Main Menu

Fotopic

Started by Feldin, 2004-11-29, 12:24:12

Previous topic - Next topic

.Attila

Quote from: kikuchiyo on 2008-08-15, 21:14:14
[spoiler=more pictures]Hold, letámasztott géppel - lehetne élesebb is.
Figurák - a gyíkon ülő manust én csináltam
Figura - ezt is én csináltam
Minden pocsék amatőr fotós biztos ismertetőjele: a kötelező macskás kép! Cat does not approve.
Lombszöcske közelről - nincs átméretezve, Zsiga kedvéért BMP-ben

Mindezt annak örömére, hogy szereztem egy állványt. A macska meg a szöcske azzal készült.[/spoiler]

Na, a szöcske egész jó lett, úgy tűnik, a fókusz most jól betalált, a kép éles, klafa :jee: (azért hozzáteszem, nem  makro, de nem kell mindjárt nat geo képeket csinálni)
Egy fontos dolog: állványon szigorúan tilos képstabilizátort használni.
Egyébként milyen állvány? Ugye nem vmi kocsonyaként rezgő?

kikuchiyo

A munkahelyemen a szekrényben van egy Hollywood FluidTorq (vagy Gemini 2600, ezek vannak ráírva) állványt, eredetileg videós állvány lehetett. Azt kértem kölcsön.
Stabilnak stabil.
Failure is the default option

.Attila

Jó, akkor nem egy gyengus alibi-állvány.
Képstabilizátort viszont mindig kikapcsolni, ha:
- állványt használsz
- vakut használsz (és nem használsz egyéb fényt, csak a vaku fényét)
- ha a záridő egyébként is bőven rövid.
Különben bezavarhat és a stabilizátortól lesz elmosódott képed. (bár lehet, hogy az S5-ben ezeket a problémákat már jól kiszűrtek, azért nem árt, ha nem használod akkor, amikor amúgy is felesleges, egyébként így az akkut is kíméled)

teraflare

#393
No akkor én is pár képet.
Gép: Canon Powershot A560. ("csak úgy" képeknek van, nem hogy pályázatot nyerjünk vele)
Az amatőröknél kötelező macskafotó
Békuci a hintaágy tetején
Space wolf Blood Claw (bocsi de lusta voltam még elforgatni is)
Tudom hogy gyakorlatilag a képeken a fotó célja szar helyen van, de nem is akarok profi képet  :D

#edit: Még egy kötelező amatőr macskakép,most misiről

kikuchiyo

#394
Quote from: Próféta on 2008-08-17, 01:29:52
[kikuchiyo mode]
Ugye azért van itt pangás, mert mindenki a szabadban áll és a holdfogyatkozást bámulja?
[/kikuchiyo mode]


[kikuchiyo mode]
Megpróbáltam lefényképezni. Íme az eredmény:
Részleges fogyatkozás

[spoiler]F/8 blende és 1/50 s expozíciós idő mellett maximumra állítottam a zoomot (a digitálisat is, aminek persze nincs sok értelme, mert új információt úgysem visz be a képbe), továbbá beállítottam az önkioldót 2 s késleltetésre, hogy biztosan ne mozduljon be a kép, és így készítettem egymás után 6 felvételt. Ezeket aztán a számítógépen Registax-xal átlagoltam és enyhén élesítettem, végül az eredményt a felére kicsinyítettem.
Ettől az optikától szerintem szép teljesítmény...
[/spoiler]

Legközelebb, mondjuk ha félhold lesz, kipróbálom, hogy felrakom a CHDK-t a gépre, azzal lehet RAW-ba menteni és automatikusan sorozatot lőni.[/kikuchiyo mode]
Failure is the default option

.Attila

Ha már digit. "zoom"-ot szeretnél használni, azt ne a gépen belül tedd.
A számítógépes szoftvereknek jobb algoritmusuk van.

Sajnos eléggé életlen a kép. Próbáld meg majd digit zoom nélkül (nem kell megvárni hozzá a köv. holdfogyatkozást ;)).

LittleElf

kikuchiyo: tényleg azt bámultam... és mikor én is le akartam fotózni, épp kimerült az elem  :ejj:

.Attila

Repülő kínai loli (nem művészi célból)

Makos

Be kellett volna kapcsolni a sport üzemmódot? (HP Photosmart M637)
Szaltózok

teraflare

Quote from: Makos on 2008-08-19, 01:12:30
Be kellett volna kapcsolni a sport üzemmódot? (HP Photosmart M637)
Szaltózok
Azt kellett volna lekapni mikor arcra érkeztél morgó rúgása elől elszaltózva :D

Makos

Quote from: teraflare on 2008-08-19, 11:08:03
Quote from: Makos on 2008-08-19, 01:12:30
Be kellett volna kapcsolni a sport üzemmódot? (HP Photosmart M637)
Szaltózok
Azt kellett volna lekapni mikor arcra érkeztél morgó rúgása elől elszaltózva :D

:P

Ebből is pofáraestem, de úgy hogy másfél szaltót nyomtam...bár legalább most szivacsot köpködtem nem homokot ::)

kikuchiyo

#401
Megpróbáltam a tűzijátékról fényképeket csinálni, de kb. kettő lett a negyvenből, ami nem azonnal kukás.
Mind bemozdult, vagy életlen lett.

Megpróbáltam továbbá tejutat fényképezni, úgy, hogy 10 db 15 másodperces expozíciót csináltam egymás után nagy látószöggel, aztán IRIS-sel regisztráltam és összeadtam őket. Az eredmény egy rakás lószar. A következő háromból legalább egy teljesül:
- pancser vagyok hozzá,
- a gép nem igazán alkalmas ilyesmire,
- budapesti égen eleve reménytelen vállalkozás.

Viszont búcsúzóul rázoomoltam a Lyra csillagképre és lőttem még egy 15 másodperceset arról, ez némi feldolgozás után egész szép lett:
Lyra (azaz Lant) - Canon S5, F/5.6, ISO 400, 15 s exp.
A nyers képen szép ívet húztak a csillagok, ezért IRIS-ben ráeresztettem egy Richardson-Lucy dekonvolúciót.
Történt még vele egy 4× binning, háttérlevonás és végül egy Gauss-szűrő.
Failure is the default option

.Attila

Tűzijátékhoz már kell a félprofi gép szerintem.

Csillagfotózás: Cannonnál külön modolt gép(ek) van(nak) erre, az alap tükörreflexesekkel sem az igazi, bár lehet. Mondjuk profi géppel simán lehet. 15mp alatt már jelentősen felmelegszik a szenzor, zajosodik, hot pixelek jelennek meg, tehát ehhez már kell a nagyon jó szenzor.
Nem értek hozzá, de 150mp alatt (plusz a felvételek között eltelt idő) lehet, hogy a csillagok már megtesznek egy kis útvonalat.

Sajnos a csillagfotózás az egyik tipikus terület, ahol már drágább felszerelés kell.

kikuchiyo

Quote from: .Attila on 2008-08-22, 11:04:56
Tűzijátékhoz már kell a félprofi gép szerintem.

Csillagfotózás: Cannonnál külön modolt gép(ek) van(nak) erre, az alap tükörreflexesekkel sem az igazi, bár lehet. Mondjuk profi géppel simán lehet. 15mp alatt már jelentősen felmelegszik a szenzor, zajosodik, hot pixelek jelennek meg, tehát ehhez már kell a nagyon jó szenzor.
Úgy tudom, a Canon asztrofotós modellje abban különbözik a hagyományosaktól, hogy nincs (vagy minimálisra van redukálva benne) az IR szűrő. A CCD/CMOS érzékelők magukban ugyanis érzékenyek a közeli infravörösbe eső fényre is, ez viszont a hétköznapi fotóknál káros lenne, mert elcseszi a színeket többek között. Ezért a digitális gépekben IR szűrő van.
Vállalkozó kedvű buheramesterek ki szokták szedni a DSLR-eikből ezt a szűrőt, vagy csillagászkodás miatt, vagy azért, mert piros levelű fákat szeretnének fotózni.
Aztán a Canon ilyen elfajzású embereknek kiadott egy direkt IR szűrő nélküli modellt.
Quote
Nem értek hozzá, de 150mp alatt (plusz a felvételek között eltelt idő) lehet, hogy a csillagok már megtesznek egy kis útvonalat.

Nem is kicsit.

A csillagok (illetve az ég) forgásának szögsebessége 360°/1 nap×cos(deklináció), azaz nálunk, a zenit környékén kb. 0.18 szögperc/mp.
Az én gépemen a maximális zoomnál kb. 670 pixel esik 1°-ra, ebből következik, hogy a Föld banán alakú 1 mp alatt kb. 2 pixel elmozdulást okoz a Föld forgása!

Teljes nagylátószögnél is, 2×150 mp alatt legalább 50 pixelnyit elmászik a kép.

Quote
Sajnos a csillagfotózás az egyik tipikus terület, ahol már drágább felszerelés kell.

Persze, az asztrofotózás egész más világ.
Azok, akik komolyan foglalkoznak vele, rendes hűtött CCD-t használnak hozzá, na meg igazi távcsövet, óragéppel.

Továbbá a csillagászati képfeldolgozásnak megvannak a bejáratott munkafázisai (dark frame és flat field készítés stb., ja és persze nem 8 bites jpg-ből dolgoznak), amiket én mind mellőzni voltam kénytelen.

Nézd meg pl. Éder Iván képeit, hogy lásd, egy elkötelezett amatőr asztrofotós mire képes és milyen műszerekkel dolgozik.

Failure is the default option

Próféta

Quote from: kikuchiyo on 2008-08-22, 11:30:25
Nézd meg pl. Éder Iván képeit, hogy lásd, egy elkötelezett amatőr asztrofotós mire képes és milyen műszerekkel dolgozik.
wow

.Attila

Nem hiszem, hogy csak az infraszűrőt veszik ki belőle, ahhoz képest túl drága (volt?) a Canon 20Da.

Zsiga

Quote from: .Attila on 2008-08-22, 12:12:52
Nem hiszem, hogy csak az infraszűrőt veszik ki belőle, ahhoz képest túl drága (volt?) a Canon 20Da.
De, csak az infraszűrőt kell kiszedni hogy alkalmas legyen asztrózásra a gép. A 20Da azért volt drága mert raktak bele liveview-t is (ami mondjuk iszonyat hülye ötlet volt, mert semmivel nem lehet obban felfűteni egy szenzort mint azal hogy 30s-ig folyamatosan járatod...).

.Attila

Quote from: Zsiga on 2008-08-22, 18:48:51
Quote from: .Attila on 2008-08-22, 12:12:52
Nem hiszem, hogy csak az infraszűrőt veszik ki belőle, ahhoz képest túl drága (volt?) a Canon 20Da.
De, csak az infraszűrőt kell kiszedni hogy alkalmas legyen asztrózásra a gép. A 20Da azért volt drága mert raktak bele liveview-t is (ami mondjuk iszonyat hülye ötlet volt, mert semmivel nem lehet obban felfűteni egy szenzort mint azal hogy 30s-ig folyamatosan járatod...).

Nem azt mondtam, hogy asztrofotózáshoz nem elég az IR szűrő kivétele. Olvass vissza.

Zsiga

Quote from: .Attila on 2008-08-22, 18:54:30
Nem azt mondtam, hogy asztrofotózáshoz nem elég az IR szűrő kivétele. Olvass vissza.
Lusta vagyok visszaolvasni, úgyhogy inkább hiszek neked. :)

kikuchiyo

A Zsiga igazat ad .Attilának, akármiben?  :eek:
Tényleg jól kiüthették odaát Guantanamóban... :D

BTW ahogy utánaolvastam, a 20Da-ból nem csak úgy kivették az infraszűrőt, hanem egy olyannal helyettesítették, ami konkrétan a 656,3 nm-es Hα-vonal környékén sokkal többet enged át, mint a szokásosan alkalmazott szűrők.

A közeli infravörös tartomány igazából nem annyira érdekes a legtöbb amatőr asztrofotósnak, vagy legalábbis nem tudok róla, hogy nagyon művelnék ezt a területet. A Hα ellenben nagyon fontos a mélyég-objektumok fotózásakor.

BTW a neten láttam olyan moddolt DSLR-t is, amibe hűtést épített a tulajdonosa. Ocsmányul nézett ki, merthogy a házat is meg kellett bontani hozzá, de az biztos, hogy kevésbé zajos.
Failure is the default option

.Attila

Quote from: kikuchiyo on 2008-08-22, 23:44:37
A Zsiga igazat ad .Attilának, akármiben?  :eek:
Tényleg jól kiüthették odaát Guantanamóban... :D

Nem azt mondta, hogy igazat ad, hanem hogy lusta visszaolvasni :ejnye:

smash++

Rövid bemutatkozás. Full amatőr vagyok a fotózáshoz, de amikor elmegyek kirándulni és nyaralni 1 évben szerencsére többször is, imádok fotókat készíteni :) vagy videózni
Illetve kérem szépen nem röhögni, de barátnőmről fotókat szeretnék csinálni (modell szerű képeket), amik tudom nem olyanok lesznek mint a profiké, de ez van :)

Nem túl rég óta sikerült mindig kölcsönkérnem egy Panasonic TZ3-at tesómtól (amit ajándékba kaptak - lagzi).
Most viszont ott tartok, hogy szeretnék saját gépet és nem kicsit tanácstalan vagyok.
Igazából olyan gépet szeretnék amivel tényleg lehet szép képeket csinálni, viszont nem tudom eldönteni, hogy a kényelmes méretet válasszam vagy a picit nagyobb optikás típusokat.

Anyagiak: 50.000 - 100.000 Ft
Méret: Az objektív-vel ne legyen azért túl nagy :)  (max pl: FujiS5800, Panasonic FZ8 vagy F18)

Őszintén szólva a Panasonic TZ5-s típusú gépén gondolkodtam, mert méret még picinek mondható és ebben a kategóriában jó az optikai zoomja (gondolom azért ez nem minden)

Egyetlen fotós ismerősöm van,d e neki is használt gépe van és jóval több volt mint 100.000 illetve van egy bazi nagy objektívja ami 70-120 között mozog vagy mi...

Tehát tanácsot szeretnmék kérni, hogy a fent említett árkategóriában milyen gépet vegyek. :redface:

Viszont majd postolnák pár képet (a TZ3-al csináltam) amik szerintem nem túl csúnyák :)

Zsiga

Quote from: smash++ on 2008-09-10, 12:36:45
...
Azt jól látod hogy nagy és nehéz gépet nem érdemes venni, csak azt érnéd el vele hogy lusta lennél cipelni, és mint tudjuk egy kis géppel készített nem tökéletes kép is jobb mint egy nagy géppel el nem készített... :)
Kompaktban nem igazán vagyok képben, de emlékeim szerint a Pana gépek a kategóriájukban apró (=zajos képet készítő) érzékelőkről híresek, szóval én azt passzolnám. Amire érdemes odafigyelni hogy egyrészt legyen a gépen manuális(abb) mód is, ha belejössz a fotózásba jól fog jönni néha; illetve az optikai képstabilizátor még egy nagyon hasznos funkció. Ennek fényében én a Canon kisgépeit ajánlanám, pl. az S5 IS egy jó kis gép (ha nagy zoom-átfogású gépet akarsz), és mivel viszonylag régi ezért szerintem 100k alatt meg lehet venni (de ez csak tipp, utánanézni meg lusta vagyok). Illetve a G sorozatban vannak a legjobb kompakt gépeik, nagy fényerejű és kompakthoz képest meglepően jó objektívekkel, vakupapuccsal (egy nagy külső vaku nagyon sokat tud segíteni a beltéri képeknél, bár tény hogy nem olcsó, közel annyiba kerül újonnan mint maga a gép...), teljes manuális beállításokkal, jó kezelhetőséggel. Sok profi kezében láttam már tartalék/második/sokadik gépként egy Canon G kompaktot, valószínűleg nem véletlenül. ;)

kikuchiyo

Tök amatőr közbepofázás:

Nekem is egy Canon S5 van, és én - a saját tök amatőr szintemen - meg vagyok elégedve vele.
br 75k-ért vettem. Van rajta manuális mód és vakupapucs is. Előnye, hogy sok gyakran használt funkció ki van téve külső gombra, nem kell menüből egerészni, kihajtható az lcd-je, viszonylag könnyű és kézbe illő, és egész jó képeket lehet vele csinálni. Hátrányai, amiket észleltem: az SD-kártyahely az elemtartóban van, ami kényelmetlen, az optikája kicsit színez és torzít, továbbá az érzékelője zajos nagy ISO-knál.
Failure is the default option

.Attila

A Pana-knak ugyanakkora érzékelőik vannak, mint a többi hasonló kategóriájú gépnek.
Ettől függetlenül zajos, mert szar az érzékelő. Ez van.
Jó lesz az az S5.

Kuroi Tenshi

Quote from: kikuchiyo on 2008-08-22, 11:30:25
Nézd meg pl. Éder Iván képeit, hogy lásd, egy elkötelezett amatőr asztrofotós mire képes és milyen műszerekkel dolgozik.

My favourite part:
QuoteT-boly "távcső bolygató"

Quote from: Zsiga on 2008-08-22, 19:29:07
Quote from: .Attila on 2008-08-22, 18:54:30
Nem azt mondtam, hogy asztrofotózáshoz nem elég az IR szűrő kivétele. Olvass vissza.
Lusta vagyok visszaolvasni, úgyhogy inkább hiszek neked. :)

:zomg: With this, our doom is sealed, the LHC WILL bring
about the endtimes!!  :zomg:

:D

Újabb haszontalan postunkat láthatták.
[outro-zene]
Keep trolling trolling trolling

smash++

Végül a Canon S5 IS-nél maradtam és már csak arra várok, hogy megérkezzen a boltba.

Pár kép tőlem, mint amatőr egy Panasonic TZ 3-al (itt még nem figyeltem túlságosan a részletekre):
[spoiler]
http://smash00.interhost.hu/Fotok/P1030264.JPG
http://smash00.interhost.hu/Fotok/P1030292.JPG
http://smash00.interhost.hu/Fotok/P1030371.JPG
http://smash00.interhost.hu/Fotok/P1030764.JPG
http://smash00.interhost.hu/Fotok/P1030780.JPG
http://smash00.interhost.hu/Fotok/P1030879.JPG
http://smash00.interhost.hu/Fotok/P1040092.JPG
[/spoiler]

Remélem ha meglesz a gép, lassan belejövök a fotózásba és szebb képeket is fogok tudni csinálni :P

Nakedape

#417
Nothing About Culture Makes Sense Except in the Light of Evolution

HVp213

Quote from: smash++ on 2008-09-16, 23:45:23
Végül a Canon S5 IS-nél maradtam és már csak arra várok, hogy megérkezzen a boltba.

Pár kép tőlem, mint amatőr egy Panasonic TZ 3-al (itt még nem figyeltem túlságosan a részletekre):
[spoiler]
http://smash00.interhost.hu/Fotok/P1030292.JPG
[/spoiler]

Remélem ha meglesz a gép, lassan belejövök a fotózásba és szebb képeket is fogok tudni csinálni :P
a naplementés  :jee:


egy Lengyel földröl:
http://kepfeltoltes.hu/081014/IMG_5370_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
"Aki tud, és tudja hogy tud, az veszélyes, tőle óvakodjatok! Aki tud, de nem tudja, hogy tud. Az bölcs, tőle tanuljatok. Aki nem tud és tudja, hogy nem tud. Az okos, őt tanítsátok! Aki nem tud és úgy tudja, hogy tud. Ő a hülye őt hagyjátok!"

Nakedape

#419
http://halbot.haluze.sk/?id=4651

shopp v nem shopp? :D

szerk: utánaolvastam, vannak ekkorák, így viszont inkább nem lolba kéne, de akkor már itthagyom :D
Nothing About Culture Makes Sense Except in the Light of Evolution