Írások

Started by Ramiz, 2004-02-26, 13:57:47

Previous topic - Next topic

Pandóra

Quote from: RouninHideg hullámok
ostromolnak s én fázom,
mert nincs takaróm.
Ezeket most én nem értem, de lehet, hogy csak nem vagyok ráhangolva. Talán címmel kulcsot adhatnál a szimbólumokhoz.
"Ever wonder why I never really truly connect
Although my eyes are open
I can hold your gaze
But I am never connected
Never connected"
(D. Hayes: Darkness)

Rounin

Quote from: PandóraEzeket most én nem értem, de lehet, hogy csak nem vagyok ráhangolva. Talán címmel kulcsot adhatnál a szimbólumokhoz.

Elsõt orvosoltam, ez meg legyen mondjuk...

nem tudom. Mélyrõl jött, nincs címe.

Baldy

Hogy legyen, ami szintén mélyrõl jön:

Bebasztam, mint a ló
Holnap pedig megint meló :(

:D
Az emberek ritkán hiszik el az igazságot, amikor látják, és még kevésbé, amikor nem akarják látni

Öngyilkosság: fõnév: amikor azt mondod Istennek, hogy nem rúghat ki, mert felmondasz.

Rounin

Quote from: BaldyHogy legyen, ami szintén mélyrõl jön:

Bebasztam, mint a ló
Holnap pedig megint meló :(

:D

;) Ez önmagáért beszél. A pillanat tökéletes megragadása :lul:

Damnatus

Hali!
Quote from: BaldyBebasztam, mint a ló
Holnap pedig megint meló :(
Ez a a mûvészet legfelsõbb szintje: :D
A költõ egy természetbõl vett hasonlattal indítja a verset: "bebasztam, mint a ló". A "bebasztam" olyan képi erõvel bír, hogy már szinte magunk elé képzeljük a költõt lóként bebaszva.
A vers közepétõl megváltozik az események ideje, eddig a boldog múltról olvashattunk, a következõ rész azonban a nehéz jövõrõl szól! Kihangsúlyoznám a "megint" szót! Az ember sorsa a munka, bármilyen állapotban ("bebaszva") legyen is, nem menekülhet elõle. A "meló" szó használata csattanóként hat, s a feszültség így a vers utolsó szavában összpontosul.
A vers rímképlete: a,a. A múlt 6 szótagos, a jövö 8 szótagos sorokban írva, így formailag is elkülönül egymástól a két idõsík.

Rounin

Quote from: DamnatusHali!

Ez a a mûvészet legfelsõbb szintje: :D
A költõ egy természetbõl vett hasonlattal indítja a verset: "bebasztam, mint a ló". A "bebasztam" olyan képi erõvel bír, hogy már szinte magunk elé képzeljük a költõt lóként bebaszva.
A vers közepétõl megváltozik az események ideje, eddig a boldog múltról olvashattunk, a következõ rész azonban a nehéz jövõrõl szól! Kihangsúlyoznám a "megint" szót! Az ember sorsa a munka, bármilyen állapotban ("bebaszva") legyen is, nem menekülhet elõle. A "meló" szó használata csattanóként hat, s a feszültség így a vers utolsó szavában összpontosul.
A vers rímképlete: a,a. A múlt 6 szótagos, a jövö 8 szótagos sorokban írva, így formailag is elkülönül egymástól a két idõsík.

Adj abból az anyagból nekem is ;)

Mattanja

Látom nagyon nehéz lenne legalább kicsillagozni, ugye? Aztán meg néznétek nagyokat, hogy vajon hova tûntek a post-jaitok...
בטחו בו בכל עת עם שפכו לפניו לבבכם אלהים מחסה לנו סלה׃
8]]=((

Damnatus

Hali!

Én idéztem egy mûalkotást!

Ramiz

Quote from: RouninAdj abból az anyagból nekem is ;)

Nem jártál eleget magyarórára... ;)
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Rounin

#1599
Quote from: RamizNem jártál eleget magyarórára... ;)

Ezt szerintem ne froclizzuk ;) Csak egy sablondumát eresztettem el :p

Ébredés

A nap játéka
szememre ébredést hoz
kora délután.

Ramiz

Quote from: RouninEzt szerintem ne froclizzuk ;) Csak egy sablondumát eresztettem el :p

Én is. ;)
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Rounin

#1601
Csillagok halála

Hajnali fények
fakulnak feledésbe
a Nap jöttével.

Társadalom

Halkan sírdogál
egy kisfiú. Szülei
mindig munkában.

Ramiz

Rounin: ha már ennyire ráálltál a haikukra, elmondanád lécci, hogy mik a szabályai? Azért nem mertem sose írni, mert féltem, hogy elrontom. ^^
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Rounin

Quote from: RamizRounin: ha már ennyire ráálltál a haikukra, elmondanád lécci, hogy mik a szabályai? Azért nem mertem sose írni, mert féltem, hogy elrontom. ^^

Ezt egyszer azt hiszem, már leírtam, de legyen:

"A tanka mellett a japán költészetben, melynek múltjában a versforma mindig jeentõs szerepet játszott, a századok folyamán új versalakok tûntek fel, mint pl. a renga 1350 táján, de egyiknek sem volt akkora szerepe ajapán irodalomban, mint a haikunak. A haiku voltaképpen az 5-7-5-7-7, összesen 31 szótagot tartalmazó, ötsoros tankának elsõ három sora, 5-7-5, azaz 17 szótaggal. Ezt a versformát már a XVII. század elõtt használták, többnyire tréfás célra, baráti körben szerzett bökversnek. A haiku abban különbözik a világ minden más lírai versétõl, hogy pillanatfelvétel. Speciálisan japán jellege elõször idegenszerû, mert mint egyetlen filmkocka, bonyolult érzelmek, szenvedélyek kifejezésére alkalmatlan, gondolati tartalmát is is csak sejteti. Pillanatfelvétel fáról, virágról, állatról - az apróbbak elõnyben -, esõcsepprõl, fûrõl, kavicsról, holdfényrõl. De lehet pillanatfelvétel két ember megismerkedésérõl vagy búcsújáról - az elsõ vagy utolsó impresszió félmondatban - a költõ egyetlen mozdulatáról vagy a moháról felesége sírján. A jó haiku a valóság parányi részletének megragadásával felidézi, vagy legalább megsejteti az egészet: a virág mögött a tájat, az évszakot, a béka ugrása mögött az élet groteszkségét, a ködbe veszõ ösvény mögötti halált. A japán költõk, a közhittel ellentétben hosszabb, sõt hosszú verseket is írtak, de, az úgynevezett Tokugawa-Edo-korban (1600-1868) a haiku lett költészetük központi, legkifejezõbb mûfaja."

Íme :) És olvass a haiku.hu oldalon sokat, de vigyázz, nem mindegyik felel meg a formai követelményeknek, lévén fordítások. Viszont a lényeget megértheted. Jó azt is tudnod, hogy nem minden "haikum" haiku, hiszen nem mindig a pillanatot fogom meg, bár igyekszem.

Rounin

Tényleg szeretnek?
Fél év múlva emléknek
is kevés leszek.

Damnatus

Hali!

Rounin
valahogy ezek a haikuk nem olyan ütõsek!

Rounin

Quote from: DamnatusHali!

Rounin
valahogy ezek a haikuk nem olyan ütõsek!

:) Van ez így.

Ramiz

Nu págágyí, Damnatus! Itt van egy még kevésbé ütõs!

Reggeli kávé
Gõzölög az asztalon.
Csendes pillanat.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Rounin

Quote from: RamizNu págágyí, Damnatus! Itt van egy még kevésbé ütõs!

Reggeli kávé
Gõzölög az asztalon.
Csendes pillanat.

És akkor mellõzd a negatív megjegyzéseket a mû elõtt, tudod ezért harcoulunk a topic megnyitása óta. Oké? Legfeljebb 1-es betûméret, eldugva, zárójelben ;)

(Jó ez, mit akarsz)

Ramiz

Csak meg akartam védeni a haiku-dat a magam debil csavaros módján. :__devil:
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Meske

Hajnalka kisasszony megmentõje
[/B]

 Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy fiú, akit Péternek hívtak. Körübelül 5 éves lehetett, amikor meghalt az édesapja. Az anyja kénytelen volt munkába állni, mert olyan szegények voltak, hogy hozzájuk képest a templom egere volt a leggazdagabb.
 Vera, Péter anyukája, minden este Hajnalka kisasszony történetét mesélte el:
[INDENT]Nagyon, nagyon rég, a világ közepén volt egy gyönyörû-szép kastély. Ott lakott Hajnalka királykisasszony, aki olyan szép volt, hogy a napra lehetett nézni, de õrá nem. Egyszer jött egy gonosz hétfejû sárkány és elrabolta a hercegnõt. Amint eltávozott a sárkány Hajnalkával, a kastély egy koromsötét ronda vár lett. A sárkány pedig elvitte Hajnalka kisasszonyt a világ végére, az ottani várába. A királylány azóta is várja a megmentõjét.[/INDENT]
 Péter amikor felnõtt, elhatározta, hogy megkeresi és megmenti Hajnalka kisasszonyt.
-   Ne menj, fiam! Ez csak mese, Hajnalka nem létezik. – csitította Vera a fiát.
-   Nem baj anyám. Én akkor is elmegyek! – szólt Péterke.
 Végül engedett az anyja, és sütött neki hamuba sült pogácsát és tett hozzá finom bort is. Péter nekiindult a nagy útnak. Már elég messze járt a házuktól és betért egy fogadóba, hogy estére megszálljon. Ivott ott a borából, evett a pogácsájából, és szállást kért. Másnap reggel Peti látta, hogy van itt egy istálló, ahol lovat lehet venni, és odament. Körülnézett a lovak között és kiválasztotta magának a legszimpatikusabbat. Az eladó meglátta és így szolt:
-   Ingyen nincs ló. 10 tallér az ára!
 Igen ám, de Petinek egyetlen krajcárja sem volt, mert odaadta a fogadósnak a szállásért. Így hát úgy döntött, hogy elmegy a közeli tóhoz, és kitalál valamit. Amint kiért, ott látott egy partra vetõdött aranyhalat, aki így szólt Péterhez:
-   Ha visszadobol, teljesítek három kívánságodat!
 Péter azonnal visszadobta és az elsõ kívánsága az volt, hogy az a ló, amelyiket kiválasztotta semmi fizetség nélkül az övé legyen, és abban a pillanatban ott termett a ló, aki megszólalt:
-   Üdvözöllek kedves gazdám! Én egy táltos paripa vagyok, ha sárkányfüvet adsz enni és tüzes vizet inni.
-   Hol találok ilyeneket? – kérdezte Peti – Megvan a második kívánságom! Felelj a kérdésemre aranyhal.
-   Sárkányréten sárkányfüvet, tûzerdõben tüzes vizet. – felelt a hal.
 Péter hamar megtalálta a tûzerdõt és a lovának adott inni.
 Elindultak a Sárkányrétre. Útközben Peti meglátott egy kovácsmûhelyt. Gondolta kér tõle kardot és lovagi felszerelést.
-   Elõbb fuss versenyt a gepárdommal. Ha legyõzöd, kaphatsz egy kisebb kardot. – mondta a kovács.
-   Állok elébe! – felelte Peti.
 Elindultak. Péter nem volt valami jó futó, látszott is, mert nagyon lemaradt. Ekkor rájött, hogy a haltól van még egy kívánsága, és ezt kérte:
-   Kérlek hal, ha most futok legyek gepárd, ki gyorsan fut.
 Átváltozott gepárddá és utolérte a kovács állatát, de nem bírta leelõzni. Nagy nehezen az utolsó pillanatban sikerült legyõzni a másik gepárdot. A kovács odaadott egy picike kardot és elküldte Petit.
 Nem sokkal késõbb odaértek a sárkányrétre. Péter megetette lovát, akibõl így táltos lett. Petikének viszont még a szeme is kopogott az éhségtõl, mert már egy szem pogácsája és egy csepp bora se maradt. Egyszer csak arra jött egy háromfejû sárkány. Amint meglátta Petit, rátámadt a fiúra. Hányta a tüzet, karmolt, harapott. Hajolt volna az egyik feje, hogy megegye Pétert, de õ levágta. A másik két feje is odakapott a sárkánynak, de a táltos széjjel rúgta mind a kettõt. A sárkány meghalt, és a gyomrában ehetõ étel volt, amit azonnal megevett Péter.
 Tovább indultak, útközben találkoztak egy csapdába esett rókával. Peti kiszabadította, és a róka így szólt hozzá:
-   Köszönöm, hogy kimentettél. Jó tett helyébe jót várj! Ha szükséged lesz rám ezt mond: ,,Én kis rókám gyere már, segítségre vár a vár!" – és elment.
 Péter odaért a világvégi hétfejû sárkány várába, aki szerencsére nem volt otthon. Péterke belépett, és 100 szobát talált. Végig nyitott mindegyiken, de a 99. zárva volt. A 100.-ban pedig a sárkány hálószobája volt. Kiment a várból, és megkereste a 99. szoba ablakát, ahova bemászott. Ott találta meg Hajnalka kisasszonyt, aki nagyon ronda volt.
-   Te nem is vagy olyan szép, mint a mesében. – hüledezett Péter.
-   De igen, csak a szépségem eltûnt. Most menj el, mert a hétfejû sárkány megöl, ha meglát. – mondta Hajnalka.
 Amint elhangzott ez a szó, a sárkány megérkezett, de Péter nem hátrált meg, sõt inkább a sárkány elé ment. Elkezdtek küzdeni. Peti megpróbálta levágni a fejeit, de visszanõttek. A sárkány tüzet hányt, karmolt, harapott. Péter így szolt:
-   Én kis rókám gyere már, segítségre vár a vár!
 Azon nyomban ott termett a róka és elkezdte rugdosni, harapni a sárkányt, de az megette. Peti gondolt egyet, és a közeli folyó felé csalogatta a sárkányt, aki belefulladt a vízbe.
 Péter beszaladt Hajnalkához, aki gyönyörû-szép lett. A táltos paripa elrepítette õket a világ közepén lévõ várba. Amint odaértek, a kastélyból csodálatos virágzó palota lett. Péter és Hajnalka boldogan ma is élnek, ha meg nem haltak. Aki nem hiszi, járjon utána.



Ezt 6.-os koromban írtam. El is báboztam annak idején, amit felvett apukám. A bábozásnál a háromfejû sárkány belsejébe hamburgereket rajzoltam! :D

The secret to concentration is the acceptance of endless distractions.

Ramiz

Én csak azt nem értem, hogy miért lett szép a Hajnalka.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Meske

Mert meghalt a sárkány.

The secret to concentration is the acceptance of endless distractions.

Rounin

Quote from: MeskeMert meghalt a sárkány.

Ez engem elszomorít. A Sárkánynak kellett volna gyõzni :(

Meske

Quote from: RouninEz engem elszomorít. A Sárkánynak kellett volna gyõzni :(
Ez egy gyerekeknek szóló mese (lenne), nem pedig egy sárkány-story!!!! De ha nagyon akarod, írhatok egy olyat is! ;)

The secret to concentration is the acceptance of endless distractions.

Rounin

Quote from: MeskeEz egy gyerekeknek szóló mese (lenne), nem pedig egy sárkány-story!!!! De ha nagyon akarod, írhatok egy olyat is! ;)

Gyerekeknek???

"- Én kis rókám gyere már, segítségre vár a vár!
Azon nyomban ott termett a róka és elkezdte rugdosni, harapni a sárkányt, de az megette. Peti gondolt egyet, és a közeli folyó felé csalogatta a sárkányt, aki belefulladt a vízbe."

Ez horror o.O :eek:

Mint a népmesék ;) (és azok nem gyerekmesék ;) ) :p

Meske

Akkor is. Egy gyerek írta, gyerek fejjel.
(Egyébként azért fullasztottam bele a folyóba, mert már nem tudtam jobbat kitalálni, s mégiscsak úgy az igazi ha heppí end a vége! :p)

De akkor, majd ha lesz idõm írok egy olyat, ahol a sárkány gyõz csakis a te kedvedért! :) (Bár ezen kívül már egy mese és egy detektív sztori (vagy valami olyasmi) van készülõben, de nem baj ezt is vállalom! :))

The secret to concentration is the acceptance of endless distractions.

Rounin

Quote from: MeskeAkkor is. Egy gyerek írta, gyerek fejjel.
(Egyébként azért fullasztottam bele a folyóba, mert már nem tudtam jobbat kitalálni, s mégiscsak úgy az igazi ha heppí end a vége! :p)

De akkor, majd ha lesz idõm írok egy olyat, ahol a sárkány gyõz csakis a te kedvedért! :) (Bár ezen kívül már egy mese és egy detektív sztori (vagy valami olyasmi) van készülõben, de nem baj ezt is vállalom! :))

:D Ugyan ... :o Az én kedvemért? Ghihi... hagyd el. ;)

Ugyan nekem az lenne a heppiend, ha a sárki gyõzne, de ez csak egyéni ízlés(ficam). Nahh. Majd ha végeztél minden mással :D

Meske

Quote from: Rounin:D Ugyan ... :o Az én kedvemért? Ghihi... hagyd el. ;)

Ugyan nekem az lenne a heppiend, ha a sárki gyõzne, de ez csak egyéni ízlés(ficam). Nahh. Majd ha végeztél minden mással :D
A happy end mindig annak a szempontjából az, aki nyer. :p Szóval így nézve minden ilyen "boldogan" ér véget...

A bûnügyi történetet már csak be kéne valahogy fejeznem (bár már egy hónapja is itt tartottam vele), a másik mesének meg még csak a címe és a bevezetõ szöveg van meg írásban (a többi még csak fejben :p)

Nekem most úgy sincs suli pár napig szóval lesz idõm irogatni (legalábbis remélem! :rolleyes: )

The secret to concentration is the acceptance of endless distractions.

Damnatus

#1619
Szerintem az lenne a happy end, ha mindenki kibékülne, és szeretetben élnének együtt! :tezsvir: