Tudomány és Technika

Started by Exo, 2004-07-08, 21:40:16

Previous topic - Next topic

motifator

#1170
(Ex-)Lakótársam és egyik legjobb barátom a debreceni ATOMKIban kutat most, a fizika szakdogáját csinálja éppen. A kutatása abból áll - legalábbis amennyit értek belőle - hogy fognak egy molibdén darabot (Mo-98 nagyrészt), és meglövik a ciklotronból érkező protonnyalábbal, amitől így Tc-99 lesz, ami aztán asszem visszabomlik molibdénné gamma sugárzás kiséretében, és ők aztán asszem ezt a bomlást mérik. A vége már kicsit zavaros, lehet, hogy hülyeséget írtam, de a lényeg azért nagyjából átjön, remélem.

Edit: próbálok épp utánaolvasni, azt már látom, hogy baromság lesz, amit írtam, nem azzá bomlik és nem úgy, de ez nekem magas még sajnos :(

Na tegnap egész este ennek a havernak segítettem megírni egy scriptet, ami igazából, nem csinál semmi nagyon bonyolultat, csak végigjár egy nagy rakás spektrum file-on, azokból bizonyos adatokat beolvas, majd ilyen egyszerűbb dolgokat kiszámol, mint szummák korrekcióval (igazából görbe alatti területet számoltunk), mértani közepet az errornak, ilyenek. Elég szép kis script lett a vége, ami még sokkal több adatot is kiszámolt végül, mint amit eredetileg elterveztünk. A haverom nem győzött áradozni, hogy ezzel mennyi időt fog megspórolni, meg milyen jó lenne még más lépéseket is automatizálni. Ezen a projekten nem igazán van programozó, mindent kézzel csinálnak, excellel meg matlabbal, ami ezer évig tart.
Tegnap megegyeztünk a haverral, hogy én szivesen dolgoznék ezen, és készítenék nekik egy komplett kis függvénykönyvtárat/scriptcsomagot, amivel automatizálhatnánk az egész folyamatot a legelejétől a végeredményekig. És ezt még szépen is meg lehetne írni, mondjuk pythonban (SciPy talán jó lenne a durvább matek részekhez), aztán lehet open source, meg minden. Csak annyit kértem cserébe, hogy ha ebből majd valami publikáció lesz, akkor tüntessenek fel rendesen társszerzőként, legyen leírva, hogy a programokat én csináltam, hogy hivatkozhassak erre az önéletrajzomban.
Szóval úgy néz ki, hogy annak ellenére, hogy még nincs semmi fizikus képesítésem, még egyetemre se járok, nukleáris fizikai kutatásban fogok részt venni! :hopp: És a szerepem még nem is lesz annyira jelentéktelen, főleg ahhoz képest, hogy első kutatásom és még fizika szakos se vagyok. 2013 tavaszán kezdeni szeretném a fizikus BsC-t a University of Texas-on, biztos jó pontnak fog számítani a felvételin, hogy - ha minden jól megy - addigra már részecskefizikai publikációnak leszek társszerzője.

Most boldog vagyok :)
Nothing amazing happens here, and you get used to that: used to a world where everything is ordinary.
Every day we spend here is like a whole lifetime of dying slowly.

Nakedape

Nothing About Culture Makes Sense Except in the Light of Evolution

kikuchiyo

Quote from: motifator on 2011-12-22, 11:03:03
szummák korrekcióval (igazából görbe alatti területet számoltunk), mértani közepet az errornak, ilyenek.

grat indeed, de mellé egy intő megjegyzés:

A gamma-spektroszkópiában használt eljárások (szummációs korrekció és társai) egyrészt nemtriviálisak (úgy értve, hogy naivan hozzáfogva könnyű rossz eredményre jutni), másrészt viszont vannak bejáratott algoritmusok rájuk. Nem is hangzik jól, hogy mindent kézzel csinálnak.
Failure is the default option

motifator

Köszi!

Az, amit tegnap megcsináltunk, egy egészen kicsi része a folyamatnak. Abban tényleg csak annyi van, hogy szummázni kell korrekcióval meg mértani közepet számolni, a problémásabb inkább az volt, hogy az input szét volt szórva egy tonna fájlba külön-külön, és elég idiótán is volt rendszerezve. A szkriptem jó része a fájlkezelés volt, a matek csak pár sor.
A nagy matekos számítások a folyamatban korábban meg később vannak, és a haveromnak ez lesz a szakdolgozati témája, így ő vágja az egésznek az elméleti hátterét, meg nyilván a tanár is felügyeli, hogy mit csinál. Én meg vagyok annyira preciz azért, hogy ha megvan előttem a matek képlet, hogy mit kell csinálni, akkor azt le tudom programozni úgy, hogy aztán az jól működjön. Nem vágom már persze a durvább numerikus matematikai módszereket, de fel lehet eleveníteni azt a tudást is, meg hát ott vannak a matematikai függvénykönyvtárak készen, nem nekem kell azt megírni. Szimbolikus átalakításokat nem kell csinálni, arra nem is biztos, hogy vállalkoznék.

Az, hogy kézzel csinálják, az csak azt jelenti, hogy kézzel másolgatják a file-okat ide-oda, meg importálják/exportálják matlabba meg excelbe. Azért a matlabban már jól bejáratott algoritmusokkal dolgoznak ők is, csak az egész folyamat nincs automatizálva, pedig lehetne.

Amennyit tegnap láttam az egészből, az alapján úgy érzem, hogy azt a matekot, ami mögötte van, azt le fogom tudni programozni. Persze nem tervezem, hogy én írok mindent, ezért is emlegettem a SciPy-t, amiben szerintem benne leszek azok a bizonyos bejáratott algoritmusok, csak a folyamatot kell összerakni, ahhoz meg értek.

És az a legjobb az egészben, hogy olyannal tudok foglalkozni, amihez értek, és jól tudok haladni benne, de mellette meg rengeteget fogok tanulni részecskefizikából, amihez viszont nem értek, de nagyon szeretnék.
Nothing amazing happens here, and you get used to that: used to a world where everything is ordinary.
Every day we spend here is like a whole lifetime of dying slowly.

kikuchiyo

Hé, nem oltani akartalak, csak tanácsot adni.

Az persze jó érzés, amikor 20 perc alatt csinálsz egy szkriptet, ami aztán 3 másodperc alatt elvégzi az addig 2 hétnyi excel-buzerálásba kerülő melót, engem is néztek már varázslónak ilyen miatt.

Viszont ha publikáció is szóba került, akkor mindent óvatosan és átgondoltan kell csinálni. Az pedig, hogy valaki szakdolgozatot ír, nem garantálja, hogy ért a témához - de még a témavezetőnek sem kell mindent bemondásra elhinni.
(Nem téged meg a barátodat szóllak le, csak én is írtam szakdolgozatot és voltam  témavezető is :))
Failure is the default option

Próféta


Kvikveg

WARNING: module "coffee.exe" did not run correctly. Brain running in limited mode.
Do not meddle in the affairs of dragons for you are crunchy and taste good with ketchup.

kikuchiyo

Más: Apollo mission transcripteket olvasgattam.

Quote029:30:36 CC
And the last item's for Jack. Jack, the preliminary indications are that you can get a 60-day extension on your - filing your income tax if you're out of the country.

029:30:54 CMP
That's good news. I guess I qualify.

:haha:
Failure is the default option

Próféta


Kvikveg

Quote from: kikuchiyo on 2011-12-23, 00:42:31
Más: Apollo mission transcripteket olvasgattam.

Quote029:30:36 CC
And the last item's for Jack. Jack, the preliminary indications are that you can get a 60-day extension on your - filing your income tax if you're out of the country.

029:30:54 CMP
That's good news. I guess I qualify.

:haha:
lol
WARNING: module "coffee.exe" did not run correctly. Brain running in limited mode.
Do not meddle in the affairs of dragons for you are crunchy and taste good with ketchup.

SaiyaGin


motifator

Quote from: kikuchiyo on 2011-12-22, 16:17:51
Viszont ha publikáció is szóba került, akkor mindent óvatosan és átgondoltan kell csinálni. Az pedig, hogy valaki szakdolgozatot ír, nem garantálja, hogy ért a témához - de még a témavezetőnek sem kell mindent bemondásra elhinni.
(Nem téged meg a barátodat szóllak le, csak én is írtam szakdolgozatot és voltam  témavezető is :))
:merci: Nem is vettem beszólásnak igazán, köszi a tanácsot. Amit mondasz, az igaz is, a barátomról tudom is, hogy könnyen elnéz dolgokat, nem is bízok benne vakon. A témavezetőt még nem ismerem személyesen, de azért remélem, hogy érti a dolgát. De célom, hogy ahogy részt veszek a kutatásban, megtanuljam a dolog elméleti hátterét is, már amennyire képes lehetek rá normális előképzettség nélkül.
De láttam már publikációt, van elképzelésem arról, hogy mondjuk milyen minőségű és mennyire jól dokumentált kódot kellene csatolni hozzá, és mivel jó pár éve programozóként keresem a pénzem, presztizskérdést is csinálok abból, hogy milyen minőségű munka hagyja el a kezemet. Na meg úgy is tekintek erre az egészre, mint ami elindíthatja a tudományos karrieremet, szóval nagyon nem szeretném elszúrni.
Már ez a legelső szkriptet is olyanra írtam, hogy szépen sorra kiadja a részeredményeket is, korrekcióval és anélkül, zajvágással és anélkül, hogy a haverom meg a témavezető jobban lássa, hogy jól alakulnak-e a számok vagy sem. És ennél azért sokkal komolyabb minőségirányítást is lehet csinálni, fogok is.

A jótanácsodat megfogadom, nagyon figyelmes leszek, és igyekszem minél jobban elsajátítani a kutatás elméleti hátterét, hogy jobban ellenőrizni tudjam magam. De magabiztos vagyok abban, hogy jól meg tudom csinálni a dolgot, és be fogom bizonyítani - elsősorban magamnak - hogy van helyem a tudományos világban, hogy nem hülyeség 26 évesen előről kezdeni és visszaülni jópár évre az iskolapadba.

Amúgy tegnap mondta a haver, hogy január 2-án csinálják a következő mérést, én meg csak 5-én repülök vissza, így szeretettel várnak az ATOMKIban. Ha minden jól megy, akkor találkozni fogok mindenkivel, és talán még a ciklotront is megsimogathatom :)
Nothing amazing happens here, and you get used to that: used to a world where everything is ordinary.
Every day we spend here is like a whole lifetime of dying slowly.

kikuchiyo

A hozzáállásod mindenesetre kifogástalan, kívánom, hogy ne kelljen csalódnod...

Quote from: motifator on 2011-12-27, 12:22:14
van elképzelésem arról, hogy mondjuk milyen minőségű és mennyire jól dokumentált kódot kellene csatolni hozzá, és mivel jó pár éve programozóként keresem a pénzem, presztizskérdést is csinálok abból, hogy milyen minőségű munka hagyja el a kezemet.

Hehe, voltam [spoiler]állásinterjún[spoiler][spoiler]:([/spoiler][/spoiler][/spoiler] olyan helyen, ahol fizikusok és programozók dolgoznak együtt, mondta is a projektvezető, hogy az utóbbiak vért szoktak izzadni, mire rendesen leimplementálják azt, amit a fizikusok Matlabban összehánytak. Én is fizikusként programozgatok, szerintem sikoltanál, ha meglátnád, miket szoktam elkövetni. Szóval a kódminőség terén eleve előnnyel indulsz.

Egyébként nem szokás, vagy legalábbis nem kötelező a részeredményeket előállító kódokat csatolni a publikációhoz. Újabban a "reproducible science" jelszóra hivatkozva egyre többen megteszik (supplementary materialként), és lehet, hogy más részterületeken eleve szokás volt, de pl. az én szakterületemen szinte senki.
Failure is the default option

kikuchiyo

doublepost, awwright, stb.

Mindennapi elmetorna kemény legényeknek:

http://www.math.harvard.edu/putnam/index.html

Naponta egy-egy példa régi diákolimpiákról vagy Putnam-versenyről.

Failure is the default option

Kvikveg

Quote from: kikuchiyo on 2011-12-29, 21:30:31
doublepost, awwright, stb.

Mindennapi elmetorna kemény legényeknek:

http://www.math.harvard.edu/putnam/index.html

Naponta egy-egy példa régi diákolimpiákról vagy Putnam-versenyről.
Koszonom BME, hogy nem akarom ezt megnezni.
WARNING: module "coffee.exe" did not run correctly. Brain running in limited mode.
Do not meddle in the affairs of dragons for you are crunchy and taste good with ketchup.

kikuchiyo

Téged valóban súlyos trauma érhetett.
Failure is the default option

Kvikveg

Quote from: kikuchiyo on 2011-12-29, 23:03:47
Téged valóban súlyos trauma érhetett.
Az. Egy eletre elfrusztraltak ezektol.
WARNING: module "coffee.exe" did not run correctly. Brain running in limited mode.
Do not meddle in the affairs of dragons for you are crunchy and taste good with ketchup.

Próféta

Na szóval visszatérve erre a feladatra, ha már a hivatalos megoldás megvan: vajon komplex számokra hogy viselkedik ez az evolúciós szabály? Hogy néz ki a végtelen, 0, ill. 1 hatérértékek vízgyűjtő medencéje, valamint kik fognak az egységkörön oszcillálni? Nincs valakinek kedve utánajárni, akinek esetleg van épp a kezében egy Matlab?  :angyali:

kikuchiyo

Ménkű beléd, jól visszaadtad a múltkori nerdsnipe-ot. Pedig ma már nem akartam ilyesmivel foglalkozni.

[spoiler]Matlab épp nem volt kéznél, de perl igen, abban gyorsan összehánytam. A csatolt képen a zöld tartomány a 0-ba tartó pontok medencéje, a piros a végtelenbe ~. A színárnyalat mutatja, hogy az abszolút érték hány iteráció után érte el a beállított határt (10-8). A kép a [-2:2]×[-1.5:1.5] tartományt ábrázolja, tehát a közepén lévő pötty a 0.[/spoiler]

Összességében nem túl izgalmas (feltéve, hogy nem csesztem el).
Failure is the default option

Próféta

 :merci:
Azért mégis csak fraktálnak néz ki :)

A zöld területben a négy fekete pötty vajon a 0, -1, exp(i*pi*2/3), exp(i*pi*4/3), a zöldség közepe meg a -0.5? És végül is a pozitív számegyenesen hol találkozik a két tartomány?

kikuchiyo

Ja, a határ fraktálszerű, a zöld kitüremkedésekkel.

A négy fekete pötty nekem úgy tűnik, hogy négyzetet alkot, és ha a két valós a 0 és -1, akkor a másik kettő a 0.5+-0.5*i.

A két tartomány x = 0.446...-ban találkozik, ennek a létezését (és egyediségét) kérdezte ugyebár az eredeti feladat.

Íme egy bc script, amely 600 jegy pontossággal kiszámolja:

xhi = 0.5*(sqrt(5)-1);
eps = 10^-600;
n = 0;
prevx = 1;
x = 0;
while (prevx - x > eps || x - prevx > eps) {
        prevx = x;
        x = (xlow + xhi)/2.;
        n = 0;
        xn = x;
        while (xn > 0 && xn < 1) {
                n += 1;
                xn *= xn + 1. / n;
        }
        if (xn <= 0) {
                xlow = x;
                print x, "\t", n, "\tlow\n";
        }
        if (xn > 1) {
                xhi = x;
                print x, "\t", n, "\thigh\n";
        }
}


Valószínűleg ez egy transzcendens szám, de ennek a bizonyítására nem vállalkoznék.
Failure is the default option

Próféta


Kvikveg

WARNING: module "coffee.exe" did not run correctly. Brain running in limited mode.
Do not meddle in the affairs of dragons for you are crunchy and taste good with ketchup.

kikuchiyo

Ami még érdekes a zöld tartományban, az az, hogy vannak olyan pontok, amelyek véges számú iteráció után beesnek a 0-ba. A 0 és -1 már rögtön az első iteráció után; a -0.5+-0.5*i a második után (egyébként a z2+z+1/2=0 egyenlet megoldásai ezek). Viszont már 4 olyan pont van, amelyből a harmadik iteráció után lesz 0, 8 olyan, amelyből a negyedik után s. í. t. A zöld tartomány határához közeledve nyilván egyre sűrűbben helyezkednek el ezek a pontok.
Failure is the default option

Próféta

Quote from: kikuchiyo on 2012-01-05, 12:18:36
z2+z+1/2=0
Igen, ezt számoltam el. Valahogy menet közben lemaradt a /2, ezért beszéltem sületlenségeket  :redface:

kikuchiyo

Valamikor népszerűsítettem a fórumon a Cubelets nevű kockákból-bonyolult-viselkedésű-robotot-építős játékot, most elő is lehet rendelni:

http://www.modrobotics.com/cubelets-kt01

Az a baj, hogy nagyon drága. A hat darabos készlet 160 dollár, az se kevés, de azzal még nem sokat lehet csinálni, a 20 darabos viszont 520 dollár, ami több mint egyhavi fizetésem (főleg ilyen dollár-árfolyam mellett) :(.

Most a bennem élő nerd és a bennem élő skót viaskodik egymással.
Failure is the default option

Cloud

http://futur.hu/radikalmod/blog/2011/09/wicked-lasers-s3-krypton-%E2%80%93-eletveszelyes-jatekszer/

Az ilyeneket minek csinálják meg egyáltalán? Poénnak tűnik, de mégsem az szerintem.

kikuchiyo

Meh.
Ha ez a nyavalyás Fobosz-Grunt űrszonda még egy fél órával tovább bírja, akkor pont fölöttünk eshetett volna szét.
Failure is the default option


motifator

Atlas V hangrobbanás (1:50 for teh lazy)
Mint apró hullámok a víz felszínén. Beszarás  :borul:
Nothing amazing happens here, and you get used to that: used to a world where everything is ordinary.
Every day we spend here is like a whole lifetime of dying slowly.