Gitár és aki mögötte van

Started by Danhibiki, 2005-12-03, 22:03:50

Previous topic - Next topic

motifator

Quote from: Kuroi Tenshi on 2010-04-28, 13:38:24
Quote from: Ramiz on 2010-04-28, 12:51:36
csöves előerősítő + tranzisztoros erősítő
szvsz ez amolyan placebo. A csöves hangzás lényege a
végfokcsövek, az előfokcsövek hatása ehhez képest
elenyésző.
Ebben egyáltalán nem vagyok biztos, sőt. Egyáltalán nem ritka a csöves előfok + tranyós végfok kombó, egyáltalán nem véletlenül használják ennyien, szerintem egyáltalán nem placebo.
Gitárosainknál nem volt egyelőre csöves elő + tranyós végfoc cucc, régebben full tranzisztoros volt, most meg full csöves van neki (http://www.orangeamps.com/tinyterror/), de a bőgősünknek rendszeresen ilyen cuccai voltak. Mostani cucca egy EBS kombó, az is csöves előfokos, de tranzisztoros végfokos. Régebben volt neki olyan is, ahol kapcsolható volt a csöves előfok, érezhetően melegebb volt tőle a hangzás.

Gitárcuccnál arról nem is beszélve, hogy egy csöves előfoknál ha jól megtekered a gaint, akkor szép kis csöves overdrive-ot kapsz, ami már magában megéri, még akkoris, ha a vége tranyós lesz.
Azt aláírom, hogy nem csodaszer, mindenféle szir-szar erősítő elé köthetsz akármilyen csoda csöves előfokot, az szarul fog szólni, de magában a csöves előfok + tranyós végfok egyáltalán nem rossz konstrukció, ha nincs pénz full csöves cuccra, akkor egy nagyon jó kompromisszum lehet.
Még a legelső zenekaromban amúgy a gitárosunknak egy Zelmer full csöves feje volt, akkora végfokcsövekkel, mint az alkarom (túlzok persze, mielőtt rámugrik akárki is), évekig használta, koncertekre hurcoltuk, ütöttük, vágtuk, soha se kellett benne csöveket cserélni. Persze lehet, hogy ha igényesebb az ilyesmire, akkor cserél benne csövet, és persze lehet, hogy új csövekkel jobban szólt volna (nem tudom, lehet, hogy pont nem). Nem értek hozzá, de nem romlott el, az biztos, nem kellett benne évente csövet cserélni a rendszeres használat mellett se.

Egy jobb full csöves fejből a 60 wattos leszedi a fejed, olyat venni már a megalománia határa :) A mi gitárosunké, a fentebb linkelt Orange az 15! wattos, és próbaterembe meg kis klubbokba pont elég, nagyobb helyeken meg úgyis van hangosítás. Persze lehet nagyobbat venni, akár 60 wattosat is, de az már leüvölti a hajadat :)
Nothing amazing happens here, and you get used to that: used to a world where everything is ordinary.
Every day we spend here is like a whole lifetime of dying slowly.

Kuroi Tenshi

Quote from: motifator on 2010-04-28, 15:57:34
[előfok]

maradjunk annyiban, hogy a hangzás nem annak a
függvénye, hogy van-e az előfokban cső vagy full
tranyós, s tudnék olyat mutatni, hogy a-b-x vak-
tesztben meg nem mondanád, hogy melyik-melyik.
Koncerten meg főleg. A legtöbbnél sima marketing,
hogy ráírhassák, hogy "Csöves!!!1!!11".
Viszont azt, hogy a végfoka csöves-e, azt nagyon
jól hallani, szinte összetéveszthetetlen. Tehát akkor
mégiscsak annak van nagyobb jelentősége, nemde?

Quote from: motifator on 2010-04-28, 15:57:34
Régebben volt neki olyan is, ahol kapcsolható volt a csöves előfok, érezhetően melegebb volt tőle a hangzás.

Hadd találjam ki: Hartke.
Direkt teljesen máshogy van hangolva a két ág.

Quote from: motifator on 2010-04-28, 15:57:34
Még a legelső zenekaromban amúgy a gitárosunknak egy Zelmer full csöves feje volt, akkora végfokcsövekkel, mint az alkarom (túlzok persze, mielőtt rámugrik akárki is), évekig használta, koncertekre hurcoltuk, ütöttük, vágtuk, soha se kellett benne csöveket cserélni. Persze lehet, hogy ha igényesebb az ilyesmire, akkor cserél benne csövet, és persze lehet, hogy új csövekkel jobban szólt volna (nem tudom, lehet, hogy pont nem).

akkor
1.) nem hajtotta túlzottan
2.) igénytelen volt
A csövek tiszta, élesből átmennek kicsit tompább,
de ami inkább észrevehető: elég zajosba, ezért
illik a terhelés függvényében időnként cserélni.

motifator

Azért ha jó overdrive-ot akarsz, akkor nem árt a csöves előfok, vagy szerinted ennek sincs jelentősége?
Amúgy nem győztél meg, nem fogadom el, hogy nem számít a csöves előfok. Persze, az igazi tuti az a full csöves, ezt sose tagadtam, de akkor is tartom, hogy a csöves előfok + tranyós végfok kombó nem rossz kompromisszum, ha nem tellik full csőre.
De persze vannak kurva jó tranyós cuccok, és hígfos csöves cuccok, nem lehet általánosítani, hogy minden, amiben csöves előfok van (vagy akár full csöves) az majd istenül fog szólni. De az 100%, hogy egy csöves előfok sokat dob a hangzáson.

De nem értünk egyet, nem is baj az, nem akarok ezen vitázni.
Nothing amazing happens here, and you get used to that: used to a world where everything is ordinary.
Every day we spend here is like a whole lifetime of dying slowly.

Ramiz

Quote from: .Attila on 2010-04-28, 13:53:54
Quote from: Ramiz on 2010-04-28, 12:51:36
Tök más: szeretnénk május valamelyik csütörtök estéjén akusztik összeröffenést tartani az Óbesterben (azért nem írok "koncertet", mert nem az lesz, hogy szám-taps-szám-taps-szám-taps stb, hanem mindenki, a közönség tagjai is gitárt ragadhatnak és közreműködhetnek, és azért nem írok "jam"-et, mert végül is nem jazzt játszunk és annyira nem is vagyunk profi session-zenészek, hogy bármilyen számba beszálljunk :)), akinek van kedve, jöjjön, lehetőleg pár számmal is! Akármilyen egyszerű lehet, az egy szál gitáron kísért Lökd ide a sört! is remekül szólna egy ilyen környezetben. :D

Ez jól hangzik, lehet elmegyek égetni magamat.
Viszont hangszerügyileg hogy? Mert ugyan van itt egy 20ezres Stagg akusztikus, de hát olyan is, meg akusztikuson annyira nem gyakoroltam.
Viszont van két slide gyűrűm, azokkal jókat lehet szórakozni.

Bármivel lehet jókat szórakozni! :)

Nekem meg Raggie-nak amúgy elég jó akusztikus gitáraink vannak (USA-ban vettük).
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Kuroi Tenshi

Quote from: Ramiz on 2010-04-28, 12:51:36
Tök más: szeretnénk május valamelyik csütörtök estéjén akusztik összeröffenést tartani az Óbesterben

Ha lesz basszuserősítő, lehet én is megyek

Ramiz

Quote from: Kuroi Tenshi on 2010-04-29, 15:32:10
Ha lesz basszuserősítő, lehet én is megyek

Nem mondom, hogy biztos nem lesz, de nem biztos, hogy lesz, mert az erősített basszus már menne rendesen át a környező házakba.

Akusztikus basszerod nincs? Vagy egy haverodnak?
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Kuroi Tenshi

Quote from: Ramiz on 2010-04-29, 15:49:22
az erősített basszus már menne rendesen át a környező házakba.

Hangerő-beállítás kérdése.
Ha letekered, lehet halkabb is, mint pl.
az ott rendszeres meccs-közvetítések,
tehát egy átlagos napnál nem lesz
szemet szúróbb

Quote from: Ramiz on 2010-04-29, 15:49:22
Akusztikus basszerod nincs?

Vanni van, de sajnos olcsó hangszer
egyenetlen nyakkal, és hangerőben nem
veszi fel a versenyt akusztikus gitárokkal.

.Attila

Tudtok helyet, ahol ujjra húzható pengetőt lehet venni?
Mind a négy ujjra, nem csak a hüvelykre.

Ramiz

Quote from: .Attila on 2010-05-01, 19:35:23
Tudtok helyet, ahol ujjra húzható pengetőt lehet venni?
Mind a négy ujjra, nem csak a hüvelykre.

Sehol sem találtam budapesten boltban, csak egy netes házhozszállítós cégnél, és nem volt olcsó.

De ha érdekel, ezeket oda tudom adni, hogy kipróbálgasd, nekem nagyon nem álltak kézre (csak a hüvelypicket akarom megtanulni a tompított mélyhúros kísérethez, de akkor meg a többi ujjam nem tudom úgy állítani, hogy azon a pickek kábé merőlegesen álljanak a húrokra - tudom, gyakorlás...).

Quote from: Kuroi Tenshi link=topic=695.msg442358#msg442358  date=1272575273
Quote from: Ramiz  on 2010-04-29, 15:49:22
az erősített  basszus már menne rendesen át a környező házakba.

Hangerő-beállítás  kérdése.
Ha letekered, lehet halkabb is, mint pl.
az ott  rendszeres meccs-közvetítések,
tehát egy átlagos napnál nem lesz
szemet  szúróbb
OK.

Nekünk sajnos csak keverőpultunk van basszushoz meg hangszórók, nincs kis kombónk.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

.Attila

Már találtam közben.
Sajnos nem 100% méretre, de meglátjuk. A hüvelykujjpengető meg túl hosszú, állandóan kopog, ill. a többi ujjon a pengetők meg a középső hangszedőn kopognak.

Kuroi Tenshi

Quote from: Ramiz on 2010-05-03, 13:46:19
Nekünk sajnos csak keverőpultunk van basszushoz meg hangszórók, nincs kis kombónk.

Nekem az is kiválóan megfelel, sőt, szerintem néha jobb is, mert
kis basszuskombók ált. csapnivalóak. Kombóm nekem sincs, fejet+
hangfalat kocsi hiányában nem tudom vinni. Szólj, hogy mikor!

Ramiz

Quote from: Kuroi Tenshi on 2010-05-03, 23:25:23
Quote from: Ramiz on 2010-05-03, 13:46:19
Nekünk sajnos csak keverőpultunk van basszushoz meg hangszórók, nincs kis kombónk.
Nekem az is kiválóan megfelel, sőt, szerintem néha jobb is, mert
kis basszuskombók ált. csapnivalóak. Kombóm nekem sincs, fejet+
hangfalat kocsi hiányában nem tudom vinni. Szólj, hogy mikor!
Félreérted, tudom, hogy megfelel, de én azt nem akarom kocsival becipelni (parkolni, nem inni stb)... :D Csak egy gitárt vinnék egy tokban, aztán kész.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

.Attila

QuoteKeresünk egy jó énekest, basszert és dobost!!!
Énekesből olyan valaki kéne, aki tud dallamosan is énekelni, de ugyanakkor a hörgéstől sem riad vissza! :D
Mi két elég jó gitáros csaj vagyunk (Sári/16/ és Eszti/14/) Pestről

Nakedape

Quote from: .Attila on 2010-05-05, 19:49:46
QuoteKeresünk egy jó énekest, basszert és dobost!!!
Énekesből olyan valaki kéne, aki tud dallamosan is énekelni, de ugyanakkor a hörgéstől sem riad vissza! :D
Mi két elég jó gitáros csaj vagyunk (Sári/16/ és Eszti/14/) Pestről
két év múlva írjál nekik
Nothing About Culture Makes Sense Except in the Light of Evolution

.Attila

Quote from: Nakedape on 2010-05-05, 19:51:34
Quote from: .Attila on 2010-05-05, 19:49:46
QuoteKeresünk egy jó énekest, basszert és dobost!!!
Énekesből olyan valaki kéne, aki tud dallamosan is énekelni, de ugyanakkor a hörgéstől sem riad vissza! :D
Mi két elég jó gitáros csaj vagyunk (Sári/16/ és Eszti/14/) Pestről
két év múlva írjál nekik

Kaptak egy ilyen választ:

QuoteLécci linkelj ide vmi szöveget, amit Ti követtetek el!
De csak akkor, ha nem Barbie-házról, vagy első menstruációról szól.

Ramiz

Quote from: .Attila on 2010-05-05, 20:05:34
QuoteLécci linkelj ide vmi szöveget, amit Ti követtetek el!
De csak akkor, ha nem Barbie-házról, vagy első menstruációról szól.
A helyes válasz természetesen ez lett volna:
[spoiler]
QuoteTits or GTFO!
[/spoiler]
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Ramiz

Ilyesmi gitárok tetszenek nagyon:

http://www.mylespaul.com/lespaulgirls/images/les-paul-girl_062707_01.jpg

Nagyobb kép:
http://sites.google.com/site/musicalatlas/_/rsrc/1225214332945/Home/delta%20rose.jpg

Van ebből szerintetek elérhető áron (40-60 ezer forint) olcsóbb változat? (Mint a Fenderből a Squire.) A márkanév annyira nem érdekel, de nem akarom, hogy röhögjenek rajtam, hogy csak azért valami igazán szar cuccot vettem, mert biztos a Les Paul-ra gizdulok...
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Raggie

Gitár vételt fontolgatunk Ramizzal. Mind a ketten Les Paules-ek felé kacsingatunk. Gitárvételben kéne tanács. Valószínűleg használt gitár lesz, mert újra nagyon nincs pénzünk.

Találtunk egy ilyen ajánlatot:
http://www.gitarshop.hu/index.php?tart=apro_hirdetesek_rapattanok&erdekel=98193
Gyanúsan olcsónak tűnik Gibson LP létére meg össze vissza hadovál a csávó a hirdetés szövegében.
Érdemes erre az ejánlatra lecsapni?
Meg minden egyéb tanácsot is szívesen fogadunk.

EDIT: látom Ramiz megelőzött.
"I know what you're thinking. "Did he fire six shots or only five?" Well, to tell you the truth, in all this excitement I kind of lost track myself. But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself one question: "Do I feel lucky?" ...

Well, do ya, punk?"

Kuroi Tenshi

Gibson olcsóbb brandje az Epiphone, régebben még korrekt
minőségű, se rossz, se jó cuccokat árult (ami a Gibson mellett
már önmagában vicces volt, hisz a Gibson bitangpusztulatosan
szar, QC-t nem látott hibás gitárokat és jókat is árult drágán).

Menj és próbálj ki minél többet, nézd használtan, ha annyi a
keret.

.Attila

Én Washburn N2-n kezdtem el gondolkozni, mert nagyon dicsérik, bár nekem nem tetszik a lefele fordított fej.
No meg előbb új számítógépre kell a lé.

Egyébként most mindenképp Les Paul kell vagy jazz gitár úgy általában?
Amúgy nem tudom, minek kérdezem, mert nem értek hozzá.

Raggie

Hát Ramiznak van egy Washburn-je nekem meg egy Squier Stratocasterem és mindketten kinéztük a Les Paules-t. Pontosabban Ramiz inkább üreges testű rockabilly gitárt szeretne, csak azok marha drágák, úgyhogy valszeg ő is megmarad a LP-nél.
"I know what you're thinking. "Did he fire six shots or only five?" Well, to tell you the truth, in all this excitement I kind of lost track myself. But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself one question: "Do I feel lucky?" ...

Well, do ya, punk?"

.Attila

Szerintetek mennyire reális egy ilyen akkordot lefogni?


Zsiga

Spoilerbe kéne rakni, csak ránéztem és begörcsölt a kezem. :zomg: :D

.Attila

Kis tornázással le tudom fogni, de hogy kapásból ráváltsak...
A 6os húrt kihagyva már könnyű lenne.

Kuroi Tenshi

Quote from: .Attila on 2010-05-12, 01:42:05
Szerintetek mennyire reális egy ilyen akkordot lefogni?

Remélem feltűnt, hogy a mély E-nél nem az ujj száma
van a körben, hanem egy T, mint Thumb. Innentől pedig
gyerekjáték lefogni, még ha nem is szép dolog ez a fajta
kéztartás (bár akkordozásnál annyira nem vészes, inkább
akkordbontás, melódia és szólózásnál magasabban).

.Attila

#595
Feltűnt, másképp nem is lehetne lefogni.
Gyerekjáték? Aha. Nekem valahogy nem annyira az, figyelembe véve, hogy közben mutatóujjal le kell fogni a két magas húrt (közben a G húrt nem szabad érinteni), gyűrűs- és kisujj fogja az A és a D húrt (szintén nem érintheti a G húrt), középső ujj meg majd leüti a G húrt.
És bontásos. Amúgy a GnR - Don't cry kórusának első akkordja.

szerk.: említett akkord mondjuk pont nem bontásos.

Kuroi Tenshi

Quote from: .Attila on 2010-05-12, 12:35:13
középső ujj meg majd leüti a G húrt.

Középső ujj semmit sem csinál, G üres húr.
Előszedtem gitárt, megnéztem, nem halálos.
Eléggé görbíted a 3 és 4-es ujjadat? Azt látom
a legnagyobb nehézségnek benne, hogy anélkül
a G-t is tompítod.
6húros basszuson már tényleg irreális, mivel a
hüvelyujj-áthelyezéssel már nem lehet elérni a
3 és 4-es ujj számára kijelölt bundot, de szeren-
csére itt ilyenek nincsenek :p

.Attila

Quoteközépső ujj meg majd leüti a G húrt.

A második bundban méghozzá, tehát Fsus2-ből sima F dúr lesz.
Hát nem tudom, nekem inkább a mutató- és a hüvelykujjal van gondom.

Ramiz

Voltunk gitárboltban, a boltos srác a Vintage márkát ajánlotta az "olcsóbb" Les Paul-ok közül (még az Epiphone is jóval drágább volt). 80 ezerért próbáltunk egyet, jó hangja volt, baromi pofás is, megvan, hogy mire csorgatom a nyálam a következő fél évben... :D (Még egy jó erősítőt kell vennem, ami kisebb koncertre is jó, de az meg abszolút 100+...)
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

.Attila

#599