1.) Ha már komolyzenei is van, nehogy már ilyen ne legyen! :D
2.) Itt tudunk egymásnak tuti tippeket adni. A legjobb jazz lemezeimet "valaki ajánlotta" módszerrel szereztem be.
3.) Jazz stílusokról is beszélgethetünk.
4.) Én a "jazz" szót szoktam meg, de elvileg már magyarosan "dzsessz"-nek lehet/szabályos írni. Ezen ne vitatkozzunk. ;)
Nemrég olvastam egy könyvet, ami a jazz kialakulásáról, történetérõl szól. Van benne egy jazztörténeti korszakokra való felbontás meg egy csomó ajánlás (például "tipikus ... stílusú lemez/elõadó"). A Cowboy Bebop zenére (az animesorozattal egyetemben, de ez off, meg úgyis tudjátok :rolleyes: ) teljesen rákattantam, ez a fajta túlfûtött, pörgõs, energikus, néhol kicsit dühös-szerû zene nekem nagyon új volt. Éppen ezért voltam kíváncsi a cool-ra, amit az említett könyv alapján egyfajta ellenpontnak tûnt. Miles David: Birth of the Cool - erre esett a választásom, és ez is igencsak tetszett, bár tényleg teljesen más hangulatú: hûvös, visszafogott, kiszámított, majdnem érzelemmentes.
Érdekes még - de nekem nagyon bejött és valahonnan meg szeretném szerezni a lemezeiket!!! - az Xploding Plastix nevû együttes. Ez már tulajdonképpen a jazz határterületén van. Lehet "electronic jazz"-nek hívni, ami elsõre (és másodszorra is) nagyon gyanúsan hangzik, de a zene mégis jó. Akit érdekes, a honlapjukon belehallgathat a zenéjükbe.
Hát ez jó hosszúra sikeredett, de valahogy el kell kezdeni. :D
(Még egyvalamit megkérdeznék: tud valaki itt véletlenül jazz-dobolni?)
Quote from: Ramiz(Még egyvalamit megkérdeznék: tud valaki itt véletlenül jazz-dobolni?)
Animal 10 évig tanult. Majd idezavarom, hogy értekezzetek. :)
Pedig monták nekem, hogy 3 rossz dolog lehet egy pasiban nõi szemmel.:
1. A fiúkat szereti :rolleyes:
2. Házas
3. Jazz dobos. :rotflol: Na ezt nem sikerült elkerülnöm
Quote from: DjinnAnimal 10 évig tanult. Majd idezavarom, hogy értekezzetek. :)
Pedig monták nekem, hogy 3 rossz dolog lehet egy pasiban nõi szemmel.:
1. A fiúkat szereti :rolleyes:
2. Házas
3. Jazz dobos. :rotflol: Na ezt nem sikerült elkerülnöm
Hát :merci: Djinn!
Amúgy tényleg 10 évig tanultam, bár ebbõl kb. csak 7 telt jazz közelben. Jazz dobolást tanulni szerintem nagyon jó volt, bár jazz zenekarban nem játszottam soha, csak pop-rock-ban.
A jazz lényege - szerintem - az, hogy nem elég megtanulni használni a hangszert, meg kell érteni és át kell érezni a zene szellemiségét.
Sajnos az elmúlt két évem jazz hallgatásilag elég soványra sikeredett, de majd elõásom újra a gyûjteményt és ajánlok is szívesen hallgatnivalót + én is várom a jó ötleteket mindenkitõl!
A Cowboy Bebop zenéje szerintem is iszonyat jó (bár csak 1-2 ténylegesen jazz kategóriájú szám van az albumon szerintem).
Quote from: Ramiz(Még egyvalamit megkérdeznék: tud valaki itt véletlenül jazz-dobolni?)
Ismerek dobosokat akik tudnak jazzt is, az egyik a mi bandánkban van, a másik meg az õ tanára, valami fergeteg hogy miket tud ütni az ipse. Meg egyik cimborám basszusgitáron szokott jazzt nyomni, Jaco Pastorius mûveivel kínozza az ujjait általában.
Szerintem azért több, mint 1-2 szám.
Csak azért, mert én most kezdtem el jazz-zongorát tanulni, és van egy ismerõsöm, aki basszusgitározik (elõtte csellózott, nem jazz), és próbálkoztunk zenéléssel, és dobos viszont nincs, és egy alt hangú énekesnõ is van.
Quote from: RamizSzerintem azért több, mint 1-2 szám.
Csak azért, mert én most kezdtem el jazz-zongorát tanulni, és van egy ismerõsöm, aki basszusgitározik (elõtte csellózott, nem jazz), és próbálkoztunk zenéléssel, és dobos viszont nincs, és egy alt hangú énekesnõ is van.
Na jó, lehet, hogy kicsit több, mint 1-2 :) . Ami a másik dolgot illeti, ugyan kb. 2 éve nem ültem dobnál, azért remélem, hogy nem felejtettem sokat. Szóval, ha gondolod, én benne vagyok egy kis közös zenélésben. :)
hopp, csak most vettem észre ezt a topicot :grrr:
Szóval én is dobolnék meg énekelnék, legfõképpen jazz-t, de a ti bandátok kicsit távol van tõlem :(
Ellenben jazz-zongora: ezen a hézen hallgattam Esbjörn Svenson - Seven Days of Falling c. albumát, ami kedves, könnyen emészthetõ, melankólikus, lírai darab, minimális elektronikával. Ezzel szemben a másik Michel Camilo dupla Cd-s koncertje volt a Blue Note-nál, ami valami eszement. Az a faszi a latin jazzben unicum, terminátor, hihetelen virtuóz, de amellett muzikális is. Egyik kedvenc lemezem az általa jegyzett One More Once, amiben valami hihetetlen kemény fúvós, meg ritmussszekció van. A Blue Note-os koncerten "El Negro" Hernandezzel játszik, aki meg egyszerre dobos és helyettesíti az egész ütõs részleget. Elvetemültség az egész, meg kell hallgatni.
Apropó elektronikus jazz (nu jazz) - Jazzanova, Kyoto Jazz Massive mindenek felett, de még sorolhatnám a jobbnál jobb elõadókat, van egy kisebb gyûjteményem belõlük. :)
Ha tudsz internet címeket, írj pls! (MegADSLesedtem! :hopp: )
A gyûjteményedre még visszatérünk. :lazza:
Quote from: ManuApropó elektronikus jazz (nu jazz) - Jazzanova, Kyoto Jazz Massive mindenek felett, de még sorolhatnám a jobbnál jobb elõadókat, van egy kisebb gyûjteményem belõlük. :)
én leginkább nujazz párti vagyok, de egy kis hagyományos is becsúszik néha.
yukihiro fukutomit és érdemes kicsekkelni.
nem jazz, de majdnem -> madlib - shades of blue. blue note-os számok remixei madlibtõl.
Na végre egy értelmes zenei topic!
Quote from: RamizCsak azért, mert én most kezdtem el jazz-zongorát tanulni, és van egy ismerõsöm, aki basszusgitározik (elõtte csellózott, nem jazz), és próbálkoztunk zenéléssel, és dobos viszont nincs, és egy alt hangú énekesnõ is van.
Nagyon jó ötlet! Én is benne lennék egy akusztikus gitárral(még mostanában kezdtem, de teljes erõbedobással gyakorlok, és egészen jól megy). Nemtom mennyire illik bele, de azért elszöszmötölnék mellettetek!
Quote from: Raggie GordonNa végre egy értelmes zenei topic!
Annyira értelmes, hogy senki nem ír bele :)
De ezen ne múljon:
Bagman - Trax (2004)
Tök véletlenül bukkantam rá, nem az a zene volt a könyvtárban, mint ami a könyvtár címében szerepel. Amikor meghalgattam, elõször azt hittem bekrepálok. Van ebben minden, Rage Against The Machine-os gitártol, standard swing jazzig, de úgy összegyúrva, hogy abszolute nagyon jó, egységes világot alkot. Egész dallamaos, de az improk kegyetlen eszementek, meg valami számomra felismerhetetlenségig torzított hangszer dominál benne (talán klarinét, meg casio szintetiztátor keverék), de ez sem olyan rossz, mint ahogy így hangzik. Nem tudom kicsodák, meg úgy egyaltalán alig találtam róluk valamit, de most egyfolytában ez szól a kocsiban, meg az irodában. (Örületbe kergetve ezzel szegény [még] épelméjû kollégáimat, akik fõleg a fentebb említett klarinét hibridet kultizálják :)) A dobos meg Dave Weckl-ös játékával meg engem õrjít meg :)
1.) Hogyne írnánk! :haha:
2.) Ember! Címet, hubot, valamit! :D Ajánlod a jó kis zaftos cuccokat, de talán meghallgatnánk mi is! (Az irodádig nem hallok el! :3x3: )
Quote from: ManuAnnyira értelmes, hogy senki nem ír bele :)
Ennyire azért ne szóld le a többieket(mármint akik inkább valami gitártépõs fullhardrockoskmetalt hallgatnak rendes zene helyett, tehát az USteam nagyrészét)! :D
Quote from: Ramiz1.) Hogyne írnánk! :haha:
2.) Ember! Címet, hubot, valamit! :D Ajánlod a jó kis zaftos cuccokat, de talán meghallgatnánk mi is! (Az irodádig nem hallok el! :3x3: )
No, hubok: Greengrove: greengrove.barock.nu; Jazzparadise: jazzparadise.no-ip.org; The Jazz & Smooth Jazz Coyote Hub (jazz.sytes.net:4012)
Gordon: én azt ironikusan írtam, mivel tisztában vagyok vele, hogy a jazz az emberek nagy részére akár halálos is tud lenni. Nem egy kapcsolatom bukott ezen. Alig bírtam kinyõgni a temetési költségeket. :D
Quote from: ManuNo, hubok: Greengrove: greengrove.barock.nu; Jazzparadise: jazzparadise.no-ip.org; The Jazz & Smooth Jazz Coyote Hub (jazz.sytes.net:4012)
Nekem nem mûködik egyik sem :bruhuhu: :lame: Te hogy/mivel szoktál töltögetni ezekrõl az oldalakról? :confused:
(Nekem se... a harmadik talán regisztrálást kér? ... na mindegy, még úgyis :lame: vagyok a dc-hez... :bruhuhu: )
Quote from: Manu...de még sorolhatnám a jobbnál jobb elõadókat
Sorolhatnád... ;)
Quote from: Manuén azt ironikusan írtam, mivel tisztában vagyok vele, hogy a jazz az emberek nagy részére akár halálos is tud lenni. Nem egy kapcsolatom bukott ezen. Alig bírtam kinyõgni a temetési költségeket. :D
Bezony! A meeten se emlegesd nagyon, mert nem csak az USTeam-esek, de még a kis AOI-sok is 70%-ban rokkerek, azok meg aztán nem veszik jó néven ha egy számnak három hangnál több a hangterjedelme...
Más: körkérdés: Van tipikusan olyan helyzet, vagy pillanat amikor egy kis Jazz zenére vágytok(opcionálisan cigi és/vagy sör mellett)?
Quote from: Raggie GordonMás: körkérdés: Van tipikusan olyan helyzet, vagy pillanat amikor egy kis Jazz zenére vágytok(opcionálisan cigi és/vagy sör mellett)?
Hogy van-e? Szinte csak olyan van. :)
Na jó, azért ez kicsit túlzás, mert kell helyet hagyni a "klasszikus" rock-nak (egy csipetnyi alternatívval karöltve), meg a komoly zenének is.
Viszont a médiából áradó tüpci-tüpci fokozza a jazz iránti vágyat. Szerintem. :)
De, hogy a kérdésre ténylegesen is válaszoljak, tipikus jazz-hallgatós helyzetek (nálam): vezetés, illetve utazás közben.
Nálam sör mellé egyáltalán nem megy a jazz. Csak Unicumhoz. :cool:
És fõleg hogy szeretem: este, sötétben, avagy vacsora (és elõtte a fõzés) mellé.
Quote from: RamizNálam sör mellé egyáltalán nem megy a jazz. Csak Unicumhoz. :cool:
És fõleg hogy szeretem: este, sötétben, avagy vacsora (és elõtte a fõzés) mellé.
Nálam az unicumhoz megy a sör :D
Gyakorlatilag én csak jazz-t hallgatok, de hogy mikor milyet, az hangulatfüggõ. Ha lágyabb, romantikusabb kedvem van, akkor valami vokálista (Tierney Sutton, Dee Dee Bridgewater, Al Jarreau, Silje Neergaard stb.), instrumentális jazz megy a sörözéshez, de csak akkor, mikor nagyon technikás, bonyolult zenére vágyok. Ez hullámokban jelentkezik nálam és inkább a klasszikusabb swinget szeretem, mai elõadóktól, meg a free-t, de a jazzrock '80 években leragadt hangzásvilágától herótom van. Nu jazz megy gyakorlatilag a kocsiban mindig, egyrészt mert nem tereli el a figyelmem annyira, nem kíván akkora odafigyelést az élvezete, másrészt mert az utazás-feeling és a nu jazz, acis jazz erõsen hatnak egymásra. Ugyanezt hallgatom, ha vannak nálam. Sokáig az abszolút kedvencem az Incognito volt (az acid jazz alfája és omegája szerintem), de ezzel az utolsó albumukkal nem nagyon nyûgöztek most le.
Nemtom, bennem még nem alakult ki ilyesmi azért is kérdeztem, de volt már olyan eset amikor nagggyon jól esett a jazz.
Egy felejthetõ házibuliban az egyik haverommal beültünk pár percre egy szobába, nem engedtük be a mindenféle diszkósokat. Már volt bennünk valami kis pia de csak kevés. Töltöttünk magunknak egy-egy pohár vörösbort, beraktunk egy jó kis Jazz cd-t és cigizve elpunnyadtunk a kanapén. Én nem szeretem a vörösbort, se elõtte se azóta nem ittam, de akkor, ott olyan jó érzés volt lágy füstkarikákat eregetve kortyolgatni a kanapén, hogy nagyon. Ha még lesz ilyen alkalom az életemben akkor azt hosszabbra fogom nyújtani...
Quote from: Ramiz(Nekem se... a harmadik talán regisztrálást kér? ... na mindegy, még úgyis :lame: vagyok a dc-hez... :bruhuhu: )
Ja, az tényleg regisztrálós lett :(, de a másik kettõ mûxik.
Animal: DC :)
Nekem nem... :(
Elsõ impressziók (3-4 szám): Jazzanova kicsit túl "cselekménytelen", Kyoto Jazz Massive nagyon kellemes, csak kevés embernek van, és mind 0/8. :D
Quote from: ManuAnimal: DC :)
Ahaa! Az más! Mondtam, hogy I'm a :lame: :)
:merci: Manu!
Quote from: RamizNekem nem... :(
Elsõ impressziók (3-4 szám): Jazzanova kicsit túl "cselekménytelen", Kyoto Jazz Massive nagyon kellemes, csak kevés embernek van, és mind 0/8. :D
Cselekménytelen? Melyik albumot hallgatod? Akarom mondani azt az egyet, ami van nekik (In between) vagy a remixeiket? Az utóbbiak tényleg egy kicsit unalmasak, de az albumuk nagyon jól össze lett kalapálva. Az egyik legigényesebb nu jazz, amit ismerek, fõleg, hogy instrumentális hangszereket meg éneket is használnak, tehát a jazz alapja, az improvizáció sem hiányzik, mint a legtöbb "gépi" jazz-bõl.
Csak számokat: Coffee talk, Bohemian sunset, Another New Day (remix).
Nem mondtam, hogy nem igényes, csak egy kicsit... lassú. Talán csak nem megfelelõ hangulatban voltam. ^_^
Viszont Kyoto Jazz Massive-t azóta is próbálok töltögetni (Moonlight, Independence), de elég lassan megy.
Rájöttem, hogy a jazz és anime közös ismertetõjele, hogy mindkettõ élvezete miatt hülyének néz a környezetem és szeretnek miatta fitymáló, lekicsinylõ megjegyzésekkel illetni :). (ez most nem célozgatás, meg személyeskedés, véletlenül se vegye magára senki, mert ezt itt nem tapasztaltam) Azt nem értem, hogy miért vált ki gyakran agressziót az emberekbõl e két dolog. Azazhogy úgy gondolom, nem értik, nem fogják fel õket elsõre és ez bosszanthatja õket. Olyasmi ez, mintha más véleményen vagy, mint mondjuk egy médiafüggõ emberke és az neked esik, meg hülyének néz a nézeteid miatt, de megindokolni nem tudja miért, maximum azzal, hogy a TV-ben hallotta. Az agresszivitás kiváltása inkább igaz a jazzre mondjuk, az anime miatt csak hülyének meg infantilisnek néznek. Sokszor támadnak pl. rám azzal, hogy a jazzszámoknak nincs ritmusa. Ilyenkor dobom el az agyam és döbbenek rá, hogy a tüc-tüc zenék azért menõk, mert ott a dob alapban adja a lüktetést, amit az emberek nagy része anélkül nem érezne. Ha jazz-t hallgatsz, ott a lüktetés benned megy, ez az alap, és erre improvizálnak mondjuk a ritmushangszerek is. Hasonló a helyzet az animénél is. Az emberek többsége lusta venni a fáradságot, hogy végignézzen akár egyet is, amibõl kitûnnének esetleg annak sajátos vonásai. Álatalában csak felületesen szemlélik, ránéznek a képekre és akkor persze, hogy csak egy rajzfilmet látnak. Nem veszik észre a "lüktetést", azt feelinget, amit ezek az alkotások (legalábbis a jobbak) magukból árasztanak, s amik bizony egyes felnõttesnek tartott amerikai blõdségnél is sokkal többet mondanak. Szörnyûnek tartom, hogy a kultúra így eliparosodik, csúszik lefelé és ezt veszem észre sajnos az anime gyártásban is. Sajnos úgy látom egyre sablonosabbá válik, egyre kevesebb az eredeti ötlet, de persze ne legyen igazam.
Edit: Nem igazán errõl akartam írni csak úgy kiszaladt, úgyhogy bocs, hogy ne illik teljesen a threadbe meg egy kicsit rendszertelen.
A végére reagálva: ne legyen igazad...
Én nem mertem észrevenni, de belegondolva... (Elfen Lied és hasonlók)
Szerintem a jazz azért zavar sokakat (annyira, hogy emiatt kötözködnek is), mert egy kis energia kell a hallgatáshoz, vagy nem is annyira energia, hanem késznek kell lenni a belsõ reagálásra, vagyis a hallgató is "hozzátesz" valamit a zenéhez, és nem csak kikapcsolja az agyát a bömbölõ basszusra (már ha van neki), ami amúgy is lehetetlenné teszi a gondolkodást. Meg vannak olyanok, akiknek a viselkedésében erõsen benne van, hogy "én most különb vagyok, mint mások, mert jazz-t hallgatok, amit csak kevesen", vagy valami ilyesmi, és erre a magatartásra a válasz esetleg nem az illetõ nagyarcú egyén elleni, hanem a jazz elleni elutasítás.
Quote from: RamizA végére reagálva: ne legyen igazad...
Én nem mertem észrevenni, de belegondolva... (Elfen Lied és hasonlók)
sajnos nekem is ez az érzésem... és az a gond, hogy az ember hiába próbál küzdeni ellene, idõnként már örül a jobb minõségû maszlagnak is...
Quote from: RamizMeg vannak olyanok, akiknek a viselkedésében erõsen benne van, hogy "én most különb vagyok, mint mások, mert jazz-t hallgatok, amit csak kevesen", vagy valami ilyesmi, és erre a magatartásra a válasz esetleg nem az illetõ nagyarcú egyén elleni, hanem a jazz elleni elutasítás.
tényleg õk is rontanak a jazz megítélésén sajnos, de a felsõbbrendûség érzése mindig is elutasítandó sztem, annak ellenére hogy nem kisfokú elõrelépési lehetõséget biztosít idõnként. :rolleyes:
a jazz-nél az is lehet a probléma, hogy teljes embert igényel. a jazz-re oda kell figyelni sztem. manapság egyre ritkábban van az embereknek ideje "csak zenét hallgatni" akarják tartani a lépést a slágerekkel, nincs idejük igazán megismerni egy zenét, egy komplexebb alkotással már végképp nem szeretnek foglalkozni. nem tudják könnyen dúdolni, nem lehet vele felvágni. a jazz megmarad egy rétegzene, de ez a réteg sztem attól függetlenül, hogy nem a legnépszerûbb még nagyon jól érezheti magát :)
én egy jóbarátomon keresztül, annak is az apjának a hatására kezdtem el jazz-t hallgatni, Weather Report, Mahavishnu Orchestra-val kezdtem, kicsit nehéz volt megemészteni õket :D. ezen zenék hatására jöttem rá, hogy egy dalt szét lehet akár szedni hangszerekre is, addig a fülem képtelen volt erre. :) bár soha nem lettem "igazi" jazz rajongó, vagyis tudásom a témán belül elég korlátos, mert én is a "rohanó világ" áldozata vagyok és nem akarom félvállról venni az albumokat csak azért hogy elmondhassam "ismerem" õket, de ettõl még elõfordul hogy hallgatok ebbõl a stílusból is és elmerülök a zenében pár órácskára :)
A "rohanó világ szindróma" nagyon igaz a megírt jazzre. Tényleg vannak zenék, amiket többször meg kell hallgatni, hogy egyáltalán elkezdjen tetszeni, mivel annyira sûrû, annyi benne a téma v hangnem v ritmus v stílusváltás. Ezeket a a zenéket szeretem a leginkább, ezeket unom meg legkésõbb, de ebbõl van a legkevesebb. A jazz másik fajtája az improvizatív jazz. Ezek felépítése elég egyszerû (wamp -> téma -> egyik hangszer solo -> téma -> másik hangszer solo -> ...és így tovább). Itt a solo-k adják a zene varázsát, amik a pillanatot tükrözik, ellenben az elõzõ fajtával, ahol valami nagyobb egységet ölelnek fel, írnak meg a világból. Szerintem ilyen impro-s jazzbõl viszonylag sokat meg lehet hallgatni és sokat is csinálnak belõle. Itt (http://www.allaboutjazz.com/) szoktam követni az új albumokat, és jön ki belõle rendesen. Sok jó, mégtöbb rossz. Itt is vannak trendek, amikkel lépést kell tartani. Most így viszont nem tudom megfogalmazni, hogy mi kell a jazz "elsajátításához", szeretetéhez, de sok igazság van abban, amit Blimp mondott, legalábbis amíg az embernek rá nem áll az agya. Utána meg el lehet kezdeni falni az új, ill. a soha véget nem érõ bepótolnivaló elõadókat és albumaikat.
Quote from: ManuA jazz másik fajtája az improvizatív jazz. Ezek felépítése elég egyszerû (wamp -> téma -> egyik hangszer solo -> téma -> másik hangszer solo -> ...és így tovább). Itt a solo-k adják a zene varázsát, amik a pillanatot tükrözik, ellenben az elõzõ fajtával, ahol valami nagyobb egységet ölelnek fel, írnak meg a világból. Szerintem ilyen impro-s jazzbõl viszonylag sokat meg lehet hallgatni és sokat is csinálnak belõle...
Én személy szerint azt szeretem nagyon a jazz-ben, hogy koncerten lehetetlen 2x ugyanúgy meghallgatni ugyanazt a számot. Minden elõadáson mást kapsz (kivéve a fentebb leírt dalszerkezet "fix" darabjait). Fantasztikus érzés, amikor látod/hallod, hogy a zenész ott a helyszínen rakja össze a solo-t, énekli és közben már játsza. Dobosként imádtam/imádom az ütemmutató váltásokat, amit - valljuk be õszintén - a 4/4-hez szokott tüpcivilág nem fogad be, mert könnyen kelthet disszonáns érzetet (pedig itt nem hangzatról, hanem ütemrõl van szó :)). Kezdõként rengeteget gyakoroltam ezeket a váltásokat és eleinte nem ment könnyen, aztán egyszercsak magától mûködött a dolog. Amikor már átérzed az egészet, nincs szükség rá, hogy magadban számolgass. Jön magától és nem rontod el.
Szóval szeretem a jazz albumokat (hiszen itthon csak ezeket hallgathatom), de sokkal jobban szeretem élõben hallgatni a jazzt.
Edit: Ja és témához kapcsolódva: Valóban az lehet a jazz és az anime itthoni kis népszerûségének oka, hogy mindkettõhöz szükség van gondolatokra, érzésekre. Nem elég leülni, kinyitni az érzékszerveket (szem, fül), kitámasztani õket, azt' hadd jöjjön, hanem saját magadat is bele kell vinned, aktívan kell befogadnod.
A Walk Of The Giant Turtle-t halgattam elõször tõle kb. két éve. Az is tetszett, de ott a modernebb, sampler-es, meg a keményebb hardcore irányába való elmozdulás valahogy eröltetettbek tûnt, a zenét meg egy kicsit egyszerûnek éreztem. Itt ugyanúgy megvan ez az elmozdulás, de a fentebb említett hibáktól mentesen, vagy csak már tudtam, mire számítsak. Nagyon cool, kemény kis album, árnyalatni hip-hop-pal, ami tényleg nem olyan rossz. Nem egy pörgõs, inkább folyós zene. Aki szereti a modern (itt tényleg a XXI. sz-i hangzásokra gondolok, nem a kortárs hülyeségekre) jazzt, az nem kerülheti ki. Azért ez sincs nagyon túlbonyolítva.
Erik Truffaz (http://www.eriktruffaz.com/)
Mit ad isten, éppen a Walk of the Giant Turtle-t hallgattam, amikor ideérkeztem... :lazza: Egész jó. (Fõleg a Next Door c. szám! :cool: )
Majd ha végighallgattam ezt a dvd-t (ha megélem... :rolleyes: :D ), akkor megkaparintom a következõ E. T.* albumot.
*: Erik Truffaz :D
Quote from: RamizMit ad isten, éppen a Walk of the Giant Turtle-t hallgattam, amikor ideérkeztem... :lazza: Egész jó. (Fõleg a Next Door c. szám! :cool: )
Majd ha végighallgattam ezt a dvd-t (ha megélem... :rolleyes: :D ), akkor megkaparintom a következõ E. T.* albumot.
*: Erik Truffaz :D
Én arról az albumról a King B-t, meg a Wilfied-et szeretem.
Ja, azt nem árt tudni, h nincs gitáros az együttesben, a billentyûs játsza a gitártémákat. :D
Nagyon hangulatos oldaluk van, bár van egy két zsákarc fotó. Nem is tudtam, hogy léteznek normális franciák is :D ...
Ha már Erik Truffazról beszélgettünk: fellép április 09-én szombaton az A38 hajón!
New York Ska-Jazz Ensemble
Nem egészen jazz, nem is ska... Még csak pár számot hallgattam meg, de nekem tetszik. Kellemes, könnyed hangzás. Amelyikben szövegelnek is, az kevésbé jó. A trombita ska-san pimasz és fürge, de valahogy nem fáraszt le annyira, mint a ska-nál, és táncolni sem kezdtem el rá. ;)
Xploding Plastix :cool: (a ház ajánlata)
Ezzel a bandával(? - nem tudom, hány emberbõl áll) régebben találkoztam, de csak egy-két számukat ismertem. Nos, ahányat letöltöttem, mindet kiírom cd-re. :) Nem tudom, hogy ez a stílus nu jazz vagy nem, de nekem nagyon bejön. A "beindulós" részekbõl hihetetlen energia árad, szinte érzem, ahogy belémfolyik és feltölt. Varázslatosnak is mondhatnám, ha költõi túlzásra akarnám magamat ragadtatni. Legismertebb számuk (dc-s találatok szerint) a "Treat me mean", ami tényleg jó, már csak tesztnek is: ha az tetszik, mozdulj rá a többire is, ha nem, a többi sem fog valószínûleg bejönni. De ez messze nem jelenti azt, hogy egysíkú zenéjük lenne, sõt!
Groove Armada
Kevesebb formabontás és elsöprõ lendület, mint az Xploding Plastixnál, és ennél a cd-nél már szelektáltam :) , de a "nyugtatós" funky-nu jazz zenéknél kicsit "slágeresebb", dallamosabb. Nem jazz, de nincs más megfelelõ zenei topic, és még befér ide remélem. ;)
(Furcsa, a legtöbb döglött topicban enyém az utolsó bejegyzés... :rolleyes: :lazza: )
Incognito: A Who needs love és az Inside life c. albumok tetszenek a legjobban (fõleg az elsõ! :cool: ), de az Adventures in Black Sunset is elég jó.
Amúgy eszembe jutott, honnan hallottam én az Incognito együttesrõl, mielõtt Manu mondta. A Megasztárban valaki egy Incognito számot adott elõ! És marha jó volt. Az egy inkább jazz-es szám volt, mint funky-s (vagy kevésbé funky-s, mint sok másik).
(Az a baj a funky-val, hogy én akkor szeretem, hogyha tök õrült. Ha már funky, akkor kattanjak be tõle! (==> RHCP korábbi albumok).
((Nils Landren-t még nem sikerült találnom, úgyhogy arról nem tudok nyilatkozni.))
Az Incognito az én kis kedvencem, bár én a Stranger Than Fiction és a No Time Like The Future c. albumokat kedvelem leginkább. Egy kis történet:
A tavaly elõtti nyár májusán elkezdték hirdetni, hogy lesz megint Ifjúsági Napok vagy 20 év után Szegeden. A flyereken feltûnt, hogy a fõ mûsorszám egy Incognito nevû együttes lesz. Én persze nem hittem el, mert olyan hihetetlennek tünt, hogy az én Incogntom legyen az, mintha mondjuk a Black Sabbath jött volna koncertezni a fénykorában a Tisza partra, aminek azt a részét nemes egyszerûséggel "lapos"-nak nevezik. Persze egész nyáron várakoztam, s augusztus elején jött a belsõ info, hogy tényleg õk jönnek. Persze ekkot is hitetlenkedtem, s úgy voltam, ha még igaz is, akkor is közbejön valami. Hát igaz volt, ott állok a színpad elõtt a "laposon", fenn a színpadon vagy 15 zenész, mindet szinte rajongásig szeretem, csak egy kicsit kedvetlennek tüntek. Gondolom nem tudták, hogy Szeged az õ mércéjükkel falu, pedig tiszetességesen összegyûltünk.
Bluey (aki az együttes maga gyakorlatilag) leüti az elsõ akkordot és erre el kezd szemerkélni az esõ. Esküszöm, így volt. Az elsõ akkord után nekiállt, de nem is akárhogy, zuhogott, mint állat. ...és jött a jó magyar mentalitás: befizettük, itt vagyunk, akkor bulizzunk, bármi is van!!! Mindenki ott maradt és örjöngött a zenére, ami teljesen feltüzelte a hervadtka együttest, együtt éltek az emberekkel, Bluey magára locsolt egy flakon vizet, megénekeltette a közönséget nem is akárhogy, és játszottak egy csomó ráadás számot. Hihetetlen koncertélmény volt, s félretéve elfogultságomat is ezt kell mondanom, mert tucatnyi zenész ismerõsöm ugynígy nyilatkozott. Soha nem felejtem el, még most is beleborzongok.
Most Courtney Pine-t hallgatok. Kemény kis szakszofonos csajszi, a modernebb, könnyedebb fajtából.
:cool: történet! Nekem a Toten Hosennel volt hasonló, kevésbé lett katartikus a tömeg (pl odakeveredett nem-is-ismerik emberek is voltak, nem csak keményvonalas rajongók Németországból :) ), de találkozás A Zenekarral (akkor. ma már mást is hallgatok. :D )... De az nem jazz.
Néhány jazz-muzsikus zenéjére kíváncsi vagyok:
Ornette Coleman, John Tchicai, Don Cherry, Cecil Taylor, Archie Shepp.
Nincs véletlenül nektek tõlük zene?
Quote from: RamizNéhány jazz-muzsikus zenéjére kíváncsi vagyok:
Ornette Coleman, John Tchicai, Don Cherry, Cecil Taylor, Archie Shepp.
Nincs véletlenül nektek tõlük zene?
Archie Shepp-tõl van csak albumom, ahol a Dresch Kvártettel együtt muzsikál.
Nicola Conte: Other DirectionsSokkal jobb, mint az elsõ album, ami egy-az-egyben nu jazz volt. Itt az other azt jelenti, hogy elmegy teljesen a hagyományos jazz felé, ami az õ stílusával vagyítve nagyon jól sül el. Zeneileg sokkal kiforottaba és kidolgozottabb, gyakorlatilag most szinte csak ezt halgatom. Latin-bossa jazz, sok-sok improvizációval és nagyon jó énekesekkel.
Én most Ornette Coleman-t hallgatok sokat, szaxofonos free jazz, kicsit õrült, albumot nem tudok mondani, mert dc-rõl szedek össze-vissza.
Yo emberkék!
Namármost én elõrebocsájtom hogy nálam a frestyle mindenek felett, de annyira zért nem vészes a dolog. :haha: Viszont hogyha már Cowboy bebopnál (RESPECT!! :hail: ) tartunk, akkor szeretném bejelenteni h. a Ride on technology-nál (Ghost in the shell 2ng Gig OST; Yoko Kanno-t tessék üdvöztetni) !nincs jobb free-jazz szám! a galaxisban. Személyes vélemény. ^^
Egyébként számomra a szaxofon és a zongora az, ami minden számot meghatároz, nem tudom csak nekem van e ily szaxofon fetisizmusom? :rolleyes:
A másik alfaj amit naggyon szeretek az a smooth jazz. Mindenkinek tudom ajánlani a SmoothJazz.com (http://www.smoothjazz.com) rádiója (winampes streamelõs), ami szerény véleményem szerint a legjobb az összes hasonló között.
Végezetül, tudom ajánlani a Re:Jazz nevû formációt, szerintem nagyon ígéretes a csoport, még VOLT-on hallgattam õket élõben, groovy! ^^
Tud ajánlani vki a CB-hez hasonló pörgõs jazzt, jazz rockot?
Letöltöttem a Mahavishnu Orchestra egyik albumát, de nem jött be...
Quote from: BonciTud ajánlani vki a CB-hez hasonló pörgõs jazzt, jazz rockot?
Letöltöttem a Mahavishnu Orchestra egyik albumát, de nem jött be...
Hát a CB zenei világa az acid jazztól a síma bluesig terjed. Ha az opening zenéje fogott meg, vagy érdekel, akkor valami Orchestrát keress, de inkább Brass-t, abban vannak kemény fúvósok. Hogy egy klasszikust mondjak - Duke Ellington, de õ ügye kb. 50 éve alkotott.
Hagyományos jazz, de újabb és sok fúvos van ott is - Dee Dee Bridgewater, bár õ énekesnõ, de besz*rás jó.
Ha modernebb hangzás kell Incognito - No time like the future, meg a Life Stranger than Fiction. Itt van sok ének meg sok fúvos, õk az Acid Jazz atyjai.
Michel Camilo - One More Once - Ultrabrutáljó fúvóstémák, de latin, Camilo meg virtuóz, sokat kell hallgatni, és dallamos, csak egy kicsit bonyolult néhol. Így hirtelen õ áll lgközelebb, latinsága ellnére.
Klasszikusabb blues, mint az ending pl B. B King. Nála is sok a brass.
Ezek így elsõre körülírják, lehet köztük találni hasonló dolgokat, de még gondolkodom rajta, vagy összeállítok valami válogatásfélét, mert nem az igazi, aztán majd mondasz rá valamit.
Ja: Chase - Ennea/Pure Music: 5 trombitás faszi, meghaltak túrnén még a hetvenes években, de õk is keményen nyomták.
ÉSmég: Nils Landgren Funk Unit, de nam tudonm sajna az album címét és nála nagyon meg kell válogatni.
A CB-bõl a legjobban engem a What planet is this? fogott meg, fõleg ahhoz keresek hasonlót.
Köszi, majd keresek párat az általad ajánlottakból, most egyelõre egy Bob Marley remix csorog lefele.
CaptainBalu, neked a Hamiet Bluiett Saxophone Group-ot tudom nagyon ajánlani és Cecil Taylort. Ja, és Ride on Technology: :cool: !!! De a Pet Food és a 3tops is nagyon ott van! :D
Bonci, Bebop-szerû zenét bármikor, bármennyit ajánlj, ha találsz! :) Én eddig ezeket találtam: Art Blakey's Jazz Messengers, Dizzy Gillespie (bebop), Som Tres, Trio Mocoto.
Sziasztok, gondoltam kezdésként belekontárkodok a jAzZ rovatba...
Kedvenc együttesem az Art Ensemble of Chicago, free meg avant-garde jazzt játszank. Afrikai ritmusok, meg mindenféle ökörködés különbözó hangeffektusokkal, ugyanúgy megtalálható az albumaikon, mint a legeszementebb feldolgozások, például találtam skót balladát szakszofonra átdolgozva, de találtam tõlük jazzesített Jimi Hendrix, és Bob Marley számokat is. azért szimpatikus nekem ez az együttes, mert minden egyes album, amit megszerzek tõlük tartogat nemvárt meglepetéseket, a stílusuk lemezrõl lemezre változik, tulajdonképpen nincs két hasonló korongjuk, mellesleg 1969 óta több mint negyvenet adtak ki. Nekem ezek tetszettek a legjobban: Americans Swinging in Paris; Coming Home Jamaica; Message to our Folks; The Third Decade, meg az 1971-es Bridgette Fontaine-el készült rádióadásuk...
Quote from: KairakudaSziasztok, gondoltam kezdésként belekontárkodok a jAzZ rovatba...
Nyugodtan, bármikor! Fõleg ha ilyen zaftos tippeket tartogatsz nekünk. ;)
Amit én most találtam a Kiss Kiss (Bang Bang) film egyik zeneszámja után: Nina Simone. Mindenféle számja van, nem is jazz igazából, de nyugis, kellemes zene, ezért ideírtam. :) A legjobb szám (a filmben is ez van): Feeling Good. Érdemes kipróbálni! (dc-n könnyen meg lehet találni)
Toshiko Akiyoshi Orcestra...
Bet*jok, a japánok és a Big Band... Nagyon küldik :DHangminta (http://www.berkeleyagency.com/html/toshiko.html)
Quote from: ManuToshiko Akiyoshi Orcestra...
Bet*jok, a japánok és a Big Band... Nagyon küldik :DHangminta (http://www.berkeleyagency.com/html/toshiko.html)
Ha szedsz le ilyet, akkor a Bagman mellett ezt is el fogom kérni gátlástalanul. :D
Quote from: RamizAmit én most találtam a Kiss Kiss (Bang Bang) film egyik zeneszámja után: Nina Simone. Mindenféle számja van, nem is jazz igazából...
Szerintem abszolút belefér a jazz kategóriába, van egy pár soul, meg nõi vokáljazz száma (Sinnerman; My Baby Just Cares For Me), igaz bluest, meg gnospelt is nyomott... Nekem csak egy válogatása van meg: High Priestess Of Soul, elég kellemes bakelitszagú számok vannak rajta. Link (http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&searchlink=NINA%7CSIMONE&uid=CAW030508131253&sql=11:51uh6j4h71l0~T1)
Ismeritek Szabó Gábort (http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&uid=MIW010506240558&sql=11:y1uj6j8h71t0~T1)? Mostanában kattantam rá a jó kis szitáros/gitáros albumaira, kár hogy ma már csak hárfán játszik...
Épp most láttam a TV-ben, hogy augusztus 19-én este fél 9-tõl lesz JAZZ-ének a Dunán vagy valami ilyesmi...
Gondoltam beírom, hátha valakit érdekli. :)
Ez a téma is csak kallódik itt, amint látom... pedig itt a Mol Jazz fesztivál!
Nemsokára indulok is oda... ma lesz a Szakcsi Generation Project John Patituccival és Jack DeJohnette-el (aki még nem hallott róluk, hogy Patitucci híres jazz-basszusgitáros/bõgõs, bár játéka inkább a jazz-rock (fusion) kategóriába tartozik, meg persze otthon van sok más stílusban is; DeJohnette pedig híres dobos, mindketten a jazz élvonalába tartoznak).
27.-én European Mantra (http://europeanmantra.borlaigergo.hu/) koncert a gödörben (http://www.godorklub.hu), nagyon brutális jazzrockszerüséget játszanak (beugró 1000 pénz), 28.-án ugyanitt, a szokásos Jazzgödörben ingyenes Tropical Transform (http://www.tropicaltransform.hu/htm/hirek.htm) koncert, csak ne lenne kaki a csapoltsör...
Quote from: Kuro_TenshiPatitucci híres jazz-basszusgitáros/bõgõs,
Egyszer sikerült kifognom már, a Yamahának volt hangszerbemutatója és ott tartott basszgitár és bõgõ workshopot, hát nem semmi ahogy tolja a srác.
Akkor már felhívnám a figyelmet két albumra nem-csak-jazz rajongóknak:
Dave Weckl Band - Multyplicity (2005)
A világ egyik legjobb jazzrock dobosának tartott gép-állatt emberke új albuma. Mindent utálok a faszi körül: a '80-as évek jazzrockos-szintis-szaxofonos hangzását, a foci séróját, azt, hogy csak róla szól a zene, mert lejátszik és nem hagy igazából érvényesülni senkit (én jobban szeretem, ha csak éppen annyit játszik valaki, amennyit kell, de azt a jó helyen - egyszerûség-tökéletesség), de annyira jól játszik az öreg Dave, hogy mindent megbocsátok neki. Virtuoso!!!
Herbie Hancock - Possibilities (2005)
Ez azért érdekes album, mert a funky mester most összejött pár populáris sztárral, akik meg akarták mutatni, hogy nemcsak a tingli-tangli zenéléshez értenek. Repertoáron van Stingtõl kezdve, Paul Simon, de még Christina Aguilera is. Nem kõkemény jazz, inkább nagyon finom blues számok, meg latin, de szépen megtalálták a határmezsgyét a pop és a jazz között. Egyszer legalább érdemes meghallgatni.
Magyarságismeretbõl kaptunk egy szép kis házit, amiben ha lehet a segítségeteket kérném, mert az alábbi kérdésre egy viszonylag hosszú, kimerítõ választ kéne írnom, de el sem tudom kezdeni, vagyis inkább csak nem is tudom mit írjak, illetve nem tudom mi lenne erre a válasz...
A kérdés:
"Milyen karakterû lehet a magyar jazz?????"
LÉCCI LÉCCI SEGÍTSETEK!
Quote from: ManuHerbie Hancock - Possibilities (2005)
Érdekesen hangzik. Én a klasszikus "Jammin' with Herbie" albumát szeretem a legjobban, de ezt is meg fogom hallgatni.
Quote from: MeskeMagyarságismeretbõl kaptunk egy szép kis házit, amiben ha lehet a segítségeteket kérném, mert az alábbi kérdésre egy viszonylag hosszú, kimerítõ választ kéne írnom, de el sem tudom kezdeni, vagyis inkább csak nem is tudom mit írjak, illetve nem tudom mi lenne erre a válasz...
A kérdés:
"Milyen karakterû lehet a magyar jazz?????"
LÉCCI LÉCCI SEGÍTSETEK!
Hát ez elég hülye kérdés, meg nehéz rá válaszolni, mivelhogy a szocializmusban annyira nem díjjazták ezt a stílust.
Hát, igazából Gonda János írt több könyvet is a jazzrõl, van köztük, ami kifejezetten a magyarokkal foglalkozik.
Szerintem vesd fel azt a kérdést, hogy mikor, melyik korszakban kell karakterizálni. Nem hiszem, hogy lenne egységes karakter, vagy egységes magyar vonás, ugyanis a jazz legtöbbször egy ember, annak mûvészete, ha tetszik karaktere körül forog. Pl. híres Szakcsi Lakatos Gyula (zongora), Pege Aladár (bõgõ), Kõszegi ... (dob). Õk a hagyományos értelemben vett jazzisták, azt játszák, amihez kedvük van, vagy éppen akivel együtt zenélnek, azzal alakítanak ki valami hangzást. Szakcsi most pl. a cigány zenét szeretné belevinni zenéjébe. Akik egy stílust játszanak, hagyományt teremtettek, azok a Dixiland együttesek, pl. Benkó dixi, Molnár Dixiland Band. Ebben nagyon ott vagyunk. A fiatalok meg, ki gondolta volna, fiatalos, újszerû hangzásokat keresnek, Akiket én hallgattam és jók, az az After Crying korai lemezie, vagy pl. Borlai Gergõ, dehát õk még az elején vannak, fene tudja milyen projektjaik lesznak még, mit csinálnak majd 20 év múlva.
Hát ez elég nagy káoszra sikeredett... Mindenestre csak arra akartam kilyukadni, hogy nem hiszem, hogy lenne egységes karakterû magyar jazz, sem korszkonként, sem emberenként. Gonda János munkái azért ennél jobban rá fognak erre világítani.
Egyetértek Manuval, a jazz mindenhol, mindig sokféle irányzatot ölel fel, ez alól a magyar sem kivétel.
Én csak néhány rövid, szubjektív megfiygelést tudok hozzátenni:
- kései kialakulása, vagy méginkább elfogadása miatt korszakok kimaradtak vagy csökevényesek (kevesebb a big band és a hasonló nagyobb chamber orchestra: classic jazz vagy ragtime, stb)
- a jazz-képzés még most sem eléggé elterjedt, bár már fejlõdik (de azért gondoljunk bele, hogy az USA-ban minden nagyobb városban folyik azért valamilyen szintû képzés, itt viszont...), a zenészek jó része klasszikus alapokon nevelkedett, így ez a hatás inkább érezhetõ, mint pl Amerikában
- etno hatások, pl cigányzene nem csak Szakcsiéknál, hanem ott van pl Frankie Látó is hegedûn, és még sokan mások, akiknek nem jut a nevük az eszembe ;)
- ez már abszolút szubjektív, de én úgy érzem, hogy a zongora vagy szinti sokkal nagyob szerepet kap, mint más országokban, nagyon sok együttesben vannak pia-nisták ( :) )
Na kb ennyi. Tegnap sokáig próbáltunk, még álmos vagyok, meg különben se vagyok zenetörténész, úgyhogy ezt az egészet vedd csak úgy ;)
Sok sikert!
Még egy ajánlás:
Van egy website, ahonnan ingyenesen és legálisan lehet élõkoncerteket és albumokat letölteni:
http://www.archive.org/audio/etree.php
Béla Fleck egy magyar származású, de már Amerikában született, világhírû banjos. Az együttes tagja még Victor Wooten, akit Jaco Patorius mellett a világ legjobb basszusgitárosaként tartanak számon.
Ez itt egy jó koncert, de vannak még ott bõven más koncertjeik is, meg más együttesek koncertjei is.
http://www.archive.org/audio/etree-details-db.php?id=12353
Köszönöm szépen a segítségetek, majd megpróbálok valamit összehozni. :)
Én 2 könyvet olvastam, egyiket Gonda János írta, a másikat meg másvalaki állította össze a Gonda könyvbõl vett idézetekkel, arra tett utalásokkal és abból készített tömörített összegzésekkel. :D
Quote from: Kuro_TenshiNa kb ennyi. Tegnap sokáig próbáltunk, még álmos vagyok, meg különben se vagyok zenetörténész, úgyhogy ezt az egészet vedd csak úgy ;)
Most éppen mit? Csak nem jazz-t? :)
Quote from: RamizMost éppen mit? Csak nem jazz-t? :)
Nem, nem talált :p bár remélem lesz benne jazz-beütés is - nem a doboson meg rajtam fog múlni :haha: inkább olyan funk-rock-egyéb-szerûség, de még kialakulóban van, csak most pénteken álltunk össze, és szombaton próbáltunk/jammeltünk elõször.
Nadeneoffoljunktúlsokatmertmégránkszólnak :)
irgalmatlanul nagyokat offoltok ám zenetopicban ;)
Én is offolok akkor: nagyhirtelenjében esmét nekiálltam jazzt (is) játszani (zongin) és rájöttem, hogy ha az ember egész nyáron mást csinál, meg azután is szeptember óta nem püföli azokat a keyeket a boardon, hát igencsak elgémberednek az ujjai :(
Itt az ideje újra rágyakorolni, mert jelen pillanatban még a hugom is jobban zongorázik nálam ^^""... [COLOR="SlateGray"](és hogy ne legyek teljesen off:))[/COLOR] ... Jazzt :P :lul:
Quote from: ZelgadisItt az ideje újra rágyakorolni, mert jelen pillanatban még a hugom is jobban zongorázik nálam ^^""... [COLOR="SlateGray"](és hogy ne legyek teljesen off:))[/COLOR] ... Jazzt :P :lul:
Hát ez már csak egy ilyen dolog, kollega... ^^
Felhívnám a figyelmet egy várhatóan nemsemmi koncertre, ugyanis az AEC márciusban megörvendeztet minket egy budapesti látogatással:
http://www.petoficsarnok.hu/havi_program_2006/chicago.htm
Quote from: KairakudaFelhívnám a figyelmet egy várhatóan nemsemmi koncertre, ugyanis az AEC márciusban megörvendeztet minket egy budapesti látogatással:
http://www.petoficsarnok.hu/havi_program_2006/chicago.htm
Az a kérdés, hogy addigra lesz-e pénzem... :rolleyes:
Lenni-Kalle Taipale
Svéd gyerek, 27 éves, '98-ban adta ki első lemezét, ami Svédország első arany-jazz-lemeze lett. Dave Weckl-s dobok, de dallamos, az ember észre sem veszi, mennyire összetett, nagyon cool :)
A http://www.lennikalletaipale.com/ (http://xn--honlapjn-fza) bele is lehet hallgatni, megéri!
Quote from: Kvikveg on 2006-04-17, 22:07:35
Uagh. Brrr. En nem egy szammal talalkoztam, amit nagyon elveztem volna... ha nem hamis. Az nekem egyszeruen faj. Ha kicsit alacsony, es ezzel hangulatos, az ok, de a hamisat nem birom... Persze amirol szo van meg kene hallgatnom, hogy ott indokoltnak tartom-e, passzol-e, de alapbol nem szeretnem hallani. *fuldugo on*
Nem tudom, szerintem Manu kicsit rosszul fogalmazott, legalábbis én kifejezetten hamis hangokkal nagyon-nagyon ritkán találkoztam, talán csak a legelvetemültebb modern avantgárd őrültködésekben meg free jazz improvizációkban. A disszonáns hangok pedig a jazzben egyáltalán nem hatnak hamisnak vagy kellemetlennek, hanem éppen ezek adják a jazz számok szexepiljét! Például a "kilenc bé" akkordban van egy kis nóna (oktáv+kis szekund), ami magában disszonáns lenne, de a hármas, az ötös és a hetes hang miatt nagyon szép. És ez egy nagyon egyszerű példa volt, mert sokkal szebbek, gyönyörűen csengő eldugott disszonanciák vannak még. :cool:
(Ha pedig félreértettem volna Manut vagy Kvikit és tök másról beszélek, mint ti, akkor sorry. :redface: )
Quote from: Manny Calavera (Ramiz) on 2006-04-18, 10:29:30
Quote from: Kvikveg on 2006-04-17, 22:07:35
Uagh. Brrr. En nem egy szammal talalkoztam, amit nagyon elveztem volna... ha nem hamis. Az nekem egyszeruen faj. Ha kicsit alacsony, es ezzel hangulatos, az ok, de a hamisat nem birom... Persze amirol szo van meg kene hallgatnom, hogy ott indokoltnak tartom-e, passzol-e, de alapbol nem szeretnem hallani. *fuldugo on*
Nem tudom, szerintem Manu kicsit rosszul fogalmazott, legalábbis én kifejezetten hamis hangokkal nagyon-nagyon ritkán találkoztam, talán csak a legelvetemültebb modern avantgárd őrültködésekben meg free jazz improvizációkban. A disszonáns hangok pedig a jazzben egyáltalán nem hatnak hamisnak vagy kellemetlennek, hanem éppen ezek adják a jazz számok szexepiljét! Például a "kilenc bé" akkordban van egy kis nóna (oktáv+kis szekund), ami magában disszonáns lenne, de a hármas, az ötös és a hetes hang miatt nagyon szép. És ez egy nagyon egyszerű példa volt, mert sokkal szebbek, gyönyörűen csengő eldugott disszonanciák vannak még. :cool:
(Ha pedig félreértettem volna Manut vagy Kvikit és tök másról beszélek, mint ti, akkor sorry. :redface: )
Nem tudom, nekem is újra meg kéne hallgatnom, mert utoljára vagy tíz éve került elő, de igazából nem emlékszem bántóan hamis hangokra, ami az énekesek képzetlensége került volna oda. Ráadásul akkor pont egy vájtfülű zenész társaságtól kaptam... de tovább nem tudom érdemben vállani a vitát.
Na, ebbe a threadbe se írtam eddig, de mindent el kell kezdeni egyszer. :)
Szóval tudtok nekem ajánlani valami jó smooth jazz együttest? Olyasmi stílusú zenét keresek, mint pl. a Sade - Kiss of life.
Most valahogy erre a stílusra álltam rá. Várom az ajánlásokat, főleg instrumentális zene kellene.
Előre is köszi.
Moha
Quote from: Moha on 2006-04-18, 23:26:56
Na, ebbe a threadbe se írtam eddig, de mindent el kell kezdeni egyszer. :)
Szóval tudtok nekem ajánlani valami jó smooth jazz együttest? Olyasmi stílusú zenét keresek, mint pl. a Sade - Kiss of life.
Most valahogy erre a stílusra álltam rá. Várom az ajánlásokat, főleg instrumentális zene kellene.
Előre is köszi.
Moha
Pete Bellasco! Talán tavaly jelent meg egy díjnyertes albuma...
Manu, mondd csak, nincs kedved felpakolni pár zenét valahova? :) (Vagy tele van a tárhely? Akkor mindegy.) Ilyeneket ritkán találni t0rren1en... vagy csak rossz helyen keresem?
Quote from: Manny Calavera (Ramiz) on 2006-04-19, 11:12:20
Manu, mondd csak, nincs kedved felpakolni pár zenét valahova? :) (Vagy tele van a tárhely? Akkor mindegy.) Ilyeneket ritkán találni t0rren1en... vagy csak rossz helyen keresem?
Multkor elkezdtem 4 albumot, de az én sávszéllemmel (up: 16 Kb/s) valami írdatlan hosszú időt vett volna igénybe. Inkább küldöm lemezen, az gyorsabb :) Persze, ha neked is jó...
Quote from: Manu on 2006-04-19, 12:20:41
Multkor elkezdtem 4 albumot, de az én sávszéllemmel (up: 16 Kb/s) valami írdatlan hosszú időt vett volna igénybe. Inkább küldöm lemezen, az gyorsabb :) Persze, ha neked is jó...
Persze hogy jó! Úgyis gyűlt egy kis lista. Hátha elkezdek ennek hatására újra filmezni. Vagy legalábbis jó jazz-eket hallgatni. :)
Manu, ez valami baromi ritka előadó lehet, sehol nem találom...
Nekem is tudsz küldeni CD-t? :D
Edit: Ja, egy typo és nem is találja az ember. :) Helyesen Belasco, egy l-el!
WÁÁÁH Manu!!! :D Na mindegy, most már csomagot kapok. :hopp:
Chick Corea - The Ultimate Adventure
Az EXIT magazinban olvastam róla ajánlót, hogy milyen szuper meg hogy világjazz meg minden egyéb (keleties és latinos motívumok) keverednek benne... Hát tényleg szuper! :cool: Nem minden zongorás jazz-et szeretek (puszta szakmai féltékenység... :lazza: ), de ez nagyon tetszik, mondjuk nem is csak zongora van benne. (De a Bebopból a Piano Bar meg a Slipping Sleaze a két kedvenc számom... :D )
Quote from: Manny Calavera (Ramiz) on 2006-05-03, 13:21:00
Chick Corea - The Ultimate Adventure
Az EXIT magazinban olvastam róla ajánlót, hogy milyen szuper meg hogy világjazz meg minden egyéb (keleties és latinos motívumok) keverednek benne... Hát tényleg szuper! :cool: Nem minden zongorás jazz-et szeretek (puszta szakmai féltékenység... :lazza: ), de ez nagyon tetszik, mondjuk nem is csak zongora van benne. (De a Bebopból a Piano Bar meg a Slipping Sleaze a két kedvenc számom... :D )
Jah, hát Corea egy zseni, szupertehetség. Én most szereztem meg tőle egy koncert dvd-t, amin az electric bandjável játszik. (többek között Patituccival :whoa: )
Edit: Igen, és ha már Corea. Bár jobban szeretem az Elecrtic Bandat, a kedvenc albumom mégis a Like Minds. Sztem azt neked is kiírtam.
:cool: :hopp:
Quote from: Manu on 2006-05-03, 13:24:11
Jah, hát Corea egy zseni, szupertehetség. Én most szereztem meg tőle egy koncert dvd-t, amin az electric bandjável játszik. (többek között Patituccival :whoa: )
+1
Tavalyelőtt jártak itt (bár Pattitucci nélkül), sajnáltam, hogy nem mentem, de azért a tíz rugó kicsit sok volt érte... főleg, amikor Marcus Millert ugyanabban az évben 4rugóért láttam. Pattituccit pedig tavaly 2500ért :D
Quote from: Kuroi Tenshi on 2006-05-03, 14:13:39
Quote from: Manu on 2006-05-03, 13:24:11
Jah, hát Corea egy zseni, szupertehetség. Én most szereztem meg tőle egy koncert dvd-t, amin az electric bandjável játszik. (többek között Patituccival :whoa: )
+1
Tavalyelőtt jártak itt (bár Pattitucci nélkül), sajnáltam, hogy nem mentem, de azért a tíz rugó kicsit sok volt érte... főleg, amikor Marcus Millert ugyanabban az évben 4rugóért láttam. Pattituccit pedig tavaly 2500ért :D
Ez azért van, mert a basszusgitáron csak négy húr van, a zongorában meg sok. Azt meg kell fizetni, kérem :)
Quote from: Manu on 2006-05-03, 14:52:43
Ez azért van, mert a basszusgitáron csak négy húr van, a zongorában meg sok. Azt meg kell fizetni, kérem :)
Először is: :hehe: (inkább azt az integetős smilyt nem tettem be...)
Másodszor: Pattitucci gyakran játszik 6-húros basszusgitáron is. Bár tény, hogy akkor nagybőgőn játszott.
Harmadszor pedig: ez nem az a vicc, amikor a híres skót rockgitáros meséli apjának, hogy most már fellépésenként 1200 dollárt keres
- Képzeld apa, az már 200 dollár húronként!
- Fiam, igazán sajnálom, hogy nem hárfán kezdtél el játszani...
L&P:
http://www.tar.hu/ferencmartin/honlap/portrekint2.jpg
:hehe:
Quote from: Kuroi Tenshi on 2006-05-03, 17:30:28
Először is: :hehe: (inkább azt az integetős smilyt nem tettem be...)
Ugye nem vettl komolyan??? :confused:
Quote from: Kuroi Tenshi on 2006-05-03, 17:30:28
L&P:
http://www.tar.hu/ferencmartin/honlap/portrekint2.jpg
Ez kicsoda? Melyik együttesben játszik? Nem ismerem... (na most jöhet az integetős smiley) :D :D :D
Jools Holland - Swinging The Blues, Dancing The Ska
Dögös jó kis zene. Lendületes, klasszikus swing, bluesos lüktetés, ska kevésbé van benne. :)
Fentebb olvastam a Corea felmagasztalást, ha tetszik mindenképpen érdemes beszerezni pár korongot a Return to Forever nevezetü bandától, amit Corea alapított a 70-es években, nagyon fain improvizatív latinos jazzrockot játszottak...
A Light as a Feather, Return to Forever, és a a Return to Forewer live albumokat nagyon ajánlom meghallgatásra.
http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=11:z7yvadzkv8wj (http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=11:z7yvadzkv8wj)
Apám jazz zenész, akit érdekelne egy cd, az szóljon :D /smooth jazz/
Találtam egy japán zongoristanénit, Hiromi Uehara a becses neve, és igen kellemes kis progresszív albumokkal örvendezteti az ember hallószerveit...
http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&token=ADFEAEE57F1DD24CA97420D49B2F41DAB97CF900D044F68F1D355975DBB83041814375EE51E98294F2A724E828FCB329BB580ACCC8EE56FA9064373E8BE4A662285E36&sql=11:6xbyxdkb3olg (http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&token=ADFEAEE57F1DD24CA97420D49B2F41DAB97CF900D044F68F1D355975DBB83041814375EE51E98294F2A724E828FCB329BB580ACCC8EE56FA9064373E8BE4A662285E36&sql=11:6xbyxdkb3olg)
Nem nézett ki valaki a Szigeten a Jazz-sátorba? Milyen előadókra érdemes elmenni? Eddig mindenki azt mondta, h "csak menny oda és jó zenét fogsz hallani", de nincsen valami kiemelkedő, vagy esetleg csak valami tipp?!
Csak pokol oda és jó zenét fogsz találni. :D
Most már lassan késő bármit is ajánlani, de ez tényleg olyan, hogy oda az ember beül, és hallgatja.
Ha nem jó, vagy nem az ő stílusa, amit éppen játszanak, akkor mást néz addig.
Tavaly (vagy tavalyelőtt?) nagyjából ezt csináltam, az idő fele-kétharmadát ott töltöttem.
Kéne valami rendesebb, nagyobb jazzfesztivál idehaza...
Egyébként télleg igazatok van, mert elmentünk és csak úgy beültünk egy órácskára lazulni és irtó jó volt.
Meg még megnéztünk egy valami Jazzmania Big Band, vagy valami ilyesmi nevű együttest, mert az egyik volt osztálytársam zongorázott benne és az is jó volt... Jazz sátor RULEZ! :jee:
Bobby McFerrin & Chick Corea koncert (1992)
Két ember, egy zongora, két mikrofon.
Befosás, hogy mit művelnek ezek...
Hát igaz:
ZENE = MÁGIA
én egyedül a freejazzre nem érzek erőt...
acid jazz meg alap hogy igen :D egy jamiroquai-t nem szeretni...Travelling Without Moving albumuk hihetetlen :]
mostanában Herbie Hancock - Future 2 Future dvd-t mp3at hallgatok ha reggel melózni megyek...
"kiskoromba bassgitározni akartam, de apum ceruzakészletet vett inkább nekem, spúr"
A freejazzben is vannak érdekes ötletek és megoldások.
Jamiroquaitól a Return of the Space Cowboy is kiváló :lazza:
Még nem késő elkezdeni :lazza:
Quote from: Kuroi Tenshi on 2006-10-01, 02:59:44
A freejazzben is vannak érdekes ötletek és megoldások.
Jamiroquaitól a Return of the Space Cowboy is kiváló :lazza:
Még nem késő elkezdeni :lazza:
tudomén, csak ritkán birom a freejazzt, kicsit olyan kaotikus jammelgetés nekem, amiben ha már van egy kis összhang örülök, hogy na most múlt el a hasogatás a fejemben...bár az AFX Analord korongoktól már semmi sem lehet akadály :]]
sőt ..
nyári estéken és télen bármikor, ezekben az időszakokban esik a legjobban a jazz, és annak bármely fajtája :lazza:
tudna valaki nekem olyan linket adni ahonnan solo jazzdob számokat lehet letölteni meg egyéb jazz számokat leginkább olyat amiben nincs ének csak mondjuk szaxofon,trombita dob ilyesmi?
ha így nincs akkor Ray Barretto számokat ha tud valaki
edit:Ray Barretto visszavonva,úgytűnik ő nem jazz-t játszik bár nem tudom nem ismerem csak most rákerestem és valami latin szerű számot adott ki,de bármi más jöhet
carf: hát ez baromi összeszedetlen és tág így... én azt ajánlom, egy Pandora-szerű netes rádióban írd be kulcsszónak, hogy "jazz", aztán amiket bead, azok közül írd fel azokat az előadókat, akiknek tetszett a zenéje, és t0rren1elj bőszen. :)
hát kösz igazából azt kéne de gondoltam ez egyszerűbb,ami igazán érdekel az dobsolo az igaz jazzdobos féle meg hasonló jazz számok szöveg nélkül csak dal aféle 20-as évek jazz-e de bármi más jöhet vagy még a zongora is jó,de azt hiszem utána nézek majd
próbáltam és íyg dobta ki a Ray Barretto nevet de az nem jó számot nem sikerült letölteni de ő azt a kézzel ütős dobot használja
Most, hogy alakulóban van a garázs-jazz-blues bandánk elérkezettnek láttam az időt, hogy beirjam ide. Leginkább Bebop számokat és klasszikus Blues nótákat gyakorolgatunk egyelőre, de majdcsak bővül a repertoár... (egyelőre örülünk ha ezek mennek :rolleyes: :D )
EDIT: ja, és persze Ramiz is tag! :D
Quote from: Raggie on 2006-10-12, 02:00:10
Most, hogy alakulóban van a garázs-jazz-blues bandánk elérkezettnek láttam az időt, hogy beirjam ide. Leginkább Bebop számokat és klasszikus Blues nótákat gyakorolgatunk egyelőre, de majdcsak bővül a repertoár... (egyelőre örülünk ha ezek mennek :rolleyes: :D )
EDIT: ja, és persze Ramiz is tag! :D
Hát még kicsit korai... :)
Nembaj. Egs kicsit feszítjük az érdeklődők idegeit! ;)
Sziasztok!
Millenárison lesz két érdekes koncert:
Benkó Sándor - Dzsessz a XX. század zenekultúrájában
http://programok.jovohaza.hu/engine.aspx?page=showcontent&content=benko_dixiland_08_11_06 (http://programok.jovohaza.hu/engine.aspx?page=showcontent&content=benko_dixiland_08_11_06)
9:30 Collective
http://programok.jovohaza.hu/engine.aspx?page=showcontent&content=pillanatnyi_hirnev_11_11_06
mostanában sokat hallgatok Mahavishnu Orchestra-t és beugrott, hogy még amit nagyon imádtam az a Weather Report volt. torrent-en körbenéztem, de össz-vissz 3 albumot találtam és azok közül is csak az egyiknek elfogadható a minősége. esetleg a mostanában meet-re járók közül nincs meg véletlenül vkinek audio cd-n pár albumuk? köszi :)
(de természetesen jó minőségű torrent ajánlatokat is elfogadok :D)
szerk: mégiscsak vszleg viszonylag jó minőségű a másik kettő is (számolások alapján 212 kbit a Black Market átlaga és 320 kbit-es a Heavy Weather album (nem emlékeztem hogy ilyen rövidek ezek az albumok). a Mysterious Traveller flac formátumban jön, azt hiszem azzal nem lesz gond :)) szóval az ezeken kívüli albumok érdekelnének :)
Quote from: Kairakuda on 2006-11-03, 12:45:59
9:30 Collective
http://programok.jovohaza.hu/engine.aspx?page=showcontent&content=pillanatnyi_hirnev_11_11_06
Már láttam szigeten, tvben, de egyiket se néztem végig. Érdekes meg jó, de annyira nem.
Quote from: Fazék on 2006-11-06, 04:54:41
szóval az ezeken kívüli albumok érdekelnének :)
Azok pont megvannak nekem is...
na nézzük, mi van még:
A night passage (eredeti cd)
Weather Report (1982-es; flac)
asszem ennyi
Quote from: Kuroi Tenshi on 2006-11-12, 13:07:04
Már láttam szigeten, tvben, de egyiket se néztem végig. Érdekes meg jó, de annyira nem.
Pedig most rendesen odapirítottak, szerintem nagyon igényes modern elektroakusztikus jazzt játszanak (meg is vettem a lemezüket).
Mondjuk kissé elfogult vagyok, Nagy János, a billentyűs zenéje nagyon bejön, a formációk, amikben feltűnt (European Mantra, FSCO) eddig nem okoztak csalódást, sőt...
Kapcsolódó meg nem is, de leginkább ide illik:
Meghalt James Brown :(
Csak egy rövid kérdést intéznék hozzátok:
Ki ismeri a Spyro Gyra vagy a 3rd Force nevű előadókat? Mostanában eléggé rákaptam erre a smooth jazz-ambient stílusú zenére. Olyannyira, hogy néha zavar, ha ének van benne. :)
Illetve még a Rippingtons is tetszik.
Nem is tudom... szóval bejön a jazz... asszem kezdek öregedni. :P
Quote from: Kuroi Tenshi on 2006-08-15, 02:17:27
Kéne valami rendesebb, nagyobb jazzfesztivál idehaza...
Akkor erről biztos nem hallotál még: http://www.lamantin.hu/hun/
Úgy tudom hogy ez egy elég színvonalas rendezvény. Sajnos még nem tudok tapasztalataimról beszámolni, valamilyen oknál fogva soha sem jutottam el egyikre sem... :ejj:
valami Jacques Loussier Trio -szerű zenét tudnátok ajánlani? szóval zongora, kicsit klasszikus, kicsit jazz-es, kicsit jó :szemuveges:
csak mert imádom a Satie: Gymnopédies Gnossiennes c. albumot tőlül, de már rongyosra hallgattam és ideje lenne "továbblépnem" :)
Valakit érdekel az Incognito és/vagy az Amon Tobin koncert? :)
Quote from: Fazék on 2007-03-26, 02:01:22
valami Jacques Loussier Trio -szerű zenét tudnátok ajánlani? szóval zongora, kicsit klasszikus, kicsit jazz-es, kicsit jó :szemuveges:
Még nem hallottam őket, de szerintem az Esbjörn Svenson Trio megér egy
belehallgatást. Szép zongora, (nem csak) kicsit kortárs jazz, és jó. Néha
kicsit fura. A strange place for snow van még csak meg, de már itt-ott
hallottam más számaikat is (pl a Dodge the dodo-nak is olyan egyszerű, de
szép és fülbemászó dallama van, volt is párszor a Mezzon, de nem tudom,
hogy melyik albumon van.)
Én mostanában a vadabb, disszonánsabb jazz-es zenéket keresem.
http://www.youtube.com/watch?v=RsCjj-MsBtc (http://www.youtube.com/watch?v=RsCjj-MsBtc)