Vallás, filozófia, ezoteria

Started by noriko, 2004-03-09, 22:07:48

Previous topic - Next topic

ElfWarrior

QuoteOriginally posted by SysOP XXL
De a szeretetet is az emberek hozzák létre, nem független, mindenek felett álló erö.
Mint az előbb is íram, az ember alapvetően nem olyan természetű, hogy szeressen. Legalább is, ha csak állatként kezeljük, és nem tételezzük fel, hogy van isteni természete is.
 Kötődik a családjához, a szűkebb társadalmához, de a szeretet ennél sokkal több. Ez az én véleményem.
Ha tudást keresel
Nálam nem
Csak Énemnél
Leled, Kedves

Karma XXL

QuoteOriginally posted by ElfWarrior
Én csak az európai és amerikai gondolkodásmódról beszéltem, azaz hogy felsőbbrendűnek érezzük magunkat, ill. a kultúránkat, és úgy gondoljuk még most is, hogy természetes, hogy mindenki átveszi ezt. Anno az indiánok nem tudtak elég hatékonyan tiltakozni, most meg egy teljesen elítélendő formáját választották a tiltakozásuknak, és ezt lovagolják meg az amerikaiak, ahelyett, hogy a tényleges problémával foglalkoznának.

Én speciel nem érzem magam felsöbbrendünek. Vagy mégis? Az amerikaiak szintjénél igazából nem könnyü alacsonyabbra süllyedni... Bár ez az utáljuk együtt az amcsikat threadbe tartozik.

Exo

QuoteOriginally posted by ElfWarrior
Én csak az európai és amerikai gondolkodásmódról beszéltem, azaz hogy felsőbbrendűnek érezzük magunkat, ill. a kultúránkat, és úgy gondoljuk még most is, hogy természetes, hogy mindenki átveszi ezt. Anno az indiánok nem tudtak elég hatékonyan tiltakozni, most meg egy teljesen elítélendő formáját választották a tiltakozásuknak, és ezt lovagolják meg az amerikaiak, ahelyett, hogy a tényleges problémával foglalkoznának.
De most őszintén...milyen munka az, hogy bemegyek egy nyilvános helyre 20 kg plasztikkal az oldalamon és kicsinálok x db ártatlan embert...? Vagy bombát plántálok valahová, hogy ráomlasszak y db ártatlan emberre egy háztömböt! Most vagy nagyon tévesek az iszlám tanai, vagy súlyosan félreértelmezik azokat...

Karma XXL

QuoteOriginally posted by ElfWarrior
Mint az előbb is íram, az ember alapvetően nem olyan természetű, hogy szeressen. Legalább is, ha csak állatként kezeljük, és nem tételezzük fel, hogy van isteni természete is.
 Kötődik a családjához, a szűkebb társadalmához, de a szeretet ennél sokkal több. Ez az én véleményem.

Én attól még a szeretetet nem tartom "isteni adománynak". A szeretet csak az ember, mint állat sajátossága, de akkor is emberi. Ehhez nem kell isteni jelenlét/beavatkozás/teremtés. Egyszerü evolúciós fejlödés.

Ennek elkopása pedig, ahogy manapság mennek a dolgok, evolúciós zsákutca. (Vagy mégsem? Majd elválik...)

Moloko

QuoteOriginally posted by SysOP XXL
Én attól még a szeretetet nem tartom "isteni adománynak". A szeretet csak az ember, mint állat sajátossága, de akkor is emberi. Ehhez nem kell isteni jelenlét/beavatkozás/teremtés. Egyszerü evolúciós fejlödés.

Ennek elkopása pedig, ahogy manapság mennek a dolgok, evolúciós zsákutca. (Vagy mégsem? Majd elválik...)
emlékeztetsz valakire aki azt vallja hogy mindent az agyával végez az ember és nincsen nekije lelke :hehe:

Karma XXL

#35
QuoteOriginally posted by Angel
emlékeztetsz valakire aki azt vallja hogy mindent az agyával végez az ember és nincsen nekije lelke :hehe:

Hát az nem én vagyok :D Én ilyet nem vallottam sose... Mondjuk egyik osztálytársam meg azt hitte, hogy valami hülye Mátrixbuzi vagyok... Hát öt is felvilágosítottam :D

Én szerintem az agy önmagában nem elég, hogy az ember ember legyen. De szintén nem értek egyet a lélek isteni eredetével.

Xaga

QuoteOriginally posted by Exo
Most vagy nagyon tévesek az iszlám tanai, vagy súlyosan félreértelmezik azokat...

Én a másodikra szavazok. Társ ims könyvem szerint az iszlám hívőnek 5 fő követelményt kell teljesíteni földi életében:
  • Feltétlen hit Allahban, s prófétájában, Mohamedben és a tan igazságában
  • Naponta 5x ima Mekka felé fordulva
  • Böjt Ramadán hónapban
  • alamizsna a rászorulók támogatására
  • zarándoklat legalább egyszer Mekkába
"Ezekhez szorosan kapcsolódik a társadalmi élet fő követelménye, az engedelmesség a vezetőkkel szemben, és a közösség legfontosabb kötelessége, a dzsihad (szent háború) a hitetlenek ellen."
A mondat utólsó részét én úgy értelmezem "Aki nincs velünk az ellenünk van" vagyis aki nem az iszlám követője az potenciális célpont. (lehet kicsitt elértelmeztem) De azért ne felejtsük el a kereszténység túlkapásait (inkvizició).

Karma XXL

QuoteOriginally posted by Xaga
A mondat utólsó részét én úgy értelmezem "Aki nincs velünk az ellenünk van" vagyis aki nem az iszlám követője az potenciális célpont. (lehet kicsitt elértelmeztem) De azért ne felejtsük el a kereszténység túlkapásait (inkvizició).

Ezt ök is így értelmezik! :ejj:

A keresztényknél említhetnénk még a keresztes háborúkat, a gazdagságukat, a folytonos belepofázásukat más országok belpolitikájába, az egyházi tizedet stb... Valahogy nem olyan szentek, mint amilyennek hirdetik magukat.

Tiaro

Naja. Más kérdés, hogy a szent háború eredetileg nem fegyveres, hanem szellemi harcról szólt, vagyis hogy terjeszd minél több embernek, hogy megtapasztalja az igazságát. Nem pedig bombákkal pusztítsd aki nem hisz neked... :ejj:
I walk a lonely road / The only one that I have ever known
Don't know were it goes / But it's home to me and I walk alone
I walk this empty street / On the boulevard of broken dreams
Where the city sleeps / And I'm the only one and I walk alone

ElfWarrior

#39
QuoteOriginally posted by SysOP XXL
Bár ez az utáljuk együtt az amcsikat threadbe tartozik.

Én csak példaként írtam, meg azért egy kicsit filozófia is. (Na jó, szociológia.)
Ha tudást keresel
Nálam nem
Csak Énemnél
Leled, Kedves

Karma XXL

QuoteOriginally posted by ElfWarrior
Én csak példaként írtam, meg azért egy kicsit filozófia is. (Na jó, szociológia.)

Csak ténymegállapítás volt, semmi :_piszka: tartalmat nem szántam bele :D

ElfWarrior

QuoteOriginally posted by SysOP XXL
Csak ténymegállapítás volt, semmi :_piszka: tartalmat nem szántam bele :D

Off: Javítottam a post-ot, így már látszik, mire írtam? És nem vettem piszkálódásnak. :)
Ha tudást keresel
Nálam nem
Csak Énemnél
Leled, Kedves

Ramiz

Szerintem meg:
Love & Peace!
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

ElfWarrior

QuoteOriginally posted by Ramiz
Szerintem meg:
Love & Peace!

Ki tud bővebben a japán vallásokról?
Én csak azt tudom, hogy volt/van a sintoizmus, meg a zen-buddhizmus.
Én egy keveset tudok a buddhizmus ezen ágáról. Ha valaki bővebbet tud, írjon, legyen olyan szíves. :)
Ha tudást keresel
Nálam nem
Csak Énemnél
Leled, Kedves

Karma XXL

QuoteOriginally posted by ElfWarrior
Ki tud bővebben a japán vallásokról?
Én csak azt tudom, hogy volt/van a sintoizmus, meg a zen-buddhizmus.
Én egy keveset tudok a buddhizmus ezen ágáról. Ha valaki bővebbet tud, írjon, legyen olyan szíves. :)

Hát a zen buddhizmus az tibeti vallás. Hirtelen ennyit tudok róla :D

ElfWarrior

QuoteOriginally posted by SysOP XXL
Hát a zen buddhizmus az tibeti vallás. Hirtelen ennyit tudok róla :D

Azért ebben kijavítanálak, mert tibet vallása a lámaizmus, ami a buddhizmus egyik ága, és átvett elemeket a bon-vallásból, ami sámánisztikus, és a szellemekben hisz, akikkel jóban kell lenni, különben sok kellemetlenséget tudnak okozni.
Ha tudást keresel
Nálam nem
Csak Énemnél
Leled, Kedves

Karma XXL

QuoteOriginally posted by ElfWarrior
Azért ebben kijavítanálak, mert tibet vallása a lámaizmus, ami a buddhizmus egyik ága, és átvett elemeket a bon-vallásból, ami sámánisztikus, és a szellemekben hisz, akikkel jóban kell lenni, különben sok kellemetlenséget tudnak okozni.

A bonról pont ma olvastam :D De a zen buddhizmust is "tibeti zen buddhizmusnak" szokták emlegetni :D

ElfWarrior

QuoteOriginally posted by SysOP XXL
A bonról pont ma olvastam :D De a zen buddhizmust is "tibeti zen buddhizmusnak" szokták emlegetni :D

Maga a buddhizmus Tibet és Nepál területéről indult valóban, de a kínaiak közvetítésével -ahol a Csan-Buddhizmus formában volt jelen- jutott el Japánba is. A Zen buddhizmus különlegessége a koan, ami egy logikai úton nem megválaszolható találós kérdés.
Ha tudást keresel
Nálam nem
Csak Énemnél
Leled, Kedves

Exo

QuoteOriginally posted by ElfWarrior
Maga a buddhizmus Tibet és Nepál területéről indult valóban, de a kínaiak közvetítésével -ahol a Csan-Buddhizmus formában volt jelen- jutott el Japánba is. A Zen buddhizmus különlegessége a koan, ami egy logikai úton nem megválaszolható találós kérdés.

A kereszténység véletlen nem egy logikai útón nem megválaszolható találós kérdés?...:D :D

ElfWarrior

QuoteOriginally posted by Exo
A kereszténység véletlen nem egy logikai útón nem megválaszolható találós kérdés?...:D :D
Igen, de gondolkodást sem kér. :D Csak a dogmák tudását és elfogadását. :ejj:
Koan pl.: Hogy hangzik a taps egy tenyérrel. A koanok arra ösztönzik a tanítványokat, hogy a hétköznapi gondolkodáson felülemelkedve egységlátásuk legyen.
Ha tudást keresel
Nálam nem
Csak Énemnél
Leled, Kedves

Ramiz

A vallás csak körítés. A filozófia csak ködösítés. A lényeg az élni és élni hagyni. (Másképp: Love & Peace!  :D )
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

ElfWarrior

QuoteOriginally posted by Ramiz
A vallás csak körítés. A filozófia csak ködösítés. A lényeg az élni és élni hagyni. (Másképp: Love & Peace!  :D )

So, so. AZért mindenkiben ott élnek az élet nagy kérdései, hogy miért élünk itt, honnan jöttünk, hová megyünk, stb., és ezekre egyelőre csak a vallások próbálnak meg válszt adni, meg estenként a filozófia egyes részkérdésekre.
Egyébként nem érdemes a filozófiát fikázni, mert mai filozófiai gondolkodók  nagy hatással voltak a tudományos gondolkodásra, és új felfedezések előtt nyitották meg a teret.
Ha tudást keresel
Nálam nem
Csak Énemnél
Leled, Kedves

Karma XXL

QuoteOriginally posted by ElfWarrior
So, so. AZért mindenkiben ott élnek az élet nagy kérdései, hogy miért élünk itt, honnan jöttünk, hová megyünk, stb., és ezekre egyelőre csak a vallások próbálnak meg válszt adni, meg estenként a filozófia egyes részkérdésekre.
Egyébként nem érdemes a filozófiát fikázni, mert mai filozófiai gondolkodók  nagy hatással voltak a tudományos gondolkodásra, és új felfedezések előtt nyitották meg a teret.

A vallást viszont tényleg ködösítésre használták megjelenésekor. Például ami a középkorban történt, az nem éppen segítette a tudományos fejlödést... A filozófia persze más kérdés, kedvencem Heller Ágnes megállapítása :D:

QuoteAz ember emberi lény.

ElfWarrior

QuoteOriginally posted by SysOP XXL
A vallást viszont tényleg ködösítésre használták megjelenésekor. Például ami a középkorban történt, az nem éppen segítette a tudományos fejlödést... A filozófia persze más kérdés, kedvencem Heller Ágnes megállapítása :D:
QuoteAz ember emberi lény.
[/B]

:D :hopp:
Azért biztosan ki is fejti, mit ért alatta. Esetleg azt is betehetnéd ide az okulásunkra.
Ha tudást keresel
Nálam nem
Csak Énemnél
Leled, Kedves

Karma XXL

#54
QuoteOriginally posted by ElfWarrior

:D :hopp:
Azért biztosan ki is fejti, mit ért alatta. Esetleg azt is betehetnéd ide az okulásunkra. [/B]

Hát sajnos nem tudom, ezt etikaórán tanultuk...

Ramiz

Nem fikáztam a filozófiát. Majd most fogom. :D Egymásnak totál ellentmondó hipotézisek tömkelege... mindnek igaza nem lehet. Valahogy úgy vagyok vele, mint a népies bölcsességekkel. Nincsenek örök igazságok! Ki így, ki úgy. De érdekesnek mindenképpen érdekes a filozófia: ált. műveltség, irodalom stb.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Soridan

QuoteOriginally posted by Ramiz
Nem fikáztam a filozófiát. Majd most fogom. :D Egymásnak totál ellentmondó hipotézisek tömkelege... mindnek igaza nem lehet. Valahogy úgy vagyok vele, mint a népies bölcsességekkel. Nincsenek örök igazságok! Ki így, ki úgy. De érdekesnek mindenképpen érdekes a filozófia: ált. műveltség, irodalom stb.

Látod, ez a te _filozófiád_. Szóval ne szidd a filozófiát, mert akárhányszor elmélkedni kezdesz valamin, rögtön filozofálgatsz :P :D
Ehavi bölcsesség: Három út vezet a mennyországba. Milyen kár, hogy senki nem jár rajtuk.

Karma XXL

#57
QuoteOriginally posted by Soridan
Látod, ez a te _filozófiád_. Szóval ne szidd a filozófiát, mert akárhányszor elmélkedni kezdesz valamin, rögtön filozofálgatsz :P :D

Ö nem hiszem, hogy erre gondolna, inkább a filozófiára, mint tudományágra utal. Azért mint láthattad az idézetet, amit írtam, ezért én nem biztos, hogy fizetést adnék...

(amúgy meg nem értem, miért kell, hogy minden postod :_piszka: legyen...)

Ramiz

Már melyikünk? (Sorry, én nem akartam :_piszka: ). Igen, végül is ezt is lehet "filozófiaként" felfogni. :rolleyes: De én tudományos oldaláról gondoltam a kérdésre (jövőre lesz is f. óránk). ~ "életigazságok": "Az élet olyan, mint egy..." kezdetű okosságok. Mindegyik frappánsnak tűnik, mégis valahogy csak arra jó, hogy odafirkálják a padra, mert furcsa mód két perc alatt kimegy az ember fejéből...
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Soridan

#59
QuoteOriginally posted by Ramiz
Már melyikünk? (Sorry, én nem akartam :_piszka:

Szerintem én :) Kicsit túlzás a minden post = :_piszka: szerintem.

Egyébként én a filozófiát nem tudom külön tudományágként felfogni, mert ez számomra olyan, mintha a létezést is annak tartanánk. Na persze ez csak szigorúan magánvélemény, nem kell ám figyelembe venni :)

Ui.: eszem ágában sem állt piszkálódni. Távol áll tőlem.
Ehavi bölcsesség: Három út vezet a mennyországba. Milyen kár, hogy senki nem jár rajtuk.