Main Menu

Harry Potter

Started by Fazék, 2006-11-21, 13:22:19

Previous topic - Next topic

Solid Snake

Harry Potter és a Főnix Rendje

A lehető legnehezebb feladat lehetett megfilmesíteni ezt a rendkívül terjedelmes kötetet, így utólag is minden elismerésem a stábnak, hogy úgy-ahogy vászonra vitték a kedvenc HP kötetemet.

Mégis miért tekinthető az 5. felvonás a kedvencemnek? A felnőttes és izgalmas cselekményvezetés, a jellemek kiforrása, alakulása, valamint a lehető "legbadassebb", legdarkosabb Harry miatt tekintem annak. Magát a kötetet eddig 6 alkalommal olvastam ki, mondhatni majdhogynem kívülről-belülről ismerem. Így teljességgel érthető, hogy miért ültem le nagy elvárásokkal a vetítőteremben.

Vegyes érzelmeim vannak a közel két és fél órás film megtekintése után.

Az atmoszférát, a könyv sötét tónusú hangulatát eltalálták. A karakterek, legfőképpen Harry (the ultimate badass -- Daniel Radcliffe-t még a végén kezdem színésznek nevezni), Luna (elképesztő!  :jee:) és Umbridge (fenomenális!  :appl:) jellembemutatása sikerült remekül. Rengeteg történés zajlik a könyben, amit filmre vinni (ahogy korábban említettem) a lehető legnehezebb feladat volt. Az arányokat a végső küzdelem kivételével mégis sikerült kellő mértékben megtartani (annak ellenére, hogy számos mellékszál kimaradt és néha az időbeli sorrenden is megváltoztattak egy-két dolgot). Piton okklumenciaórái és az a bizonyos "Ördögűző"-jelenet, amit nem hittem, hogy bele fognak rakni a korhatár miatt (már olvasásnál is durvának hatott, de mégis belerakták a filmbe!  :cool:), a tetőfokára emelik a sötét hangulatot. Bár az avatatlan "plázanéző" sok dolgot nem igazán foghat fel a filmből meglehetősen gyors tempója miatt, rajongók és műértők azonban elégedettek lehetnek: a Főnix Rendje bizony felülmúlja a Tűz Serlegét.

Felülmúlja a 4-et, azonban a 3-at nem. Miért is? Legfőképpen a lezárás bugyutasága és elkapkodottsága miatt. A végső küzdelmet, egy fontos karakter eltávozását olyan mértékben elszúrták, hogy nagyon sajnáltam (de tényleg, hogy lehet egy happy end-szerűséget kreálni egy alapvetően tragikus és drámai végkifejletből? Legalább az oda-vissza tükröt belevihették volna a filmbe, azzal kellően érzékeltethették volna Harry szenvedését). Az előzetes werkfilmek arra engedtek következtetni, hogy valóban egy ütős és remekül megrendezett varázslópárbaj lesz majd a dologból, mégis a végeredmény elkeserítő: aki első látásra képes kibogozni valamit az effekthalmazból, az előtt személyesen is meghajolok.  :ejj: Emellett a szerelmi szál is nevetséges. Elcsattan az első csók, húha. De ennyi, semmi több. Ráadásul olyan forgatókönyvi húzásokat raktak bele, ami miatt anyáztam rendesen (a filmben úgy tűnik, hogy Harry nagyívben lesz@rja Cho-t, míg a könyvben a lány "rázza le" magáról Harry-t -- plusz a filmben Cho-nak köszönhető, hogy kiderült a DS titkos helye [ami méginkább megemeli a "Harry dumped Cho"-hatást], míg a regényben Cho nagyszájú barátnője, Marietta a ludas, akinek Hermione "ÁRULÓ" pattanásrengeteget átkoz az arcára). A legnagyobb szívfájdalmam azonban a "Harry IMMA CHARGIN' MAH LAZER dühöngése - Dumbledore Office Damage"-jelenet totális átírása. A regényben szenvedő Harry van, aki minden dühét és fájdalmát kiüvölti Dumbledore-nak, szétveri az irodáját, üvöltözik, mialatt Dumbledore magába roskadva ül. A kötetben ez a rész a top nálam, minden egyes olvasásnál átérzem a haragot. A filmben azonban egy nyugodt, melankólikus, RÖVID párbeszéd zajlik a főhős és az igazgató között.  :frown: :ejj:

Összességében tehát egy hangulatilag és látványilag remekül elkészített filmmel van dolgunk, amit azonban a lezárás és a forgatókönyvíró időszakos baromságai nem tesznek a legjobb Potter-filmmé. Azért Az azkabani fogoly utáni második helyre befészkelte magát nálam.

Tipp: ne hasonlítgassátok túlzott mértékben a regényhez. Akkor nem lesz akkora a " 'nyád"-faktor a film közben/után.



80%

Fazék

Úgy néz ki jól sejtettem, hogy ezt már nem érdemes megnéznem moziban...

az eddigi beszámolók alapján 99% hogy erről is csalódottan jönnék ki, mint ahogy a 4-es résznél is történt. egyszerűen túl nagy falat ezeknek a rendezőknek, ilyen hosszú könyvet filmre vinni. ha a könyvhűség lett volna a cél, akkor sokkal ésszerűbb lett volna sorozatot csinálni belőle. persze az nem hozott volna ennyi pénzt... ez van, ezt kell szeretni. hát én inkább majd megnézem itthon, nem pocsékolok erre pénzt. inkább megnézem a Transfomers-t még egyszer  :muhahah:

Solid Snake

Quote from: Fazék on 2007-07-12, 23:26:10
ha a könyvhűség lett volna a cél, akkor sokkal ésszerűbb lett volna sorozatot csinálni belőle.

Ez valóban jobb húzás lehetett volna. Minden egyes rész pár fejezet történése, kellő cliffhangerrel a végén.  :szemuveges:
(Ne aggódjunk, az élelmes japánok talán készítenek majd a jövőben animét belőle -- ld. Rómeó és Júlia  :D)

sirtomi

#213
Harry Potter 5

Még csak kelvor értékelését olvastam, Snake-é még hátra van :)
kelvorral nem nagyon értek egyet, szerintem a sefül-sefarka 4. rész után ez kifejezetten jó volt. Megvolt benne minden ami kell, ugyan sok dolog kimaradt, de jól összerakták.
Umbridge hihetetlen volt, nem gondoltam volna, hogy ennyire tenyérbemászó lesz, mint a könyvben, de tényleg :) Luna is nagyon jó volt. Ennyire álmodozó, elvarázsolt kislányt még nem láttam  :haha:

DS körül voltak kavarások, ami nem tetszett. Pl a tagok pénzérmékkel hívták egymást, amiknek szerepük lesz a 6. részben, de ez itt kimaradt, és az áruló sem az volt mint a könyvben :)

Első élményem alapján, más gondom nem is volt a filmmel, és Dumbledore sem volt szerencsére olyan idegbeteg mint a 4. részben :) Szerintem kifejezetten jól sikerült, még azoknak is érthető szerintem, akik a könyvet nem olvasták, csak a filmeket nézik.
Mindenképpen nézzétek meg, de ne úgy menjetek be, hogy a könyvet kapjátok vissza könyörgöm! Két előttem ülő csaj erről beszélt a végén, furcsa elvárásai vannak egyeseknek.

Szerk:
Még annyit, hogy tényleg komolyabbra vették az egész történetet, már nem annyira mese mint a többi rész. Valahogy az iskola is hasonlított egy igazi bentlakásos iskolára, leszámítva a varázslatot persze :), sokkal életszagúbb lett az egész.

Szerk 2: Túl Snake értékelésén.
Harry pont azért szarja le Cho-t mert elárulta őket, előtte nem éppen ilyen a helyzet :) Mondjuk nem értem ezt a részt miért változtatták meg, meg a pénzérmék hiánya böki a csőröm még nagyon.

Fazék

szóval a következő elvárásokkal kell beülni a filmre:
- ne a könyvet várjátok el, mert azt képtelenség megvalósítani, túl hosszú
- ne várjatok el egy jó összefüggő, nézhető mozifilmet, mert ennyi szükséges kivágással nem lehet túl jól összeszerkeszteni egy egésszé a történetet
- könyv elolvasása nélkül ne várjátok, hogy bármit is élvezni fogtok belőle, mert a legtöbb csak 1-2 jelenetre felbukkanó szereplő csak akkor jelent bármit is számodra, ha olvastad a könyvben azt a párszáz oldalt, amíg megismertettek vele

szóval a lényeg: ne várj semmit a filmtől, csak látványt, azt se sokat, mert kapkodós :p  :__devil:

kelvor

Quote from: Fazék on 2007-07-13, 00:43:40
szóval a következő elvárásokkal kell beülni a filmre:
- ne a könyvet várjátok el, mert azt képtelenség megvalósítani, túl hosszú
- ne várjatok el egy jó összefüggő, nézhető mozifilmet, mert ennyi szükséges kivágással nem lehet túl jól összeszerkeszteni egy egésszé a történetet
- könyv elolvasása nélkül ne várjátok, hogy bármit is élvezni fogtok belőle, mert a legtöbb csak 1-2 jelenetre felbukkanó szereplő csak akkor jelent bármit is számodra, ha olvastad a könyvben azt a párszáz oldalt, amíg megismertettek vele

szóval a lényeg: ne várj semmit a filmtől, csak látványt, azt se sokat, mert kapkodós :p  :__devil:

Pontosan. Megragadtad a lényeget :p.

Úgy látom Solid Snake és sirtomi kollégának nem volt annyira b+ faktor, mint nekem. :smile: Mielőtt elmentem megnézni megfogadtam, hogy nem fogom túlzottan hasonlítgatni a regényhez. Ennek ellenére mindig ott volt a szálka a seggembe, amitől nem tudtam nyugodtan ülni, hogy már megint egy jelenet amit elszúrtak hangulatilag és formailag.

Angolul azért még teszek vele egy próbát, hátha csak bal lábbal keltem fel ma...bár nem valószínű :p

sirtomi

Quote from: Fazék on 2007-07-13, 00:43:40
szóval a következő elvárásokkal kell beülni a filmre:
- ne a könyvet várjátok el, mert azt képtelenség megvalósítani, túl hosszú
- ne várjatok el egy jó összefüggő, nézhető mozifilmet, mert ennyi szükséges kivágással nem lehet túl jól összeszerkeszteni egy egésszé a történetet
- könyv elolvasása nélkül ne várjátok, hogy bármit is élvezni fogtok belőle, mert a legtöbb csak 1-2 jelenetre felbukkanó szereplő csak akkor jelent bármit is számodra, ha olvastad a könyvben azt a párszáz oldalt, amíg megismertettek vele

szóval a lényeg: ne várj semmit a filmtől, csak látványt, azt se sokat, mert kapkodós :p  :__devil:
Ez így nemigaz. Szerintem szép kerek a történet és érthető is, erre példa Kinga barátnőm, aki az 5. kötetet nem olvasta és érthető volt neki minden :)

Az utolsó pontban van igazság. Sajnos jópár szereplő alig tűnik fel. Pl Lupin és Tonks teljesen kimaradt, csak a film elején tűnnek fel, pedig a 6. kötetben jópárszor találkoznak Tonkssal.

Szerk:
kelvor szerintem hangulatilag rendben volt a film. Megfelelően komolyra vették és elég komor is volt. Persze bele kellett férni egy jobb besorolásba, hogy kisebbek is megnézhessék :)

Fazék

#217
QuoteEz így nemigaz. Szerintem szép kerek a történet és érthető is, erre példa Kinga
barátnőm, aki az 5. kötetet nem olvasta és érthető volt neki minden Smiley

félreolvastad :)
nem azt mondtam, hogy nem érthető. azt mondtam, hogy nem élvezhető. nagy a különbség ;)

Nakedape tegnap nézte meg és azt mondta, hogy semmiről nem szólt a film és egyszerűen
semmilyen hatással nem volt rá. minden a filmben szereplő részlet simán érthető a könyvet
nem olvasó személyek számára is, egyszerűen csak nekik a könyv ismeretének hiányában
nem jelentenek ezek a jelenetek semmit se, annyira rövidek.

sirtomi

Quote from: Fazék on 2007-07-13, 10:59:10
Re: sirtomi :)
Ok abban lehet valami, hogy kevésbé élvezhető annak aki nem olvasta könyvet, én autómatikusan hozzágondolok dolgokat, amiket olvastam, nekik ez kimarad tényleg. Sorry a kis félreolvasásért :)
Megkérdem újra Kingát, hogy mennyire élvezte így egy nap távlatából, akkor ott tetszett neki nagyon :)

Solid Snake

Quote from: sirtomi on 2007-07-13, 00:25:32
Harry pont azért szarja le Cho-t mert elárulta őket, előtte nem éppen ilyen a helyzet :)

Cho árulása a végefelé derül ki, amikor Umbridge elkapja Harryéket. Harry pedig már előtte is ignoráns volt Cho-val szemben a csók után (két jelenet van, ami ezt bizonyítja: Hagrid visszatérésekor a Roxmortsba induló Harry faképnél hagyja a lányt és Hagridhoz megy, valamint egy SVK óra (vagy vizsga) után Harry jön ki a teremből, Cho köszön neki, ő pedig egyszerűen továbbmegy).

sirtomi

Quote from: Solid Snake on 2007-07-13, 14:16:34
Quote from: sirtomi on 2007-07-13, 00:25:32
Harry pont azért szarja le Cho-t mert elárulta őket, előtte nem éppen ilyen a helyzet :)

Cho árulása a végefelé derül ki, amikor Umbridge elkapja Harryéket. Harry pedig már előtte is ignoráns volt Cho-val szemben a csók után (két jelenet van, ami ezt bizonyítja: Hagrid visszatérésekor a Roxmortsba induló Harry faképnél hagyja a lányt és Hagridhoz megy, valamint egy SVK óra (vagy vizsga) után Harry jön ki a teremből, Cho köszön neki, ő pedig egyszerűen továbbmegy).
Első esetben habozik egy picit, a 2. meg már az árulás után van :)

Fazék

izé, ha megrendelem a legújabb harry potter könyvet angolul, valaki megvenné majd tőlem 5000 Ft-ért a kiolvasása után? :D

Kvikveg

Quote from: Fazék on 2007-07-14, 00:10:55
izé, ha megrendelem a legújabb harry potter könyvet angolul, valaki megvenné majd tőlem 5000 Ft-ért a kiolvasása után? :D
Megkerdezem megrendeltuk-e, stb. 5000 k sok, de ha ugyse en fizetem nem erdekel. :D
Nyilvan akkor ervenyes, ha nem 1 honapot ulsz rajta, es frissen nem 5000.
WARNING: module "coffee.exe" did not run correctly. Brain running in limited mode.
Do not meddle in the affairs of dragons for you are crunchy and taste good with ketchup.

Fazék

#223
Quote from: Kvikveg on 2007-07-14, 10:03:18
Quote from: Fazék on 2007-07-14, 00:10:55
izé, ha megrendelem a legújabb harry potter könyvet angolul, valaki megvenné majd tőlem 5000 Ft-ért a kiolvasása után? :D
Megkerdezem megrendeltuk-e, stb. 5000 k sok, de ha ugyse en fizetem nem erdekel. :D
Nyilvan akkor ervenyes, ha nem 1 honapot ulsz rajta, es frissen nem 5000.
csak viccből kérdeztem, ilyenhez nincs pofám :)

amúgy kedvezménnyel 5250-ért lehet megrendelni bookline-ról ezt az adult változatot (már ha van egy olyan link-ed, amit én kaptam levélben tőlük  :__devil:) :)

alexandra-nál 4950 a children's edition.

amúgy lehet tudni, hogy borítón kívül mi az "adult edition" és a "children's edition" közötti különbség?

pendragon-nál még nem érdeklődtem, hogy mennyibe fájna a könyv, gondolom ott is valami hasonló árakat mondanának

szerk3: bookstation oldalon félrenéztem az árakat, ott mégiscsak drágább

Kvikveg

A borito a kulonbseg, a felnotte sokkal szebb volt a multkori konyvnel.
Az ilyen oltonyos kiadas, felnotteknek sem ego a buszon olvasni kategorias.  :lul:
WARNING: module "coffee.exe" did not run correctly. Brain running in limited mode.
Do not meddle in the affairs of dragons for you are crunchy and taste good with ketchup.

Fazék

Quote from: Kvikveg on 2007-07-14, 13:49:17
A borito a kulonbseg, a felnotte sokkal szebb volt a multkori konyvnel.
Az ilyen oltonyos kiadas, felnotteknek sem ego a buszon olvasni kategorias.  :lul:
Áhá! :haha:

Kvikveg

Hehe, bevette...
Szoval a felnott kiadasban benne vannak a kihagyott erotikus jelenetek, Hermione Perselussal, Harry Cho-val a lanyveceben Myrtle hattervinnyogasaval, stb.
(bocs)
WARNING: module "coffee.exe" did not run correctly. Brain running in limited mode.
Do not meddle in the affairs of dragons for you are crunchy and taste good with ketchup.

Fazék

Quote from: Kvikveg on 2007-07-14, 13:59:35
Hehe, bevette...
Szoval a felnott kiadasban benne vannak a kihagyott erotikus jelenetek, Hermione Perselussal, Harry Cho-val a lanyveceben Myrtle hattervinnyogasaval, stb.
(bocs)
ohohohóóó  :hopp:

Én

Ma este voltam moziban pár emberrel, sokat rágódtunk ogy HP 5 vagy Transformers, és végül az utóbbi mellett döntöttük, majd máskor :d De amit olvasok az alapján inkábbcsak leszedem, a 4. résszel is ezt tettem és nem bántam meg. Plusz, vannak filmek amiket jobb otton egyedül nézni (nem tudom ez olyan é)

Fazék

Túl sokan fogadnak Harry Potter halálára

hát remélem hogy végez a kis nyamvadttal, de azért ez az önfeláldozós halál annyira elcsépelten hulladék lenne :)

Kvikveg

Quote from: Fazék on 2007-07-14, 23:57:50
Túl sokan fogadnak Harry Potter halálára

hát remélem hogy végez a kis nyamvadttal, de azért ez az önfeláldozós halál annyira elcsépelten hulladék lenne :)
En eddig csak a glorious victory-tol tartottam.
Nehez lesz jol befejeznie.
Az "Ez az eddigi legjobb" szovegre meg mar regota csak legyint az ember.
WARNING: module "coffee.exe" did not run correctly. Brain running in limited mode.
Do not meddle in the affairs of dragons for you are crunchy and taste good with ketchup.

Cobra

Nem hiszem, hogy Rowling szokott animeket nézni, szóval kicsi az esélye egy bad endingnek :)
Hide and fear, Cobra Commander is here !

Solid Snake

Quote from: Fazék on 2007-07-14, 13:40:51
amúgy lehet tudni, hogy borítón kívül mi az "adult edition" és a "children's edition" közötti különbség?

Tipp: "Adult edition"-ban meghal Harry, "children's edition"-ban meg életben marad.  :__devil:

Kvikveg

Quote from: Solid Snake on 2007-07-15, 00:35:09
Quote from: Fazék on 2007-07-14, 13:40:51
amúgy lehet tudni, hogy borítón kívül mi az "adult edition" és a "children's edition" közötti különbség?

Tipp: "Adult edition"-ban meghal Harry, "children's edition"-ban meg életben marad.  :__devil:
Minden korosztalynak ohaja szerint. :lol:
WARNING: module "coffee.exe" did not run correctly. Brain running in limited mode.
Do not meddle in the affairs of dragons for you are crunchy and taste good with ketchup.

Bishop

Nincs valami jól működő torrent vagy direct donwload, hogy leszedjem? Mert amilyen hosszú és amilyen rajongó tábora van nem sok kedvem van bebuszozni Debrecenbe. Aminek a minősége is türhető.

Solid Snake

Quote from: carfanatic on 2007-07-15, 13:31:42
Mert amilyen hosszú és amilyen rajongó tábora van nem sok kedvem van bebuszozni Debrecenbe.

Nincs okod aggodalomra, a fanatikusok már csütörtökön-pénteken megnézték a filmet, innentől már csak kevesebben lesznek.  :D
(amúgy még csak CAM van belőle, az pedig egyenesen nézhetetlen)

Bishop

akkor meg jön a Transformers, HP5 dilemma, 2 túl drága ^^. Edig úgy voltam hogy elöbbit nézem meg moziban,de még nem tudom mi lesz belőle. CAM-ot nee,akkor inkább minusz 2k HUF

sirtomi

Quote from: carfanatic on 2007-07-16, 02:17:04
akkor meg jön a Transformers, HP5 dilemma, 2 túl drága ^^. Edig úgy voltam hogy elöbbit nézem meg moziban,de még nem tudom mi lesz belőle. CAM-ot nee,akkor inkább minusz 2k HUF
Nézd meg a Transformerst moziban, annak kell a nagy vászon mindenképpen :)

Próféta

Quote from: Kvikveg on 2007-07-14, 13:49:17
Az ilyen oltonyos kiadas, felnotteknek sem ego a buszon olvasni kategorias.  :lul:
Inkább ezeket ajánlom azoknak, akik szégyellenek a buszon HP-t olvasni :)

chilip

Quote from: Próféta on 2007-07-16, 11:54:57
Quote from: Kvikveg on 2007-07-14, 13:49:17
Az ilyen oltonyos kiadas, felnotteknek sem ego a buszon olvasni kategorias.  :lul:
Inkább ezeket ajánlom azoknak, akik szégyellenek a buszon HP-t olvasni :)

:lol: áááá, vannak nagyon jók  :lul: