Kötetlen beszélgetések (régi Offtopic stílusban)

Started by Apatilos, 2006-06-12, 16:57:20

Previous topic - Next topic

Ramiz

Quote from: Lythis on 2007-10-25, 01:36:51
Egyébk ismerek olyat, aki anno hajószakács volt, és azt mondta, hogy borzasztóan élvezte - persze ezzel bevállalod, hogy akár hónapokra eltűnögetsz.
Na az is jó buli lehet, de tipikusan olyan, amiről azt, hogy neked való-e, csak akkor tudod meg, ha kipróbáltad. :)
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Próféta

Nem lol-ból.
Quote from: Ramiz on 2007-10-29, 21:47:58
edit: a cikk kapcsán...
Meg vagyok róla győződve, hogy a legtöbb embernek még ma sincs megközelítő fogalma sem róla, milyen hatása van az egész világ kultúrájára az internetnek (nekem sincs). Retrospektív majd biztos sok könyv lesz róla meg sokkal világosabb lesz minden, de engem egyszerre élénkít és elzsibbaszt a gondolat, hogy micsoda hihetetlen változások zajlanak a mi életünk alatt. (Én még emlékszek arra, amikor gyakorlatilag nem volt internet! 100%-ig biztos vagyok benne, hogy ezt az unokáim, de már a gyerekeim sem fogják tudni teljesen felfogni...)
Engem meg az akaszt néha ki, hogy gyökeres változások mennek most végbe, a mi életünk alatt, miközben észre sem vesszük őket!

Ugye a régiek mindig arról álmodtak, hogy az ember majd megtanul telepatikusan kommunikálni, és akkor nem kell leveleket feladni a postára, hanem azonnal kapcsolatba léphetsz bárkivel, akár a világ túlfeléről is. És tessék, itt van a mobiltelefon.
Aztán ugye a GITS-ben vannak a kiterjesztett memóriák, amikor is az embereink hatalmas tudásanyaguk egy részét külső, csatlakoztatható tárolókban tartják, mert nem fér egyszerre a fejükbe. És tessék, itt a Wikipedia.
Vagy hát ugye az egész cyberpunkban az a szép, hogy éppen megtörténik.
Hogyhogy nem látunk embereket, amint ordibálva rohangálnak az utcán, világgá kürtölve, hogy ők ezt már nem bírják, ez nekik már egyszerűen túl sok, egy scifiben élnek?

Több helyen hallottam a Firefly-ra, hogy vicces meg érdekes, de nem olyan igazi scifi, mert nem mond semmit a jövőről (nem mintha ez kötelező eleme lenne a műfajnak, de ezt most hagyjuk). Nos, szerintem sokkal többet mond az általa elképzelt jövőről, mint az elsőre látszik. Gondolok itt például arra, hogy a szereplők nem kiáltanak fel meglepetésükben, hogy amiben élnek, az már a jövő a néző világához képest, pedig valahol ugye azt várjuk - tévesen - hogy ezt tegyék.
\cite{Wash: That sounds like something out of science fiction. / Zoë: We live in a spaceship, dear. / Wash: So?}

Ramiz

(Reméltem, hogy valaki áthozza a témát. :) )

Jogos, amit felvetettél. A Wikipedianál már ragadtam volna billentyűzetet, hogy "de az nem ugyanaz", aztán ráj9ttem, hogy igazad van, lényegileg ugyanaz... Viszont nekem sem tűnnek fel ezen dolgok nagy része, pedig a jövőn (akár közeljövőn) sokat gondolkozok. Azért (is) jó Gibson regényeket olvasni, mert ott észreveszed, hogy mi az, ami húsz éve scifi volt, mára pedig nem az. Sok író próbálta persze megjósolni a jövőt ilyen-olyan módon, csak Gibson volt az, akinek általában sikerült is. :D (Nem lő túl messze és valószínűleg aprólékosan követi a fejleményeket, valamint a Híd trilógia Laney-éhez vagy a Pattern Recognitionhoz Casey-éhez hasonlóan "megérzi a mintát", vagy legalábbis szerintem erre törekszik és erről mintázza regényeibe ezeket a részeket.)
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Manitu

Quote from: Lythis on 2007-10-25, 01:36:51Állítása szerint egy semmilyen átlagszakács min 150-et visz haza havonta, és akkor még nem vagy főszakács, nincs nagy neved, és nem is valami flancos étteremben melózol.
Ez így nem teljesen igaz, ismerek egy szakácsot, ő specel elég jól keres, de nem mint szakács. Elég telített az a szakma is, ha nincs kellő protekciód, akkor pedig nem nagyon tudsz elmenni máshova vele, mint a Balatonpartra lángost árulni. Vagy a hajó... állítólag...


Lythis

Quote from: Manitu on 2007-10-29, 23:10:26
Quote from: Lythis on 2007-10-25, 01:36:51Állítása szerint egy semmilyen átlagszakács min 150-et visz haza havonta, és akkor még nem vagy főszakács, nincs nagy neved, és nem is valami flancos étteremben melózol.
Ez így nem teljesen igaz, ismerek egy szakácsot, ő specel elég jól keres, de nem mint szakács. Elég telített az a szakma is, ha nincs kellő protekciód, akkor pedig nem nagyon tudsz elmenni máshova vele, mint a Balatonpartra lángost árulni. Vagy a hajó... állítólag...
én csak azt tudom mondani, amit tőle hallottam. Sosem dolgoztam a szakmában, úgyhogy ezirányú tapasztalatom nincs. Egyébként meg szerintem ez is javarészt összeköttetések kérdése.
Hajó: állítólag marha jó buli, legalábbis ezt hallottam róla. csak be kell vállalni, hogy távol leszel mindenkitől, akár hónapokra is, és nem biztos, hogy lesz net/telefon/postagalamb...

kikuchiyo

A wikipédiáról, mint brain extenderről jut eszembe: http://xkcd.com/333/

BTW én is néha elgondolkozom azon, hogy az általatok említett elképzelhetetlen horderejű változásokat gyakorlatilag észre sem vesszük, mivel bennük élünk. Részben azért, mert fokozatosan, lépésről lépésre történnek, így nem tűnik fel a valódi jelentőségük vagy léptékük (nem látjuk a fától az erdőt), részben pedig azért, mert a régi paradigmák szerint bedrótozott agyunk képtelen felismerni, hogy bármi különleges történne (nem tudjuk, hogy mit kéne látni).
Csak egy példa: mostanában növekszik fel egy nemzedék, aminek a tagjai gyakorlatilag előbb tanultak meg számítógépen (billentyűzeten) írni, mint kézzel.
Nehezen felmérhető, hogy mekkora váltást jelent ez a későbbi művelődésük és a jövendő világlátásuk szempontjából, mégis, nem láttam egyetlen tanulmányt sem, ami ezzel a kérdéssel foglalkozott volna. A szociológusok, pedogógusok és egyebek, akiknek dolga lenne ez, nem is látják a problémát.

A gyerekeinkkel és unokáinkkal kapcsolatban már nem vagyok annyira optimista - úgy vélem, hogy ez a kivételes, eddig sosem tapasztalt mértékű szabadság, ami az internet legfőbb jellemzője és legfontosabb tulajdonsága, nem fog örökké tartani. A jelenlegi állapot addig maradhat fent, amíg az erőforrások lehetővé teszik. Sarkítva és brutálisan leegyszerűsítve: azért blogolhatunk és töltögethetünk zenét és szerkeszthetünk wikipédiát, mert piszok jó dolgunk van. Az AIDS-es, szomjazó afrikai földművesek és a nyugati tőkéből épült gyárban két marék rizsért robotoló dél-ázsiai kulik nem interneteznek. És ha már nem lesz elég gallium, indium és egyéb nyalánkság a számítógépekbe, áram, ami meghajtsa a számítógépeket, továbbá kaja és víz sem, hogy az éhségen és a szomjúságon valamint szomszédaink agyonverésén kívül egyébre is tudnánk gondolni, akkor mi sem fogunk internetezni. A gyermekeink és még inkább az unokáink (remélem, nekem nem lesznek) el sem fogják tudni képzelni, hogy mi volt az az internet.
Failure is the default option

Ramiz

Quote from: kikuchiyo on 2007-10-30, 00:05:24
A gyerekeinkkel és unokáinkkal kapcsolatban már nem vagyok annyira optimista - úgy vélem, hogy ez a kivételes, eddig sosem tapasztalt mértékű szabadság, ami az internet legfőbb jellemzője és legfontosabb tulajdonsága, nem fog örökké tartani. A jelenlegi állapot addig maradhat fent, amíg az erőforrások lehetővé teszik. Sarkítva és brutálisan leegyszerűsítve: azért blogolhatunk és töltögethetünk zenét és szerkeszthetünk wikipédiát, mert piszok jó dolgunk van. Az AIDS-es, szomjazó afrikai földművesek és a nyugati tőkéből épült gyárban két marék rizsért robotoló dél-ázsiai kulik nem interneteznek. És ha már nem lesz elég gallium, indium és egyéb nyalánkság a számítógépekbe, áram, ami meghajtsa a számítógépeket, továbbá kaja és víz sem, hogy az éhségen és a szomjúságon valamint szomszédaink agyonverésén kívül egyébre is tudnánk gondolni, akkor mi sem fogunk internetezni. A gyermekeink és még inkább az unokáink (remélem, nekem nem lesznek) el sem fogják tudni képzelni, hogy mi volt az az internet.

Ez... durva...
Internet nélkül mit csinálna ennyi ember?

Also: el is felejtettem, hogy milyen jó ez a xkcd... a kocka poénok is jók természetesen, de most ezen feküdtem ki (jópár darab végigolvasása után), ami örök parám (nem mintha a szituáció közelébe is kerülnék akár...):
http://xkcd.com/310/
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Próféta

xkcd tipp: azt ugye tudjátok, hogy a képekhez mindig van egy plusz poén, amit a kép tulajdonságaiban olvashattok? Illetve a firefoxnál szerencsésebb neveltetésű böngészők csonkolatlanul meg tudják jeleníteni tooltipként. Én sokáig nem tudtam, és lemaradtam az xkcd feléről :)

Ramiz

Quote from: Próféta on 2007-10-30, 00:55:09
xkcd tipp: azt ugye tudjátok, hogy a képekhez mindig van egy plusz poén, amit a kép tulajdonságaiban olvashattok? Illetve a firefoxnál szerencsésebb neveltetésű böngészők csonkolatlanul meg tudják jeleníteni tooltipként. Én sokáig nem tudtam, és lemaradtam az xkcd feléről :)

WÁÁÁÁH!!! Lemaradtam a xkcd feléről!!! Pedig rögtön a fenti link rejtett poénja gyilkos!!! :muhahah:
Próféta, lógok egy sörrel. Vagy egy Unicummal. :D

Virtual karma:
*

edit: ez a rejtett poén is öl: http://xkcd.com/327/
BTW: le lehet menteni valahogy az egész oldalt képkommentekkel együtt könnyen és gyorsan? :D (igen, Nagy Piros Gomb Of Internet...)
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Kuroi Tenshi

Quote from: kikuchiyo on 2007-10-30, 00:05:24
BTW én is néha elgondolkozom azon, hogy az általatok említett elképzelhetetlen horderejű változásokat gyakorlatilag észre sem vesszük, mivel bennük élünk.

Vagy pedig észrevesszük, és mivel hasznosak, egyből elkezdjük használni, s nem
a hosszú távú hatásain gondolkozunk. Az átlagember nyilván így "gondolkozik",
de azok is, akik tájékozottabbak az újabb kutatások és fejlesztések terén, várják
és figyelik, hogy azokat mire lehet használni, vagy egy célt milyen eszközökkel,
mikor tudják majd kényelmesen elérni.

Sok sci-fi és cyberpunk műben - köztük animékben is - abban a jövőképben olyan
eszközöket szerepeltettek, amiket hamarosan megvalósíthatónak gondoltak. Az
utóbbi évtizedekben egyre inkább gyorsuló technológiai fejlődéssel pedig egyre
inkább kezdünk néhány ötletet utolérni.

A jövőt illetően ennyire nem lennék pesszimista. Jó dolgunk van, és nem lehet
tudni, hogy meddig maradhat így büntetlenül, de szerintem pont nem az internet
lesz az, ami veszélybe kerül. Ez már lassan egy alapszolgáltatás lesz a fejlett
világban, mint a víz, gáz és villany. A fejlett országok gazdasága pedig igyekszik
a fejlődő országbelieket is fogyasztókká tenni, és az internet már köztük is egyre
gyorsabban terjed, és látják, hogy ez jó és hasznos nekik. A mobiltelefonoknak is
mekkora sikere volt pár éve, gondolj csak erre.
A számítástechnikai alapanyagok sincsenek akkora veszélyben, lásd réznél is már
régóta van szűkösség, már a nagyon alacsony réztartalmú érceket is bányásszák
(asszem 0.5% már magasnak számít), és mégis mindenütt használjuk még.
Energiára pedig ott a Nap (Pentagon már fontolgat egy geostacionárius óriás-nap-
elemet) vagy az atomenergia, bőven ki tudnák elégíteni a földi energiaszükségletet;
főleg, hogy a számtech messze nem a legnagyobb fogyasztó.

kikuchiyo

#910
Azt nem mondtam, hogy teljesen megszűnik az internet, ez nyilván abszurdum. A szellemet nem lehet visszakényszeríteni a palackba.

De korlátozni fogják, és épp az a szabadsága veszik el, ami miatt értelme van az egésznek.

Quotealapszolgáltatás lesz a fejlett világban, mint a víz, gáz és villany

Nem is olyan sokára (még a mi életünkben) meg kell majd szoknunk, hogy a korábban magától értetődőnek gondolt alapszolgáltatások csak a kivételezetteknek lesznek elérhetők.
vel kapcsolatban
Quote from: Kuroi Tenshi on 2007-10-30, 00:59:51
Energiára pedig ott a Nap (Pentagon már fontolgat egy geostacionárius óriás-nap-
elemet) vagy az atomenergia, bőven ki tudnák elégíteni a földi energiaszükségletet;
főleg, hogy a számtech messze nem a legnagyobb fogyasztó.

A Föld körüli naperőműből nem lesz semmi (a főbb okok: a technológia még elviekben is csak vázlatosan van meg; nagyságrendekkel több anyagot kellene felvinni akárcsak egy erőműhöz is, mint eddig bármikor; Föld körüli pályára és főleg GEO-ra juttatni bármit is jelenleg nagyon drága (prohibitive is the word), és ez csak romlani fog, nincs is kilátás drasztikus javulásra; a megtermelt energiát valahogy le kell hozni, a szóba került megoldások sci-finek is gyengék; és ez még mindig csak egy erőmű, ami sehol sincs a szükséges energiatermeléshez; az EROI-ja (megtérülés) pocsék), az atomerőművel kapcsolatban annyiban igazad van, hogy ez az egyetlen épkézláb energiatermelési alternatíva, ami a rendelkezésünkre áll, de azzal is vannak problémák.
Kisebb részben technikai és fizikai jellegűek (U-235 készletek ~50 évre elegendőek a jelenlegi technológiákkal, mi lesz a nagy aktivitású hulladékkal), nagyobb részben társadalmiak. A jelenlegi politikai klíma mellett rendkívül nehéz az atomenergiát lenyomni az emberek torkán, hiába ez a legértelmesebb megoldás.
Önmagában pedig az atomenergia nem elegendő az energiaszükséglet kielégítésére.
Failure is the default option

Kuroi Tenshi

#911
Szerintem pedig ezek a szolgáltatások megmaradnak (bár a víz ára
várhatóan nagyban emelkedni fog; talán addigra észreveszik, hogy
nem ivóvízzel kéne wc-t öblíteni, stb), a fejlett világbeliek mostani
jólétét az élelmiszer- és olcsó bérmunkában termelt iparcikkárak
növekedése fogja megbolygatni.

A szabadságát pedig végképp nem félteném. Mondjuk attól függ,
hogy ki mit ért szabadsága alatt: én itt a kiterjedésére, általa
nyújtott és elérhető szolgáltatásokra és tartalmakra (legális és
illegális - fejlődő országokban nincs sok esélyük a kalózkodás
ellen) gondoltam.


A geostacionárius óriás-napelem szerintem is addig ábránd, amíg
rá nem kényszerülnek, akkor viszont akár meg is csinálhatják:
szükség nagy úr. Gondolj bele, hogy a hidegháborúba is mennyi
pénzt öltek, ennek legalább több haszna és értelme van.
De a földön is meg lehetne ezt valósítani: valahol láttam egy
számítást, hogyha a Szahara egy részét, a Föld felszínének kb
0.1%-át napelemekkel fednék be, akkor az már fedezné az energia-
szükségletünket.

A "készlet" a feltárt és jelenleg gazdaságosan kitermelhetőt jelenti;
az árak növekedésével a szubmarginális is gazdaságos lesz, azaz
megint kitolódik a határidő; aztán még ott vannak a felfedezetlen
telérek is.
Másrészt a kiégett fűtőelemek sima vagy fast breeder reaktorokban
újra lehetnének hasznosítva, de jelenleg ezt 3 vagy 4%-nál teszik
csak meg, ami óriási pazarlás. Sőt, evvel a legnagyobb aktivitású
hulladék is ki lenne szűrve.
A legnagyobb akadály a média baromságaival telepumpált lakosság.
De már a politika is kezd rájönni, hogy rá van kényszerülve. 1986
után teljesen leállt az atomenergia-iparág bővítése, az utóbbi pár
évben viszont sorra rendelik az erőműveket, még az USÁban is
terveznek néhány újat.
Emellett a további fejlesztések hatására már a GenIII+-nál tartunk,
ami jóval hatékonyabb, mint az előtte lévő generációk, és a GenIV
sincs olyan messze.

Szóval szerintem pont nem energiából fogunk előbb kifogyni, vagy
szűkösséget elérni, hanem élelmiszerből és ivóvízből.

Selmo

Mikor annak idején jó 10 éve Shadowrunt olvastam, akkor rájöttem, hogy igen, ide tartunk. És ma körülnézve a világban sajnos tényleg ez van. Multicégek, amik országhatárokon átívelnek és országokkal felérő bevételük van. Lassan tényleg kialakul a cégrabszolgák biztonságos robotolása, a vezetők luxusa és az összes többi ember úgy él, ahogy tud. Talán azért előbb csináljuk ki magunkat a globális szennyezéssel, mielőtt ez lebetonozódna, de hogy nem óhajtok egy ilyen világba utódot csinálni az biztos.

A tökéletesség unalmas.

Kuroi Tenshi

Quote from: Selmo on 2007-10-30, 01:37:12
Mikor annak idején jó 10 éve Shadowrunt olvastam, akkor rájöttem, hogy igen, ide tartunk. És ma körülnézve a világban sajnos tényleg ez van. Multicégek, amik országhatárokon átívelnek és országokkal felérő bevételük van. Lassan tényleg kialakul a cégrabszolgák biztonságos robotolása, a vezetők luxusa és az összes többi ember úgy él, ahogy tud.
:) kapsz egy Skill Increase-t a Naivitáshoz :hehe:
Mikor nem volt így? Mindig megvolt egy gazdag felső réteg, egy többé-kevésbé
jól élő középréteg és egy tengődő alsó réteg. Sőt, azt kell, hogy mondjam, hogy
az arányok épp, hogy a XX. században jobbak, mint előtte bármelyik században.

Selmo

A különbség csak annyi, hogy 100 éve dönthettél úgy, hogy te kivonulsz a természetbe és megélsz belőle. Most próbálj megélni. Én arról beszélek, hogy a társadalom teljesen alárendeli magát a pénzszerzéshez és elfásul, közönyösödik és vakon követi a felső vezetést. És máris elérkezünk az Srunos világhoz, ahol mamutcégek jól őrzött komplexumaiban folyik az a termelés, ami eltartja a vezetést és a komplexumot és mindenki más nem kívánatos egyén, aki vizet, oxigént, stb. vesz el előlük. Afrikában már most is ez van, a vezetés úgy-ahogy megél az ország nagy része meg egyszerűen kihal. Most képzeld el ezt globális viszonylatban. Egy olyan világot, ahol a felesleges embereket le kell darálni, mert gazdaságosabb így ételhez jutni, mint megtermelni, továbbá még 1 vízivóval/kajaevővel/betegségterjesztővel és lehetséges utódaival is kevesebb. Amint eljutunk oda, hogy valami létszükséglet lesz a fejlett világban, népirtás lesz. Most persze hogy jobbak az arányok, az más kérdés, hogy fütyülve az előrejelzett jövőre szétbarmoltuk és szétbarmoljuk most is ezt a bolygót és ennek nagy ára lesz pár év múlva. De legalább előbb kidöglünk, mint hogy a kozmoszba kijuttatnánk az emberiség-rákot.

A tökéletesség unalmas.

Kuroi Tenshi

Száz éve sem volt olyan egyszerű a helyzet, hogy az emberek
csak úgy kivonuljanak a természetbe... De ha gondolod, most
is megpróbálhatod :hehe:
A megélhetés <- pénzszerzés eddig is végig jelen volt; viszont
most több az emberek szabadideje. A vak követés ugyancsak
meg volt eddig is. És innen nem értem, hogy érkeztünk egyből
el egy olyan negatív utópiához, ahol az élet már nem érték.
Afrikában csupa nem működő állam van, a törzsi rendszer miatt
szétszabdalt, kaotikus közigazgatással és gyenge központi
hatalommal; valamint a törzsi vetekedés miatt korrupt kormányok.
Ezt hiába próbálod globálisra kiterjeszteni, Afrika a világ többi
részéhez képest gazdaságilag és társadalmilag is más tészta,
már szinte "a világ beteg embere".

Bónuszpont Naivitásra és Elvakult összeesküvés-elméletekre :D

Dreamcleaver

Mondjuk arra én is kíváncsi lennék, hogy a neolib vadkapitalizmus után milyen rendszer(ek) fognak kialakulni. Egyfajta oligarchikus világképet tartok valószínűnek. Oligarchák= az állam fölé emelkedő nemzetközi multimonstakomplexumok legnagyobb részvényesei. A negatív jövőkép meg egyáltalán nem olyan valószínűtlen, persze nem is 100%-ig biztos. Az (emberi) jogok körét mindig lehet szűkíteni, ha megvan hozzá a megfelelő tömegmanipuláció vagy katonai hatalom. Mindkettőre találunk már most példákat. Energia meg lehet, hogy lesz, de attól a kaja meg a szennyezetlen ivóvíz-készlet még elfogy.  :D

"But there's no sense crying
over every mistake
You just keep on trying
till you run out of cake"
- GLaDOS

Selmo

Quote from: Kuroi Tenshi on 2007-10-30, 02:44:18
Száz éve sem volt olyan egyszerű a helyzet, hogy az emberek
csak úgy kivonuljanak a természetbe... De ha gondolod, most
is megpróbálhatod :hehe:
Nem azt mondtam, hogy egyszerű volt, hanem hogy megtehetted. :) Most is megteheted, csak nem lesz mire vadászni, mert: lelőtték, kihalt, elvándorolt mivel eltűnt az élőhelye. Termeszthetsz, csak mivel kicsit magunk alá gyújtottunk, az időjárás kissé kiszámíthatatlan lett. Halászhatsz is, ha találsz olyan folyót, amiben él ehető hal.
Quote from: Kuroi Tenshi on 2007-10-30, 02:44:18
A megélhetés <- pénzszerzés eddig is végig jelen volt; viszont
most több az emberek szabadideje. A vak követés ugyancsak
meg volt eddig is. És innen nem értem, hogy érkeztünk egyből
el egy olyan negatív utópiához, ahol az élet már nem érték.
Évtizede az USA szó nélkül háborúba indult, mert az egyik jelentős olajkitermelő országot megszállta a szomszédja. Pár éve ezt az országot is megszállta. Csupa szívjóságból, semmi köze nincs hozzá az olajnak. :)
Ha elfogy az olcsó kínai és indiai munkaerő - márpedig elfogy, mert nem kissé fejlődnek ezek az országok - akkor ki fog fillérekért összeszerelni? Afrika? Csak az a baj, hogy afrika népessége fogyóban van és a többsége beteg. Szóval mennyi is lesz a 2000 Ft-os kínai cipő, ha nem lesz aki megcsinálja?
Évtizedek és eltűnik a bálna a tonhal a fóka és még párszáz állat, mert levadásszuk őket, vagy mert élelemnek kell, vagy mert kényelmünket szolgálja. Az időjárás egyre szeszélyesebb, elég még 2-3 ilyen aszályos év és nem kicsit feljebb megy az élelmiszerek ára. Az iható víz mennyisége vészesen fogy, de persze nálunk ez folyik a WC-ből is.
Add össze ezeket: megszűnő munkahelyek + emelkedő árak + élelemhiány + elszegényedés. Ez pedig egy idő után vagy anarchiához vezet vagy harccá a túlélésért. Ha kiirtottunk párszáz fajt, szerinted lesz gond azzal, hogy +1-et megtizedeljünk, csak mert ember?
Quote from: Kuroi Tenshi on 2007-10-30, 02:44:18
Afrikában csupa nem működő állam van, a törzsi rendszer miatt
szétszabdalt, kaotikus közigazgatással és gyenge központi
hatalommal; valamint a törzsi vetekedés miatt korrupt kormányok.
Ezt hiába próbálod globálisra kiterjeszteni, Afrika a világ többi
részéhez képest gazdaságilag és társadalmilag is más tészta,
már szinte "a világ beteg embere".

Bónuszpont Naivitásra és Elvakult összeesküvés-elméletekre :D
Az EU-ban csupa jól működő állam van, jól működő közigazgatással és központi hatalommal. Semmiféle tüntetések, lázongások, időközi kormányválasztások nem voltak, ugye? :)
Afrika a Föld betege, ezt aláírom. Meg azt is, hogy meggyógyíthatnánk, de nem tesszük, mert jobb chipset zabálni a TV előtt, mint abból egy éhezőt etetni. Még egy aszályos év és párszázezer ember elindul Európába jobb kilátásokat keresni. Ha jól emlékszem az olaszok és a franciák is tárt karokkal várják őket, hiszen mi jól élünk, jut nekik is.
Tehát pár évtized múlva kevesebb lesz a kaja, az ivóvíz, a munkahely, elfogy a kőolaj, elöregedik a nyugati társadalom, de nem lesz semmi gond; megoldjuk, a homo sapiens sapiens ilyen találékony. Az a naív aki elhiszi ezt, meg azt is, hogy a globális felmelegedés a tudósok riogatása. Ebben csak az a szomorú, hogy sokan egyszerűen leszarják az egészet, mert jobban érinti őket a napi megélhetés minimálbérből, mint az, hogy 1 fokkal nőtt az átlaghőmérséklet. Talán ha forintosítva lenne az az 1 fok akkor érdekelné.

Összeesküvés-elméletet akarsz? Az ördög találta fel a pénzt és az évszázadok alatt elérte, hogy az emberiség eladja érte a lelkét. Most pedig már olyan szintre jutottunk, hogy az egész bolygót kicsináljuk azért a drága papírfecniért, amit nem lehet sem megenni, sem meginni. És jöhetnek a katasztrófák, próféciák, figyelmeztetések és égi jelek, az emberiség nagy része vakon megy az ördög után. A sátán nyerte ezt a fordulót.

A tökéletesség unalmas.

.Attila

Quote from: Selmo on 2007-10-30, 05:40:49
Talán ha forintosítva lenne az az 1 fok akkor érdekelné.

Ez nem újdonság, az értelmesebb környezeti szakemberek jól tudják, hogy valamilyen számszerűsíteni kell a gazdasági szakembereknek, mennyit is jelent a környezetszennyezés. Ez van, ők számokban tudnak gondolkozni, de jó érvelés mellett ők is elfogadják ezeket.

QuoteAz ördög találta fel a pénzt és az évszázadok alatt elérte, hogy az emberiség eladja érte a lelkét...

Ez ugye most csak vicc? :) A pénz eszköz. Mint ahogy a fegyverek is. Nem a fegyver öl, hanem az ember. A pénzre mint eszközre pedig szükségünk volt és van.

Ramiz

Quote from: Selmo on 2007-10-30, 01:37:12Talán azért előbb csináljuk ki magunkat a globális szennyezéssel, mielőtt ez lebetonozódna, de hogy nem óhajtok egy ilyen világba utódot csinálni az biztos.

Az utódnemzés problémássága mindenkinek eszébe jut, de ha kétszer átgondolod, már nem is olyan egyértelmű. A másik oldalon ugyanis mindig ott van az utód nélkül meghalástól való ösztönös, állati irtózás és a magánytól való (félig már) emberi, ami egyre erősebb lesz, ahogy öregszel. Másrészt a mai világban is van egy csomó nagyon rossz dolog, amit viszont már teljesen megszoktunk, a gyerekünknek talán már természetes lesz, hogy milyen mesterséges tápkajákon fog élni és hogy a víz kincs és a vízöblítéses wc, a 20. század nagy civilizációs lépcsője addigra már tabu lesz.
Azonkívül empirikus érvek is felhozhatóak amellett, hogy a legnyomorúságosabb körülmények között is vállalnak gyermeket az emberek, gondoljatok Afrikára... Éppen a fejlett országokban csökken a gyermekvállalás, ahol pedig józan ésszel gondolkozva nem tartaná valószínűnek ezt az ember, ahol pedig pocsékak a körülmények és tényleg nem tudják biztosítani a szülők a gyerek felnevelését, ott sok utód születik. Az eredmény? Kiöregedő és elgyengülő nyugati társadalom kontra a kelet és a dél szélsőséges körülményeit túlélt, edzett, nálunk sokkal strapabíróbb népek.
A fehér embernek sok száz éves uralma után hamarosan leáldozik.

És egy kicsit kevésbé komoly megjegyzés: a 2000 Ft-os kínai cipő eltűnését speciel nem bánnám, végre megint lennének cipészek (csomó új munkahely) és minőségi lábbeliket hordanánk. :)
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Tycho

Quote from: .Attila on 2007-10-30, 10:41:14
QuoteAz ördög találta fel a pénzt és az évszázadok alatt elérte, hogy az emberiség eladja érte a lelkét...

Ez ugye most csak vicc? :) A pénz eszköz. Mint ahogy a fegyverek is. Nem a fegyver öl, hanem az ember. A pénzre mint eszközre pedig szükségünk volt és van.
:tezsvir:

Lythis

Afrika ilyen szempontból (munkaerő, népjólét, gazdaság, közigazgatás, etc) egy állatorvosi ló, szóval tényleg nagyon helyénvaló őket felhozni :rolleyes:
Ha meg is indulnak, ahogy Selmo előrevetítette, visszalöki őket a fejlett világ, mert maradjanak csak ott.
Az únió jelenleg még egy alkotmány nélküli államszövetség. Az, hogy vannak kormányai, amik nem feltétlenü úgy működnek, ahogy a lakosság szerint egy korrekt kormányzati szervnek működnie kéne, az nem az únió hibája, mert ebbe egyelőre nincs joga direkt módon beleszólni.
Nem lehet kivonulni a természetbe? Dehogynem, senki nem tart vissza. És az emberek nem azért nem csinálják, mert annyira nem lehet, hanem azért, mert elkényelmesedettek, és lusták. A természetben nincs tv, melegvíz, pizzaházhozszállítás ("a nagy juharfánál jobbra, tíz lépés és ott lesz a barlang...mi az, hogy nem tudja melyik az a juhar... tudja, aminek olyan levelei vannak, mint ami a kanadai zászlón van... hogy nem látta még a zászlót? ... van ott egy atlasz?"), áram, internet. Ezeket mind magadnak kell ott előteremteni, és irdatlan elhatározás kell ahhoz, hogy bárki nekiálljon.
Aszályos éveink voltak? kár hogy több tonna terményt égetünk el, mert nem tudjuk hova eladni, de igaz, ez már éhinség.... másfelől nem kell messzire menned, hogy az emberi hülyeséget nézd: Miskolc környéki települések, ahol van, aki már 3.-adik!!! generációs munkanélküli. És ott ülnek a telkeiken, de annyi nincs bennük, hogy legalább maguknak MEGPRÓBÁLJANAK termeszteni valamit.
Én is olvastam sok Shadowrun novellát, de úgy gondolom, hogy elég disztópikus jövőképet ábrázolnak benne, és kétlem, hogy akár csak közelítőleg is ennyire rettenetes lenne a helyzet.
A pénz meg emberi találmány. Kellett egy általános értékmérő, vagy mifene... utána lehet olvasni. Azért csináltuk, mert így kényelmesebb, mint fél csorda marhával elmenni cserélgetni mindenfélét a piacon. (bár az argentínoknak egész jól megy a barter mostanában...)
A cipős cucc meg... Ramiznak igaza van, legalább lennének megint cipészek, meg szabók. tök buli lenne :D

Selmo

Quote from: .Attila on 2007-10-30, 10:41:14
QuoteAz ördög találta fel a pénzt és az évszázadok alatt elérte, hogy az emberiség eladja érte a lelkét...

Ez ugye most csak vicc? :) A pénz eszköz. Mint ahogy a fegyverek is. Nem a fegyver öl, hanem az ember. A pénzre mint eszközre pedig szükségünk volt és van.
Ez kérlek összeesküvés-elmélet. :P

A tökéletesség unalmas.

Kuroi Tenshi

Selmo, sztem inkább egy kicsit le kellett volna pihenned, hirtelen
felindulásból elkövetett postolás helyett ;)
Quote from: Selmo on 2007-10-30, 05:40:49
Nem azt mondtam, hogy egyszerű volt, hanem hogy megtehetted. :) Most is megteheted, csak nem lesz mire vadászni, mert: lelőtték, kihalt, elvándorolt mivel eltűnt az élőhelye. Termeszthetsz, csak mivel kicsit magunk alá gyújtottunk, az időjárás kissé kiszámíthatatlan lett. Halászhatsz is, ha találsz olyan folyót, amiben él ehető hal.

Bocs, de már több száz éve sem volt ez így.
Az erdők királyi vagy földesúri tulajdonban voltak, csak úgy nem
mehettél el vadászgatni. A vadászat korlátozott volt, mert kevés volt ahhoz,
hogy egész falvak jóllakjanak; inkább csak különleges alkalmakkor volt
vadászat.
A termelés se volt olyan egyszerű, a 15-17.században volt ugyanis a "kis
jégkorszak", alacsony termésátlagokkal.
És ha mégis tudsz pár növényt termelni, még sok más jószág hiányzik.
Hidd el, nem véletlenül élnek az emberek társadalomban.

Quote from: Selmo on 2007-10-30, 05:40:49
Évtizede az USA szó nélkül háborúba indult, mert az egyik jelentős olajkitermelő országot megszállta a szomszédja. Pár éve ezt az országot is megszállta. Csupa szívjóságból, semmi köze nincs hozzá az olajnak. :)
olcsó kínai és indiai munkaerő
feljebb megy az élelmiszerek ára.
Az iható víz mennyisége vészesen fogy, de persze nálunk ez folyik a WC-ből is.

Ez pedig egy idő után vagy anarchiához vezet vagy harccá a túlélésért. Ha kiirtottunk párszáz fajt, szerinted lesz gond azzal, hogy +1-et megtizedeljünk, csak mert ember?

Kösz, hogy felsorolod nekem ugyanazokat, amiket már én is leírtam ;)
Viszont innentől (meg az előzőben a "a multik majd jól megszerzik a hatalmat,
és bedarálják kajának a zembereket") már összeesküvés-elmélet.
De míg az olajért tudnak háborút indítani, hiszen az egy helyhez kötött
ásványkincs, olcsó munkaerőért és élelmiszerekért, vízért nem. És ezt az
amerikai lakosságnak is le kell nyelni, hogy ezentúl nem tarthat fejenként egy
benzinzabáló terepjárót, nem zabálhat kényére-kedvére éttermekben és a
vízzel is takarékoskodnia kell.
Az anarchia szerintem még elég távol van.

Quote from: Selmo on 2007-10-30, 05:40:49
Az EU-ban csupa jól működő állam van, jól működő közigazgatással és központi hatalommal. Semmiféle tüntetések, lázongások, időközi kormányválasztások nem voltak, ugye? :)

Ha jól emlékszem az olaszok és a franciák is tárt karokkal várják őket, hiszen mi jól élünk, jut nekik is.

Tehát pár évtized múlva kevesebb lesz a kaja, az ivóvíz, a munkahely, elfogy a kőolaj, elöregedik a nyugati társadalom, de nem lesz semmi gond; megoldjuk, a homo sapiens sapiens ilyen találékony. Az a naív aki elhiszi ezt, meg azt is, hogy a globális felmelegedés a tudósok riogatása.

Sokkal jobban működő országok, de ez hogy jön ide?
Persze hogy nem, visszatoloncolják. Most is gyakori, sőt, az a ritka, ha
tartós menekültjogi státuszt kap. Nem véletlenül "Fortress Europe"
A kőolaj nem fog elfogyni, csak egekbe szökik az ára.
Hol mondtam, hogy nem lesznek problémák? A naív az, aki azt hiszi, hogy
erre majd anarchia lesz (pont hogy nem: egy kézben összpontosuló fontos
nyersanyagok -> még nagyobb hatalom), emberek multik által történő
bedarálása és megevése. Ettől még nem fog a teljes világrendszer a feje
tetejére állni, csak átalakulni.

Selmo

Tulajdonképpen egyetértünk, csak másféle jövőt várunk. Ha megéljük, majd kiderül kié áll közelebb a valósághoz. (Gyanítom egyikünk se találta el.)

A tökéletesség unalmas.

hargharg

rofl


Próféta

Quote from: hargharg on 2007-10-30, 18:23:04
1984
Szerintem a Szép új világ még mindig közelebb áll ahhoz, ami épp most látszik. Az, meg a kiberpunk.
Az 1984-et úgy tűnik, sikerül megúsznunk, az ilyesmire mintha eléggé felkészültek lennének az emberek. Jó, tudom, google meg térfigyelő kamerák, de akkor is. Csak el ne kiabáljam.

Quote from: .Attila on 2007-10-30, 18:34:07
A filmet láttam. Elég húzós :)
Pedig semmi, semmi a könyvhöz képest ;)

hargharg

Quote from: Próféta on 2007-10-30, 18:54:40
...
Quote from: .Attila on 2007-10-30, 18:34:07
A filmet láttam. Elég húzós :)
Pedig semmi, semmi a könyvhöz képest ;)

bezony, sajnos nem kivetel a szaba* alol.
rofl

Ramiz

Quote from: Fubenalvo on 2007-10-30, 23:11:46abszolut nem szándékos, de én a "j-ly"vel a pont lesz***om kategóriába esek. Sajnálom ha valakit zavar, de én nem fogok utánanézni és nem fogok direkt figyelni rá. Ha hivatalos levelet írok akkor igen, egyébként ennyi.  :hehe:
Az a baj, hogy a hétköznapi életben is ugyanannyian észre fogják venni a hibákat, amiket vétesz, és akarva-akaratlanul megítélnek majd ez alapján ("micsoda bunkó, nem tudja, hogy ezt pontos j-vel kell írni..."). Pont mint a hivatalos levélnél. Persze ott nagyobb a tétje - talán az állás megkapása.
Egyébként ez érdekes kérdés, én egész középiskolában boldogan élveztem a nonkonformizmust (<> "rockerség" vagy "alterosság"), és úgy gondoltam, az emberek véleménye nem számít az enyémmel szemben, úgyis megtalálom a sajátommal azonos ízlésű embereket stb. Aztán egy-két éve elbizonytalanodtam, és egyre inkább megváltozik a véleményem. Nincs még egy ember, akinek azonos ízlése van, mint neked, és nem tudni, hány embert ijesztesz el magadtól, ha nem veszed figyelembe a társadalmi normákat. Meg kellett kérdeznem magamtól: ha amúgy is háklis vagyok rá, amikor lekezelnek vagy lenéznek, miért vagyok olyan hülye, hogy nem figyelek oda az olyan elvárásokra, amik amúgy engem személy szerint nem érdekelnének? Nagyon vicces az ősrégi, ütött-kopott Nokia 3310-esem, de vajon hány embernek jutott eszébe, hogy "ez vagy ennyire csóró, vagy nagyon igénytelen"? Megszoktam a "konzervatív" bőrcipős viseletet és egyéb ruhákat, aztán megkaptam, hogy öregesen öltözködök. Ha már engem annyira nem érdekel az öltözködés, inkább veszek olyat, ami másoknak tetszik, nem? Bőrcipő helyett Converse stílusú cipő, ing helyett mintás póló+pulcsi, szövetnadrág helyett mai stílusú farmerek stb. Persze lehet, hogy az egész csak az öregedéssel párhuzamos "unalmassá válás" folyamata, amit másokon gimnazistaként olyan szívesen szúrtunk ki, de nem biztos. Ha olyan kurva nagy sikerem lett volna az embereknél (nők is persze, de nem csak) az eddigi stílusommal, akkor lehet, hogy nem ezen az úton járnék, de hát... :rolleyes: Azt a rohadt arany középutat keresem.

Quote from: Fubenalvo on 2007-10-30, 23:14:14Szerk.: Fazék, megtaláltam az idézetet ami nem ugrott be és a Jéééés témához akartam még hozzáfűzni. :) "Ha minden törvényt betartasz, elveszted az élvezetet" (B.Marley)
Hát szerintem elég szánalmas erre hivatkozni... nem hinném, hogy Marley papa pont a helyesírásra gondolt, amikor ezt mondta... Politikailag nagy lázadó volt, a zene törvényeit viszont mindig betartotta... :)

Quote from: Próféta on 2007-10-30, 18:54:40Az 1984-et úgy tűnik, sikerül megúsznunk, az ilyesmire mintha eléggé felkészültek lennének az emberek. Jó, tudom, google meg térfigyelő kamerák, de akkor is. Csak el ne kiabáljam.
Hát igen, a legkegyetlenebb dolgok felett is szemet hunyunk a demokrácia nevében, de hát eddig még nem sikerült jobb rendszert kitalálni. A tömegmanipuláció persze más tészta, az alternatívát kíván a nyers erőszakkal szemben a hatalom megszerzéséért folyó harcban.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!