Main Menu

Linux help

Started by jettmoress, 2006-12-12, 18:54:58

Previous topic - Next topic

Milyen operacios rendszer van a gepeden

Windows (es ez jo nekem)
Windows (de szeretnek valami mast pl Linux)
Linux
Windows es Linux is

vvvady

Quote from: Próféta on 2008-01-27, 00:18:28

A maradék jó kérdés, felhasználástól függ. Ha marad a windows is a gépen, akkor a munkák / dokumentumok / akármik számára érdemes lehet néhány gigányi ntfs-t félretenni. De ha már úgyis van hely nekik a létező ntfs partíción, akkor nem kell.
Nem biztos, hogy van értelme külön partíciót csinálnod a /, /usr, /home könyvtáraknak, de elvileg lehetséges. Szerintem a legegyszerűbb, ha az összes szabad helyet (swap partíció leválasztása után) egyben megformázod rendszerpartíciónak, jobb híján ext3fs fájlrendszerrel.


Azért nem egy rossz dolog szétszedni a vinyódat, szerintem. Két dolgot tudok ajánlani:
a) ha van windows, kap 1 elsődleges partíciót, és örül a fejének, nem kell külön partíció windows-linux adatcserére, mert megoldható linuxszal is. Ha nem tervezel a jövőben oprendszercserét, és hasonlókat, akkor: / - elsődleges part. kb 10GiB | swap - 1 GiB | /home - maradék. Érdemes a swapot és a /home-ot kiterjesztett partícióra tenni.
b) ha még szeretnél linuxszal játszadozni, a windowsról pedig hallani sem akarsz, akkor /boot - 200 MiB | / - 10GiB | swap - 1GiB | /home - maradék | (esetleges üres hely bármi célra).
A külön /home-nak van egy nagyon egyszerű oka: ha meghal a rendszer és újratelepíteni/partícionálni kell, a sok-sok letöltésed, animéd, mangád, zenéd, fényképed, msn-naplód meg minden egyéb 'felhasználói kacat' ^^ biztonságban marad. Csak arra figyelj, hogy telepítésnél a 'formázandó' rész elől vedd ki a pipát :haha:! A külön /boot akkor lehet hasznos, ha olyan őrült vagy, mint én, és elképzelhető, hogy egyszer még letörlöd a rendszerpartíciót, vagy az egész linuxot: megmarad a bootloader, és be tudsz bootolni egy másik OS-be. És nem kámpicsorodsz el a 'GRUB not found' üzenet láttán, ami elég kellemetlen tud lenni, ha épp most akartad elmenteni a félhavi munkád a windows partícióról...  ^^
Kami-sama most inaktív. Vár. De mire?!

Fazék

#91
hol a fenében kérdeztem rá a linux helyett windows boot témára??
meg tudnátok szánni ismét a megoldással? danke :redface:

szerk: tetves ubuntu, kezdem már unni... jelenleg az automatikus frissítés döglött be és kötelezne rá, hogy futtassam ezt:
dpkg --configure -a
de erre ezt az üzenetet kapom:
dpkg: a kért művelet rendszergazda jogokat igényel
most mi vaaan?
tudom hogy hülye vagyok emiatt, de sosem szórakozom rendszergazda különválasztással. most se hinném, hogy ilyet tettem volna. hogyan tudom ezt a francos parancsot lefuttatni, hogy végre működjön az automatikus frissítés?

Próféta

Ez kb. ugyanolyan, mint Vista esetén: alapból nincs a kezedben a rendszergazdai jogar, magadhoz kell ragadni. Ez a parancssorban azzal jár, hogy a parancs elé írod, hogy sudo (superuser do). Tehát:
sudo dpkg --configure -a
(valami összeomlás volt update közben? mert azután kellhet ez)

Quote from: Fazék on 2008-05-08, 11:32:58
hol a fenében kérdeztem rá a linux helyett windows boot témára??
meg tudnátok szánni ismét a megoldással? danke :redface:
Új windowsok esetén fixboot, fixmbr parancsok, régiek esetén fdisk /mbr állítják vissza a bootloadert. Utána azt kezdesz a linux partícióival, amit akarsz.

Fazék

#93
Quote from: Próféta on 2008-05-08, 13:15:06
Ez kb. ugyanolyan, mint Vista esetén: alapból nincs a kezedben a rendszergazdai jogar, magadhoz kell ragadni. Ez a parancssorban azzal jár, hogy a parancs elé írod, hogy sudo (superuser do). Tehát:
sudo dpkg --configure -a
(valami összeomlás volt update közben? mert azután kellhet ez)
még soha nem láttam Vista-t élőben 2mp-nél tovább, szóval jó példa :D

amúgy igen, leállt frissítés közben. kb 20 perc után, már 20x akadt el ugyanannál a frissítéspróbánál (cupsys), meguntam, nem lehetett leállítani a frissítési folyamatot, hát újraindítást mondtam neki.
Quote from: Próféta on 2008-05-08, 13:15:06
Quote from: Fazék on 2008-05-08, 11:32:58
hol a fenében kérdeztem rá a linux helyett windows boot témára??
meg tudnátok szánni ismét a megoldással? danke :redface:
Új windowsok esetén fixboot, fixmbr parancsok, régiek esetén fdisk /mbr állítják vissza a bootloadert. Utána azt kezdesz a linux partícióival, amit akarsz.
nem fogalmaztam jól. boot sorrend/default váltásra akartam újból rákérdezni, amit úgy látszik nem ebben a topic-ban tettem anno. :)

Próféta

Quote from: Fazék on 2008-05-08, 13:30:51
nem fogalmaztam jól. boot sorrend/default váltásra akartam újból rákérdezni, amit úgy látszik nem ebben a topic-ban tettem anno. :)
kikuchiyo delivers
(a hatodik pontot most se hajtsd végre)

Fazék

Quote from: Próféta on 2008-05-08, 13:37:44
Quote from: Fazék on 2008-05-08, 13:30:51
nem fogalmaztam jól. boot sorrend/default váltásra akartam újból rákérdezni, amit úgy látszik nem ebben a topic-ban tettem anno. :)
kikuchiyo delivers
(a hatodik pontot most se hajtsd végre)
:merci:

Makos

Wáááá megőrülök...nemrég raktam fel a linuxot (Ubuntu) és már vagy 5 órát szenvedtem a vele és annyit sikerült elérnem hogy felraktam az nforce driver egy részét és már sikerült beírni az IP-címet meg a sok szarságot ami a netem működéséhez kell....
De még mindig nem jön be az a rohadt internet.... grrr

Fazék

Quote from: Makos on 2008-10-05, 18:15:22
Wáááá megőrülök...nemrég raktam fel a linuxot (Ubuntu) és már vagy 5 órát szenvedtem a vele és annyit sikerült elérnem hogy felraktam az nforce driver egy részét és már sikerült beírni az IP-címet meg a sok szarságot ami a netem működéséhez kell....
De még mindig nem jön be az a rohadt internet.... grrr
Have you tried turning it off and on again?

Próféta

Quote from: Makos on 2008-10-05, 18:15:22felraktam az nforce driver egy részét
Ouch.
Ha olyan az alaplapod, hogy nincs hozzá normális out-of-the-box linux támogatás, akkor you're out of luck. Mármint természetesen megoldható minden, csak kezdőként mindjárt közösségi driverek kernelhez fordításával szívni elég eltántorító érzés... erről van szó, jól értettem?

Quote from: Makos on 2008-10-05, 18:15:22és már sikerült beírni az IP-címet meg a sok szarságot ami a netem működéséhez kell.... De még mindig nem jön be az a rohadt internet.... grrr
Milyen szolgáltatás? ADSL, kábelTV?
A grafikus hálózati konfigurációs felülettel volt problémád, vagy mi? Parancssorba beírt ifconfig mit mond?

Makos

Kapcsolgattam én ki-be...de nem jött be...

Alaplapi hangkártyám van...és valszeg ezért szíok....majd holnap rászánok 1500 HUF-ot egy hálókártyára...annyiba azért csak nem halok bele...

Amúgy a netem meg ien mikrohullámú fos, aminél be kell írogatni az ipcímet, átjárót, dns címeket....
Backtrack 2.0-án pedig ment normálisan....nemértem :/

Kuroi Tenshi

Akkor telepítsd a backtracket :Đ
A wiki/fóruma tanúsága szerint vannak, akik normál
mindennapos oprendszerként használják.

Nekem is mindig ott van a kulcstartómon pendriveon :D

Moha

Hátha tudtok segíteni...
Vettem egy nyomtatót (használt, régi Samsung lézernyomtató). Mivel többen is használni fogjuk, a Linux boxra kötöttem rá (ami routerként és fileszerverként funkcionál). A gép szépen fel is ismerte a printert, telepítette, megy a nyomtatás, de egyelőre nem sikerült elérnem, hogy a windowsos gépek is tudjanak róla nyomtatni.

A samba szerver kapásból berakta a share-ek közé a nyomtatót, látszik is a windows gépről, telepítem, elmegy a nyomtatás rá, sőt, a szerveren is látszik a print job history-ban, méghozzá completed státusszal, tehát a gép elvileg úgy érzékeli, mintha kinyomtatta volna, de mégsem történik valódi nyomtatás.
Kísérletezgettem a force user paraméterrel és egyebekkel, de semmi. Se nobody, se smbguest, se a saját usernév alatt nem megy. Egyébként CUPS van beállítva, a printer share-ben browsable = yes és guest ok = yes van beállítva.
Ja, és a pdf-gen meg működik. Ha arra kiküldöm a win gépről a nyomtatást, szépen létrejön a pdf file.

Szóval nem tudom, mi lehet a gond... Linux guruk, talán tudtok segíteni.

Előre is kösz.

Próféta

Tudásból nem tudok semmit mondani, csak általános hibakeresési tanácsokat.

Valamelyik kliensgépet egy Live CD-s linuxszal beindítva, tudsz nyomtatni?
A Windowszal külön, kézzel megetetted a nyomtató driverét, és a hálózati nyomtatóhoz is ez a driver van beállítva? Az SMB-n keresztüli automatikus driver terítés talán nem annyira megbízható.

balaaz

Valahogy hazavágtam a KDE-t, mármint nem észleli a billentyűzetemet.  :oops:
S egy rövid utánajárás után nem sikerült helyreállítani, s mivel nemcsak láma (a multkori országos netkimaradásnál is mit összenézelődtem, hogy mit barmolhattam el...  ^^" ), de lusta is vagyok, így most megint GNOME-al nyomulok, régen úgyis azt kedveltem jobban...

Moha

Itt is felteszem a kérdést, hátha tudtok segíteni.

Még mindig azzal szenvedek, hogy egy AccessPointot állítsak be a Linux boxon. Annyit már elértem, hogy megvan az AP, tudok rá csatlakozni, de se nem kap IP-t a gép, se nem tudok semmi megpingelni, ha fixre beállitom az IP-t.

Asszem a routing táblával lesz gond, de sajna nem vagyok képben a route parancs használatával, a meglévő működő rendszert meg nem akarom elrontani.

Van esetleg valakinek ilyesmiben tapasztalata?

kikuchiyo

Wireless? SSID elrejtés van? Kapcsold ki, úgyse ér sokat, a linux viszont nem szereti.

Ha vezetékes, akkor fogalmam sincs, bár elvileg nem kéne fix IP-vel szenvedned.
Failure is the default option

Moha

Ööö.. asszem félreértetted. Pontositok.

A Linux box fut routerként, kábeles LAN-on tökéletesen működik. Ebbe a gépbe dobtam bele egy wifi kártyát, és azt akarom AP módban konfigolni. Magát az AP-t létre is hoztam, látja a laptopom (azon windows van), csatlakozok is rá, de nem kapok IP-t, ill. nem tudok pingelni semmit, akkor sem, ha fix IP van megadva.
Egyszóval a routingot kéne valahogy belőni, hogy az AP-re csatlakozva is el tudjam érni a belső hálót és a netet.

MB

ifconfig és route parancs kimenetét megmutatod?

Próféta

dhcp daemon megfelelően be van állítva, hogy azon az interfészen át is osszon IP-t?
Anélkül simán feláll a kapcsolat, de nincs aki IP címet osztana.

Moha

#109
Quote from: MB on 2009-10-18, 09:05:20
ifconfig és route parancs kimenetét megmutatod?
Itt vannak kimenetek. A loopback-et kivettem, gondolom nem érdekes, meg a netes IP-t elmaszkoltam (bocs, paranoia).

ifconfig:
Route:
iwconfig (csak az ath0-t postolom):
Amúgy Mandriva 2007 Spring fut a gépen. Érdekes módon most már kapcsolódás után meg tudom pingelni a szervert (a wifi kártya és az ethernet kártya IP-jét is), de csak a szervert. Se a net nem megy, se a hálózat többi gépét nem érem el, se a megosztott hálózati meghajtót (bár ennél valószínű a samba config lehet a ludas)

Ezek alapján tudsz mondani valamit?

MB

#110
Ezek szerint volt egy reboot, és felhúzta az os a kártya konfigját.
inet addr:10.0.0.1 a wifinek
inet addr:192.168.10.11 madzagos
inet addr:80.98.x.x net

Nos nem vagyok biztos benne, de a

iptables -L FORWARD -ot nézd meg.
ath0-ra, vagy 10.0.0.1 van e forward benne?

EDIT
ath0-al miért nem maradtál a 192.168.10.hasraütés tartományban? Nem engedte az ifconfig?






Moha

#111
Quote from: MB on 2009-10-18, 18:58:00
iptables -L FORWARD -ot nézd meg.
Quote
EDIT
ath0-al miért nem maradtál a 192.168.10.hasraütés tartományban? Nem engedte az ifconfig?
Először úgy próbáltam, de úgy sem ment. Lehet abban a tartományban is, csak működne... :P

Amúgy megnéztem a logokat, és azok alapján mennie kellene:

10.0.0.55 a notebook, ami most wifivel kapcsolódik, 192.168.10.2 meg az asztali gépem. Megpróbáltam velük egymást megpingelni. A log szerint át kellett volna mennie a csomagnak, nem?

MB

#112
Nos a FORWARD táblából nem derült ki sok minden.
próbáld meg a
iptables -A FORWARD -s 10.0.0.0/16 -i eth1 -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -d 10.0.0.0/16 -i eth1 -j ACCEPT
parancsokat. (ez elvileg egy rövidzár a net, meg a wifi között)  aztán a laptopról próbálj meg pingelni egy külső IP pl: 74.125.53.100 (googli)
az átjáró persze (laptopon) 10.0.0.1
Edit
Quote from: Moha link=topic=962.msg421346#msg421346
10.0.X.X a notebook, ami most wifivel kapcsolódik, 192.168.X.X meg az asztali gépem. Megpróbáltam velük egymást megpingelni. A log szerint át kellett volna mennie a csomagnak, nem?
Elvileg a log mintha azt mutatná. 


Moha

Na, közben sikerült rájönnöm, mi volt a gond. Shorewall-ban nem volt beállítva a masquarade, csak az eth0-ra. Amint beírtam ath0-ra is, szépen ment a kommunikáció a helyi háló és a net felé is. Érdekes, mert ezt a config filet eddig nem bántottam, a dátuma mégis tegnapi volt, meg a rules file is valahogy átíródott egy régebbi verzióra. Most én vagyok hülye, vagy mi?

Mindegy, kipróbáltam, és a DHCP is működik, szépen kiosztotta a laptopnak az IP-t.

Most már csak két dolog érdekel majd:
1. Restart után fog-e működni rendesen.
2. Hogy tudok beállítani WPA kódot (annyira nem nagy gond, ismerem a szomszédokat, 200m-es körzetben nincs senki, aki egyáltalán akarna csatlakozni a hálózatra...)

Köszi a segítséget!  :tezsvir: Elindítottál a megfelelő irányba, aztán meg is találtam a megoldást. :)

MB

#114
Igen a masquarade. Sejtettem, hogy ez a gond, ezért kértem a FORWARD táblát, csak hát szkriptel lett felhúzva a tűzfal, ezért nem látszottak a konkrét szabályok.
Egy komplett tűzfalkonfigot, meg mégse kérhettem tőled.  :lol:
a
iptables -A FORWARD -s 10.0.0.0/16 -i eth1 -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -d 10.0.0.0/16 -i eth1 -j ACCEPT
is IP masquarade... A "baltás" megoldás  :hopp:

"Érdekes, mert ezt a config filet eddig nem bántottam, a dátuma mégis tegnapi volt,"

Nos tegnap tetted be a kártyát és szerintem automatikusan belekerültek a ath0-ra vonatkozó alap bejegyzések, ezért változhatott a dátum.
pl: a ath0_fwd   all  --  anywhere             anywhere lánc innen eredhet.

"1. Restart után fog-e működni rendesen."
Disztrója válogatja. Mandrivát nem ismerem. Próba szerencse módszert javasolnék.
"2. Hogy tudok beállítani WPA kódot "
Ezt sajnos nem tudom.
Edit
Jut eszembe:
Ezeket a iptables route meg ifconfig kimeneteket most már kicenzúrázgathatnád. Nincsenek benne életveszélyes dolgok, de feleslegesen ne reklámozzuk.



Moha

Quote from: MB on 2009-10-18, 20:37:09
"Érdekes, mert ezt a config filet eddig nem bántottam, a dátuma mégis tegnapi volt,"

Nos tegnap tetted be a kártyát és szerintem automatikusan belekerültek a ath0-ra vonatkozó alap bejegyzések, ezért változhatott a dátum.
Nem, a kártya már egy ideje benne van, csak most volt időm foglalkozni vele. 5 napja restartolva sem volt a szerver... Gondolom valami backupot állitott vissza a rendszer (a masqarade config filet és pár másikat).
A net felől csak pár port van használatban (torrent, stb) minden más port láthatatlan (http,SSH,telnet különösen), nem hinném, hogy bárki betört volna, pláne, hogy a root jelszót is megszerzi...

Makos

Nem sok esély van rá ha be van állítva szépen a tűzfal.

Moha

Rájöttem. Tegnap este nyomtam egy "share internet connection"-t GUI alól. Nem fejeztem be, de logokból kitűnik, hogy az állította át a config fileokat, és valószínű azt is elintézte, hogy pingelni tudjam a szervert wifiről. :)

Azóta a WPA2-t is sikerült rátennem, érdekes mód ez csak annyi volt, hogy belőttem a configban a WPA2-t, megadtam az SSID-t meg a kódot, aztán odaadtam a configot a hostapd-nak és kész. :)

Aztán anyám régi gépében beizzítottam az alaplaphoz kapott wifi kártyát, és akkor jöttem rá, hogy az meg régi 11b szabványú és csak a WEP-et ismeri.  :falba:

MB

Én Wifin-re MAC cím alapján történő szűrést használnék iptables-ban.  :morci:
Bár azt is lehet hamisítani, de ha nem kifejezetten hozzád akarnak betörni senki nem vesződne vele.

Próféta

Quote from: MB on 2009-10-19, 09:40:59
Én Wifin-re MAC cím alapján történő szűrést használnék iptables-ban.  :morci:
Bár azt is lehet hamisítani, de ha nem kifejezetten hozzád akarnak betörni senki nem vesződne vele.
???
Annyi az egész, hogy a forgalmat lehallgatva meg kell várniuk egy, azaz egy darab csomagot. Onnantól ismernek egy MACet. Aztán vagy kivárják, míg elhallgat, vagy nagyobb teljesítménnyel elnyomják (bár el tudom képzelni, hogy egyikre sincs valójában szükség). Szóval a MAC szűrés nyilván nem árt a biztonságnak, de nem is erősíti szignifikánsan, alapozni nem szabad rá.
Akkor már inkább WEP, ott legalább van némi költsége a támadásnak.