Offtopic - Archive #1 - 2003-09 - 2006-03

Started by Shock12, 2003-09-25, 01:10:44

Previous topic - Next topic

Raggie

Quote from: Tyraelde akkor miert volt az, hogy kozelrol megfogta a melleny a lovest, messzirol meg atvitte?

Tyrael
:eeek:  :eeek: :eek: ÁÁÁÁÁÁááá összeomlott a fizila felfogása!! Mindent újra kell értelmezni!!(már csak azt sajnálom, hogy öt évig hülyeséget tanultam!)
"I know what you're thinking. "Did he fire six shots or only five?" Well, to tell you the truth, in all this excitement I kind of lost track myself. But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself one question: "Do I feel lucky?" ...

Well, do ya, punk?"

Tyrael

Quote from: Raggie Gordon:eeek:  :eeek: :eek: ÁÁÁÁÁÁááá összeomlott a fizila felfogása!! Mindent újra kell értelmezni!!(már csak azt sajnálom, hogy öt évig hülyeséget tanultam!)
marmint fizika :)

Tyrael

Ramiz

Én meg örülök, hogy 5 évig semmit sem tanultam. ^^
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Squito

Quote from: RamizA nyílpuska kilõtt vesszõjének sebessége akkor a legnagyobb, amikor elhagyja a vesszõt, onnantól csak lassítja a légellenállás. A golyót milyen erõ gyorsítaná a levegõben? Mert ugye F = ma, és a légellenállás csak lassítja. Szóval a nyílpuskás példa csak akkor jó, ha annyira közel tesszük, hogy nem is tudja tul.képpen kilõni. De viszont 20 centirõl erõsebb, mint 20 méterrõl.

A légellenállás szerintem a puskagolyó és a nyilvesszõ esetében elhanyagolható (a puskagolyóál a hegyes fajtára gondoltam...)

Ramiz

Oké, de ha valami, akkor ez hat rá. Amúgy meg leesik és kész...
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Dragon

Quote from: SquitoA légellenállás szerintem a puskagolyó és a nyilvesszõ esetében elhanyagolható (a puskagolyóál a hegyes fajtára gondoltam...)
Nem hinném, hogy elhanyagolható lenne, legalábbis ekkora sebességeknél nem.
Ha az lenne, akkor majdnem a végtelenségig repülne a golyó, nem lenne "max. lõtáv"

Namost nekem van egy tippem a "gyorsulásra".
De hangsúlyozom, hogy ez csak tipp, nem értek hozzá.
Szóval azt gondolom, hogy nem tényleges gyorsulásról van szó, hanem arról, hogy a röppályáján haladva a lövedék mozgása stabilizálódik, és az említett 90 fokos szöghöz kerül közelebb. Ha össze-vissza oldariányú kilengései vannak a golyónak, akkor területen fog roncsolni, és nem átüt egy egyenes lukat.
Tudtomal ezt az effektust használják a vadászpuskák golyóiban, amik úgy vannak kialakítva, hogy a levegõben a mozgásirány, mint tengely körül perdületet vesz a golyó, és giroszkópként stabilizálódik a mozgása. Ezt használják a huzalozott ágyúcsövekben pl. tankoknál, aminek az az egy hátránya van, hogy kopik a csõ a sok lövéstõl, ezért van pl. az M1A2 Abrams-nek ún. smoothbore csöve, és nem huzalozott, mivel gáz lenne Irak közepén a háborúban többszáz tankon ágyúcsövet cserélni. És tudtommal pont ennek az effektusnak az ellenkezõjét használták annó pl. a kalas lõszereken, amikor a gyárilag sima magot megvágták, és ez repülés közben instabillá tette, ami által komoly sérülést okozott, pl. végtagokat le tudott tépni.
Na most lehet, hogy egy oldal marhaságot hordtam össze, de nekem logikusnak hangzik.
"And there was war in heaven.
Michael and his angels fought against the Dragon, and the Dragon fought and his angels, and prevailed not.
Neither was their place found anymore in Heaven.
And the Great Dragon was cast out, that old serpent called the devil and Satan which deceiveth the whole world,
he was cast out into the Earth and his angels were cast out with him."
[Revelations 12:7-9]

Squito

Quote from: RamizOké, de ha valami, akkor ez hat rá. Amúgy meg leesik és kész...
Még mindig kitartok a véleményem mellett, amiszerint a légellenállás elhanyagolhat (najó, nem teljesen), én inkább a töltényre kifejtett gravitációs gyorsulást venném figyelembe.
És nézzünk egy kis számolást:
F erõ hat rá (ami tömeg*gyorsulás) közvetlenül a csõbõl kilépés elõtt, ez tegyük fel vizszintes irányú. Ezzel szemben (vizszintesen) hat rá egy minimális légellenállás. A golyóra még hat a G (gravitációs erõ, ami m*g), ami függõlegesen lefelé húzza. Ebbõl kijön egy szép kis vektoros ábra, amit ha összesítünk az jön ki, hogy ez egy enyhén lefelé irányuló mozgás. A golyó akkoris földetérne, ha vákuumban lõnénk ki, mivel a G lehúzná elõbb-utóbb.........

Ramiz

Jó-jó, de ez most szorosan nem kapcsolódik ide... mert attól nem nagyon gyorsul/lassul, hogy egyre lejjebb repül.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Dragon

Quote from: RamizJó-jó, de ez most szorosan nem kapcsolódik ide... mert attól nem nagyon gyorsul/lassul, hogy egyre lejjebb repül.
Sõt, abba az irányba egyáltalán nem lassul attól (vektor...)
De minél gyorsabb, annál több utat tesz meg, mielõtt a gravitáció lehúzná a földig.
"And there was war in heaven.
Michael and his angels fought against the Dragon, and the Dragon fought and his angels, and prevailed not.
Neither was their place found anymore in Heaven.
And the Great Dragon was cast out, that old serpent called the devil and Satan which deceiveth the whole world,
he was cast out into the Earth and his angels were cast out with him."
[Revelations 12:7-9]

Ramiz

Jó, és? Ha jól értettem, azon megy az agyalás, hogy milyen sebességgel megy a lövedék meg ilyesmi, nem a távolságon. Na mindegy. :__devil:
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Squito

Quote from: RamizJó, és? Ha jól értettem, azon megy az agyalás, hogy milyen sebességgel megy a lövedék meg ilyesmi, nem a távolságon. Na mindegy. :__devil:

s=v*t

a megtett út szorosan összefügg a sebességgel!!

Squito

#9971
Az erõ:
Fgolyó=gyök alatt: ((mlövedék*alövedék-Flégellenállás)^2)+((mlövedék*g)^2)
a depresszió-szög cosinusa pedig:(mlövedék*g)/Fgolyó

Dragon

Hogy adsz össze tömeget és sebességet?
"And there was war in heaven.
Michael and his angels fought against the Dragon, and the Dragon fought and his angels, and prevailed not.
Neither was their place found anymore in Heaven.
And the Great Dragon was cast out, that old serpent called the devil and Satan which deceiveth the whole world,
he was cast out into the Earth and his angels were cast out with him."
[Revelations 12:7-9]

HVp213

Quote from: bpka000Hogy adsz össze tömeget és sebességet?
Sehogy. Nem akarok kötözködni, de itt csak erõket adott össze!
"Aki tud, és tudja hogy tud, az veszélyes, tőle óvakodjatok! Aki tud, de nem tudja, hogy tud. Az bölcs, tőle tanuljatok. Aki nem tud és tudja, hogy nem tud. Az okos, őt tanítsátok! Aki nem tud és úgy tudja, hogy tud. Ő a hülye őt hagyjátok!"

Dragon

most már jó, elõbb még
mlövedék+vlövedék
volt
:D
"And there was war in heaven.
Michael and his angels fought against the Dragon, and the Dragon fought and his angels, and prevailed not.
Neither was their place found anymore in Heaven.
And the Great Dragon was cast out, that old serpent called the devil and Satan which deceiveth the whole world,
he was cast out into the Earth and his angels were cast out with him."
[Revelations 12:7-9]

HVp213

#9975
Quote from: bpka000most már jó, elõbb még
mlövedék+vlövedék
volt
:D
Ja bocs, úgy valóban furán röpködne az a golyó... :rolleyes:

edit: bár most nézem, hogynekem ezzel még lenne problémám! inkább így: ((mlövedék*vlövedék^2)\2)-F
de lehet keverem 1 másik képlettel
"Aki tud, és tudja hogy tud, az veszélyes, tőle óvakodjatok! Aki tud, de nem tudja, hogy tud. Az bölcs, tőle tanuljatok. Aki nem tud és tudja, hogy nem tud. Az okos, őt tanítsátok! Aki nem tud és úgy tudja, hogy tud. Ő a hülye őt hagyjátok!"

Raggie

:eeek: ÚRISTEN! Mivanitt!? Fizfaktosok gyülekezete??????? Menekülök is innen gyorsan!! :D
(ne vegyetek komolyan ez csak a lusta/alkesz/nemtommi énem volt)
"I know what you're thinking. "Did he fire six shots or only five?" Well, to tell you the truth, in all this excitement I kind of lost track myself. But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself one question: "Do I feel lucky?" ...

Well, do ya, punk?"

Cobra

Szerintem itt inkább a testek tehetetlensége jön szóba. Gondolom a fegyver csövében folyamatosan gyorsul a lövedék, de a tehetetlenség miatt még a csövet elhagyva is kis ideig gyorsul valamennyit, és csak utána kezdi el elveszíteni a légellenállás hatására a sebességét és átütõerejét.
Hide and fear, Cobra Commander is here !

Dragon

na, itt találtam valmit, habár tökéletes magyarázatot ez nem ad, de "nagyjából" megmondja milye erõk hatnak:
http://www.nennstiel-ruprecht.de/bullfly/fomo.htm#header_forcesmoments
"And there was war in heaven.
Michael and his angels fought against the Dragon, and the Dragon fought and his angels, and prevailed not.
Neither was their place found anymore in Heaven.
And the Great Dragon was cast out, that old serpent called the devil and Satan which deceiveth the whole world,
he was cast out into the Earth and his angels were cast out with him."
[Revelations 12:7-9]

Kvikveg

Quote from: bpka000na, itt találtam valmit, habár tökéletes magyarázatot ez nem ad, de "nagyjából" megmondja milye erõk hatnak:
http://www.nennstiel-ruprecht.de/bullfly/fomo.htm#header_forcesmoments
Ez ok, de ez mind a roppalyat adja ki, arrol szo nincs, hogy mit csinal kozvetlenul a cso elhagyasa utan. Ha jol lattam.

Igazabol engem az erdekel, hogy a csoben milyen erok hatnak ra. Pl vonalzot lefeszitesz, aztan hirtelen elengeded: hopp kipattan. De vajon rogton lassul, vagy epszilonnyi tavon gyorsul? Nyilvan az elejen eps tavon gyorsulnia kell mert nullarol nem mehet fel v-re a sebessege 0 ido alatt. Vajon ez a fegyverrel is mukodik? Golyo-vonalzo, kezem-fegyver tekinteteben, ahol elengedesnek nevezem azt a pillanatot, amikor a golyo elhagyja a fegyver csovet?
Na ez itt a kerdes. Es gozom nincs mi a valasz. :D
WARNING: module "coffee.exe" did not run correctly. Brain running in limited mode.
Do not meddle in the affairs of dragons for you are crunchy and taste good with ketchup.

Dragon

Hát az biztos, hogy nulla idõ alatt nem nõhet meg a sebessége (az ugye végtelen gyorsulást jelentene..., gondolj csak bele abba, hogy a gyorsulási fv. a sebességfv. deriváltja, egy ugrásnál ez egy függõleges vonalat jelentene)
Az, hogy mennyi ideig gyorsul, az attól függ, hogy meddig hat rá erõ.
"And there was war in heaven.
Michael and his angels fought against the Dragon, and the Dragon fought and his angels, and prevailed not.
Neither was their place found anymore in Heaven.
And the Great Dragon was cast out, that old serpent called the devil and Satan which deceiveth the whole world,
he was cast out into the Earth and his angels were cast out with him."
[Revelations 12:7-9]

Kvikveg

Mmm hulyeseget irtam, a vonalzora az ero oooo onmagabol hat /fizikusok most tephetik hajukat, esetleg rohoghetnek./ Golyonal ez nem jatszik...
Najo, megvarok vki szakertot. Jajj. Szoke vagyok. Najo, kialvatlan. Es pms. Ilyenkor csinalok ilyen okorsegeket.
WARNING: module "coffee.exe" did not run correctly. Brain running in limited mode.
Do not meddle in the affairs of dragons for you are crunchy and taste good with ketchup.

Ramiz

Aludjatok, fiúk-lányok... ez tökkeccerû, és már 3x le is írtátok...
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Tyrael

ebben a bukdacsolos dologban van valami
a cikkben irta is a srac, hogy riszalja a segget a lovedek, minnel hoszabb a puskacso, annal kevesbe.
es egy ido utan stabilizalodik, es meredekebb lesz a becsapodas szoge, ami nagyobb valoszinuseggel viszi at a mellenyt, mintha srehen (deszep szo) csapodba be
vagy nemtom

Tyrael

Dragon

A csõben biztosan stabilizálódik, ezért jó a hosszú puskacsõ,
a sniper puskáknak is ezért van hosszú csöve.
Ill. ezért találták fel az ún. "Bullpup" elrendezést, ahol a tár és az elsütõ szerkezet a ravasz mögött van, evvel gyakorlatilag meghosszabbítva a csövet anélkül, hogy a szûk beltérben való használatot nehezítették volna a tényleges csõhosszabbítással.
"And there was war in heaven.
Michael and his angels fought against the Dragon, and the Dragon fought and his angels, and prevailed not.
Neither was their place found anymore in Heaven.
And the Great Dragon was cast out, that old serpent called the devil and Satan which deceiveth the whole world,
he was cast out into the Earth and his angels were cast out with him."
[Revelations 12:7-9]

Tyrael

Quote from: bpka000A csõben biztosan stabilizálódik, ezért jó a hosszú puskacsõ,
a sniper puskáknak is ezért van hosszú csöve.
Ill. ezért találták fel az ún. "Bullpup" elrendezést, ahol a tár és az elsütõ szerkezet a ravasz mögött van, evvel gyakorlatilag meghosszabbítva a csövet anélkül, hogy a szûk beltérben való használatot nehezítették volna a tényleges csõhosszabbítással.
elmeletileg ez a giroszkopikus dolog miatt van
szal a lovedek "beporog" a csoben, es ezaltal pontosabb lesz
de mikor kirepul nem ugy megy, mint egy csuzligolyo, hanem meg "forog"
imho

Tyrael

Tyrael

"Elõvezetés: a kézi lõfegyverek szinte kizárólag huzagolt csõvel rendelkeznek, ami annyit tesz, hogy a csõben lévõ (általában 6, arányosan elhelyezett) órmózat van, amelyek adott csõhosszon bizonyos számú menettel rendelkeznek (tehát mondjuk 500mm-en egy teljes fordulatot végeznek az órmózat által megvezett lövedékek), amelyekbe a lövedék belepréselõdik, így azt megvezetve forgó mozgásra kényszeríti. Ezt hívják forgásstabilizált lövedéknek. A lövedék a csövet elhagyva forgó mozgást végez hossztengelye körül, így röppályája stabilizált, ha nem így lenne a lövedék orra elfordulna, bukdácsolni kezdene, amely nemcsak a lõpontosságra van káros hatással, de a hatásos lõtávolságot is jelentõsen csökketni."
http://breakdown.agria.hu/bop/ht.php?id=ht_ammo

Tyrael

Squito

Quote from: Raggie Gordon:eeek: ÚRISTEN! Mivanitt!? Fizfaktosok gyülekezete??????? Menekülök is innen gyorsan!! :D
(ne vegyetek komolyan ez csak a lusta/alkesz/nemtommi énem volt)

Érettségi:
Matek: 5
Fizika: 4
 :lul:  :lul:  :lul:  :lul:  :jee:  :jee:  :jee:

Squito

Quote from: HVp213Ja bocs, úgy valóban furán röpködne az a golyó... :rolleyes:

edit: bár most nézem, hogynekem ezzel még lenne problémám! inkább így: ((mlövedék*vlövedék^2)\2)-F
de lehet keverem 1 másik képlettel

Amit én írtam, az a vektoros levezetés volt. Feltételeztem, hogy a puskából vizszintes irányban lépett ki a golyó, tehát a gravitáció függõlegesen hat rá, így pitagorasz tétellel ki lehetett számítani a három erõ eredõjét és a szögét. Természetesen a képletben nincsen benne az, hogy esetleg légörvénybe kerül a golyó(, vagy felkapja egy tornádó :haha: ), vagy egyéb szélhatások.

Kvikveg

Quote from: SquitoÉrettségi:
Matek: 5
Fizika: 4
 :lul:  :lul:  :lul:  :lul:  :jee:  :jee:  :jee:
55 kozponti :D Jooo regen.
WARNING: module "coffee.exe" did not run correctly. Brain running in limited mode.
Do not meddle in the affairs of dragons for you are crunchy and taste good with ketchup.