Gitár és aki mögötte van

Started by Danhibiki, 2005-12-03, 22:03:50

Previous topic - Next topic

Danhibiki

Sziasztok!

Azért nyitom ezt a thread-et, hogy megoszthassuk egymással a gitárról való gondolatainkat, vágyainkat, tanácsainkat...Szóval jöhetne ide minden dolog ami a gitározással illetve a gitárral kapcsolatos. De akik gitároznak+énekelnek azok is beszélhetnének arról, hogy hogyan is sikerült megtanulniuk egyszerre énekelni és gitározni, szerencsére én is tudok ilyet:D(uhh na ez most nagyképû volt:rolleyes: ). Örülnék ha gitározó társaimmal itt cserélhetnék eszmét:)
Edit: Egy kis történelem:
A gitár eredete
Úgymond pengetõs "hangszerek" már a kõkorszakban is léteztek, mint azt a világ különbözõ helyeinek régészeti leletei is bizonyítják. Az elsõ "gitárõs" egyhúros, tulajdonképpen nem más, mint a vadászíj, melynek kettõs funkciója alakul ki: a vadászat egyik fõ eszköze, fegyvere és varázsló által használtan zeneszerszám. Hasonló eszközök Afrikában az Okago és Cora néven váltak ismertté, mint halk hangú egyhúros pengetõs hangszerek. Hozzájuk a különbözõ természeti népeknél más és más hiedelmek, babonák társultak.

A hangszer alakja és húrjai földrészenként és korszakonként változak. A test az agyagedénytõl kezdve a lopótökig igen változatos formát mutatott, úgyanúgy, mint a húrok, melyek selyemszálból, drótszálból készültek, de a bélhúrok sem voltak ritkák. A lényegi részei azonban az idõk folyamán változatlanok maradtak. Volt testük, nyakuk, fogólapjuk, valamint hangolási célt szolgáló kulcsrendszerük. Megszólaltatásuk is hasonló: a jobb kéz penget, a bal kéz ujjai a hangokat képezik. A mai értelemben vett gitárnak a története akkor kezdõdik, amikor a hangszer felveszi a nõi test alakját.

A gitár nevét az õsi cithara-tól kapta, amely a lyra egyik változata volt. Legkorábbi elõdje az õsi lant vagy pandura. A hangszer történetének kezdeti idõszakában három alapvetõ húros zeneszerszámot említenek meg a kutatók: a hárfát, a lyra-t és a lantot. Érdekesség, hogy tulajdonképpen mindegyikük a már említett zenei íj elvén, annak továbbfejlesztésén alapszik.

A gitár még ma is a spanyolok jelképe, történelmileg nem alaptalanul. A hettita birodalomból, Mezopotámiából és Egyiptomból hosszúnyakú, karcsúsított lantfélék ábrázolásai maradtak fenn; valószínûleg nyárslantok. A hangszert Spanyolországba alighanem a föníciaiak hozták be. A 16. századtól válik szabványossá a gitár formája, ez a hangszer önnálósulásának korszaka.
[COLOR="DarkOrchid"]Ah! My Goddess! Powa...[/COLOR];)

Kuroi Tenshi

Úgy érzem sokat fogok majd itt idõzni :lazza:

Danhibiki

Quote from: Kuro_TenshiÚgy érzem sokat fogok majd itt idõzni :lazza:
Hehe, örülök, hogy tetszik az ötlet:). Neked milyen gitárod van és melyik a kedvenced?:rolleyes:
[COLOR="DarkOrchid"]Ah! My Goddess! Powa...[/COLOR];)

Xipe

nincs,de lesz.
BC Rich Warlock.
in principio creavit Deus caelum et metal
You know the first time you get laid and you turn around and say "daddy, are you sure this is alright?".
_(๏̯͡๏)_

Danhibiki

Quote from: Xipenincs,de lesz.
BC Rich Warlock.
Vágom milyen gép az;) Full metal:DGondolom feketében fogod beszerezni...:rolleyes:
[COLOR="DarkOrchid"]Ah! My Goddess! Powa...[/COLOR];)

Xipe

Quote from: DanhibikiVágom milyen gép az;) Full metal:DGondolom feketében fogod beszerezni...:rolleyes:


fekete test,voros fa a szelein korbe, szinten voros fretek es pontok helyett koponyak.
in principio creavit Deus caelum et metal
You know the first time you get laid and you turn around and say "daddy, are you sure this is alright?".
_(๏̯͡๏)_

Danhibiki

Quote from: Xipefekete test,voros fa a szelein korbe, szinten voros fretek es pontok helyett koponyak.
Akkor ez durvább, mint ahogy elképzeltem:D Gondolom aktív a gityó...:rolleyes:
[COLOR="DarkOrchid"]Ah! My Goddess! Powa...[/COLOR];)

Kuroi Tenshi

Quote from: DanhibikiHehe, örülök, hogy tetszik az ötlet:). Neked milyen gitárod van és melyik a kedvenced?:rolleyes:
Gitárom csak egy van, ami az apámé volt... 1966-os :lazza:

Basszusgitár már több van:
Ibanez SR300DX - az elsõ :)
Warwick Corvette 6 - a vadállat :D
Hora acoustic fretless 4 - akusztikus jammekre, ha nincs kedvem erõsítõt cipelni ;)
És most készül a legújabb, még néhány hét és készen lesz! :hopp: :hopp:

Danhibiki

Quote from: Kuro_TenshiGitárom csak egy van, ami az apámé volt... 1966-os :lazza:

Basszusgitár már több van:
Ibanez SR300DX - az elsõ :)
Warwick Corvette 6 - a vadállat :D
Hora acoustic fretless 4 - akusztikus jammekre, ha nincs kedvem erõsítõt cipelni ;)
És most készül a legújabb, még néhány hét és készen lesz! :hopp: :hopp:
Egész kellemes kis gyûjtemény:) Nekem két gityóm van eddig egy Fender Mexico Stratocaster (1996-os elég brutál ahhoz képest h 115ezer Ft volt...:)), és egy román klasszikus gitár (már szétgyûrtem...:D)
Milyen lesz a készülõ gitárod? Elektromos lesz?stbstb...
[COLOR="DarkOrchid"]Ah! My Goddess! Powa...[/COLOR];)

Kuroi Tenshi

Quote from: DanhibikiMilyen lesz a készülõ gitárod? Elektromos lesz?stbstb...
Diönörû!
nagyon vad, élénk mintázatú bubinga pommelé :eek: <- ilyen képet fogsz rá vágni!
Ma reggel csináltam néhány képet :)
Megpróbálom feltölteni... meglátjuk sikerül-e

Kuroi Tenshi

#10
Naszóval:

"Családi kép" :D
http://img.tar.hu/ferencmartin/size2/10689214.jpg

Áprilisban még így nézett ki:
http://img.tar.hu/ferencmartin/size2/11888919.jpg
(azóta egy kissé módosult a terv...)

Természetes fény hiányában vakuval:
http://img.tar.hu/ferencmartin/size2/18013504.jpg

De utána a nap is kisütött! :) bár csak egy csíkban sütött be...
http://img.tar.hu/ferencmartin/size2/18013508.jpg

További képek:
http://kep.tar.hu/ferencmartin/50015117

Kvikveg

Lama hozza nem ertonek info kene: milyen fajta gitarok vannak? Esetleg hangmintaval/hozzarendelt szammal. Valami altalanos tajekoztato kene. Meg tartozekokrol valami. Koszi. Legalabb kicsit kepben legyek...
Ami erdekelne: U2 hogy/mivel csinalja???? Dire Straits?
WARNING: module "coffee.exe" did not run correctly. Brain running in limited mode.
Do not meddle in the affairs of dragons for you are crunchy and taste good with ketchup.

Danhibiki

#12
Quote from: KvikvegLama hozza nem ertonek info kene: milyen fajta gitarok vannak? Esetleg hangmintaval/hozzarendelt szammal. Valami altalanos tajekoztato kene. Meg tartozekokrol valami. Koszi. Legalabb kicsit kepben legyek...
Ami erdekelne: U2 hogy/mivel csinalja???? Dire Straits?
Alapvetõen három fajta gitár létezik:
1. Klasszikus gitár, ezen érdemes általában kezdeni és neylon húrok vannak rajta! )
2. Western\Akusztikus gitár, a külseje hasonló a klasszikus gitárhoz, de ezen fémhúrok vannak és lehet elektromos is, olyan értelmben, hogy kilehet erõsíteni.
3. Elektromos gitár, ugye azért elektromos, mert pick-up ok vagy humbucker-ek veszik fel a rezgéseket, általában vékony nyaka van, ezért könyebb rajta játszani, több hangzással is rendelkezik pick-up\humbucker számtól függ, de ezen belül is van aktív ill. passzív elektronikájú. Aktív: Ez a zúzósabb hangzáshoz kell 9V-os elemmel vagy táppal mûxik, az elem a gitár testében van. Passzív: Lájtosabb hangzás, de ennek ellenére ez is lehet zúzda, nem szükséges hozzá semmilyen áramforrás. Minden zenéhez másmilyen gitár a jó, modjuk egy Telecasterrel nem fog az ember Black Metal-t játszani...:D De mondjuk egy metal géppel sem fogunk pop-rock ot nyomatni, de lehet próbálkozni.;) Vannak olyan gitárok ami szinte mindenhez jók, mint például a Fender Stratocaster (eléggé kommersz gitárnak datálják, de én szeretem). Legjobban blues-ra ajánlják, mert a Fender hangzás kell a blues-hoz ( nyaki pick-up állás). De az könyebb, ha mondasz nekem egy zenei mûfajt és akkor nagyjából tudok mondani hozzáillõ gitárt.:)
Tartozékok: Itt mire gondolsz? Pedálokra? Erõsítõre? Ha megmondod szívesen segítek. (folyt. köv csak éppen tanulok...:rolleyes: ) Szóval U2, hmm azt olvastam, hogy használnak Dealey effektet, meg chorus-t....
[COLOR="DarkOrchid"]Ah! My Goddess! Powa...[/COLOR];)

Danhibiki

Quote from: Kuro_TenshiDe utána a nap is kisütött! :) bár csak egy csíkban sütött be...
http://img.tar.hu/ferencmartin/size2/18013508.jpg
Ohh! My God! Micsoda szörenyeteg:D Nagyon durva:kiraly:!
[COLOR="DarkOrchid"]Ah! My Goddess! Powa...[/COLOR];)

Kuroi Tenshi

Quote from: Danhibiki
Na akkor pontosítsunk :p
Azt a három alapfajtát inkább csak kettõbe sorolnám, hagyományos akusztikus és elektromos.
Egy akusztikusba is lehet piezo vagy akár mágneses hangszedõt is tenni, nem csak a westerngitárokban van. Ezeken belül is több kategória van - ott van a flamenco és a rezonátor is, többek között.
Elektromos gitárok között is sokfajta van. Ha felépítésnél kezdjük, akkor üreges testû - félüreges - tömörtestû (hollowbody - semi-hollow - solidbody).
Ezen túl a nagyobb eltérések a hangszer formájában, hangszedõk számában, helyében, felépítésében, elektronikában, stb van.
Pick-up = hangszedõ, a humbucker is az, annyi különbséggel, hogy míg a "sima" alatt single-coilt értünk, a humbucker double-coil.
A hangzások sokfélesége nem hangszedõ-számtól függ :p de az jelentõsen befolyásolja. Két jól elhelyezett hangszedõ egy két- vagy háromsávos beépített elõfokkal többféle hangszínt eredményez, mint három vagy négy hangszedõ rosszul elhelyezve.
Aktív/paszív és zúzás nem áll egymással ok-okozati kapcsolatban :p
Az aktív elektronikát még az Alembic fejlesztette ki (természetesen basszusgitárosoknak, mivel mi nyitottabbak vagyunk az újdonságokra :p ) a 70es években. A cél az volt, hogy
1.) a kisebb jelet leadó hangszedõket is használni lehessen
2.) a kábelek meg egyéb eszközök hatását kizárják a jelbõl
3.) nagyobb mértékben is lehessen változtatni a hangszínt. Passzívnál ez egy potival párhuzamosan kötött kondi, ami egy aluláteresztõ szûrõként funkcionál, tehát csak vágni tud. Az Alembic State-Variable Filterje nem csak vágni, hanem hozzádni is tudott, és még a rezonancia-frekvenciát is lehetett vele változtatni (ez manapság már ritka, de hát egy Alembic-elektronika kerül is annyiba, hogy beleférjen :rolleyes:  meg hát egy rakás poti meg gomb van benne, kissé talán túl sok is)
Zúzósság függ: húroktól, hangszedõ elhelyezkedésétõl, tekercs menetszáma és átmérõje, induktivitása, ellenállása, kapacitása, mágnesek erõssége, stb, kimenõ jel nagysága, kábel kapacitása, erõsítõ bemeneti érzékenysége, stb.
Milyen gitár milyen zenéhez? Majdnem teljesen mindegy, leginkább a gitárostól és a gitár és az erõsítõ beállításaitól függ. Simán lehet Tele-vel black metalt játszani, Warlockkal popot. Amitõl mégjobban függ: torzító, erõsítõ fajtája, beállítása, stb.

Kuroi Tenshi

Quote from: DanhibikiOhh! My God! Micsoda szörenyeteg:D Nagyon durva:kiraly:!
:merci:
Közelrõl még durvább - úgy jobban látszik a mintázat mélysége, meg különbözõ szögekbõl máshogy néz ki :gevumezs:

Danhibiki

Quote from: Kuro_TenshiNa akkor pontosítsunk :p
Azt a három alapfajtát inkább csak kettõbe sorolnám, hagyományos akusztikus és elektromos.
Egy akusztikusba is lehet piezo vagy akár mágneses hangszedõt is tenni, nem csak a westerngitárokban van. Ezeken belül is több kategória van - ott van a flamenco és a rezonátor is, többek között.
Elektromos gitárok között is sokfajta van. Ha felépítésnél kezdjük, akkor üreges testû - félüreges - tömörtestû (hollowbody - semi-hollow - solidbody).
Ezen túl a nagyobb eltérések a hangszer formájában, hangszedõk számában, helyében, felépítésében, elektronikában, stb van.
Pick-up = hangszedõ, a humbucker is az, annyi különbséggel, hogy míg a "sima" alatt single-coilt értünk, a humbucker double-coil.
A hangzások sokfélesége nem hangszedõ-számtól függ :p de az jelentõsen befolyásolja. Két jól elhelyezett hangszedõ egy két- vagy háromsávos beépített elõfokkal többféle hangszínt eredményez, mint három vagy négy hangszedõ rosszul elhelyezve.
Aktív/paszív és zúzás nem áll egymással ok-okozati kapcsolatban :p
Az aktív elektronikát még az Alembic fejlesztette ki (természetesen basszusgitárosoknak, mivel mi nyitottabbak vagyunk az újdonságokra :p ) a 70es években. A cél az volt, hogy
1.) a kisebb jelet leadó hangszedõket is használni lehessen
2.) a kábelek meg egyéb eszközök hatását kizárják a jelbõl
3.) nagyobb mértékben is lehessen változtatni a hangszínt. Passzívnál ez egy potival párhuzamosan kötött kondi, ami egy aluláteresztõ szûrõként funkcionál, tehát csak vágni tud. Az Alembic State-Variable Filterje nem csak vágni, hanem hozzádni is tudott, és még a rezonancia-frekvenciát is lehetett vele változtatni (ez manapság már ritka, de hát egy Alembic-elektronika kerül is annyiba, hogy beleférjen :rolleyes:  meg hát egy rakás poti meg gomb van benne, kissé talán túl sok is)
Zúzósság függ: húroktól, hangszedõ elhelyezkedésétõl, tekercs menetszáma és átmérõje, induktivitása, ellenállása, kapacitása, mágnesek erõssége, stb, kimenõ jel nagysága, kábel kapacitása, erõsítõ bemeneti érzékenysége, stb.
Milyen gitár milyen zenéhez? Majdnem teljesen mindegy, leginkább a gitárostól és a gitár és az erõsítõ beállításaitól függ. Simán lehet Tele-vel black metalt játszani, Warlockkal popot. Amitõl mégjobban függ: torzító, erõsítõ fajtája, beállítása, stb.
Na jó, de ha valaki tényleg zúzni akar akkor nem hiszem, hogy single coil-os meg passzív gityót fog választani...:rolleyes: Miért ne függne a számától? Saját példám: Strat, nyaki állás blues, hídi állás punk-rock, grunge, nem gondoltam, hogy csak ettõl függ az, hogy milyen lesz a gitár hangzásának végeredménye természetsen még ezernyi dolog közrejátszik a végsõ hangzásban...Az igaz, hogy "a kevesebb néha több". De ha több pu, vagy humbucker van valamiben akkor abban alapból több hangzás van, de ez nem jelenti ugye azt, hogy azok a hangzások jók is:) Így gondoltam én ezt;) Ja hát télleg van még egy rakat gitárfajta, de nem akartam ennyire belemenni (most minek mondtam volna a tésztaszûrõs gityót?:D), hiszen Kviki csak éppenhogy tisztában akart lenni a dolgokkal, de meghajlok elõtted Kuro_Tenshi:hail:
[COLOR="DarkOrchid"]Ah! My Goddess! Powa...[/COLOR];)

Kuroi Tenshi

Quote from: DanhibikiJa hát télleg van még egy rakat gitárfajta, de nem akartam ennyire belemenni (most minek mondtam volna a tésztaszûrõs gityót?:D), hiszen Kviki csak éppenhogy tisztában akart lenni a dolgokkal, de meghajlok elõtted Kuro_Tenshi:hail:
Jól teszed :lazza:
Miért hajlik meg a párttitkár alatt a padlódeszka? Mert okosabb enged...

Zúzáshoz miért ne SC passzívat? Simán lehet vele. Sõt: SC ált kisebb menetszám, erõsebb mágnes -> több magas; humbucker (DC) sorosban -> nagyobb menetszám (két tekercs), ezt kompenzálanó gyengébb mágnes -> több mély és közép, valamivel kevesebb magas.
Persze ez az általános és az elméleti, direkt csinálnak olyat is, ami ennek pont az ellenkezõje.

Danhibiki

Quote from: Kuro_TenshiJól teszed :lazza:
Miért hajlik meg a párttitkár alatt a padlódeszka? Mert okosabb enged...

Zúzáshoz miért ne SC passzívat? Simán lehet vele. Sõt: SC ált kisebb menetszám, erõsebb mágnes -> több magas; humbucker (DC) sorosban -> nagyobb menetszám (két tekercs), ezt kompenzálanó gyengébb mágnes -> több mély és közép, valamivel kevesebb magas.
Persze ez az általános és az elméleti, direkt csinálnak olyat is, ami ennek pont az ellenkezõje.
Hehe, lesz még olyan is amikor te fogsz meghajolni;) :D Na jó abbahagyom. Mondjuk én is Strato-val meg Boss DS2-es pedállal játszok Nirvana + saját számokat és azért ahhoz eléggé zúzda hang kell;) Már gondolkodtam, hogy lecserélem a hídi pu-t egy seymour duncan dual pu-ra.(nem humbuckerre)
[COLOR="DarkOrchid"]Ah! My Goddess! Powa...[/COLOR];)

Kuroi Tenshi

Mielõtt súlyos pénzeket költenél egy hangszedõ-cserére, szerintem elõbb próbálkozz egy húrcserével. Gitárhúrokkal nem vagyok képben, de nézz valami "bright" acélhúrok után, sokat jelent. Az izzadtság, zsír, kosz gyorsan belemegy a húrokba, és ettõl tompább lesz. Nem tudom, gitárhúrokkal mennyire mûködik, de ha tiszta/magasokban gazdag hangot akarok, akkor jól jönnek a "bright" acélhúrok, és gyakrabban cserélem õket. Ha meg egy kicsit eltompulnak, akkor egy napra denszeszbe áztatom õket, ami kioldja a beragadt koszt belõle. Igaz, gitárhúrok olcsóbbak, az enyéim simán tizenezerbe kerülnek... :3x3:

Danhibiki

Quote from: Kuro_TenshiMielõtt súlyos pénzeket költenél egy hangszedõ-cserére, szerintem elõbb próbálkozz egy húrcserével. Gitárhúrokkal nem vagyok képben, de nézz valami "bright" acélhúrok után, sokat jelent. Az izzadtság, zsír, kosz gyorsan belemegy a húrokba, és ettõl tompább lesz. Nem tudom, gitárhúrokkal mennyire mûködik, de ha tiszta/magasokban gazdag hangot akarok, akkor jól jönnek a "bright" acélhúrok, és gyakrabban cserélem õket. Ha meg egy kicsit eltompulnak, akkor egy napra denszeszbe áztatom õket, ami kioldja a beragadt koszt belõle. Igaz, gitárhúrok olcsóbbak, az enyéim simán tizenezerbe kerülnek... :3x3:
Ernie Ball-Regular Slinky-t használok (UV zöld csomagolás, nickeles 10,13,17,26,36,46) általában gitározás után szarvasbõrrel szedem le az izzadságot meg miegyebet, és egész sokáig bírják a húrok;) Ja nem semmi basszusgitár húr árak vannak...
[COLOR="DarkOrchid"]Ah! My Goddess! Powa...[/COLOR];)

Ramiz

:lame: kérdés, ami mindig is foglalkoztatott: aki elektromos gitáron játszik, az mind akusztikussal kezdte? Mert ha vékonyabb a nyak, könnyebb a barré, akkor minek akusztikussal szívni? Magyarul ha valaki vesz egy elektromos gitárt rögtön kezdésnek, az boldogulni fog? És ultimate idegesítõ kérdés: kezdõnek egy nem túl gagyi gitárt legolcsóbban mennyiért lehet megúszni?
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Kvikveg

Anyam... nem is tudtam, hogy ennyi mindenfele van...
Alkatreszeknel barmi erdekel, ami a gitartol a hangfalig vezet. :D
Mi az alap? Mikkel lehet meg "tuningolni"?

Egyaltalan, most igy olvasva: maganak a gitarnak pontosan milyen alkatreszei vannak a testen es hurokon kivul? Tehat a testen meg mi lehet, es az adott kifejezes mit jelent?

(piezo vagy akár mágneses es egyeb) hangszedo - micsoda hogy nez ki hol van?
single-coilt/double-coil
hangszedõ egy két- vagy háromsávos beépített elõfokkal

Aktiv/passziv ezek szerint van gitarban elem/nincs elem ill ehhez tartozo valamik, amikrol kene leiras. Tehat aktivban konkretan mi van, ami passzivban nem? Es hogyan mukodik?

"Passzívnál ez egy potival párhuzamosan kötött kondi, ami egy aluláteresztõ szûrõként funkcionál, tehát csak vágni tud. Az Alembic State-Variable Filterje nem csak vágni, hanem hozzádni is tudott, és még a rezonancia-frekvenciát is lehetett vele változtatni (ez manapság már ritka, de hát egy Alembic-elektronika kerül is annyiba, hogy beleférjen  meg hát egy rakás poti meg gomb van benne, kissé talán túl sok is)"
Öööööö... Tessek??!

tekercs menetszáma és átmérõje, induktivitása, ellenállása, kapacitása,

mágnesek erõssége (ez a hangszedo magnes??? lama-lama)

elektronikai adatok... :D
{kimenõ jel nagysága
kábel kapacitása
erõsítõ bemeneti érzékenysége}

U2: konkretan az erdekel, milyen minimalfelszerelessel lehet kb ilyen hangzast elerni, mint az o lebego iveik. Na ezt most jol megmondtam...(Walk on ..leave behind/elso szovegresz/ es utana gitarszolam kozepesen magasan par (5-6) hangot ismetel.->ez erdekel :D Vagy One elejen a gitarbevezeto pl. Az kicsit melyebb.)
Jah: basszusgitar mely hangokra, a magasabb hangokat jatszonak mi az elnevezese? Szologitar? Egyaltalan milyen besorolasok vannak ebbol a szempontbol kb?
WARNING: module "coffee.exe" did not run correctly. Brain running in limited mode.
Do not meddle in the affairs of dragons for you are crunchy and taste good with ketchup.

Pirula

Ollé, micsoda téma!
Akkor bemutatom én is a cuccomat:
Yamaha RGX-420S csini, két humbucker, Floyd Rose (már ezerszer elátkoztam áthangolásnál) kiköpött Fender hang, baromi kényelmes, lapos kétoktávos nyak
BOSS ME-50 multieffekt nem az a szétkombinált fajta, könnyû kezelni. Egy hátránya hogy néhány erõsítõn nagyon hallani hogy digitális az effekt, kicsit "zizis" a hangja olykor, de egyébként zúz!
Powerstate 100W-os kombó, beépített kórussal (amit persze nem használok) és kismillió kontakthibával, már ideje lenne szervizeltetni.
Aki a gitár mögött van: ungitárvirtuóz, sokat gyakorolni lusta ember aki imád a próbateremben és a színpadon ökörködni, a zenész titulust elõzékenyen átengedi másoknak. :D

Ja, és egybõl elektromossal kezdtem, engem hívott a metál meg a rokk. Bár most már jól esne még egy akusztikus pluszba mert öregszem. Meg egy basszus. Egy Bass POD XT-vel, végfokkal, ládával persze. :)
Kezdetnek meg érdemes 30-40 rugó körül kacsintgatni egy használt után, bár akkor jó valakit vinni aki ért is hozzá, akkor elég jó vásárokat lehet csinálni.
A Samick árul ugyan 18ért is cuccokat, de az valami rétegelt lemez vagy préselt fa és nekem unszimpatikus, a hangja se jó. Bár ha szénnétorzítot pankhoz vagy valami nekró blekmetálhoz kell akkor megteszi. :)

Ramiz

Quote from: PirulaKezdetnek meg érdemes 30-40 rugó körül kacsintgatni egy használt után, bár akkor jó valakit vinni aki ért is hozzá, akkor elég jó vásárokat lehet csinálni.
A Samick árul ugyan 18ért is cuccokat, de az valami rétegelt lemez vagy préselt fa és nekem unszimpatikus, a hangja se jó. Bár ha szénnétorzítot pankhoz vagy valami nekró blekmetálhoz kell akkor megteszi. :)
:merci: az infót.
Egyéb cuccok amik kellenek hozzá (kábel meg mindenféle csetresz)?
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Kuroi Tenshi

Quote from: Ramiz:lame: kérdés
aki elektromos gitáron játszik, az mind akusztikussal kezdte?
minek akusztikussal szívni?
Magyarul ha valaki vesz egy elektromos gitárt rögtön kezdésnek, az boldogulni fog?
És ultimate idegesítõ kérdés: kezdõnek egy nem túl gagyi gitárt legolcsóbban mennyiért lehet megúszni?
1. Az :p
2. Nem feltétlenül
3. Olcsóbb, egyszerûbb, könnyebb magaddal cipelni erõsítõt, stb
4. Ja. Csak gyakorolni meg tanulni kell
5. Akusztikus vagy elektromos? Hogy "nem gagyi" és "olcsó" feltételek egyszerre teljesüljenek, érdemes használtat keresni, meg kell hozzá valaki, aki ért is za ilyenekhez, meg egy rakás szerencse. Akkor úgy 40e körül már kapsz olyat, ami "elmegy"

Kuroi Tenshi

Asszem ma sem fejezek be semmit :D

Quote from: KvikvegAlkatreszeknel barmi erdekel, ami a gitartol a hangfalig vezet. :D

Egyaltalan, most igy olvasva: maganak a gitarnak pontosan milyen alkatreszei vannak a testen es hurokon kivul? Tehat a testen meg mi lehet, es az adott kifejezes mit jelent?

hangszedõ

Aktiv/passziv

tekercs menetszáma és átmérõje, induktivitása, ellenállása, kapacitása,
mágnesek erõssége (ez a hangszedo magnes??? lama-lama)

U2: konkretan az erdekel, milyen minimalfelszerelessel lehet kb ilyen hangzast elerni, mint az o lebego iveik. Na ezt most jol megmondtam...(Walk on ..leave behind/elso szovegresz/ es utana gitarszolam kozepesen magasan par (5-6) hangot ismetel.->ez erdekel :D Vagy One elejen a gitarbevezeto pl. Az kicsit melyebb.)
Jah: basszusgitar mely hangokra, a magasabb hangokat jatszonak mi az elnevezese? Szologitar? Egyaltalan milyen besorolasok vannak ebbol a szempontbol kb?

Gitár - kábel - (effektpedál vagy multieffekt) - erõsítõ - hangfal (ha erõsítõ és hangfal egybe van építve, kombónak hívják) - 220as madzag :D

Test, nyak.
Testen van húrláb - evvel lehet az intonációt és a húrmagasságot beállítani, gitárosoknál még gyakran szokott lenni "tremolo" is, ami valójában egy vibrato.
Nyak - nyereg, hangolókulcsok. Fogólap, rajta bundok (kivéve, ha "fretless"). Nyakban nyakállító pálca, amivel a nyak görbületét lehet finomra állítani.

Hangszedõk
A piezohangszedõket a húrlábba szokták beépíteni. A piezokristály nyomás vagy deformálódás hatására elektromos impulzust bocsát ki; a rezgés miatt váltakozó nyomás által így alakul ki a jel.
A "normál" hangszedõ mágnes körülötte tekercsekkel. A mágnesezhetõ fémhúrok (acél vagy nikkel) mozgása a mágnes fölött a mágneses mezõ ingadozását váltja ki, ez pedig a tekercsben feszültségként jelenik meg.
Aztán vannak még ilyen ritkaságok, hogy nyomásérzékeny midi a fogólapban, vagy optikai hangszedõk, de ezekrõl a zenészek 90%-a nem is hallott, úgyhogy evvel ne bonyolítsuk ;)

Elektronika
A legegyszerûbb, ha... ja, van még egyszerûbb is: a hangszedõt egybõl a jack-aljzatra rákötni.
Naszóval. Hangszedõ -> hangerõ-poti -> hangszín poti. Hangerõ még logikus, nem? Minél lejebb tekerjük, annál kevesebb jelet enged át. Hangszín: egyszerû passzív aluláteresztõ: minél lejebb tekerjük, akkor egy letörési frekvencia felett minél kevesebb jelet enged át (magasakat vág).

Egyéb:
koptató - a testen a nyak vége és a húrláb között, hogy ne a test karcolódjon
heveder, pánt - aminél fogva nyakba lehet akasztani

U2 - annyira nem vágom, de kell: gitár, kábel, erõsítõ, hangfal, 220 (240), gitáros, meg sok effektezés. Az nem a gitár tiszta hangja, sok effektel lehet alakítani és módosítani a kimenõ jelet.

Basszusgitár - akkordok alaphangjai vagy akkordbontás, basszusmenet, basszuszólam, kíséret többnyire;
4húros megfelelõ húrjai 1 oktávval mélyebbek a gitárénál, tiszta kvartokba hangolva (GDAE - ehGDAE; basszus E = E1, ~40,2 Hz) (az 5húros ált. egy mélyebb húrral bõvül: GDAEH, H = H0, 30.87 Hz, 6húros: cGDAEH, 7húros basszusgitár vagy fcGDAEH vagy cGDAEHF#; stb)
Magasabb hangok: basszus-szóló :p :D
Ja, nem basszusgitáron? Akkor gitár. Simán.

Kvikveg

Quote from: Kuro_TenshiGitár - kábel - (effektpedál vagy multieffekt) - erõsítõ - hangfal (ha erõsítõ és hangfal egybe van építve, kombónak hívják) - 220as madzag :D
Ez vigasztaloan hangzik. :D
Effektpedal feltetelezem 1 pedalos. Multieffekt? Tobb pedal?!

QuoteTest, nyak.
Testen van húrláb - evvel lehet az intonációt és a húrmagasságot beállítani, gitárosoknál még gyakran szokott lenni "tremolo" is, ami valójában egy vibrato.
Heh. Intonacio: a hurt huzza meg gondolom jobban/kevesbe, mint csellonal a finomallito ami ott van. Ezekszerint a hurlabat es a bundokat fixre beallitjak, tehat azt mar nem mozdithatod. Ugy ertem, ha a hurlabat odebbvihetned, a bundok hatasa mas lenne.
Tremolo = rangatjuk-> vibrato. :D

QuoteNyak - nyereg, hangolókulcsok. Fogólap, rajta bundok (kivéve, ha "fretless").
Igen, amikor eloszor lattam bundokat, en mint csellista-novendek ugy ereztem, hogy "de bena, meg lefogni se tudja jo helyen?". Azt persze abban a pillanatban nem szamoltam bele, hogy azert ott tobb hurt kell egyszerre. :rolleyes:

QuoteNyakban nyakállító pálca, amivel a nyak görbületét lehet finomra állítani.
Feltetelezem es befolyasolja a hurok magassagat a fogolaptol.

QuoteHangszedõk
A piezohangszedõket a húrlábba szokták beépíteni. A piezokristály nyomás vagy deformálódás hatására elektromos impulzust bocsát ki; a rezgés miatt váltakozó nyomás által így alakul ki a jel.
Ez kiraly!

QuoteA "normál" hangszedõ mágnes körülötte tekercsekkel. A mágnesezhetõ fémhúrok (acél vagy nikkel) mozgása a mágnes fölött a mágneses mezõ ingadozását váltja ki, ez pedig a tekercsben feszültségként jelenik meg.
Ez is. Tok erdekes.

QuoteAztán vannak még ilyen ritkaságok, hogy nyomásérzékeny midi a fogólapban, vagy optikai hangszedõk, de ezekrõl a zenészek 90%-a nem is hallott, úgyhogy evvel ne bonyolítsuk ;)
Hehe. Optikai hangszedo erdekes lehet.

QuoteElektronika
A legegyszerûbb, ha... ja, van még egyszerûbb is: a hangszedõt egybõl a jack-aljzatra rákötni.
Ha jol tevedek, az ugyanaz, mint... fejhallgatoe kb csak egy merettel nagyobb. (Haver ajanlata: Vissza a jovobe, gitarozos jelenet megfigyelese :lul: )

QuoteNaszóval. Hangszedõ -> hangerõ-poti -> hangszín poti. Hangerõ még logikus, nem? Minél lejebb tekerjük, annál kevesebb jelet enged át. Hangszín: egyszerû passzív aluláteresztõ: minél lejebb tekerjük, akkor egy letörési frekvencia felett minél kevesebb jelet enged át (magasakat vág).
Magas vagasanak mi ertelme van/mi tortenik ha nem vagja?
Poti polgari neve? :D

QuoteEgyéb:
koptató - a testen a nyak vége és a húrláb között, hogy ne a test karcolódjon
heveder, pánt - aminél fogva nyakba lehet akasztani
Koptatot valahol megnezem magamnak kepen...

QuoteU2 - annyira nem vágom, de kell: gitár, kábel, erõsítõ, hangfal, 220 (240), gitáros, meg sok effektezés. Az nem a gitár tiszta hangja, sok effektel lehet alakítani és módosítani a kimenõ jelet.
Effekteket koncerten effektpedallal, studioban meg utolag, vagy hogyan?

QuoteBasszusgitár - akkordok alaphangjai vagy akkordbontás, basszusmenet, basszuszólam, kíséret többnyire;
4húros megfelelõ húrjai 1 oktávval mélyebbek a gitárénál, tiszta kvartokba hangolva (GDAE - ehGDAE; basszus E = E1, ~40,2 Hz) (az 5húros ált. egy mélyebb húrral bõvül: GDAEH, H = H0, 30.87 Hz, 6húros: cGDAEH, 7húros basszusgitár vagy fcGDAEH vagy cGDAEHF#; stb)
Magasabb hangok: basszus-szóló :p :D
Ja, nem basszusgitáron? Akkor gitár. Simán.
EADGHE felulrol, ugye? Te most alulrol kezdted sorolni ha jol latom.
5 meg 7 hurosrol meg nem is hallottam, miafene...
A 4 hurosnal meg enyhe skizofren erzesem van: hogy kerul egy gitarra csellohur? :lul:
WARNING: module "coffee.exe" did not run correctly. Brain running in limited mode.
Do not meddle in the affairs of dragons for you are crunchy and taste good with ketchup.

Kuroi Tenshi

Quote from: KvikvegEz vigasztaloan hangzik. :D
Effektpedal feltetelezem 1 pedalos. Multieffekt? Tobb pedal?!
Multieffekt ált. digitális (láttam már analógot is! :D ) és többféle effektet tud utánozni
Quote from: KvikvegHeh. Intonacio: a hurt huzza meg gondolom jobban/kevesbe, mint csellonal a finomallito ami ott van. Ezekszerint a hurlabat es a bundokat fixre beallitjak, tehat azt mar nem mozdithatod. Ugy ertem, ha a hurlabat odebbvihetned, a bundok hatasa mas lenne.
Tremolo = rangatjuk-> vibrato. :D
Nem a húrt húzza meg, hanem az egyes húrokhoz tartozó húrlábat mozdítja elõrébb/hátrébb, hogy a húrok egymáshoz és az üveghangok a bundokhoz képest jó helyen legyenek.
"Tremolo" ha jól tudom a teljes húrlábat mozgatja, de ezt egy gitáros jobban tudja
Quote from: KvikvegFeltetelezem es befolyasolja a hurok magassagat a fogolaptol.
Is. Ez inkább arra való, hogy ne legyen mérhetetlenül nagy görbület a nyakban a közepetáján vagy a húrok ne súroljanak fel a bundokra.
Quote from: KvikvegHehe. Optikai hangszedo erdekes lehet.
Még mindig kísérleti szakaszban van. Az infravörös optikai hangszedõrõl elõször olyan három éve hallottam, Lightwave :TM: -nek nevezték el, a gyár készített néhány darabot, aztán eltünt. Aztán hallottam a Conklin kísérleteirõl, mostanában meg Micheal Kost készített néhányat.
Quote from: KvikvegHa jol tevedek, az ugyanaz, mint... fejhallgatoe kb csak egy merettel nagyobb. (Haver ajanlata: Vissza a jovobe, gitarozos jelenet megfigyelese :lul: )
Igen, jól tévedsz... micsoda? Ja arra gondolsz, hogy a fejhallgatók 3,5 jack, a gitárok meg 6,3as Jack-aljzattal vannak ellátva manapság? Úgy igen, de az egyik sztereó, ezek pedig monók (csak egy jel meg föld van, nem kell bal meg jobb csatorna ;) ). Azonban voltak régen 7pólusú tuchelek is és vannak 13as midik is.
Quote from: KvikvegMagas vagasanak mi ertelme van/mi tortenik ha nem vagja?
Poti polgari neve? :D
Poti=potenciométer :)
Sikító magas - bántja a fület ;) Ha kevesebb van belõle, akkor lágyabb, tompább hangot kapunk.
Quote from: KvikvegKoptatot valahol megnezem magamnak kepen...
Csak egy egyszerû mûanyaglapka, gyakran eltérõ színû. Ha megnézed az elõzõ oldalon a "családi kép"-et, akkor ott a két szélsõn van 1-1 fekete mûanyag lap, az a koptató.
Quote from: KvikvegEffekteket koncerten effektpedallal, studioban meg utolag, vagy hogyan?
Vagy utólag, számgépen, vagy ugyanúgy pedállal vagy multieffekttel, vagy esetleg amolyan Pod-szerû felvevõ-multieffekttel
Quote from: KvikvegEADGHE felulrol, ugye? Te most alulrol kezdted sorolni ha jol latom.
5 meg 7 hurosrol meg nem is hallottam, miafene...
A 4 hurosnal meg enyhe skizofren erzesem van: hogy kerul egy gitarra csellohur? :lul:
Gitár: legmélyebbtõl legmagasabbig EADGhe, vagy héthúros gitárnál HEADGhe.
Basszusgitár: 4: EADG, 5: HEADG, 6: HEADGc, 7: HEADGcf  vagy F#HEADGc, stb, egészen a 11-húrosig :eek:
Aztán vannak az ilyen duplázott húrosak is, ahol a húr melett hozzá nagyon közel ott van az oktávpárja: EeAaDdGghhee, és ugyanez basszusgitárban: EeAaDdGg, HhEeAaDdGg, stb.

Danhibiki

Quote from: Ramiz:lame: kérdés, ami mindig is foglalkoztatott: aki elektromos gitáron játszik, az mind akusztikussal kezdte? Mert ha vékonyabb a nyak, könnyebb a barré, akkor minek akusztikussal szívni? Magyarul ha valaki vesz egy elektromos gitárt rögtön kezdésnek, az boldogulni fog? És ultimate idegesítõ kérdés: kezdõnek egy nem túl gagyi gitárt legolcsóbban mennyiért lehet megúszni?
Érdemes szerintem akusztikussal kezdeni meg 1 évet se árt gitártanárhoz járni és az alapokat eltanulni, szóval klasszikussokat kell játszani;) Én személy szerintem nem igazán szerettem, fél év után elkezdtem magamtól akkordokat tanulni aztán jöttek a Nirvana számok...Polly (Tankcsapda-Egyszerû dal alatt is ugyanez szól...) Szóval sok-sok gyakorlás kell, mert ha csak valaki a gitártanárnál gyakorolo az sz@rt sem ér...20körül lehet kapni egy ultrakezdõ "elektromos" gitárt, de ez csak tényleg azért elektromos, mert elektromos szóval...:rolleyes:
[COLOR="DarkOrchid"]Ah! My Goddess! Powa...[/COLOR];)