Kötetlen beszélgetések (régi Offtopic stílusban)

Started by Apatilos, 2006-06-12, 16:57:20

Previous topic - Next topic

kikuchiyo

:tezsvir:

Én is hasonló szellemben akartam kommentálni...

És sajnos nem lehetsz biztos abban, hogy a mai töketlenkedésünk hatásai nem lesznek kihatással a mi életünkre.
Szerintem néhány éven belül már mi is érezni fogjuk. Sőt, már most is érezzük, lásd: dollár gyengélkedése*, 300 Ft-os benzinár, kaotikus időjárás...

* Akartam is javasolni, hogy a Perl és PHP következő verzióiban az összes $ jelet cseréljék le €-ra, ezzel meg lehetne állítani a programok értékcsökkenését is.
Failure is the default option

Kvikveg

Quote from: kikuchiyo on 2007-12-15, 16:04:10
:tezsvir:

Én is hasonló szellemben akartam kommentálni...

És sajnos nem lehetsz biztos abban, hogy a mai töketlenkedésünk hatásai nem lesznek kihatással a mi életünkre.
Szerintem néhány éven belül már mi is érezni fogjuk. Sőt, már most is érezzük, lásd: dollár gyengélkedése*, 300 Ft-os benzinár, kaotikus időjárás...

* Akartam is javasolni, hogy a Perl és PHP következő verzióiban az összes $ jelet cseréljék le €-ra, ezzel meg lehetne állítani a programok értékcsökkenését is.

Áááááá, ez fájt.
WARNING: module "coffee.exe" did not run correctly. Brain running in limited mode.
Do not meddle in the affairs of dragons for you are crunchy and taste good with ketchup.

Selmo

Quote from: ultimecia on 2007-12-15, 15:43:34
http://index.hu/tech/kornyezet/bali071215/
Quote
Végül a kompromisszumos megoldás érdekében az Európai Unió beleegyezett, hogy a szövegben ne szerepeljenek az üvegházhatású gázok kibocsátására vonatkozó számszerű utalások, és azok csökkentésének szükségessége, mert az Egyesült Államok ezt ellenezte.

Vagyis dugjuk a fejünket a homokba és lesz ami lesz, mert most a változások hátrányosan érintenének egyeseket...
Még jó hogy mikor tényleg nagy gáz lesz ebből, az életem végéhez közeledek/már halott is leszek.
Vagy te nem élsz túl sokáig, vagy alábecsülöd a szennyezést. :P

A tökéletesség unalmas.

Zsiga

Na ezért fogok jövőre felvenni minden létező trópusi megzőgazdasággal kapcsolatos tárgyat, felőlem jöhet a sivatag meg az ezer forintos benzinár, én jól megleszek. :) Majd amikor a sok városi szerencsétlen rohad a száz fokos irodában és zabálja a szójaburgert, én egy pohár saját termesztésű vörösbort fogok kortyolgatni az aznap vágott marhámból sült steak mellé. :D

kiku : A $ maradhat, a kanadaiak és az ausztrálok is jól tartják magukat, csak a DFD (DumbFuckistanDollar) zuhan. :)

sirtomi

Quote from: Zsiga on 2007-12-15, 17:08:02
Na ezért fogok jövőre felvenni minden létező trópusi megzőgazdasággal kapcsolatos tárgyat, felőlem jöhet a sivatag meg az ezer forintos benzinár, én jól megleszek. :) Majd amikor a sok városi szerencsétlen rohad a száz fokos irodában és zabálja a szójaburgert, én egy pohár saját termesztésű vörösbort fogok kortyolgatni az aznap vágott marhámból sült steak mellé. :D
Majd a kiéhezett emberek hordái lerohannak és felzabálnak mindent amit találnak nálad, aztán téged is :D



Dreamcleaver

Vidéki nagyszülők. Nem kell egyetemre járni, hogy meg tudjam termelni magamnak a élelmiszert.  :hehe: Disznóvágás ftw! (de rühellem)  :D

"But there's no sense crying
over every mistake
You just keep on trying
till you run out of cake"
- GLaDOS

Kuroi Tenshi

Quote from: Dreamcleaver on 2007-12-15, 17:29:52
Disznóvágás ftw! (de rühellem)
Megy az avádhoz...

Zsiga: a vízszerzéssel attól még neked is gondjaid lesznek ;)

Zsiga

Quote from: Kuroi Tenshi on 2007-12-15, 22:28:16
Zsiga: a vízszerzéssel attól még neked is gondjaid lesznek ;)
Ó, a kedvencem, anyám is mindig ezt mondja hogy spórolni kell a vízzel (szeretek egy órát dögleni a fürdőszobában...) mert az unokáinknak alig marad majd tiszta víz. Csak arra lennék kíváncsi hogy mégis hova fog eltűnni az a víz ami jelenleg része egy az egész bolygót lefedő körfolyamatnak? Pláne ha a felmelegedés miatt még a sarki/magashegyi jégtakarókból is jelentős mennyiségű víz fog felszabadulni és belépni az említett körfolyamatba? Elpárolog az űrbe? Ellopják a kis szürke marslakók? Befolyik a Föld magjába, atomjaira bomlik és fúziós reakcióba lép önmagával?

De a kevés csapadék ellen amúgyis nagyon jól lehet védekezni, nagyjából minden második növénytermesztéssel összefüggő óránk erről szól mostanában. Ezt tanultuk pl. vízgazdálkodásból (víztározók építése, modern csatornák és öntözőrendszerek tervezése illetve kialakítása), gyepgazdálkodásból (a talaj nedvességtartalmának megkötése növényekkel, a felszín hőfelvevő-képességének és párologtatásának csökkentése), földművelésből (talajnedvesség-veszteség minimalizálása vízkímélő művelési módok alkalmazásával).

Fazék

Quote from: Zsiga on 2007-12-15, 22:49:06
Quote from: Kuroi Tenshi on 2007-12-15, 22:28:16
Zsiga: a vízszerzéssel attól még neked is gondjaid lesznek ;)
Ó, a kedvencem, anyám is mindig ezt mondja hogy spórolni kell a vízzel (szeretek egy órát dögleni a fürdőszobában...) mert az unokáinknak alig marad majd tiszta víz. Csak arra lennék kíváncsi hogy mégis hova fog eltűnni az a víz ami jelenleg része egy az egész bolygót lefedő körfolyamatnak? Pláne ha a felmelegedés miatt még a sarki/magashegyi jégtakarókból is jelentős mennyiségű víz fog felszabadulni és belépni az említett körfolyamatba? Elpárolog az űrbe? Ellopják a kis szürke marslakók? Befolyik a Föld magjába, atomjaira bomlik és fúziós reakcióba lép önmagával?

De a kevés csapadék ellen amúgyis nagyon jól lehet védekezni, nagyjából minden második növénytermesztéssel összefüggő óránk erről szól mostanában. Ezt tanultuk pl. vízgazdálkodásból (víztározók építése, modern csatornák és öntözőrendszerek tervezése illetve kialakítása), gyepgazdálkodásból (a talaj nedvességtartalmának megkötése növényekkel, a felszín hőfelvevő-képességének és párologtatásának csökkentése), földművelésből (talajnedvesség-veszteség minimalizálása vízkímélő művelési módok alkalmazásával).
vízproblémával kapcsoltban legtöbbször azt említik, hogy egyetlen tőlünk eredő nagyobb édesvízforrásunk sincs, így ha szomszédainknál vízhiány lépne föl (mittoménmimiatt) szépen elzárják a csapot, mi pedig járulhatunk segélyekért.

google hirtelen ezt az oldalt adta vízhiánnyal kapcsolatban, nem tudom mennyire mond okos dolgokat: http://www.globalance.hu/node/39
szerk: még pár link:
http://origo.hu/tudomany/fold/20030305ensz.html
http://www.hetek.hu/node/9114

Selmo

Az más kérdés, hogy karsztvízben meg gazdagok vagyunk és ez a vízhiány nem minket fog érinteni elsősorban hanem mondjuk azt az x millió indiait aki egyetlen folyóból iszik, kína, afrika, dél amerika ugyanez a helyzet. Talán ha az emberiség nem sáskahad módjára viselkedne, dehát... ::)

A tökéletesség unalmas.

Kuroi Tenshi

Quote from: Zsiga on 2007-12-15, 22:49:06
Csak arra lennék kíváncsi hogy mégis hova fog eltűnni az a víz ami jelenleg része egy az egész bolygót lefedő körfolyamatnak?
Nem eltűnni fog, hanem
a) a mélyen a talajban, vízzáró réteg alatt lévő felhalmozódott vízkészletek
kimerülnek
b) a sarki jég az óceánokba olvad, azaz ivásra alkalmatlan
c) szennyezett lesz
d) megváltoznak az éghajlati zónák, máshogy alakulnak az évszakok -
hosszabb, szárazabb, aszályos nyár, a csapadék a többi évszakban pedig
hirtelen fog lehullni, ami ugyancsak nem kezdvező
Legalábbis a legtöbbször ezeket hallom.

kikuchiyo

Kb. erről van szó.

Quote from: Zsiga on 2007-12-15, 22:49:06
De a kevés csapadék ellen amúgyis nagyon jól lehet védekezni, nagyjából minden második növénytermesztéssel összefüggő óránk erről szól mostanában. Ezt tanultuk pl. vízgazdálkodásból (víztározók építése, modern csatornák és öntözőrendszerek tervezése illetve kialakítása), gyepgazdálkodásból (a talaj nedvességtartalmának megkötése növényekkel, a felszín hőfelvevő-képességének és párologtatásának csökkentése), földművelésből (talajnedvesség-veszteség minimalizálása vízkímélő művelési módok alkalmazásával).

Nagyon jó, hogy ilyeneket tanítanak nektek (legalább lesz néhány mezőgazdasági szakember az országban, aki tudja is, mit csinál), de azt nem nagyon látom, hogy ezeket a módszereket a gyakorlatban is implementálnák.
Failure is the default option

Zsiga

Quote from: Kuroi Tenshi on 2007-12-15, 23:10:44
Nem eltűnni fog, hanem
a) a mélyen a talajban, vízzáró réteg alatt lévő felhalmozódott vízkészletek
kimerülnek
b) a sarki jég az óceánokba olvad, azaz ivásra alkalmatlan
c) szennyezett lesz
d) megváltoznak az éghajlati zónák, máshogy alakulnak az évszakok -
hosszabb, szárazabb, aszályos nyár, a csapadék a többi évszakban pedig
hirtelen fog lehullni, ami ugyancsak nem kezdvező
Legalábbis a legtöbbször ezeket hallom.
a) Ami eddig is elhanyagolható részét adta a bolygó édesvíz-készletének.
b) Csak energia kérdése hogy iható vizet csináljanak a tengervízből. És az óceánból elpárolgó víz tiszta esővízként hullik majd le valahol...
c) Budapest ivóvíz-fogyasztását 99%-ban a Dunából fedezik. A Duna szennyezett. :) (Voltam pár éve "tanulmányi kiránduláson" egy nagy szennyvíztisztítóban, láttam hogy egy vödör habos fosból milyen egyszerűen - minimális energia befektetésével - csinálnak olyan vizet ami tisztább mint a Teszkógazdaságos palackozott ásványvíz.)
d) Ezért kell nagy kapacitású tározókat létesíteni, felfogni a tavaszi esőzés/áradás vizét, majd a száraz nyárban ezzel öntözni.

kiku : Víztározók építése tudtommal folyamatban van, és egyre több parasztnak sikerül elmagyarázni hogy nem túl okos ötlet minden nyár végén szép feketére felszántani a földeket, aztán úgyhagyni tavaszig lezáratlanul...

Ne értsetek félre, nem azt mondom hogy nincs semmi gond, hanem azt hogy nem kell pánikolni mert van megoldás is a problémákra, csak ugye mindenki ismeri jól a politikusokat, amíg nincs igazán látványos szopás addig nem izgatják magukat túlságosan.

Kuroi Tenshi

Quote from: Zsiga on 2007-12-15, 23:37:35
a) Ami eddig is elhanyagolható részét adta a bolygó édesvíz-készletének.
b) Csak energia kérdése hogy iható vizet csináljanak a tengervízből. És az óceánból elpárolgó víz tiszta esővízként hullik majd le valahol...
c) Budapest ivóvíz-fogyasztását 99%-ban a Dunából fedezik. A Duna szennyezett. :) (Voltam pár éve "tanulmányi kiránduláson" egy nagy szennyvíztisztítóban, láttam hogy egy vödör habos fosból milyen egyszerűen - minimális energia befektetésével - csinálnak olyan vizet ami tisztább mint a Teszkógazdaságos palackozott ásványvíz.)

csak ugye mindenki ismeri jól a politikusokat, amíg nincs igazán látványos szopás addig nem izgatják magukat túlságosan.
a) Az édesvíz-készletnek talán, de a fogyasztásra használt víznek idehaza
már nagyobb hányadát adja.
b) Csakhogy az energia is egy szűkös erőforrás...
c) Nem csak a hozzánk hasonló "fejlett" országokról van szó; nézd pl a
Gangeszt, fehér ember már most sem tudná meginni, ha tovább szennyezik,
már az indiaiak sem.

Éppen ez a baj, hogy a probléma előzetes kezelésével, és ahol lehet,
megelőzéssel, ez jóval később, tompítva következne be. De hát nem,
Bushnak fontosabb az a költségvetésükhöz képest kerekítési hibahatár.

ultimecia

Az alattam lévők már felsoroltak pár dolgot, amit mondani akartam.
Viszont hogy vízben gazdagok vagyunk az csak egy jelenlegi állapot. Ha sivataggá válúnk az iszonyathamar elfogy főleg hogy nem pótlódik.
A másik, meg ha marad is vizünk, kétlem hogy az a sokmillió Kínai meg Indida szép morálisan szomjanhal és nem tesz semmit azért, hogy "kölcsönvegyen" némi vizet a vízben "gazdagabb" területekről. Kíváncsi vagyok hogy ki fogja őket megállítani :smile:
Meg hamár technológiáknál tartunk. Ott vannak az elektromos autók, vonatok, ésatöbbi. Használjuk? Nem. Miért?
Két főok:
1, bizonyos lobbicégek akik a kőaljra támaszkodnak elintézték hogy ne nagyon kerüljenek előtérbe.
2, ami van az piszokdrága (főleg azért mert nincsen tömeggyártás) és nem éri meg.
Van napelem, szélerőmű. Hol is vannak? sehol. Egy iylen kicsi ország mint mi simán ki tudnánk használni. Vannka nagy folyóink, sehol egy vizierőmű. Egyes helyeken folyton fúly a szél, szélerőművek elvétve.
Elvileg van ilyen hogy szemétből csinálnak gázt(láttam spektrumon) Csinálják? Jah, pár helyen igen, de nálunk nem érné meg, hiszen a szemét ingyen lenne, gyakorlatilag kifogyhatatlan, és csak egy megfelelően kialakított tározó kéne hozzá egy nagy pumpával és párkilóméternyi csővel. De csak 100K háztartást látna el egy iylen telep és nem éri meg, hiszen nem 2 éven belűl jönne vissza az ára.

Gyakorlatilag minden eszköz a rendelkezésünkre állna, hogy sokkal jobbá tehessük ezt a bolygót, és lakható legyen még pármillió évig. De nem, mi mindenáron tönkre akarjuk tenni 30 éven belül.


közben postolva lett, így korigálok, de át nem írom az egészet.
Valóban lehet a sós vízből ihatót csinálni, csak az a szükséges energia. Kíváncsi lennék honnan szednének annyit bárhonnan is, mikor energiahiány van jópár helyen. Még tőlünk is hiányzik egy Paksmértű erőmű, hogy megfelelő legyen az áramellátás. A hiány l(legalább is nálam) elég érezhető volt mikor csúcsidőben eltűnt az áram.
Bár nem tudom hogyan lehet a legtakarékosabban kivonni a sót a vízből, én a forralássra tudok tippelni de az lassú és iszonyatenergiaigényes.

De nem csak a vízhiány a gond. Ott van a nagy szállítószalag belassulása, nyáron sivatagosodunk, téleg meg szétfagyunk. Egyre több természeti katasztrófa, szélsőséges időjrás. A levegő lassan belélegezhetetlen egyes helyeken. (Múltkor voltam Budapesten, olyan szmog volt. Alig vártam hogy végre eltűnhessek onnan. Csodálom hogy az ott élők úgy megszokták hogy már észre sem veszik, bezzeg én szétköhögtem mindenemet.
És akkor még nem beszéltem a nagyarányú állat és növényírtásról, a szemétújrafelhasználási problémáról (Elvileg igennagyrészét újjra fel lehetne használni, de erre nálunk nemigen van lehetőség mert nincsenek megfelelő feldolgozóüzemek, a másik gond meg a szép magyar mentalitás. Itt az életbe nem fogják a szemetet szelektíven gyűjteni globális szinten.
A föld mágnesességével is gondok vannak.
Múltkor láttam egy cikket hogy hurrá, x négyzetkilóméterrel kisebb a lyuk az ózonpalyzson a sarkör felett és ott mutogatta büszkén a műhódas képen. Nekme csak annyi tűnt fel hogy a sark nagy rész felett egy bazinagy lyuk van. Hol ment ez össze?

És nem csak a politikusokra kell ráfogni mindent. A környezetért az emberek a felelősek és nem a politikusok. Ha MI nem gyűjtjük a szemetet kellőképen, nem spórólunk az energiával, nem használjuk az újj környezetkímélő techológiákat, akkor tök mind1 hogy a politikusok miket határoznak.

kikuchiyo

b) Nagyon sok energia kell, hogy a tengervízből édesvizet csinálj.
c) Ha jól tudom, Budapest ivóvizének jelentős részét úgy nyerik, hogy a folyómeder mellett mélyen fekvő, természetes szűrőként működő kavicsrétegből szivattyúzzák a vizet. Ha ezeket sikerül majd elszennyezni, akkor lesz majd igazán jó. Másfelől meg hiába vannak modern, hatékony szennyvízkezelési technikák, ha egyszer nem alkalmazzák őket. Budapesten nincs elég szennyvíztisztító telep, a trutyi nagyobb része tisztítatlanul ömlik a Dunába.

Quote from: Zsiga on 2007-12-15, 23:37:35
Ne értsetek félre, nem azt mondom hogy nincs semmi gond, hanem azt hogy nem kell pánikolni mert van megoldás is a problémákra, csak ugye mindenki ismeri jól a politikusokat, amíg nincs igazán látványos szopás addig nem izgatják magukat túlságosan.

A részproblémákra vannak részmegoldások, de az egész trágyahalom felszámolásától sajnos egyre messzebb kerülünk.
Failure is the default option

Ramiz

Quote from: ultimecia on 2007-12-15, 23:57:21
Van napelem, szélerőmű. Hol is vannak? sehol. Egy iylen kicsi ország mint mi simán ki tudnánk használni. Vannka nagy folyóink, sehol egy vizierőmű. Egyes helyeken folyton fúly a szél, szélerőművek elvétve.

Ez nem így van. Magyarországon EU-s pénzeket lehet szerezni szélerőművek építésére, de lassan kénytelen lesz előírni az állam, hogy aki befektetőként szélerőművet épít, az fektessen be hőerőművekbe is, mert a szélerőművek energiaszolgáltatása olyan bizonytalan, hogy nem lehet felhasználni őket jelentős mennyiségben, különben borul az elektromos hálózat (és ez sem csak a mi dolgunk, mert össze vagyunk kötve a szomszédainkkal).

(A "fúly" azért már tényleg kibaszott csúnya.)
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Én

(Most egy pillanatra összeevertem ultimeciát hargharggal, és azt hittem ő szokott hülyéskedni a j-kkel)
Témábavágóan, mint mindig

Próféta

Quote from: ultimecia on 2007-12-15, 23:57:21Van napelem,[...]. Hol is vannak?
A napelemes számológépen, meg a fotocellás pisildében, és oda is valók. A nagybani energiatermelésnek sajnos ritka környezetszennyező módja a fotovoltaikus telep (t.i. hamar elhasználódik, és elég sok energia és vegyszer kell a legyártásához), szóval lehet fogni a fejünket, ha valaki ilyet szerel a tetőre.

A napenergia természetesen felhasználható, pl. (a) tükörtenger, ami egy gyújtópontba fókuszálja, ahol pl vizet melegítenek vele; (b) klorofilltartalmú növények :) Az utóbbinak az ipari felhasználásával (biodízel, stb.) persze megint vannak bajok.

Quote from: ultimecia on 2007-12-15, 23:57:21Vannka nagy folyóink, sehol egy vizierőmű.
Volt rá kísérlet. Nem fogod kitalálni: a környezetvédő lobby hiúsította meg.

Quote from: ultimecia on 2007-12-15, 23:57:21Itt az életbe nem fogják a szemetet szelektíven gyűjteni globális szinten.
Kapcsolódó szívderítő látvány: amikor jön a kukásautó, megáll a szelektív lerakóhelynél, majd bedobálja az összes konténert az egyetlen tartályába :)

Quote from: ultimecia on 2007-12-15, 23:57:21A föld mágnesességével is gondok vannak.
Ebben egészen biztos vagy? Szeretnék szerény kétkedésemnek hangot adni.

Manitu

Quote from: Zsiga on 2007-12-15, 23:37:35
c) Budapest ivóvíz-fogyasztását 99%-ban a Dunából fedezik. A Duna szennyezett. :)
A budapesti vizet én nem nevezem ivóvíznek. Elnézést a pestiektől, bakonyi gyerek vagyok, a finom karsztvízhez vagyok szokva, ami Pesten a csapokból jön, azt én még fogmosásra sem használnám  :redface:

Ettől függetlenül én sem hiszem, hogy nagyon pánikolni kéne.


.Attila

Quote from: Próféta on 2007-12-16, 00:20:34
Kapcsolódó szívderítő látvány: amikor jön a kukásautó, megáll a szelektív lerakóhelynél, majd bedobálja az összes konténert az egyetlen tartályába :)

Index.hu-ék utánajártak, és kellemesen csalódtak, hogy kamu ez az egybe öntjük az egészet. (márpedig index.hu-ék eléggé kötekedősek, és nem hiszem, hogy lefizették volna őket)
Sőt állítólag meg sem éri egybeönteni a szemetet, anyagilag rosszabbul járnának a cégek.

Kuroi Tenshi

Quote from: ultimecia on 2007-12-15, 23:57:21
Az alattam lévők
hmm.. ezt most értsem félre?  :lazza:

Quote from: ultimecia on 2007-12-15, 23:57:21
Meg hamár technológiáknál tartunk. Ott vannak az elektromos autók, vonatok, ésatöbbi. Használjuk? Nem. Miért?
Két főok:
1, bizonyos lobbicégek akik a kőaljra támaszkodnak elintézték hogy ne nagyon kerüljenek előtérbe.
2, ami van az piszokdrága (főleg azért mert nincsen tömeggyártás) és nem éri meg.
Elektromos mozdonyokat azért használunk  :angyali:
Sőt, még a dízelmozdonyok is "~hidridek": a dízelmotor -> generátor -> villany-
motor -> kerekek.
A baj az elektromos/hibrid autókkal az, hogy kezdetlegesek, kiforratlanok. Pár
év múlva már jóval több lesz belőlük, de még nem tartunk ott.

Quote from: ultimecia on 2007-12-15, 23:57:21
Van napelem, szélerőmű. Hol is vannak? sehol. Egy iylen kicsi ország mint mi simán ki tudnánk használni. Vannka nagy folyóink, sehol egy vizierőmű. Egyes helyeken folyton fúly a szél, szélerőművek elvétve.
Sajnos a napsütéses órák száma×jelenlegi napelemek és naperőművek
hatékonyságával, ugyanez széllel elég hosszú megtérülési időt jelent,
ami a költségvetés helyzetét tekintve most nem kivitelezhető. Ezekhez
pont nincsenek jó adottságaink; Hollandiában és Dániában fúj rendesen
a szél, azért van nálunk tengeren is szélerőmű. De legalább pár bezárandó
szénerőművet átalakítanak biomassza-erőművé.
Vízerőműhöz ugyancsak nincs megfelelően nagy esés; és Bős-Nagymaros
is több kárt okozott (nekünk), mint hasznot.

Quote from: ultimecia on 2007-12-15, 23:57:21
Gyakorlatilag minden eszköz a rendelkezésünkre állna, hogy sokkal jobbá tehessük ezt a bolygót, és lakható legyen még pármillió évig. De nem, mi mindenáron tönkre akarjuk tenni 30 éven belül.
A népesség exponenciális növekedését tekintve, pár száz év is csak jó
esetben van, nemhogy pármillió...

Quote from: ultimecia on 2007-12-15, 23:57:21
A levegő lassan belélegezhetetlen egyes helyeken. (Múltkor voltam Budapesten, olyan szmog volt. Alig vártam hogy végre eltűnhessek onnan. Csodálom hogy az ott élők úgy megszokták hogy már észre sem veszik, bezzeg én szétköhögtem mindenemet.
Pedig ez még csak szennyezett levegő, az igazi szmog (füst-köd)
ennél sokkal durvább.

Quote from: ultimecia on 2007-12-15, 23:57:21
És nem csak a politikusokra kell ráfogni mindent. A környezetért az emberek a felelősek és nem a politikusok. Ha MI nem gyűjtjük a szemetet kellőképen, nem spórólunk az energiával, nem használjuk az újj környezetkímélő techológiákat, akkor tök mind1 hogy a politikusok miket határoznak.
Így van sajnos, a politikusokra hiába várunk.

Én

Quote from: Próféta on 2007-12-16, 00:20:34
Quote from: ultimecia on 2007-12-15, 23:57:21Vannka nagy folyóink, sehol egy vizierőmű.
Volt rá kísérlet. Nem fogod kitalálni: a környezetvédő lobby hiúsította meg.
Most lehet nagy baromságot mondok, de ha ugyanarra gondolunk (Bős-Nagymaros), akkor igazuk is volt. Már amit mi tanultunk.

Quote from: Próféta on 2007-12-16, 00:20:34
Quote from: ultimecia on 2007-12-15, 23:57:21Itt az életbe nem fogják a szemetet szelektíven gyűjteni globális szinten.
Kapcsolódó szívderítő látvány: amikor jön a kukásautó, megáll a szelektív lerakóhelynél, majd bedobálja az összes konténert az egyetlen tartályába :)
Ennek én is szemtanúja vagyok rendzseresen... :Eztneked: Egyszer meg is kérdeztem, hogy ugyam ezmiafaszomakkor, de kb elküldtek anyámba.

kikuchiyo

Most ugyebár a különböző energiatermelési módszerek előnyeinek és hátrányainak hatalmas témáját karcolgatjuk.

Célszerű kicsit különválasztani a problémákat aszerint, hogy általában, vagy Magyarország viszonylatában nézzük őket.

A naperőművekkel kapcsolatban jól mondja Próféta, nagyon energia-, nyersanyagigényes és környezetszennyező az előállításuk, nagybani energiatermelésre nem jelentenek alternatívát. Kicsiben viszont nem elvetendő ötlet a napenergia használata. Nem is feltétlenül a félvezetős napelemekre gondolok, elég lenne egy vizet keringtető csőkígyót felszerelni a házak tetejére, az rögtön megoldaná a melegvizet nyáron. Tőlünk délebbre használják is ezt a módszert, nálunk sajnos nem nagyon van elég napsütés hozzá.

A szélerőművekkel az a baj, hogy összességében kevés energiát szolgáltatnak. Lokálisan szintén lehet némi létjogosultságuk, de a golbális energiaválság megoldására nem alkalmasak.

A vízerőművek jók, ahol van alkalmas folyó, de Magyarország lényegében sík felület, itt nem nagyon lehet vízerőművet építeni.

Magyarországgal kapcsolatban még az is gond, hogy a meglévő erőművek nem tudnak jól alkalmazkodni a fogyasztás ingadozásaihoz. Az alaperőművi kapacitás sem elégséges (főleg, hogy pár éven belül meg kell szüntetni néhány elavult szénerőművet, amivel többezer MW kapacitás esik ki), de még inkább hiányzik a csúcserőművi (gyorsan, igény szerint beállítható) kapacitás.

Vannak tervek ún. szivattyús energiatározó építésére, pl. Prédikálószék vagy a Zempléni-hegység térségében, de eddig semmilyen konkrét lépést nem tettek.


Visszatértem a jó öreg billentyűzethez ^^
Failure is the default option

Manitu

Quote from: Próféta on 2007-12-16, 00:20:34
Quote from: ultimecia on 2007-12-15, 23:57:21Itt az életbe nem fogják a szemetet szelektíven gyűjteni globális szinten.
Kapcsolódó szívderítő látvány: amikor jön a kukásautó, megáll a szelektív lerakóhelynél, majd bedobálja az összes konténert az egyetlen tartályába :)
Állítólag ezek többrekeszes kocsik, szóval nem borítják össze benne az egészet. Állítólag...

Quote from: Próféta on 2007-12-16, 00:20:34
Quote from: ultimecia on 2007-12-15, 23:57:21A föld mágnesességével is gondok vannak.
Ebben egészen biztos vagy? Szeretnék szerény kétkedésemnek hangot adni.
Hál istennek ahoz még kevesek vagyunk, hogy azt bármilyen mértékben befolyásolni tudjuk :) Ha változik, az természetes folyamat, a pólusok helye a sarkkörön bellül folyamatosan vándorol, és geológialiag bizonyított, hogy a Föld mágneses polaritása néhánymillió évente egyszerűen megfordul :redface:


.Attila

Quote from: Én on 2007-12-16, 00:34:16
Ennek én is szemtanúja vagyok rendzseresen... :Eztneked: Egyszer meg is kérdeztem, hogy ugyam ezmiafaszomakkor, de kb elküldtek anyámba.

Sajnos nem találom a cikket, de a lényeg az, hogy csak úgy tűnik, egybeöntik az egészet, valójában történik szétválogatás.

szerk.: Manitu megelőzött.

Én

Elhiszem, egyszer majd megkukkantom pontosan hogy is megy ez.

Kuroi Tenshi

Quote from: Próféta on 2007-12-16, 00:20:34
A nagybani energiatermelésnek sajnos ritka környezetszennyező módja a fotovoltaikus telep (t.i. hamar elhasználódik, és elég sok energia és vegyszer kell a legyártásához), szóval lehet fogni a fejünket, ha valaki ilyet szerel a tetőre.

A napenergia természetesen felhasználható, pl. (a) tükörtenger, ami egy gyújtópontba fókuszálja, ahol pl vizet melegítenek vele;

Quote from: ultimecia on 2007-12-15, 23:57:21Vannka nagy folyóink, sehol egy vizierőmű.
Volt rá kísérlet. Nem fogod kitalálni: a környezetvédő lobby hiúsította meg.
Ez tizenéve még talán így volt, de már nem igaz.

A fókuszáló erőművek csak nagy méretekben működnek jól,
ahhoz pedig kevés nálunk a nap és túl nagy beruházásként
inkább kihagynák a költségvetésből.
A Spectrolab (ők gyártják a műhold-napelemek ~60%-át)
egy ideje dolgozik egy koncentrátor-fotovoltaikus napelemen,
a kísérleti darabok közel 40%-os hatékonyságot értek el, ezek
tehát tudnának változtatni a helyzeten, a bökkenő csak az,
hogy gallium-arzenid-germánium ötvözet, ami nem éppen
környezetbarát...

Bős pedig egy olyan "terv" volt, ahol nem számoltak a következ-
ményekkel. Itt nem csak Szigetköz élővilágának pusztulásáról
van szó, hanem a Duna jelentős lassulásáról is, ami növelte
volna az eliszaposodást és nagyban csökkentette volna a Duna
öntisztuló-képességét, tehát még szennyezettebb lett volna.
Ha ezeknek az elhárítási költségét is beleszámolták volna, akkor
rájöttek volna, hogy mennyire minuszos az ötlet.