Miről mesélnek az animék?

Started by Ramiz, 2004-04-18, 17:54:42

Previous topic - Next topic

Ramiz

Sok anime úgy mesél valamirõl, valamilyen témáról, hogy talán elsõre nem is feltûnõ, talán nem is mindig szándékos (bár ezt nem hiszem), mégis arról szól, ha jól meggondoljuk.
(Megszokhattátok már tõlem a hülye topicokat... :D )

Például mire gondolok: Miyazaki Hayao animéinek mindnek van jó kis története, amit el lehet mesélni, ha megkérdik, hogy mirõl szól, mégis legfõképpen a fontos az õ mûveiben a természet szeretete, az összhang, a harmónia az élõvilággal (sõt, a kövekkel! :)).

Vagy a Neon Genesis Evangelion, aminél (legalábbis számomra) a robotok és az angyalok csak a "körítés", és a magányról, a fiatalkori traumákról, az emberi kapcsolatokról szól az egész.

A Vision of Escaflowne-nél elég nyilvánvaló a háború és a sors témájának a körüljárása. Miért harcolnak az emberek, megoldhat-e bármit is a háború? (A népesség drasztikus csökkentésén kívül.)

A Trigun is megcsalja az embert: lövöldözõs-vagánykodós indulás (na jó, tulajdonképpen végig megvan az a hangulat), de végül is ami miatt megmarad az emberben sokáig, az a "Love & Peace!", az élet megbecsülése, az erõszak elkerülése, ami nem old meg semmit. (Meg kéne nézetni a Trigunt a Bush-sal meg a többi állattal... bár úgysem értenék).

A Noir-ral kapcsolatos véleményemmel úgysem fogtok egyetérteni, de nekem abban az volt az érdekes, hogy mennyire fontos a nevelés, mi mindenre rá lehet venni valakit, ha következetesen úgy nevelik (bár egyéb okok miatt csak Chloe-nél sikerült teljesen a dolog).

Mit gondoltok? (Vagy ezek egyértelmû dolgok, és kár is beszélni róla? (Szerintem semirõl nem kár beszélni, ami animével kapcsolatos... :D )).
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

.Attila

Quote from: RamizA Noir-ral kapcsolatos véleményemmel úgysem fogtok egyetérteni, de nekem abban az volt az érdekes, hogy mennyire fontos a nevelés, mi mindenre rá lehet venni valakit, ha következetesen úgy nevelik (bár egyéb okok miatt csak Chloe-nél sikerült teljesen a dolog).
Miért ne értenénk? :) Ugyan nem ez az alapgondolat szvsz, de ez is benne van.

Ramiz

Nekem az volt a legérdekesebb kérdés, hogy hogy lesznek ilyen gyilkológépek kisgyermekek. Maguktól csak nem. Túl sok Cartoon Networkot néztek? Az ilyen brutális... :D Szóval nevelés.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

.Attila

Quote from: RamizNekem az volt a legérdekesebb kérdés, hogy hogy lesznek ilyen gyilkológépek kisgyermekek. Maguktól csak nem. Túl sok Cartoon Networkot néztek? Az ilyen brutális... :D Szóval nevelés.
De nézd meg, hogy ki nevelte őket (Mireille-n kívül, mert őt nem nevelte senki tkp, a múltja miatt lett ilyen, bár nála ezt pontosan nem tudni). És nézd meg annak a múltját, aki nevelte őket, aki ezt az egészet tervezte, és utána döntsd el, ki is a hibás (gratulálok hozzá, ha találsz vkit :))

Ramiz

#4
A Noirral nem lehet viccelni, ha Trivi ugyanabban az univerzumban tartózkodik...  :rolleyes: :D  :hehe:
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Raggie

Ez bizony jó topic, mert ahány ember annyi féle értelmezése lehet egy adott jelenetnek, epizódnak is, nemhogy egész filmeknek, vagy sorozatoknak! De ilyen témáról lehet a legjobban elfórumozgatni!
 Szóval nekem a Vampire Hunter D-ből jött le inkább a magányosságés a különlegesség/másság miatti kirekesztettség.
 A EVA-ban inkább a felelősségtudat, a személyiség fontossága és az a fontos, hogy ezeken igenis lehet változtatni kemény munkával!
 A CB-ről elég sokat gondolkodtam, de előbb kíváncsi lennék egy-két véleményre, mert nem nagyon tudom megfogalmazni a dolgokat. Véleményekhez kapcsolódni vagy ellenvetéseket találni könnyebb! :hehe:
"I know what you're thinking. "Did he fire six shots or only five?" Well, to tell you the truth, in all this excitement I kind of lost track myself. But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself one question: "Do I feel lucky?" ...

Well, do ya, punk?"

Ramiz

A Cowboy Bebop nehéz ügy. Túl könnyű rámondani, hogy "semmiről, csak izgalmas". Nekem például arról, hogy ki mennyire veszi komolyan önmagát.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

roderick

Meg, hogy mennyire figyelünk oda saját kutyánkra... :)
Amúgy a CB-nek pont az az elônye, hogy nem szajbarágós, tényleg olyan mintha semmirôl nem szólna, ezért mindenkinek más ragadja meg a képzeletét  (vagy éppen nem, olyannal is találkoztam).
All human relationships are built upon interests.
But relations built on interests have their own aesthetics.

Soridan

Quote from: roderickMeg, hogy mennyire figyelünk oda saját kutyánkra... :)
Amúgy a CB-nek pont az az elônye, hogy nem szajbarágós, tényleg olyan mintha semmirôl nem szólna, ezért mindenkinek más ragadja meg a képzeletét  (vagy éppen nem, olyannal is találkoztam).


Jaja.... éppen ez a szép benne, nem erőltet rád semmi, ezért örömmel fedezel fel benne mindent.
Ehavi bölcsesség: Három út vezet a mennyországba. Milyen kár, hogy senki nem jár rajtuk.

.Attila

Quote from: RamizA Noirral nem lehet viccelni, ha Trivi ugyanabban az univerzumban tartózkodik...  :rolleyes: :D  :hehe:
hehe... :D:zen:

Tiaro

Quote from: SoridanJaja.... éppen ez a szép benne, nem erőltet rád semmi, ezért örömmel fedezel fel benne mindent.

Pl ezért néztem végig egy párszor... :D
A mondanivalója néző-függő: szerintem egyszerűen annyit üzen, hogy ne reménykedj sokat, és ne bújj el a problémáid elől. Úgyse fog semmi magától megoldódni, az életben pedig nincsenek Happy Endek.  :bsd:
+ ha teszel mások véleményére, akkor lehetsz igazán önmagad, de ez már opcionális.  :)
I walk a lonely road / The only one that I have ever known
Don't know were it goes / But it's home to me and I walk alone
I walk this empty street / On the boulevard of broken dreams
Where the city sleeps / And I'm the only one and I walk alone

DWz

***Cowboy Bebop Spoilers!***







A CB nagyon sok dologrol szol. Nem hiaba 2x epizod, de azert sztem van par, ami csak a hulyulesrol, pl. Mushroom Samba. Most mas fun epizod nem jut eszembe, de tutira van meg. Szerintem az epizodok nagy resze a 2ik lehetosegrol is szol, hisz a fohosok sokszor a multban elnek. Persze a felnotte? valas (vagy csak felnotte valas kezdete) ki se maradhatna, azt pedig Ed mutatja be.

Ugy hirtelen most ennyi, de persze a felet se irtam le a dolgoknak.

Raggie

Quote from: TiaroA mondanivalója néző-függő: szerintem egyszerűen annyit üzen, hogy ne reménykedj sokat, és ne bújj el a problémáid elől. Úgyse fog semmi magától megoldódni, az életben pedig nincsenek Happy Endek.

Azért néha akadnak... Az előzőekkel viszont egyet értek, +még az élet nyugisabb és izgalmasabb/veszélyesebb oldalának összehozása is benne van.
"I know what you're thinking. "Did he fire six shots or only five?" Well, to tell you the truth, in all this excitement I kind of lost track myself. But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself one question: "Do I feel lucky?" ...

Well, do ya, punk?"

Ramiz

Sőt, Spike bunyó-oktatásába egy kis filozófia is belefér! :D Meg Jet örökbecsű tanítása Spike-nak (koleszosok, egyedülállók stb főleg ért(ékel)hetik): "Nem hívhatod a húsos tésztát így, ha nincsen benne hús!" "De hívhatod, ha le vagy égve!" ... :D
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Soridan

Quote from: RamizSőt, Spike bunyó-oktatásába egy kis filozófia is belefér! :D Meg Jet örökbecsű tanítása Spike-nak (koleszosok, egyedülállók stb főleg ért(ékel)hetik): "Nem hívhatod a húsos tésztát így, ha nincsen benne hús!" "De hívhatod, ha le vagy égve!" ... :D

Hehe...itt döntöttem el végleg, hogy végignézem, ha törik, ha szakad. Ekkora kreténekkel csak jó sztorik eshetnek meg :D
Ehavi bölcsesség: Három út vezet a mennyországba. Milyen kár, hogy senki nem jár rajtuk.

Bruce

Quote from: RamizSőt, Spike bunyó-oktatásába egy kis filozófia is belefér! :D Meg Jet örökbecsű tanítása Spike-nak (koleszosok, egyedülállók stb főleg ért(ékel)hetik): "Nem hívhatod a húsos tésztát így, ha nincsen benne hús!" "De hívhatod, ha le vagy égve!" ... :D
CB-t még nem kezdtem el leszedni, de koleszosként tudom, hogy milyen mély és örök érvényű ez az igazság. Asszem le kéne szedni... :)

And my soul from out that shadow that lies floating on the floor
Shall be lifted - nevermore!

Tiaro

A Toys in the attic tanításai pl:

Jet: Az emberek létezésének célja, hogy kemény munkával szerezzék meg maguknak, amire szükségük van. Aki hamar akar meggazdagodni, és a szerencsére bízza magát, előbb-utóbb megfizeti az árát... de az ember általában hihetetlenül gyorsan elfelejti, amit megtanult.

Faye: Csak a legerősebb marad életben. Az élet értelme: átvernek, és te átversz másokat. Még sose történt velem semmi jó, ha megbíztam másokban.

Ed: Tanács, tanács... Ha meglátsz egy idegent, menj utána!

Spike: Sose hagyj ételt a hűtőben...

(kissé nyers fordításban persze...)
I walk a lonely road / The only one that I have ever known
Don't know were it goes / But it's home to me and I walk alone
I walk this empty street / On the boulevard of broken dreams
Where the city sleeps / And I'm the only one and I walk alone

Ramiz

Na pont EZÉRT nem bírtam Faye-t!
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Soridan

Quote from: RamizNa pont EZÉRT nem bírtam Faye-t!

Még jó, hogy csak álarc, egy védőfal ez a véleménye ... nekem legalábbis úgy tűnt. Nem akar megint csalódni (ajánlom a My funny Valentine-t ehhez az érvelésemhez)
Ehavi bölcsesség: Három út vezet a mennyországba. Milyen kár, hogy senki nem jár rajtuk.

DWz

De sztem inkabb legyen alarca, mint hogy megint csalodjon.

Soridan

Quote from: DWzDe sztem inkabb legyen alarca, mint hogy megint csalodjon.

A további sérülések elkerüléséhez tényleg jó. De így nem gyógyul be soha, s nem érheti kellemes csalódás sem :(
Ehavi bölcsesség: Három út vezet a mennyországba. Milyen kár, hogy senki nem jár rajtuk.

Tiaro

Szvsz Faye karaktere egyrészt nagyon is illett a képbe, másrészt nekem szimpatikus volt, de ez magánügy.
Spoiler:
Ha megnézed, hiába voltak együtt sokáig négyen, ugyanolyan magányosak maradtak mindvégig. Egyébként Faye története is ironikus: pont, mire belátja, hogy a Bebopon kívül nincs hova mennie, mikor rájön, hogy fontosak a többiek a számára, Ed+ Ein lelép, Spike pedig elsétál meghalni...
Nice ending.
I walk a lonely road / The only one that I have ever known
Don't know were it goes / But it's home to me and I walk alone
I walk this empty street / On the boulevard of broken dreams
Where the city sleeps / And I'm the only one and I walk alone

Tiaro

Ja igen: pont emiatt a befejezés miatt tartom én a CB-t az általam valaha látott legjobb animének: semmi erőltetett happy end, semmi logikátlan, eltúlzott dráma, egyszerűen csak négy (vagy Vicioust, és Juliát beleszámolva hat) ember személyes kis tragédiája egybe szőve minden szájbarágás nélkül.
Na mind1, lelövöm magam, nem áradozok, inkább írok róla egy ajánlót mondjuk RPG-hura... :D
I walk a lonely road / The only one that I have ever known
Don't know were it goes / But it's home to me and I walk alone
I walk this empty street / On the boulevard of broken dreams
Where the city sleeps / And I'm the only one and I walk alone

Zelgadis

Nekem épp ez a bajon a CB vel (és egyben ugyanezért tetszik is, mert tényleg semmi sincs benne erőltetve).
Most így is elég sz****... az élet, miért még kihangsúlyozni egy ilyen endinggel? aah, mind1 :) én nem az ilyen realizmust szeretem :)

Soridan

#24
Quote from: ZelgadisNekem épp ez a bajon a CB vel (és egyben ugyanezért tetszik is, mert tényleg semmi sincs benne erőltetve).
Most így is elég sz****... az élet, miért még kihangsúlyozni egy ilyen endinggel? aah, mind1 :) én nem az ilyen realizmust szeretem :)

Fogd fel úgy, hogy mások problémáit nézve a sajátod már nem is tűnik olyan nagynak... hogy nem csak neked sz*r etc, meg a többi sallang :) És már nem is olyan vészes a realizmus :D

Edit: :_off: nofene, nincs auto-kicsillagozás? Akkor manuálisan bepötty :)
Ehavi bölcsesség: Három út vezet a mennyországba. Milyen kár, hogy senki nem jár rajtuk.

DWz

Szerintem is pont a vege miatt (is) jo a CB. Kepzeld el Happy Enddel! Mindenki boldog lesz, megtalaljak az igazit, lenne egy rakas penzuk, osszejonnek mindenkivel, fuuuj. Ez lesulyto lett volna.

Tiaro

Quote from: DWzSzerintem is pont a vege miatt (is) jo a CB. Kepzeld el Happy Enddel! Mindenki boldog lesz, megtalaljak az igazit, lenne egy rakas penzuk, osszejonnek mindenkivel, fuuuj. Ez lesulyto lett volna.

Pontosan.  :tezsvir:
I walk a lonely road / The only one that I have ever known
Don't know were it goes / But it's home to me and I walk alone
I walk this empty street / On the boulevard of broken dreams
Where the city sleeps / And I'm the only one and I walk alone

Ramiz

Azért nem lesújtó, de nem lenne az igazi, az biztos.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Soridan

Quote from: RamizAzért nem lesújtó, de nem lenne az igazi, az biztos.

Az még hagyján, de japán se lenne :D
Ehavi bölcsesség: Három út vezet a mennyországba. Milyen kár, hogy senki nem jár rajtuk.

DWz

Quote from: RamizAzért nem lesújtó, de nem lenne az igazi, az biztos.

:_off:
Ne csinald mar, Ramiz, epphogy atmentem az erettsegin helyesirasilag. ;)