Main Menu

JAZZ (és családja)

Started by Ramiz, 2005-02-13, 11:27:21

Previous topic - Next topic

Ramiz

Quote from: ManuHerbie Hancock - Possibilities (2005)
Érdekesen hangzik. Én a klasszikus "Jammin' with Herbie" albumát szeretem a legjobban, de ezt is meg fogom hallgatni.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Manu

Quote from: MeskeMagyarságismeretbõl kaptunk egy szép kis házit, amiben ha lehet a segítségeteket kérném, mert az alábbi kérdésre egy viszonylag hosszú, kimerítõ választ kéne írnom, de el sem tudom kezdeni, vagyis inkább csak nem is tudom mit írjak, illetve nem tudom mi lenne erre a válasz...

A kérdés:

"Milyen karakterû lehet a magyar jazz?????"

LÉCCI LÉCCI SEGÍTSETEK!


Hát ez elég hülye kérdés, meg nehéz rá válaszolni, mivelhogy a szocializmusban annyira nem díjjazták ezt a stílust.
Hát, igazából Gonda János írt több könyvet is a jazzrõl, van köztük, ami kifejezetten a magyarokkal foglalkozik.
Szerintem vesd fel azt a kérdést, hogy mikor, melyik korszakban kell karakterizálni. Nem hiszem, hogy lenne egységes karakter, vagy egységes magyar vonás, ugyanis a jazz legtöbbször egy ember, annak mûvészete, ha tetszik karaktere körül forog. Pl. híres Szakcsi Lakatos Gyula (zongora), Pege Aladár (bõgõ), Kõszegi ... (dob). Õk a hagyományos értelemben vett jazzisták, azt játszák, amihez kedvük van, vagy éppen akivel együtt zenélnek, azzal alakítanak ki valami hangzást. Szakcsi most pl. a cigány zenét szeretné belevinni zenéjébe. Akik egy stílust játszanak, hagyományt teremtettek, azok a Dixiland együttesek, pl. Benkó dixi, Molnár Dixiland Band. Ebben nagyon ott vagyunk. A fiatalok meg, ki gondolta volna, fiatalos, újszerû hangzásokat keresnek, Akiket én hallgattam és jók, az az After Crying korai lemezie, vagy pl. Borlai Gergõ, dehát õk még az elején vannak, fene tudja milyen projektjaik lesznak még, mit csinálnak majd 20 év múlva.

Hát ez elég nagy káoszra sikeredett... Mindenestre csak arra akartam kilyukadni, hogy nem hiszem, hogy lenne egységes karakterû magyar jazz, sem korszkonként, sem emberenként. Gonda János munkái azért ennél jobban rá fognak erre világítani.

Kuroi Tenshi

Egyetértek Manuval, a jazz mindenhol, mindig sokféle irányzatot ölel fel, ez alól a magyar sem kivétel.
Én csak néhány rövid, szubjektív megfiygelést tudok hozzátenni:
 - kései kialakulása, vagy méginkább elfogadása miatt korszakok kimaradtak vagy csökevényesek (kevesebb a big band és a hasonló nagyobb chamber orchestra: classic jazz vagy ragtime, stb)
 - a jazz-képzés még most sem eléggé elterjedt, bár már fejlõdik (de azért gondoljunk bele, hogy az USA-ban minden nagyobb városban folyik azért valamilyen szintû képzés, itt viszont...), a zenészek jó része klasszikus alapokon nevelkedett, így ez a hatás inkább érezhetõ, mint pl Amerikában
 - etno hatások, pl cigányzene nem csak Szakcsiéknál, hanem ott van pl Frankie Látó is hegedûn, és még sokan mások, akiknek nem jut a nevük az eszembe ;)
 - ez már abszolút szubjektív, de én úgy érzem, hogy a zongora vagy szinti sokkal nagyob szerepet kap, mint más országokban, nagyon sok együttesben vannak pia-nisták ( :) )

Na kb ennyi. Tegnap sokáig próbáltunk, még álmos vagyok, meg különben se vagyok zenetörténész, úgyhogy ezt az egészet vedd csak úgy ;)
Sok sikert!

Kuroi Tenshi

Még egy ajánlás:

Van egy website, ahonnan ingyenesen és legálisan lehet élõkoncerteket és albumokat letölteni:
http://www.archive.org/audio/etree.php

Béla Fleck egy magyar származású, de már Amerikában született, világhírû banjos. Az együttes tagja még Victor Wooten, akit Jaco Patorius mellett a világ legjobb basszusgitárosaként tartanak számon.
Ez itt egy jó koncert, de vannak még ott bõven más koncertjeik is, meg más együttesek koncertjei is.
http://www.archive.org/audio/etree-details-db.php?id=12353

Meske

Köszönöm szépen a segítségetek, majd megpróbálok valamit összehozni. :)

The secret to concentration is the acceptance of endless distractions.

Ramiz

Én 2 könyvet olvastam, egyiket Gonda János írta, a másikat meg másvalaki állította össze a Gonda könyvbõl vett idézetekkel, arra tett utalásokkal és abból készített tömörített összegzésekkel. :D

Quote from: Kuro_TenshiNa kb ennyi. Tegnap sokáig próbáltunk, még álmos vagyok, meg különben se vagyok zenetörténész, úgyhogy ezt az egészet vedd csak úgy ;)
Most éppen mit? Csak nem jazz-t? :)
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Kuroi Tenshi

Quote from: RamizMost éppen mit? Csak nem jazz-t? :)
Nem, nem talált :p bár remélem lesz benne jazz-beütés is - nem a doboson meg rajtam fog múlni  :haha: inkább olyan funk-rock-egyéb-szerûség, de még kialakulóban van, csak most pénteken álltunk össze, és szombaton próbáltunk/jammeltünk elõször.
Nadeneoffoljunktúlsokatmertmégránkszólnak  :)

Zelgadis

irgalmatlanul nagyokat offoltok ám zenetopicban ;)
Én is offolok akkor: nagyhirtelenjében esmét nekiálltam jazzt (is) játszani (zongin) és rájöttem, hogy ha az ember egész nyáron mást csinál, meg azután is szeptember óta nem püföli azokat a keyeket a boardon, hát igencsak elgémberednek az ujjai :(
Itt az ideje újra rágyakorolni, mert jelen pillanatban még a hugom is jobban zongorázik nálam ^^""... [COLOR="SlateGray"](és hogy ne legyek teljesen off:))[/COLOR] ... Jazzt :P :lul:

Ramiz

Quote from: ZelgadisItt az ideje újra rágyakorolni, mert jelen pillanatban még a hugom is jobban zongorázik nálam ^^""... [COLOR="SlateGray"](és hogy ne legyek teljesen off:))[/COLOR] ... Jazzt :P :lul:
Hát ez már csak egy ilyen dolog, kollega... ^^
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Kairakuda

Felhívnám a figyelmet egy várhatóan nemsemmi koncertre, ugyanis az AEC márciusban megörvendeztet minket egy budapesti látogatással:
http://www.petoficsarnok.hu/havi_program_2006/chicago.htm



Ramiz

Quote from: KairakudaFelhívnám a figyelmet egy várhatóan nemsemmi koncertre, ugyanis az AEC márciusban megörvendeztet minket egy budapesti látogatással:
http://www.petoficsarnok.hu/havi_program_2006/chicago.htm
Az a kérdés, hogy addigra lesz-e pénzem... :rolleyes:
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Manu

Lenni-Kalle Taipale

Svéd gyerek, 27 éves, '98-ban adta ki első lemezét, ami Svédország első arany-jazz-lemeze lett. Dave Weckl-s dobok, de dallamos, az ember észre sem veszi, mennyire összetett, nagyon cool :)

A http://www.lennikalletaipale.com/ bele is lehet hallgatni, megéri!

Ramiz

Quote from: Kvikveg on 2006-04-17, 22:07:35
Uagh. Brrr. En nem egy szammal talalkoztam, amit nagyon elveztem volna... ha nem hamis. Az nekem egyszeruen faj. Ha kicsit alacsony, es ezzel hangulatos, az ok, de a hamisat nem birom... Persze amirol szo van meg kene hallgatnom, hogy ott indokoltnak tartom-e, passzol-e, de alapbol nem szeretnem hallani. *fuldugo on*
Nem tudom, szerintem Manu kicsit rosszul fogalmazott, legalábbis én kifejezetten hamis hangokkal nagyon-nagyon ritkán találkoztam, talán csak a legelvetemültebb modern avantgárd őrültködésekben meg free jazz improvizációkban. A disszonáns hangok pedig a jazzben egyáltalán nem hatnak hamisnak vagy kellemetlennek, hanem éppen ezek adják a jazz számok szexepiljét! Például a "kilenc bé" akkordban van egy kis nóna (oktáv+kis szekund), ami magában disszonáns lenne, de a hármas, az ötös és a hetes hang miatt nagyon szép. És ez egy nagyon egyszerű példa volt, mert sokkal szebbek, gyönyörűen csengő eldugott disszonanciák vannak még. :cool:
(Ha pedig félreértettem volna Manut vagy Kvikit és tök másról beszélek, mint ti, akkor sorry. :redface: )
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Manu

Quote from: Manny Calavera (Ramiz) on 2006-04-18, 10:29:30
Quote from: Kvikveg on 2006-04-17, 22:07:35
Uagh. Brrr. En nem egy szammal talalkoztam, amit nagyon elveztem volna... ha nem hamis. Az nekem egyszeruen faj. Ha kicsit alacsony, es ezzel hangulatos, az ok, de a hamisat nem birom... Persze amirol szo van meg kene hallgatnom, hogy ott indokoltnak tartom-e, passzol-e, de alapbol nem szeretnem hallani. *fuldugo on*
Nem tudom, szerintem Manu kicsit rosszul fogalmazott, legalábbis én kifejezetten hamis hangokkal nagyon-nagyon ritkán találkoztam, talán csak a legelvetemültebb modern avantgárd őrültködésekben meg free jazz improvizációkban. A disszonáns hangok pedig a jazzben egyáltalán nem hatnak hamisnak vagy kellemetlennek, hanem éppen ezek adják a jazz számok szexepiljét! Például a "kilenc bé" akkordban van egy kis nóna (oktáv+kis szekund), ami magában disszonáns lenne, de a hármas, az ötös és a hetes hang miatt nagyon szép. És ez egy nagyon egyszerű példa volt, mert sokkal szebbek, gyönyörűen csengő eldugott disszonanciák vannak még. :cool:
(Ha pedig félreértettem volna Manut vagy Kvikit és tök másról beszélek, mint ti, akkor sorry. :redface: )

Nem tudom, nekem is újra meg kéne hallgatnom, mert utoljára vagy tíz éve került elő, de igazából nem emlékszem bántóan hamis hangokra, ami az énekesek képzetlensége került volna oda. Ráadásul akkor pont egy vájtfülű zenész társaságtól kaptam... de tovább nem tudom érdemben vállani a vitát.

Moha

Na, ebbe a threadbe se írtam eddig, de mindent el kell kezdeni egyszer. :)
Szóval tudtok nekem ajánlani valami jó smooth jazz együttest? Olyasmi stílusú zenét keresek, mint pl. a Sade - Kiss of life.
Most valahogy erre a stílusra álltam rá. Várom az ajánlásokat, főleg instrumentális zene kellene.

Előre is köszi.
Moha

Manu

Quote from: Moha on 2006-04-18, 23:26:56
Na, ebbe a threadbe se írtam eddig, de mindent el kell kezdeni egyszer. :)
Szóval tudtok nekem ajánlani valami jó smooth jazz együttest? Olyasmi stílusú zenét keresek, mint pl. a Sade - Kiss of life.
Most valahogy erre a stílusra álltam rá. Várom az ajánlásokat, főleg instrumentális zene kellene.

Előre is köszi.
Moha

Pete Bellasco! Talán tavaly jelent meg egy díjnyertes albuma...

Ramiz

Manu, mondd csak, nincs kedved felpakolni pár zenét valahova? :) (Vagy tele van a tárhely? Akkor mindegy.) Ilyeneket ritkán találni t0rren1en... vagy csak rossz helyen keresem?
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Manu

Quote from: Manny Calavera (Ramiz) on 2006-04-19, 11:12:20
Manu, mondd csak, nincs kedved felpakolni pár zenét valahova? :) (Vagy tele van a tárhely? Akkor mindegy.) Ilyeneket ritkán találni t0rren1en... vagy csak rossz helyen keresem?

Multkor elkezdtem 4 albumot, de az én sávszéllemmel (up: 16 Kb/s) valami írdatlan hosszú időt vett volna igénybe. Inkább küldöm lemezen, az gyorsabb :) Persze, ha neked is jó...

Ramiz

#78
Quote from: Manu on 2006-04-19, 12:20:41
Multkor elkezdtem 4 albumot, de az én sávszéllemmel (up: 16 Kb/s) valami írdatlan hosszú időt vett volna igénybe. Inkább küldöm lemezen, az gyorsabb :) Persze, ha neked is jó...
Persze hogy jó! Úgyis gyűlt egy kis lista. Hátha elkezdek ennek hatására újra filmezni. Vagy legalábbis jó jazz-eket hallgatni. :)
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Moha

#79
Manu, ez valami baromi ritka előadó lehet, sehol nem találom...
Nekem is tudsz küldeni CD-t? :D

Edit: Ja, egy typo és nem is találja az ember. :) Helyesen Belasco, egy l-el!

Ramiz

WÁÁÁH Manu!!! :D Na mindegy, most már csomagot kapok. :hopp:
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Ramiz

Chick Corea - The Ultimate Adventure

Az EXIT magazinban olvastam róla ajánlót, hogy milyen szuper meg hogy világjazz meg minden egyéb (keleties és latinos motívumok) keverednek benne... Hát tényleg szuper! :cool: Nem minden zongorás jazz-et szeretek (puszta szakmai féltékenység... :lazza: ), de ez nagyon tetszik, mondjuk nem is csak zongora van benne. (De a Bebopból a Piano Bar meg a Slipping Sleaze a két kedvenc számom... :D )
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Manu

#82
Quote from: Manny Calavera (Ramiz) on 2006-05-03, 13:21:00
Chick Corea - The Ultimate Adventure

Az EXIT magazinban olvastam róla ajánlót, hogy milyen szuper meg hogy világjazz meg minden egyéb (keleties és latinos motívumok) keverednek benne... Hát tényleg szuper! :cool: Nem minden zongorás jazz-et szeretek (puszta szakmai féltékenység... :lazza: ), de ez nagyon tetszik, mondjuk nem is csak zongora van benne. (De a Bebopból a Piano Bar meg a Slipping Sleaze a két kedvenc számom... :D )

Jah, hát Corea egy zseni, szupertehetség. Én most szereztem meg tőle egy koncert dvd-t, amin az electric bandjável játszik. (többek között Patituccival :whoa: )

Edit: Igen, és ha már Corea. Bár jobban szeretem az Elecrtic Bandat, a kedvenc albumom mégis a Like Minds. Sztem azt neked is kiírtam.

Ramiz

12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Kuroi Tenshi

Quote from: Manu on 2006-05-03, 13:24:11
Jah, hát Corea egy zseni, szupertehetség. Én most szereztem meg tőle egy koncert dvd-t, amin az electric bandjável játszik. (többek között Patituccival :whoa: )
+1
Tavalyelőtt jártak itt (bár Pattitucci nélkül), sajnáltam, hogy nem mentem, de azért a tíz rugó kicsit sok volt érte... főleg, amikor Marcus Millert ugyanabban az évben 4rugóért láttam. Pattituccit pedig tavaly 2500ért :D

Manu

Quote from: Kuroi Tenshi on 2006-05-03, 14:13:39
Quote from: Manu on 2006-05-03, 13:24:11
Jah, hát Corea egy zseni, szupertehetség. Én most szereztem meg tőle egy koncert dvd-t, amin az electric bandjável játszik. (többek között Patituccival :whoa: )
+1
Tavalyelőtt jártak itt (bár Pattitucci nélkül), sajnáltam, hogy nem mentem, de azért a tíz rugó kicsit sok volt érte... főleg, amikor Marcus Millert ugyanabban az évben 4rugóért láttam. Pattituccit pedig tavaly 2500ért :D

Ez azért van, mert a basszusgitáron csak négy húr van, a zongorában meg sok. Azt meg kell fizetni, kérem :)

Kuroi Tenshi

Quote from: Manu on 2006-05-03, 14:52:43
Ez azért van, mert a basszusgitáron csak négy húr van, a zongorában meg sok. Azt meg kell fizetni, kérem :)
Először is:  :hehe: (inkább azt az integetős smilyt nem tettem be...)

Másodszor: Pattitucci gyakran játszik 6-húros basszusgitáron is. Bár tény, hogy akkor nagybőgőn játszott.

Harmadszor pedig: ez nem az a vicc, amikor a híres skót rockgitáros meséli apjának, hogy most már fellépésenként 1200 dollárt keres
- Képzeld apa, az már 200 dollár húronként!
- Fiam, igazán sajnálom, hogy nem hárfán kezdtél el játszani...

L&P:
http://www.tar.hu/ferencmartin/honlap/portrekint2.jpg

:hehe:

Manu

Quote from: Kuroi Tenshi on 2006-05-03, 17:30:28

Először is:  :hehe: (inkább azt az integetős smilyt nem tettem be...)
Ugye nem vettl komolyan???  :confused:
Quote from: Kuroi Tenshi on 2006-05-03, 17:30:28
L&P:
http://www.tar.hu/ferencmartin/honlap/portrekint2.jpg

Ez kicsoda? Melyik együttesben játszik? Nem ismerem... (na most jöhet az integetős smiley)  :D :D :D

Ramiz

Jools Holland - Swinging The Blues, Dancing The Ska

Dögös jó kis zene. Lendületes, klasszikus swing, bluesos lüktetés, ska kevésbé van benne. :)
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Kairakuda

#89
Fentebb olvastam a Corea felmagasztalást, ha tetszik mindenképpen érdemes beszerezni pár korongot a Return to Forever nevezetü bandától, amit Corea alapított a 70-es években, nagyon fain improvizatív latinos jazzrockot játszottak...
A Light as a Feather, Return to Forever, és a a Return to Forewer live albumokat nagyon ajánlom meghallgatásra.
http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=11:z7yvadzkv8wj