Main Menu

Linux help

Started by jettmoress, 2006-12-12, 18:54:58

Previous topic - Next topic

Milyen operacios rendszer van a gepeden

Windows (es ez jo nekem)
Windows (de szeretnek valami mast pl Linux)
Linux
Windows es Linux is

Próféta

#60
Egyetértek az engem jól beelőző Draconire-rel, az az xorg.conf elég hiányos. Bár nem tökéletesen biztos, hogy ez Fazék problémáinak gyökere, de szvsz elég valószínű. Ez most vagy az X.Org hibája (szvsz kevéssé valószínű), vagy az Ubuntusok voltak hanyagok (ilyen előfordul), vagy az ATI driver QUALITY (ez sajnos nagyon is lehet), esetleg a monitorod nagyon egzotikus; mindenesetre valami nyilvánvalóan nincs rendjén.

Monitor szekció nálam:
Section "Monitor"
Identifier "Generic Monitor"
Modelname "Custom 1"
  modeline  "640x480@60" 25.2 640 656 752 800 480 490 492 525 -vsync -hsync
  modeline  "800x600@56" 36.0 800 824 896 1024 600 601 603 625 +hsync +vsync
  modeline  "800x600@60" 40.0 800 840 968 1056 600 601 605 628 +hsync +vsync
  modeline  "1024x768@60" 65.0 1024 1048 1184 1344 768 771 777 806 -vsync -hsync
  modeline  "1280x960@60" 102.1 1280 1360 1496 1712 960 961 964 994 -hsync +vsync
  modeline  "1280x1024@60" 108.0 1280 1328 1440 1688 1024 1025 1028 1066 +hsync +vsync
Gamma 1.0
EndSection
Nálad:
Section "Monitor"
Identifier "Általános monitor"
Option "DPMS"
EndSection


Screen szekció nálam:
Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device "Generic Video Card"
Monitor "Generic Monitor"
Defaultdepth 24
SubSection "Display"
Depth 24
Virtual 1280 1024
Modes "1280x1024@60" "1280x960@60" "1024x768@60" "800x600@60" "800x600@56" "640x480@60"
EndSubSection
EndSection
Nálad: Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device "ATI Technologies Inc RV350 [Mobility Radeon 9600 M10]"
Monitor "Általános monitor"
DefaultDepth 24
SubSection "Display"
Modes "1400x1050"
EndSubSection
EndSection


Az xorg csomag újrakonfigurálása (amit Draconire linkelt) remélhetőleg egy járható út, csak elég hosszú: mindenféle billentyűzet-adatokat megadni, stb; ezek nagy része azért emlékeim szerint sima enter-rel átugorható.

Egy másik lehetőség (vérmérséklettől függően talán csak akkor ajánlanám, ha az előző nem segít), hogy kézzel beletúrsz az xorg.conf-ba. Itt egy howto/problémamegoldó-gyűjtemény: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=83973 (megj: ha azért van valami grafikus felületed, akkor nano helyett gedit-et javaslok a szerkesztéshez)
Itt is írnak ilyesmit, pl. hogy logból hogyan lehet modeline információkat kitermelni: http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/books/handbook/x-config.html

Egy utolsó ötlet, hogy az "ati" nevű, közösségileg fejlesztett driver helyett kipróbálhatod az ATI saját (szintén QUALITY) driverét, az fglrx-et.


Fazék

köszönöm a kimerítő segítséget, de "sajnos" a probléma magától megjavult. most hogy bekapcsoltam a gépet, a legutóbbi beállítással indult el, vagyis 640x480-ban, és amint visszaraktam 1400x1050-re, immár nincsen meg a +láthatatlan sáv, és tudom módosítgatni is a felbontást és korrektül lereagálja.
de ha mégis újra jelentkezne a probléma, akkor már legalább lesz kiindulópontom, köszönöm még egyszer  :merci:

Flaser

#62
Quote from: Fazék on 2008-01-28, 14:45:08
kicsit tetülassú tud lenni még ezen a gépen is ez az ubuntu sajnos.
pl most gyorsabban gépelek, mint írni tudná... ez azért ME alatt normálisabban megy... szóval a többi gépre inkább nem rakom föl, marad az ME, azt kell valahogy gatyába ráznom, amennyire tudom...

Én még tovább mennék, s elgondolkodnék egy másik disztribúció használatán.
A Damn Small Linux-ot pl. direkt "elavult/gyenge" gépekre fejlesztik, azaz nagyon széles a hardver támogatása, s elvileg kevés erőforrást eszik.

(Én láttam már futni P1-eseken is).

PS.: A topicba jobban beleolvasva, valsz. nem ez kell neked, de még öregebb gépekre még jó lehet, ha van ilyennel dolgod.
"Logically sound? How laughable. The only thing that people use logic for is to see what they want to see and disregard what they do not."

Kuroi Tenshi

Quote from: Flaser on 2008-02-08, 08:58:45
A Damn Small Linux-ot pl. direkt "elavult/gyenge" gépekre fejlesztik, azaz nagyon széles a hardver támogatása, s elvileg kevés erőforrást eszik.

(Én láttam már futni P1-eseken is).

PS.: A topicba jobban beleolvasva, valsz. nem ez kell neked, de még öregebb gépekre még jó lehet, ha van ilyennel dolgod.
Annyit azért hozzátennék, hogy a DSL nem annyira gépekre, mint
eszközökre készült. Pl régi kis pendrivera írható, és akkor evvel lehet
egy rossz/vírusos gépet bootolni és le/átmenteni róla azt, ami még
menthető. Szóval a nagyon kicsi mérete (volt régen <50MB-os verzió
is, ha jól tévedek) miatt hardveres kompatibilitása csak az alapra
törekszik, GUI nincs vagy minimális - egy egységsugarú júzer pedig
falra mászna a parancssoroktól.

Fazék

#64
hát ez egyre mókásabb...
ubuntu induláskor megint a láthatatlan extra sávos asztalt hozza be (minden egyes újraindítás után). de most már engedi, hogy változtassam a felbontást, így átállítom akármire és 1400x1050-re utána, akkor rendbejön a lelkivilága. annyi csupán, hogy totál hülye módon elszórta az eszköztárakon az ikonokat. mint azt láthatjátok a mellékelt képen
egyszerűen nem értem, hogy miért szórakozik velem... tippek?

Próféta

Quote from: Fazék on 2008-02-09, 00:32:05
hát ez egyre mókásabb...
ubuntu induláskor megint a láthatatlan extra sávos asztalt hozza be (minden egyes újraindítás után). de most már engedi, hogy változtassam a felbontást, így átállítom akármire és 1400x1050-re utána, akkor rendbejön a lelkivilága. annyi csupán, hogy totál hülye módon elszórta az eszköztárakon az ikonokat. mint azt láthatjátok a mellékelt képen
egyszerűen nem értem, hogy miért szórakozik velem... tippek?
Azért mert gonosz, és szivatni akar.
Az átmászó vezérlőket kézzel a helyükre húzhatod, bár gondolom erre magad is rájöttél. Meg arra is, hogy ez valószínűleg nem tartós.

A fenti hosszú postomhoz képest annyi újdonságot tudok mondani, hogy megnéztem a bugtrackert: https://bugs.launchpad.net/ubuntu
screen + size kulcsszavakra keresve találtam egy ilyet: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/xorg/+bug/156550
Ez egy olyan bug, ami a  Gutsyval (ez a 7.10 kódneve) jött be, és pont az ellenkezője annak, amit te tapasztalsz, vagyis a GNOME a képernyő egy kis részén rendezkedik be. Alul okos emberek spekulálgatnak az okáról (a GNOME egy fantom másodlagos képernyő méretét olvassa be?), és írnak megoldási javaslatokat, ami valakinél be is vált. Ha nem jó, nyugodtan keresgélj más hibajelentéseket.

Mondjuk eléggé máshogy néz ki a bepostolt xorg.conf, mint a Tied, szóval mérget se vennék arra, hogy nálad is ez lesz a megoldás. De már csak azért is érdemes elolvasnod, mert előkerülnek olyan eszközök, amiket én nem ismertem (xrandr, xdpyinfo).

Még egy kósza ötlet: amikor épp rossz a dolog (meg amikor épp nem), nyiss egy gconf-editort (akár parancssorból, akár menüből, asszem Configuration Editor). desktop/gnome/screen alatt mi van?

Fazék

#66
Quote from: Próféta on 2008-02-09, 02:02:03Az átmászó vezérlőket kézzel a helyükre húzhatod, bár gondolom erre magad is rájöttél. Meg arra is, hogy ez valószínűleg nem tartós.
természetesen ez volt az első amit megpróbáltam, de fogalmam sincs hogy lehet odébbhúzni ezeket. a szokásos rákatt és elhúz onnan máshova módszer nem működik, ragaszkodnak a helyükhöz.
szerk: áhá! szóval zárolás a panelhez mellől ki kék venni a pipát egyesével! azt hittem xp-szerűen az összesre vonatkozóan van ilyen opció egybe :)

a többit meg most nem tudom kipróbálni, mert már olvasása közben is majd leragadt a szemem, hát még a kivitelezéstől milyen messze állok :D
de azért köszi a segítséget, holnap ránézek :)

Fazék

#67
linux alá milyen icq/msn klienst javasolnak? (lehetőleg tudja mindkettőt egy program)

szerk: eddig a Pidgin-t és a Licq-t találtam. további ötletek? illetve ezek mennyire jók?

Próféta

#68
Quote from: Fazék on 2008-02-10, 13:06:49
linux alá milyen icq/msn klienst javasolnak? (lehetőleg tudja mindkettőt egy program)

szerk: eddig a Pidgin-t és a Licq-t találtam. további ötletek? illetve ezek mennyire jók?
Én Pidgint (régi nevén GAIM) használok nap mint nap. Tényleg, véletlenül nem rakja fel az Ubuntu alapból? Mindenesetre repositorykban benne van.
Tud MSN-t, ICQ-t, Google Talk-ot, AIM, IRC, stb, stb.

Nem tökéletes, nem tud minden MSN-es/akármilyenes multimédia szolgáltatást, de az alapfunkciókra jó.
(A Pidginnél sokkal teljeskörűbb szolgáltatást nyújt a Kopete, ráadásul szebb is, de van egy idegesítő bugja, amit remélem egyszer javítanak).

Edit: Licq-et még nem próbáltam.



Ubuntu programtelepítés tipp: a legjobb barátod nem a google, hanem a csomagkezelő. Először mindig a repositorykban nézz körül.

Indíts egy Synaptic csomagkezelő GUI-t (vagy helyette a kedvenc GUI-dat, vagy felőlem akár parancssorosan). Search description/name-re, beírod, hogy irc icq. Kilistáz egy csomó csomagot, amelyeknek ez megtalálható a leírásában. Ebből néhányról kapásból látszik, hogy csak valami alapozó dolog, osztálykönyvtár, vagy téves találat, de lesz 3-4 program is. Ha az ubuntu team szereti őket, rak melléjük kis ikont is. Megnézegeted őket, elolvasod a leírást, aztán amelyik tetszik, azt bepipálod (ha más csomagokra épít, azok is automatikusan bepipálódnak). Utána folytathatod a "bevásárlókörütadat" egyéb programokért, aztán ha végeztél, akkor apply, és felrakja a kiválasztott csomagokat. Ugyanitt lehet eltávolítani, stb.

Ha valamit a hivatalos repositoryból, csomagkezelővel raksz fel, annak egyrészt az az előnye, hogy (remélhetőleg) jól fog Ubuntu alatt működni, másrészt (valamekkora gyakorisággal / reakcióidővel) tolja a feneked alá a frissítéseket az adott programhoz (kb. Windows Update, de nem csak biztonsági frissítéseket hoz, és rengeteg programhoz).

Edit2: van valami Add/remove programs is, egyszerűsített felülettel.

Fazék

tényleg telepítve volt, köszi! :merci:

Fazék

#70
ubuntu-nak szeretnék búcsút inteni ezen a benti gépen.
kérdés: ha simán paragon partition manager-rel megszűntetem a linux partíciókat, és visszacsatolom eggyé az egészet a windows-nak, akkor működőképes Windows-om/gépem lesz utána?

eltávolítás fő oka: továbbra is tetülassú a böngészés, és még csak nem is a flash és társairól van szó, hanem már pl a rengeteg rohadt mozgó smiley új post írásánál is... (és persze a társaság még többet szavazott meg, szuper :rolleyes:)

Zsiga

Quote from: Fazék on 2008-02-12, 13:20:23
ubuntu-nak szeretnék búcsút inteni ezen a benti gépen.
kérdés: ha simán paragon partition manager-rel megszűntetem a linux partíciókat, és visszacsatolom eggyé az egészet a windows-nak, akkor működőképes Windows-om/gépem lesz utána?

eltávolítás fő oka: továbbra is tetülassú a böngészés, és még csak nem is a flash és társairól van szó, hanem már pl a rengeteg rohadt mozgó smiley új post írásánál is... (és persze a társaság még többet szavazott meg, szuper :rolleyes:)
Én anno (4-5 éve kb.) pont így takarítottam le egy linuxot és nem volt semmi probléma. Illetve egy fixmbr kellett asszem hogy a linuxos bootloader is elmenjen a fenébe.
Izgőmozgó smiley-k ellen meg kapcsold ki a gifek animálását a browserben. :)

Próféta

Quote from: Zsiga on 2008-02-12, 13:40:04Illetve egy fixmbr kellett asszem hogy a linuxos bootloader is elmenjen a fenébe.
Volt már a WinME-hez is fixmbr?

Fazék

Quote from: Zsiga on 2008-02-12, 13:40:04
Izgőmozgó smiley-k ellen meg kapcsold ki a gifek animálását a browserben. :)
de ha ME alatt ez rendesen működik, és böngészésen, szövegszerkesztésen kívül semmi egyébre nem használjuk azt a gépet, akkor sztem fölösleges az ubuntu alatt kompromisszumokkal szenvedni, mint hogy simán ME-t elviselni a jópár hibájával, de legalább gyors viszonylag

teszek vele egy próbát. adatmentés megvolt, ha nem jön össze, akkor legfeljebb újrarakom az ME-t, nem vészes az se :)

Próféta

Tényleg, xubuntu?
Illetve ha csak a broser sebessége zavaró, akkor firefox helyett pl. swiftfox.
De persze az is egy stratégia, hogy ami nem romlott el, azt ne próbáld megjavítani, és marad az ME :)

Selmo

Quote from: Próféta on 2008-02-12, 13:50:05
Volt már a WinME-hez is fixmbr?
Hogyne, már 5-ös DOS óta van. fdisk /mbr ;)

A tökéletesség unalmas.

necrologist

kinit: name_to_dev_t(/dev/disk/by-uuid/(xyz...)) = sda2(8,2)
kinit: trying to resume from /dev/disk/by-uuid/(xyz...)
kinit: no resume image, doing normal boot...

ez elött usplash nyafog hogy nem tud 1280x1024-be majd 1152xvlamibe tölteni, aztán betölt 1024x768-ba sikeresen (annak ellenére hogy a konfigban 1280x800-ra van beállítva)

ez után elvileg be kéne bootlolnia kubuntunak (7.10, 2.6.22-14-generic, nvidia driver, 1280x800as felbontással notin)
helyette kapok egy parancssort, login után pedig startx, utána meg blank screen resetig

"sudo fdisk -l | grep swap
sudo vol_id -u /dev/(swap)

UUID must be the same in

/etc/initramfs-tools/conf.d/resume

sudo update-initramfs -u"

megvolt és rendben, de a hiba nem szűnt meg

a hiba egyébként sima adept-updater használata után követezett be egy ~3 órás rendszeren, ami full üres és még teljesen "default"
adept egyébként nem tudott sikeresen updatelni logot már nem tudom megnézni de valamilyen tzdata2007 vagy hasonló nevű csomag akasztotta meg az updatet folyamatosan(ugy hogy ő nincs is a csomaglistában és nem jelöltem frissítésre, csak valamelyik másik csomag kérte), illetve kernel update-ről hallani sem akart, azokat a csomagokat azonnal visszadobta dpkg valami miatt

amit még nem próbáltam és gyanús, hogy swapet lehet hogy nem mountolja alapból valami csoda folytán, ennek még utána kell néznem

addigis ha valakinek volt már ilyen hibája vagy tudja mi lehet erre a megoldás ne kíméljen légyszives
:comp: Microsoft :comp:
:confused: Kubuntu :confused:

Próféta

Pont ilyen hibám nem volt.

Az első hibaüzenet gyanúm szerint csak annyi, hogy nincs hibernált image. Vagy nem találja a swapet. Lehet, hogy ennek nincs köze a hibához, csak épp ezt látod utoljára?

Ha update okozta a hibát, akkor az update előtti xorg.conf, kdm beállítások megvannak az aktuális mellett backup fájlban. Megpróbálhatod esetleg parancssorból visszaállítani őket. (de azért legyen az új is lemásolva)

Gugliztam, valahol a kommentekben írnak olyat, hogy az üres képernyő két percig tart csak, hátha :)
APT-hez felvettél valami nemstandard repositoryt? Vagy nem a gutsy-updates, stb. van benne?
tzdata: http://packages.ubuntu.com/gutsy/tzdata http://packages.ubuntu.com/gutsy-updates/tzdata

Quote from: necrologist on 2008-02-22, 10:53:37
Microsoft  :uzi: :comp:
:confused: Kubuntu  :uzi: :comp:
fix'd

White SeeD

Közel egy hónapja raktam fel az irodai gépekre az ubuntut.
Ez a rendszer maga az isten :jee:
Beraktam a lemezét, 15 percre rá teljesen felrakta magát, az összes eszközt felpakolta teljesen autón, tökéletesen használatra készen.
Ami nem volt fenn, arra rákérdezett, rányomtam hogy igen, és már le is szedte a megfelelő helyről a netről, instalálta és kész.
Az egyedüli gondom a nyomtató. mp210-es, túl újj típusú és a canon sz@r drivert adott ki linuxra... (meg windozra is), így ott kénytelen voltam az mp160-asra beállítani, de ezzel is megy. Egyetlen gond vele, hogy ragaszkodik a 600*600as nyomtatáshoz. Remélem mielőbb kidobnak egy normál drivert hozzá :smile:
Csak ajánlani tudom mindnekinek.
Eredeti windóz 7 aktiválások száma: 6

Makos

Én nemrég töltöttem le a Linux Blacktrack-et.
Még nem próbáltam ki de valaki ismeri esetleg? (mondjuk én tom mire lehet használni csak nem szeretnék éveket eltölteni azzal hogy magamtól rájövök mindenre :D )

Próféta

Quote from: Makos on 2008-02-27, 17:32:01
Én nemrég töltöttem le a Linux Blacktrack-et.
:confused:
Backtrack?

Makos

#81
Quote from: Próféta on 2008-02-27, 17:38:00
Quote from: Makos on 2008-02-27, 17:32:01
Én nemrég töltöttem le a Linux Blacktrack-et.
:confused:
Backtrack?

Upsz télleg XD
BackTrack


Edit:
Hmm belenéztem :) Egész jól néz ki :D
Csak meg kell tanulni kezelni és retteghet az aki felhúz és windows-a van XD

necrologist

Linux alatt videoszerkesztés, erről tud valaki valami jót mondani?
Kino-t próbáltam meg Pitivit de egyik sem az amit kersek, kb valami sony vegas kaliberű dolog kellene (nem az effektek hanem a több sáv és mindenféle formátum kezelése a fontos)
+kicsit off de mkv-ből ki kell "nyerni" valahogy a videósávot mielött elkezdenék vele dolgozni vagy megeszik egyben is a szerkesztők?

MB

Amit közelebről láttam, az az Avidemux, meg a Lives.
Az Avidemux kódolt avi anyagon dolgozik, és csak akkor enkódol, ha a vágás megköveteli. (Bár ez a kb. 2 évvel ezelőtti verzióban általában összeomlással végződött. :D)
A Lives meg mindent (Mármint mindent amit az mplayer visz) enkódol JPG képekbe , ami miatt elég lassú egy-egy állomány megnyitása, viszont rugalmasabban szerkeszthető.
Valódi töbsávos szerkesztőről nem tudok, de pl a Lives-al meg lehet nyitni több állományt, vagy állomány részletet, és utána lehet dobálózni a képkockákkal közöttük, szóval kellő kitartással elvileg össze lehet fabrikálni vele egy AMV-t. (Gondolom erre kell)

"mkv-ből ki kell "nyerni" valahogy a videósávot mielött elkezdenék vele dolgozni..?"
Szerkesztője válogatja. 

Próféta

A fórumokon mindenféle Cinerellát meg Blendert szoktak emlegetni, de ettől a témától én nagyon távol vagyok.

motifator

A blender egy 3d modellező/animáló progi. Olyan, mint a 3dsmax vagy a maya vagy a lightwave, csak persze butább és bugosabb. Screenshotok alapján a cinerella vagy a lives kell neked szerintem.
Quote from: necrologist on 2008-04-07, 12:51:53
+kicsit off de mkv-ből ki kell "nyerni" valahogy a videósávot mielött elkezdenék vele dolgozni vagy megeszik egyben is a szerkesztők?
Bár nem teljesen ez volt a kérdés, de ha mkv-ből bármit is ki kell "nyerni" :), akkor mkvtoolnix
Nothing amazing happens here, and you get used to that: used to a world where everything is ordinary.
Every day we spend here is like a whole lifetime of dying slowly.

Selmo

Quote from: motifator on 2008-04-08, 14:55:57
Bár nem teljesen ez volt a kérdés, de ha mkv-ből bármit is ki kell "nyerni" :), akkor mkvtoolnix
Ez még mindig MKV készítésére való. Kinyeréshez mkvextract kell.

A tökéletesség unalmas.

motifator

Tudtommal az mkvextract része az mkvtoolnix-nak, nem?   :confused:
Nothing amazing happens here, and you get used to that: used to a world where everything is ordinary.
Every day we spend here is like a whole lifetime of dying slowly.

Selmo

Quote from: motifator on 2008-04-08, 16:49:21
Tudtommal az mkvextract része az mkvtoolnix-nak, nem?   :confused:
De, csak félreérthető voltam, - mert alapból ugye nem tesz ki neki ikont, csak az infora, meg az összefűzésre -  javaslok GUI-t az extract mellé, úgy kicsit egyszerűbb használni.

A tökéletesség unalmas.

necrologist

köszi az infokat
mkvextractot megtaláltam meg avidemuxot is, edithez meg kdenlive-ot próbálgatom, az tűnik a legkorrektebbnek + audacity a hangsávokhoz
(perpill mp4box-xal hadakozok a kitömörített h264es raw videót nem akarja megenni és aviba konvertálni)

egyéb, valakinek van ötlete hogy miért csúszik szét időnként a szkennelt kép?
(xsane, hp 4470c, a4 és b5, a kép jobb oldaláról levágódik egy ~50pixel széles csík és átkerül a balra kb 10-20 alkalmanként 1x)
annyira nem fontos kérdés mert kibirom azt az +1 szkennelést inkább kiváncsiság....

off: két sörért valaki nem szkennel be két könyvet (~200+200 oldal) holnap reggelig? :)