Gasztronómia, főzőcske & jó helyek (kocsmák, éttermek)

Started by Ramiz, 2005-05-23, 17:01:58

Previous topic - Next topic

Raggie

Ja, télleg! Ramizkám: én is kipróbáltam a kerületi könyvtárral szemben levő kis gyroszost és télleg :cool: a gyrosuk!!! :jee: Mindíg oda fogok betértni, ha arra járok! ;)
"I know what you're thinking. "Did he fire six shots or only five?" Well, to tell you the truth, in all this excitement I kind of lost track myself. But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself one question: "Do I feel lucky?" ...

Well, do ya, punk?"

kisvirag

ma finomat főzök :)
kell hozzá 8 szikkadt (kimaradt, vagy direkt erre vett) kifli, 8dc tej, 4dkg porcukor, 8dkg darált dió, 4dkg kristálycukor 3-4 tojássárgája, vanilincukor (esetleg reszelt citromhéj), 4dkg vaj, egy üveg magozott megybefőtt

tejet vanilincukorral felforralod, kicsit pihenni hagyod. közben a tojássárgáját a kristálycukorral habosra kevered. aztán a tejet visszarakod takarékra, és folyamatos keverés mellet hozzáadod a cukros tojássárgáját. kevergetve főzöd kicsit hogy besűrűsödjön. (lehetőleg ne forrjon) ha megvan, a felkarikázott kifliket nyakonöntöd, szépen elkevered, hogy minden darab beszívja. aztán egy tűzálló sütőtálat, lehetőleg magas falút kivajazol, az alját megszórod kis porcukorral elkevert dióval, bele a kiflik felét, rá megint diót, arra a meggyet, megint dió, rá a kiflik maradéka, és megint dió. olvasztott vajjal meglocsolod, sutty be a sütőbe 35-40 percre, és aztán jó étvágyat :)
Az emberek azért magányosak mert falakat építenek hidak helyett.

Raggie

Quote from: kisvirag on 2006-04-22, 17:53:20
tejet vanilincukorral felforralod, kicsit pihenni hagyod. közben a tojássárgáját a kristálycukorral habosra kevered. aztán a tejet visszarakod takarékra, és folyamatos keverés mellet hozzáadod a cukros tojássárgáját. kevergetve főzöd kicsit hogy besűrűsödjön. (lehetőleg ne forrjon) ha megvan, a felkarikázott kifliket nyakonöntöd, szépen elkevered, hogy minden darab beszívja. aztán egy tűzálló sütőtálat, lehetőleg magas falút kivajazol, az alját megszórod kis porcukorral elkevert dióval, bele a kiflik felét, rá megint diót, arra a meggyet, megint dió, rá a kiflik maradéka, és megint dió. olvasztott vajjal meglocsolod, sutty be a sütőbe 35-40 percre, és aztán jó étvágyat :)
Hmmm... finomnak tűnik! Mi a neve??
(ha nincs olyan találj ki egyet gyorsan :) )
"I know what you're thinking. "Did he fire six shots or only five?" Well, to tell you the truth, in all this excitement I kind of lost track myself. But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself one question: "Do I feel lucky?" ...

Well, do ya, punk?"

kisvirag

Az emberek azért magányosak mert falakat építenek hidak helyett.

Zsiga

Quote from: kisvirag on 2006-04-22, 18:32:29
meggyes diós kifli :)
És hogy viszonyul a teához és/vagy a sörhöz? :rolleyes:

Raggie

Hmmm... jó név! :D

Zsiga667: sztem naggyon jól!(minden kaja jól viszonyul a sörhöz! ;) )
najó, viccet félretéve, a sütik majdnem mind jók sörrel. Teával nemtom, de sztem azzal is, mert a sütinek erős íze van, a teának megy gyenge, de mindkettő édes.
"I know what you're thinking. "Did he fire six shots or only five?" Well, to tell you the truth, in all this excitement I kind of lost track myself. But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself one question: "Do I feel lucky?" ...

Well, do ya, punk?"

Ramiz

Szerintem nagyon kevés süti jó sörrel. Ilyen például a hortobágyi húsos palacsinta meg a hurka és a kolbász. Az édes sütik szörnyűek sörrel...
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Raggie

Quote from: Manny Calavera (Ramiz) on 2006-04-22, 19:30:57
Szerintem nagyon kevés süti jó sörrel. Ilyen például a hortobágyi húsos palacsinta meg a hurka és a kolbász. Az édes sütik szörnyűek sörrel...
Sztem nem, csak meg kell találni hozzájuk illő sörfajtát: pl az édesebb sütikhez a barna sör jó, vagy az ízesített belga sörök(máshoz nem nagyon), a kevésbé édes, vagy sós sütikhez a világos vagy félbarna. És mindhez persze cseh sör kell! ;) :D

Edit: a hhp és a hurka-kolbász mióta süti??
"I know what you're thinking. "Did he fire six shots or only five?" Well, to tell you the truth, in all this excitement I kind of lost track myself. But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself one question: "Do I feel lucky?" ...

Well, do ya, punk?"

Ramiz

Quote from: Raggie on 2006-04-22, 19:33:17
Edit: a hhp és a hurka-kolbász mióta süti??
Miért ne? Sütni kell őket. :) Különben is csak azért írtam, hogy legalább félig igazad legyen. De mindegy. Sütihez a sör márpedig nem illik jobban, mint a dinnyéhez vagy a csokifagyihoz (fúj!).
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Raggie

Quote from: Manny Calavera (Ramiz) on 2006-04-22, 19:41:40
Quote from: Raggie on 2006-04-22, 19:33:17
Edit: a hhp és a hurka-kolbász mióta süti??
Miért ne? Sütni kell őket. :) Különben is csak azért írtam, hogy legalább félig igazad legyen. De mindegy. Sütihez a sör márpedig nem illik jobban, mint a dinnyéhez vagy a csokifagyihoz (fúj!).
Hát azokhoz télleg nem, de sütihez igenis illik.(van olyan, amihez nem, de sztem a legtöbbhöz igen)
"I know what you're thinking. "Did he fire six shots or only five?" Well, to tell you the truth, in all this excitement I kind of lost track myself. But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself one question: "Do I feel lucky?" ...

Well, do ya, punk?"

Pirula

Kicsit leporolom ezt a topicot.
Tegnap jöttem haza a ködös Albionból ahol egy hetet töltöttem "Study Visit" címen. A szervezők voltak olyan jó fejek és az egész napos szakmai programokat általában különböző stílusú éttermekben töltött vacsorával zártuk lazításképp.
Namármost én még soha az életbe' nem voltam indiai étteremben, de mostantól már valószínű hogy kirángatni lesz nehéz onnan engemet. India mérete miatt persze nem mondhatom hogy egy alkalommal meg lehet ismernii a teljes szubkontinens ízvilágát. Mi Pandzsáb tartományba haraphattunk bele ami mivel túlnyomóan nem hindu bővelkedik húsos ételekben is. Egy alap vacsora a következőképp néz ki: hozzák az italokat. Ezek legtöbbször gyümölcslevek önmagukban, vagy valamilyen tejes verzióban, szeszesital a muszlim előírásoknak megfelelően nincs. Leves nincs, de előétel gyanánt kiraknak valamilyen vékony száraz lepényt amit különböző szószokba lehet mártogatni, van chilis ami egyben édeskés is valamennyire, aztán hagymás, ami viszont nem csíp, ez is inkább édesnek mondható, plusz még volt egy fehér színű cucc de az nem ízlett annyira úgyhogy nem kérdeztem meg miből van.
Ha ezen túl van a kedves vendég akkor jön a többféle főfogás: csípős csirkeszárnyak, szikh saslik, ropogós tésztába bugyolált csípős zöldségek, nyers chili, vagy nyolcféle rizs - édes, csípős, zöldséges, barna, fehér stb. - és saláták.
Desszertnek pedig tejes alapú, kesudióval és gyümölcsdarabokkal megbolondított pépes állagú finomságot kaptunk ami lehűtötte a rengeteg csípős kajától felhevült szájüregeket.
A társaságból többen féltek a sok igen erős ételtől - én mint gasztromazochista kifejezetten élveztem hogy egy kis darab hús is szinte lyukat éget a nyelvembe - nekik valamilyen joghurtos öntetet hoztak ami az ételbe keverve elvette annak erejét. Valaki nem tudja hogy itthon merre találni jó indiai éttermet?

Megkóstoltam az angol steak-et is. Eltartott ugyan egy darabig mire jól megrágtam, de ízre nem volt vele semmi probléma. Két kísérletet is tettem tradicionális fish&chips ügyben, azzal sem tudtak elrettenteni, bár ha huzamosabb ideig kéne csak azt ennem biztos kifutnék a világból.

Végére hagytam az italokat. Az angol sörök nagyon jók, kóstoltam Bodingtons-t Manchesterből, John Smith's-t nemtomhonnan, a Thwaites-t Blackburnből - ezt helyben főzték - meg még jópárat aminek a nevét már képtelen voltam megjegyezni. :) Még annyit hogy Liverpoolban, a világhíres Cavern klubban - én azelőtt még sosem hallottam róla, de kiderült hogy a Beatles bárdistái itt kezdték kalandjukat - kóstáltam egy ír seritalt. Színre sötétebb volt picit, de még nem barna, talán valamelyest szénsavasabb is mint a minimális buborékszámmal rendelkező angol árpalevek.

Ami viszont csalódás volt hogy a nagyobb éttermekben csak chilei, ausztrál és kaliforniai borok voltak. Elvétve akadt egy-két francia vagy spanyol, de magyart sehol sem láttam... Jó, nem is fröccsözni akar az ember ha már kinn van Angliában, de valahogy fájt hogy kevesen tudnak a hazai borainkról, pedig minőségben köröket vernek az említett országok termékeire. Jó itt nem a Koccintós és tsai termékcsaládra gondolok.
Persze aztán lehet hogy csak sznobosodok ahogy öregszem.

sirtomi

Remek beszámoló  :jee:
Kiváncsi lennék én is indiai ételekre, de még sose ettem.

Egyébként chilei, kaliforniai és ausztrál borok között is van nagyon jó. Mostanában komolyabban érdeklődöm a borok iránt és ezek között is van sok nagyon finom és még olcsóbb is mint a magyar. Sajnos magyar borászok többsége túl értékeli saját borát és a marketingjük is rossz.

Ramiz

Király beszámoló! Én is akarok oda menniiiii!!! :D
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Pirula

Tény hogy van közöttük jó bor, a többségük könnyű, gyümölcsös, édes, seperc alatt magába bolondítja a kóstolót. Ha buliba megy az ember még jó választás is lehet mert nem kell órákat tölteni annak az elmagyarázásával hogy a száraz bor nem jelent egyet a nagyon savanyú, vagy keserű vagy csersavas ízvilággal. Mondjuk egy üveg soproni kékfrankossal a kezünkben ez halott ügy. :)
Egyébként meg lehet tesztelni: neki kell ülni egész este édes bort inni, rövidesen összeragad az ember szája és elnehezül a gyomra. Egy jó balatoni olaszrizlinges hordó társaságában viszont huzamosabb órákat is el lehet tölteni ilyen veszély nélkül.
Persze utána egészen más veszélyek leselkednek az emberre. :D
A magyar boroknak meg tényleg nagyon gyenge a marketingjük. Sajnos ma már nem elég hogyha jót csinál valaki, tényleg kell mögé a masszív reklám.
Quote from: Malcolm Reynolds (Ramiz) on 2006-05-07, 20:04:01
Király beszámoló! Én is akarok oda menniiiii!!! :D
Angliába vagy indiai étterembe? :)

Ramiz

12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

sirtomi

Quote from: Pirula on 2006-05-07, 20:17:34
Tény hogy van közöttük jó bor, a többségük könnyű, gyümölcsös, édes, seperc alatt magába bolondítja a kóstolót. Ha buliba megy az ember még jó választás is lehet mert nem kell órákat tölteni annak az elmagyarázásával hogy a száraz bor nem jelent egyet a nagyon savanyú, vagy keserű vagy csersavas ízvilággal. Mondjuk egy üveg soproni kékfrankossal a kezünkben ez halott ügy. :)
Egyébként meg lehet tesztelni: neki kell ülni egész este édes bort inni, rövidesen összeragad az ember szája és elnehezül a gyomra. Egy jó balatoni olaszrizlinges hordó társaságában viszont huzamosabb órákat is el lehet tölteni ilyen veszély nélkül.
Persze utána egészen más veszélyek leselkednek az emberre. :D
A magyar boroknak meg tényleg nagyon gyenge a marketingjük. Sajnos ma már nem elég hogyha jót csinál valaki, tényleg kell mögé a masszív reklám.

Beszélgetéshez egy könnyű száraz fehérbor a legjobb választás szerintem. Mondjuk egy Irsai Olivér. Egy ilyen borral a kezdőkkel is meg lehet szerettetni a borokat :)

Pirula

Quote from: sirtomi on 2006-05-07, 20:28:43Beszélgetéshez egy könnyű száraz fehérbor a legjobb választás szerintem. Mondjuk egy Irsai Olivér. Egy ilyen borral a kezdőkkel is meg lehet szerettetni a borokat :)
Szívemből szóltál. :) Nekem mondjuk a Szentgyörgyhegyi Olaszrizling a vesszőparipám és egyik nagy kedvencem. Kóstoltad már?

sirtomi

Quote from: Pirula on 2006-05-07, 20:31:40
Quote from: sirtomi on 2006-05-07, 20:28:43Beszélgetéshez egy könnyű száraz fehérbor a legjobb választás szerintem. Mondjuk egy Irsai Olivér. Egy ilyen borral a kezdőkkel is meg lehet szerettetni a borokat :)
Szívemből szóltál. :) Nekem mondjuk a Szentgyörgyhegyi Olaszrizling a vesszőparipám és egyik nagy kedvencem. Kóstoltad már?

Még nem. Most kezdtem csak komolyabban érdeklődni a borok iránt. Még van mit pótolnom :)
Azért van pár bor ami megfogott, pl a St. Andrea Egri Bikavér. Ezek a Barik (remélem jól írtam) hordós borok nekem nagyon ízlenek. Mondjuk ez már komolyabb kategória, kezdővel nem itatnám :)

Pirula

Quote from: sirtomi on 2006-05-07, 20:58:52Még nem. Most kezdtem csak komolyabban érdeklődni a borok iránt. Még van mit pótolnom :)
Azért van pár bor ami megfogott, pl a St. Andrea Egri Bikavér. Ezek a Barik (remélem jól írtam) hordós borok nekem nagyon ízlenek. Mondjuk ez már komolyabb kategória, kezdővel nem itatnám :)
Én meg úgy vagyok vele hogy az elméleti háttér elég hiányos, de tapasztalatból sok mindent tudok mondani. :)

Ramiz

Én nevem ellenére nem vagyok nagy borivó, és akkor is általában csak fröccsöt iszok. Viszont van, ami mellé kötelező a bor, például a jó erős és fűszeres sertéspörkölt vagy paprikás mellé nekem nagyon kell egy üveg vörösbor. Magában viszont nem bírom a vörösbort, túl csersavas, persze a borokat a régi nagy mesterek általában is evés mellé ajánlják. Szóval beszélgetés mellé pár falat kaja kell és szerintem egy félédes világos bor. :)
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

sirtomi

Nem minden vörösbor csersavas. Sőt.

Nekem elméleti hátterem több van, de a tapasztalatot is gyűjtöm :)

Ramiz

Jó, de általában csersavasabbak, ugye? Meg én amúgy is érzékeny vagyok a savakra.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

sirtomi

Én is érzékeny vagyok a savakra és mégis találtam olyan vörösborokat, amik alig svasak, vagy egyáltalán nem. Szóval van választék bőven. Mindenki megtalálhatja a neki tetsző borokat.
Egyébként tényleg általában a vörös borok savasabbak, de sokmindentől függ egy bor savassága.

Pirula

Egyszer lehetne tartani egy ilyen kultúrborozás jellegű összejövetelt. :) Sajtokkal, dióval, ahogy kell.
Amit kifelejtettem a beszámolóból:
A rövidek terén elég kicsi volt a választék. A steak előtt akartam kérni aperitifnek valami gyomorkeserűt, de se Jager, se Becherovka, se Unikum se... se... Nagyon meglepett. Gyakorlatilag csak whiskey van náluk, meg Martini féle italok.

sirtomi

Quote from: Pirula on 2006-05-07, 21:54:42
Egyszer lehetne tartani egy ilyen kultúrborozás jellegű összejövetelt. :) Sajtokkal, dióval, ahogy kell.
Amit kifelejtettem a beszámolóból:
A rövidek terén elég kicsi volt a választék. A steak előtt akartam kérni aperitifnek valami gyomorkeserűt, de se Jager, se Becherovka, se Unikum se... se... Nagyon meglepett. Gyakorlatilag csak whiskey van náluk, meg Martini féle italok.

Nincsenek rövidek? Ez érdekes. Azt hittem mindenhol szokás aperitifet inni vagy ilyesmit.

Erős kaják elnyomják a bor ízét a tapasztalatlan kostolóknál. Valami egyszerűbb sajtot ajánlanék, nem valami Pálpusztait :)

Pirula

#835
Mivel tudtommal nincs köztünk egy borász sem, vagy a kérdésben kiemelkedően járatos ember szerintem be lehet próbálkozni akármilyen kaja/bor párosítással, legfeljebb utána fogadkozik az emberfia hogy ezt legközelebb soha, semmilyen körülmények között!  :haha:
Pölö én egyszer ittam édes süteményre száraz kékfrankost... maradandó emlék tényleg.
Amit egyébként mindenkinek ajánlok: somlói galuskához BB Musktály Cuvée vagy Nagyrédei Muscat Ottonell!  :jee:
Sajna csak az ilyen alsó- vagy középkategóriás árú borokat ismerem financiális okok miatt.  :redface:

Ramiz

Én is benne vagyok a dologban, viszont én az erős ízű sajtokat szeretem, nem azokat, amit csak onnan tudom, hogy eszek, hogy van valami puha és ruganyos a fogaim között, de "se íze, se bűze", már elnézést. :)
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

sirtomi

Quote from: Pirula on 2006-05-07, 22:03:37
Mivel tudtommal nincs köztünk egy borász sem, vagy a kérdésben kiemelkedően járatos ember szerintem be lehet próbálkozni akármilyen kaja/bor párosítással, legfeljebb utána fogadkozik az emberfia hogy ezt legközelebb soha, semmilyen körülmények között!  :haha:
Meglehet ptóbálkozni mindenfélével :)
Vannak jó párosítások. Jó kis testes vörösbor egy pörkölttel, vagy egy könnyű friss száraz fehér baráti társaságban kis rágcsálnivalóval. Bőven van lehetőség.
Nekem van egy borász kollégám, ő szervezett nekünk borkóstolókat meg ilyesmit, vele poénkodtunk kostóló közben. Haverom megkérdezte mikor töltött neki kollégám, hogy "kóla nincs?" :D

Edit: Egyre több okom lesz, hogy egyszer felutazzak egy meetre. Benne lennék egy borozós összejövetelben. :)

Ramiz

Oké, csak meg kell szervezni rendesen. :) Nálunk itt lehet a kertben szervezni, ha hoztok jó borokat. :D Akár hajnalba nyúlót is.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Raggie

Quote from: Malcolm Reynolds (Ramiz) on 2006-05-08, 00:03:37
Oké, csak meg kell szervezni rendesen. :) Nálunk itt lehet a kertben szervezni, ha hoztok jó borokat. :D Akár hajnalba nyúlót is.
Én állom a jó sajtokat! ;) És természetesen teljességgel támogatom!
(még az is lehet, h lenyúlom apám egy-két őrizgetett borát is! ;) )

sirtomi: gyereee! :D  :hopp:
"I know what you're thinking. "Did he fire six shots or only five?" Well, to tell you the truth, in all this excitement I kind of lost track myself. But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself one question: "Do I feel lucky?" ...

Well, do ya, punk?"