Vallás, filozófia, ezoteria

Started by noriko, 2004-03-09, 22:07:48

Previous topic - Next topic

Djinn

Quote from: DamnatusHali!

Ok értem én!

Csak arra akartam kilyukadni, hogy ahogy Krisztus nevében sokakat öltek meg, ugyanúgy sokakhaltak meg a szabadság, a testvériség, az egyenlõség, tudomány stb. nevében is. Attól ezek még értékek maradtak.

Persze. Ezzel 100% osan egyetértek.  :tezsvir:
"If you want the rainbow, you gotta put up with the rain"

Damnatus

Hali!

Szerintem sem csak "önzésbõl" cselekszik az ember, inkább önérdekbõl. Ez jobbszó. És az önérdek miért ne eshetne egyba mások, a közösség érdekeivel?

Djinn

Quote from: DamnatusHali!

Szerintem sem csak "önzésbõl" cselekszik az ember, inkább önérdekbõl. Ez jobbszó. És az önérdek miért ne eshetne egyba mások, a közösség érdekeivel?
Szerintem a sz önzés és önérdek közötti különbség elhanyagolható. Aki önzõ, az mindíg önérdekbõl cselekszik, aki önérdekbõl cselekszik az nem feltétlemül önzõ (mindíg). De ez is csak nézõpont kérdése. Akkor vagyok önzõ, ha CSAk nekem jó vagy akkor ha nekem jó, de lehet jó másnak is? (Attól függ mennyire negatív szó az 'önzõ') Ha önérdekbõl cselekszem akkor a saját javam akarom. De ez megint csal lehet másnak is jó. Szerintem nem túl nagy a különbség.

Asszem ezt kicsit túlreagáltam  :rotflol: Bocs.
"If you want the rainbow, you gotta put up with the rain"

Baldy

És ha rád negativ kihatással van a dolog, amit teszel, de másnak jó, akkor az minek mondható (bár tény, hogy olyan dolog, hogy csak rossz vagy csak jó nincs, csak a "szürke" különbözõ árnyalatai...). Lehet, hogy neked is jó lesz, mert a tudat, hogy neki jó lesz ezáltal, valamelyest boldogit téged, de összességében csak a rosszat enyhiti, nem tud felülkerekedni azon, és jóvá lenni. Mert ilyen is létezik, akár hiszi az ember, akár nem. Van ilyen.
De amugy nekem is az a véleményem, hogy az ember önzõ, csak azt teszi, ami neki jó. De még van önzetlenség a világon, bár kihalófélben...
Az emberek ritkán hiszik el az igazságot, amikor látják, és még kevésbé, amikor nem akarják látni

Öngyilkosság: fõnév: amikor azt mondod Istennek, hogy nem rúghat ki, mert felmondasz.

Fazék

Quote from: BaldyÉs ha rád negativ kihatással van a dolog, amit teszel, de másnak jó, akkor az minek mondható (bár tény, hogy olyan dolog, hogy csak rossz vagy csak jó nincs, csak a "szürke" különbözõ árnyalatai...). Lehet, hogy neked is jó lesz, mert a tudat, hogy neki jó lesz ezáltal, valamelyest boldogit téged, de összességében csak a rosszat enyhiti, nem tud felülkerekedni azon, és jóvá lenni.
de önzõ módon bízol benne, hogy látván önzetlenségedet, késõbb õ is hasonlóan fog viselkedni veled kapcsolatosn fordított esetben, tehát önzõ vagy! :D
kicsit komolyabbra fordítva, ez tényleg olyan kérdés, amit egyszer megrágsz, így van, és nem számít. az a jó sztem, ha önzésed nem mások aránytalan kárára megy. és kész. :)

Damnatus

Hali!

Önzõ: csak nekem legyen jó.
önérdek: nekem legyen jó.

Dragon

Ááááá, nem akartam lavinát elindítani!
Azt hiszem innentõl kezdve jobb lesz ártatlan szemlélõként figyelni a dolgot.
"And there was war in heaven.
Michael and his angels fought against the Dragon, and the Dragon fought and his angels, and prevailed not.
Neither was their place found anymore in Heaven.
And the Great Dragon was cast out, that old serpent called the devil and Satan which deceiveth the whole world,
he was cast out into the Earth and his angels were cast out with him."
[Revelations 12:7-9]

Baldy

Quote from: bpka000Ááááá, nem akartam lavinát elindítani!
Azt hiszem innentõl kezdve jobb lesz ártatlan szemlélõként figyelni a dolgot.

Ne csak szemlélõdj, a lavina, amit elinditottál érdekes, még én is hajlandó voltam hozzászólni, ugyhogy beszélj csak nyugodtan :)
Amugy is ezért van a forum :)
Az emberek ritkán hiszik el az igazságot, amikor látják, és még kevésbé, amikor nem akarják látni

Öngyilkosság: fõnév: amikor azt mondod Istennek, hogy nem rúghat ki, mert felmondasz.

Djinn

Quote from: DamnatusHali!

Önzõ: csak nekem legyen jó.
önérdek: nekem legyen jó.
Szeintem az önzõ embert nem zavarja, ha másnak is jó. (De az sem baj ha nem) Az már a rosszindulatú vagy irigy nem?
Pl. ha van 3 rep.jegy Japánba amit kiosztanak, akkor én önzõ módon akarom az egyiket, nem zavar, ha sok más ember is akarja, de az sem zavar, ha a másik kettõ 2 másik embernek is örömet okoz.
"If you want the rainbow, you gotta put up with the rain"

Dragon

Najó, de mostmár nem fogok színezgetni....

szal a vallásokkal csak az a bajom, hogy leírnak mindenféle törvényt, aztán csak nem sikerül betartani õket... pl. ez a felabarátos dolog... ejj
meg aztán a "fordítsd oda a másik orcádat" téma... ki látott embert, aki ezt megtette?
na jó, ha létezik is ilyen, a többség nem ilyen
a többség kirak magára egy keresztes kitûzõt, vasárnaponként elmegy templomba, aztán ha nem tetszik a szomszédja, akkor elkezdi mindenfélével pokollá tenni az életét, ha valaki valamivel megsérti, akkor meg anyáz
és ez pont az önzés miatt van
(amit mellesleg nem a kizárólag fekete vagy fehér színében próbáltam feltûntetni, hanem tényként megjelölni)
ez egyébként valahol már a génjeinkben el van ültetve, ösztönös, mint a létfenntartás
szerintem  az ismertebb vallások nagy többsége alapötletében jó lenne, csak éppen mûködésképtelen az emberek önzése miatt
olyan meg nincs, hogy mindenkinek jó, mert nem vagyunk azonosak
lehet valamilyen szempontból valamennyi embernek jó, és lehet, hogy ezen paraméterek maximálására kéne törekedni
tudom, elég extrém felfogás egyébként, de ha valami egy picit is rossz, az rossz, és punktum... vagy ti megennétek olyan levest, amibe csak egy kiskanál szar van keverve?

megaztán a sok felesleges maszlagot kéne kigyomlálni
hogy mire gondolok? (csakis példálózás képpen, és a teljesség igénye nélkül) az olyan zsidó törvények, amik egyértelmûen egészségügyi okokból kerültek be a törvények közé:
- körülmetélés: a tisztálkodási körülmények miatt egészségesebb volt
- kóser kaja: meleg + disznóhús + véres hús = el tudjátok képzelni
ugye sokkal jobb egy egészséges nép uralkodójának lenni?
akik ráadásul -nem ölik meg egymást halomra, -nem lopkodják össze-vissza mindenüket, -igazat mondanak, -annak az egy úrnak szolgálnak, akinek a "szavait" az én írástudóim vetették papírra,
és hasonlók
másrészt tök fölöslegesnek tartom a köré kerített mitológiát is: isten, meg angyalok, meg ezmegaz... minek? jobban el lehet adni, szerintem már akkor feltalálták a sci-fi -t

na jó, aki megsértõdött, tegye fel a kezét, és ígérem befejezem....
"And there was war in heaven.
Michael and his angels fought against the Dragon, and the Dragon fought and his angels, and prevailed not.
Neither was their place found anymore in Heaven.
And the Great Dragon was cast out, that old serpent called the devil and Satan which deceiveth the whole world,
he was cast out into the Earth and his angels were cast out with him."
[Revelations 12:7-9]

Fazék

nekem részben tetszett a szövegelésed, és bele is szólnék a témába, csak most rohannom kell, azért írtam ezt, hogy nehogy azt hidd egyedül lennél a nézeteddel, talán 2 óra múlva már hozzzá tudok szólni,  csak félek, hogy addigra itt sértõdések és flém lesz :D
pedig úgy szerettem volna eljátszani a békítõshow mûsorvezetõjét :D

Animal

Quote from: bpka000...szerintem  az ismertebb vallások nagy többsége alapötletében jó lenne, csak éppen mûködésképtelen az emberek önzése miatt...

Ebben szerintem tökéletesen igazad van. Mind a hívõk, mind az adott vallás "földi helytartói" emberbõl vannak. Az emberi önzõség és kapzsiság pedig ellehetetleníti az eszmék megvalósítását.
Ráadásul egyes egyházak jó üzletet csinálnak mások hitébõl, meggyõzõdésébõl (pénzért megválthatod magad stb, stb...).

Djinn

Quote from: bpka000na jó, aki megsértõdött, tegye fel a kezét, és ígérem befejezem....
Nem hiszem, hogy bárki megsértõdik. Mindenkinek lehet (legyen is!) saját véleménye, csak tisztelje a másikét is (és tudjuk, hol a határ meggyõzés és tukmálás között )
Nagyrészt egyetértek azzal amit írtál, csak én máshogy fogalmaztam volna meg  :rolleyes:.
"If you want the rainbow, you gotta put up with the rain"

Baldy

Nekem nagyon tetszik az egész iromány, kifejezetten élvezetes volt végigolvasni és egyetértek Djinn véleményével is: Mindenkinek megvan a maga véleménye, és ezt illik tiszteletben tartani. Másik kérdés, hogy vannak emberek, akik vakon hisznek Istenben és a többi maszlagban, és ezért megsértõdnek, de be kell látniuk, hogy ahány ember annyi szokás, annyi felfogás, és ezt el kell fogadniuk...
Az emberek ritkán hiszik el az igazságot, amikor látják, és még kevésbé, amikor nem akarják látni

Öngyilkosság: fõnév: amikor azt mondod Istennek, hogy nem rúghat ki, mert felmondasz.

Zanador

Ezen a fórumon szerintem nem sokan vannak, akik megsértõdnének bármi miatt is, vagy ha mégis, akkor egyszerûen nem kell elolvasni ezt a threadet, úgyhogy a bocsánatkérés felesleges. Aki itt van az, leglátásom szerint azért van itt, hogy meghallgassa a másik véleményét a témában és csatlakozzon egy jó beszélgetéshez, esetleg csak figyelje azt.
A Black and White nevû játéknak az elején volt egy jó mondat: "amikor egy ember imátkozik, születik egy isten"... szerintem a vallásoknál is errõl van szó: a hivõ embereknek az kell, hogy úgy érezhessék, van valaki fölöttük, egy hatalmas erõ, és nem céltalan az életük, mert habár õk nem is tudják a célt, mondhatják, hogy Õ biztosan tudja, mit csinál (úgyismint: isten útjai kifürkészhetetlenek).
Amikor gondolkodok, akkor saját belsõ, leegyszerûsitett nyelvet használok, és abban nincsen különbség az "öznés" és az "önérdek" között. Egyszerûen azért, mert én magamnak tudom a különbséget. Ha valaki félreértette, akkor sajnálom, de lesz még ilyen, ha maradok ebben a threadben. ;) (egyébként holnaptól egy hétig nem leszek, de ha nem irtok tele 2-3 oldalt, akkor csalódott leszek :D )
Az emberekrõl meg ennyit: "Nincs tökéletes ember, csak tökéletes szándék."
És hogy a vallások miért nem mûködnek úgy, ahogy elméletben kellene nekik? Sokat szoktam gondolkodni egy csomó mindenen, amit látok magam körül, leggyakrabban mások viselkedését, gondolatait és érzéseit figyelem, próbálom kitalálni. Van pár általános megfigyelésem, amivel persze nem kell egyet érteni, és talán cáfolni is lehet, de nekem eddig mûködtek. Az egyik az ez (elõre szólok, itt is kicsit eltúlzott a megfogalmazás, ne szó szerint vegyétek a sértõ, beképzeltnek tûnõ részeket):
"Az ember gyenge és ostoba. Egy könnyû csellel, hazugsággal vagy trükkel irányitani  lehet az akaratát, és be lehet csapni a gondolatait, érzéseit érzelmeit. Viszont az  ostobaságból és gyengeségbõl adódóan nem lehet állandóan igy tartani. Képtelen egy  adott ponttól fogva folyton ugyan úgy gondolkozni és érezni."
Asszem ezzel beléptem azok taáborába (talán elsõként), akit el lehet itélni a hozzászólásai alapján, de ha valakinek problémája van, akkor arra még a mai nap folyamán tudok válaszolni, legközelegg csak 1 hét múlva reagálok.
Kicsit módositva (szépitve) ezt, úgy hangzik, hogy "Senki nem fog tudni egy adott meggyõzõdés vagy elv alapján élni egész életében, törvényszerû, hogy legalább egyszer megszegje azt".
Following the tracks of an angel.
Csak az életét hosszabbitja meg az aki ébren tölti az éjszakáit.
A pohár lehet félig tele, de a tár mindig félig üres...

Baldy

Quote from: ZanadorEzen a fórumon szerintem nem sokan vannak, akik megsértõdnének bármi miatt is, vagy ha mégis, akkor egyszerûen nem kell elolvasni ezt a threadet, úgyhogy a bocsánatkérés felesleges. Aki itt van az, leglátásom szerint azért van itt, hogy meghallgassa a másik véleményét a témában és csatlakozzon egy jó beszélgetéshez, esetleg csak figyelje azt.
A Black and White nevû játéknak az elején volt egy jó mondat: "amikor egy ember imátkozik, születik egy isten"... szerintem a vallásoknál is errõl van szó: a hivõ embereknek az kell, hogy úgy érezhessék, van valaki fölöttük, egy hatalmas erõ, és nem céltalan az életük, mert habár õk nem is tudják a célt, mondhatják, hogy Õ biztosan tudja, mit csinál (úgyismint: isten útjai kifürkészhetetlenek).
Amikor gondolkodok, akkor saját belsõ, leegyszerûsitett nyelvet használok, és abban nincsen különbség az "öznés" és az "önérdek" között. Egyszerûen azért, mert én magamnak tudom a különbséget. Ha valaki félreértette, akkor sajnálom, de lesz még ilyen, ha maradok ebben a threadben. ;) (egyébként holnaptól egy hétig nem leszek, de ha nem irtok tele 2-3 oldalt, akkor csalódott leszek :D )
Az emberekrõl meg ennyit: "Nincs tökéletes ember, csak tökéletes szándék."
És hogy a vallások miért nem mûködnek úgy, ahogy elméletben kellene nekik? Sokat szoktam gondolkodni egy csomó mindenen, amit látok magam körül, leggyakrabban mások viselkedését, gondolatait és érzéseit figyelem, próbálom kitalálni. Van pár általános megfigyelésem, amivel persze nem kell egyet érteni, és talán cáfolni is lehet, de nekem eddig mûködtek. Az egyik az ez (elõre szólok, itt is kicsit eltúlzott a megfogalmazás, ne szó szerint vegyétek a sértõ, beképzeltnek tûnõ részeket):
"Az ember gyenge és ostoba. Egy könnyû csellel, hazugsággal vagy trükkel irányitani  lehet az akaratát, és be lehet csapni a gondolatait, érzéseit érzelmeit. Viszont az  ostobaságból és gyengeségbõl adódóan nem lehet állandóan igy tartani. Képtelen egy  adott ponttól fogva folyton ugyan úgy gondolkozni és érezni."
Asszem ezzel beléptem azok taáborába (talán elsõként), akit el lehet itélni a hozzászólásai alapján, de ha valakinek problémája van, akkor arra még a mai nap folyamán tudok válaszolni, legközelegg csak 1 hét múlva reagálok.
Kicsit módositva (szépitve) ezt, úgy hangzik, hogy "Senki nem fog tudni egy adott meggyõzõdés vagy elv alapján élni egész életében, törvényszerû, hogy legalább egyszer megszegje azt".

Hmmm... Én részben ugy tekintem az embereket (nagy tömegben), mint egy marhacsordát. Sok szerintem a gyenge akaratu ember, akinek nincs meg magában az a fajta erõ, hogy maga tûzze ki a saját céljait, és végre is hajtsa azokat a saját szabályai alapján. Az ilyeneknek tökéletes a vallás, vagyis pontosabban fogalmazva "egy felsõbbrendû személy", aki vezetheti õket. Mondhatni egy pásztor vagy marhahajcsár. És szerintem ezeket az embereket éppen ezért könnyû manipulálni hazugságokkal. Egyszerûen engedik magukat becsapni, maguk keresik ezt a hazugságot, ami tele van fennkölt szavakkal és gondolatokkal, amiknek sosem fognak tudni teljesen megfelelni, de meglesz a céljuk: megfelelni ezeknek a céloknak, amennyire csak lehet. Persze olyan ember is van, aki ilyen neveltetést kapott, tehát élete elsõ pillanatától ebben a hazugságban nõ fel, de akkor még sok függ az õ személyiségétõl, hogy mennyire törõdik ebbe õ bele, másképp mondva mennyire engedi magát "hajtani a pásztor" által, vagy pedig teljesen megtagadja azt. No meg persze az átmenet a két állapot között :)
Na itten mostanra abbahagyom az irogatást, mert kezdek elveszni a szövegemben :D
Az emberek ritkán hiszik el az igazságot, amikor látják, és még kevésbé, amikor nem akarják látni

Öngyilkosság: fõnév: amikor azt mondod Istennek, hogy nem rúghat ki, mert felmondasz.

Mattanja

bpka000 : tetszene a véleményed, ha nem lenne benne ez
Quote from: bpka000másrészt tök fölöslegesnek tartom a köré kerített mitológiát
És ha ezek mind igazak? Ha nem kitaláció?
Quote from: AnimalMind a hívõk, mind az adott vallás "földi helytartói" emberbõl vannak.
Ezért mondom, hogy egy vallással való ismerkedéskor nem az egyházat kell nézni elõször, hanem a szent iratokat.
Quote from: Zanadora hivõ embereknek az kell, hogy úgy érezhessék, van valaki fölöttük, egy hatalmas erõ, és nem céltalan az életük, mert habár õk nem is tudják a célt, mondhatják, hogy Õ biztosan tudja, mit csinál
Ez így túl nagy általánosítás szerintem. Hidd el nekem, hogy nem csak ezért hihetnek a hívõk. ;)
בטחו בו בכל עת עם שפכו לפניו לבבכם אלהים מחסה לנו סלה׃
8]]=((

Animal

Quote from: ShiroiEz így túl nagy általánosítás szerintem. Hidd el nekem, hogy nem csak ezért hihetnek a hívõk. ;)

Persze, más okok is lehetnek. Például "A világ keletkezése". Hosszas elmélkedés után valahogy oda jutsz, hogy "Valaminek a semmibõl kellett keletkeznie" (Jostein Gaarder: Sophie világa).
Tudományosan megmagyarázható az emberi faj fejlõdése az õsembertõl napjainkig, megmagyarázható a Föld és a földi élet kialakulása, még a Naprendszeré is stb., de valahogy az egész Világegyetem kialakulása ködös. Mióta van, mibõl lett, mi volt elõtte... :confused:
Ezek mind olyan gondolatok, amelyek ösztönözhetnek valakit, hogy higyjen a Teremtõben.
Állasfoglalásként annyit, hogy nem vagyok vallásos, de könnyen érthetõ, ha valaki az lesz. Persze nem kell bigottan vallásosnak lenni. :rolleyes:

Djinn

#228
Hát akármilyen is az egyház, meg a vallás, azért mindennek van jó oldala!
Szinte minden mûvészeti alkotást (legalábbis sokat) - film, zene, könyv...- valamilyen módon befolyásol a vallás(közvetve vagy közvetetten). És mi imádjuk ezeket !!! Én már kifejtettem a véleményem az egyházról (ami nem túl jó  :ejj: ), de szerintem sokkal szegényebb lennék (nem anyagilag) ha ezek a dolgok nem gazdagítanák az életeünk.
"If you want the rainbow, you gotta put up with the rain"

Mattanja

Quote from: AnimalPersze, más okok is lehetnek. Például "A világ keletkezése". Hosszas elmélkedés után valahogy oda jutsz, hogy "Valaminek a semmibõl kellett keletkeznie" (Jostein Gaarder: Sophie világa).
Tudományosan megmagyarázható az emberi faj fejlõdése az õsembertõl napjainkig, megmagyarázható a Föld és a földi élet kialakulása, még a Naprendszeré is stb., de valahogy az egész Világegyetem kialakulása ködös. Mióta van, mibõl lett, mi volt elõtte... :confused:
Ezek mind olyan gondolatok, amelyek ösztönözhetnek valakit, hogy higyjen a Teremtõben.
Egyéb ok: igazoltnak tûnik sok, a Biblia által leírt dolog. Példát ne kérjetek, mert aki nem akar ilyesmit elfogadni, az úgyis beleköt bármibe - aki lát benne valamit, az pedig megtalálja amit keres.
És ha ez a nagy õszinteségek és állásfoglalások ideje, akkor mondjuk úgy, hogy nem hagy hidegen a téma, és sokmindenre nyitott vagyok (na, ez nagy állásfoglalás volt, mi?)...
בטחו בו בכל עת עם שפכו לפניו לבבכם אלהים מחסה לנו סלה׃
8]]=((

Zanador

Quote from: ShiroiEz így túl nagy általánosítás szerintem. Hidd el nekem, hogy nem csak ezért hihetnek a hívõk. ;)

Elhiszem. Tisztában vagyok vele, hogy nem 100% igazság az, ami már 1nél több emberre vonatkozik. Már egy személy esetén se lehet mindig egyértelmût mondani, de ott még azért nagyobb az esélye.

Animal: egyet értek veled. Sõt, az elsõ hozzászólásomban a témába, én is mondtam, hogy egy teremtõben hiszek is. Ugyan ezeknek a gondolatoknak a menetén jutottam el én is idáig, és még mindig fenttartom, hogy pl az élõlények szervezetének a mûködése a legtöbb esetben olyan, mintha meg lett volna tervezve. Úgy értem, sima kémiai folyamatok összességének tekinteni egy olyan rendszert, ami ilyen bonyolult, kicsit sok nekem...
A másik meg, hogy hiszek a lélek létezésében is. Több okból: 1. érdekesebb, mint ha nem hinnék benne :) 2. Tetszik a gondolat, hogy a többi embertõl nem csak annyiban különbözök, hogy néhány neuron a fejelmben máshogy van összekötve... 3. Van jópár dolog, amit racionálisan nem lehet megmagyarázni a jelenlegi tudás alapján. Márpedig most ennyi van, szóval, hogy ne törjem folyton ezen a felyemet hiszek pár elsõre szokatlan dologban. Úgy szokatlan, hogy apalból mindenre logikus magyarázatot keresek, és ezt néhányan a környezetemben nem nagyon tudták összekapcsolni. :)
Following the tracks of an angel.
Csak az életét hosszabbitja meg az aki ébren tölti az éjszakáit.
A pohár lehet félig tele, de a tár mindig félig üres...

Djinn

Hát én nem érzem azt, hogy muszály mindent megmagyarázni. (Különben én lennék Isten  :rolleyes: )
Amúgy ha tényleg Isten teremtette a világot, akkor mi volt, mielõtt megteremtette? Szerintem ez semmivel sem jobb magyarázat, mint az õsrobbanás, szûkülõ-táguló világegyetem elmélet. Egyikre sincs bizonyíték és egyiknek sincs kezdete !!!
"If you want the rainbow, you gotta put up with the rain"

Fazék

Quote from: DjinnHát akármilyen is az egyház, meg a vallás, azért mindennek van jó oldala!
Szinte minden mûvészeti alkotást (legalábbis sokat) - film, zene, könyv...- valamilyen módon befolyásol a vallás(közvetve vagy közvetetten). És mi imádjuk ezeket !!! Én már kifejtettem a véleményem az egyházról (ami nem túl jó  :ejj: ), de szerintem sokkal szegényebb lennék (nem anyagilag) ha ezek a dolgok nem gazdagítanák az életem.
ezt kiválóan mondta hölgyem! Trivi kollega gondolom egyértelmûen támogatja ezt a nézetet, hiszen hol lenne a keresztény vallásvilág nélkül a Noir-ból az az éteri zene és még megannyi hasonló kereszténység által ihletett mû hiányozna ténylegesen, ha nem is mindannyiunknak, de legalábbis sokunknak :D
továbbá nem árt figyelembe venni, hogy az egyháznak nagyon fontos kultúra-terjesztési szerepei is voltak a történelem során. én úgy vagyok vele, hogy engem hagyjon békén a nagynéném az ájtatosságával, (unokatesóm lelkész létére szerencsére véletlenül se akar megtéríteni engem :hehe: ) ne akarjanak meggyõzni, hogy higyjek egy Istenben, de ki a megmondhatója, hogy jobb lett volna-e történelmünk nélkülük? az alapelvekkel talán nincsenek akkora gondok, inkább egyszerûen az emberi gyarlóság, ami megrontja az egészet szerintem is. az ellen meg nem lehet mit tenni, ez a keserû igazság :) vagy inkább :ejj:

Zanador

Quote from: DjinnHát én nem érzem azt, hogy muszály mindent megmagyarázni. (Különben én lennék Isten  :rolleyes: )
Amúgy ha tényleg Isten teremtette a világot, akkor mi volt, mielõtt megteremtette? Szerintem ez semmivel sem jobb magyarázat, mint az õsrobbanás, szûkülõ-táguló világegyetem elmélet. Egyikre sincs bizonyíték és egyiknek sincs kezdete !!!

Itt egy kicsit vitatkoznék, ha nem probléma: elõszöris nem látom át a kapcsolatot az elsõ sor két mondata között. Én mindenre a magyarázatot keresem, és fõleg az okát, esetleg a célját. Viszont ettõl nem gondolom, hogy bármi közöm lenne istenhez.
A világ teremtése igy is homályos, ez tény, de úgyse fogjuk tudni tisztázni, ezért jobb, ha hagyjuk egymást azt hinni, amit akar. :D
És a legkomolyabb dolog, amiben tévedsz: a "muszály"-t j-vel irják. ;)
(UI: bocs, hogy éppen én a közismerten rossz helyesirású javitalak ki, általában nem szoktam ezzel szórakozni, de ezt nem hagyhattam ki)
Following the tracks of an angel.
Csak az életét hosszabbitja meg az aki ébren tölti az éjszakáit.
A pohár lehet félig tele, de a tár mindig félig üres...

Dragon

Quote from: ShiroiÉs ha ezek mind igazak? Ha nem kitaláció?
Na de melyik igaz?
A zsidó ószövetség?
Az újszövetség is?
A korán?
A lélekvándorlásról szóló tanok?
A kabbalisztikus számmisztika netán?

az elsõ pár jórészben tulképp történelmet ír le, abban nem könnyû hazudni

aztán vannak ilyen ódivatú vallások, mint az egyiptomi, meg az ógörög, satöbbi
azok mér nem voltak jók?
200 év múlva a maiak is elavulnak?

meg van egy rakás alternatív lehetõség, de ezt egy szerepjátékosnak nem kell magyaráznom
tök jól ki voltak például dolgozva a vallások a MAGUS-ban
"And there was war in heaven.
Michael and his angels fought against the Dragon, and the Dragon fought and his angels, and prevailed not.
Neither was their place found anymore in Heaven.
And the Great Dragon was cast out, that old serpent called the devil and Satan which deceiveth the whole world,
he was cast out into the Earth and his angels were cast out with him."
[Revelations 12:7-9]

Zanador

Quote from: bpka000az elsõ pár jórészben tulképp történelmet ír le, abban nem könnyû hazudni

aztán vannak ilyen ódivatú vallások, mint az egyiptomi, meg az ógörög, satöbbi
azok mér nem voltak jók?
200 év múlva a maiak is elavulnak?

Na itt is van pár dolog, amiben más a meglátásom (hû, de nagy a szám ma...). Nem akarom, hogy túlzottan belemenjünk, mert azzal elcsavarnánk a témát, de azért csak leirom az én válaszomat (még ha senki sem kérdezte is):
A történelemben nagyon szépen lehet hazudni probléma nélkül, mert egy idõ után senki nem tud utánanézni.
Ezeket a vallásokat meg a politika és a katonai erõ tüntette el, és én úgy látom, hogy ha a mai vallások nem felelnek meg a jövõben a hatalom birtokosainak, akkor vagy változnak, vagy mennek a többi után. Hogy jön-e új, azt nem tudom.
Following the tracks of an angel.
Csak az életét hosszabbitja meg az aki ébren tölti az éjszakáit.
A pohár lehet félig tele, de a tár mindig félig üres...

Djinn

Quote from: ZanadorItt egy kicsit vitatkoznék, ha nem probléma: elõszöris nem látom át a kapcsolatot az elsõ sor két mondata között. Én mindenre a magyarázatot keresem, és fõleg az okát, esetleg a célját. Viszont ettõl nem gondolom, hogy bármi közöm lenne istenhez.
A világ teremtése igy is homályos, ez tény, de úgyse fogjuk tudni tisztázni, ezért jobb, ha hagyjuk egymást azt hinni, amit akar. :D
És a legkomolyabb dolog, amiben tévedsz: a "muszály"-t j-vel irják. ;)
(UI: bocs, hogy éppen én a közismerten rossz helyesirású javitalak ki, általában nem szoktam ezzel szórakozni, de ezt nem hagyhattam ki)

Hát teljesen igazad van!! Szóval arra gondoltam, hogy ha mindent tudnék, akkor lennék isten (mindennek tudni szeretném az okát -> kitalálok valami magyarázatot -> azt hiszem tudom)
a helyesírást már késõ javítani  :o
ezentúl jobban odafigyelek  :rolleyes:
"If you want the rainbow, you gotta put up with the rain"

Animal

Quote from: ZanadorNa itt is van pár dolog, amiben más a meglátásom (hû, de nagy a szám ma...). Nem akarom, hogy túlzottan belemenjünk, mert azzal elcsavarnánk a témát, de azért csak leirom az én válaszomat (még ha senki sem kérdezte is):
A történelemben nagyon szépen lehet hazudni probléma nélkül, mert egy idõ után senki nem tud utánanézni.
Ezeket a vallásokat meg a politika és a katonai erõ tüntette el, és én úgy látom, hogy ha a mai vallások nem felelnek meg a jövõben a hatalom birtokosainak, akkor vagy változnak, vagy mennek a többi után. Hogy jön-e új, azt nem tudom.

Egy vallás valószínûleg nem az eszméi miatt avul el, hanem a vallás gyakorlási körülményeinek elavultsága miatt. Magyarul hihetnénk akár széles körben a Napistenben manapság is, de az ezzel együttjáró emberáldozatokat már nem venné be az emberek gyomra.
A keresztény vallás is úgy maradhat fenn, ha folyamatosan korszerûsödik. (És tényleg: Napi szent ige SMS-ben, stb.)

Dragon

Quote from: ZanadorA történelemben nagyon szépen lehet hazudni probléma nélkül, mert egy idõ után senki nem tud utánanézni.
Nahát ezaz... honnan tudod, hogy miben hazudtak?
Tehát készpénznek veheted az egészet.
Persze vannak tudományos módszerek, de avval nem lehet megállapítani mindent.
Quote from: ZanadorEzeket a vallásokat meg a politika és a katonai erõ tüntette el, és én úgy látom, hogy ha a mai vallások nem felelnek meg a jövõben a hatalom birtokosainak, akkor vagy változnak, vagy mennek a többi után. Hogy jön-e új, azt nem tudom.
Szóval akkor párszáz év múlva azon fogunk tûnõdni, hogy vajon hol van az igazság az akkor épp aktuális vallásban? Szép. Akkor most minek foglalkozunk a maiakkal? Lehet, hogy már most meg tudnánk fejteni a következõ vallás nagy kérdéseit, ha hamar elkezdenénk.
"And there was war in heaven.
Michael and his angels fought against the Dragon, and the Dragon fought and his angels, and prevailed not.
Neither was their place found anymore in Heaven.
And the Great Dragon was cast out, that old serpent called the devil and Satan which deceiveth the whole world,
he was cast out into the Earth and his angels were cast out with him."
[Revelations 12:7-9]

Ramiz

bpka: egy éve még megsértõdtem volna a vallásos kirohanásodon, de azóta kicsit megváltoztam. Most már nem igazán hiszek a vallás köré épített dolgokban, Krisztusban és tetteiben is meginogtam - ha az Ószövetség csak egy példabeszéd, miért ne lehetne az Újszövetség is az? Sõt, így sokkal jobb, mert nem üti a többi vallást, ha azt szintén csak példabeszédnek vesszük. Amúgy sem tetszett a gondolat, hogy sok vallás van, mind igaztalannak mondja a többit, mindegyikben sok ember hisz... akkor itt az egyik csoportnak igaza van (mert mázliból olyan körülmények közé született, ahol társadalmilag/családilag azt a vallást preferálták), a többi téved (és elkárhozik)??? Ez nem tetszett. És azt sem értettem gyerekkoromban soha (és azóta sem tudta nekem senki vallásos szempontból megindokolni), hogy miért kellett Jézusnak meghalnia? Miért így bocsátódtak meg bûneink? Aztán hallottam valamit, ami (sztem) elég jó magyarázat: régen még divat volt a feláldozgatás, az áldozatbemutatás. Ezért az akkori emberek így jól megértették. Most valószínûleg máshogy írnák le. De hát a vallást aktualizálni kell a korhoz. Ebbõl régen sok gikszer volt, és szerintem mostanában is aktuálissá válik egy kis újítás. Persze nem lehet csak úgy átírni a Bibliát... Ezért jók az olyan vallások, amik nem mondanak konkrétat.
Hosszú életûek.

Nem kell vallás ahhoz, hogy ne öld a többi embert és kifelé és befelé is békés életed legyen. Csak szándék - méghozzá olyan, amit az isteni Pratchett úgy jellemezne, mint "amin lópatkót lehetne hajlítani". :D
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!