Offtopic

Started by Lt. Simoan Blarke, 2006-10-23, 21:38:47

Previous topic - Next topic

motifator

Én is laikusként írom csak, de valami olyasmiről van szó, hogy vagy másfél-két éve elkezdtek esni az ingatlanárak az USA-ban. Ezzel csak annyi volt a baj, hogy előtte meg annyira emelkedtek, hogy mindenki tonnaszám vette az ingatlanokat hitelre, mert további emelkedésre számítottak. Miután leestek az ingatlanárak, ezek a hitelek sorra elkezdtek bedőlni. A hitelre ugyan ott volt fedezetnek az ingatlan, de Amerikában okos módon egy ingatlanra több jelzáloghitelt is lehet kötni egyszerre. Emellett az ingatlanárak is a béka segge alatt, így a hitelezők jó nagyokat buktak a bedőlt hiteleken. Ebből még nem is lett akkora válság, legalábbis max Amerikában. De vagy fél éve-éve bebukott néhány nagyobb kockázatitőke-alap, amitől már kezdtek megijedni a népek.
Vagy 1-1.5 hónapja már néhány nagyobb Amerikai bank/hitelbiztosító is becsődölt/összeolvadt/állami gyorssegélyre szorult. Kb. itt kezdődött a válságnak az a része, amiről most mindenki beszél. Most mindenki kapkod, pánikol, ami csak tovább erősíti a krízist, kb. itt tartunk most.
Nothing amazing happens here, and you get used to that: used to a world where everything is ordinary.
Every day we spend here is like a whole lifetime of dying slowly.

Darkstar

Quote from: Bicskei on 2008-10-30, 17:52:56
1. Valamikor régen, egy indiai kis faluban egy ember bejelentette a
falusiaknak, hogy majmokat vásárol fel, darabját 10$-ért.

2. A falusiak tudták, hogy a környéken sok a majom, elmentek hát az erdőbe összefogdosni őket.

3. Az emberünk majmok ezreit vásárolta fel, mindegyikért kifizette a beígért 10$-t. Ahogy a majmok fogyni kezdtek az erdőben, a falusiak abbahagyták az összefogdosásukat. Erre az ember bejelentette, hogy 20$-t ad egy majomért. A falusiak fellelkesültek és újra elmentek majmokat fogni.

4. A majmok csakhamar még jobban megfogyatkoztak, a falusiak hazatértek. Az ember 25$-ra emelte az átvételi árat, de már így is nagyon nehéz volt majmot fogni.

5. Erre a férfi közölte, hogy 50$-t ad egy majomért, de sürgősen el kell utaznia egy kis időre, addig egy helyettese fogja őt képviselni, aki a nevében átveszi a majmokat.

6. Amikor elutazott, a helyettese azt mondta a falusiaknak: "Nézzétek ezt sok majmot a ketrecekben, amit a főnököm vett tőletek. Eladom nektek darabját 35$-ert, és amikor az emberünk visszatér, eladhatjátok neki 50 $-ért."

7. A falusiak összeszedték minden megtakarított pénzüket, és megvették az összes majmot.

8. Ezután a falusiak soha többet nem látták sem az embert, sem a képviselőjét, csak a rengeteg majom mászkált megint a környéken, úgy, mint azelőtt.

Isten hozott a Wall Street-en...

Erről egy szó jut eszembe...
[spoiler]ZSENIÁLIS  :whoah:[/spoiler]
小野寺梓のラブリーすきぴちゃん

.Attila

#27662
Quote from: motifator on 2008-10-30, 18:17:30
Én is laikusként írom csak, de valami olyasmiről van szó, hogy vagy másfél-két éve elkezdtek esni az ingatlanárak az USA-ban. Ezzel csak annyi volt a baj, hogy előtte meg annyira emelkedtek, hogy mindenki tonnaszám vette az ingatlanokat hitelre, mert további emelkedésre számítottak. Miután leestek az ingatlanárak, ezek a hitelek sorra elkezdtek bedőlni. A hitelre ugyan ott volt fedezetnek az ingatlan, de Amerikában okos módon egy ingatlanra több jelzáloghitelt is lehet kötni egyszerre. Emellett az ingatlanárak is a béka segge alatt, így a hitelezők jó nagyokat buktak a bedőlt hiteleken. Ebből még nem is lett akkora válság, legalábbis max Amerikában. De vagy fél éve-éve bebukott néhány nagyobb kockázatitőke-alap, amitől már kezdtek megijedni a népek.
Vagy 1-1.5 hónapja már néhány nagyobb Amerikai bank/hitelbiztosító is becsődölt/összeolvadt/állami gyorssegélyre szorult. Kb. itt kezdődött a válságnak az a része, amiről most mindenki beszél. Most mindenki kapkod, pánikol, ami csak tovább erősíti a krízist, kb. itt tartunk most.

Én mást olvastam. Igaz, én indexes cikket olvastam, de elég logikusnak tűnt, amit írtak, meg ilyenben mi a frászért hazudnának. Majd megkeresem a linket, addig is a tömör változat:

Az egésznek a kezdete valóban az USA-beli ingatlanárak növekedése volt, de a cikk szerint nem az ingatlanokat kezdték el vásárolgatni. Az árak emelkedése azt jelentette, hogy a jelzáloghitellel terhelt ingatlanokra (is) újabb hiteleket lehetett felvenni, hiszen új fedezet keletkezett. Úgyhogy a bankok elkezdték jobbnál jobb ajánlatokkal bombázni az ingatlantulajokat, akik vagy fogyasztási, vagy éppenséggel befektetési céljaik érdekében fel is vették.
A bukás két vonalon is beindult. Az egyik elég egyszerű: az ingatlanárak elkezdtek valami miatt csökkenni. Ennek köszönhetően nem volt elég fedezet a hitelekre. Trükkös amerikaiak gondolom erre még jól rá is játszottak, egyre nagyobb rést kreálva a hitel és a fedezet között, aztán eltűntek. A hitel és a fedezet közti veszteséget viszi a bank, ill. annak betétesei.
A másik vonal: az okos bankosok kitaláltak egy új terméket. A befektetési jegyek alapjai az ingatlanhitelek voltak, értsd: a jegy arra játszott, hogy a hitelesek szépen törlesztik a hiteleiket, természetesen kamattal együtt. És ebből állhatott elő egy érdekes helyzet: az ingatlantulaj felvett még több hitelt, miután megnőtt a fedezete, és azt szépen befektette ilyen befektetési jegybe. A kör bezárult. Az ingatlantulaj olyan befektetési jegyet vett, ami pont az ő hitelének törlesztésére alapult. Az árak csökkenni kezdtek, a fedezet a hitelállomány alá csökkent, a hiteleket törleszteni kéne, de a pénz egy része éppen a hitelekre alapuló befektetési jegyekben van. A befektetési jegyek értéke zuhan, hiszen a hitelesek nem tudnak törleszteni, sőt mivel befektetési jegyeik értéke zuhant, ezért még kevésbé tudnak fizetni.

A hitelintézetek pedig sorra buknak, hacsak ki nem mentik őket a kormányok. Eszméletlen pénzek mennek erre (az AIG-nek asszem 73 milliárd(!!!) dollárt adtak, hogy ne bukjon be, mert a bukása szép kis láncreakciót váltott volna ki). Joggal merül fel a kérdés, hogy miért az adófizetők fizessék a hülye bankosok és a "leleményes" hitelesek marhaságát. Sajnos a nagyokat nem lehet hagyni bukni, mert rántanak magukkal mindent.

Megkeresem a cikket, ott jobban le van írva.


szerk.: ez nem az a cikk, még én sem olvastam, de érdekesnek tűnik:
http://index.hu/gazdasag/vilag/vsz080918/

kikuchiyo

Szívesen hozzászólnék a témához, de akkor jönnétek K_T-vel az élen, hogy olduvaista crackpot, meg vészmadár stb. :/
Failure is the default option

Zsiga

Quote from: kikuchiyo on 2008-10-30, 18:54:50
Szívesen hozzászólnék a témához, de akkor jönnétek K_T-vel az élen, hogy olduvaista crackpot, meg vészmadár stb. :/
(Szerinted mért van 5+ évre elég film/sorozat/anime/játék a gépemen? ;) :D)

Moha

Quote from: Darkstar on 2008-10-30, 18:24:45
Erről egy szó jut eszembe...
[spoiler]ZSENIÁLIS  :whoah:[/spoiler]
Nem tudom, nekem egész más jut róla eszembe, de inkább nem írom le...

Amúgy én csak azt nem értem, hogy ha ilyen fene nagy válság van az USA-ban, akkor miért emelkedik/emelkedett a dollár az euro-hoz és a fonthoz képest?

Egyébként utálom, hogy az USA ekkora hatással van a világgazdaságra. Valamit elcsesznek (hiszen az USA a butaság melegágya) és mi is szívunk miatta.
Meg lehet nézni: az USA-ban a sikeres, gazdag emberek nagy hányada külföldröl költözött oda.

Anno a nagy gazdasági világválságot is ők indították el... nem kéne mégegy!

Ramiz

#27666
Ma beszélgettem egy pénzügyi tanácsadó sráccal. Szerinte nincs semmilyen válság (mert válságnak az összeomlással fenyegető problémákat hívják), csak a brókerek szívnak, de aki pl. most vesz részvényt, az nem. És rövid időn belül (mint minden eddigi tőzsdekrach után) hatalmas felfutás várható.

Én nem értek hozzá, csak úgy megjegyeztem ezt a téma kapcsán. "Én csak egy taxisofőr vagyok, bazd meg!" Szerencsére egyelőre nem keresek, nem kell okoskodnom se a pénzügyi válságról, se a nyugdíjakról. szarhatok a világra, mint eddig (egyelőre...). Nagy Lebowski rulez! :whoah:
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

.Attila

Quote from: Ramiz on 2008-10-30, 22:15:13
Ma beszélgettem egy pénzügyi tanácsadó sráccal. Szerinte nincs SEMMILYEN válság, csak a brókerek szívnak, de aki pl. most vesz részvényt, az nem. És rövid időn belül (mint minden eddigi tőzsdekrach után) hatalmas felfutás várható.

Amit részvényekkel kapcsolatban fontos tudni (legalábbis egy dolog): a várakozások beépülnek a jelenlegi árfolyamba. Ha tehát felfutás várható, akkor már megtörtént volna. Voltak már esetek, amikor szerencsevadászok arra számítottak, hogy az árfolyamok esése után majd emelkedés jön, ezért bevásároltak. Aztán mégse (vagy max. az általuk által keltett kereslet miatt ideiglenesen nőtt egy picit az árfolyam), ők meg bukták a pénzüket.

Hogy mit mondanak a brókerek, azzal vigyázni kell. Sokszor ők is csak tippelgetnek, meg ha tuti tippjük lenne, azt miért árulnák el másoknak? Sőt az is elképzelhető, hogy szándékosan megtévesztő információkat közölnek. Pl. elterjesztik, hogy a részvények árfolyama majd nőni fog, erre feltámad a kereslet, ami felnyomja kicsit az árfolyamot, ők gyorsan eladják ezen a pusztán keresleti okokból drágább részvényeket, majd miután kiderül, hogy az árfolyamnövekedés mögött nincs valódi teljesítmény, az árfolyamok szépen visszaesnek. A brókerek meg szépen zsebre teszik a különbözetet.

Próféta

#27668
Quote from: Én on 2008-10-30, 03:02:38
Quote from: minuszmiki on 2008-10-30, 02:39:30
ez az ava még rondább, mint az előző. :D
Egyből beleszerettem :Kiraly:
Van köze The Corinthian-hez a Sandman képregényből?




Bicskei: :whoah: ezt csináljuk meg!
De tényleg nem sok köze van a válsághoz, inkább egy tőzsdei manipulációra hasonlít.

.Attila: én nem merném kizárólag az index.hu-ra bízni magam, bár az általad linkelt cikk meglepően alaposnak látszik, sok újat tanultam belőle. A legnagyobb poén viszont kimaradt (vagy felületesen olvastam). Szép lassan telítődött az amcsi ingatlanpiac, plusz a már nem olyan kedvező lakáshitelek miatt kevesebbek akartak vásárolni, emiatt kezdett el csökkenni az ingatlanár, de ez még egy enyhe csökkenés volt. Ám ettől csomó embernek kevesebbet ért a fedezete, mint a felvett jelzáloghitel, ők így tömegesen feladták a törlesztést, mert az ingatlan elárverezését jobban megúszták. Na, így került bombaszerűen rengeteg ingatlan egyszerre eladásra, és ez persze durván levitte az ingatlanárakat, ami visszacsatolásként tovább erősítette a hitelek felmondását, és emiatt a láncreakció miatt ment le valahogy rövid idő alatt egyharmadára (több évvel ezelőtti értékre) az ingatlanok ára.

Quote from: Moha on 2008-10-30, 21:36:26
Amúgy én csak azt nem értem, hogy ha ilyen fene nagy válság van az USA-ban, akkor miért emelkedik/emelkedett a dollár az euro-hoz és a fonthoz képest?
Érzésem szerint valahol az is benne van, hogy a HUF azért volt ilyen magas, mert sok amerikai és egyéb külföldi szívesen fektette be Magyarországon, forintban a fölösleges pénzét, és ez vitte fel kellemesen magasra az árfolyamot. Most meg elfogyott a pénzük, és kivonultak, eladták a forintjaikat (ill forintban vezetett részvényeiket és egyebet), ettől meg lement az ára. A tőzsde is azért van nagyon alacsonyan, mert hazament csomó külföldi befektető. Ráadásul ahogy én látom, a hitelpiaci válság globális, és emiatt aztán most világszerte nehezebben és drágábban lehet hitelhez jutni, mint egy éve, ráadásul szigorúbban meg akarnak győződni arról, hogy vissza tudod-e majd fizetni a hitelt. Nos, az USÁnak hiába van hatalmas költségvetési és fizetési mérlegbeli hiánya, irdatlan nagy fedezet is van mögötte, szóval ő továbbra is kap így-úgy hitelt. Magyarország kevésbé. Pont mostanában volt hír, hogy a pénzpiaci hitelek helyett az IMF-et fontolgatja már a pénzügyi vezetésünk, pedig az nem egy kellemes dolog. Ez persze most csak az állam likviditására vonatkozott. Hogy ebből hogyan lesz a HUF árfolyamingadozása, azt én már nem látom teljesen át, várjuk meg azokat, akiknek mélyrehatóbbak a makroökonómiai ismeretei.

Ramiz: szerintem is igaza van, meg nekem is ilyeneket mondtak. Ha van családilag néhány százezer forintotok, ami előre láthatólag két-három évig nem fog kelleni, akkor talán érdemes belőle OTP részvényt venni, amíg még ilyen viccesen olcsó, mert csomó külföldi befektető eladta. Nekem meg azt mondták olyanok, akikből kinézem, hogy értenek hozzá, hogy az OTP becsődölni tuti nem fog (rengeteg ember megszokásból tartja ott a pénzét, már így is ez a legszarabb bank, de ők 2% kamat esetén se vinnék el), aztán majd egyszer a távolabbi jövőben újra magas lesz az ára, és akkor meg lehet szabadulni tőle. Ismerek olyan kollegát, akik meglépte. Persze garancia nincs, tudni kell, hogy pár évig ülni fogsz a részvényeden (azt tényleg ne hidd el a brókernek, hogy hamar kijössz belőle). Meg az OTP mintha már túl lenne a mélyponton sajna, szóval lehet, hogy erről lemaradtunk :(
.Attila: ok, beépülnek az elvárások, de most jóval kevesebb pénzük van a befektetőknek, így kevésbé tudnak érvényesülni ezek az elvárások, legalábbis így érzem.

Bonus: 7 deadly sins :)

Ramiz

Quote from: .Attila on 2008-10-30, 22:26:18
Hogy mit mondanak a brókerek, azzal vigyázni kell. Sokszor ők is csak tippelgetnek, meg ha tuti tippjük lenne, azt miért árulnák el másoknak? Sőt az is elképzelhető, hogy szándékosan megtévesztő információkat közölnek. Pl. elterjesztik, hogy a részvények árfolyama majd nőni fog, erre feltámad a kereslet, ami felnyomja kicsit az árfolyamot, ők gyorsan eladják ezen a pusztán keresleti okokból drágább részvényeket, majd miután kiderül, hogy az árfolyamnövekedés mögött nincs valódi teljesítmény, az árfolyamok szépen visszaesnek. A brókerek meg szépen zsebre teszik a különbözetet.

De ez nem egy bróker, hanem más pénzének menedzseléséből élő ember. Akkor jár jól, ha te jól jársz - ilyen egyszerű. Egy ilyen cég nem tud megélni megtévesztő információk terjesztéséből. Persze nem a vakon bízás mellett érvelek.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Ramiz

12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

.Attila

#27671
Quote from: Próféta on 2008-10-30, 22:37:17
.Attila: ok, beépülnek az elvárások, de most jóval kevesebb pénzük van a befektetőknek, így kevésbé tudnak érvényesülni ezek az elvárások, legalábbis így érzem.

Ez nem így működik.
Egy részvénynek annyi az ára, amennyi a jövőbeni osztalékfizetések jelenértéke, ill. ha idővel meg kíván válni a részvénytől a tulaja, akkor az idő alatt kapott osztalékfizetések és az eladásból származó árfolyamnyereség jelenértéke (diszkontrátával számolva természetesen).
A kérdés persze az, hogy a jövőben mennyit fog érni a részvény, erre vannak várakozások (osztalékok mértéke, árfolyam várható értéke és szórása), ezért mondtam, hogy a várakozások beépülnek a jelenlegi árfolyamba.
Az, hogy effektíve kereskednek-e a részvénnyel, hosszú távon nem számít. Rövid távon pszichológiai okok miatt igen, de ez is a várakozásokhoz köthető. Ha pl. egy részvény árfolyama nő és mi nem tudjuk, hogy miért, ingert érezhetünk a részvény megvásárlására mondván, biztos nem értesültünk valamiről, nem kaptunk meg valami információt és ugye nem szeretnénk kimaradni a buliból. Az eladók meg persze érzékelik, hogy kelendő a részvény, ezért árat emelnek, feltéve, hogy ők nem várnak árfolyamemelkedést, mert ha várnának, akkor minek adnák el? Nem akarnak ők sem pénzt kidobni az ablakon.
Alapvetően az egész azon dől el, hogy ki számít árfolyamemelkedésre és ki csökkenésre.
A képlet persze nem ilyen egyszerű, van, akinek pénzre van szüksége, ezért ad el, van, aki más részvényben nagyobb lehetőséget lát (bár tkp. ez is várakozás), ezért elad a jelenlegi portfóliójából, hogy az általa ígéretesebbnek vélt papírból vegyen stb. Nagyon komplex ez a dolog, ezért nem is lehet megfejteni.

Attól meg ne aggódj, hogy a befektetőknek nincs pénze. Van, csak most amijük maradt, azt kimentették másba (pl. aranyba). Amint olyan lehetőséget látnak, aminek kockázata a kockázatvállalási hajlandóságukon belül van, mozdulni fognak.

Quote from: Ramiz on 2008-10-30, 22:44:08
Quote from: .Attila on 2008-10-30, 22:26:18
Hogy mit mondanak a brókerek, azzal vigyázni kell. Sokszor ők is csak tippelgetnek, meg ha tuti tippjük lenne, azt miért árulnák el másoknak? Sőt az is elképzelhető, hogy szándékosan megtévesztő információkat közölnek. Pl. elterjesztik, hogy a részvények árfolyama majd nőni fog, erre feltámad a kereslet, ami felnyomja kicsit az árfolyamot, ők gyorsan eladják ezen a pusztán keresleti okokból drágább részvényeket, majd miután kiderül, hogy az árfolyamnövekedés mögött nincs valódi teljesítmény, az árfolyamok szépen visszaesnek. A brókerek meg szépen zsebre teszik a különbözetet.

De ez nem egy bróker, hanem más pénzének menedzseléséből élő ember. Akkor jár jól, ha te jól jársz - ilyen egyszerű. Egy ilyen cég nem tud megélni megtévesztő információk terjesztéséből. Persze nem a vakon bízás mellett érvelek.

Akkor legfeljebb nem téveszt meg szándékosan. Ettől függetlenül, ha mindenki növekedésre számít, akkor az már beépült az árakba. Ha nem mindenki számít növekedésre, akkor ki téved és miért?

Próféta

Quote from: .Attila on 2008-10-30, 22:57:07
Quote from: Próféta on 2008-10-30, 22:37:17
.Attila: ok, beépülnek az elvárások, de most jóval kevesebb pénzük van a befektetőknek, így kevésbé tudnak érvényesülni ezek az elvárások, legalábbis így érzem.
Ez nem így működik.
Egy részvénynek annyi az ára, amennyi a jövőbeni osztalékfizetések jelenértéke, ill. ha idővel meg kíván válni a részvénytől a tulaja, akkor az idő alatt kapott osztalékfizetések és az eladásból származó árfolyamnyereség jelenértéke (diszkontrátával számolva természetesen).
Csak a vita kedvéért: amit mondasz, az valószínűleg igaz (persze nem a hirtelen fel-le ingadozásokra, hanem mondjuk néhány hetes átlagra), de most nehéz hitelt szerezni, magasak a hitelkamatok, így magasabb kamattal diszkontálva ugyanakkora jövőbeli nyereség kevesebbet ér jelenértéken egy befektetési bank számára. Magyarul szvsz lehetséges, hogy annak ellenére legyen most alacsony az ára, hogy többé-kevésbé stabil bevételre lehet számítani. Ismétlem, csak a vita kedvéért, és természetesen totál laikus vagyok :)



Más.
Kaptam postai készpénzkifizetési utalványon 200Ft-ot a Coca-Cola Magyarországtól. Na ki találja ki, miért?  :hopp:

kikuchiyo

fucking shit. elkezdett fájni a torkom. There goes my weekend.

Quote from: Ramiz on 2008-10-30, 22:15:13
Ma beszélgettem egy pénzügyi tanácsadó sráccal. Szerinte nincs semmilyen válság (mert válságnak az összeomlással fenyegető problémákat hívják)

Ja, tényleg nem fenyeget összeomlással a helyzet, minden szép és jó...
Failure is the default option

.Attila

Quote from: Próféta on 2008-10-30, 23:14:28
Quote from: .Attila on 2008-10-30, 22:57:07
Quote from: Próféta on 2008-10-30, 22:37:17
.Attila: ok, beépülnek az elvárások, de most jóval kevesebb pénzük van a befektetőknek, így kevésbé tudnak érvényesülni ezek az elvárások, legalábbis így érzem.
Ez nem így működik.
Egy részvénynek annyi az ára, amennyi a jövőbeni osztalékfizetések jelenértéke, ill. ha idővel meg kíván válni a részvénytől a tulaja, akkor az idő alatt kapott osztalékfizetések és az eladásból származó árfolyamnyereség jelenértéke (diszkontrátával számolva természetesen).
Csak a vita kedvéért: amit mondasz, az valószínűleg igaz (persze nem a hirtelen fel-le ingadozásokra, hanem mondjuk néhány hetes átlagra), de most nehéz hitelt szerezni, magasak a hitelkamatok, így magasabb kamattal diszkontálva ugyanakkora jövőbeli nyereség kevesebbet ér jelenértéken egy befektetési bank számára. Magyarul szvsz lehetséges, hogy annak ellenére legyen most alacsony az ára, hogy többé-kevésbé stabil bevételre lehet számítani. Ismétlem, csak a vita kedvéért, és természetesen totál laikus vagyok :)

A diszkontrátát minden szereplő magának dönti el, hogy mennyi.
A befektetési bankok csak egy részét képezik az egésznek, bár tény, elég nagy részét. Mondjuk fogalmam sincs, mi alapján határozzák meg ők a saját diszkontrátájukat.
A diszkontráta mellett viszont nem szabad megfeledkezni más tényezőkről: kockázat és likviditás. Ezek nélkül a várható hozam értelmezhetetlen. A jelenlegi helyzet mellett a befektetések úgy általában véve kockázatosabbak lettek, a magasabb kockázatért cserébe természetesen mindenki magasabb várható hozamot kér. Azaz nő a diszkontráta, tehát ennyiben igazad lehet. De ez max. oda vezet, hogy csökkennek az árfolyamok (mivel a jövőbeni várakozások kockázatosabbak, a várható hozam pedig vagy nem változott, vagy egyenesen csökkent). Van kivétel, lásd VW részvények ára felszökött, mert ott jók a várakozások. Tehát pénz van, ha jó lehetőség is adódik (valahol jók a várakozások), akkor oda azonnal befektetnek.

Egyébként nem csak a bankoktól lehet pénzhez jutni. Értékpapír-kibocsátással is likviditáshoz lehet jutni, tehát nem csak a bankok döntik el, mennyibe kerül pénzhez jutni. Csak a banki hitelnek van számos előnye.

Makos

#27675
Ezt az oldalt én nem olvasom végig fáradtan meg álmosan. Valahogy a tömör szöveg ilyenkor az agyamra tud menni :D
Quote from: kikuchiyo on 2008-10-30, 23:29:19
fucking shit. elkezdett fájni a torkom. There goes my weekend.

Quote from: Ramiz on 2008-10-30, 22:15:13
Ma beszélgettem egy pénzügyi tanácsadó sráccal. Szerinte nincs semmilyen válság (mert válságnak az összeomlással fenyegető problémákat hívják)

Ja, tényleg nem fenyeget összeomlással a helyzet, minden szép és jó...

Aha olyan szép hogy már megint szép kis államadósságunk lesz.... :ejj:
Na de én meg végképp nem kezdek el politizálni :D

Torokfájást meg ne is emlegesd...örülök hogy nekem elmúlt kb 1,5 hónap után ::)

Dreamcleaver

Quote from: .Attila on 2008-10-30, 22:26:18
Quote from: Ramiz on 2008-10-30, 22:15:13
Ma beszélgettem egy pénzügyi tanácsadó sráccal. Szerinte nincs SEMMILYEN válság, csak a brókerek szívnak, de aki pl. most vesz részvényt, az nem. És rövid időn belül (mint minden eddigi tőzsdekrach után) hatalmas felfutás várható.
Amit részvényekkel kapcsolatban fontos tudni (legalábbis egy dolog): a várakozások beépülnek a jelenlegi árfolyamba. Ha tehát felfutás várható, akkor már megtörtént volna. Voltak már esetek, amikor szerencsevadászok arra számítottak, hogy az árfolyamok esése után majd emelkedés jön, ezért bevásároltak. Aztán mégse (vagy max. az általuk által keltett kereslet miatt ideiglenesen nőtt egy picit az árfolyam), ők meg bukták a pénzüket.

Hát a MOL pl pár napja a béka segge alatt volt és most emelkedik. Szal aki annó vett az jól járt. De (in b4 összeesküvés elmélet) még azt is el tudom képzelni, hogy mesterségesen vitték le ennyire, mert egy rakat nagyrészvényes pont a zuhanás előtt adta el a részvényeit, hogy majd jó olcsón visszavásárolhassa őket.

"But there's no sense crying
over every mistake
You just keep on trying
till you run out of cake"
- GLaDOS

Member

Quote from: Tokyotosho
Lol.

Makos


.Attila

Quote from: Dreamcleaver on 2008-10-31, 00:06:19
Quote from: .Attila on 2008-10-30, 22:26:18
Quote from: Ramiz on 2008-10-30, 22:15:13
Ma beszélgettem egy pénzügyi tanácsadó sráccal. Szerinte nincs SEMMILYEN válság, csak a brókerek szívnak, de aki pl. most vesz részvényt, az nem. És rövid időn belül (mint minden eddigi tőzsdekrach után) hatalmas felfutás várható.
Amit részvényekkel kapcsolatban fontos tudni (legalábbis egy dolog): a várakozások beépülnek a jelenlegi árfolyamba. Ha tehát felfutás várható, akkor már megtörtént volna. Voltak már esetek, amikor szerencsevadászok arra számítottak, hogy az árfolyamok esése után majd emelkedés jön, ezért bevásároltak. Aztán mégse (vagy max. az általuk által keltett kereslet miatt ideiglenesen nőtt egy picit az árfolyam), ők meg bukták a pénzüket.

Hát a MOL pl pár napja a béka segge alatt volt és most emelkedik. Szal aki annó vett az jól járt. De (in b4 összeesküvés elmélet) még azt is el tudom képzelni, hogy mesterségesen vitték le ennyire, mert egy rakat nagyrészvényes pont a zuhanás előtt adta el a részvényeit, hogy majd jó olcsón visszavásárolhassa őket.

Ha az lenne a tapasztalat, hogy zuhanás után sosem emelkedik, akkor nem venné senki ;)
Az utóbbi napokban fel-le szaladgálnak az árak, tehát aki mondjuk 1 hete vett, az ma ugyanott áll. Ha pár napja vette, akkor most drágábban adhatta volna el.
Rövid távon a piaci szereplők pszichológiája is játszik, ezért rövid távon az árfolyamok mindig nagyobb relatív szórást mutatnak. Így okosan játszva rövid távon lehet nagy pénzeket leakasztani. Ez viszont eléggé lutri játék, meg nem kispályásoknak van.

Draconire


Én

#27681
Dejó, nyolckor kelek
Bár, az 5 óra alvás, amúgy se nagyon alszom többet :P
@Próféta: -ról nyúltam, nem tudom

Moha

Quote from: Próféta on 2008-10-30, 22:37:17
Ha van családilag néhány százezer forintotok, ami előre láthatólag két-három évig nem fog kelleni, akkor talán érdemes belőle OTP részvényt venni, amíg még ilyen viccesen olcsó, mert csomó külföldi befektető eladta. Nekem meg azt mondták olyanok, akikből kinézem, hogy értenek hozzá, hogy az OTP becsődölni tuti nem fog (rengeteg ember megszokásból tartja ott a pénzét, már így is ez a legszarabb bank, de ők 2% kamat esetén se vinnék el), aztán majd egyszer a távolabbi jövőben újra magas lesz az ára, és akkor meg lehet szabadulni tőle.
Én sokszor gondolkoztam már azon, hogy veszek pár részvényt, olyan "próba-szerencse" alapon, de igazából elég szép alaptőke kellene ahhoz, hogy belátható időn belül normális hasznot szerezzen rajta az ember. Amúgy az OTP szerintem se fog becsődölni. Nem tudom, miért lenne a legszarabb bank, nekem eddig nem volt komolyabb gondom velük, K&H-val anno többet szívtam. A kamat meg úgyis mindenhol nevetségesen alacsony. Semmit nem keresel rajta, hacsak nem milliókat kötsz le.

Én azt sajnálom, hogy nyáron a kirándulás után a maradék pénzemből nem váltottam dollárt. Most szép haszonnal lehetett volna visszaváltani. Így csak azt a Ben Franklint tudtam beváltani, ami már vagy 2 éve itt volt a fiókomban... :hopp:

.Attila

Valakitől azt hallottam, hogy 500ezer Ft az az összeg, aminél már érdemes részvénybe fektetni.

Az OTP pedig már csak azért sem fog becsődölni, mert úgysem hagynák. Ahhoz túl fontos gazdasági szereplő. Ha veszélybe kerülne, kimentené az állam, ill. a többi szereplő (más bankoknak sem érdeke, hogy az OTP becsődöljön).

Lythis

Quote from: Próféta on 2008-10-30, 22:37:17
Pont mostanában volt hír, hogy a pénzpiaci hitelek helyett az IMF-et fontolgatja már a pénzügyi vezetésünk, pedig az nem egy kellemes dolog. Ez persze most csak az állam likviditására vonatkozott. Hogy ebből hogyan lesz a HUF árfolyamingadozása, azt én már nem látom teljesen át, várjuk meg azokat, akiknek mélyrehatóbbak a makroökonómiai ismeretei.
Amennyire én tudom, csodás kis országunk vezetősége már megegyezett az IMF-el valami 10 milliárdos tőkeinjekcióról, illetve emellett kapunk még valami 5-6 milliárdnyi eu támogatást is, és ez elég ahhoz, hogy stabilizálja a forintot. Válság meg tényleg nincs, csak az eurót egyszercsak 270-ért tudtam venni, amikor előtte 240 körül volt. Evvel még nem is lett volna akkora baj, mert van ilyen, hogy esik a forint, de amikor másnap 280 volt, akkor azért az ember elkezd gondolkodni, hogy mégis milyen mértékű ez az esés.
Egyébként magashomlokú hozzáértő bácsik nyilatkozták azt is, hogy reális válság nincs, ez mindössze értékpapír piac téren ilyen súlyos, a reálgazdaság meg sem érezte. Mások meg pont azt mondják, hogy olyan vészes a helyzet, hogy a reálgazdaságot is menteni kell.
Ja, de lemaradt a lényeg. Az IMF a megállapodás keretében 300 milliárd dolláros költségcsökkentést vár el az államtól a segélyért cserébe. Ezt a közszféra 13-adik havi nyugdíjának felezése (netán eltörlése), illetve ha jól rémlik, akkor a bérek befagyasztása révén óhajtja elérni a kormány. Legalábbis nekik ez a tervük rá. Persze jelezték azt is, hogy nyitottak más megoldásokra is - csak gondolom senki nem prezentált nekik egyet.
Az OTP meg tényleg nem fog becsődölni (sajnos).

chilip

tök jó, holnap november és kinn 20 fok van napon, 18 árnyékban :) mostmár télleg csak csapadékos meg száraz időszak van nálunk :D

Moha

Quote from: chilip on 2008-10-31, 12:18:26
tök jó, holnap november és kinn 20 fok van napon, 18 árnyékban :) mostmár télleg csak csapadékos meg száraz időszak van nálunk :D
Pár év és mediterrán ország leszünk... unokáink már azt sem fogják tudni, mi az a hó... :ejj:

Én

De jó nekik, fukk hó

.Attila

Quote from: Lythis on 2008-10-31, 12:03:49
Egyébként magashomlokú hozzáértő bácsik nyilatkozták azt is, hogy reális válság nincs, ez mindössze értékpapír piac téren ilyen súlyos, a reálgazdaság meg sem érezte.

Bullshit.
Mondják ezt a friss 20ezer magyar munkanélkülinek, csak hogy egy példát említsünk.

Lythis

Quote from: .Attila on 2008-10-31, 12:53:00
Quote from: Lythis on 2008-10-31, 12:03:49
Egyébként magashomlokú hozzáértő bácsik nyilatkozták azt is, hogy reális válság nincs, ez mindössze értékpapír piac téren ilyen súlyos, a reálgazdaság meg sem érezte.

Bullshit.
Mondják ezt a friss 20ezer magyar munkanélkülinek, csak hogy egy példát említsünk.
mivel ezt leközölték újságban, asszem mondhatjuk, hogy megtették.



Egyébként ma tényleg jó idő van.