Tőzsdesarok

Started by Selmo, 2009-03-27, 23:13:24

Previous topic - Next topic

Selmo

Tessék, itt lehet kitárgyalni a témát részletesen.

A tökéletesség unalmas.

Moha

Na, akkor már inkább ide írom:

Lehet, hogy kispályások vagyunk, de kicsiben is el lehet kezdeni szerintem. Oké, nem ebből leszünk milliomosok (vagy ki tudja), de ha kis összeggel dolgozunk, olyan nagyot bukni sem lehet.
Én egyelőre nem tudok daytrade-elni. :( Ma egy órát vártam a K&H fiókban, hogy megnyissam a brókerszámlát, aztán eluntam a várakozást, mert más dolgom is volt (épp szabadnapos voltam).
Én úgy vagyok vele, hogy úgyis ott ülök netközelben a melóhelyen is, és míg az ügyfelet igazgatom telefonon, miért ne "kattintgassak össze" magamnak egy kis pluszt. Nyilván benne van a bukás veszélye is, de kockázat nélkül nincs haszon és amúgy is: csak annyit tennék fel mindig, amennyit hosszabb időre nélkülözni tudok.

.Attila

Quote from: kikuchiyo on 2009-03-27, 23:13:04
Persze, miért ne, csak aztán nehogy elbízzák magukat.

Szerintem KT tisztában van a kockázatokkal.
Legalábbis tisztában kéne lennie velük.

Fazék

valaki tudna írni egy gyorstalpalót az ilyen átlagember tőzsdézési opcióit és költségeit illetően, vagy elirányítani egy olyan helyre, ahol egyszerűen és frappánsan összefoglalják a lényeget?

zsozso

#4
Quote from: Fazék on 2009-03-27, 23:21:38
valaki tudna írni egy gyorstalpalót az ilyen átlagember tőzsdézési opcióit és költségeit illetően, vagy elirányítani egy olyan helyre, ahol egyszerűen és frappánsan összefoglalják a lényeget?

Itt regisztralni kell, de eleg sok mindent ir: http://opcioguru.com/
Ezse rossz: http://daytrader.hu/

Ja igen, ami nagyon fontos, sose jatsz erzelembol, felindulasbol, megerzesbol. Aki tudja mirol beszelek, az megfogadja aki meg nem tudja, az kesobb megerti ;)
Death is the only redemption

Dreamcleaver

Szóval az alap, hogy egy brókercéggel szerződést kell kötni? Azt hittem a részvényvásárlás máshogy is megoldható. Vagy ez csak az ilyen árfolyamértesítések etc miatt kell, de lehet enélkül is kereskedni?

"But there's no sense crying
over every mistake
You just keep on trying
till you run out of cake"
- GLaDOS

Moha

Nekem jelenleg csak egy sima értékpapírszámlám van, amit egyszer a bankban "sóztak rám", de végül is örültem neki, mert alacsony a számlavezetés és likvid, mégis normális hozamú befektetést tudtam indítani (pénzpiaci alap).

Aztán, hogy az OTP alacsonyra süllyedt, vettem 50 darabot. A gond az, hogy itt 3000 ft tranzakciós díjam van. :frown:

K_T ajánlotta az Equitas-t és ahogy neten utánajártam, tényleg ez a legolcsóbb ilyen brókercég. Gyakorlatilag van egy havi fix 2400 ft-os díj, amit a realtime adatokért fizetsz (minden ingyenes oldalon 15 perces késleltetéssel látszanak az adatok), és 0,25% tranzakciós díj minden ügyleten, magyarán egy 100000 Ft-os tételen 250 Ft, ami egyáltalán nem sok.

---- Szigorúan magánvélemény következik, kéretik nem készpénznek venni! ----

Amennyire én utánaolvastam és elemeztem az egészet, nagyvonalakban 2 opció van: vagy megveszed x időben a részvényt és vársz, hogy fentebb menjen az árfolyam (magyarán hosszabb távra, hónapokra, akár évekre), vagy folyamatosan figyeled az árfolyamot és megpróbálsz a rövid távú változásokból (pár hét, pár nap, vagy akár napon belül = daytrade) profitálni. Ahogy én látom, ha az ember odafigyel és nem mohó, akkor elkerülheti a nagyobb bukást. Úgy értem, hogy ha csak akkora összeget fektetsz be, amihez tudod, hogy jó darabig nem kell nyúlnod, akkor nem kell eladnod veszteséggel, hanem várhatsz, míg ismét jó ára lesz (ami persze nem mindig jön el, de ez benne van a pakliban).

Asszem neki fogok ugrani én is a daytrade-nek, de még egy darabig azért figyelgetem a buxot. Én az alábbiakat fogom követni:
- Csak annyi összeget kockáztatok, amennyit akár hónapokig is félre tudok tenni.
- Veszteségben nem fogom visszaváltani, max, ha tényleg nagyon zuhanásba kezd.
- Meghatározok egy fix összeget, aminél többet egyelőre nem kockáztatok (asszem olyan 200-250e körül lesz).
Ki akarom tapasztalni a dolgot és - bár lehet papíron, meg virtuálisan is csinálni - valódi pénzzel, de kis összeggel elindulni, elvégre az edzi meg igazán az embert. Eddig nem érdekelt a tőzsde, nem is igazán ismertem, hogy működik, de látok benne kihívást, mert: miért ne?

Moha

Quote from: Dreamcleaver on 2009-03-27, 23:44:06
Szóval az alap, hogy egy brókercéggel szerződést kell kötni? Azt hittem a részvényvásárlás máshogy is megoldható. Vagy ez csak az ilyen árfolyamértesítések etc miatt kell, de lehet enélkül is kereskedni?
A részvények nagy része dematerializált, azaz nem létezik fizikai formában, csak az értékpapír számlákon van jelen. Ergo muszáj valamilyen számlát nyitnod ahhoz, hogy kereskedni tudjál.

zsozso: kösz a linkeket, átolvasgatom őket. :)

Kuroi Tenshi

#8
Quote from: Selmo on 2009-03-27, 23:13:24
Tessék, itt lehet kitárgyalni a témát részletesen.

"kocsog" ;D

elkezdtem összeszedni anyagokat egy infókkal teli első postnak, erre nem
létrehozza valaki előttem? ;D
Na mindegy, úgyis rohadt sok keresés lett volna, mire jó anyagokat
halászok össze, időm pedig mostanában nincs sok.

Quote from: .Attila on 2009-03-27, 23:18:16
Quote from: kikuchiyo on 2009-03-27, 23:13:04
Persze, miért ne, csak aztán nehogy elbízzák magukat.

Szerintem KT tisztában van a kockázatokkal.
Legalábbis tisztában kéne lennie velük.

Tisztában vagyok a kockázatokkal, tudom, hogy elég sokat lehet rajta
bukni is; de a portfólióm túlnyomó többségében bankbetét, részvényben
lévő részt csak ma emeltem kb 15%-ra. Már múltkor is mondtam,hogy a
tőzsde a szerencsejáték egy formája. Meg különben is, közgázt végeztem*
(nem mintha sok releváns anyagot tanítottak volna ehhez), már a beszállás
előtt is jó ideje figyeltem a bux és a kiszemelt részvények mozgását; a
tőzsdézés technikai elemzés részének a neten utánaolvastam; valamint
mindig olvasom a gazdasági híreket. Tehát szerintem jó irányba haladok,
bár tisztában vagyok vele, hogy sokat kell még tanulni, tapasztalni.

Quote from: Fazék on 2009-03-27, 23:21:38
valaki tudna írni egy gyorstalpalót az ilyen átlagember tőzsdézési opcióit és költségeit illetően, vagy elirányítani egy olyan helyre, ahol egyszerűen és frappánsan összefoglalják a lényeget?

Az átlagembernek azt javaslom, hogy a mostani zavarosba ne
ugorjon fejest, hanem előtte nézegessen napon belüli árfolyam-
alakulásokat, féléves-éves-többéves időtávokon záróár és forgalom-
grafikonokat, számolgasson mozgóátlagokat, olvasson utána a
kiszemelt cégeknek és azok anyagi hátterének, helyzetének, stb.

De ha a fejest választod, Zsozso a kbc equitast ajánlotta, és
máshonnan is úgy hallottam, hogy ez egy jó választás: netes
felületen vagy programmal, a bankokénál (0.7-1%, min 2500-3000
per tranzakció) sokkal alacsonyabb tranzakciós díj (0.25% min 150..),
számlavezetési és számlanyitási díj nélkül.


sz: hupsza, mennyi post jött itt közben :D

.Attila

Quote from: Kuroi Tenshi on 2009-03-27, 23:59:16
Az átlagembernek azt javaslom, hogy a mostani zavarosba ne
ugorjon fejest, hanem előtte nézegessen napon belüli árfolyam-
alakulásokat, féléves-éves-többéves időtávokon záróár és forgalom-
grafikonokat, számolgasson mozgóátlagokat, olvasson utána a
kiszemelt cégeknek és azok anyagi hátterének, helyzetének, stb.

Szépen leírtad a technikai elemzést, ami akár egyetlen hírtől gyönyörűen borulhat.
Továbbá a technikai elemzés pont hosszútávra lehet jó, mert rövidtávon az árfolyamingadozást főleg pszichológiai tényezők, ill. spekulációk okozzák. Szóval rövidtávon (így a daytrade-elés esetében is) a technikai elemzés abszolút használhatatlan.
Daytrade-eléskor az információszerzés a legfontosabb, méghozzá a kvázi azonnali. Hüvelykujjszabály, hogy egy új információ hatása 15 perc alatt lecseng. A legértékesebb persze a bennfentes info, azzal lehet a legnagyobbat szakítani.
Ha nincsenek ilyen információs csatornák (hétköznapi embernek pedig nem szokott lenni), akkor a daytrade-elés kvázi szerencsejáték.

Ha van érdeklődés rá, benyomom a Tőzsdei Spekuláció c. előadás jegyzetét, azt érdemes elolvasni.
A jegyzet végére ugyan senki sem tanul meg tőzsdézni, de rájön, hogy miért nem is fog tudni, szóval ezért hasznos lehet.

Ami a legfontosabb szerintem: sokan mondjátok, hogy az OTP árfolyamának növekedésére vártok. Alapszabály, hogy ha mindenki árfolyamnövekedésre vár, akkor az már meg is történt, lecsengett. Nyilván ilyen sok szereplő esetén azért nem ennyire egyszerű.

A tőzsde egyszerűbbnek tűnik, mint amilyen valójában. Olyan nincs, hogy mindenki nyertes. A nyertes valakin nyer, a brókercégek, profi befektetők pedig a tudatlanokból, gyenge információs csatornákkal rendelkezőkből élnek.

Kuroi Tenshi

Quote from: .Attila on 2009-03-28, 00:38:53
Szépen leírtad a technikai elemzést, ami akár egyetlen hírtől gyönyörűen borulhat.

rövidtávon (így a daytrade-elés esetében is) a technikai elemzés abszolút használhatatlan.

Nem a technikai elemzést írtam le, hanem általános tippeket adtam.
Pl. az "olvasson utána a kiszemelt cégeknek és azok anyagi hátterének,
helyzetének" pont nem a technikai, hanem a fundamentális elemzés
része.

Én ezt nem jelenteném ilyen kategorikusan ki. Elég népszerű a technikai
elemzés a day- és swing-tradelésben is. A napon belüli vagy nagyon rövidtávú
volatilitást alapvetően befolyásolják a hírek, de a kereskedési folyamatok egyes
tényezői tipikus jegyeket mutatnak.
Itt egy oldal "pattern"-ekről, amik főleg a mögöttes eladói/vevői folyamatokkal,
pszichológiai tényezőkkel függnek össze; persze ezeket még utólag sem
könnyű egyértelműen felismerni és beazonosítani, de legalább ötleteket
és irányokat adnak. Aztán az egyebek, mint "támasz" és "ellenállás", az
OHLC / gyertyák, stb, elterjedten használják, pedig mind a technikai
elemzés kellékei.
Nem tudom, technikai elemzés nélkül hogyan képzeled a tőzsdézést?
Van a mindenható hír, amin kívül nincs semmi? Érdekes módon egy
hírre nem adja el/veszi meg mindig mindenki; meg hír nélkül is vannak
trendek. Vagy hogy szerinted az egész tőzsde csupa bennfentes
kereskedés?

Quote from: .Attila on 2009-03-28, 00:38:53
Olyan nincs, hogy mindenki nyertes. A nyertes valakin nyer, a brókercégek, profi befektetők pedig a tudatlanokból, gyenge információs csatornákkal rendelkezőkből élnek.

Tehát ez szerinted egy zéróösszegű játék?
Nincs olyan, hogy egy index összes főbb papírja mind emelkedjen, akár
hosszabb távon is? A cégek teljesítménye nem növekszik, nem
terjeszkednek, és ennek fedezésére nem bocsátanak ki újabb
részvényeket? Mert ezek szerintem bővülési és szűkülési ciklusok,
tehát adott távokon nem zéróösszegű.

Moha

Basszuskulcs!  :zomg:

Lehet, hogy a múlt heti 2100 körüli szinten vissza kellett volna váltanom az OTP részvényeket? Elég durva zuhanásba kezdett ma az árfolyam... gondolom a bizonytalan helyzet és a forint gyengülés miatt...

Azt mérlegelem, hogy kivárni jobb-e most vagy inkább megszabadulni tőle, még amíg egy kevés nyerséggel ki tudok szállni...

Edit: K_T: Neked megvan még vagy már rég eladtad?

Darkstar

#12
Most inkább azért, mert ismét találtak közös miniszterelnök jelöltet, és ezzel csökkent az elölrehozott választások esélye (ez persze csak hozzájött az általad felsoroltak meg a többi tőzsde süllyedése mellé).
小野寺梓のラブリーすきぴちゃん

Fazék

én spec garantáltan eladtam volna 2050 körül

(annyira jó érzés abban a tévhitben élni, hogy kurvajól menne a tőzsdézés, ha csinálnám, de persze garantáltan csak buknék rajta, ha tényleg nekiugranék egyszer...)

Moha

Nekem a legnagyobb gondom még mindig ez a bankos 3000 ft-os tranzakciósdíj. Emiatt 1825-ös árfolyamnál lennék null egyenlegben. De mivel most elkezdett 1945-1950 körül stagnálni, nem hiszem, hogy (ma) odáig leesik...

.Attila

Quote from: Darkstar on 2009-03-30, 11:42:58
Most inkább azért, mert ismét találtak közös miniszterelnök jelöltet, és ezzel csökkent az elölrehozott választások esélye (ez persze csak hozzájött az általad felsoroltak meg a többi tőzsde süllyedése mellé).

Nem hiszem, hogy ez befolyásolná olyan nagyon.

Quote from: Kuroi Tenshi on 2009-03-28, 01:15:09
Quote from: .Attila on 2009-03-28, 00:38:53
Szépen leírtad a technikai elemzést, ami akár egyetlen hírtől gyönyörűen borulhat.

rövidtávon (így a daytrade-elés esetében is) a technikai elemzés abszolút használhatatlan.

Nem a technikai elemzést írtam le...

Bocs, tényleg összekevertem a két elnevezést.
Ettől függetlenül fenntartom, hogy ez csak azoknak éri meg, akik rengeteg információs csatornával rendelkeznek és kvázi egész nap ezzel foglalkoznak.
A többi szerencsejátékot játszik.

QuoteTehát ez szerinted egy zéróösszegű játék?
Nincs olyan, hogy egy index összes főbb papírja mind emelkedjen, akár
hosszabb távon is? A cégek teljesítménye nem növekszik, nem
terjeszkednek, és ennek fedezésére nem bocsátanak ki újabb
részvényeket? Mert ezek szerintem bővülési és szűkülési ciklusok,
tehát adott távokon nem zéróösszegű.

A részvény csak akkor ér valamit, ha valaki meg is veszi. Persze ha a részvény folyton átlag körüli hozamot hoz és azt stabilan, akkor nincs vesztes, csak nyertes. Ellenben ha átlag feletti hozamot hoz, az vesztesnek tekinthető, aki az emelkedés előtt eladta a papírt. Ha átlag alattit, akkor az aktuális részvénytulaj a vesztes, hiszen lehetne jobb befektetése, a nyertes pedig az, aki eladta neki és befektette valamilyen jobb papírba. És van, amikor (majdnem) mindenki vesztes, aki részvénytulaj, lásd az utóbbi pár hónapot.

sirtomi

Quote from: Fazék on 2009-03-30, 12:39:12
én spec garantáltan eladtam volna 2050 körül

(annyira jó érzés abban a tévhitben élni, hogy kurvajól menne a tőzsdézés, ha csinálnám, de persze garantáltan csak buknék rajta, ha tényleg nekiugranék egyszer...)
Én is csak kívülről szemlélem a dolgot és elméletben már meg is dupláztam a pénzem :D
DE a gyakorlatban nem mertem belevágni, akkor tuti buktam volna :)

Moha

Én kicsiben fogom elkezdeni, csak előbb legyen meg a bróker accountom.
Nem ugrok bele a mélyvízbe. Nem tartom valószínűnek, hogy a közeljövőben akkorát zuhanjon a tőzsde, mint tavaly októberben. Ha pedig nem shortolok egyelőre, hanem az emelkedésből próbálok profitálni, akkor max várok x napot, hogy fentebb menjen az árfolyam, nem kényszerülök lezárni napon belül a poziciót.

Moha

Double post rulez...

Na, asszem most lehet káromkodni!  :Eztneked:
Tegnap az egész tőzsde zuhant egy nagyot a leminősítés miatt. Ma (eddig) a BUX pluszban van, a MOL töretlenül tart felfelé, az OTP grafikonja meg olyan, mint egy szívrohamos EKG-ja... :ejj: Össze-vissza ugrál... ebből ma már pasuly se lesz.
Nem is idegesítem inkább magam, hogy egész nap figyeljem... inkább várok. Bízom benne, hogy az áprilisi szerződéstől majd kissé felugrik az árfolyam. De inkább eladom majd 2000-2100 körül. K_T: nálad mi a helyzet?

Darkstar

Quote from: Moha on 2009-03-31, 11:08:32
Double post rulez...

Na, asszem most lehet káromkodni!  :Eztneked:
Tegnap az egész tőzsde zuhant egy nagyot a leminősítés miatt. Ma (eddig) a BUX pluszban van, a MOL töretlenül tart felfelé, az OTP grafikonja meg olyan, mint egy szívrohamos EKG-ja... :ejj: Össze-vissza ugrál... ebből ma már pasuly se lesz.
Nem is idegesítem inkább magam, hogy egész nap figyeljem... inkább várok. Bízom benne, hogy az áprilisi szerződéstől majd kissé felugrik az árfolyam. De inkább eladom majd 2000-2100 körül. K_T: nálad mi a helyzet?
Van online infód vagy a késleltetettet figyeled?
小野寺梓のラブリーすきぴちゃん

Moha

Még mindig nem jutottam el a meló miatt a bankba, hogy megkössem a szerződést. A BÉT oldalát figyeltem, ott van közvetlen grafikon mindenhez, sőt, a BUX grafikon elvileg realtime. De egyébként a sima daytrade és swing trade esetén nem is feltétlen muszáj a realtime adatelérés.

Darkstar

Quote from: Moha on 2009-03-31, 12:10:11
Még mindig nem jutottam el a meló miatt a bankba, hogy megkössem a szerződést. A BÉT oldalát figyeltem, ott van közvetlen grafikon mindenhez, sőt, a BUX grafikon elvileg realtime. De egyébként a sima daytrade és swing trade esetén nem is feltétlen muszáj a realtime adatelérés.
Hát, daytradehez pont nem árt. Swingtradenél valóban belefér a késleltetett.
小野寺梓のラブリーすきぴちゃん

Kuroi Tenshi

#22
Quote from: Moha on 2009-03-30, 11:31:49
Azt mérlegelem, hogy kivárni jobb-e most vagy inkább megszabadulni tőle, még amíg egy kevés nyerséggel ki tudok szállni...

Edit: K_T: Neked megvan még vagy már rég eladtad?

Na ez a millió dolláros kérdés...
Pár nap, pár hét, de akár hónap is lehet, hogy jönnek olyan hírek, történnek
olyan események (EBRD), hogy visszapattan az OTP. Ha lenne még pénzem,
én még nézném egy ideig (1 nap legalább) merre mozdul, aztán talán még
pluszba vennék is. A veszteséget meg le kell nyelni.

2150-en eladtam, de utána megint vásároltam valamivel alacsonyabban.
Evvel végülis kevesebbet buktam, mintha megtartottam volna, de így sem
lett valami jó a vége. Valamikor viszont vissza fog pattanni, én még azt
várom; egy része be van készítve eladásra, amint visszamegy feljebb az
árfolyam. De mint mondtam, én kispályás vagyok, nem tőzsdeguru :)
Egyik vásárlásom két héten belül nagyon bejött (bár az is nehézkesen
indult), a másik adag vásárlásom eddig még nem jött be, de remélem egy-két
hét és az is helyrejön.

Quote from: .Attila on 2009-03-30, 12:52:22
Bocs, tényleg összekevertem a két elnevezést.
Ettől függetlenül fenntartom, hogy ez csak azoknak éri meg, akik rengeteg információs csatornával rendelkeznek és kvázi egész nap ezzel foglalkoznak.
A többi szerencsejátékot játszik.

Valójában nem teljesen, mert a tippek nagyobb része tényleg a technikai
elemzésből merít, a többi pedig a fundamentális elemzésből.

Én is ezt mondom: szerencsejáték.

Quote from: Moha on 2009-03-31, 11:08:32
Na, asszem most lehet káromkodni!  :Eztneked:

Akkor szerintem mégse kezdj el tőzsdézni ;D
Nyugalom kell hozzá, idegbaj nélkül elkönyvelni, hogy "ezt most
bebuktam", és vagy végigülni veszteségben, ha úgy néz ki / úgy
érzed, hogy változni fog, esetleg akkor még veszel is; ha pedig
rosszul néz ki, akkor eladni, és inkább a kisebb veszteséget eltűrni.
(stop-limit a barátod).

Én most úgy állok, hogy értékelődnek le az otp részvényeim. :-/
Aszongyák, hogy egy kis csökkenés még lehet benne, de utána
én arra számítok, hogy fog még emelkedni. De még akár eshet is.
Meglátjuk.


sz:
breaking news: Moody's leminősítés, negatív kilátással...
mondjuk várható volt, meg még így is magasabb, mint a S&P és a
Fitch, meg a S&P után már nem lesz nagy sokk, de akkor sem jó hír.
megyek esernyőért, asszem esni fog :Đ

sz2:
hehe. A leminősítés hírére a forint erősödött...
na jó, meg lehet indokolni, a Moody's még mindig magasabbra
sorolja az országot, mint a másik kettő, meg voltak, akik
nagyobb leminősítésre számítottak.
basszus, hogy pénteken miért döntöttem mégis az otp
mellett, annyit gondolkoztam a molon... na mindegy :-/

Moha

Quote from: Kuroi Tenshi on 2009-03-31, 13:27:00
Quote from: Moha on 2009-03-31, 11:08:32
Na, asszem most lehet káromkodni!  :Eztneked:

Akkor szerintem mégse kezdj el tőzsdézni ;D
Nyugalom kell hozzá, idegbaj nélkül elkönyvelni, hogy "ezt most
bebuktam", és vagy végigülni veszteségben, ha úgy néz ki / úgy
érzed, hogy változni fog, esetleg akkor még veszel is; ha pedig
rosszul néz ki, akkor eladni, és inkább a kisebb veszteséget eltűrni.
(stop-limit a barátod).

Mondjuk úgy, inkább csak bosszankodtam kicsit. A hülye előfizetők gyakran jobban felidegesítenek. :D Nem tetszik, de ez van. Inkább ülök még így egy kicsit. Megvárom az EBRD-t. Csütörtökön azért nem adtam el, mert délelőtt erősödőben volt, aztán a városban intéztem a dolgaimat, mire hazaértem meg már elmúlt fél öt.

Amúgy olvasgattam, a stop-loss megbízásokról és tényleg nem rossz dolog az. Végül is inkább legyen több 1-2%-os veszteséggel zárt pozició, de a felszabadult pénz miatt több pozitív is, mintsem üljek heteket egy vesztes pozicióban...

Kuroi Tenshi

Quote from: Moha on 2009-03-31, 14:54:09


Limitáras nem csak veszteségre jó, be lehet állítani azt is, hogy
amint leesik, vegyen, vagy amint elér egy jó árat, adjon el.

Na lám, már ugrik az otp...
ja nem, most már nem, de akkoris, mekkorát ugrott az előbb...

Próféta



Quote from: .Attila on 2009-03-30, 12:52:22
QuoteTehát ez szerinted egy zéróösszegű játék?
Nincs olyan, hogy egy index összes főbb papírja mind emelkedjen, akár
hosszabb távon is? A cégek teljesítménye nem növekszik, nem
terjeszkednek, és ennek fedezésére nem bocsátanak ki újabb
részvényeket? Mert ezek szerintem bővülési és szűkülési ciklusok,
tehát adott távokon nem zéróösszegű.

A részvény csak akkor ér valamit, ha valaki meg is veszi.
Nem. A részvény osztalékot fizet. Van, aki azért veszi. És van, aki nem zuhanásra számítva adja el, hanem egész egyszerűen ekkora időtartamra akarta befektetni a pénzét, most szüksége van rá. Ha ezután emelkedik az ár, azon ő nem veszített semmit.
Persze erre rárakódik a spekuláció, és rengeteget nyerni meg veszteni nyilván azon lehet, ezt nem vitatom.

Ismerős egyébként tőzsdézgetett, de szerinte hiába kifizetődő, mégsem éri meg, mert rosszul alszol tőle, emésztési gondjaid lesznek, stb.

.Attila

Quote from: Próféta on 2009-04-01, 00:38:01
Nem. A részvény osztalékot fizet. Van, aki azért veszi. És van, aki nem zuhanásra számítva adja el, hanem egész egyszerűen ekkora időtartamra akarta befektetni a pénzét, most szüksége van rá. Ha ezután emelkedik az ár, azon ő nem veszített semmit.
Persze erre rárakódik a spekuláció, és rengeteget nyerni meg veszteni nyilván azon lehet, ezt nem vitatom.

Valóban, van az osztalék és hosszabb távon elméletileg az osztalékok végtelen sora határozza meg a részvény árát, de azt hiszem, a tőzsdén forgalmazott részvények nagy részét az árfolyamnyereség miatt veszik, nem az osztalék miatt.

Kuroi Tenshi

Quote from: Moha on 2009-03-31, 11:08:32
Na, asszem most lehet káromkodni!  :Eztneked:

Na remélem nap végére kicsit lenyugodtál, az otp délután a mínuszból
+5.14%-ra ment fel. A további jó hír, hogy a Dow is pluszban zárt, és
a pénzügyi szektor vitte a hátán a kereskedést. Tipp vagy megérzés
vagy akárminek nevezhetitek, de szerintem holnap az otp már erősebben
nyit és hacsaknem délután esni nem kezd a dow nyitáskor, erős
pluszban fog zárni. Mondjuk ezt inkább Zsozsonak üzenném, hogy a
holnapi napra figyeljen, most vissza lehet hozni azt a mínuszt, fel a
fejjel :) (bár ezt gondolom ő is tudja :D)
Akárhogy is lesz, holnap, azaz izé, ma, is érdekes nap lesz...

.Attila

Ez egyelőre nem jött be, jelenleg -1.9%-on áll.

Moha

Na, ma egy erősebb kezdés után volt egy szép zuhanás, aztán most úgy tűnik, elkezd stagnálni. Ez az 1% körüli esés még nem vészes, innen akármerre mozdulhat.

Mindegy, legalább most már megvan az Equitas számlám, szóval lassan akár a daydrade is indulhat. :D