Tudomány és Technika

Started by Exo, 2004-07-08, 21:40:16

Previous topic - Next topic

Nakedape

tessék:
http://index.hu/gazdasag/vilag/2011/06/01/16_atomreaktort_epit_szaud-arabia/

mondjuk ha sivatagba telepítik és berobban majd árulnak üveget
Nothing About Culture Makes Sense Except in the Light of Evolution

Cloud


Flaser

Quote from: Moha on 2011-06-01, 12:24:03
Quote from: Kuroi Tenshi on 2011-05-31, 22:19:58
Fukushima szintén emberi tervezési hiba. A tőle x km-re
(nem sokkal távolabb) lévő atomerőművel semmi gond
nem volt, s itt is, ha a hűtőrendszert néhány méterrel
magasabbra rakják, nem lett volna semmi.
Oké, több tényezős volt a dolog, de míg pl. Chernobilban egyértelműen emberi hiba volt az ok, itt a közvetlen kiváltó ok a cunami volt, ami előre nem volt látható.

QuoteA hatékonyan hasznosítható
megújulókat (víz, geotermia) már használják, a többi
viszont sajnos még mindig jóval drágább és vagy
kapacitásában, vagy pedig a folyamatosságában elmarad.
Azért ez fejlesztés kérdése is. Az elején egy technológia többnyire még drága és nem túl hatékony. Az idő múlásával, fejlesztéssel lesz egyre hatékonyabb és olcsóbb. Az, hogy két egymással "versenyző" technológia mennyire lesz hatékony vagy elterjedt, függ attól is, melyikre fordítanak több pénzt és időt.

QuoteEgy szénerőmű beindítása min. két hét, leállítása még több.
Ezt pl. nem tudtam. Bocsánat.

Quote
Mint írtam, még nem tartunk ott.
De szerintem érdemes volna abban az irányban fejleszteni.

Megbocsáss Moha, de Csernobil olyan sokszorosan elbaszott történet, hogy nehéz tömören összefoglalni:

1. Tervezési "hiba": mivel CANDU típusú, forralóvizes reaktor ami grafitot használt moderátornak, nem volt "natív" biztonságos design. Nyugaton az *összes* CANDU-t bezárták. (Kezdve Oakridge-al).

2. Üzemeltetési hiba: A "biztonsági tesztet" két közepes képesítésű technikus végezte, akik között nem volt megoldva a kommunikáció és nem voltak kiképezve az adott feladatra.

3. Orbitális vezetői hülyeség: A fenn említett szituáció csak azért állhatott elő, mert a párt által kiküldött vadbarmok a vezető mérnökök tiltakozása ellenére is kiverték a vészleállás tesztet, hogy papíron meglegyen a "teljesítés". Ezért szántszándékkal instabil helyzetbe hozták a reaktort! (A mérnökök ellenében is) és a fenti "megoldást" találták ki.

Mit is akartak csinálni? Produkálni akartak egy vészleállást. Itt bevett gyakorlat a leálló reaktor gőzével felpörgetni a keringető szivattyúk dízel tartalék hajtását.... na a fenn fölvázolt okok miatt ez nem egészen úgy alakult ahogy azt az elvtársak képzelték.
"Logically sound? How laughable. The only thing that people use logic for is to see what they want to see and disregard what they do not."

Darkstar

Illetve még ott volt az a kellemes tervezési hiba, hogy a szabályzórudak végei is grafitból voltak, így a scramnél egy pillanat alatt megszaladt a reaktor (bár gondolom ez is az első ponthoz tartozik).
小野寺梓のラブリーすきぴちゃん

kikuchiyo

Ugh. A félinformáció még rosszabb, mint a teljes tudatlanság.

Quote from: Flaser on 2011-06-01, 18:44:35
1. Tervezési "hiba": mivel CANDU típusú, forralóvizes reaktor ami grafitot használt moderátornak, nem volt "natív" biztonságos design. Nyugaton az *összes* CANDU-t bezárták. (Kezdve Oakridge-al).

Nem!
RTFWikipédia, a csernobili erőműben használt RBMK típus nem ugyanaz, mint a CANDU. Az RBMK könnyűvíz-hűtésű, grafitmoderátoros reaktor, míg a CANDU-ban a hűtés és a moderátor is nehézvíz. Épp ezért nem is zártak be egy CANDU reaktort sem Nyugaton. A csernobilihoz hasonló felépítésű grafitos reaktorokat valóban felszámolták, de még jóval korábban, miután Teller Ede felhívta a figyelmüket a típus biztonsági hiányosságára.

Kétféle tervezési hiányosságról beszélhetünk. Az egyik a reaktortípusban inherensen meglévő biztonsági probléma, az ún. pozitív üregtényező. Ez azt jelenti, hogy ha a túlzottan nagy teljesítmény miatt a hűtővízben gőzbuborékok keletkeznek, akkor a hűtés hatékonysága csökken (mert a gőz rosszabb hővezető), de továbbra is jelenlévő grafit moderátor miatt a teljesítmény nem csökken, tehát még inkább növekszik a hőleadás, ami még inkább fokozza a gőzképződést. Ez egy öngerjesztő folyamat, ami a reaktor megszaladásához vezet.
Azonban a pozitív üregtényező csak alacsony teljesítményszinteknél (a névleges kb. 20%-a) releváns, afölött más effektusok elnyomják a hatását - ezért is volt veszélyes, hogy a kísérlet előtt alacsony teljesítményszinteken lavíroztak (lásd lent). Megjegyzem, hogy mindez ismert volt, benne volt az üzemeltetési kézikönyvben is.

A másik tervezési hiányosság a szabályozórudakhoz kapcsolódik: valamiért úgy képezték ki őket, hogy az alsó részük grafitból volt. Ez aztán azzal járt, hogy amikor végül a bili borulásának pillanatában a vészleállítórendszer csak elkezdte betolni a teljesen kihúzott rudakat, akkor ez egyrészt tovább csökkentette a reaktormagban lévő hűtővíz mennyiségét, másrészt plusz moderációt biztosított a láncreakciónak. (ninja'd by DS)

Quote
2. Üzemeltetési hiba: A "biztonsági tesztet" két közepes képesítésű technikus végezte, akik között nem volt megoldva a kommunikáció és nem voltak kiképezve az adott feladatra.

3. Orbitális vezetői hülyeség: A fenn említett szituáció csak azért állhatott elő, mert a párt által kiküldött vadbarmok a vezető mérnökök tiltakozása ellenére is kiverték a vészleállás tesztet, hogy papíron meglegyen a "teljesítés". Ezért szántszándékkal instabil helyzetbe hozták a reaktort! (A mérnökök ellenében is) és a fenti "megoldást" találták ki.

Ezek igazak.

Quote
Mit is akartak csinálni? Produkálni akartak egy vészleállást. Itt bevett gyakorlat a leálló reaktor gőzével felpörgetni a keringető szivattyúk dízel tartalék hajtását.... na a fenn fölvázolt okok miatt ez nem egészen úgy alakult ahogy azt az elvtársak képzelték.

Nem volt bevett gyakorlat: a teszt épp arra irányult, hogy ezt az eljárást kipróbálják. Részben azért is volt zabszem az elvtársak seggében (és azért erőltették annyira), mert korábban már többször megpróbálták ugyanezt, de egyszer sem sikerült, az előirányzatban viszont benne volt a sikeres teszt.

Továbbá nem vészleállást, hanem lényegében üzemi leállítást kíséreltek meg, csakhogy itt jött be az, hogy a tesztet az ünnepnap előtt, az éjszaka kellős közepén levezénylő technikusok nem értettek a reaktorfizikához, és nem tudták, hogy ha a reaktort egy adott teljesítményszint alá viszik, akkor le is kell állítaniuk és meg kell várniuk, amíg az irányíthatóságot nagyban rontó xenon-izotóp mennyisége megfelelően lecsökken. Ehelyett először lecsökkentették a teljesítményt, majd az elektromos hálózat diszpécserének utasítására megint felvitték, majd megint le, és egy ilyen módon nehezen irányítható állapotba manőverezett reaktorral kezdték el a kísérletet.
Failure is the default option

Flaser

Quote from: kikuchiyo on 2011-06-01, 20:13:37
Ugh. A félinformáció még rosszabb, mint a teljes tudatlanság.

Quote from: Flaser on 2011-06-01, 18:44:35
1. Tervezési "hiba": mivel CANDU típusú, forralóvizes reaktor ami grafitot használt moderátornak, nem volt "natív" biztonságos design. Nyugaton az *összes* CANDU-t bezárták. (Kezdve Oakridge-al).

Nem!
RTFWikipédia, a csernobili erőműben használt RBMK típus nem ugyanaz, mint a CANDU. Az RBMK könnyűvíz-hűtésű, grafitmoderátoros reaktor, míg a CANDU-ban a hűtés és a moderátor is nehézvíz. Épp ezért nem is zártak be egy CANDU reaktort sem Nyugaton. A csernobilihoz hasonló felépítésű grafitos reaktorokat valóban felszámolták, de még jóval korábban, miután Teller Ede felhívta a figyelmüket a típus biztonsági hiányosságára.

Kétféle tervezési hiányosságról beszélhetünk. Az egyik a reaktortípusban inherensen meglévő biztonsági probléma, az ún. pozitív üregtényező. Ez azt jelenti, hogy ha a túlzottan nagy teljesítmény miatt a hűtővízben gőzbuborékok keletkeznek, akkor a hűtés hatékonysága csökken (mert a gőz rosszabb hővezető), de továbbra is jelenlévő grafit moderátor miatt a teljesítmény nem csökken, tehát még inkább növekszik a hőleadás, ami még inkább fokozza a gőzképződést. Ez egy öngerjesztő folyamat, ami a reaktor megszaladásához vezet.
Azonban a pozitív üregtényező csak alacsony teljesítményszinteknél (a névleges kb. 20%-a) releváns, afölött más effektusok elnyomják a hatását - ezért is volt veszélyes, hogy a kísérlet előtt alacsony teljesítményszinteken lavíroztak (lásd lent). Megjegyzem, hogy mindez ismert volt, benne volt az üzemeltetési kézikönyvben is.

A másik tervezési hiányosság a szabályozórudakhoz kapcsolódik: valamiért úgy képezték ki őket, hogy az alsó részük grafitból volt. Ez aztán azzal járt, hogy amikor végül a bili borulásának pillanatában a vészleállítórendszer csak elkezdte betolni a teljesen kihúzott rudakat, akkor ez egyrészt tovább csökkentette a reaktormagban lévő hűtővíz mennyiségét, másrészt plusz moderációt biztosított a láncreakciónak. (ninja'd by DS)

* kikuchiy-OWNED! Critical Hit!
* Flaser Takes massive damage

Kösz, hogy eloszlattad egy újabb tévképzetemet. Az mondjuk tényleg meglep, hogy ez a fajta leállás, (hogy a maradványteljesítménnyel húzatják be a dízelt) nem volt rutin... mindegy, úgy fest ezt vagy rosszul adták elő vagy én jegyeztem meg rosszul.
"Logically sound? How laughable. The only thing that people use logic for is to see what they want to see and disregard what they do not."

LiaLia

Továbbra is irtózom az atom-jellegű dolgoktól, de azért kétlem, hogy Merkelék alaposán átgondolták volna ezt a lépésüket, a kieső áram pótlása miatt. Politikai lépés is van ebben, vagy inkább az, Fukusima kapcsán elég nagy megmozdulás indult ott az erőművek ellen, és az időközben csökkenő Merkel népszerűségének megállítására jól hangozhatott az erőművek leállítása és a megújuló energiákra való minél előbbi áttérés.

Quote from: Flaser on 2011-05-30, 20:59:34
... a méregzöldek meg bekaphatják!

A virágszedés jót tesz az idegeknek :zen:


Ramiz

Próbálta már valaki a Google+ -t? Ha beindul normálisan, már hagyom is ott a Facebook-ot. Egyre jobban idegesít. A Google Zümm befuccsolása után amúgy is drukkolok a srácoknak.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Kvikveg

WARNING: module "coffee.exe" did not run correctly. Brain running in limited mode.
Do not meddle in the affairs of dragons for you are crunchy and taste good with ketchup.

Próféta

http://ismycreditcardstolen.com/




Quote from: Ramiz on 2011-07-04, 14:29:35
Próbálta már valaki a Google+ -t? Ha beindul normálisan, már hagyom is ott a Facebook-ot. Egyre jobban idegesít. A Google Zümm befuccsolása után amúgy is drukkolok a srácoknak.
Kaptam rá meghívót, most éppen nyitva is van a regisztráció, de egyelőre nem volt kedvem / türelmem regisztrálni. Nem biztos, hogy erre is időt akarok szánni... majd valamikor talán.

Mondjuk annak ellenére, hogy igen gyengéd szálak fűznek a G-hez, miért jó az nekem, ha az iWiW és facebook (+LinkedIn stb.) után még egy oldalon ott van a kapcsolati hálóm?
(Főleg, hogy a Google-től elvben több félnivalónk lehetne, a valóságban persze messze korrektebb.)

Na mindegy, majd egyszer kipróbálom, hátha valamiért mégis megéri.

Darkstar

#1091
Quote from: Próféta on 2011-07-08, 02:17:17
http://ismycreditcardstolen.com/


:lul:

[spoiler]Ed.: kiváncsi voltam, kitöltöttem fake adatokkal, azt vártam, hogy ezek után a pofámba röhög, hogy most már igen. De inkább olyan figyelemfelhívó cuccnak tűnik. Attól még jó. :D[/spoiler]
小野寺梓のラブリーすきぴちゃん




kikuchiyo

BTW nézed az élő közvetítést?
Failure is the default option

Fazék

Quote from: kikuchiyo on 2011-07-08, 17:50:17
BTW nézed az élő közvetítést?
ja, fél képernyőn, mellette böngészve.

Próféta

De az milyen már, hogy 0:31-nél megállt az egész, és senki se tudta, mi van...

kikuchiyo

A magyar közvetítést nézted? Én azt egy perc után kilőttem (még az elején), mert nem tudták, mi van, ellenben össze-vissza beszéltek.

A be nem tervezett leállást az okozta, hogy tévesen jelzett a "beanie cap" vissza nem húzódását érzékelő érzékelő.
Failure is the default option

Fazék

itt néztem: http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/

mondjuk a szövegnek talán még 50%-át se értettem ^^"

Próféta

Quote from: kikuchiyo on 2011-07-08, 22:06:36
A magyar közvetítést nézted?
Igen, de mellettem ült egy srác, aki az (egyik) angolt nézte, és ugyanazt tapasztalta.

kikuchiyo

Quote from: Fazék on 2011-07-08, 22:11:34
itt néztem: http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/

mondjuk a szövegnek talán még 50%-át se értettem ^^"

Nagy jelentősége nincs a bemondott szövegeknek. Ez a része az indításnak leginkább rituális: azért van, hogy az űrhajósok úgy érezzék, hogy ők is tevékeny résztvevői az utazásnak, és nem csak csomagok egy nagyrészt automatikus gépben. Részben a publikumnak is szólnak ezek a mondások, bár nyilván abban is van szerepük, hogy minden résztvevő tudja, hogy épp hol tartanak.
Failure is the default option

Flaser

"Logically sound? How laughable. The only thing that people use logic for is to see what they want to see and disregard what they do not."


Kvikveg

WARNING: module "coffee.exe" did not run correctly. Brain running in limited mode.
Do not meddle in the affairs of dragons for you are crunchy and taste good with ketchup.


Fazék

űr témához :)
[spoiler][/spoiler]

kikuchiyo

#1107
És most, hogy az űrrepülőgép-korszak utolsó űrsétája is befejeződött, íme egy tudományos, (és sajnos) fantasztikus novella arról, hogy mi lehetett volna:

Tank Farm

szerk:

http://www.boingboing.net/2011/07/12/photo-father-and-son.html
Failure is the default option

Próféta