Main Menu

főzőcske

Started by Moloko, 2004-06-23, 11:13:16

Previous topic - Next topic

Kwilde

#180
Egy japán recept, holnap kerül kipróbálásra. Nem éppen a tradicionálisak közé tartozik, de megér egy próbát.

Ritka Sajttorta (Rare cheesecake)

(egy kis segítség a méréshez, 1 csésze az amcsiknál egy 236ml-es csészének felel meg)

    * 3/4 csésze mascarpone
    * 3/4 + 2 ek natúr joghurt
    * 43 g cukor
    * 2 ek citromlé
    * 1 ek zselatinpor
    * 0,5l víz
    * Crust (torta alja tészta, nem tom magyarítani sorry): 1csésze kekszdara, 3ek vaj, 1 ek cukor, csipet só

Elkészítés:

A zseléport és a vizet keverjük össze egy csészében és tegyük félre. A darált kekszet, olvasztott vajat és a cukrot keverjük össze egy edényben. Az így kapott kekszmorzsalékot egy 20cm átmérőjű (magyarországon 24 a standard ha jól emlékszem) tortaforma alján egyenletesen terítsük el és döngöljük meg egy kicsit, h jól össze és odatapadjon :). A szobahőmérsékletű mascarpone-t öntsük egy edénybe. A zseltinos vizet tegyük mikróba és 1 percig melegítsük. Adjuk hozzá a mascarponéhoz a joghurtot, citromlevet és a zselatint és jól keverjük össze és öntsük bele a tortaformába. Hütőben hűtsük legalább 3 órát. Tálaljuk kedvenc gyümölcsünkkel, lekvárunkkal, vagy öntettünkkel.

"Wake Up, You are Dead!"

noriko

Itt van életem első teljesen japános bentója:



a kép lehetne jobb, de könnyen bemozdul a kamerám (bár így lekicsinyítve nem is feltűnő!)  ^^
és a teiyaki teriyaki akart lenni :)

A fentiek összeállítása után megállapítottam, hogy nem szívesen lennék japán anyuka! :D
"I wish I could, but I don't want to."

Damnatus

Aha! Ott még maradt 1 eper! És megfejtettem a mosolygós díszítést is! :D
:cool: Az a baj, hogy olyan jól néz ki, hogy az ember szinte sajnálja megenni!
[spoiler]De azért megtenném, hisz oishii desu!  ^^[/spoiler]

.Attila

Ez a napocska motívum jó :)

Kuroi Tenshi

Quote from: noriko on 2009-05-19, 03:23:39
A fentiek összeállítása után megállapítottam, hogy nem szívesen lennék japán anyuka! :D
nyálcsorgatós smilynak talán ez is megteszi: :punny:
Én viszont szívesen lennék elkényeztetett japán gyerek ^^
Tök aranyos  :cool:

Lythis

Jó látni a kiállított darabot is! Nagyon türelemjáték volt összerakni? :)

noriko

Inkább versenyfutás volt az idővel :D

8-kor visszaértem a piacról, 10-ig kellett hivatalosan leadni a PeCsánál, de végül csak 11-re sikerült becsempésztetnem.
A konyha úgy nézett ki, mint egy csatatér! No kidding.

Az omlett volt kissé macerásabb a rétegek miatt, meg a nori vagdosás, a többi annyira nem.

Viszont magával a dobozzal megszenvedtem  :comp:
(tényleg...remélem, túlélte a zsűri a hobby lakkot! :D)
"I wish I could, but I don't want to."

kikuchiyo

Quote from: Kuroi Tenshi on 2009-05-19, 12:04:26
nyálcsorgatós smilynak talán ez is megteszi: :punny:

Hát nem tette meg...  :haha:

A bemutatott műalkotás viszont nagyon tetszik, főleg az a napocska eltalált. A kínálkozó inappropriate kommenteket mellőzve csak annyit, hogy határozott tehetséget mutat fel ez a bento - talán érdemes lenne komolyabban is ilyesmivel foglalkoznod...
Failure is the default option

Kvikveg

Quote from: noriko on 2009-05-19, 03:23:39
Itt van életem első teljesen japános bentója:



a kép lehetne jobb, de könnyen bemozdul a kamerám (bár így lekicsinyítve nem is feltűnő!)  ^^
és a teiyaki teriyaki akart lenni :)

A fentiek összeállítása után megállapítottam, hogy nem szívesen lennék japán anyuka! :D
Az a mosolygos olyan ennivalo. *nyalcsorgat*  :haha:
WARNING: module "coffee.exe" did not run correctly. Brain running in limited mode.
Do not meddle in the affairs of dragons for you are crunchy and taste good with ketchup.

noriko

Itt van kép a többi nevezőről! Az Osaka bentó lett a második. Nekem az tetszik a legjobban! Tök cuki lett :D
"I wish I could, but I don't want to."

Damnatus

Quote from: noriko on 2009-05-20, 00:03:22
Itt van kép a többi nevezőről! Az Osaka bentó lett a második. Nekem az tetszik a legjobban! Tök cuki lett :D
Akkor tudsz honnan ihletet szerezni, és tovább fejlődni a bentókészítés útján! :)

noriko

Fuji Japán Étterem látogató

Aperitif: kuma shochu/rizspálinka
Állítólag a japánok jéggel, vagy vízzel hígítva isszák. A víz lehet meleg vagy hideg. Mi a hideg vizes változatot próbáltuk. Egész ütős pálesz volt. Legalábbis nekem.

Előételek:
nimame/bab
shiitake umani/szójás shiitake gomba
yaki gyoza/3 db tésztatáska
valami tonhalas, amit most nem találok a netes étlapon, de mindegy, mert annyira nem volt nagy szám.

Mindegyik előételnek volt egy kis édeskés beütése. Legjobban a bab ízlett és a gyoza.

Főételek:
82.
鮭照り焼き
SAKE TERI YAKI
135g-os grillezett királylazac teriyaki szósszal

94.
自然飼育鶏の照り焼き(180g)
SHIZEN SHIIKU DORI NO TERIYAKI
80g-os grillezett házi csirkehús teriyaki szósszal

101.
うな重(みそ汁,漬物付き)
UNA JU
Szójásan sült angolna rizságyon
(leves, savanyúság)

107.
海老フライカレーライス(サラダ付き)
EBIFRY CURRY RICE
Rántott rák és curry rizzsel, savanyúsággal és salátával

Én az angolnásat ettem és nagyon finom volt, de jó kiadós is! Főleg, hogy ez szett, és járt mellé miso leves.

Engem meggyőztek, hogy autentikushoz közeli a Fuji-konyha, bár nem tudom mihez hasonlítani. (pont volt is ott egy 3tagú japán stáb kamerával, úgyhogy biztos tudnak valamit!) Sajnos nem olcsó mulatság, viszont cserébe nem veszik komolyan a japán adagokat és rendes méreteket hoznak. Mondanám, hogy elégedetten távoztam, de mivel kissé túlettem magam, annyira mégsem voltam elégedett, amikor gurulnom kellett kifelé...  ^^"
"I wish I could, but I don't want to."

noriko

Ismét harmadik lettem a nyári animecon obento versenyén.  ^^
Itt egy kép a nevezésemről: Karee bento

tartalom:
- japán curry (formára vágott zöldséggel)
- rizs (háromszög onigiriként)
- tsukemono ("savanyúság" ami inkább saláta, mivel nem savanyú)
- kuri manju, fehérbabpasztával (süti)
- sárgadinnye gömbök

Íme pár recept:

Fehérbabpaszta (Shiro-koshi-an)

Hozzávalók:
450g nagyméretű fehérbab (lóbab)
400-450g cukor
100ml víz

1. Mossuk át a babot és áztassuk be 6-8 órára egy nagy edény vízbe.
2. Hámozzuk le a külső héjját a kezünkkel.
3. Öntsük át az áztató vízzel együtt a babot egy fazékba és magas tűzön forraljuk fel. Forrás után adjunk még hozzá 250-300ml vizet és ismét forraljuk fel.
4. Szűrjük le a babról a vizet és áztassuk a babot hideg vízbe kb. 5 percig.
5. Öntsük vissza a leszűrt babot a fazékba és adjunk hozzá jó sok vizet, majd alacsony tűzön főzzük addig, amíg meg nem puhul (3-5óra).
6. Ha már annyira puha, hogy könnyen morzsolható, zárjuk el a tüzet és szűrjük le a babot.
7. Öntsünk ismét vizet a babra és keverjük meg egy fakanállal. Várjuk meg amíg a babpaszta leülepszik, aztán óvatosan öntsük le a tetejéről a vizet. Ezt ismételjük meg párszor, amíg a bab felett a víz tisztának nem tűnik.
8. A szűrőre terítsünk egy nagy vászonkendőt és öntsük rá a babot. Fogjuk össze a kendő széleit és nyomkodjuk ki a vásznon keresztül a babból a vizet. A bab a kendőben jól összetörhető.

9. Készítsünk cukorszirupot a cukorból és a vízből. Amikor a cukor felolvadt a vízben, adjuk hozzá a babpaszta felét és lassan keverjük össze.
10. Amikor forrni kezd, adjuk hozzá a maradék babpasztát és kevergessük tovább lassan.
11. Akkor éri el a paszta a megfelelő állagot, ha a fakanállal kimert adag visszaeséskor kissé kicsúcsosodik.

A kihűlt babpaszta készen áll a felhasználásra! A maradékot le lehet fagyasztani későbbi használatra.
___________________________________________________________

Az alábbi receptben remélem, hogy jól számoltam át a mértékegységeket és arányokat, mert cup-ból, pound-ból, és 30db-os meg 12db-os recept összevetéséből kreáltam az alábbi változatot:

Kuri Manju (30 darab)

(kissé sápatag kuri manju)
(japán ismerős által készített szép kuri manju belseje)

110g vaj
110g cukor
1 tojás + 2 tojás fehérje
690g liszt
1 teáskanál sütőpor
babpaszta

a mázhoz:
- 2 tojás sárgája + 1 teáskanál mirin + fél teáskanál szójaszósz keveréke
VAGY
- tej

1. A még meleg felolvasztott vajhoz adjuk hozzá a cukrot.
2. Gyors mozdulatokkal keverjük bele a tojást és a tojásfehérjéket.
3. Adagoljuk hozzá a liszt és a sütőpor keverékét, majd óvatosan keverjük össze.
4. Takarjuk le a tésztát celofánnal és tegyük a hűtőbe 20-30 percre.
5. Lisztezett deszkán gyúrjuk össze a tésztát, amíg puhává és jól formázhatóvá nem válik.
6. Osszuk fel a tésztát 30 gesztenye nagyságú golyóra, majd ezeket nyújtsuk vékony körökre. A körök széle legyen kissé vékonyabb a közepénél.
7. A körök közepébe tegyünk babpaszta labdácskát tölteléknek, és csípjük össze a tészta széleit, majd formázzunk belőle ismét golyót.
8. A töltött tésztagolyókat helyezzük sütőpapírral bélelt tepsibe, egymástól legalább egy újjnyi távolságra.
9. A golyók tetejét és oldalát kenjük be a mázzal.
10. 180 fokra előmelegített sütőben 15-20 percig süssük. Vigyázzunk, nehogy odaégjen az alja!

Kisebb adaghoz a fenti arányokat megfelelően csökkenthetjük. Egy másik, 12db-os recept szintén 1 tojást ír, úgyhogy ott elég az extra fehérjéket kihagyni.
"I wish I could, but I don't want to."

Damnatus

Quote from: noriko on 2009-08-31, 14:12:47
Ismét harmadik lettem a nyári animecon obento versenyén.
Grat! :)

Kuroi Tenshi

Quote from: noriko on 2009-08-31, 14:12:47
Ismét harmadik lettem a nyári animecon obento versenyén.  ^^

:appl:

Lythis

Finally! :D

Mégegyszer grat a helyezéshez, és nagyon szépen köszi a recepteket! :)

és ha legközelebb is marad, nyugodtan gondolj ránk megint  :haha:

Moha

Quote from: Lythis on 2009-08-31, 16:30:22
és ha legközelebb is marad, nyugodtan gondolj ránk megint  :haha:
Jaja, finom volt a curry. :haha:

Grat a helyezéshez noriko! A babpasztát majd lehet kipróbálom itthon.

Nakedape

Nothing About Culture Makes Sense Except in the Light of Evolution

Kvikveg

Quote from: noriko on 2009-08-31, 14:12:47
Ismét harmadik lettem a nyári animecon obento versenyén.  ^^
Itt egy kép a nevezésemről: Karee bento
...
:appl: :appl: :appl:
Gratulalok! :)
WARNING: module "coffee.exe" did not run correctly. Brain running in limited mode.
Do not meddle in the affairs of dragons for you are crunchy and taste good with ketchup.

Xzone

Gusztusos bento a Fancy Fast Food-tól.

noriko

Japán curry:

Hozzávalók:
1 ek olaj
45 dkg marhahús (felkockázva)
2 vöröshagyma (felaprítva)
* marhahúsleves (vagy víz)
2 sárgarépa (falatokra vágva)
2 krumpli (falatokra vágva)
1 édes alma (reszelve)
1 ek méz
1 doboz japán curry kocka

Elkészítés:
1. Hevítsük fel az olajat egy fazékban.
2. Forgassuk meg benne a marhahúst pár percig, majd tegyük félre.
3. Dinszteljük meg a hagymát.
4. Adjuk hozzá a félrerakott marhahúst és öntsük fel a levessel.
5. Forraljuk fel, majd főzzük puhára a húst (1-2 óra).
6. Adjuk hozzá a répát, krumplit, reszelt almát, a mézet és a curry kockát.
7. Öntsük fel ismét levessel.
8. Keverjük addig, amíg a curry kocka teljesen el nem olvadt.
9. Forraljuk fel, aztán főzzük addig, amíg a zöldségek el nem érik a megfelelő puhaságot (kb 20 perc).

Érdemes olyan húst venni, amivel nem kell sokat bajlódni. (Mert a marhalábszár pl. finom, csak sokáig tart kiinazni.) Ha mégis olyan húst vesztek, amiből marad félre mócsingos rész, ezeket fel lehet használni a leves alaplé megfőzéséhez.

Ha  nincs kéznél marhahúsleves, forraltvízben elkevert vegetával is helyettesíthető sima víz helyett.

A curry kockát meg lehet kerülni házilag készített változattal, de mivel a japánok is előszeretettel használják, és mivel sosem kóstoltam előtte eredeti verziót, ezért döntöttem a curry kocka mellett, amit a Kapy-Törökvész kereszteződésében lévő Koreai-Japán boltban találtam. ^^

A recept eredetije itt található.
"I wish I could, but I don't want to."

Darkstar

Quote from: noriko on 2009-10-09, 23:37:12
amit a Kapy-Törökvész kereszteződésében lévő Koreai-Japán boltban találtam. ^^
:merci:

(Mondjuk én mindíg csirkemellből csinálom :D)
小野寺梓のラブリーすきぴちゃん

noriko

np

pedig marhából az igazi!  :szemuveges:
"I wish I could, but I don't want to."

Zsiga

Szerintem meg sertésből (pedig amúgy nem eszem meg, max. sültkolbász formájában). :P

Nakedape

Nothing About Culture Makes Sense Except in the Light of Evolution


noriko

"I wish I could, but I don't want to."

Nakedape

Nothing About Culture Makes Sense Except in the Light of Evolution

noriko

A blogot ismertem, de ezt a konkrét bentot még nem :)
"I wish I could, but I don't want to."

noriko

Most kaptam a fülest: új all-you-can-eat sushi bár!
Ezt egyszer ki kell próbálnunk!! :)

Főleg amíg ilyen barátságosak az árak!
QuoteEbéd: H-P-ig 2800 Ft/fő

Vacsora: H-P-ig 3600 Ft/fő

Szombaton és Vasárnap egésznap:

3600 Ft/fő
"I wish I could, but I don't want to."