Vallás, filozófia, ezoteria

Started by noriko, 2004-03-09, 22:07:48

Previous topic - Next topic

ElfWarrior

A filozófia, mint tudomány, alapvetően két részre osztható. Az első az eddigi filozófia rendszerek megismerése, és ezek kritikája; a második a mai ismeretek fényében új rendszerek felépítése.  Egy filozófiai rendszer alapvetően hasonlóan épül fel, mint a matematika, azaz megad egy axiómarendszert, alapigazságok halmazát, és ebből próbál következtetni a formális logika módszerével.
Tehát a hétköznapi filózni kifejezés nem pont ugyanezt takarja, hanem inkább egy "mi lenne, ha" játékot.
Ha tudást keresel
Nálam nem
Csak Énemnél
Leled, Kedves

Soridan

Értem. Tehát a filozófia, mint tudományág nem hagy teret a feltételezésnek, pusztán a tényekre hagyatkozva, szigorú logikával következtet?
Ehavi bölcsesség: Három út vezet a mennyországba. Milyen kár, hogy senki nem jár rajtuk.

Karma XXL

QuoteOriginally posted by Soridan
Értem. Tehát a filozófia, mint tudományág nem hagy teret a feltételezésnek, pusztán a tényekre hagyatkozva, szigorú logikával következtet?

Úgy tűnik Te nem jártál etika ill. filozófia órákra :D Annyi rizsát talán csak biológiából kell bemagolni :D

Most én is :_piszka:, de csak azt, aki kitalálta, hogy ilyet is kell az iskolában tanítani. Mert így most olyannak tűnik, mintha mindenki csak azért, hogy filozófusnak nevezzék, elkezdi az okosságait beleböfögni a világba, nem sok tényalappal. (Példa: világlélek, aszkétizmus stb.)

ElfWarrior

QuoteOriginally posted by SysOP XXL
Mert így most olyannak tűnik, mintha mindenki csak azért, hogy filozófusnak nevezzék, elkezdi az okosságait beleböfögni a világba, nem sok tényalappal. (Példa: világlélek, aszkétizmus stb.)

Az inkább a miszticizmus tárgyköre. :D
Meg a néphülyítésé is sokszor. Mint ahogy Müller Péter írta, a zacskós levesek és az instant eszmék világát éljük. Mindegy, mi van benne, csak jó legyen a csomagolás, és gyorsan hasson. :D (De lehet, hogy Popper Péter írta, nem tudom most pontosan.)
Ha tudást keresel
Nálam nem
Csak Énemnél
Leled, Kedves

Karma XXL

QuoteOriginally posted by ElfWarrior
Az inkább a miszticizmus tárgyköre. :D
Meg a néphülyítésé is sokszor. Mint ahogy Müller Péter írta, a zacskós levesek és az instant eszmék világát éljük. Mindegy, mi van benne, csak jó legyen a csomagolás, és gyorsan hasson. :D (De lehet, hogy Popper Péter írta, nem tudom most pontosan.)

Hát ezek az ókori és középkori filozófusok voltak, mert még csak róluk tanultunk, de jön majd a többi is :D  (:eek: hétfön etikatémazáró!)

ElfWarrior

QuoteOriginally posted by SysOP XXL
Hát ezek az ókori és középkori filozófusok voltak, mert még csak róluk tanultunk, de jön majd a többi is :D  (:eek: hétfön etikatémazáró!)

Ok, most már dereng, de ezek alapvetően fordítási gubancok, és ma már teljesen mást értenek alatta, és másra használják fel. Spec nekem ez ugrott be elsőnek. :)
Szerintem csak akkor lehet megérteni ezeket a kkifejezéseket, ha megértjük a gondolati hátteret hozzá. Tehát a fogalmak magyarázatát is megnézi az ember. De ahhoz egy elkötelezett tanár kell.
:_off: Hol tanítanak ilyen dolgokra?
Ha tudást keresel
Nálam nem
Csak Énemnél
Leled, Kedves

Karma XXL

QuoteOriginally posted by ElfWarrior
Ok, most már dereng, de ezek alapvetően fordítási gubancok, és ma már teljesen mást értenek alatta, és másra használják fel. Spec nekem ez ugrott be elsőnek. :)
Szerintem csak akkor lehet megérteni ezeket a kkifejezéseket, ha megértjük a gondolati hátteret hozzá. Tehát a fogalmak magyarázatát is megnézi az ember. De ahhoz egy elkötelezett tanár kell.
:_off: Hol tanítanak ilyen dolgokra?

Bányai Júlia Gimnázium, Kecskemét :D

8 osztályos gimnázium a kerettanterv viharában! :D

Soridan

#67
QuoteOriginally posted by SysOP XXL
Úgy tűnik Te nem jártál etika ill. filozófia órákra :D Annyi rizsát talán csak biológiából kell bemagolni :D

Hát nem :D Csak laikus, kíváncsi kibic vagyok :rolleyes:
Ehavi bölcsesség: Három út vezet a mennyországba. Milyen kár, hogy senki nem jár rajtuk.

Emarsharae

Heló itt is!
Itt jártam, felfedeztem a témát és röhögök a markomba a filozófia-elméleteket olvasgatva. Amíg nem kellett Heidegger verseket bemagolnotok, nem tudjátok, milyen szadista tud lenni a filozófia, vagy inkább maga a filótanár. :rolleyes: (Még mindig rémálmaim vannak tőle.)
Viszont azért ha belegondoltok, hol lenne az ember a filozófia nélkül? A filozófia az egyik legősibb dolog, mert hát az ember ha mást nem is tett eleinte, de az tuti, hogy felnézett éjjel az égre, és elkezdett gondolkodni, hogy mi az a sok kis izé az égen. A gondolkodás az ami előre vitt minket (kivéve persze a kivételeket és néha engem is :D) és ezért tudtunk kilépni néhol a vallások szorításából, mert rájöttünk hogy valami arrafele nem stimmel...
A filozófia jó dolog, csak nem kell túlerőltetni, mert ugyebár ki szereti a hajmeresztőbbnél hajmeresztőbb elméleteket és a zakkant filótanárokat... :hopp:
És persze manapság már annyira tele vagyunk elméletekkel, hogy nagyon össze kell szedni magunkat hogy olyat találjunk ki, amilyet eddig még soha senki. Talán azért születnek olyan borzalmak amiket már említettetek és én meg túl lusta vagyok idézni.

Na, most már leüthettek. Mindig egy rakás hülyeség jut eszembe ha gondolkodásra adom a fejem. :p
"Cute things kill people."
"But for heaven's sake—you're wizards! You can do magic! Surely you can sort out—well—anything!"
"The trouble is, the other side can do magic too, Prime Minister." - J. K. R. (HP & THBP)

Meske

Kisebb koromban sokat gondolkoztam, filozofálgattam magamban, s tényleg érdekelt is egy kicsit a filozófia. De mostanra már eltávolodtam tőle, mert elég hajmeresztő dolgokat hallottam róla. Van egy rokonom, aki régen tanult filozófiát, s elmondta, hogy mennyi sok hasznavehetetlen dologt kell megtanulni, s nem azt tanulod, hogy hogyan filozofálj, hanem, hogy más neves emberek mit gondolnak a világról. Na ez nem kell nekem! Azóta csak magamnak filozofálgatok. Az bőven elég nekem! :D

The secret to concentration is the acceptance of endless distractions.

Karma XXL

Quote from: MeskeKisebb koromban sokat gondolkoztam, filozofálgattam magamban, s tényleg érdekelt is egy kicsit a filozófia. De mostanra már eltávolodtam tőle, mert elég hajmeresztő dolgokat hallottam róla. Van egy rokonom, aki régen tanult filozófiát, s elmondta, hogy mennyi sok hasznavehetetlen dologt kell megtanulni, s nem azt tanulod, hogy hogyan filozofálj, hanem, hogy más neves emberek mit gondolnak a világról. Na ez nem kell nekem! Azóta csak magamnak filozofálgatok. Az bőven elég nekem! :D

Épp ezt mondtam pár hónappal ezelőtt :) Iskolában tanítani teljesen felesleges, legalábbis aki nem direkte megy erre a pályára  :hehe:

Azért lehet hasznos is a filozófia, legalábbis én hasznosnak érzem, hogy egyszer elkezdtem olvasni a "Micimackó és a Tao" c. könyvet - más kérdés, hogy egy idő után elegem lett belőle, de 1 motívumot, a "három ecetkostolót", fel tudtam belőle venni, és integrálni a világnézetembe :)

kisvirag

huha... utálom, ha valamiben lemaradok!
de ezen átrágtam magam, mert igen érdekesenek tünt, és az is volt
szoval most gyorsan összecsapok ilyen ami az eszembe jut az eddigiekről dolgot

filozófia: azt soha ne felejtsétek el, hogy valamennyi ma fellelhető természettudományos, sőt, társadalomtudományos ág (pl matek, fizika, kémia, blablabla...) nem létezhetne, ha valamikor az ókorban ki nem találták volna a filozófiát. Mondjuk akkor kicsit mást jelentett, mint ma. akkor még nem voltak külön tudományok. azok az ismeretek bővülésével fokozatosan kezdtek el és le és szétválni. ez a folyamat még ma is megvan, aminek persze nemnagyon örülök... mert még több tanithato tantárgy, ami esetleg nagy rakás hülyeség (gondolok itt pl a szociálpszichologiára....)

szoval az régen jó dolog volt. a filozófus eredeti jelentése különben: az, aki bölcs valamiben....

na igen egyház... én is ki vagyok tőle... egy nagyrakás jajnemmondomkimi...
szóval szerintem: ugyanolyan hataloméhes közeg, mint pl az állam, királyság és egyébb, csak más módon próbálja kihasználni az embert...
a hit szép dolog. én egyébként Trivivel értek egyet : hiszem ha látom!
szoval azt sem hiszem, h van, azt sem h nincs...
persze, mivel nem is tudom, van e lyan nép, aki semmilyen istenben vagy felsőbbrendű lényben nem hisz, nem tagadhatjuk, hogy nincs valami valóságalapja, ahogy mondani szokták, ennyi ember nem tévedhet!
már az ősember is hitt valami ilyesmiben.
persze lehet hogy ez csak az ember mivoltunk miatt szükséges. mint ha valami bajod van, és szükséged van valakire, társra aki támogat, valami ilyennek tudom felfogni istent is. egy támasz, akihez fordulni lehet.

különben már Zeusz is megmonta az Odüsszeiában: az ember sorsa felett szenved. azaz: van egy sorsunk kiszabva, amiben van x mennyiségű baj és szenvedés, de az ember bizony képes arra, hogy ebből még többet csináljon magának. egy konkrét példa:Aigiszthosznak megmonták az istenek: szép és jó élete lehet, csak ne akarja elvenni Agamemnon feleségét. Aigiszthosz nem hallgatott az istenekre, megolte agamemnont, elvette Klütaimnésztrát. És szépen meghalt Oresztész keze álltal. na erről megin ennyit.

még akartam valamit...

ja! minap odajött hozzámegy kiscsaj, és a kezembe nyomott egy bibliatájékoztatót. nem néztem melyik ilyen szervezeté, de azért elolvastam, emrt nem volt jobb dolgom, bár az ilyeneket elvből nem szoktam (tanulni kellett volna helyette... :) )szóval ez azt írta:a Föld ura nem Isten. a bibliában is benne van, hogy az a valaki:a Sátán, az ördög, mert: mikor megkísérti Jézust, valamennyi földi királyságot neki igéri, és ezt csak akkor teheti valóban, ha az az övé!
és hogy nincs lélekvándorlás, ha látjuk halottainkat, vagy beszélünk velük, az valójában egy gonosz szellem, aki meg akar kisérteni minket. szóval szép tiszta, erkölcsös, blablabla életet kell élni, elhessegetni ezeket a gonosz szellemeket, és akkor, amikor Isten megépiti az ő uj szép világát, akkor majd akik igy élet, beléphetnek oda, és jo lesz nekik.

na, én nem vvagyok ennek a hive... inkább kerüljek a pokolra, de élhessek ugy, hogy a legjobb legyen nekem. kétlem, hogy a földi szenvedés halálon tuli boldogségot hozhat, mert ezt senki sem tudhatja, hogy mi van ott...
szóval: itt kell boldognak, és elégedetnek lenni erőnk szerint, és tenni érte, mert tényleg: csak egyszer élünk, legalábbis ezzel a tudattal.

na, befejezem mostmár, ezt is majd győzitek olvasni :)
különben: szerintem a ókori görög hitvilág volt a legjobbb. nekem legalábbis az tetszik! ÉS én biztos Aphrodite, meg Fortuna (igaz ő római, dehát a kettő keveredett ugye aztán..) párti lennék... de ez már az én bajom :)
Az emberek azért magányosak mert falakat építenek hidak helyett.

DWz

#72
Jaj, kisvirag, mar bocs, de az osszes legy szereti a szart, tehat egyunk szart, mert jo? Es a levegot se latod, megis elhiszed. Mas gondom nincs. ;)

Istent meg akkor van, ha Te akarod. CBebopbol lopok most egy mondatot: Nem az Isten csinalta az embert, hanem az ember csinalta az Istent, es ez pontosan igy van.

Damnatus

#73
Hali!

DWz
Nietzsche mondott vmi olyasmit, hogy az ember elpusztította Istent?
Hogy van-e Isten v. nincs azt nem lehet tudni. Hinni lehet benne.

kisvirag
a filozófia szó jelentése: a bölcsesség szeretete

DWz

Quote from: DamnatusNietzshe mondott vmi olyasmit, hogy az ember elpusztította Istent?
Hogy van-e Isten v. nincs azt nem lehet tudni. Hinni lehet benne.

Damnatus, biztos igazad van, Nietzshe gondolatait nem ismerem.
Istent pedig hogy ne lehetne tudni. Ha azt akarod, van, ha azt akarod, nincs. Tehat ha azt akarod, hogy ne legyen, akkor nem lesz, es tudod, hogy nincs.

Damnatus

Hali!

Ha akarod elhiszed, ha nem akarod nem hiszed.

kisvirag

khm khm
kisvirag a filozófusról beszélt. az ókori értelemben
de ha nagyon ki akarjuk vesézni:

philos -é -on (most nem fogok görök karaktereket előásni, mert lusta vagyok) kedves
szophosz -é on bölcs (melléknév) vagy szophia -as (nőnem) bölcsesség  a két szó amiből össze van rakva
tény, hogy ez a bölcsesség kedvelése, vagy szerete.
de alapvaetően, ajánlom Platón Apologiáját eredetiben. nagyon finom olvasmány, több részletéhez volt szerencsém, az egészhez meg magyarul is.

csak mert magam akarom védeni. nem a szó eredeti jelentéséről beszéltem, bár szerintem ezt is bele lehet tuszkolni, ha nagyon akarjuk.

nem magyarázkodom tovább
az tul erőltett lenne... csak félek félreértettek...

ami meg a legyeket és a sz@rt illeti: én ezt csak felvetettem. nem hiszem. csak elgondolkodtató.
bla
ennyi
Az emberek azért magányosak mert falakat építenek hidak helyett.

Ramiz

Quote from: DWzIstent pedig hogy ne lehetne tudni. Ha azt akarod, van, ha azt akarod, nincs. Tehat ha azt akarod, hogy ne legyen, akkor nem lesz, es tudod, hogy nincs.

Isten = végtelen hatalmú, halálon, időn, teren kívül álló valaki. És mi, kis senkik, apró porvitézek, külön-külön akarati úton eldönthetjük, hogy van-e vagy nem? És ha ketten másra gondolnak, akor máris ott az ellentmondás, és a világegyetem szétpattan egy logikai buborékban. (Vagy csak Damnatusnak feltételezel ekkora erőt?  :rolleyes: ) Azt hiszem, inkább arra gondoltál, hogy ha valaki nem hisz benne, akkor számára nem létezik, mert figyelmen kívül hagyja. De attól még ugyanúgy létezik napkorong, gömbölyű bolygó, gravitáció és idő és halál is, mert valaki figyelmen kívül hagyja. És az oroszlán is létezik, attól függetlenül, hogy a strucc nem látja, mert éppen egy hangyabolyt tanulmányoz a fejével belülről. Persze ez nem bizonyíték.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Damnatus

#78
Hali!

A haverom szerint van isten. Senki más nem lenne képes így szivatni ?t.  :rotflol:

kisvirag
ó, vagy neogörögül olvasol? :_piszka: (csak cukkollak:))

roderick

Hali, nem nagyon akarok belefolyni a témába, főleg mivel nem is olvastam el sok hozzászólást, csak annyit hogy
1. NieTZSCHe
2. igen ô mondott olyat, hogy "Isten halott"... csak ennek semmi köze az Istenhez, mert ô valami olyasmire értette, hogy a szabványos keresztény moralitás tünik el, vagyis utal a szekularizációra, ami a fejekben végigment a korban. csakhát mindenki az idézetet ismeri az meg szószerint tényleg mást jelent...
(3. ha légy lennék énis buknék a szarra)
All human relationships are built upon interests.
But relations built on interests have their own aesthetics.

Damnatus

Hali!
Quote from: roderick2. igen ô mondott olyat, hogy "Isten halott"... csak ennek semmi köze az Istenhez, mert ô valami olyasmire értette, hogy a szabványos keresztény moralitás tünik el, vagyis utal a szekularizációra, ami a fejekben végigment a korban. csakhát mindenki az idézetet ismeri az meg szószerint tényleg mást jelent...
Én úgy emlékszem ez arra is vonatkozott, hogy az emberek már nem hisznek benne, az ember megteremti önmagát stb. Szal, hogy isten kikerül az emberek életéb?l, nincs már szükségük rá. De ebbe most nem vagyok biztos.
//majd utánanézek, talán//

roderick

Quote from: DamnatusHali!

Én úgy emlékszem ez arra is vonatkozott, hogy az emberek már nem hisznek benne, az ember megteremti önmagát stb. Szal, hogy isten kikerül az emberek életébôl, nincs már szükségük rá. De ebbe most nem vagyok biztos.
//majd utánanézek, talán//

nem kell utánanézned, kb. pont ezt jelenti... csak én már automatikusan fordítom a dolgokat kockafej nyelvre:)
csak jobban belezavarodsz, ha többször belenézel :), legalábbis rám ilyen hatással van... inkább olvasgatnám a Necronomicont...
All human relationships are built upon interests.
But relations built on interests have their own aesthetics.

Komplikato

Quote from: DWzNem az Isten csinalta az embert, hanem az ember csinalta az Istent, es ez pontosan igy van.
Hmmm. Picit régebbi mint a Bepop :)
De hová tennéd ha mondjuk Isten és Ember egy?
"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide) 

Komplikato

Quote from: DamnatusA haverom szerint van isten. Senki más nem lenne képes így szivatni ?t.  :rotflol:
Hmmm. Ebben van valami  :gevumezs:
De ennyi erővel van valami a halál után is, ellenkező esetben ólcsón megusznánk, nem de? ;)
"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide) 

DWz

Quote from: DamnatusA haverom szerint van isten. Senki más nem lenne képes így szivatni ?t.  :rotflol:
Milyen igaz. :D :D


Quote from: Komplikatommm. Picit régebbi mint a Bepop
De hová tennéd ha mondjuk Isten és Ember egy?


Persze, biztos masban is volt, csak ezt sokan lattak itt, azt hiszem.
Isten es ember hogy lenne mar egy? Hisz az elso nem is letezik. Ez csak egy szo, amit az emberek talaltak ki.


Quote from: RamizAzt hiszem, inkább arra gondoltál, hogy ha valaki nem hisz benne, akkor számára nem létezik, mert figyelmen kívül hagyja. De attól még ugyanúgy létezik napkorong, gömbölyű bolygó, gravitáció és idő és halál is, mert valaki figyelmen kívül hagyja. És az oroszlán is létezik, attól függetlenül, hogy a strucc nem látja, mert éppen egy hangyabolyt tanulmányoz a fejével belülről. Persze ez nem bizonyíték.
Persze, csak egyenrol beszelek. A masodik reszevel viszont nem ertek egyet. Miert letezne a nap, ha valaki nem hiszi el? Ha en azt akarom, nem letezik a nap. Gondolj egy masik peldara. Lehetek en akarmilyen ronda, ha azt hiszem magamrol, hogy en egy adonisz vagyok. Az, hogy a tobbi ember mit gondol, szerinted el fogom hinni? Hisz mind hazudnak. A tobbsegnek ugye nincs igaza. :)

kisvirag

:_off: ó. mármint görög...

khm. nem tudom ki mennyire ismeri Asimovot. neki van egy novellája, sajna a címére nem emlékszem, de a robotnovellákból van.
ott arról van szó, hogy egy űrállomáson, ahol arra kell figyelni, hogy a energiasugár mindig a helyén maradjon a Föld és nem is tom melyik bolygó közt, különben az elpusztul, márha a sugár kitér.
szóval ott összeszerelnek egy robotot
ami megtagadja az engedelmességet, mert ugy gondolja, ő magasabb rangú valaki, és őt nem az emberek teremtették. Ő is valami Istenben hitt, ha jól emlékszem... de már rég olvastam. Szóval ez egy ateista robot volt, már ha azt vesszük, hogy az emberek mint istenek bántak a robotjaikkal... persze durva összehasonlítás, hiszen a robotok a gondolkodást leszámitva (a legkésőbbik Asimov világában már a tekintetben is) bizony jobbak voltak mint az ember....
de hogy most mire akartam ezzel kilyukadni? késő van.

Az isten/ek addig él/nek, amíg hiszünk benne/ük.... azt hiszem, talán ez találó ide.
az elsőt mint számot pedig valóban az ember találta ki... habár valahol kezdődni kellett... de lehet, csak azért gondoljuk így, mert az agyunk képtelen befogadni a végtelen gondolatát.

na abbahagyom, mert kezdek egyre érdekesebb dolgokról beszélni...
Az emberek azért magányosak mert falakat építenek hidak helyett.

Komplikato

Quote from: DWzIsten es ember hogy lenne mar egy?
Ha én erre a kérdésre tudnék válaszolni! :)
QuoteHisz az elso nem is letezik. Ez csak egy szo, amit az emberek talaltak ki.
Ez is "hit" kérdése. De mivel bizonyítható bármi létezése egy olyan világban, ami csak hullámok összesége, és csak egy véletlen statisztikai folyamat következménye?
"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide) 

DWz

Quote from: KomplikatoHa én erre a kérdésre tudnék válaszolni! :)
Akkor ezt megbeszeltuk. :)

Quote from: KomplikatoEz is "hit" kérdése. De mivel bizonyítható bármi létezése egy olyan világban, ami csak hullámok összesége, és csak egy véletlen statisztikai folyamat következménye?
Pont ezaz! Sehogy se bizonyithato, igy gondolsz valamire, es az van.

Gondoljatok csak bele. Amikor almodtok, egy percig se kerdojelezitek meg, hogy mit csinal mondjuk Godzilla az almotokban, nem? Ott van, es kesz. Ugyan ilyen a 'valos' elet is. Ha akarod, ott lesz Godzilla. :)

Komplikato

Csak arra gondoltam, hogy ha az emberre szükség van, hogy megteremtse az istent, nem következik e belőle ennek fordítotja is?
Na igen, Godzilla? Mi van ha nem tudod eldönteni ott legyen e a Godzilla?
Ott lesz? Nem lesz ott? (Schrödinger macskája efektus) Vagy valami teljesen más lesz ott?  :confused:
"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide) 

Damnatus

Hali!

Quote from: KomplikatoHmmm. Ebben van valami  :gevumezs:
De ennyi erővel van valami a halál után is, ellenkező esetben ólcsón megusznánk, nem de? ;)

És vajon van-e élet a halál előtt :rotflol:
Ti nem is léteztek, mert nem látlak titeket  :rotflol: , vagy mert nem hiszem el. :rotflol:
Én is álmodtam már Godzillával, ki is nyírtam  :rolleyes:

Asimov:
a robot hite, hogy létezik vmi "isten" az önálló gondolkodás megjelenése volt (pont azt a szerkezetet, amit irányítania kellett, hitte istennek). Egyébként Asimov nagyon jó.

valahol olvastam egy szépen megfogalmazott gondolatot, amit most nem tudok visszaadni, de a lényege az volt:
az emberek halandósága, az istenek halhatatlansága /=az adja halhatatlanságuk értékét, hogy az emberek halandók.

"De mivel bizonyítható bármi létezése egy olyan világban, ami csak hullámok összesége, és csak egy véletlen statisztikai folyamat következménye?"
Mai tudomásunk szerint :)