Gitár és aki mögötte van

Started by Danhibiki, 2005-12-03, 22:03:50

Previous topic - Next topic

Én

Én csak a vér lágy fémes ízét szeretem, de ha sok kerül a gyomromba, rosszul leszek tőle :F

Cloud

Quote from: Én on 2009-07-13, 16:00:37
Én csak a vér lágy fémes ízét szeretem, de ha sok kerül a gyomromba, rosszul leszek tőle :F
:he: :confused:

.Attila

Szokatlan rezgő hangot ad ki az A húr a 6. bundban a híd felől.
Mi lehet a baja?

Kuroi Tenshi

Húrláb, tremolo, vagy maga a húr.
Valamelyik csavar, rugó nem elég feszes,
felsúrol, rezonál. Pl. De ennyiből, főleg
távgyógyítva csak barkochba.

.Attila

Akkor egyelőre így jártam.

.Attila


pet

tud valaki pár jó solot? és itt nem feltétlen gyors solokra gondolok, habár azok is jöhetnek, csak szeretnék gyakorolni ilyesmit öhm :eek:
mellesleg kezdőknek mint nekem, ez a pár... elég kevés... videó egész jól jön, mert könnyen lehet az embernek sikerélménye, mert jól magyaráz, mellesleg könnyűek xd
edit: hoppá a link kimaradt: http://www.youtube.com/watch?v=0eQ7EM9riN4&feature=related
mellesleg, az akkordok pengetése szerintem nehéz, például amikor felfelé kell pengetni, de csak 3 húrt, vagy lefelé, és pont az utolsó húrt hagyd ki tompítás nélkül. megy az is, csak az a gond, hogy nem akkor amikor folyamatosan akarok játszani. valami vélemény, tanács? azonkívül, hogy gyakorolj?xd

.Attila

Mennyire vagy kezdő? Mert mondanám azt, hogy Guns 'N Roses - November Rain, akár azt, ami a közepe felétől van, akár ami a végén. Csak hát nem túl kezdő solo. Vagy Lynyrd Skynyrd - Free Bird második fele 4,5 perc solo.
Amit én elkezdtem gyakorolni és "normálisabb" sebességű: Queen - Innuendo közepe felé. Bár ez inkább riff, mint solo, de a technika ugyanaz, csak egy-egy akkord van benne és nincs hajlítás.
De tényleg nem ártana tudni, hol tartasz. Én pl. még nem nagyon merészkedek a solo területére.

A másikhoz: márpedig oda tompítás fog kelleni, adott esetben egy koncert közben nem fogod tudni abszolút kontrollálni, hogy a pengetőt/kezedet pont akkor szedd fel. Szerintem. Alsó húrokat bal kézzel lehet tompítani. Hogy a mély húrokat hogyan lehetne tompítani felfelé pengetésnél... Bár őszintén szólva nem sok akkordot ismerek, ahol az A húrt nem kell lefogni, viszont felfelé kéne pengetni. D akkordok talán egyedül, de ha nagyon nem megy, fogod és átpozicionálod az akkordot mondjuk az 5. bundra és 5 húrt pengetsz vagy a 10. bundra és akkor az összeset pengetheted. Persze a hangzása más lesz, neked kell eldöntened, hogy mindenféleképpen az "open chord" kell-e vagy sem.
A mély E húrt pedig egyszerűen a bal mutatóujjaddal tudod tompítani.

Kuroi Tenshi

Quote from: pet on 2009-09-17, 18:35:40
tud valaki pár jó solot?
http://www.youtube.com/watch?v=0eQ7EM9riN4&feature=related

Remélem tisztában vagy vele, hogy ez egy riff, nem
egy solo :)

Quote from: pet on 2009-09-17, 18:35:40
valami vélemény, tanács? azonkívül, hogy gyakorolj?

Gyakorolj. :__devil: Sokat.

Quote from: .Attila on 2009-09-17, 22:06:41
A mély E húrt pedig egyszerűen a bal mutatóujjaddal tudod tompítani

... ami ugyebár nem szép dolog...
Ha másképp nem tudod megoldani, akkor foghatod
marokra is a nyakat, de jobb, ha nem szoksz rá, mert
később nagyon visszaveti a technikát.

pet

#549
jó, most fedeztem fel, és fogtam fel a riff és solo közötti különbséget, vagyis mos hogy ezt olvastam. amúgy elég kezdő, 1-2 hónapja gitározgatok, néha 1-2 nap szünettel, de általában napi 1 órát legalább a kezemben van.
edit: kössz a segítséget, észben tartom a dolgokat, és .attila, amiket ajánlottál majd holnap megnézem, ilyenkor már nem illik gitározni, és kössz ;)

.Attila

Quote from: Kuroi Tenshi on 2009-09-17, 23:40:56
Quote from: .Attila on 2009-09-17, 22:06:41
A mély E húrt pedig egyszerűen a bal mutatóujjaddal tudod tompítani

... ami ugyebár nem szép dolog...
Ha másképp nem tudod megoldani, akkor foghatod
marokra is a nyakat, de jobb, ha nem szoksz rá, mert
később nagyon visszaveti a technikát.

Lehet és sok torzítás mellett ha az ember éppen egy felharmonikust (azt hiszem, ez magyarban a harmonics) talál el, akkor kifejezetten rossz, de biztonságként érdemes tompítani azzal, ha mégis véletlenül eltalálná.

Sok gyakorlás, igen, ez kell. De tompítás nélkül aligha fog 3-4 éven belül normálisan játszani, mert ennyi idő alatt nem megy. Ill. de, napi min. 4 óra gyakorlással biztos menne, de vhogy kétlem, hogy ennyit gyakorolna.

Kuroi Tenshi

Mondom, lehetni lehet, ha másképp nem tudod megoldani,
de ne szokj hozzá, mert ugyan kényelmes és laza kéztartás,
de technikásabb dolgok lejátszásához, sőt, akár már
skálázásnál is visszafog, és az ujjaid sem fognak úgy
mozogni. Lehet még tompítani pengető kéz tenyerének
élével, valamint a lefogó kézzel is.

Amúgy a harmonic egyszerre jelenthet üveghangot és
felharmonikust, tehát szövegkörnyezettől függ, de sztem
üveghangra gondoltál, nem? A tompítás nem csak
üveghangok miatt fontos, hanem azért is, mert egyes
hangokra más húrok berezonálhatnak, ami önmagában
kellemes, de amint egy másik hangot játszol, arra már
lehet disszonáns is.

.Attila

Üveghang lesz az.

A tompítást csak akkordokra értettem, mert ott a pengetésnél nehéz megoldani, hogy pl. csak a 2., 3. és 4. húrt pengesse az ember és a többihez ne érjen hozzá.
Skálázásnál a mély húrokat tenyérrel kell tompítani, a magasabbakat a mutatóujjal. Állítólag előbbi a nehezebb, nekem valahogy az utóbbi tűnik annak és iszonyat kényelmetlen, akadályoz a szabad mozgásban, korlátoz, ezért egyelőre nem érzem, hogy rá akarnék szokni. Pedig állítólag így kéne.
Most nem találom a cikket és nincs kedvem kikeresni, majd máskor.

.Attila

Ezek már annyira rosszak, hogy nem tudom eldönteni, csak viccből csinálták-e:

http://www.youtube.com/watch?v=QsCZyZBHGDI
http://www.youtube.com/watch?v=zchLfWm013U (ez mondjuk tényleg viccnek tűnik, bár sosem lehet tudni)



Más: kéne gitártanárhoz járnom, tudtok valakit normális áron?

Én

Ha sokat gyakorlok, egyszer ilyen jól fogok tudni gitározni.

.Attila

Quote from: Én on 2010-01-04, 21:52:12
Ha sokat gyakorlok, egyszer ilyen jól fogok tudni gitározni.

Most mi baj? Legalább nem ütött hamis hangot, igaz egy ponton rosszul találta el a húrt, de nem volt hamis.
Amit csinált, az inkább volt tapping gyakorlat, mint sem szóló.

Én

Hát a második felétől azért vérezni kezdett a fülem  :zomg:

.Attila

Quote from: Én on 2010-01-04, 22:26:40
Hát a második felétől azért vérezni kezdett a fülem  :zomg:

Ez van, ha valaki gyorsan akar megtanulni játszani.

Fazék

#558
vszleg már tuti volt a topic-ban, de azért egy nálam újra előkerült klasszikus:

Joe Satriani - Always with me, never with you

:D

szerk: ráadásként az eredeti 8bit-es verziója: http://www.youtube.com/watch?v=lsa9LOjpiu4&NR=1

Ramiz

Megtaláltam a YouTube talán legbeképzeltebb önjelölt gitáristenét, akinek akkora arca van, hogy külön szervergépet kellett belőnie a Google-nak, hogy elférjenek a videói, és "art punk"-ot játszik (már a kifejezés is szörnyű!).

http://www.youtube.com/user/TouchingYou

Lehet, hogy egy troll a csávó, nagyon sokat videózik és posztol és mindenhol görény tapló nagyképű...
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

.Attila

minirant

Eh, rohadtul nem tudok dobsávot szerkeszteni :(
Basszusgitárt még csak-csak, mert hasonló a gitárhoz, de a dob teljesen más...

Makos

Hát nem könnyű az biztos.

.Attila

Quote from: Makos on 2010-02-14, 21:08:14
Hát nem könnyű az biztos.

Már valamelyest ráéreztem :)

.Attila

Doublepost ftw.

Vannak időnként kísérletező emberkék. Ez próbáljátok meg eljátszani:
http://img683.imageshack.us/img683/5430/guitarhack.jpg

Makos

 :he:

Nem gitár de:
[spoiler][/spoiler]

Ramiz

Akinek van tapasztalata koncertezésben és hangszett-bérlésben, megosztaná velem az általános tapasztalatait, alap tudnivalókat? (For dummies. :D)

Kábé mennyiért lehet nemszar teljes szettet szerezni (gitár, basszgitár, dob, szájharmonika, egy énekes - ezt kell hangosítani)? Eddig mi olyan 12-15 ezer per este árakon béreltünk asszem, és a két banda megosztotta a költségeket.

Még jobban érdekel, hogy a csöves erősítő egy kis bandának nagy luxus? A második koncertünkön az volt, sokkal jobban szólt, élvezet volt játszani, de nem tudom, honnan szereztük (a másik banda intézte a hangosítást), lehet, hogy saját volt.

Ha bérelni nagyon drága csöves gitárerősítőt (nemcsak azért ezen pörgök, mert én gitározok, hanem azért is, mert pl elég jó mikrofonjaink vannak, a dob elég mindegy, bassz-témához meg abszolút nem értek), akkor viszont megéri venni egyet? És ha igen, akkor csak erősítőt, vagy kombót is? Ha kombóval is lehet kisebb helyen tisztességesen koncertezni, akkor hány Watt-tól?

Most az jött ki a holnapi koncerttel kapcsolatban (aminek nem örülök), hogy lehet, hogy a Mazzser otthoni 65 W-os Fender kombóját kell használni, illetve van egy olyan ajánlat, hogy egy régi csöves és egy újabb tranzisztoros kombóból kikever nekünk a koncertszervező faszi valami hangzást, de azt bérelni kell.


Megint másik kérdés: egyáltalán "mire való" a koncertszervező? Elsősorban a bandáknak segít, vagy a helyek várják el (pl leteszi előre a pénzt, aztán koncert után a jegy/pia bevételből ő fizeti ki magát meg a bandát), hogy legyen? "Magánakcióban" jobban megéri koncertet szervezni? Ez esetben gondolom az erősítésbérlést is magánban kell megoldani...

Eddig kényelmes volt ez a "valaki elintézi" dolog, de kezd zavarni, hogy nem ismerem a játékszabályokat, nem tudom, mi merre hány méter, mi éri meg és mi nem, hogy lehetne jobban stb. Márpedig nem vagyok elveszett gyerek, én bátran leülök akárkivel tárgyalni, csak nem árt, ha felszerelkezek előtte... :) Mint zenekarvezető, előbb-utóbb úgyis nekem kell a koncerteket is intézni.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Kuroi Tenshi

Quote from: Ramiz on 2010-04-28, 01:08:19
Még jobban érdekel, hogy a csöves erősítő egy kis bandának nagy luxus? A második koncertünkön az volt, sokkal jobban szólt, élvezet volt játszani, de nem tudom, honnan szereztük (a másik banda intézte a hangosítást), lehet, hogy saját volt.

Ha bérelni nagyon drága csöves gitárerősítőt (nemcsak azért ezen pörgök, mert én gitározok, hanem azért is, mert pl elég jó mikrofonjaink vannak, a dob elég mindegy, bassz-témához meg abszolút nem értek), akkor viszont megéri venni egyet? És ha igen, akkor csak erősítőt, vagy kombót is? Ha kombóval is lehet kisebb helyen tisztességesen koncertezni, akkor hány Watt-tól?

Ezekhez tudok érdemben hozzászólni, a többinél én is a
kényelmes "elintézik helyettem" pozícióban voltam.

Szóval: erre nincs egyértelmű válasz. Egy csöves fej
nem csak megvenni drágább, de karbantartani is: míg
egy tranzisztorosra utána csak akkor kell költeni, ha
valami elromlik, a csövesnél időnként cserélni kell az
elő- és végfokcsöveket. Előbbiek viszonylag olcsóak,
viszont az utóbbiak... pár év alatt újból kifizeted a
fej árát csövekben. Pl. akiknél a próbatermet béreljük,
a basszerosnak, aki több féligismert együttesben is
játszik (Baracka, Chuck Norris action squad) van full
csöves SVT-je is, de azt mondja, hogy manapság
ritkábban használja, mert ha avval menne mindenhova,
akár évente többször is meg kéne ejteni a kb 45k-s
csőcserét...

Kombó: van egy-két jó kombó, de a többséggel nem
éri meg foglalkozni. Ha komolyan gondolod a zenélést,
akkor fejet és ládát összeválogatni; szerencsére
használtan néha jó áron kapni. Viszont ezek ált. elég
nagyok is, szállítása újabb problémaforrás szokott
lenni. A kombó legalább praktikus; viszont csöves
kombót én még nem láttam, tehát ha nagyon csöves
felé kacsintgatsz, akkor a kombó kiesik.

Hány watt? Az attól is függ, hogy milyen zenét
játszotok, milyen és mekkora helyen, van-e hangosítás;
meg attól is, hogy csöves vagy trafós-e az erősítő. A
csöves ugyanis a más arányú és másképp torzított,
valamint emberi fül által máshogy érzékelt felharmonikusok
miatt hangosabbnak tűnik.
Ha nagyon ragaszkodsz számokhoz, akkor:
Gitár: max 100W (csövesből elég 60W is)
Basszus: max 400W
A 100-400 ált. akár még közepes, hangosítás nélküli
helyekre is elég; ha viszont már van hangosítás, akkor
úgyis szólni fognak, hogy tekerjétek magatokat lejjebb,
az csak nektek a színpadon önmagatok monitorozására
való. Az 1:4 arányt ált. érdemes tartani (ha tranyó-
tranyó; ha csöves gitárfej van, akkor abból kevesebb
is simán lenyomja a basszust).

Ramiz

Köszi az infókat!

Hát ha ennyire drága a csöves, akkor egyelőre lemondok róla (a stúdióban úgyis azt használtunk).

Most egy 65W-os tranzisztoros Fender gitárerősítőnk van otthon, de akkor lehet, hogy megmaradok a faszi által kínált csöves előerősítő + tranzisztoros erősítő megoldásnál koncerten.

Csak a 65W-os tr. erősítő semmiképp nem elég egy kisebb helyiségbe? (Kb 2-3 Óbesternyi terekben szoktunk játszani.)



Tök más: szeretnénk május valamelyik csütörtök estéjén akusztik összeröffenést tartani az Óbesterben (azért nem írok "koncertet", mert nem az lesz, hogy szám-taps-szám-taps-szám-taps stb, hanem mindenki, a közönség tagjai is gitárt ragadhatnak és közreműködhetnek, és azért nem írok "jam"-et, mert végül is nem jazzt játszunk és annyira nem is vagyunk profi session-zenészek, hogy bármilyen számba beszálljunk :)), akinek van kedve, jöjjön, lehetőleg pár számmal is! Akármilyen egyszerű lehet, az egy szál gitáron kísért Lökd ide a sört! is remekül szólna egy ilyen környezetben. :D
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Kuroi Tenshi

Quote from: Ramiz on 2010-04-28, 12:51:36
Csak a 65W-os tr. erősítő semmiképp nem elég egy kisebb helyiségbe?

A "max" melyik része nem világos? :p
100W-nál nagyobb felesleges; 65W valószínűleg elég lesz.
A hangerő úgyis logaritmikus skálán van, tehát 65-nél a
100 nem másfélszer hangosabb.

Quote from: Ramiz on 2010-04-28, 12:51:36
csöves előerősítő + tranzisztoros erősítő

szvsz ez amolyan placebo. A csöves hangzás lényege a
végfokcsövek, az előfokcsövek hatása ehhez képest
elenyésző.

.Attila

Quote from: Ramiz on 2010-04-28, 12:51:36
Tök más: szeretnénk május valamelyik csütörtök estéjén akusztik összeröffenést tartani az Óbesterben (azért nem írok "koncertet", mert nem az lesz, hogy szám-taps-szám-taps-szám-taps stb, hanem mindenki, a közönség tagjai is gitárt ragadhatnak és közreműködhetnek, és azért nem írok "jam"-et, mert végül is nem jazzt játszunk és annyira nem is vagyunk profi session-zenészek, hogy bármilyen számba beszálljunk :)), akinek van kedve, jöjjön, lehetőleg pár számmal is! Akármilyen egyszerű lehet, az egy szál gitáron kísért Lökd ide a sört! is remekül szólna egy ilyen környezetben. :D

Ez jól hangzik, lehet elmegyek égetni magamat.
Viszont hangszerügyileg hogy? Mert ugyan van itt egy 20ezres Stagg akusztikus, de hát olyan is, meg akusztikuson annyira nem gyakoroltam.
Viszont van két slide gyűrűm, azokkal jókat lehet szórakozni.