Main Menu

Linux help

Started by jettmoress, 2006-12-12, 18:54:58

Previous topic - Next topic

Milyen operacios rendszer van a gepeden

Windows (es ez jo nekem)
Windows (de szeretnek valami mast pl Linux)
Linux
Windows es Linux is

Selmo


A tökéletesség unalmas.

Fazék

gyors kérdés: még az adatmentés folyik, de lassan indul egy ubuntu telepítés. mennyire komálja, hogy egyetlen partíció van és azon is windows? képes ügyesen levágni magának partíciókat, vagy külön programmal kell ezt megoldanom, mondjuk ppm-el?

Próféta

Quote from: Fazék on 2008-01-26, 21:35:39
gyors kérdés: még az adatmentés folyik, de lassan indul egy ubuntu telepítés. mennyire komálja, hogy egyetlen partíció van és azon is windows? képes ügyesen levágni magának partíciókat, vagy külön programmal kell ezt megoldanom, mondjuk ppm-el?
xubuntut nem próbáltam, de ubuntu telepítőn van gparted, azzal egész jól lehet méretezgetni a partíciókat. Elvileg olyat is tud, hogy NTFS átméretezés adatvesztés nélkül (értelemszerűen kellően nagy szabad terület birtokában), de azért legyen csak inkább lementve róla az adat.

Quote from: necrologist on 2008-01-26, 18:46:55mplayer classic-cccp
Ez elírás, vagy mi? mplayer, vagy media player classic? Na mind1.
1.
Zoomolással kapcsolatban arra gondolsz, hogy a kép bizonyos részeit nagyítóval kinagyítod, meg ilyesmi? Mert láttam ilyen lejátszót, de amúgy passz.
Ha csak arra gondolsz, hogy 100% méret, 50% méret, full screen, stb, akkor azt meg mindenki tudja.

A felirat-eltolás gondolom időbeli és nem térbeli eltolást takar. Emlékeim szerint mplayer-ben van rá valami gyorsbillentyű, de nem tudom, mert sose használtam. Szerintem az időzítés kigazítására jobb választás egy felirat-szerkesztő/időzítő program, amiben egyszer megszerkeszted az .srt fájl időzítéseit, és utána akárhányszor le tudod jól játszani. Linuxon tud ilyet pl. a gaupol: mplayer-re épül, Ubuntu esetén benne van alapból az universe repositoryban, simán csomagkezelőből felrakható.

Amúgy van linuxon mplayer parancssorral is, grafikus felülettel (gmplayer, nem nagy szám) is.
xine magvú lejátszók közül Suse-ben emlékeim szerint maga a xine (bár régen néztem, még Suse 9-cel), Ubuntuban alapból a Totem Player van (Movie Player vagy hasonló fantáziadús névvel álcázva). Ennek használhatóbb a grafikus burka, viszont talán egy hajszálnyival kevesebbet tud.
Illetve van még VLC player, ezt ismerheted Windowsból is.
Mással nem nagyon volt pozitív tapasztalatom.

2.
Keress valami hangerőszabályzót / mixert, próbálgasd a csúszkáit (máshol van GNOME és KDE esetén, de meg fogod találni).

Ha így nem megy, még elemibb szinten megpróbálhatod parancssorból az alsamixer futtatását, a beállított értékeket alsactl store menti el véglegesen (értsd: reboot után megmarad); ez utóbbi mentéshez valószínűleg alap usernek nem lesz joga, sudózzad. Mindez akkor igaz, ha ALSA hangrendszered van, de erre komoly az esély.

necrologist

media player classic
zoom alatt arra gondoltam, hogy mpc-ben szabadon lehet változtatni a méretet, képarányt és pozíciót numpad-dal
alsamixer, kmix, és még sok egyében már túl vagyok, a problémát nem tudták megoldani sajnos, no mind1 ez még egy elviselhető dolog
egyébként  :merci:, sokat segített az info

Próféta

Quote from: necrologist on 2008-01-26, 22:16:28
media player classic
zoom alatt arra gondoltam, hogy mpc-ben szabadon lehet változtatni a méretet, képarányt és pozíciót numpad-dal
Gyorsbillentyűknek nézz te utána, de mindhárom felsorolt lejátszóban lehet aspect ratiot állítani grafikus felületen; ha nem is olyan finoman, mint MPC-vel, de jónéhány fix érték (16:9, stb.) közül választva. Amit még tudok, hogy mplayernél biztosan van olyan parancssori kapcsoló, ami tetszőleges monitor és videó aspectet állít be, például 1758:6683-hoz, vagy bármi :) Ez persze nem annyira kényelmes.

Quote from: necrologist on 2008-01-26, 22:16:28
alsamixer, kmix, és még sok egyében már túl vagyok, a problémát nem tudták megoldani sajnos, no mind1 ez még egy elviselhető dolog
Akkor nem tudok mást mondani, mint hogy (Ubuntu esetén) http://ubuntuforums.org és http://suselinuxsupport.de
Nézd meg, hátha ismert a probléma. Ha nem, akkor viszont írd be, hátha tud valaki mégis segíteni. Vagy ha nem, akkor legalább tudnak róla, hogy fennáll a gond.
Ubuntuban emlékeim szerint volt valami hardverkompatibilitás jelentő alkalmazás is, meg Report a Bug linkek mindenhol, találd fel magad :)

Fazék

ubuntu partíciónálásnál tartok. van 11 GB-nyi partícionálatlan terület a számára. milyen file-rendszerrel, milyen partícionálást/felosztást javasoltok?

Kuroi Tenshi

Alapból ... hogyafrancbaishívják3-ast fog mondani, ha jól emlékszem,
az jó is. reiserfs is jó, sőt, jobb is lehetett volna, csak Reisert
lecsukták és ezért nincs fejlesztve.
Csinálj neki 1.5× akkora swap partíciót, mint a ram mérete, a
maradék meg egybe izé3.
Asszem van egy olyan opció is, hogy saját maga kiválasztja a
partíció-méreteket, formátumokat, stb.

Próféta

Quote from: Fazék on 2008-01-27, 00:03:12
ubuntu partíciónálásnál tartok. van 11 GB-nyi partícionálatlan terület a számára. milyen file-rendszerrel, milyen partícionálást/felosztást javasoltok?
Legyen egy swap partíció, a RAM-mal összehasonlítható méretű (kis ramokat duplázni érdemes, gigásokat inkább felezni). Mondjuk 512 Mb, úgy hasból. Állítólag a vinyó eleje fele jobb, mert ott gyorsabb, és a swapnak kell nagyon gyorsnak lennie.

A maradék jó kérdés, felhasználástól függ. Ha marad a windows is a gépen, akkor a munkák / dokumentumok / akármik számára érdemes lehet néhány gigányi ntfs-t félretenni. De ha már úgyis van hely nekik a létező ntfs partíción, akkor nem kell.
Nem biztos, hogy van értelme külön partíciót csinálnod a /, /usr, /home könyvtáraknak, de elvileg lehetséges. Szerintem a legegyszerűbb, ha az összes szabad helyet (swap partíció leválasztása után) egyben megformázod rendszerpartíciónak, jobb híján ext3fs fájlrendszerrel.

Oh, shit, közben K_T válaszolt.
izé3 = ext3
Lehet, hogy a másfeles szorzóval neki van igaza.

Fazék

ok, köszi a segítséget, elindítottam a telepítést, és kíváncsian várom az ubuntu mit teljesít :)

a 2. legjobb gépre rakom föl éppen (p3cel600, 512MB SD RAM (frissen belenyomva, amikor még az otthoni gépem volt, akkor 768-cal használtam :D), 32 MB gef1 kártya). ha ezen szép sebességet és korrekt működést produkál, akkor adok egy esélyt neki a többi gépen is :)

Kuroi Tenshi

Quote from: Próféta on 2008-01-27, 00:18:28
Nem biztos, hogy van értelme külön partíciót csinálnod a /, /usr, /home könyvtáraknak, de elvileg lehetséges.
Minden normális disztróban lehetséges, kivéve az ubuntuk, itt
egybe formázza az egészet... annyiban igazuk van, hogy
egyfelhasználós gépnél mindegy, de akkor is jobb szeretem
külön tudni a dolgokat.

A swapra menti hibernáláskor az adatokat, ha jól tévedek.
És igen, érdemes az elejére tenni.

Fazék

hát úgy néz ki marad a WinME a gépeken. nem a legtökéletesebb, de legalább gyors(an fagy le). ez az ubuntu még ezen a leggyorsabb gépen is tetülassú. 1-2 félre-egérgomb-nyomástól meg percekre képes lekötni magát... <-- nem bejövős
otthoni gépre lehet hogy fölrakom kísérletképp, hogy legalább minimálisan szokjam a linux témát, de ezekre a benti gépekre felejtős így első pillantásra...

Próféta

1. ugye ez nem a liveCD sebessége volt?
2. xubuntu?

Kuroi Tenshi

Hmm... fura.
Olyan gépen sztem azért ennél gyorsabbnak kéne lennie; sőt,
fagyogatni pont nem szokot, még 100%-os terhelés alatt is
elég reszponzív (deszépmagyarszó) marad.

Próféta

Mondjuk valóban fura, én láttam egy srácot ubuntut használni kb. hasonló specifikációjú laptopján, és vígan ment, még a Beryl-es desktop cube eyecandyvel is villogott.

Nem lehet, hogy ez az első boot, és még ezerrel szedte fel és rakta fel a frissítéseket?

Fazék

#44
hmm hát lehet hogy tényleg a frissítésekkel szenvedett, de 5 perc óta volt már teljesen unresponsive ctrl+alt+del-re se nyögött semmit több perces várakozás után se, meguntam hát és reset.
nem tipikus memóriafagyás volt, szóval egeret tudtam mozgatni, de azért azt hiszem elindítok egy memtest-et hazamenetel előtt.

szerk: ez már ubuntu alóli szerkesztés. ezen a gépen fönt hagyom, ezt úgyis csak én használom, és a jövő hét során tesztelem. amennyiben bejön nekem és a munkatársakat is sikerül idecsődítenem a gép elé és meggyőzni őket, hogy ez nékik lenni jó, akkor jövő hétvégén a többi (3 db) gépre is fölrakom.

köszi még egyszer a segítséget, most 270 MB-nyi frissítés lekapása következik :)

also:

necrologist

yay :D
kubuntu 7.10 (i386os liveCD-ről feldobva) frissen
nagyon kellemes csalódás 6os után (utoljára ahhoz volt szerencsém, utána suse jött), atheros chipes wlan karit elsőre felismerte, hangerő is normális most
sima mplayer gui (nem kmplayer és társai) mkv/ogm/avi(kódolás passz) gond nélkül ment
update is megvolt már, bár adept többször leállt sajna (bár úgy tünik a dolgok többségét felrakta)
ha értékelni kéne 8.5/10  :hehe:

Fazék

kicsit tetülassú tud lenni még ezen a gépen is ez az ubuntu sajnos.
pl most gyorsabban gépelek, mint írni tudná... ez azért ME alatt normálisabban megy... szóval a többi gépre inkább nem rakom föl, marad az ME, azt kell valahogy gatyába ráznom, amennyire tudom...

Próféta

Akkor még egyszer: xubuntu-t próltad? Azt direkt kis gépekre szánják.
De amúgy komolyan meglepett, hogy ennyire lassú az ubuntu.

necrologist

mondjuk nem biztos hogy itt ez a helyzet de nálam akkor volt ilyen probléma (turion64 x2-es procival 1gb rammal) mikor rossz videokari driver volt fenn, arra érdemes ránézni

Fazék

#49
Quote from: necrologist on 2008-01-28, 16:15:38
mondjuk nem biztos hogy itt ez a helyzet de nálam akkor volt ilyen probléma (turion64 x2-es procival 1gb rammal) mikor rossz videokari driver volt fenn, arra érdemes ránézni
a 4 szóban forgó gép együttesen se éri el a te géped teljesítőképességének a felét se :)

p3-c600, 512 MB ram a legjobb közülük :) a többi p3-450, 256MB ram

Próféta: xubuntu-val majd most hétvégén teszek egy próbát, sajnos hétközben nincs rá időm, tetüsok munkánk van most...

szerk: amúgy sztem nem olyan meglepő, hogy ilyen gyengén teljesít az ubuntu ezen a gépen, elvégre ez a minimum konfig. a minimum-on nagyon ritkán fut bármi is "épphogy elégségesnél" jobban :)

Fazék

hmm.. felraktam az ubuntu-t a notebook-omra. megadtam neki, hogy 1400x1050-es legyen a felbontás. ami látszólag meg is van. de az asztal vmiért kilóg a képernyőről. vagyis ki tudom vinni a képernyőről az egeret és ha bármilyen ablakot azt mondom, hogy teljes képernyős legyen, akkor szintén kiugrik a jobb oldalon vmennyit... ez mitől van és hogyan tudom orvosolni? danke :)

Kuroi Tenshi

Quote from: Fazék on 2008-02-06, 03:35:48
az asztal vmiért kilóg a képernyőről.
A képernyőbeállításoknál gomb a képernyő eltolására?
Nálam anno jól működött.

Fazék

Quote from: Kuroi Tenshi on 2008-02-06, 05:16:21
Quote from: Fazék on 2008-02-06, 03:35:48
az asztal vmiért kilóg a képernyőről.
A képernyőbeállításoknál gomb a képernyő eltolására?
most mér akarnám még jobban eltolni, he?
höhö
-bocs

de szóval ez az eltolás újraméretezést tesz lehetővé?
az az érdekes, hogy ikonok hibátlanul pont a monitor méretéig vannak, vagyis pont a sarokban a kikapcsolásgomb, stb, minden a helyén, de az asztal még folytatódik tovább egy olyan 6-od képernyőszélességet kb.
na mindegy, hajnali 2-kor már nem volt erőm ezzel szórakozni, de a mai tippeket, majd kipróbálom este. :)

Makos

Én windowst használok, de már nagyon elegem van belőle, csakhát az újabb játékokat linuxon nem naon tom tesztelni, és a legfontosabb: nem tudok róla hogy a photoshop menne a linuxon... én pedig anélkül nem tok megélni XD

Mondjuk egy 20 gigás winyót rászántam a linux tesztelésére ( eredeti Kubuntu Linux, ingyen rendeltem neten :D ) csak az a baj hogy nincs sok időm rá. De eddig tetszik....csak valahogy nem bírok megválni a jó öreg winfostól windowstól.
Majd egyszer csak rászánom magam XD

Próféta

Fazék: nem biztos, hogy tudok segíteni, de esetleg elküldhetnéd / beposztolhatnád az /etc/X11/xorg.conf fájl tartalmát. Ott van monitor felbontás és screen felbontás, aztán hátha együtt kitalálunk valami okosat. (ebbe a fájlba viszont nagyon óvatosan editálj csak bele, könnyű elrontani és hazavágni a grafikus rendszert, előtte mindig csinálj biztonsági másolatot, amit legrosszabb esetben parancssorból visszamásolsz).
Nem lehet egyébként a mutatott területet scrollozni a nagy asztalfelületen? Láttam, hogy egyesek így használják. Ha nem, akkor valószínűleg bug.
A másik tanács, hogy a biztonság kedvéért desktop effects (Compiz) legyen kikapcsolva, hátha csak annak valami bugja.

Quote from: Makos on 2008-02-06, 13:18:07Én windowst használok, de már nagyon elegem van belőle, csakhát az újabb játékokat linuxon nem naon tom tesztelni, és a legfontosabb: nem tudok róla hogy a photoshop menne a linuxon... én pedig anélkül nem tok megélni XD

1. A Photoshopot sosem adták ki Linuxra, de igazság szerint WINE-nal állítólag megy, legalábbis bizonyos verziói mennek.
A WINE AppDb most karbantartás alatt áll, de itt egy google cache róla; CS2 jó lesz? Ubuntus tesztelő gold/platinumot adott rá, ha működne az adatbázis, meg lehetne nézni az ő részletes értékelésüket.
Google első pár találatában van csomó howto (pl. ő itten), ezek részben régebbi wine-nal vannak, először inkább próbáld simán telepíteni, hátha már működik úgy is.

2. Ha a mégse sikerült a PS-t WINE-nal kellő minőségűre beüzemelni, ott van a GIMP. Ez egy ingyenes, nyílt forrású képszerkesztő; nyilván nem rendelkezik a pénzes és professzionális Photoshop minden tudásával, de nekem pl. már így is sok :) Ha mondjuk nagy PS-mágus vagy, akkor a funckionalitás hiányán túl a jócskán eltérő kezelőfelület is visszatartó erő lehet, talán érdemes megismerkedned ezzel a kísérlettel.

3. A játékokkal kapcsolatban meg nem mondhatok semmi bíztatót. Mondjuk a két legutóbbi próbálkozásom, a Portal és a Moribund World speciel pont elfut WINE-nal, de az inkább szerencse volt. Az újabb, magasabb shader modell-t használó dolgok nem túl esélyesek.

Fazék

#55
Quote from: Próféta on 2008-02-06, 18:32:17
Fazék: nem biztos, hogy tudok segíteni, de esetleg elküldhetnéd / beposztolhatnád az /etc/X11/xorg.conf fájl tartalmát. Ott van monitor felbontás és screen felbontás, aztán hátha együtt kitalálunk valami okosat. (ebbe a fájlba viszont nagyon óvatosan editálj csak bele, könnyű elrontani és hazavágni a grafikus rendszert, előtte mindig csinálj biztonsági másolatot, amit legrosszabb esetben parancssorból visszamásolsz).
Nem lehet egyébként a mutatott területet scrollozni a nagy asztalfelületen? Láttam, hogy egyesek így használják. Ha nem, akkor valószínűleg bug.
A másik tanács, hogy a biztonság kedvéért desktop effects (Compiz) legyen kikapcsolva, hátha csak annak valami bugja.
nu, ma már elindítottam az ubuntu-t, attaccsolom a kért fálylt.

ha lehet is scroll-ozni az asztalt, még nem jöttem rá hogyan kell. se kurzor-gombokra, se (vízszintes mozgásra átállított) egérscroll-ozásra nem mozgatja az asztalt. simán ki tudok rakni egy ikont a látott területen kívülre és hiába lépek rá, nem tolja odébb az asztalt, csak kurzorbillentyűkkel ráállás+cut+paste, vagy egérrel eltalálással tudom visszarakni a látható térbe.

de amennyiben nyomok egy printscreen-t, akkor a teljes asztalról készít képet (a kép 1,5MB-os, most nem volt kedvem a csökkentésével játszani, bocsi)

előre is köszi a segítséget :)

amúgy egész fasza ez az ubuntu, eddig bármire volt szükségem, vagy azonnal adta magától, vagy villámgyorsan meg lehetett találni :)

Draconire


Fazék

#57
Quote from: Draconire on 2008-02-07, 19:40:34
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=660325
http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-510880.html
?

szerk: tudom, nem teljesen megegyező problémák, de hátha segít
de ők mindketten azt írják, hogy a képernyő szélére vitt egérrel tudják mozgatni a desktop-ot, míg nálam csak simán eltűnik az egér, szóval sajnos nem ugyanaz a probléma :(

szerk: uh, kipróbáltam a felbontás megváltoztatása tanácsot, megadtam neki 1024x768-at, 'alkalmaz' és semmi. kérdezi, hogy megtartom-e a módosított felbontást, vagy visszatérek az előzőhöz... és ugyanúgy 1400x1050-es felbontáson fut. :eek:
magyarán nem hagyja hogy megváltoztassam a felbontást, csak 1400x1050-en hajlandó menni :eek:
szerk2: képernyő felbontása résznél bármit adok meg, nem reagálja le, kipróbáltam a forgatás opciót is, arra is ugyanúgy maradt, ahogy volt... ééérdekes

szerk3: újabb anomália: most már a teljes ablak gomb-ra csak a képernyőt tölti ki az ablak, nem használja a láthatatlan sávot. de az egeret, ikonokat, stb továbbra is ki tudom vinni a képernyőről, ahol meg is maradnak szépen, és a háttér is úgy van igazítva, mint ahogy a screenshot-on látható :eek:

Draconire

Most csak józan paraszti ésszel gondolkodok, semmi konkrét linuxos tudásom nincs:
Nem lehet az a baj, hogy csak az 1400x1050-es felbontás van a xorg.conf fájlban?

Valahogy így kéne kinéznie (monitortól függően):
Modes "1400x1050" "1280x1024" "1200x800" "1152x864" "1024x768" "800x600" "720x400" "640x480"


Esetleg ha unatkozol, végigmehetsz ezen:
http://users.bigpond.net.au/hermanzone/p7.html

Fazék

köszi a tippet, ha hazaértem, ránézek :)