Main Menu

JAZZ (és családja)

Started by Ramiz, 2005-02-13, 11:27:21

Previous topic - Next topic

Ramiz

1.) Ha már komolyzenei is van, nehogy már ilyen ne legyen! :D
2.) Itt tudunk egymásnak tuti tippeket adni. A legjobb jazz lemezeimet "valaki ajánlotta" módszerrel szereztem be.
3.) Jazz stílusokról is beszélgethetünk.
4.) Én a "jazz" szót szoktam meg, de elvileg már magyarosan "dzsessz"-nek lehet/szabályos írni. Ezen ne vitatkozzunk. ;)

Nemrég olvastam egy könyvet, ami a jazz kialakulásáról, történetérõl szól. Van benne egy jazztörténeti korszakokra való felbontás meg egy csomó ajánlás (például "tipikus ... stílusú lemez/elõadó"). A Cowboy Bebop zenére (az animesorozattal egyetemben, de ez off, meg úgyis tudjátok  :rolleyes: ) teljesen rákattantam, ez a fajta túlfûtött, pörgõs, energikus, néhol kicsit dühös-szerû zene nekem nagyon új volt. Éppen ezért voltam kíváncsi a cool-ra, amit az említett könyv alapján egyfajta ellenpontnak tûnt. Miles David: Birth of the Cool - erre esett a választásom, és ez is igencsak tetszett, bár tényleg teljesen más hangulatú: hûvös, visszafogott, kiszámított, majdnem érzelemmentes.

Érdekes még -  de nekem nagyon bejött és valahonnan meg szeretném szerezni a lemezeiket!!! - az Xploding Plastix nevû együttes. Ez már tulajdonképpen a jazz határterületén van. Lehet "electronic jazz"-nek hívni, ami elsõre (és másodszorra is) nagyon gyanúsan hangzik, de a zene mégis jó. Akit érdekes, a honlapjukon belehallgathat a zenéjükbe.

Hát ez jó hosszúra sikeredett, de valahogy el kell kezdeni. :D

(Még egyvalamit megkérdeznék: tud valaki itt véletlenül jazz-dobolni?)
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Djinn

Quote from: Ramiz(Még egyvalamit megkérdeznék: tud valaki itt véletlenül jazz-dobolni?)
Animal 10 évig tanult. Majd idezavarom, hogy értekezzetek.  :)

Pedig monták nekem, hogy 3 rossz dolog lehet egy pasiban nõi szemmel.:
1. A fiúkat szereti  :rolleyes:
2. Házas
3. Jazz dobos.  :rotflol: Na ezt nem sikerült elkerülnöm
"If you want the rainbow, you gotta put up with the rain"

Animal

Quote from: DjinnAnimal 10 évig tanult. Majd idezavarom, hogy értekezzetek.  :)

Pedig monták nekem, hogy 3 rossz dolog lehet egy pasiban nõi szemmel.:
1. A fiúkat szereti  :rolleyes:
2. Házas
3. Jazz dobos.  :rotflol: Na ezt nem sikerült elkerülnöm

Hát  :merci:  Djinn!

Amúgy tényleg 10 évig tanultam, bár ebbõl kb. csak 7 telt jazz közelben. Jazz dobolást tanulni szerintem nagyon jó volt, bár jazz zenekarban nem játszottam soha, csak pop-rock-ban.
A jazz lényege - szerintem - az, hogy nem elég megtanulni használni a hangszert, meg kell érteni és át kell érezni a zene szellemiségét.

Sajnos az elmúlt két évem jazz hallgatásilag elég soványra sikeredett, de majd elõásom újra a gyûjteményt és ajánlok is szívesen hallgatnivalót + én is várom a jó ötleteket mindenkitõl!

A Cowboy Bebop zenéje szerintem is iszonyat jó (bár csak 1-2 ténylegesen jazz kategóriájú szám van az albumon szerintem).

Pirula

Quote from: Ramiz(Még egyvalamit megkérdeznék: tud valaki itt véletlenül jazz-dobolni?)
Ismerek dobosokat akik tudnak jazzt is, az egyik a mi bandánkban van, a másik meg az õ tanára, valami fergeteg hogy miket tud ütni az ipse. Meg egyik cimborám basszusgitáron szokott jazzt nyomni, Jaco Pastorius mûveivel kínozza az ujjait általában.

Ramiz

Szerintem azért több, mint 1-2 szám.

Csak azért, mert én most kezdtem el jazz-zongorát tanulni, és van egy ismerõsöm, aki basszusgitározik (elõtte csellózott, nem jazz), és próbálkoztunk zenéléssel, és dobos viszont nincs, és egy alt hangú énekesnõ is van.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Animal

#5
Quote from: RamizSzerintem azért több, mint 1-2 szám.

Csak azért, mert én most kezdtem el jazz-zongorát tanulni, és van egy ismerõsöm, aki basszusgitározik (elõtte csellózott, nem jazz), és próbálkoztunk zenéléssel, és dobos viszont nincs, és egy alt hangú énekesnõ is van.

Na jó, lehet, hogy kicsit több, mint 1-2  :) . Ami a másik dolgot illeti, ugyan kb. 2 éve nem ültem dobnál, azért remélem, hogy nem felejtettem sokat. Szóval, ha gondolod, én benne vagyok egy kis közös zenélésben.  :)

Manu

hopp, csak most vettem észre ezt a topicot :grrr:

Szóval én is dobolnék meg énekelnék, legfõképpen jazz-t, de a ti bandátok kicsit távol van tõlem :(

Ellenben jazz-zongora: ezen a hézen hallgattam Esbjörn Svenson - Seven Days of Falling c. albumát, ami kedves, könnyen emészthetõ, melankólikus, lírai darab, minimális elektronikával. Ezzel szemben a másik Michel Camilo dupla Cd-s koncertje volt a Blue Note-nál, ami valami eszement. Az a faszi a latin jazzben unicum, terminátor, hihetelen virtuóz, de amellett muzikális is. Egyik kedvenc lemezem az általa jegyzett One More Once, amiben valami hihetetlen kemény fúvós, meg ritmussszekció van. A Blue Note-os koncerten "El Negro" Hernandezzel játszik, aki meg egyszerre dobos és helyettesíti az egész ütõs részleget. Elvetemültség az egész, meg kell hallgatni.

Apropó elektronikus jazz (nu jazz) - Jazzanova, Kyoto Jazz Massive mindenek felett, de még sorolhatnám a jobbnál jobb elõadókat, van egy kisebb gyûjteményem belõlük. :)

Ramiz

Ha tudsz internet címeket, írj pls! (MegADSLesedtem! :hopp: )
A gyûjteményedre még visszatérünk. :lazza:
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

zsolti123

Quote from: ManuApropó elektronikus jazz (nu jazz) - Jazzanova, Kyoto Jazz Massive mindenek felett, de még sorolhatnám a jobbnál jobb elõadókat, van egy kisebb gyûjteményem belõlük. :)

én leginkább nujazz párti vagyok, de egy kis hagyományos is becsúszik néha.
yukihiro fukutomit és érdemes kicsekkelni.
nem jazz, de majdnem -> madlib - shades of blue. blue note-os számok remixei madlibtõl.

Raggie

Na végre egy értelmes zenei topic!
Quote from: RamizCsak azért, mert én most kezdtem el jazz-zongorát tanulni, és van egy ismerõsöm, aki basszusgitározik (elõtte csellózott, nem jazz), és próbálkoztunk zenéléssel, és dobos viszont nincs, és egy alt hangú énekesnõ is van.
Nagyon jó ötlet! Én is benne lennék egy akusztikus gitárral(még mostanában kezdtem, de teljes erõbedobással gyakorlok, és egészen jól megy). Nemtom mennyire illik bele, de azért elszöszmötölnék mellettetek!
"I know what you're thinking. "Did he fire six shots or only five?" Well, to tell you the truth, in all this excitement I kind of lost track myself. But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself one question: "Do I feel lucky?" ...

Well, do ya, punk?"

Manu

Quote from: Raggie GordonNa végre egy értelmes zenei topic!
Annyira értelmes, hogy senki nem ír bele :)

De ezen ne múljon:

Bagman - Trax (2004)


Tök véletlenül bukkantam rá, nem az a zene volt a könyvtárban, mint ami a könyvtár címében szerepel. Amikor meghalgattam, elõször azt hittem bekrepálok. Van ebben minden, Rage Against The Machine-os gitártol, standard swing jazzig, de úgy összegyúrva, hogy abszolute nagyon jó, egységes világot alkot. Egész dallamaos, de az improk kegyetlen eszementek, meg valami számomra felismerhetetlenségig torzított hangszer dominál benne (talán klarinét, meg casio szintetiztátor keverék), de ez sem olyan rossz, mint ahogy így hangzik. Nem tudom kicsodák, meg úgy egyaltalán alig találtam róluk valamit, de most egyfolytában ez szól a kocsiban, meg az irodában. (Örületbe kergetve ezzel szegény [még] épelméjû kollégáimat, akik fõleg a fentebb említett klarinét hibridet kultizálják :)) A dobos meg Dave Weckl-ös játékával meg engem õrjít meg :)

Ramiz

1.) Hogyne írnánk!  :haha:
2.) Ember! Címet, hubot, valamit! :D Ajánlod a jó kis zaftos cuccokat, de talán meghallgatnánk mi is! (Az irodádig nem hallok el!  :3x3: )
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Raggie

Quote from: ManuAnnyira értelmes, hogy senki nem ír bele :)
Ennyire azért ne szóld le a többieket(mármint akik inkább valami gitártépõs fullhardrockoskmetalt hallgatnak rendes zene helyett, tehát az USteam nagyrészét)! :D
"I know what you're thinking. "Did he fire six shots or only five?" Well, to tell you the truth, in all this excitement I kind of lost track myself. But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself one question: "Do I feel lucky?" ...

Well, do ya, punk?"

Manu

Quote from: Ramiz1.) Hogyne írnánk!  :haha:
2.) Ember! Címet, hubot, valamit! :D Ajánlod a jó kis zaftos cuccokat, de talán meghallgatnánk mi is! (Az irodádig nem hallok el!  :3x3: )

No, hubok: Greengrove: greengrove.barock.nu; Jazzparadise: jazzparadise.no-ip.org; The Jazz & Smooth Jazz Coyote Hub (jazz.sytes.net:4012)

Gordon: én azt ironikusan írtam, mivel tisztában vagyok vele, hogy a jazz az emberek nagy részére akár halálos is tud lenni. Nem egy kapcsolatom bukott ezen. Alig bírtam kinyõgni a temetési költségeket. :D

Animal

Quote from: ManuNo, hubok: Greengrove: greengrove.barock.nu; Jazzparadise: jazzparadise.no-ip.org; The Jazz & Smooth Jazz Coyote Hub (jazz.sytes.net:4012)

Nekem nem mûködik egyik sem  :bruhuhu:  :lame:  Te hogy/mivel szoktál töltögetni ezekrõl az oldalakról?  :confused:

Ramiz

(Nekem se... a harmadik talán regisztrálást kér? ... na mindegy, még úgyis  :lame: vagyok a dc-hez...  :bruhuhu: )
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Ramiz

Quote from: Manu...de még sorolhatnám a jobbnál jobb elõadókat

Sorolhatnád... ;)
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Raggie

Quote from: Manuén azt ironikusan írtam, mivel tisztában vagyok vele, hogy a jazz az emberek nagy részére akár halálos is tud lenni. Nem egy kapcsolatom bukott ezen. Alig bírtam kinyõgni a temetési költségeket. :D
Bezony! A meeten se emlegesd nagyon, mert nem csak az USTeam-esek, de még a kis AOI-sok is 70%-ban rokkerek, azok meg aztán nem veszik jó néven ha egy számnak három hangnál több a hangterjedelme...

Más: körkérdés: Van tipikusan olyan helyzet, vagy pillanat amikor egy kis Jazz zenére vágytok(opcionálisan cigi és/vagy sör mellett)?
"I know what you're thinking. "Did he fire six shots or only five?" Well, to tell you the truth, in all this excitement I kind of lost track myself. But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself one question: "Do I feel lucky?" ...

Well, do ya, punk?"

Animal

Quote from: Raggie GordonMás: körkérdés: Van tipikusan olyan helyzet, vagy pillanat amikor egy kis Jazz zenére vágytok(opcionálisan cigi és/vagy sör mellett)?

Hogy van-e? Szinte csak olyan van.  :)
Na jó, azért ez kicsit túlzás, mert kell helyet hagyni a "klasszikus" rock-nak (egy csipetnyi alternatívval karöltve), meg a komoly zenének is.
Viszont a médiából áradó tüpci-tüpci fokozza a jazz iránti vágyat. Szerintem.  :)

De, hogy a kérdésre ténylegesen is válaszoljak, tipikus jazz-hallgatós helyzetek (nálam): vezetés, illetve utazás közben.

Ramiz

Nálam sör mellé egyáltalán nem megy a jazz. Csak Unicumhoz. :cool:
És fõleg hogy szeretem: este, sötétben, avagy vacsora (és elõtte a fõzés) mellé.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Manu

Quote from: RamizNálam sör mellé egyáltalán nem megy a jazz. Csak Unicumhoz. :cool:
És fõleg hogy szeretem: este, sötétben, avagy vacsora (és elõtte a fõzés) mellé.


Nálam az unicumhoz megy a sör :D

Gyakorlatilag én csak jazz-t hallgatok, de hogy mikor milyet, az hangulatfüggõ. Ha lágyabb, romantikusabb kedvem van, akkor valami vokálista (Tierney Sutton, Dee Dee Bridgewater, Al Jarreau, Silje Neergaard stb.), instrumentális jazz megy a sörözéshez, de csak akkor, mikor nagyon technikás, bonyolult zenére vágyok. Ez hullámokban jelentkezik nálam és inkább a klasszikusabb swinget szeretem, mai elõadóktól, meg a free-t, de a jazzrock '80 években leragadt hangzásvilágától herótom van. Nu jazz megy gyakorlatilag a kocsiban mindig, egyrészt mert nem tereli el a figyelmem annyira, nem kíván akkora odafigyelést az élvezete, másrészt mert az utazás-feeling és a nu jazz, acis jazz erõsen hatnak egymásra. Ugyanezt hallgatom, ha vannak nálam. Sokáig az abszolút kedvencem az Incognito volt (az acid jazz alfája és omegája szerintem), de ezzel az utolsó albumukkal nem nagyon nyûgöztek most le.

Raggie

Nemtom, bennem még nem alakult ki ilyesmi azért is kérdeztem, de volt már olyan eset amikor nagggyon jól esett a jazz.
Egy felejthetõ házibuliban az egyik haverommal beültünk pár percre egy szobába, nem engedtük be a mindenféle diszkósokat. Már volt bennünk valami kis pia de csak kevés. Töltöttünk magunknak egy-egy pohár vörösbort, beraktunk egy jó kis Jazz cd-t és cigizve elpunnyadtunk a kanapén. Én nem szeretem a vörösbort, se elõtte se azóta nem ittam, de akkor, ott olyan jó érzés volt lágy füstkarikákat eregetve kortyolgatni a kanapén, hogy nagyon. Ha még lesz ilyen alkalom az életemben akkor azt hosszabbra fogom nyújtani...
"I know what you're thinking. "Did he fire six shots or only five?" Well, to tell you the truth, in all this excitement I kind of lost track myself. But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself one question: "Do I feel lucky?" ...

Well, do ya, punk?"

Manu

Quote from: Ramiz(Nekem se... a harmadik talán regisztrálást kér? ... na mindegy, még úgyis  :lame: vagyok a dc-hez...  :bruhuhu: )

Ja, az tényleg regisztrálós lett :(, de a másik kettõ mûxik.

Animal: DC :)

Ramiz

Nekem nem... :(

Elsõ impressziók (3-4 szám): Jazzanova kicsit túl "cselekménytelen", Kyoto Jazz Massive nagyon kellemes, csak kevés embernek van, és mind 0/8. :D
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Animal

Quote from: ManuAnimal: DC :)

Ahaa! Az más! Mondtam, hogy  I'm a :lame:  :)
 :merci:  Manu!

Manu

Quote from: RamizNekem nem... :(

Elsõ impressziók (3-4 szám): Jazzanova kicsit túl "cselekménytelen", Kyoto Jazz Massive nagyon kellemes, csak kevés embernek van, és mind 0/8. :D


Cselekménytelen? Melyik albumot hallgatod? Akarom mondani azt az egyet, ami van nekik (In between) vagy a remixeiket? Az utóbbiak tényleg egy kicsit unalmasak, de az albumuk nagyon jól össze lett kalapálva. Az egyik legigényesebb nu jazz, amit ismerek, fõleg, hogy instrumentális hangszereket meg éneket is használnak, tehát a jazz alapja, az improvizáció sem hiányzik, mint a legtöbb "gépi" jazz-bõl.

Ramiz

Csak számokat: Coffee talk, Bohemian sunset, Another New Day (remix).
Nem mondtam, hogy nem igényes, csak egy kicsit... lassú. Talán csak nem megfelelõ hangulatban voltam. ^_^
Viszont Kyoto Jazz Massive-t azóta is próbálok töltögetni (Moonlight, Independence), de elég lassan megy.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Manu

#27
Rájöttem, hogy a jazz és anime közös ismertetõjele, hogy mindkettõ élvezete miatt hülyének néz a környezetem és szeretnek miatta fitymáló, lekicsinylõ megjegyzésekkel illetni :). (ez most nem célozgatás, meg személyeskedés, véletlenül se vegye magára senki, mert ezt itt nem tapasztaltam) Azt nem értem, hogy miért vált ki gyakran agressziót az emberekbõl e két dolog. Azazhogy úgy gondolom, nem értik, nem fogják fel õket elsõre és ez bosszanthatja õket. Olyasmi ez, mintha más véleményen vagy, mint mondjuk egy médiafüggõ emberke és az neked esik, meg hülyének néz a nézeteid miatt, de megindokolni nem tudja miért, maximum azzal, hogy a TV-ben hallotta. Az agresszivitás kiváltása inkább igaz a jazzre mondjuk, az anime miatt csak hülyének meg infantilisnek néznek. Sokszor támadnak pl. rám azzal, hogy a jazzszámoknak nincs ritmusa. Ilyenkor dobom el az agyam és döbbenek rá, hogy a tüc-tüc zenék azért menõk, mert ott a dob alapban adja a lüktetést, amit az emberek nagy része anélkül nem érezne. Ha jazz-t hallgatsz, ott a lüktetés benned megy, ez az alap, és erre improvizálnak mondjuk a ritmushangszerek is. Hasonló a helyzet az animénél is. Az emberek többsége lusta venni a fáradságot, hogy végignézzen akár egyet is, amibõl kitûnnének esetleg annak sajátos vonásai. Álatalában csak felületesen szemlélik, ránéznek a képekre és akkor persze, hogy csak egy rajzfilmet látnak. Nem veszik észre a "lüktetést", azt feelinget, amit ezek az alkotások (legalábbis a jobbak) magukból árasztanak, s amik bizony egyes felnõttesnek tartott amerikai blõdségnél is sokkal többet mondanak. Szörnyûnek tartom, hogy a kultúra így eliparosodik, csúszik lefelé és ezt veszem észre sajnos az anime gyártásban is.  Sajnos úgy látom egyre sablonosabbá válik, egyre kevesebb az eredeti ötlet, de persze ne legyen igazam.

Edit: Nem igazán errõl akartam írni csak úgy kiszaladt, úgyhogy bocs, hogy ne illik teljesen a threadbe meg egy kicsit rendszertelen.

Ramiz

A végére reagálva: ne legyen igazad...
Én nem mertem észrevenni, de belegondolva... (Elfen Lied és hasonlók)

Szerintem a jazz azért zavar sokakat (annyira, hogy emiatt kötözködnek is), mert egy kis energia kell a hallgatáshoz, vagy nem is annyira energia, hanem késznek kell lenni a belsõ reagálásra, vagyis a hallgató is "hozzátesz" valamit a zenéhez, és nem csak kikapcsolja az agyát a bömbölõ basszusra (már ha van neki), ami amúgy is lehetetlenné teszi a gondolkodást. Meg vannak olyanok, akiknek a viselkedésében erõsen benne van, hogy "én most különb vagyok, mint mások, mert jazz-t hallgatok, amit csak kevesen", vagy valami ilyesmi, és erre a magatartásra a válasz esetleg nem az illetõ nagyarcú egyén elleni, hanem a jazz elleni elutasítás.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Fazék

Quote from: RamizA végére reagálva: ne legyen igazad...
Én nem mertem észrevenni, de belegondolva... (Elfen Lied és hasonlók)
sajnos nekem is ez az érzésem... és az a gond, hogy az ember hiába próbál küzdeni ellene, idõnként már örül a jobb minõségû maszlagnak is...
Quote from: RamizMeg vannak olyanok, akiknek a viselkedésében erõsen benne van, hogy "én most különb vagyok, mint mások, mert jazz-t hallgatok, amit csak kevesen", vagy valami ilyesmi, és erre a magatartásra a válasz esetleg nem az illetõ nagyarcú egyén elleni, hanem a jazz elleni elutasítás.
tényleg õk is rontanak a jazz megítélésén sajnos, de a felsõbbrendûség érzése mindig is elutasítandó sztem, annak ellenére hogy nem kisfokú elõrelépési lehetõséget biztosít idõnként. :rolleyes:

a jazz-nél az is lehet a probléma, hogy teljes embert igényel. a jazz-re oda kell figyelni sztem. manapság egyre ritkábban van az embereknek ideje "csak zenét hallgatni" akarják tartani a lépést a slágerekkel, nincs idejük igazán megismerni egy zenét, egy komplexebb alkotással már végképp nem szeretnek foglalkozni. nem tudják könnyen dúdolni, nem lehet vele felvágni. a jazz megmarad egy rétegzene, de ez a réteg sztem attól függetlenül, hogy nem a legnépszerûbb még nagyon jól érezheti magát :)

én egy jóbarátomon keresztül, annak is az apjának a hatására kezdtem el jazz-t hallgatni, Weather Report, Mahavishnu Orchestra-val kezdtem, kicsit nehéz volt megemészteni õket :D. ezen zenék hatására jöttem rá, hogy egy dalt szét lehet akár szedni hangszerekre is, addig a fülem képtelen volt erre. :) bár soha nem lettem "igazi" jazz rajongó, vagyis tudásom a témán belül elég korlátos, mert én is a "rohanó világ" áldozata vagyok és nem akarom félvállról venni az albumokat csak azért hogy elmondhassam "ismerem" õket, de ettõl még elõfordul hogy hallgatok ebbõl a stílusból is és elmerülök a zenében pár órácskára :)