz fog konvergalni), elegge eselytelen az elso ev vegen esedekes kozel 2kyuu szintu alapvizsga japan nyelvbol... (jo azoknak fog menni akiknek mar mostis menne :P)

Vegso kovetkeztetes: otthon lehet egyedul a legjobban japanul tanulni. Ez sajnos a nagy igazsag. (vagy persze lehet menni japanba)

Liquid Snake

Hali! nemtom h ez a helyes topic-e de megkérdezném h ez mit jelent?: watasiwa sukeitoboda desu
Aki tudja írja már le. Előre is köszi  :smile:

Ready2

#755
Quote from: Liquid Snake on 2007-01-27, 21:21:52
Hali! nemtom h ez a helyes topic-e de megkérdezném h ez mit jelent?: watasiwa sukeitoboda desu
Aki tudja írja már le. Előre is köszi  :smile:

Hat ez olyasmit akar jelenteni, hogy en gordeszkas vagyok :)

EDIT: legalabbis nekem eza tippem bar helyesen az sukeetaa boodaa スケーターボーダー lenne
EDIT2: ha jobban megnezem skeeto boodaa スケートボーダー de vegulis mindegy :)

Liquid Snake

Quote from: Ready2 on 2007-01-27, 21:24:30
Quote from: Liquid Snake on 2007-01-27, 21:21:52
Hali! nemtom h ez a helyes topic-e de megkérdezném h ez mit jelent?: watasiwa sukeitoboda desu
Aki tudja írja már le. Előre is köszi  :smile:

Hat ez olyasmit akar jelenteni, hogy en gordeszkas vagyok :)

EDIT: legalabbis nekem eza tippem bar helyesen az sukeetaa boodaa スケーターボーダー lenne

Biztos h jó mert a gyerek akinek ki van írva MSN-en deszkás. Köszi!  :tezsvir:

teraflare

Quote from: Licht on 2007-01-26, 05:36:08
Akiko csinalja jol, mert a shukudaiok amiket ad pont az ilyen otthoni tanulast segitik...
Mondjuk a házi feladatoknak általánostól kezdve ez a lényegük és nem az hogy elvegyék a drága időt a tévézéstől
Quote from: Licht on 2007-01-26, 05:36:08
Oran az oralis skillek fejlesztese a lenyeg... mert az az egyetlen amit nem lehet otthon egyedul csinalni :P
Jujj... Ezt de félreértettem elsőre...

Quote from: kikuchiyo on 2007-01-26, 13:08:42
(Mint tudjuk, a JLPT kiértékelése úgy zajlik...
:lul:

Zsiga

Quote from: teraflare on 2007-01-29, 12:59:15
Quote from: Licht on 2007-01-26, 05:36:08
Akiko csinalja jol, mert a shukudaiok amiket ad pont az ilyen otthoni tanulast segitik...
Mondjuk a házi feladatoknak általánostól kezdve ez a lényegük és nem az hogy elvegyék a drága időt a tévézéstől
Pont ma volt a vizsga után (erről jut eszembe, FAIL :whoah:) egy kérdőív, amiben többek között le kellett írni azt is hogy mi a véleményünk a házi feladatról. Leírtam hogy jó dolog, mert fenntartja az egészséges lelkiismeretfurdalást hogy már megint nem tanultam semmit. :D

kikuchiyo

Ők FAIL, mert egy primitív, triviális tesztet adtak, amit bárki megcsinál 90%-ra, ha félig ébren volt az órák felén.
Inkább az a baj, hogy Akiko-sensei segített az egyik gyereknek, aki amúgy eléggé el van maradva tudásszintben a többiekhez képest.
Ez így nem ér semmit, az lenne éppen a teszt feladata, hogy pontosan bemérjék, ki mennyit tud, és annak megfelelően osszák be csoportba.
Failure is the default option

.Attila

Én majd jövő hét hétfőn írom meg.
De végülis mind1, mi lesz az eredménye, nem vagyok megelégedve a tanfolyammal, ezért nem járok tovább.

Itachi

Lehet én érzem csak úgy, de a mostani vizsga az eddigi legkönnyebb volt.Mintha értelmi-fogyatékosoknak készült volna.Nem viccelek, a feladatok 60-70 % egy és ugyanaz volt az utolsó betüig mint az órai feladatlapokban...O.o A múltéviek sokkal nehezebbek voltak, komolyan.Komolyan mondom alig kelett gondolkodnom mert kívülröl fújtam az összes választ és kérdést is.Ezmiező?
And then the Mighty Dragon said: "lol noob"

Itachi

#762
Ráadásul minket a kövtkező félévben nem tanít Akiko tovább helyette vmi Oba-san lesz(és nem nem Obaasan...:P) Nem értem Iino san miér baszik így ki velünk.Valahogy ez a félév olyan slamposra sikeredett a JFBP részéről...Már nyelvtani összefoglalókat sem kaptunk mint múlt évben.kezdem azt hinni, hogy csak a kezdő év olyan szuper fasza és utána lehullik a faszád és szarnak ránk.... :grrr: (de persze az okane t mindig időben kell haraiozni...-_-) Remélem a következő félév jobb lesz, bár kétlem ,hogy az lenne Akiko nélkül.:(
And then the Mighty Dragon said: "lol noob"

Licht

Nem Ono-sanra gondolsz? Mert o eddig 5-6 csoportot tanitotta nyelvtanra, de a 6. csop tul alacsonynak tartotta a tanitott nyelvtan szintjet ezert most alsobb csoportokhoz teszik, es helyette kapjuk Inot. De ha tenyleg Onot kapjatok, akkor jol fogtok jarni, mert a nyelvtanos lapok amiket minden oran osztogatott jok voltak (es ha nem tanult anyag lett volna mind, meg jobb lett volna -_-).



Itachi

Nem,nem Ono san.Oba san.Direkt megkérdeztük és még viccelődtünk is a nevével...
And then the Mighty Dragon said: "lol noob"

Zsiga

57 pont... 60 kéne... Mehetek be hétfőn újraírni...  :grrr:

kikuchiyo

 :lol: :D :rotfl: :lul: :hehe: :muhahah: :appl: :lazza: :cool: :lame:

Mine is an evil laugh!

Van egy érzésem, hogy kb. 1 hónap múlva te fogsz rajtam pontosan így röhögni...
Failure is the default option

Zsiga

#767
Quote from: kikuchiyo on 2007-01-30, 20:06:30
:lol: :D :rotfl: :lul: :hehe: :muhahah: :appl: :lazza: :cool: :lame:

Mine is an evil laugh!

Van egy érzésem, hogy kb. 1 hónap múlva te fogsz rajtam pontosan így röhögni...


Szerk.: Egyébként elégedett vagyok magammal, rosszabbra számítottam. :) Főleg 3 sör és 0 tanulás után... XD

rchess

Sziasztok!

Kb 8 hónapja kezdtem tanulni magánban egy Károlis srácnál, aki most tolmácsol. Sajna elég kevés időm van rá, munka, egyéb dolgok. Pl most már 3 hete nem voltam nála. Kérdésem csak annyi, hogy tapasztalataitok alapján melyik könyv a leghasznosabb otthoni tanulásra? Illetve, hogy a kanjikat hogyan tanuljam, hogy azért meg is maradjon? :)

:merci:
r

.Attila

Könyv? Mindegyik beszerezhetetlen, ami jó.
Pl. szerintem a Total Japanese jó, kár, hogy csak Japánban kapható a Waseda Egyetemen.

Kanji tanulás? Akármiből, pl. Kanji és Kana-ból. Más könyvek más sorrendben veszik a kanjikat, de ez hulla mind1 szvsz. Ki mit preferál.
Gyakorolni? Pl. olvass japán nyelvű mangát. Így az olvasást máris gyakorolni tudod, és még élvezni is fogod, ha érted. Írás? Na ez már bonyolultabb. Alapítvány tanfolyamán gyakorlatilag soha nem írtunk kanjikat, csak amikor tanultuk az újakat. Azokat aztán szépen el is felejtettük, mert egyszer sem gyakoroltunk írást. Találj magadnak japán penpalt. Node nem neten, mert úgy el fogod felejteni, hogyan kell leírni a kanjikat. Szóval a legjobb, ha kézzel írt levéllel kommunikáltok. De ha ez nem megy (aminek 99,99% az esélye), akkor marad az, hogy leülsz, felütöd a szótárfüzeted vagy mid, megnézed egy szó olvasatát, aztán megpróbálod leírni kanjival. Rohadt unalmas, de ez van, sajnos normálisan nem lehet gyakorolni, mert itt Mo-on a mindennapi életben soha nem fogsz kézzel kanjit írni, még akkor se, ha van japán haverod, tanfolyamon meg nagy ívben tojnak rá.

rchess

Köszi, az Amazon-on láttam egy használt példányt 15 dollárért. :)

Maradok a meglévőknél. :) egy darabig ezek is jók lesznek.


kisvirag

nem tudom, én szerettem azzal elszórakozgatni, hogy leírogatom a kanjikat, akár csak úgy magukban, akár úgy, hogy az ismertekből egyfajta történetet hozzak ki (persze ez a szórakozás került mindenféle nyelvtani és egyéb megfontolást, csak a kanjik egymás mellé írogatásából állt, de így volt valami "értelme" és nem mellékesen szórakoztató is :) szerintem.
sajna mostanában nincs időm japánozni, két másik nyelvre (olasz angol) kell koncentrálnom :(
Az emberek azért magányosak mert falakat építenek hidak helyett.

.Attila

Én unalmas egyetemi előadásokon szoktam kanjikat irogatni. Csak sajnos ilyenkor az ember azt írja le, amit tud, amit nem tud, az eszébe sem jut, hogy le kéne írni (csak kevés esetnél), így pedig nem ellenőrizhető, mi lett elfelejtve.

Egyébként ma megírtam a tesztet. Nem mondom, hogy könnyű volt, voltak kicsit bonyolultabb részek is. Viszont több helyen tényleg ugyanazok a feladatok voltak, mint amiket az órákon vettünk (a többi meg lehet, hogy azért nem ismerős, mert vagy nem emlékszem rájuk, vagy nem is voltam azon az órán).
Szóltam nekik, hogy a következő félévben nem megyek. Később lehet, hogy majd megint megyek, addig is magam tanulok, egyelőre van miből (Total Japanese 40 leckéjéből van még 13).

Zsiga, elvileg te is most voltál, elvileg akkor láttuk egymást.

Zsiga

Quote from: .Attila on 2007-02-05, 20:49:05
Zsiga, elvileg te is most voltál, elvileg akkor láttuk egymást.
Jaja, most voltam én is. Első sorban ültem, pont a magnóval szemben. Világosszürke ing + hosszú "szőke" haj, szerintem elég könnyen felismerhető vagyok. :)
Szerk.: Ja és én adtam be elsőnek. :D

.Attila

#774
Akkor pont nem láttalak.
Én az 5ös csoportos full fekete cuccban levő szemüveges voltam. Szerencsére azért nem én voltam Megane-san :lul:

Zsiga

Quote from: .Attila on 2007-02-06, 01:07:22
Akkor pont nem láttalak.
Én a 5ös csoportos full fekete cuccban levő szemüveges voltam. Szerencsére azért nem én voltam Megane-san :lul:
Én meg csak a csajokat figyeltem (az egyik "évfolyamtársam" egész helyes volt, ráadásul nem nézett ki 16-nál többnek... :redface:  :Kiraly:) így én sem emlékszem rád. :) Na mindegy, majd legközelebb.

.Attila

Alapítványi japán teszt eredményhírdetése mikor és hol lesz? (hol -> órán vagy hírdetőtáblán? előbbi esetén bonyolult lenne...)

kikuchiyo

Szerintem most nem lesz eredményhirdetés (annak ellenére, hogy imádják a ceremóniákat, a kérdőíveket és a tizedpontokra lebontott eredménylistákat...) -
majd csak a tanév végén. Úgy tudhatod meg az eredményedet (aminek semmi jelentősége nincs egyébként), hogy felhívod őket telefonon.
Failure is the default option

.Attila

Rám nézve nincs jelentősége, de egyébként azért van. Aki nem megy át, azt leküldik alacsonyabb csoportba. (Aki meg az 1es csoportban volt, az meg...)

kikuchiyo

Így kéne, hogy legyen, de gyakorlatban ez úgy ment, hogy akinek nem sikerült, az újraírhatja, ahányszor akarja, illetve Akiko-sensei kijavította annak, aki látványosan nagyon nem tudta.
Failure is the default option