Tudomány és Technika

Started by Exo, 2004-07-08, 21:40:16

Previous topic - Next topic

Nakedape

Nothing About Culture Makes Sense Except in the Light of Evolution

kikuchiyo

Failure is the default option

Nakedape

Nothing About Culture Makes Sense Except in the Light of Evolution

kikuchiyo

Érdemes még elolvasni a Pharyngula véleményét is a dologról:

http://scienceblogs.com/pharyngula/2010/12/its_not_an_arsenic-based_life.php

Arról mi a véleményed, hogy elég primitív módon tisztították a DNS-t az eredeti cikkben, és hogy igazából nem is volt egyértelműen bebizonyítva, hogy a baktérium valóban beépíti a DNS-ébe az arzént?

Egyáltalán működhet a baktérium, ha az ATP helyett ATAs-t használ? Egész más entalpiák meg egyebek jönnek abból a folyamatból, nem?
Failure is the default option

Nakedape

hát molekuláris tudásom nem nagy, és nem is szeretem

igen az, hogy arzén alapú az hülyeség.
amúgy meg a szennyeződésre: jövőre kristályszerkezetet ígérnek, én nem vagyok ebben a kérdésben türelmetlen azt hiszem, dns-t életemben nem tisztítottam, nem is szeretnék:)

atp vs ata, meg nem mondom mekkora eltéréseket okoz,de nem tartom kizártnak, hogy az iránya így is jó

science cikkel megdobtak mailben, HA nincs hozzáférésed ÉS érdekel  átküldhetem (meg bárki másnak is)
Nothing About Culture Makes Sense Except in the Light of Evolution

kikuchiyo

Failure is the default option

Nakedape

Nothing About Culture Makes Sense Except in the Light of Evolution


Moha

Azért azt nem gondoltam volna, hogy ennyit robbantottak... ráadásul ez gondolom csak a szándékos eseteket tartalmazza (mert pl. 86-ban nem láttam felvillanni Chernobyl-t)
Ha pl. az amcsik ennyit kísérleteztek, csoda hogy még élhető az USA nyugati partja. Egyébként akkor lehet, hogy ennek a sok robbantásnak is köze van a rákos esetek számának emelkedéséhez.

Na igen, nem biztos, hogy jó ötlet (volt) így játszadozni az atommal. Egyrészt a pénzt is lehet értelmesebb dolgokra fordítani, másrészt meg a pusztítás miért jó?

Flaser

Quote from: Moha on 2010-12-04, 21:17:09
Azért azt nem gondoltam volna, hogy ennyit robbantottak... ráadásul ez gondolom csak a szándékos eseteket tartalmazza (mert pl. 86-ban nem láttam felvillanni Chernobyl-t)
Ha pl. az amcsik ennyit kísérleteztek, csoda hogy még élhető az USA nyugati partja. Egyébként akkor lehet, hogy ennek a sok robbantásnak is köze van a rákos esetek számának emelkedéséhez.

Na igen, nem biztos, hogy jó ötlet (volt) így játszadozni az atommal. Egyrészt a pénzt is lehet értelmesebb dolgokra fordítani, másrészt meg a pusztítás miért jó?

Csernobilban nem volt atomrobbanás. Robbanás maga volt, de az a túl magas nyomástól volt a primerkörben, ami aztán rádióaktív szemetet szórt fél Európára.
"Logically sound? How laughable. The only thing that people use logic for is to see what they want to see and disregard what they do not."

NLZ

#940
Chernobylban nem volt atomrobbanás.
Rohadt ninja.  :mad:
[reserved]

Kuroi Tenshi

Quote from: Moha on 2010-12-04, 21:17:09
Ha pl. az amcsik ennyit kísérleteztek, csoda hogy még élhető az USA nyugati partja. Egyébként akkor lehet, hogy ennek a sok robbantásnak is köze van a rákos esetek számának emelkedéséhez.

hja, szegény vakondok....
PROTIP: néhány korait leszámítva földalatti robbantások voltak

Quote from: Moha on 2010-12-04, 21:17:09
Na igen, nem biztos, hogy jó ötlet (volt) így játszadozni az atommal. Egyrészt a pénzt is lehet értelmesebb dolgokra fordítani, másrészt meg a pusztítás miért jó?

most aztán jól megaszontad. Tiltsuk be a háborúkat! S ennyi,
kész, meg van oldva! Mindjárt béke-nobelre jelöltetünk :p

Nukleáris fegyverek nélkül nem lett volna ennyire hideg az a
hidegháború. A fegyverek fejlesztése az elrettentést szolgálta
(ld mennyit robbantott az USA, akinek ez inkább érdekében
állt, míg a SzU inkább lerohanta volna Európát a vasfüggöny
mellett lapuló, állandó készenlétben lévő sereggel), a robbantás
szeizmikusan kimutatható, ezért mindig tudták, hogy robbantás
történt, aztán valahogy megbecsülték, hogy hol és mekkora.

Moha

Ennyire nem megyek bele a tudományos részletekbe. Ellenben - javítsatok ki ha tévedek - de az atomrobbantások is bőven hagynak maguk után radioaktív anyagokat.
A "mi lett volna ha" egy olyan kérdés, amire úgyse tudjuk meg a választ. Nyilván nem lett volna jó, ha a hidegháború helyett egy harmadik VH lett volna, én csak azt nem érem, miért kellett ENNYI robbantás. Háború sajnos mindig lesz, az ember ilyen, nem mondtam egy szóval sem, hogy ez olyan egyszerű.
Meg azt nem értem, hogy pl. a 80-as évek végén és a 90-es években, amikor a hidegháborúra már nem igazán foghatjuk, miért folytatták még mindig. Kínától féltek?

Chernobyl-al kapcsolatban pedig: oké, lehet, hogy hiányosak az ismereteim. Ha jól tudom, ott egy eredetileg csak tesztfeladatnak indult folyamatot rontottak el, emiatt a reakció kikerült az ellenörzésük alól, a biztonsági leállítást pedig túl későn kezdték el és emiatt robbant fel a reaktor, ami aztán a levegőbe szórta a sok radioaktív anyagot (plutonium és cézium izotópokat főleg, ha jól tudom). Namost... ez nem ugyanolyan, mintha atomrobbanás történt volna? A láncreakció mindkét esetben ugyanaz...


Cobra

Csernobilban nem atomrobbanás volt, hanem sima robbanás a reaktoteremben, ami miatt felnyílt a reaktorház. Ha atomrobbanás lett volna, akkor igen nagy körzetben minden eltűnt volna.
Hide and fear, Cobra Commander is here !

Moha

Quote from: Cobra on 2010-12-04, 21:56:13
Csernobilban nem atomrobbanás volt, hanem sima robbanás a reaktoteremben, ami miatt felnyílt a reaktorház. Ha atomrobbanás lett volna, akkor igen nagy körzetben minden eltűnt volna.
Ah so... de akkor nem a láncreakció szabadult el? Én eddig úgy tudtam...

Zsiga

Quote from: Moha on 2010-12-04, 21:52:18
Chernobyl-al kapcsolatban pedig: oké, lehet, hogy hiányosak az ismereteim. Ha jól tudom, ott egy eredetileg csak tesztfeladatnak indult folyamatot rontottak el, emiatt a reakció kikerült az ellenörzésük alól, a biztonsági leállítást pedig túl későn kezdték el és emiatt robbant fel a reaktor, ami aztán a levegőbe szórta a sok radioaktív anyagot (plutonium és cézium izotópokat főleg, ha jól tudom). Namost... ez nem ugyanolyan, mintha atomrobbanás történt volna? A láncreakció mindkét esetben ugyanaz...
Ezt most szívem szerint áthelyezném a Nagyon LOL-ba. :muhahah:

PROTIP: Egy atomreaktor és egy atombomba láncreakciójának annyi köze van egymáshoz mint
ennekehhez

Cloud

Cloud megszületik:   1986.04.24
Chernobyl:              1986.04.26


Senki nem lát összefüggést remélem.  :szemuveges: :Kiraly:




Amúgy a robbantások 90 százaléka föld alatti robbantás volt szerintem is. VIszont ezek után a háttérsugárzásnak nem kellene nagyobbnak lennie?

Moha

Nem tudtam, hogy itt mindenki fizika-zseni. :haha:

Én részemről kettes voltam belőle mindig, szóval RÖHÖGJETEK CSAK!  :hehe:

Darkstar

Van, aki "kis" korában nem érdeklődött az atombombák utána? :D

Amúgy én a mai napig szeretnék körülnézni Pripyat-ban.
小野寺梓のラブリーすきぴちゃん

kikuchiyo

Quote from: Moha on 2010-12-04, 21:52:18
Chernobyl-al kapcsolatban pedig: oké, lehet, hogy hiányosak az ismereteim. Ha jól tudom, ott egy eredetileg csak tesztfeladatnak indult folyamatot rontottak el, emiatt a reakció kikerült az ellenörzésük alól, a biztonsági leállítást pedig túl későn kezdték el és emiatt robbant fel a reaktor, ami aztán a levegőbe szórta a sok radioaktív anyagot (plutonium és cézium izotópokat főleg, ha jól tudom). Namost... ez nem ugyanolyan, mintha atomrobbanás történt volna? A láncreakció mindkét esetben ugyanaz...

Megmondóember-üzemmód:

egyrészt mondjuk már magyarul. Csernobil, Csernobillal.

másrészt a láncreakció egy nagyon alapvető szinten valóban ugyanaz. De a legtöbb szempontból teljesen más egy atomreaktor és egy atombomba. Az előbbi arra van kihegyezve, hogy szabályozott módon nyerjenek ki energiát a reakcióból, a másik pedig arra, hogy minél több energiát szabadítsanak fel gyakorlatilag pillanatszerűen.
Egyébként részben jól tudod, valóban egy rutinfeladatnak indult mérnöki próbát (amelynek jó esetben köze sem lett volna az aktív zónához) csesztek el úgy, az összes biztonsági rendszabály tudatos felrúgásával, hogy az a reaktor megszaladásához vezetett. Ennek többek között egy, ill. több tervezési hiányosság is az oka volt, de ebbe bonyolult lenne belemenni. Maga a robbanás több komponensből állt: a megszaladó teljesítmény miatt széttörtek a fűtőelemeket alkotó csövek, és gőz fejlődött, tehát első rendben egy egyszerű gőzrobbanás történt. Mivel a reaktor grafitot használt moderátorként, az első robbanás miatt a primerköri víz érintkezett a grafittal, ami hidrogént fejlesztett (vízgázreakció, look it up). És ez a hidrogén robbant be a levegő oxigénjével keveredve, és ez a második robbanás vetette szét a reaktorépületet.
A radioaktív izotópok légkörbe jutása főleg az égő grafitnak volt köszönhető: mint egy hatalmas máglya, az égő reaktor feláramlást keltett, ami a reaktor roncsaiból a magas légkörbe juttatta az üzem közben keletkezett hosszú felezési idejű izotópokat. Itt lehet megjegyezni, hogy jelentős különbség van egy atomrobbanásban keletkező radioaktív szennyeződés és egy Csernobil-típusú robbanás okozta szennyeződés között. Ökölszabály, hogy minél tovább van egy anyag besugárzás alatt, annál hosszabb ideig marad aktív a sugárforrás eltávolítása után. Tehát egy atombomba pillanatszerű sugárzása által felaktivált romok aktivitása viszonylag hamar lecseng, ellenben egy reaktorban éveket eltöltő szerkezeti elemek és főleg a használt fűtőelemek évekig, évtizedekig sugározni fognak. Ez a legnagyobb veszélye a Csernobilhoz hasonló baleseteknek.

Hozzá kell tenni, hogy Magyarországon a rettegő-kórus óbégatásával ellentétben nem volt kimutatható hatása Csernobilnak - kár, hogy ezt senki sem hitte el a hatóságoknak, és épp emiatt az abortuszok számának növekedését 86 után nagyon is ki lehet mutatni.

szerk: tényleg, Zsiga, ha már belinkelted a képeket: az orvosi célú nitrgolicerint is fel lehet robbantani? :D
Failure is the default option

Zsiga

Quote from: kikuchiyo on 2010-12-04, 22:23:50
szerk: tényleg, Zsiga, ha már belinkelted a képeket: az orvosi célú nitrgolicerint is fel lehet robbantani? :D
Sajnos nem, túl híg oldat. :)

Draconire


Darkstar

小野寺梓のラブリーすきぴちゃん

Kuroi Tenshi

Quote from: Draconire on 2010-12-05, 00:50:41
http://www.snotr.com/video/3476

:appl:  :muhahah:

+
Quote from: Darkstar on 2010-12-04, 22:20:25
Amúgy én a mai napig szeretnék körülnézni Pripyat-ban.

nekem fenti related linknek englishrussia idevágó oldalait
tette: Stalker Garbage-e IRL, valamint a város maga ;D

Nakedape

Nothing About Culture Makes Sense Except in the Light of Evolution

LiaLia

Atomreaktor robbanással kapcsolatban, meglep, hogy ennyire érdekes férfiembereknek az atombomba, bár megértem. Képileg nekem is lenyűgöző, ahogy kialakul a gombafelhő, rétegződik, formálódik, ami emellett azért mindig is hátborzongató, tudva, hogy hatalmas energia van enne, és mekkora pusztításra képes. És a sugárzás utóhatásai teszik még szörnyűbbé ezt.

Csernobil szörnyű volt, az, hogy belsőleg milyen mulasztások voltak, nem tudom annyira, viszont, hogy aztán a robbanás után sorkatonákat küldtek be az izzó reaktorhoz, szinte semmi védőfelszereléssel, és gondolkodtak, hogy mikor is kezdjék evakuálni a lakosokat, azért nem volt teljesen rendben. Azóta is rengeteg utána született sérült kisgyerek él, amúgy is nagyon szegény körülmények között, emellett nagyon sok a környéken a pajzsmirigy és egyéb daganatos beteg és halálozás, nem véletlenül.

Az arzén mizériát majd még olvasom....

Kuroi Tenshi

Quote from: LiaLia on 2010-12-06, 17:40:52
a robbanás után sorkatonákat küldtek be az izzó reaktorhoz, szinte semmi védőfelszereléssel, és gondolkodtak, hogy mikor is kezdjék evakuálni a lakosokat, azért nem volt teljesen rendben.

Welcome to Soviet Russia. Ahol az "ember az első"...
Rengeteg ilyen történet van még, s talán még több, amiről
nem is hallottunk...

Quote from: LiaLia on 2010-12-06, 17:40:52
meglep, hogy ennyire érdekes férfiembereknek az atombomba, bár megértem. Képileg nekem is lenyűgöző, ahogy kialakul a gombafelhő, rétegződik, formálódik, ami emellett azért mindig is hátborzongató, tudva, hogy hatalmas energia van enne, és mekkora pusztításra képes.

Ha megérted, hogy miért érdeklődnek a férfiak mindenféle,
emberi ésszel szinte felfoghatatlan, tiszteletet parancsoló
erővel rendelkező dologért (nem csak robbanások, hanem
ha már itt vagyunk, lőfegyverek, tankok, (harci) repülők,
sportautók és sportmotorok, stb), akkor miért lep meg? :)

LiaLia

Quote from: Kuroi Tenshi on 2010-12-07, 00:05:17
Welcome to Soviet Russia. Ahol az "ember az első"...
Rengeteg ilyen történet van még, s talán még több, amiről
nem is hallottunk...

Valahogy tudom, hogy anno a Szovjetúnióban, az átlagember, emberéletek, tömegek, nem számított nagy értéknek, és sajátosan kezelték, csak mindig, újra és újra megdöbbent a dolog.

Quote from: Kuroi Tenshi on 2010-12-07, 00:05:17
Ha megérted, hogy miért érdeklődnek a férfiak mindenféle,
emberi ésszel szinte felfoghatatlan, tiszteletet parancsoló
erővel rendelkező dologért (nem csak robbanások, hanem
ha már itt vagyunk, lőfegyverek, tankok, (harci) repülők,
sportautók és sportmotorok, stb), akkor miért lep meg? :)

Ennél is, azt persze tudom, hogy a mechanikus és egyéb szerkezetekért, meg kattogó, ketyegő, villogó mindenféle eszközökért majd megőrülnak a férfiak, csak az atombomba nem volt nekem ennyire konkrétan, tudatosan meg. De most már ez is bekerült a férfiemberek kedvenc érdeklődési objektumai közé :smile:

Flaser

Pontosítsunk, úgy, hogy az oroszok mindig is hajlandók voltak "hőst faragni" bármely szerencsétlenből aki rosszkor, a rossz helyen volt. Ezt még a 2. VH-ból örökölték, s teljesen komolyan gondolják, hogy az átlagos halandó, ha a helyzet úgy hozza, "önként" föláldozza magát a pártért/hazáért. (Ha az előbbit utálták is mint a szart, az orosz azért van annyira nacionalista, hogy az utóbbit komolyan gondolták).

Ugyanakkor nem igaz, hogy a pártfunkcionáriusok lépten-nyomon a népet nyúzták és gyilkolták volna - ezt a szerepkört a politikai ellenségeiknek tartották fenn. Tudtátok, hogy a SZU a gulágon kívül pl. uránfeldolgozásra is "beoszthatta" az osztályidegen(szívű), ellenforradalmárt?

De a témához, "visszatérve" a "bűntettek" jó része kapzsiságból, s megdöbbentően nagy része puszta ostobaságból történt... amit tovább rontott a mindenhol jelenlevő "kötelező optimizmus". (Miért is ráz engem a hideg az amerikaiak "csak mosolyogj!" mentalitásától?)
"Logically sound? How laughable. The only thing that people use logic for is to see what they want to see and disregard what they do not."

Ramiz

Quote from: Flaser on 2010-12-08, 17:13:41Ugyanakkor nem igaz, hogy a pártfunkcionáriusok lépten-nyomon a népet nyúzták és gyilkolták volna - ezt a szerepkört a politikai ellenségeiknek tartották fenn. Tudtátok, hogy a SZU a gulágon kívül pl. uránfeldolgozásra is "beoszthatta" az osztályidegen(szívű), ellenforradalmárt?

Kár, hogy a "nép" és a "politikai ellenségek" halmazok jócskán átfedték egymást, és egy bizonyos mennyiségű hatalom birtokában mindenki azt tett el az útból, akit nem szégyellt...
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!