Serial Experiments Lain (spoilerek)

Started by Pirula, 2006-02-19, 23:34:25

Previous topic - Next topic

Pirula

Mert még nincs neki, pedig egy olyan sorozat amirõl aztán lehet bõven filozofálni, megmondani okosságokat. Nagy hûhó sosem volt igazán körülötte mert nem tartozik a könnyen nézhetõ animék közé, de ettõl még mind zenéjében mind grafikájában, történetében a legjobbak közé tartozik.
Vélemények?

RE@L

Húú ezt eddig nemis vettem észre hogy nincs Lain nek topikja. Azthiszem elõkeresem amit írtam ról annakidején Hardwiredre mivel tényleg nagyon jó, csak de régen láttam már mattakü...

"The past is the past... and the future is the future. A man is a man, and a woman is a woman. I am who I am, and you are who you are. Like it really matters anyway....
" - Faye Valentine (Cowboy Bebop)
Van ami kell van ami nem / újra itt, újra ott  remélem nem elkapkodott.

RE@L

Na megis találtam.

Serial Experiments Lain
Kicsit vegyesen állok hozzá megírni ezt a review-t
1 részt nagyon-nagyon tetszett Lain, 2 részt viszont elvont, cyberpunk és nehezen emészthetõ valamint néha úgyéreztem miközben néztem mind a 13 részt hogyha ezt 1 3d-s szemüvegen keresztül látnám és nemigazán lennék tudatában a dolgoknak akár megõrülnék tõle annyira mély témája van. Sõt komolyan mondom néha olyan érzésem támadt mint a 13. emelet c. filmben a szimulált egyéneknek, vagy emlékeztek az Alkonyzóna címû sorozatra? Abban volt 1 rész amikor 1 fazon azt álmodta hogy 4 napon belül kivégzik de enmtudja miért ítélték el... próbálja bizonygatni mindenkinek hogy ez nem a valóság mindenkit csak az õ agya generál mivel kómában van már 2 éve viszont senkise hisz neki. Ahogy jön a kivégzés napja hiába gyõzköd mindenkit hogy nemakar megint végigmenni ezen a tortúrán mert minden kezdõdik elölrõl ebben az ördögi körben... (végén kiderül tényleg mindenkit csak az õ agya szüleménye álmában) Nah elég a kitérõbõl vágjunk bele:
A fõhõs Iwakura Lain egy csendes visszahúzódó 13 éves lány, barátai nem nagyon vannak otthon alig törõdnek vele és õs sem beszél túl sokat a család többi tagjával. 1 napon az iskolájából az 1 ik évfolyamtársa Chisa önygilkosságot követ el. Ez eddig mind "átlagos" ám halála után mindenkinek akit ismert e-mail-t küld. Lain is megkapja a furcsa üzenetet amiben Chisa azt állítja hogy nemhalt meg, igenis él csak test nélkül! Sõt biztosít afelõl is hogy ezt a levelet tényleg õ küldte nemcsak spam, mivel Lain eddig nem nagyon mélyült el a számítógépek világában most felkeltõdött az érdeklõdése és kér 1 új számítógépet amivel rátud csatlakozni a wired -re (tul képpen internet, nagyon találó név lett a wired=behálózva ami végig jelenvan szimbólumként az egész anime-ben) A dolgok akkor kezdenek bonyolódni amikor Lain rácsatlakozik a wired re és tulajdonképpen kettéhasad a tudata mivel az iskolában állandóan olyan dolgokkal vádolják amirõl foggalma sincs. Lényegébõl ennyit a storyról inkább nézzétek meg bár nem ajánlom mindenkinek a mély filozófiai tartalom és a sci-fi elemek miatt amik eléggé nehezen érthetõek, van amit énse értek még de igyekszem utánnanézni =)
Rajzstílusa hasonlít a Paranoia Agentre bár inkább fordítva kell legyen mivel Lain hamarabb készült (1998 ban) Openingje nagyon el van találva!!! A zene nekem favorit lett! végezetül ha valami nem tiszta elvileg itt kapunk választ: http://www.cjas.org/~leng/lain.htm

"The past is the past... and the future is the future. A man is a man, and a woman is a woman. I am who I am, and you are who you are. Like it really matters anyway....
" - Faye Valentine (Cowboy Bebop)
Van ami kell van ami nem / újra itt, újra ott  remélem nem elkapkodott.

Pirula

#3
Pompás, másold csak ide!
Addig is elõbogarásztam egy réges-rég készített háttérképemet ami szintén kapcsolódik a témához.
Lain Wall
edit: Na, gyorsabb voltál nálam. A linket meg még nem is ismertem, jaul jött! :merci:

RE@L

Emlékszem sokat olvasgattam az oldalt és nagyon hasznos volt. De az egész wired és a protocol 7 annyira jól megvolt támogatva, emlékszem állam lefelé lógott amikor jöttek a schumann rezonanciával.

"The past is the past... and the future is the future. A man is a man, and a woman is a woman. I am who I am, and you are who you are. Like it really matters anyway....
" - Faye Valentine (Cowboy Bebop)
Van ami kell van ami nem / újra itt, újra ott  remélem nem elkapkodott.

Pirula

Ja, nagyon ügyesen megcsinálták ezt az X-aktás összeesküvéselméletes - akár még igaz is lehet hangulatot.
Számomra mondjuk azok voltak a legsokkolóbb részek amikor a gyerekek csak álltak és kitárták a karjaikat az ég felé és eleinte senki sem értette hogy mi van, aztán csak késõbb nyíltak szét a felhõk.
Azt szeretem még benne hogy tényleg már a képeivel is beszél az egész film. Az átlátszó árnyékoknak is megvan a maguk jelentése, meg hogy a nõvére mindig kinn ücsörög egy sötét szobában elzárva a többiektõl és próbál velük kommunikálni. Ott is az a mozdulat ahogy a telefonálást utánozza... Az ilyen apróságok voltak azok amik a legjobban hatottak rám.

RE@L

Meg a behálózva érzés amit azzal értek el nagyon szerintem hogy minden epizódban legalább 20 másodpercet mutattak egy agyondrótozott villanypóznát teljesen átadta azt az érzést hogy wired=bedrótozva...

"The past is the past... and the future is the future. A man is a man, and a woman is a woman. I am who I am, and you are who you are. Like it really matters anyway....
" - Faye Valentine (Cowboy Bebop)
Van ami kell van ami nem / újra itt, újra ott  remélem nem elkapkodott.

Manitu

Hm... jó régen láttam már én is... Valóban elég nehezen emészthetõ...
A rajzstílusával valahogy nem voltam kibékülve, végig olyan érzésem volt, mintha az aszisztens, akinek a háttereket kellett volna kiszineznie a felénél elment volna kávézni, és elfelejtett volna visszajönni :D
Viszont a zenéje az isteni, annak ellenére, hogy kimondottan nem szeretem ezt az elektronikus nemtudommineknevezik stílust...
Az biztos hogy egyhuzamban nem lehet végignézni, kellett némi idõ két rész között míg megemésztettem, hogy mi a fene is történt...
Kösz a linket, nekiesek én is, még én sem jártam ott :)


RE@L

nagyon szívesen, mondom nekemis sokat segített :) amúgy én legutoljára Monsterrel voltam hogy 1-2 bizonyos rész után egyszerûen pihentetnem kellet 1-2 napot vagy többet annyira felkavart és elgondolkodtatott

"The past is the past... and the future is the future. A man is a man, and a woman is a woman. I am who I am, and you are who you are. Like it really matters anyway....
" - Faye Valentine (Cowboy Bebop)
Van ami kell van ami nem / újra itt, újra ott  remélem nem elkapkodott.

Pirula

Quote from: ManituA rajzstílusával valahogy nem voltam kibékülve, végig olyan érzésem volt, mintha az aszisztens, akinek a háttereket kellett volna kiszineznie a felénél elment volna kávézni, és elfelejtett volna visszajönni :D
Szép megfogalmazás. :D
Én viszont úgy vettem észre hogy gyakorlatilag az egész sorozat alatt a lényegtelen részek nagyon minimálisan vannak kidolgozva. Olyan, nem érdekes, nem is számít igazán - hangulatot sugalmaznak számomra és ez nagyon tetszik.
Persze nem mondom hogy én nem kétszer többet magyarázok bele a Lainbe mint a megnézõinek a nagy többsége és amennyit valóban érdemes. :) Viszont már emiatt hogy ilyen hatást képes kiváltani belõlem megszerettem.

L.Mole

Bevallom õszintén, hogy csak egyszer láttam a sorozatot, és nem igazán jártam utána a jelentésének, illetve mások véleményét sem olvastam el ezidáig.
Nekem az elsõ gondolatom az volt, hogy az Újszövetség egy furcsán kitekert értelmezését látom.


Adott egy isten aki valamikor ember volt, de rájött hogyan élhet örökké (földi mivoltát hátrahagyva), egy olyan világban, ahonnan maximális rálátása lehet az emberiségre. Ez az isten szeretett volna, minden embert átvezetni a saját birodalmába, az örök életbe, a testetlen létbe. De nem volt hatalma az emberek világa felett, és passzív módon csupán néhány követõt toborozhatott magának, mely kicsiny szekta kevés volt a végsõ cél eléréséhez. Kellett egy messiás, nem egyszerû hírvivõ, hanem egy isteni hatalommal bíró lény, aki véghezviszi a küldetést. A messiás embernek született, és emberként élt, míg isteni küldetésérõl tudomást nem szerzett; Ekkor nem habozott hatalmával élve felügyelete alá vonni az emberi elméket, így kapcsolva össze a két világot, kiterjesztve ezzel az említett isten (vagy Isten) hatalmát. Egy elmét kivéve. Míg a korlátlan hatalommal bíró messiásnak is szüksége volt egy emberre aki támaszt nyújt neki, aki mellette van mindenféle befolyásoltság nélkül... mondhatjuk, hogy egy barátra. De istene nem nézte ezt jó szemmel, és mohósága okozta a vesztét, mert a messiás szembefordulva teremtõjével ahelyett, hogy beteljesítette volna küldetését, feláldozta önmagát (nem az életét hanem a mindenkori létezését) megszabadítva ezzel az embereket a nem kért hatalomtól.

Engem kifejezetten meghatott, hogy ezekután Lain mégiscsak talál módot a létezésre, az "apja" (aki ugyebár inkább a mindenkori apa, mint a vérrokon szimbóluma) segítségével.

A fenti kis összefoglaló persze csak az én agyszüleményem, és abszolút csak a fõvonalra koncentrál, mely a teljes sorozatnak kb. az egynegyed része, és bevallom õszintén, hogy bár rendelkezem annyi egészséges önbizalommal, hogy általában még a legelvontabb mûvészfilm sem tud eltántorítani egy lehetséges magyarázat felállításától, a Lain-ben bizony akadnak jószerivel, olyan jelenetek melyekre visszaemlékezve az agyam automatikusan üresjáratra kapcsol, és megtagadja a filózást.

Mindenkinek ajánlom a sorozatot, de csak pihenten és nyitottan! :)

Kuroi Tenshi

Quote from: PirulaMert még nincs neki, pedig egy olyan sorozat amirõl aztán lehet bõven filozofálni, megmondani okosságokat.
Tényleg nem volt :eeek:
De azért már itt-ott írogattunk róla ;)

Pirula

Hû. Ez az L.Mole-féle értelmezés sem szotyi.
Hm. Ismét újra kéne néznem a sorozatot ebbõl a szemszögbõl is.

Creeplideath

Üdv!

Ami engem -a sztorin kivül - megfogott, az a félelmetes kép- és hangvilág. A rajzolás félelmetes, mondjuk az emberek érdekesen vannak formálva...de szerintem éppen ettõl jó (láttatok már ilyen szemeket?:) ) a környezet meg nagyon el van találva...
a kábelek folyamatos zizzergésétõl meg még mindig kiráz a hideg
Automatic crystal remote control,
We come to move your soul.

Pirula

A szemektõl én is kikészültem rendesen. Pláne amikor a kis zöld alien benyitott Lainhez, hát elõszörre azt a részt csak úgy néztem mint kiskoromban a Szellemirtókat, kezem a szemeim elõtt, ujjaim rései között...

sirtomi

Lain az egyik kedvenc sorozatom lett. Elõtte nem néztem ennyire komoly tartalommal bíró animet.

A hang és képi világ nagyon megfogott. Ahogy elõttem írtátok, a kábelek folyamatos zizegése, a háttér elhanyagolása, az emberek megrajzolása, mind nagyon tetszenek.
Most hogy elolvastam az értelmezéseiteket, lehet hogy újra nekiállok, mert megint kiváncsi lettem rá :)

RE@L

:) de az biztos hogy egy nap alatt nem lehet megnézni, hiába rövid 13 részes.

"The past is the past... and the future is the future. A man is a man, and a woman is a woman. I am who I am, and you are who you are. Like it really matters anyway....
" - Faye Valentine (Cowboy Bebop)
Van ami kell van ami nem / újra itt, újra ott  remélem nem elkapkodott.

L.Mole

Quote from: RE@L:) de az biztos hogy egy nap alatt nem lehet megnézni, hiába rövid 13 részes.

eheh, na fogadjunk :)

Bár én ilyen szempontból eléggé freak vagyok; Ha egyszer valamire rákattanok, akkor azt másnap hajnalig folyamatosan, míg össze nem esek. :D

sirtomi

Quote from: L.Moleeheh, na fogadjunk :)

Bár én ilyen szempontból eléggé freak vagyok; Ha egyszer valamire rákattanok, akkor azt másnap hajnalig folyamatosan, míg össze nem esek. :D
Én 2-3 résznél többet nem tudtam egyszerre megnézni. Kellett néha egy kis szünet, hogy megemésszem a látottakat. Kb 1 hét alatt néztem végig.

RE@L

Detto, szerintem nemis jó az hogyha az ember ömlesztve lát valamit, hagyni kell az agyat hogy feldolgozza azt a sok információt amit nap mint nap belepréselünk.

"The past is the past... and the future is the future. A man is a man, and a woman is a woman. I am who I am, and you are who you are. Like it really matters anyway....
" - Faye Valentine (Cowboy Bebop)
Van ami kell van ami nem / újra itt, újra ott  remélem nem elkapkodott.

Kuroi Tenshi

Quote from: RE@L:) de az biztos hogy egy nap alatt nem lehet megnézni, hiába rövid 13 részes.
Tényleg? :)

Ha valamit elkezdek, akkor azt nem szeretem folyton félbeszakítani, amikor már kezdek rendesen belemerülni.
Ennél pedig, amilyen lassan halad idõnként, bõven jut közbe idõ gondolkozni és emészteni. :p

RE@L

Szerintem embere válogatja, én biztos nemtudnám 1 nap alatt végignézni vagy Gyûrük urát sem végigolvasni vagy megnézni mind a 3 at egyszerre.

"The past is the past... and the future is the future. A man is a man, and a woman is a woman. I am who I am, and you are who you are. Like it really matters anyway....
" - Faye Valentine (Cowboy Bebop)
Van ami kell van ami nem / újra itt, újra ott  remélem nem elkapkodott.

Creeplideath

Nekem mondjuk 2 este alatt sikerült végignézni....emellett max az szól, h így egy kicsit talán jobban emlékszel a történtekre. Másrészt, tényleg túl tömör ahhoz, hogy épp ésszel fel lehessen fogni, ha ennyire ömlesztve nézed...

mondjuk, ilyen szempontból sokkal súlyosabb a Boogiepop Phantom...abból esténként max 2 részt voltam képes megnézni..:eek:
Automatic crystal remote control,
We come to move your soul.

Member

Ajánlanátok vmilyen drogot hozzá? :) Így tisztán már egy rész úgy lefáraszt, hogy nem bírom tovább...
A Boogie-ból csak egy részt láttam, de az élvezhetõbbnek tûnt.

Kuroi Tenshi

Kissé lassú, tény, meg az 5. részig egy nagy homályos kavar, de attól még érdemes nézni! :jee:
Mondjuk nálam az segített, hogy a telken voltam kint, és csak ez a dvd volt nálam :3x3: :D de két este alatt lement az egész így :)

L.Mole

Quote from: MemberAjánlanátok vmilyen drogot hozzá? :) Így tisztán már egy rész úgy lefáraszt, hogy nem bírom tovább...
A Boogie-ból csak egy részt láttam, de az élvezhetõbbnek tûnt.

Ráadásul az egésznek a befejezése olyan mint egy bûvésztrükk: Látod ahogy elõhúzzák a nyulat a cilinderbõl, és tudod, hogy van rá racionális magyarázat, de marhára nem tudsz rájönni, hogy mi az, ráadásul a bûvész sem árulja el.
Ezért is igyekszem mindenkit óva inteni attól, hogy csak úgy leheveredjen a Lain elé, mert igencsak oda kell tenni magadat hozzá. Ja és a drogokat felejtsd el, a módosult tudatállapot csak mégjobban összekuszálja a sorozatot; :ejnye: Ehhez tiszta fej kell.

Kuroi Tenshi

Érdekes hasonlat.
Ha már bûvész-kép, akkor egy kis extra:
A bûvész lassan elkezdi elmagyarázni a kissebb trükkjeit, bemutatja a kártyás trükkök mikéntjét, míg néhány gyerek már kezdi sejteni.
Azonban a rendezõ szól, hogy hamarosan lejár a mûsoridõ.
A bûvész erre mutat még néhány fura trükköt, majd feláll, és elindul.
Megy pár lépést a kijárat felé.
Majd megfordul, s meghajol.
Megemeli a cilinderét, s egy elefént tûnik elõ, mely a fején áll.
Majd visszateszi a cilindert a fejére, az elefánt teljesen eltûnik alatta, sarkon fordul s kimegy.

Groven

A legutóbb látott animek után úgy gondoltam folytatni kéne a mély tartalmú elgondolkodtató animek keresését nézését. Megtaláltam a Lain leírását. Elolvastam, de rögtön levágtam róla, h elvont és mûvészi munkával van dolgom. A téma mindenesetre tetszett, de az igazat megvallva kicsit halogattam a megnézését, mivel a mûvészi filmekért nem vagyok nagyon oda.  Mégis vm azt súgta, h ezt meg kell néznem. Nem sokkal utána megnéztem az 1. részt. Elég lassan teltek a percek, mert rá kellett hangolódni az egyéni közlésmódra, a megjelenítésre. Fõleg ott éreztem lassúnak az idõ mûlását mikor a szereplõk meg se mukkantak, csak nézték egymást, vagy mikor az utcán a kábeleket mutatták és azok zúgását lehetett hallani /a wired él/. Ezeknél a részeknél kifejezõbbet még nem láttam. Az tény, h emészteni kell. Nem könnyû, bár saját magamon lepõdtem meg, mikor egyes dolgokat tök evidensnek vettem ebben a sajátos világban /milyen ismeretlen részeket nem fedez fel magában az ember/.
Ami a zenét illeti. A nyitó zene telitalálat. A záró már nem jött be /az a ffi hang az gáz szvsz/. De ettõl függetlenül tud vk az OST-hoz linket?:)
Olvastam a korábbi beírásokat. Valahogy számomra nem mérvadó, h mennyi idõ alatt nézem meg az adott animét. A Lain is olyan, h min 1x újra meg fogom nézni, mert biztos vagyok benne h az újranézés kapcsán újabb dolgokat fogok felfedezni benne, melyek számomra üzenettel bírnak.

Member

Nemtom, eddig nekem csak egy fiatal lány kockázódása jött le, meg hogy mindenki gépb**i legbelül és egy rendszerben él valóban. :) De lehet, hogy eddig végig tévedtem... Most feltûnt egy reménysugár, de az is irtó zavaros...
A nyitó muzsika tényleg jó, az más kérdés, hogy Lain eléggé balfékül tátog rá, meg látszik, hogy ezt rajzolták meg legelõbb és az elsõ két rész sikítóan ronda arcai köszönnek vissza belõle. Kíváncsi vagyok rá, hány háttérzene van az OSTban, nekem eddig max 3 ha feltûnt. :p Vagy a motorzúgás is annak számít? :rolleyes:

Kuroi Tenshi

Groven: megvan, de asszem a t0rr3nt címe már nincs :o
Edit: már nincs is a gépen, úgylátszik kiírtam és elraktam, ahhoz meg biztos nincs meg a cím...
Keress rá, biztos megtalálod ;)
Úgy emlékszem 2 is volt, ahonnan szedtem, de csak az egyikben volt benne az opening

Member: még csak a felszínt kapargatod ;) amúgy meg a közepére tényleg jó konfigot épít ki a csaj :D