Heroes / Hősök (SPOILEREK!!!)

Started by Cobra, 2007-03-04, 23:18:06

Previous topic - Next topic

Cobra

Egész jó ez a Heroes és így, hogy nem láttam az eredetit még a szinkron is tűrhető. Elsőre hasonlít a 4400-ra, de biztos más irányba fog elmenni.
Hide and fear, Cobra Commander is here !

noriko

Néztem én is a Heroes-t. Így elsőre elég kusza volt néha... Főleg az indiai professzoros szál. Mondjuk ránk ömlesztettek egy rakás szereplőt, így nem csoda.
Egész X-Men fíling ez a sok szupererő. A lányka meg tiszta superman (Smallville), a gondolatolvasó kicsit Médiumos, a gyilkolászós tükörképes pedig a Monsterből (az anime) Grimmer. :D (hát igen, a nevek még nem mennek :P)
A japán szál mókás volt, csak kár, hogy New Yorkban már magyar szinkront kapott (ami persze logikus amúgy). Viszont nekem felirat nélkül még mindig csak a kötőszavak mennek... :frown:
"I wish I could, but I don't want to."

kikuchiyo

#2
17 rész után állíthatom: nem laposodik el, sőt ^^

[spoiler=véleményem a magyar változatról, copypasta]Egész jó munka. Látszik, hogy a tv2 mindenáron sikerre akarja vinni a sorozatot, ezért is adhatták le vasárnap főműsoridőben, a két rész alatt összesen egy reklámblokkal (hogy a siketek számára készített feliratról ne is beszéljünk, sorozatnál még nem nagyon láttam).

A fordítás elmegy, az előbb említett "kilencedik. csodák" és társain kívül (hasonló még: "tudják, hogy én egy csaló vagyok" vs. "I'm a shark, Peter").

A hangok: Peter hangja elég rossz, nem hozza a figurát, lapos és monoton a hangszíne - nem illik a szereplőhöz.
Mohinderé tűrhető, kár, hogy az indiai akcentus elveszett, igaz, nem is lehetett volna reprodukálni. Hiroé a második részben nem tetszett, ahogy próbálta a keleti akcentust utánozni, bár sokkal jobb megoldás nem volt, és a nézőknek meg szokni kell a magyar hangot. Simone és Isaac hangja jól el van találva. Mr. Bennet szerintem megintcsak nem illik a karakterhez, a felesége és Claire testvére viszont telitalálat. A "Mafla úr" Mr. Muggles helyett szerintem jó megoldás (Ugyanúgy két szótag, hasonló a hangzása és értelme is van - jobb, mintha megtartották volna az eredetit).
Maga Claire (Klermaci :)) hangja (Molnár Ilona = Kagome ^^) elmegy, igaz, kiabálni nem tud hitelesen. Niki esetében teljesen jó a szinkronhang. Mattnál kicsit meglepő volt Kerekes Józsefet hallani, talán csak azért, mert más szerepekből (Ave Ventura) ismerős a hangja. De szerintem illik hozzá, csak meg
kell szokni.

Technikailag is viszonylag magas a magyar változat színvonala:
volt, hogy a szájmozgás nem teljesen stimmelt a magyar szöveghez (ami részben a fordító bűne, hogy nem írt megfelelő hosszúságú szöveget, ilyenkor a színésznek természetellenesen fel kell gyorsítania a hangját), de az átlagnézőnek ezek nem hiszem, hogy feltűntek volna.
A szöveg gördülékenységével, természetességével voltak itt-ott gondok, pl. a végén, amikor a nyomozók kihallgatták Hirot.
Végig éreztem, hogy a magyar hang kissé túl hangos, elnyomja a háttérzajokat, kiemelkedik a környezetből, ezáltal mesterségesnek hat. Ez főleg a tömegjeleneteknél volt érezhető, pl. Nathan (Néten :)) irodájában.
Amikor Matt hallotta a kislány - meg a többiek - gondolatait, ott hiányzott az az effekt, ami megkülönböztette a hallott gondolatokat az elhangzott beszédtől, így ebben a jelenetben nehéz volt követni, hogy tulajdonképpen mi is történik és kinek a gondolatait hallja is Matt.

Ezektől a nem túl jelentős dolgoktól eltekintve azonban átlagon felüli minőségű a Heroes magyar szinkronja, ezúton is kívánok neki nagy nézettséget. :)

A pozitívumok: tetszett, ahogy reprodukálták a felirat különcségeit Hiroék beszéde közben (a vonat SOHASEM késik, illetve hogy egyáltalán a fejük mellett van és nem alul, mint az szokásos).

Én nem valószínű, hogy nézem, bár pár dologra újfent rácsodálkoztam, arra, hogy miként kapcsolódnak össze a szálak, és milyen cselesen utalgatnak előre későbbi eseményekre, illetve a részben korábban történtekre (pl. Mohinder szónokol a csótányokról, aztán az apja lakásában összetapos egyet).
A 4:3 képarányért kár, így az eredeti képfelület kb. felét láthatjuk csak (Az overscant is beleszámítva). Én inkább maradok a 720p-nél. :)[/spoiler]

Érdekes volt egyébként figyelni a végén a kövér nyomozó japán akcentusát. Az amerikaiak ált. úgy beszélnek japánul. :)
Igaz, még Hiro és Ando kiejtésén is érződik, hogy sokat éltek amerikai környezetben.
Failure is the default option

chilip

JÁÁÁÁÁJ, lemaradtam róla  :bruhuhu: dobjon már vki linket, ahonnan le lehet szedni pls

noriko

Engem nem zavart a gondolatolvasós rész. Szerintem érthető volt így is. Az eredetiben milyen megkülönbözetés van?

A felirat elhelyezése nekem olyan volt, mintha egy képregény szövegbuboréka lenne, ami később még a történethez is passzolt :D
"I wish I could, but I don't want to."

Cobra

Meglepően jó volt a japán szöveg feliratozása, bár amennyire hadartak, nem sokat értettem az eredeti szövegből (nem mintha amúgy sokat értenék :D ). Tényleg nem lett úgy összedobva, mint a Stargate szinkronjai (főleg az Atlantis-é). Remélem tartják a színvonalat vagy még javul is a szinkronszínészek beleélése.
Azt viszont nem értem, hogy miért lett átrakva 4:3-ba, ha az eredeti 16:9 körüli.
Hide and fear, Cobra Commander is here !

kikuchiyo

Quote from: noriko on 2007-03-05, 00:48:54
Engem nem zavart a gondolatolvasós rész. Szerintem érthető volt így is. Az eredetiben milyen megkülönbözetés van?
Ha jól emlékszem, visszhangot tettek a gondolatolvasott mondatokra és az elejüket-végüket elhalkították. Itt meg csak úgy simán bemondták őket.
Quote
A felirat elhelyezése nekem olyan volt, mintha egy képregény szövegbuboréka lenne, ami később még a történethez is passzolt :D

Igen, ez direkt ilyen, ez is erősíti a sorozat erőteljes képregényes jellegét (nem episode-ok vannak, hanem chapterek stb.)

Cobra: mer' Magyarországon senkinek nincs (párszáz embert leszámítva) szélesvásznú tévéje, az átlagember meg nem szereti, ha fekete csík van alul-felül.
Failure is the default option

chilip

nos haver passzolt torrentet az első 2 magyar részhez, úgyhogya problémám megoldódott :D

Cobra

Azért már elég sok 16:9-es TV-t eladtak az utóbbi években, és pont egy ilyen sorozatot nem a vidéki nagypapa Orionjára kellene belőni. Pár év múlva át kellene állni a digitális műsorszórásra, de itthon még az analógon a sztereó is luxus, nemhogy a pal+, pedig ilyen TV-ket már itthon is vagy 10 éve lehet kapni.
Hide and fear, Cobra Commander is here !

kisvirag

igen, de a két kereskedelminek idén jár le a szerződése. ha meghosszabbítják, fognak digitális műsorszórást csinálni. persze valószínű, hogy megkapják újra, de gondolom azért nem akartak előre inni a medve bőrére (és esetleg feleslegesen sok pénzt kidobni)
Egyébként szerintem teljesen korrektül lehetett észlelni, mikor hall gondolatot, és mikor van rendes beszéd.
Viszont a Hiro megtalálja Isaacot, meg a Matt megtalálja a gyereket aztán a két nyomozó vagy mi faggatni kezdi, azok annyira tipikus, és kiszámítható jelenetek voltak, azok nagyon zavartak.
de egyébként tetszett, talán elkérem nővéreméktől a többit, csak nemtom mikor nézem meg :) most Voyagert nézek orrba szájba, és Stargateval is lemaradtam két résszel, holnap meg jön már a harmadik is. Ja, meg TNG-t is néztem amig Voyagert nem bírtam (Voyager a rendes vinyomon van, amihez most vettem usb-s rekket h notira is radugjam. elmult masfel hetben meg ugye katznal voltam, ott tudtam nezni, de szerdan ertem haza, es penteken jott meg a rekk, amit sikeresen noveremeknel hagytam, igy a hetvege egy reszeben TNG-t neztem, aztan halon at atmasoltam par Voyager reszt is :) )
a 4400ba is belekostoltam nővéreméknél (valahol a második évad közepén) de az annyira nem fogott meg, bár érdekes. de nem csigázott fel annyira, hogy én most azonnal meg akarjam nézni.
ja, és mivel nővéreméknél voltam, sógorom meg épp lost 2x23-24 (ugye ez az utso ket resz? vagy 21-22?) nézett, ezért azt is láttam (meg korábban még párat a második évadból, mikor nővéremék nézték) de egyébként abból is kb elég volt ennyi, hogy nagyjából értsem a fő cselekményszálat (sógorom panaszkodott is, hogy sok benne a visszaemlékezős múltfeltárós "karakterépítős" bejátszás), és valahogy az sem csigáz fel annyira, hogy én hű de nagyon tudni akarjam, h mi történik később. max ha megint akkor járok arra, mikor nézik, én is megnézem.
Az emberek azért magányosak mert falakat építenek hidak helyett.

Zsiga

Quote from: kisvirag on 2007-03-05, 01:12:43
igen, de a két kereskedelminek idén jár le a szerződése. ha meghosszabbítják, fognak digitális műsorszórást csinálni. persze valószínű, hogy megkapják újra, de gondolom azért nem akartak előre inni a medve bőrére (és esetleg feleslegesen sok pénzt kidobni)
Egyébként szerintem teljesen korrektül lehetett észlelni, mikor hall gondolatot, és mikor van rendes beszéd.
Viszont a Hiro megtalálja Isaacot, meg a Matt megtalálja a gyereket aztán a két nyomozó vagy mi faggatni kezdi, azok annyira tipikus, és kiszámítható jelenetek voltak, azok nagyon zavartak.
de egyébként tetszett, talán elkérem nővéreméktől a többit, csak nemtom mikor nézem meg :) most Voyagert nézek orrba szájba, és Stargateval is lemaradtam két résszel, holnap meg jön már a harmadik is. Ja, meg TNG-t is néztem amig Voyagert nem bírtam (Voyager a rendes vinyomon van, amihez most vettem usb-s rekket h notira is radugjam. elmult masfel hetben meg ugye katznal voltam, ott tudtam nezni, de szerdan ertem haza, es penteken jott meg a rekk, amit sikeresen noveremeknel hagytam, igy a hetvege egy reszeben TNG-t neztem, aztan halon at atmasoltam par Voyager reszt is :) )
a 4400ba is belekostoltam nővéreméknél (valahol a második évad közepén) de az annyira nem fogott meg, bár érdekes. de nem csigázott fel annyira, hogy én most azonnal meg akarjam nézni.
ja, és mivel nővéreméknél voltam, sógorom meg épp lost 2x23-24 (ugye ez az utso ket resz? vagy 21-22?) nézett, ezért azt is láttam (meg korábban még párat a második évadból, mikor nővéremék nézték) de egyébként abból is kb elég volt ennyi, hogy nagyjából értsem a fő cselekményszálat (sógorom panaszkodott is, hogy sok benne a visszaemlékezős múltfeltárós "karakterépítős" bejátszás), és valahogy az sem csigáz fel annyira, hogy én hű de nagyon tudni akarjam, h mi történik később. max ha megint akkor járok arra, mikor nézik, én is megnézem.
VOY & TNG = EPIC WIN  :tezsvir:

chilip

csak hétvégén lesz? vagy hétközbe is? mikor adják a TVben?

noriko

port.hu ezt írja:
QuoteVetítik:
TV2:  március 4. Vasárnap, 20:00
március 4. Vasárnap, 21:00
március 8. Csütörtök, 21:00
március 17. Szombat, 21:10
március 17. Szombat, 22:10
március 17. Szombat, 23:10
szóval érted.
de most komolyan. ebben van valami logika?  :wtf:

ha lement az első évad (ha jól látom, még 2 rész van hátra), majd kölcsönkérhetem valakitől, aki esetleg látta, és megőrzi lejátszható formában? :D
"I wish I could, but I don't want to."

thrall

nah... dejó. szombat az nem a tv nézö napom, pedig már kezdtem megörülni, hogy vasárnap lesz :S

egyébként arról fog szólni, amire gondolok? [spoiler]hogy ezt a 0. egyedet keresik majd, és közbe tele lesz vérrel, gusztustalan dolgokkal, meg egyebekkel?[/spoiler] mert ha igen, akkorse baj, csak b.nöm nem tudja nézni XD

sirtomi

Hero -t néztem én is. Ez a két rész alapján tetszik! Volt benne pár apró jelenet ami nem tetszett, pl Hiro mi a francért vette fel a pisztolyt nem értettem. A 2. részben nagyon tetszett, ahogy a szereplőkkel történő dolgokat egymás után mutatták meg, nem ömlesztve. Asszem nézni fogom ezt a sorozatot.

Sznkron nekem tetszett. Ugyan eredetivel nem látam, de jónak tűnik a magyar.

kisvirag

thrall, szerintem erről fog szólni:[spoiler]Isaac ugye meglatott valami szörnyü apokalipszist. Az Indiai barátunk szép lassan összeszedi a csapatot, és nekiállnak megmenteni a Földet... persze lesznek gonosz "herok" is, mint az említett 0. egyed is. Meg gondolom Jessica se az a jo lány :)[/spoiler]
Az emberek azért magányosak mert falakat építenek hidak helyett.

sirtomi

Quote from: kisvirag on 2007-03-05, 11:25:14
thrall, szerintem erről fog szólni:[spoiler]Isaac ugye meglatott valami szörnyü apokalipszist. Az Indiai barátunk szép lassan összeszedi a csapatot, és nekiállnak megmenteni a Földet... persze lesznek gonosz "herok" is, mint az említett 0. egyed is. Meg gondolom Jessica se az a jo lány :)[/spoiler]
[spoiler]Indiai barátunk még nem is tud semmit a katasztrófáról nem? Csak a festő srác és Hiro látta a jövőt eddig. Ez a 0. egyed viszont érdekes, kiváncsi vagyok mit csinál az agyakkal.[/spoiler]

kisvirag

[spoiler]indiai barátunk valóban nem tud a világvégéről, de ő eredetileg ugye nem is ezért akarja megtalálni a hőseinket, hanem az apja elmélete miatt. aztán ha megtalálja Isaacot, akkor majdmegtudja, hogy mivan :D[/spoiler]
Az emberek azért magányosak mert falakat építenek hidak helyett.

kikuchiyo

noriko: van benne logika.
Vasárnap leadták az első 2 részt, hogy rákapassák a népet. Csütörtökön lesz a rendes adásideje, tehát akkor adják le a harmadik részt, szombaton pedig megismétlik az első 3 részt, hátha valaki lemaradt róla.

sirtomi: mér' vette fel a pisztolyt? Mert Hiro a történetnek ebben a szakaszában egy teljesen gyerekes személyiség, el se tudja képzelni, hogy baj lehet belőle, ha az ember felvesz egy pisztolyt egy bűntett helyszínén.
Failure is the default option

thrall

na igen, de ha jólcsinálja Hiro, akkor övé lehet az egész tudás (idöutazás oda-vissza, ahov csak akar, jól ki tudnám használni)

chilip

#20
megnéztem én is az első 2 részt (szerencsére vki feldobta torrentre magyarul :D ) tetszik, nem hittem volna, hogy vmi is érdekelni fog a TV-ből... kiváncsian várom a 3. részt.
apropó:
mennyi rész ment le amerikában? hol tart ott a sorozat? honnan lehet letölteni angolul?  :ejnye:

Fazék

Quote from: chilip on 2007-03-05, 17:38:18mennyi rész ment le amerikában? hol tart ott a sorozat? honnan lehet letölteni angolul?  :ejnye:
most tartanak a 18-as résznél, itt van az összes eddigihez torrent
hmm valamiért a pilot-hoz nincsen itt torrent. érdekes. mindegy, azt szedd le majd máshonnan, a többit meg a fenti link-ről

chilip

Quote from: Fazék on 2007-03-05, 17:43:50
Quote from: chilip on 2007-03-05, 17:38:18mennyi rész ment le amerikában? hol tart ott a sorozat? honnan lehet letölteni angolul?  :ejnye:
most tartanak a 18-as résznél, itt van az összes eddigihez torrent
hmm valamiért a pilot-hoz nincsen itt torrent. érdekes. mindegy, azt szedd le majd máshonnan, a többit meg a fenti link-ről

köszi  :merci:

noriko

Quote from: kikuchiyo on 2007-03-05, 13:10:57
noriko: van benne logika.
Vasárnap leadták az első 2 részt, hogy rákapassák a népet. Csütörtökön lesz a rendes adásideje, tehát akkor adják le a harmadik részt, szombaton pedig megismétlik az első 3 részt, hátha valaki lemaradt róla.
:merci: így már valóban látok benne logikát :)

Most lettem up to date a Médiummal. Még mindig tetszik a sorozat, bár néha kissé túlzásba viszik a nő képességeit. Kissé olyan, mintha már egyre több mindenre lenne képes... végülis valamivel fel kell pezsdíteni a történetet! :P Allison simán passzolna a Heroes világába is.  :haha:
"I wish I could, but I don't want to."

chilip

bazz, durva a 3. rész vége a hősökben  :eek:
[spoiler]a nő magához tér a boncasztalon nyitott melkhassal...  :eek:[/spoiler]
egyébként már leszedtem a 7.ig  :rotfl:

Solid Snake

#25
Quote from: chilip on 2007-03-06, 01:59:40
bazz, durva a 3. rész vége a hősökben  :eek:
[spoiler]a nő magához tér a boncasztalon nyitott melkhassal...  :eek:[/spoiler]
egyébként már leszedtem a 7.ig  :rotfl:

Bazz, durva a 18. rész vége a Heroes-ban   :eek:
[spoiler]Sylar megskalpolja Petert, Mohindert pedig felszögezi a plafonra  :eek:[/spoiler]
Egyébként nem tudom, hogy fogom kibírni április 23-ig ezt a szünetet.  :ejj:

Szerk: Mazochistáknak, akik hozzám hasonlóan 5 héten át rágódni szeretnének

chilip

Quote from: SolidSnakeGH on 2007-03-08, 11:12:06
Quote from: chilip on 2007-03-06, 01:59:40
bazz, durva a 3. rész vége a hősökben  :eek:
[spoiler]a nő magához tér a boncasztalon nyitott melkhassal...  :eek:[/spoiler]
egyébként már leszedtem a 7.ig  :rotfl:

Bazz, durva a 18. rész vége a Heroes-ban   :eek:
[spoiler]Sylar megskalpolja Petert, Mohindert pedig felszögezi a plafonra  :eek:[/spoiler]
Egyébként nem tudom, hogy fogom kibírni április 23-ig ezt a szünetet.  :ejj:

Szerk: Mazochistáknak, akik hozzám hasonlóan 5 héten át rágódni szeretnének

jaja, azóta én is végignéztem 18-ig, [spoiler]a skalpolás nem gond, tud gyógyulni, bár mondjuk ha sérül az agya akkor már nem biztos... de ha Sylar megszerzi Peter képességét...  :eek: már eddig is túl durva... komolyan mondom, amikor mohinder elsütötte a pisztolyt, aztán mutatták, hogy Sylar megállítja a golyót, majdnem belevágtam a billentyűzetet a monitorba  :mad:[/spoiler]

Solid Snake

Quote from: chilip on 2007-03-08, 11:18:37
jaja, azóta én is végignéztem 18-ig, [spoiler]a skalpolás nem gond, tud gyógyulni, bár mondjuk ha sérül az agya akkor már nem biztos... de ha Sylar megszerzi Peter képességét...  :eek: már eddig is túl durva... komolyan mondom, amikor mohinder elsütötte a pisztolyt, aztán mutatták, hogy Sylar megállítja a golyót, majdnem belevágtam a billentyűzetet a monitorba  :mad:[/spoiler]
[spoiler]Elvileg Peter teljes homlokát felnyitotta a láthatatlan szikéjével (tincs lehullása ezt megerősíti).
Mohinder helyében pedig én már elkábítás után fejbelőttem volna a mocskot, aztán a hullától bőven ráértem volna gerincfolyadékmintát venni.

Miss Peregym pedig nagyon cukorfalat (illuzionista/alakváltó lány). Igaz, hogy a wrong side-on áll, de akkor is  :hehe:[/spoiler]

kisvirag

[spoiler]ki tudja, talan jobb lenne, ha Sylar megszerezné Peter képességét, mert akkor már nem kéne agyakat vagdosnia, és eltntetnie, hogy megszerezze azokat :D
szóval nem kellene így elpusztítania őket. Az más kérdés, hogy valszeg ugyanúgy megtenné, mert szerintem ezt külön élvezi, tehát ilyen értelemben lehet hogy nem is megy vele semmire :) nekem egyébként 12 rész után az a véleményem, hogy Sylar nem genetikusan veszi át a képességeket, hanem megérti, hogyan kell működtetni az agyát ahhoz, hogy azok működjenek. Viszont ha ez igaz, elméletben bárki képes lehetne megtanulni, hogyan kell ilyen képességeket használni (az más kérdés, hogy a szimpla emberi agy nem lenne képes megérteni)
Az meg mért van, hogy az alakváltók mindig "gonoszak"? [/spoiler]
mondjuk szerintem az évad végén kiír(t)ják, félreteszik Peter karakterét, mert ha belegondoltok, azért így elég táp...
Az emberek azért magányosak mert falakat építenek hidak helyett.

chilip

Quote from: SolidSnakeGH on 2007-03-08, 11:29:57
Quote from: chilip on 2007-03-08, 11:18:37
jaja, azóta én is végignéztem 18-ig, [spoiler]a skalpolás nem gond, tud gyógyulni, bár mondjuk ha sérül az agya akkor már nem biztos... de ha Sylar megszerzi Peter képességét...  :eek: már eddig is túl durva... komolyan mondom, amikor mohinder elsütötte a pisztolyt, aztán mutatták, hogy Sylar megállítja a golyót, majdnem belevágtam a billentyűzetet a monitorba  :mad:[/spoiler]
[spoiler]Elvileg Peter teljes homlokát felnyitotta a láthatatlan szikéjével (tincs lehullása ezt megerősíti).
Mohinder helyében pedig én már elkábítás után fejbelőttem volna a mocskot, aztán a hullától bőven ráértem volna gerincfolyadékmintát venni.

Miss Peregym pedig nagyon cukorfalat (illuzionista/alakváltó lány). Igaz, hogy a wrong side-on áll, de akkor is  :hehe:[/spoiler]
[spoiler]

és wireless :D képzeld mész az utcán és közbe a USTEAM fórumára irogatsz be :lol: durva volt a csaj, amikor mondta a radioaktívnak: "I could find them and you could nuke them" :D aranyos... egyébként elég lenne a radioaktív embert kinyírni és a város biztonságba lenne... kicsit egyszerűbb lenne, mint egy láthatatlan ember után koslatni...[/spoiler]

Quote from: kisvirag on 2007-03-08, 11:33:54
[spoiler]ki tudja, talan jobb lenne, ha Sylar megszerezné Peter képességét, mert akkor már nem kéne agyakat vagdosnia, és eltntetnie, hogy megszerezze azokat :D
szóval nem kellene így elpusztítania őket. Az más kérdés, hogy valszeg ugyanúgy megtenné, mert szerintem ezt külön élvezi, tehát ilyen értelemben lehet hogy nem is megy vele semmire :) nekem egyébként 12 rész után az a véleményem, hogy Sylar nem genetikusan veszi át a képességeket, hanem megérti, hogyan kell működtetni az agyát ahhoz, hogy azok működjenek. Viszont ha ez igaz, elméletben bárki képes lehetne megtanulni, hogyan kell ilyen képességeket használni (az más kérdés, hogy a szimpla emberi agy nem lenne képes megérteni)
Az meg mért van, hogy az alakváltók mindig "gonoszak"? [/spoiler]
mondjuk szerintem az évad végén kiír(t)ják, félreteszik Peter karakterét, mert ha belegondoltok, azért így elég táp...

[spoiler]nem alakváltó, hanem illúzionista[/spoiler]