Tudomány és Technika

Started by Exo, 2004-07-08, 21:40:16

Previous topic - Next topic

Ramiz

In b4: kiku megmondja a frankót... :)
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Tycho

Motif: vadul rátippelve nem tűnik rossznak. De pont hogy FM jelnek kell lennie, mert a szikra nem fog változó hangmagasságot kiadni, max a pillanatnyi átütések frekvenciájával lehetne hangot csiholni belőlük, szerintem.

motifator

Na most már fogalmam sincs ??? Szerintem akkor is AM, de inkább várok valaki okosra, aki majd jól felvilágosít :)
Nothing amazing happens here, and you get used to that: used to a world where everything is ordinary.
Every day we spend here is like a whole lifetime of dying slowly.

Próféta

#663
Nem értek hozzá igazán, de ahhoz, hogy az AM jelet fogd, elég még egyszer bemodulálni (értsd: megszorozni) egy vivőfrekvenciájú színusszal. Sokkal jobban elhiszem, hogy ez valahogy spontán összejön (teáskannával, stb.), minthogy az FM frekvenciaváltozása véletlenül amplitúdóváltozássá alakuljon.

De majd jön kiku, és igazságot tesz.
EDIT: na várjunk, itt Ramiz a villamosmérnök, nem? Háre? EMT? Híradás? :ejnye:

Tycho

Quote from: Próféta on 2009-06-03, 01:14:51
Nem értek hozzá igazán, de ahhoz, hogy az AM jelet fogd, elég még egyszer bemodulálni (értsd: megszorozni) egy vivőfrekvenciájú színusszal. Sokkal jobban elhiszem, hogy ez valahogy spontán összejön (teáskannával, stb.), minthogy az FM frekvenciaváltozása véletlenül amplitúdóváltozássá alakuljon.

De majd jön kiku, és igazságot tesz.
EDIT: na várjunk, itt Ramiz a villamosmérnök, nem? Háre? EMT? Híradás? :ejnye:

:facepalm: Hogy én mekkora hülye vagyok... Jobban végiggondolva az AM-el valószínűbb, pláne azért, amit te írtál... :redface:

kikuchiyo

"-- A tudomány ismer olyan eseteket -- kezdte Schön Ubul, és én már legyintettem, tudtam, hogy az orvos ezzel a félmondattal szokta bevezetni a legképtelenebb hazugságait..."

...szóval simán lehetséges. Legendák mesélnek a rádióvételre képes amalgámtölésekről és a Kossuth adó közvetlen közelében fekvő káposztaföldről, ami eső után beolvasta a híreket.

Az AM adás demodulálásához igazából bármilyen nemlineáris elem megfelel, és ebben az esetben a draút és a földelés közötti szikra pont ilyen elem. BTW van olyan, hogy plazmahangszóró, ami pont ezen az elven működik, csak kontrollált formában, vagy például volt linkelve pár hete a Tesla-tekercs, ami a birodalmi indulót játszotta. Az is ugyanez az elv.

Az sem látszik hihetetlennek, hogy egy 150 kW-os adó mellett egy kellően hosszú dróttal össze lehet szedni olyan feszültséget, ami aztán a videón látott nagyságú ívet húz. Nyilván a hosszúsággal nagyjából arányos a feszültség.

Quote from: motifator on 2009-06-02, 17:41:06
Laikusként azt tippelném, hogy a kábel hossza megmondja, hogy melyik hullámhosszra hangolódik rá a kábel. Azt tippelném, hogy a kábelben a rádióhullámok terjedési sebessége (vagy valami ilyesmi, de mondom, lehet, hogy ez tiszta baromság) meghatározza, hogy milyen hosszú kábelnél milyen frekvenciájú vivőjelből alakulhatnak ki állóhullámok, és ezért lehet "behangolni" egy konkrét rádióállomásra. Azt tudom, hogy annakidején olvasgattam házi készítésű wifi jelerősítő antennákról, és ott volt egy fasza kis képlet, hogy a kábel valami terjedési együtthatója (vagy valami ilyesmi) alapján hány mm hosszan kell levágni a koax kábelről az árnyékolást, hogy pont a hullámhossz akárhányszorosa/akárhanyad része legyen, és így erősítse a vételt.
Frekvencia modulált jelnél szerintem így még ez mindig kevés lenne ahhoz, hogy megszólaljon a szikra, de AM-nél el bírom képzelni, hogy ennyi elég.
De ez csak laikus tippelgetés, aki ért is hozzá, leírhatná a gondolatait.

Ehh.
Valóban, mínusz egyedik közelítésben az antenna (bármilyen antenna) lineáris mérete megszabja, hogy mekkora hullámhosszúságú jeleket képes venni. Igazából fordítva szokott lenni, az antennát méretezik a kívánt hullámhosszhoz, tipikusan lambda/2, lambda/4 méretek szoktak előfordulni. Alaposabban meggondolva persze rengeteg mindentől függ ez - az antennológia mindig is egy kicsit vudunak tűnt nekem, a mérnökök obskurus receptjei mögött néha nehéz meglátni az elméletet.
A terjedési sebesség viszont eléggé konstans minden rádióhullámnál (levegőben) :)

Az meg egy másik dolog, hogy a hullámhossz egyenlő c/f. Egy mikrohullámú jelnél, ahol a hullámhossz összemérhető az eszközök méretével, mindent nagyon pontosan kell méretezni, de már egy TV-antennánál is negyedhullámhossznyi pöckök vannak (már ahol).

De a középhullámú sávban a jellemző hullámhossz pl. 3e8/540e3 = 555 m. Tehát több száz méteres antenna lenne ideális, mégis, a zsebrádiód is veszi a Kossuthot.
Failure is the default option

Tycho

Quote from: kikuchiyo on 2009-06-03, 01:54:52
Legendák mesélnek a rádióvételre képes amalgámtölésekről

A mythbusters bizonyította, hogy baromság :Kiraly:

Amúgy köszönjük a nagyszerű felvilágosítást! Kiku az USteam Öveges professzora! :borul:

motifator

Kösz kiku a magyarázatot. Akkor ezek szerint nem valószínű, hogy a kábel hossza "hangolta" be a draútot az adásra. Akkor mi lehet? Az ív hossza? Vagy csak azt az egy AM rádióadást sugározták a közeli toronyból?
De mindegy, amúgy is "Stay away from the woodoo!"

Ja, egy kis google után kiderült, hogy tényleg létezik olyan, hogy kábel terjedési sebessége, és ez kábelenként változik, és nem annyi, mint a rádióhullámé a levegőben :)
Nothing amazing happens here, and you get used to that: used to a world where everything is ordinary.
Every day we spend here is like a whole lifetime of dying slowly.

Kvikveg

Quote from: kikuchiyo on 2009-06-03, 01:54:52
"-- A tudomány ismer olyan eseteket -- kezdte Schön Ubul, és én már legyintettem, tudtam, hogy az orvos ezzel a félmondattal szokta bevezetni a legképtelenebb hazugságait..."

...szóval simán lehetséges. Legendák mesélnek a rádióvételre képes amalgámtölésekről és a Kossuth adó közvetlen közelében fekvő káposztaföldről, ami eső után beolvasta a híreket.
...
:lol: :lul:
WARNING: module "coffee.exe" did not run correctly. Brain running in limited mode.
Do not meddle in the affairs of dragons for you are crunchy and taste good with ketchup.

Nakedape

nna találtam egy jó ábrát ami bemutatja, hogy miért fontos és jó a biológiában a diverzitás


csak illetlen talán
[spoiler][/spoiler]
Nothing About Culture Makes Sense Except in the Light of Evolution

Zsiga

Hát ha ez neked jó... :zomg:

Nakedape

Quote from: Zsiga on 2009-06-03, 19:10:03
Hát ha ez neked jó... :zomg:
nem lehet mindenki furcsa Tarp, fogadd ezt el kérlek
Nothing About Culture Makes Sense Except in the Light of Evolution

Fazék

Quote from: Zsiga on 2009-06-03, 19:10:03
Hát ha ez neked jó... :zomg:
idéznék egy klasszikust:
Quote from: kikuchiyo on 2009-02-16, 10:36:36Én alapvetően toleráns vagyok. Semmi bajom a homoszexuálisokkal. De az már valahol gyomorforgató, amikor ilyen agresszíven nyomatják a propagandájukat...

Zsiga

Biztos ugyanazt a képet nézitek ti is?  :confused:

[spoiler]De most komolyan. Van a képen egy ronda lófejű néger, meg egy mégrondább lófejű néger, egy cigány, a legrondább meztelen ázsiai nő akit valaha láttam, illetve egy tökátlagos fehér, akinél bárhol a belvárosban sétálva jön szembe hat szebb. Biodiverzitás-ügyben erről a képről nekem max annyi jön le hogy white=superior...[/spoiler]

Nakedape

Quote from: Zsiga on 2009-06-03, 20:38:09
Biztos ugyanazt a képet nézitek ti is?  :confused:

[spoiler]De most komolyan. Van a képen egy ronda lófejű néger, meg egy mégrondább lófejű néger, egy cigány, a legrondább meztelen ázsiai nő akit valaha láttam, illetve egy tökátlagos fehér, akinél bárhol a belvárosban sétálva jön szembe hat szebb. Biodiverzitás-ügyben erről a képről nekem max annyi jön le hogy white=superior...[/spoiler]

[spoiler][/spoiler]
Nothing About Culture Makes Sense Except in the Light of Evolution

.Attila

Quote from: Zsiga on 2009-06-03, 20:38:09
illetve egy tökátlagos fehér, akinél bárhol a belvárosban sétálva jön szembe hat szebb

Te Budapesten élsz? Vagy csak én nem vagyok ilyen szerencsés, hogy ilyen jó nőkkel fussak össze az utcán?
Persze ízlések és pofonok.

Zsiga

[spoiler]Nem is állt szándékomban viccesnek lenni, inkább megdöbbentőnek és ijesztőnek találom még a gondolatát is hogy a képen szereplő nőféléket ti valóban szépnek és vonzónak találjátok.[/spoiler]

.Attila : Igen, Bp. Tény hogy volt az idézett mondatban kis költői túlzás (utca helyett legyen mondjuk bármelyik olyan egyetem/kar ami nem teljesen férfiorientált), de az is biztos hogy nálam az a csaj egyáltalán nem a "húbazmeg  :he:" kategória.

NLZ

Quote from: Zsiga on 2009-06-03, 20:49:40
[spoiler]Nem is állt szándékomban viccesnek lenni, inkább megdöbbentőnek és ijesztőnek találom még a gondolatát is hogy a képen szereplő nőféléket ti valóban szépnek és vonzónak találjátok.[/spoiler]

.Attila : Igen, Bp. Tény hogy volt az idézett mondatban kis költői túlzás (utca helyett legyen mondjuk bármelyik olyan egyetem/kar ami nem teljesen férfiorientált), de az is biztos hogy nálam az a csaj egyáltalán nem a "húbazmeg  :he:" kategória.
Ugye azért nem valami ilyesmire gondoltál?
[spoiler][/spoiler]
[reserved]

Nakedape

zsiga elnézést, hogy túl korán postoltam be az NLZ nek tartogatott képem
Nothing About Culture Makes Sense Except in the Light of Evolution

NLZ

[reserved]

Rounin

* Rounin fejvakargatva meg kell állapítsa, hogy neki csak a "tökátlagos" fehér lányka tetszik, de Zsigával ellentétben nem döbben meg.

Nakedape

Quote from: Rounin on 2009-06-03, 21:01:59
* Rounin fejvakargatva meg kell állapítsa, hogy neki csak a "tökátlagos" fehér lányka tetszik, de Zsigával ellentétben nem döbben meg.

Rounin átveheti a kockacukrát, ízlésének értelmes kifejtése miatt
Nothing About Culture Makes Sense Except in the Light of Evolution

Rounin

Quote from: Nakedape on 2009-06-03, 21:03:23
Rounin átveheti a kockacukrát, ízlésének értelmes kifejtése miatt

* Rounin boldogan ropogtatja el nevezett kockacukrot, bőszen remélve, hogy nem pihent túl soká kétes tartalmú zsebek mélyén.

.Attila

Quote from: Zsiga on 2009-06-03, 20:49:40
[spoiler]Nem is állt szándékomban viccesnek lenni, inkább megdöbbentőnek és ijesztőnek találom még a gondolatát is hogy a képen szereplő nőféléket ti valóban szépnek és vonzónak találjátok.[/spoiler]

.Attila : Igen, Bp. Tény hogy volt az idézett mondatban kis költői túlzás (utca helyett legyen mondjuk bármelyik olyan egyetem/kar ami nem teljesen férfiorientált), de az is biztos hogy nálam az a csaj egyáltalán nem a "húbazmeg  :he:" kategória.

Tessék, itt egy másik csaj akkor, de ő is a diverzitás ékes példánya: http://img514.imageshack.us/img514/1719/1152364936433px1.jpg

Fatal

Négerekre sosem tudtam szexuális értelemben gondolni, az ázsia nő feje pedig tényleg mesékbe illően ronda :zomg: A vöröske szerintem kifejezetten szép.
Some people like to kiss
Some people like to hug
Some lesbians like eating each others shit out of a cup
Some people say I love you
Some even shout it out
Some people puke semi-digested shit into each others mouths

NLZ

Quote from: Fatal on 2009-06-03, 21:09:36
Négerekre sosem tudtam szexuális értelemben gondolni
Te rasszista, faszista disznó!
[reserved]

Rounin

Quote from: NLZ on 2009-06-03, 21:17:12
Quote from: Fatal on 2009-06-03, 21:09:36
Négerekre sosem tudtam szexuális értelemben gondolni
Te rasszista, faszista disznó!

...

NLZ

[reserved]

Fatal

Quote from: NLZ on 2009-06-03, 21:17:12
Quote from: Fatal on 2009-06-03, 21:09:36
Négerekre sosem tudtam szexuális értelemben gondolni
Te rasszista, faszista disznó!
Freud-i elszólást vélek felfedezni. :D
Some people like to kiss
Some people like to hug
Some lesbians like eating each others shit out of a cup
Some people say I love you
Some even shout it out
Some people puke semi-digested shit into each others mouths

Ramiz

#689
Quote from: Nakedape on 2009-06-03, 19:06:45
nna találtam egy jó ábrát ami bemutatja, hogy miért fontos és jó a biológiában a diverzitás
csak illetlen talán
[spoiler][/spoiler]

Hogy egy klasszikust idézzek: "Balról jobbra megdugnám mindet!..."


Quote from: Nakedape on 2009-06-03, 20:40:34


[spoiler][/spoiler]

:lol:


ITT: mit nem tesz az interneten kifejlődött szexuális ízlés az emberrel... :__devil:
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!