Vallás, filozófia, ezoteria

Started by noriko, 2004-03-09, 22:07:48

Previous topic - Next topic

Meske

Úgy tűnik szépen feltámasztottam ezt a thread-et! (nahát igen, az isteni erőm segített benne  :gevumezs: )

Amúgy Isten azért Isten, mert hinni kell benne, hogy van. Ha hiszed, akkor van. Ha nem hiszed, akkor nincs. Személy szerint én hiszek benne, de ez csak egy vélemény. A valóságot úgyis csak a halál után tudjuk meg. Azért is vagyunk mi emberek, mert véges a mi gondolkodásunk, s nem tudjuk felfogni a világot teljes egészében, s ezért valamilyen korlátok közé soroljuk magunkat. De nem kell aggódni, majd ha eljön az ideje mindent megtudunk!

The secret to concentration is the acceptance of endless distractions.

Damnatus

Hali!

Quote from: MeskeA valóságot úgyis csak a halál után tudjuk meg... De nem kell aggódni, majd ha eljön az ideje mindent megtudunk!

Nem is vagyok már annyira kiváncsi  :)

Meske

Quote from: DamnatusHali!



Nem is vagyok már annyira kiváncsi  :)
Biztos? Pedig szívesen segítenék!  :bsd: :)

The secret to concentration is the acceptance of endless distractions.

Soridan

Quote from: MeskeA valóságot úgyis csak a halál után tudjuk meg.

Vagy a halál után kezdődik a következő álom, és elfelejtjük a rövid ébrenlétet.
Ehavi bölcsesség: Három út vezet a mennyországba. Milyen kár, hogy senki nem jár rajtuk.

kisvirag

/me Soridan utolso posztjára válaszként hirtelen elkezd a saját aláírására mutogatni, és még azt is halkan megsugja, hogy ez saját alkotás, saját vizió, akártalán hit is....
Az emberek azért magányosak mert falakat építenek hidak helyett.

Xaga

Me azt valja hogy a halál után a léléek belekerül a nagy körforgásba és egy másik tetstben anyagiasul egy magasabb szinten.

Ramiz

Quote from: DWzMiert letezne a nap, ha valaki nem hiszi el? Ha en azt akarom, nem letezik a nap. Gondolj egy masik peldara. Lehetek en akarmilyen ronda, ha azt hiszem magamrol, hogy en egy adonisz vagyok. Az, hogy a tobbi ember mit gondol, szerinted el fogom hinni? Hisz mind hazudnak. A tobbsegnek ugye nincs igaza. :)

Ó... persze, ez támadhatatlan. A "létezés" szó ilyen értelmezésében igazad van. Erre csak mindenféle hülye előcitált példa helyett (amik gyakran felütik a fejüket filozófiai vitákban (vita = eszmecsere)) csak azt tudom mondani, hogy nem biztos, hogy jobban jársz azzal, hogyha nem hiszel => számodra megszünteted Istent. Végül is mit "okoz" a hit? Rendesebb leszel a többiekhez? Nem fogsz gyűlölködni, csalni vagy megcsalni a feleségedet? Nagy baj? Szerintem igenis jobbá tesz, és hadd definiáljam rögtön a "jó" szót az én nézetem szerint: jó az, ami elősegíti az élőlények békés és boldog egymás mellett élését. Én ezzel a gondolattal tettem át magamat a "higgyek Istenben?" - időszakomon. És hiszek is.
És mi származhat az "ez csak egy álom" vagy az "egyszer élünk, nem számít, mi jön utána" hozzáállásból? Az, hogy szarunk bele az életünkbe és a másokéba? A "csak érezd jól magad" azért is nem jó, mert van, aki úgy érzi jól magát, hogy közben másokkal rosszat tesz. Ez, ha belegondolunk, igen hamar a világ elkorcsosulásához vezetne. Pl senki nem nagyon szeret tanulni és dolgozni. Ha senki nem tenné, miből élnénk? - Mindenki egymásból. Nem is merek belegondolni.
Szóval szerintem így érdemes hozzáállni a hit kérdéséhez. Nem úgy, hogy "tanultuk is, hogy a "szent" inkvizíció...". Az tévút.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Damnatus

Hali!

Isten nélkül is lehet rendes jó életet élni. Boldog csak úgy lehetsz, ha jó ember vagy, és jó emberek vesznek körül.

DWz

Bocs, Ramiz, de ez egyaltalan nem igy van. Aki hisz, az jo ember, aki meg nem, az egy anyagias allat? Ugyanmar. Nekem nem kell ahhoz isten, hogy jo legyek, es egy csomoan azt mondjak, hogy ok hivok, mikozben meg igazi gorenyek sajnos. Avval se jarok jobban, ha hiszek istenben, es avval se hanem.

De tegyuk fel, hiszek istenben. Miert is jo nekem ez? Majd nem fognak leutni az utcan? Majd sikerul a lotto 5os? Mert isten vegulis semmit se iger, csak azt, hogy ha majd meghalsz kiskomam, akkor majd jossz a mennybe, es az jo lesz, vagy a pokolba, ha nem. Ezert kene tepernem egesz eletemben? Ezert kene jonak lennem?

Szerintem sokkal inkabb magam miatt kene jonak lennem, nem egy isten miatt.

DWz

Quote from: KomplikatoCsak arra gondoltam, hogy ha az emberre szükség van, hogy megteremtse az istent, nem következik e belőle ennek fordítotja is?
Na igen, Godzilla? Mi van ha nem tudod eldönteni ott legyen e a Godzilla?
Ott lesz? Nem lesz ott? (Schrödinger macskája efektus) Vagy valami teljesen más lesz ott?  :confused:

Mar miert ne tudnam eldonteni? Ez egy egyszeru igen / nem kerdes. Ott akarom Godzillat? Ott. Ott is lesz. Latod Damnatusnak is ott lett. :)

Meske

Quote from: RamizÓ... persze, ez támadhatatlan. A "létezés" szó ilyen értelmezésében igazad van. Erre csak mindenféle hülye előcitált példa helyett (amik gyakran felütik a fejüket filozófiai vitákban (vita = eszmecsere)) csak azt tudom mondani, hogy nem biztos, hogy jobban jársz azzal, hogyha nem hiszel => számodra megszünteted Istent. Végül is mit "okoz" a hit? Rendesebb leszel a többiekhez? Nem fogsz gyűlölködni, csalni vagy megcsalni a feleségedet? Nagy baj? Szerintem igenis jobbá tesz, és hadd definiáljam rögtön a "jó" szót az én nézetem szerint: jó az, ami elősegíti az élőlények békés és boldog egymás mellett élését. Én ezzel a gondolattal tettem át magamat a "higgyek Istenben?" - időszakomon. És hiszek is.
És mi származhat az "ez csak egy álom" vagy az "egyszer élünk, nem számít, mi jön utána" hozzáállásból? Az, hogy szarunk bele az életünkbe és a másokéba? A "csak érezd jól magad" azért is nem jó, mert van, aki úgy érzi jól magát, hogy közben másokkal rosszat tesz. Ez, ha belegondolunk, igen hamar a világ elkorcsosulásához vezetne. Pl senki nem nagyon szeret tanulni és dolgozni. Ha senki nem tenné, miből élnénk? - Mindenki egymásból. Nem is merek belegondolni.
Szóval szerintem így érdemes hozzáállni a hit kérdéséhez. Nem úgy, hogy "tanultuk is, hogy a "szent" inkvizíció...". Az tévút.
Teljesen igazad van! Szerintem is!

The secret to concentration is the acceptance of endless distractions.

Damnatus

Hali!

Quote from: DWzMar miert ne tudnam eldonteni? Ez egy egyszeru igen / nem kerdes. Ott akarom Godzillat? Ott. Ott is lesz. Latod Damnatusnak is ott lett. :)

Állj! Én nem akartam, hogy godzilla ott legyen. Nekem eltüntetni sikerült :)

Egyébként hiszel abban DWz, hogy jó embernek kell lenni?

Ramiz

Quote from: DamnatusIsten nélkül is lehet rendes jó életet élni. Boldog csak úgy lehetsz, ha jó ember vagy, és jó emberek vesznek körül.

Igen, egyetértek, így, ahogy van! Ez a lényeg! De vele is lehet! A fontos a második mondat. Ha nem ez jött le az én hozzászólásomból, my fault.

Quote from: DWzAki hisz, az jo ember, aki meg nem, az egy anyagias allat? Ugyanmar. Nekem nem kell ahhoz isten, hogy jo legyek, es egy csomoan azt mondjak, hogy ok hivok, mikozben meg igazi gorenyek sajnos. Avval se jarok jobban, ha hiszek istenben, es avval se hanem.

Ezt nem mondtam. Lásd történelmi példák, inkvizíció, stb. Ma is vannak ilyenek! Csak ez egy segítség lehet, egy út, amit követhetsz. Ha neked nem kell Isten, mert amúgy is példásan élsz, "örülj neki" - de miért baj, hogy másnak meg szüksége van rá? És te miért támadod annyira? Nem azok számítanak, akik verik a mellüket, és "görények", hanem azok, akik Amélie-k lesznek tőle. A "görények" amúgy is azok lennének (nem valószínű, hogy a hit teszi őket ilyenné...).

Quote from: DWzDe tegyuk fel, hiszek istenben. Miert is jo nekem ez? Majd nem fognak leutni az utcan? Majd sikerul a lotto 5os? Mert isten vegulis semmit se iger, csak azt, hogy ha majd meghalsz kiskomam, akkor majd jossz a mennybe, es az jo lesz, vagy a pokolba, ha nem. Ezert kene tepernem egesz eletemben? Ezert kene jonak lennem?

Nem, hanem azért, mert ha mindenki "jó lenne" egész életében, akkor nem lenne szükség pokolra (vagy "a pokol szövegre", ha így jobban tetszik), mert nem lenne háború, gyilkosságok, estébé. Isten nem egy üzlet! Nem az van, hogy "ígér", cserébe teljesíted a rád eső részt, ő meg bejuttat a mennybe! Egyszerűen csak rámutat, hogy ami rövid távon nem biztos, hogy jónak tűnik (meghátrálni, nem harcolni, néha bocsánatot kérni...), az hosszú távon jó neked. Azt is el tudom képzelni, hogy azért van a menny ígérete, hogy az is kipróbálja a "jól viselkedést" (hagy írjam ilyen egyszerűen), aki nem hiszi, hogy EZ AZ ÉLET IS JOBB LESZ/TŐLE. És ha mindenki kipróbálná, akkor nem kéne egy külön menny - itt lenne ez. Én ezt hiszem. És különben sincs szükségem lottó ötösre. ;)

Quote from: DWzSzerintem sokkal inkabb magam miatt kene jonak lennem, nem egy isten miatt.

Hát legyél! ;) Az a jó! Csak az "úgy élek, ahogy akarok, a többi nem számít" hozzáállás szerintem nem ilyenféle élethez vezet.

Amúgy én nem akarok senkit rábeszélni semmilyen vallásra. De nem jó a sok előítélet sem. Én sem járok templomba, de el tudok beszélgetni Istennel. És tudjátok mit? Akár van, akár nincs, segít nekem.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

DWz

Quote from: DamnatusÁllj! Én nem akartam, hogy godzilla ott legyen. Nekem eltüntetni sikerült :)

Bocs, akkor hulyeseget irtam. :)

Quote from: DamnatusEgyébként hiszel abban DWz, hogy jó embernek kell lenni?

Nem, egyaltalan nem. Ha jo vagy, akkor azt az emberek ki fogjak hasznalni.

Ramiz

De ha te is beállsz közéjük, nem ítélheted el őket. Legalábbis jogosan nem. Ha viszont a jóhiszemű emberek közé állsz, legalább eggyel többen lesznek. (Illetve kettővel, ahhoz képest, amikor a másik oldalon voltál.)
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

DWz

Quote from: RamizEzt nem mondtam. Lásd történelmi példák, inkvizíció, stb. Ma is vannak ilyenek! Csak ez egy segítség lehet, egy út, amit követhetsz. Ha neked nem kell Isten, mert amúgy is példásan élsz, "örülj neki" - de miért baj, hogy másnak meg szüksége van rá? És te miért támadod annyira? Nem azok számítanak, akik verik a mellüket, és "görények", hanem azok, akik Amélie-k lesznek tőle. A "görények" amúgy is azok lennének (nem valószínű, hogy a hit teszi őket ilyenné...).

Gorenyekkel egyetertek. Mar mint igazad van veluk kapcsolatban.
Nem baj, hogy valakinek kell isten, en ebbe nem szolok bele. Ha kell neki, eljen vele.


Quote from: RamizNem, hanem azért, mert ha mindenki "jó lenne" egész életében, akkor nem lenne szükség pokolra (vagy "a pokol szövegre", ha így jobban tetszik), mert nem lenne háború, gyilkosságok, estébé. Isten nem egy üzlet! Nem az van, hogy "ígér", cserébe teljesíted a rád eső részt, ő meg bejuttat a mennybe! Egyszerűen csak rámutat, hogy ami rövid távon nem biztos, hogy jónak tűnik (meghátrálni, nem harcolni, néha bocsánatot kérni...), az hosszú távon jó neked. Azt is el tudom képzelni, hogy azért van a menny ígérete, hogy az is kipróbálja a "jól viselkedést" (hagy írjam ilyen egyszerűen), aki nem hiszi, hogy EZ AZ ÉLET IS JOBB LESZ/TŐLE. És ha mindenki kipróbálná, akkor nem kéne egy külön menny - itt lenne ez. Én ezt hiszem. És különben sincs szükségem lottó ötösre. ;)

Jajdeszep ez az alomvilag! :) De pont ez az, ami soha nem fog teljesulni.


Quote from: RamizAmúgy én nem akarok senkit rábeszélni semmilyen vallásra. De nem jó a sok előítélet sem. Én sem járok templomba, de el tudok beszélgetni Istennel. És tudjátok mit? Akár van, akár nincs, segít nekem.

Mindenfele guny nelkul mondom, orulok neki! Ha ez Neked jo, csak csinald. Egyaltalan nem akarlak lebeszelni rola.

Komplikato

Quote from: DWzJajdeszep ez az alomvilag! :) De pont ez az, ami soha nem fog teljesulni.
Azért a hol és mikor definiálása nélkül ez így elég merész kijelentés.
1. Soha ne mond, hogy soha.
2. Semminek se lehet 0 (0%) vagy 1 (100%) a valószínűsége.  :hopp:
"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide) 

DWz

Quote from: KomplikatoAzért a hol és mikor definiálása nélkül ez így elég merész kijelentés.
1. Soha ne mond, hogy soha.
2. Semminek se lehet 0 (0%) vagy 1 (100%) a valószínűsége.  :hopp:

Mar miert ne mondjam, hogy soha? Tudnek mondani pl. olyan dolgot, amit tudom, hogy soha nem fogok csinalni. 100%ra. Ugyanez all a masodik pontra is.

DWz

Quote from: RamizDe ha te is beállsz közéjük, nem ítélheted el őket. Legalábbis jogosan nem. Ha viszont a jóhiszemű emberek közé állsz, legalább eggyel többen lesznek. (Illetve kettővel, ahhoz képest, amikor a másik oldalon voltál.)

Miert ne itelhetnem el oket? Ha tegyuk fel rosszul fozok, nem mondhatom masra, hogy O is rosszul foz? Hisz attol, mert nem vagyok a szakacsok gyongye, tudom mi az, hogy finom kaja.

Ramiz

#109
Mondhatod, csak rosszul teszed: zokon fogja venni. Ez így nagyon nem veszi jól ki magát. Képzelj el egy modellt: 10 ember egy szobában, akik folyton marakodnak egymással az ágyakért és megeszik egymás kajáját, és mindig panaszkodnak egymásnak, hogy milyen kegyetlen az élet. Nem túl meggyőző panasz. Ha valamelyikük engedni próbál, és emiatt hátrányba is kerül, akkor ő legalább igaz emberként viselkedik: úgy, ahogy a másokat is szeretne, hogy viselkedjenek. Meg aztán hátha azt mondja egy másik: "Ha mindenki ilyen lenne, mint ő, akkor nagyon jól ellennénk. Én a többieket nem tudom megváltoztatni, csak magamat. Hát csatlakozok a jó példához." Mondhatod, hogy "álomvilág", mint ahogy egy a 10 ember közül is mondhatja. De ez a hozzáállás eleve befagyasztja ezt a nem túl eszményi állapotot, pedig te legalább látod, hogy baj van, ezért azok közé tartozol, akik változtathatnának a dolgon! Akik még csak nem is veszik észre, hogy így csak folyton ártunk egymásnak, azoktól ne várj javító jellegű kezdeményezéseket.

UI: Van tisztán 0 és 100%-os valószínűség. 0% : hatoldalú kockával hetet dobni (ugye, ugye, a sebzések a szerepjátékban! :D ). 100% : hatoldalú kockával egy és hat között dobni.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Damnatus

Hali!

A keresztény hit azt tanítja törekedj a jóra/szeretetre. Tudja, hogy meg fogsz botlani, s nem lehetsz makulátlan. De nem is azt, hanem a törekvést értékeli.
A másik vezérelv pedig az, hogy tetteidet a szeretet vezérelje. Ellentétben a buddhizmussal, ahol a jócselekedeteket szintén tenni kell, de ott a lehet? legnagyob érzelmi semlegességgel.

Én elismerem azokat az embereket, akik igazi hív?k. Nekik olyan támaszuk van erre a világra, ami mindíg segít nekik talpon maradni/felállni.

Én szeretnék hinni az EMBERben is. Hinni abban, hogy felismerjük hogy tényleg akkor tudunk jól, boldogan élni, ha a másik ember is jól boldogan él, mert normális esetben más nyomora beárnyékolja a boldogságot. És szeretnék hinni abban, hogy mindenki rájön, hogy megéri jónak lenni.
És ha másért nem is, legalább saját magunkért megéri.
De csak szeretnék hinni benne, most még nem hiszek.

Ramiz

Miért nem, ha látod azt, amit látni kell?
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Damnatus

Hali!

Quote from: RamizMiért nem, ha látod azt, amit látni kell?

Mert a hit (bármiben) érzelmi alapú.

DWz

Quote from: RamizDe ez a hozzáállás eleve befagyasztja ezt a nem túl eszményi állapotot, pedig te legalább látod, hogy baj van, ezért azok közé tartozol, akik változtathatnának a dolgon! Akik még csak nem is veszik észre, hogy így csak folyton ártunk egymásnak, azoktól ne várj javító jellegű kezdeményezéseket.

UI: Van tisztán 0 és 100%-os valószínűség. 0% : hatoldalú kockával hetet dobni (ugye, ugye, a sebzések a szerepjátékban! :D ). 100% : hatoldalú kockával egy és hat között dobni.

Nem akarom itt magam fenyezni, de probaltam jo lenni. Eredmenye lett szerinted? Elarulom: Nem. Evvel persze nem azt mondom, hogy estenkent en vagyok a kopenyes igazsagoszto, es minden szembejovot :uzi: . Az emberekkel olyannak kell lenni, amilyenek ok is veled szemben.

Jo a szerepjatekos pelda. :)

Ramiz

Hát... lehet, hogy téged erősebb behatások értek, mint engem, és több a rossz tapasztalatod. De azért ne mindent feketének láss. Nem éri meg. ;)
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Damnatus

Hali!

DWz
Igazad van nem éri meg jónak lenni?
Megéri rossznak lenni :) ?
Éljen a közöny, és láss mindent szürkében :)

DWz

Quote from: DamnatusHali!

DWz
Igazad van nem éri meg jónak lenni?
Megéri rossznak lenni :) ?
Éljen a közöny, és láss mindent szürkében :)

Szia!
Rossznak megeri lenni, igy van.

Szurkeseg ok. :D

Stem kivalasztasz x embert, akivel jo vagy, a tobbiek meg ne erdekeljenek. Mondjuk x ne legyen nagyobb 5-10nel.

DWz

Quote from: RamizHát... lehet, hogy téged erősebb behatások értek, mint engem, és több a rossz tapasztalatod. De azért ne mindent feketének láss. Nem éri meg. ;)

Nem latok mindent feketenek, de az se eri meg, hogy ne lassak mindent feketenek. Ha pozitiv akarok lenni, akkor ha mindent feketenek latok, akkor mar csak jobb lehet, nem? :)

Damnatus

Hali!
Quote from: DWzStem kivalasztasz x embert, akivel jo vagy, a tobbiek meg ne erdekeljenek. Mondjuk x ne legyen nagyobb 5-10nel.

És akkor az az x ember fog tudni a legjobban megbántani (akaratlanul is)
A megoldás: senkivel sem kell mélyebb kapcsolatot kialakítani.

Rossznak sosem éri meg lenni.

Ismeritek azt a viccet, hogy a pesszimista és az optimistát sok szerencsétlenség éri, s megszólal a pesszimista: na ennél lejjebb már nem süllyedhatünk. Mire az optimista De igen :)

Ramiz

Quote from: DWzRossznak megeri lenni, igy van.

Bocs, de ez így hülyeség. Belerúgsz egy kutyába. "Rossz" voltál. Megérte?

Quote from: DWzStem kivalasztasz x embert, akivel jo vagy, a tobbiek meg ne erdekeljenek. Mondjuk x ne legyen nagyobb 5-10nel.

Mondjuk x legyen 600'000'000, és akkor jó. :D

Quote from: DamnatusA megoldás: senkivel sem kell mélyebb kapcsolatot kialakítani.

Ezt több fiataltól hallottam már, és egyiket sem tudtam komolyan venni. Ezt legfeljebb egy megkeseredett öregember tudja komolyan venni, de ő meg nem beszél róla. Akiket én ismertem és folyton ezt hangoztatták, azok valójában csak egy kis melegségre vágytak (cserépkályhára, ld Örkény :D ), szóval játszották a nagy vagányt. No offense, csak ez jutott eszembe a témáról.
De hát az ember csoportos lény. Vannak "magányos ragadozó" állatfajok, de mi közösségiek vagyunk, általában és mélyen. És nem igaz, hogy az nem tud megsérteni, akivel mélyebb kapcsolatot alakítasz ki. A barátaidnak könnyebb megbocsátani - hiszen ők is mindig megbocsátanak neked -, mint egy idegennek. Hát ne akarj mindenkit idegennek.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!