Main Menu

Linux help

Started by jettmoress, 2006-12-12, 18:54:58

Previous topic - Next topic

Milyen operacios rendszer van a gepeden

Windows (es ez jo nekem)
Windows (de szeretnek valami mast pl Linux)
Linux
Windows es Linux is

jettmoress

Jelenleg Windows XP fut a gepemen (vagyis inkabb csoszog mint egy 90 eves tata) es azt vettem fontolora hogy a teli vakacioban valtoztassak operacios rendszert mert mar a f*** kivan az egesz mikrofossal  :Eztneked:

Elotte azert megkerdeznem, remenykedve azert, hogy van itt errefele vki akinek van linux a gepen, hogy milyen linuxot rakjak fel es hogy megtalalom-e a linuxos valtozatait azoknak a progiknak amiket hasznalok [yahoo, msn stb messenger, valami FTP progi (ez biztos kell legyen), photoshop vagy hasonlo kepszerkeszto progi, torrent, DC progi, CD/DVD iras, hangszerkesztes ...  jah es egy jo xar helyzet ... FoxPro, Pascal, C++  :frown:] vagy egy olyan progi amivel emulalom a windowsos kornyezetet

Mar egyuttal felmerest is vegzek, hogy ki milyen operacios rendszert hasznal?

Kuroi Tenshi

Ha már felmérést akarsz készíteni, akkor hiányzik pár opció :p

Egyik gépen xp, laptopon xp + suse10.1


Egy rakás linux-alapú disztró van. Az, hogy neked melyek jók, sok tényezőtől függ.
Ha jól tévedek, a wikin van egy nagyobb összehasonlítás.

Fazék

Itt egy egész jó oldal a különböző típusok összevetésére:
DistroWatch
szépen föl vannak sorolva előnyök/hátrányok stb

Darkstar

Nekem Windows van a gépen, és jódarabig valószínűleg az is marad a fő rendszer. :)
小野寺梓のラブリーすきぴちゃん

Próféta

Általában Windows, pusztán a megszokás miatt.
Munkához időnként sokkal jobban passzol a linux, olyankor az.
Most éppen SuSE 10.0 Enterprise distro-m van, és ha szabad tanácsot adnom: mindenki kerülje messzire! Amint lesz egyhuzamban egy kicsit több időm, be lesz gyalulva, és kipróbálom a Kubuntu Linuxot.

Néhány tipp jetmoress-nek:
A Windows-zal valószínűleg évekkel több a tapasztalatod, mint linux-szal. Ne lepődj meg, ha nem fogod mindenről kapásból tudni, hogy kell csinálni, hogy kell valami apró zavaró dolgot elhárítani, stb.
DistroWatch mellett van itt egy varázsló-szerű linux disztibúció ajánló, érdemes megnézni, de persze nem kell feltétlenül hinni neki.

Vannak olyan oldalak, amelyek megpróbálják a leggyakrabban használt programok GNU alternatíváit összegyűjteni. Ezek szinte sosem ekvivalensek, inkább az esetke zömében, vagy a legtöbb felhasználó számára képesek helyettesíteni a pénzes szoftverek szolgáltatásait. Nem naghyon ismerek ilyen oldalakat fejbőpl, de az első 2 Google találat:
http://www.linux.ie/newusers/alternatives.php
http://www.uselinuxathome.com/ENapps.htm
Az itt ajánlott programok egy része (pl. GAIM) természetesen windowson is fut, érdemes egy nagy váltás előtt letölteni is kipróbálni őket, hogy kielégítőek-e. Ha nem, akkor még mindig meg lehet kísérelni a linuxos futtatásukat a Wine windows emulátor segítségével. Ha ez se jött be, akkor legyen virtuális gépben egy windowsod, és azon :), vagy marad a dual boot. Természetesen a Windows-t dual boot opcióként mindenképp hagyd meg, bár persze azt kényelmetlen lehet menet közben változatgatni.

Amire válaszolni tudok:
yahoo, msn stb messenger => GAIM (próbáld ki windowson; én speciel itt is azt használom)
photoshop vagy hasonlo kepszerkeszto progi => ehhez a témához ugyan tök hülye vagyok, de állítólag a GIMP tudja azokat a funkciókat, amelyekre egy nem túl profi felhasználónak szüksége szokott lenni
torrent, DC progi => van, van, mindkettő tömegével. A Wikipedia Direct Connect ill. BitTorrent szócikkében fel lesznek sorolva.
CD/DVD iras => a disztribúciód majd biztos felpakol valami noname programot ezekre, pl. K3b, működni szokott

jettmoress

@ Profeta:
Kossz a tanacsokat, utanna nezek a dolognak  :jee:

A DistroWachrol ugy vettem ki, hogy a Xandros az eggyik legmegfelelobb hozzam hasonlok n00bok szamara, szoval azzal kezdem, de csak majd jovok het kozepe utan vagy karacsony es szilveszter kozzott.

Az egyetlen dolog ami aggaszt az, hogy batyam batyam beleegyezett a dologba azzal a kikotessel hogy menjen neki egy par autos progija (pl. autodata). Szoval csak azon izgulok, hogy a Wine vagy valamelyik masik windows emulator futtassa  :redface:

Kuroi Tenshi

Dual-boot nem lenne egyszerűbb?
Kecske is megmarad, káposzta is jóllakik. ;)
Ha van kb 10G hely, akkor azt felosztanám 4G root, fél G swap,
4G /home és másfél G fat-es lin és win közötti fájltologatási
partícióra. Persze kisebb helyen is el lehet férni: a root disztro-
függő, és a /home-ot lehet akár egyből fat-ba, és akkor win is
látja.

Próféta

Quote from: Kuroi Tenshi on 2006-12-13, 21:11:47és a /home-ot lehet akár egyből fat-ba, és akkor win is látja.
Lehet, de én nem ajánlom.
1. Fontos adatot lehetőleg ne tarts sérülékeny fájlrendszerben, mert ha jön egy áramkimaradás, elkezd szemetelődni. Ami nem ilyen ideiglenes könyvtár, meg mostöltöttemleanetrőlezta8filmetdelehethogyinkábbtörlöm, azt mindig ún. naplózott FS-ben tartsad (Windows esetén ez az NTFS, Linux esetén ext3 vagy reiserfs).
2. FAT-on lehet, hogy hiányozni fog a fájlok jogosultságkezelése (legfőképp az x jog), tehát a /home-ot nem ide raknám.
3. Lehet Windows alól is ext3-at vagy reiserfs-t írni/olvasni, vannak rá különböző eszközök, én egy Total Commander plugint használok erre (TC Powerpack alapból tartalmazza).

Kuroi Tenshi

Igaz, de csak kisérletezgetésre ez is megteszi imo.

sirtomi

Felmérésből kimaradt a mindkettő opció :)

Egyébként azt ajánlom, hogy legyen fent win és linux is, főleg ha még nem használtál linuxot.

jettmoress

#10
valamennyire olvastam olyasmikrol hogy a linux tud bootolni logikai particiorol is, meg kell neki valami buffer particio (egyszer regen mikor meg volt turelmem tutorialokat megnezni, patition magicnek)
en operacios rendszernek egy 40 Gb hddot hasznalok, azt hogy kene felosztani es milyen file rendszernek formataljam?

amugy azt hiszem most kiprobalok egy window$ 2003 servert (remelhetoleg annak jobb az uptime  :frown:)
az uptime csak azert fontos mert a mostani win nem bir menni tobb mint 1 hetet restart nelkul  :bruhuhu:

Kuroi Tenshi

A swap partíció olyan, mint winnél a pagefile.
Mekkora helyet szánsz a linuxra?
A legtöbb reiserfs-t vagy ext3-at kér.

Fazék

Quote from: jettmoress on 2006-12-14, 18:29:58a mostani win nem bir menni tobb mint 1 hetet restart nelkul  :bruhuhu:
nekem az xp gond nélkül bír akár egy hónap uptime-ot is... :confused:

Kuroi Tenshi

Hja, én 3-4 év alatt 3-szor raktam fel a főgépre, abból is csak
egy volt azért, mert nem működött rendesen.
Vagy úgy érted, hogy az automatikus frissítések után kér egy
újraindítást?

jettmoress

Most mindenestol a windows az kb 18 Gb, de  hogy minden xar fent van  az is biztos ...  :ejj:

uptimeal a dolog ugy van hogy kb 7-10 nap alatt elegge belassul a gep, auto update a (  :uzi: ) wga kitalalasa ota ki van szedve

tehat ha a win particionak hagyok 25 Gb akkor mennyi legyen a swap particio (vegul azt hiszem hogy xandros lesz felrakva igy elsonek, legalabbis a distro watch szerint )

Manitu

#15
Szvsz legalább annyit illik hagyni, mint a gépben levő memória, de maximum 1-1,5 giga bőven elég. Mint a lapozófájl windowsban.

18Gb windows :eek: Nekem egy 15 gigás partíción fele még üres is mellette, pedig én is megszórtam mindenféle földi jóval.


Kuroi Tenshi

Mint mondtam, swap = pagefile winben. 0.5-1 giga leggyakrabban elég.

Nekem mindkét gépen 8GB hely van hagyva a winnek, és még van 2-3 üresen
belőle. A programfájlok mind más partícióra kerülnek; ja és az xp nlite-olt, sima
xp programfájlok nélkül épp csak elférne ott, de helyért panaszkodna.

Hogyhogy belassul a gép?
Defraget ugye nyomsz néha, mielőtt nekikezdenél :haha:

jettmoress

bocs hogy kimaradtam csak nem volt netem szombat ota !

szoval
@Manitu azert 18 Gb mert batymnak fenn van egy par autos progija a gepen ami lazan 5-7 Gb
@ KT, neha benyomok en defragnentat meg registry fix meg ilyen dolgokat csak most beteg a gep ... nincs mit tenni ujra kell rakni (olyan figurakat csinal hogy lazan memoria error a rundll32 nek, meg  minden masnak ami nem tetszik neki  :confused:)
de ma eljott a gyozelem napja ... megvan a windows 2003 server, meglatom az hogy fog menni

sirtomi

Autós progi hogy kerül a Win könyvtárba???

MB

Wine alatt egy dolog biztos: A Win könyvtárba bármi bekerülhel.
Nos az, hogy ki is kerül..... az már egyáltalán nem.  :D

Linuxról, ha objektív véleményt akarok mondani, akkor annyit, hogy egy kicsit mazoista oprendszer. Főleg, ha kezdő az ember.  :rotfl: De ha átesik a betanulási időszakon, akkor már nem nagyon akar mást használni.
Ingyen van, stabil, és két kézzel lehet túrkálni benne anélkül, hogy összeomlana.
Már több mint egy fél éve használok Linuxot 3 gépen. Eddig egyet sikerült különösen kegyetlen és barbár módszerekell kinyírnom. Adatvesztésem egyszer volt. XP-k nél az átfutási időszak (újratelepítésig) nállam kb. olyan 1-4 hónapok voltak. Persze ha baállítja az ember a sarokba és nem nyúl hozzá, meg net sincs, akkor akár évekig is elfuthatnak gond nélkül.

A Linuxhoz igazábol 3 dolog kell:
Net
Kitartás
Türelem

Programokról: Bizony sok dolog hiányzik, vagy (még) nem tökéletes Linux alatt. Viszont volt már pár linuxos progi amitől leesett az állam. pl egy-két Cad progi (Hasonló kaliberű cuccok Win alá cirka 400$-8000$ körül kóstálnak gépenként.)

Moha

#20
Én eléggé kezdő vagyok Linux témában, de azt már láttam, hogy gyakorlatilag MINDEN területre megvannak a megfelelő Linux programok is. Most már egyedül csak a játékok terén van lemaradva a Linux, mert ugye kereskedelmi játékot csak nagyon kis számban írnak alá.
Nekem mondjuk ez nem lenne gond, mert játszani nem szoktam. Eleinte egy Windowshoz szokott user tényleg nehezen boldogul Linux alatt, ámde a közösség alapvetően segítőkész és mások segítségével ill. tutorialok olvasásával hamar össze lehet hozni, amit szeretnél.
Én speciel szinte nulla Linux tudással összeraktam itthonra egy router gépet, ami azóta is (1,5 éve) megy rendesen, és van, hogy 40 napos uptime-ot produkál, pedig csak egy P2-es 433Mhz-es gép.

Az asztali gépemen túl rég óta van fent a rendszer és túl lusta vagyok szortírozni rajta, szóval azon még egy darabig biztos marad a Win magában, de a notebookra majd akarok nyomni egy Linuxot, egyelőre nézek valami disztrót. Kubuntu legfrissebb verzióját próbáltam, de valamit nagyon nem szeret, mert 65%-nál leáll a telepítés, szóval nem bírtam felrakni (a CD nem hibás, az ellenörzést lefuttattam).
Majd egy friss Mandriva-t akarok megnézni vagy egy Gentoo-t esetleg.

QuotePersze ha baállítja az ember a sarokba és nem nyúl hozzá, meg net sincs, akkor akár évekig is elfuthatnak gond nélkül.
Pro primo, nekem az asztali gépen 2003 augusztus óta megy a win, és NEM kellett újratelepítenem. Net is van, és a 3 év alatt történt pár változtatás a rendszeren (optikai driveok jöttek-mentek leginkább) és még műxik. Igaz, a login eltart egy darabig, de utána a rendszer nem lassú.
Egy a lényeg: nem kell mindent ész nélkül telepíteni és oda kell figyelni, hogy milyen szolgáltatások futnak.

Kuroi Tenshi

Nálam most opensuse10.1 van a laptopon dualbootban, és
sztsz még az ubuntunál is kellemesebb és felhasználóbarátabb.
Bár mondjuk helyet is foglal rendesen...

jettmoress

bocs hogy ennyi ideig kimaradtam de ugy erzem hogy az elso embert aki kijon holnap megnezni hogy miert nem megy a net kidobom a 6. emeletrol  :grrr: :grrr: :grrr: :grrr: :grrr: :grrr: :grrr: :grrr: :grrr:
:_off: (a helyzet az hogy 16 ota gyakorlatilag nincs netem, jottek mar 4x, ujrainditottak a tombhazban a switchet, ment, elmentek, 20 perc mulva meghalt, es nem akart utanna elindulni. windost csereltem, linuxtot felraktam, halokartyat csereltem de nem negyom akar menni most is valoszinuleg azelott fog meghalni hogy elkuldenem a postot)

na mind1, az a lenyeg hogy felraktam a xandrost, eleg jo. mar csak azt kell kiprobaljam hogy mennek-e batyam progiaji a cross x overel vagy a wineal :pray:

ki az aki tudja hogy menjek fel egy digitalis kamerara? le akartam szedni a kameramrol vmi kepeket es sehogy se birtam megtalalni azt hogy hol nyithatom meg, csak azt hogy a linux az felismerte hogy be van teve  :confused:

Próféta

Quote from: jettmoress on 2006-12-28, 21:35:04ki az aki tudja hogy menjek fel egy digitalis kamerara? le akartam szedni a kameramrol vmi kepeket es sehogy se birtam megtalalni azt hogy hol nyithatom meg, csak azt hogy a linux az felismerte hogy be van teve  :confused:
Jól sejtem, hogy a kamerád külső USB tárolóként működik? Tehát pl. windowsban meghajtó betűjelet kap, és úgy írhatod/olvashatod a memóriakártya tartalmát?
Ha igen, akkor linuxban is pont ugyanez van. Amelyik könyvtárba felmountoltad (ill. automount felmountolta helyetted) az eszközt, abban tudod elérni. Ez tipikusan /mnt/valami, /media/valami, vagy amit az általam nem ismert Xandros disztribúció használ.
De amúgy illene ezt valahol a szép grafikus felületen is jelezni.

kikuchiyo

parancssorból cat /etc/mtab kilistázza, hogy éppen mi van felmountolva. (asszem)
Failure is the default option

MB

Quote from: Moha on 2006-12-27, 12:14:08
Pro primo, nekem az asztali gépen 2003 augusztus óta megy a win, és NEM kellett újratelepítenem. Net is van, és a 3 év alatt történt pár változtatás a rendszeren (optikai driveok jöttek-mentek leginkább) és még műxik. Igaz, a login eltart egy darabig, de utána a rendszer nem lassú.
Egy a lényeg: nem kell mindent ész nélkül telepíteni és oda kell figyelni, hogy milyen szolgáltatások futnak.

Sajnos én nem engedhetem meg magamnak azt a luxust, hogy ne telepítsek össze vissza programokat a gépemre, meg azt sem, hogy kizárólag a Mikroszaftos cuccokat használjam. Az idegen progik meg nem ismerik a rendszer galibáit, összevesznek, nyírják egymást, fagynak. (Főleg a gépészeti és egyéb mérnöki szoftverek. :( A cégnél pl.: odáig fajult a helyzet, hogy gyakorlatilag programonként külön virtuális gépet használunk. A gondok ott kezdődnek, amikor 2-4 virtuális gép fut a vason. Rémálom!)   
Rossz szakmát választottam. :oops:

Zsiga

Quote from: MB on 2006-12-28, 23:53:14
Quote from: Moha on 2006-12-27, 12:14:08
Pro primo, nekem az asztali gépen 2003 augusztus óta megy a win, és NEM kellett újratelepítenem. Net is van, és a 3 év alatt történt pár változtatás a rendszeren (optikai driveok jöttek-mentek leginkább) és még műxik. Igaz, a login eltart egy darabig, de utána a rendszer nem lassú.
Egy a lényeg: nem kell mindent ész nélkül telepíteni és oda kell figyelni, hogy milyen szolgáltatások futnak.

Sajnos én nem engedhetem meg magamnak azt a luxust, hogy ne telepítsek össze vissza programokat a gépemre, meg azt sem, hogy kizárólag a Mikroszaftos cuccokat használjam. Az idegen progik meg nem ismerik a rendszer galibáit, összevesznek, nyírják egymást, fagynak. (Főleg a gépészeti és egyéb mérnöki szoftverek. :( A cégnél pl.: odáig fajult a helyzet, hogy gyakorlatilag programonként külön virtuális gépet használunk. A gondok ott kezdődnek, amikor 2-4 virtuális gép fut a vason. Rémálom!)   
Rossz szakmát választottam. :oops:
Az a 2-4 virtuális gép gyönyörűen fog hasítani ha tesztek alá egy Kentsfieldet 2GB RAM-mal. ;)

MB

Nézd! Én egy egyszerű kalapácsért 2 hétig könyörögtem.....  :ejj: Azóta sincs kalapácsom...

Zsiga

Quote from: MB on 2006-12-29, 01:08:03
Nézd! Én egy egyszerű kalapácsért 2 hétig könyörögtem.....  :ejj: Azóta sincs kalapácsom...
Őszinte részvétem. :)

necrologist

Remélem van itt olyan otaku aki linuxot használ, lenne két kérdésem:
1) SuSe vagy Kubuntu alá van-e mplayer classic-cccp párosnak megfelelő tudású alternatíva (mkv/ogg/mpg stb + kulturált zoomolhatóság és feliratok eltolhatósága lenne fontos)
2) valamiért nagyon halk mindkét linux laptopon, ennek mi lehet az oka, hogy lehet rajta segíteni? (Fujitsu Siemens Amilo Pa1538, valami sima kis ac97es integrált chip) (win xp-vel nem áll fenn a probléma szóval nem hardveres)