Help Topic Hardver/Szoftver

Started by Nakahara, 2002-11-13, 20:06:43

Previous topic - Next topic

Kuroi Tenshi

Quote from: kikuchiyo on 2010-01-02, 21:50:46
Két utat látok járhatónak: valami 60k-s Atomos egybedobozt újonnan, vagy újítani egy kidobott márkás P3-P4-es gépet.
Kérdés: előbbit milyet, utóbbit honnan?

K_T, kell még neked az a P3-as, ami a szobádban volt? :D

Atomos egybedoboz feleslegesen erős ehhez; normál gépnek
pedig az egymagos atomos nem valami erős...
Szerintem inkább egy P3-as (nem is P4-es: kevesebbet
fogyaszt, ez is bőven sok, olcsóbban kapható).

Az a P3 a szüleimé, ha oda is bevezetnék a netet, arról
neteznének, meg az lenne az általános gép, ha nincs náluk
laptop.

Amit Zoli írt, az is bőven megfelel a feladatnak.

kikuchiyo

Quote from: Fazék on 2010-01-02, 22:16:28
Quote from: kikuchiyo on 2010-01-02, 21:50:46
nálunk az üzletben még mindig megvan az az 1-2x már felajánlott P3-as gép.
azt hiszem klamath-450-es proci, meg vmi 128 vagy 256 MB ram és egy voodoo 3-as 16mb kártya talán, de pontosabban csak holnap tudom majd mondani, ha benézek az üzletbe.
ez a bizonyos P3-as elég ahhoz, hogy azért WinXP vagy legalább 2000 fusson rajta? Valamilyen egyszerűsített linuxot biztos be tudnék egy hasonlón üzemelni, de az a célszemélynél aligha játszik.

Quote from: Kuroi Tenshi on 2010-01-02, 22:50:26
Az a P3 a szüleimé, ha oda is bevezetnék a netet, arról
neteznének, meg az lenne az általános gép, ha nincs náluk
laptop.

Na, még szerencse, hogy nem kapcsoltuk be szilveszterkor, mert az is biztos kinyiffant volna ott előttünk...  :haha:

Failure is the default option

Nakedape

nem értek én sokmindenhez itt, de pl xp nálam PII-n is simán ment
Nothing About Culture Makes Sense Except in the Light of Evolution

Kuroi Tenshi

XP-hez kicsit kevés, 2k valószínűleg úgy-ahogy elfut rajta
(főleg, ha 256MB, nem 128MB). De neked DOS kell, nem? :hehe:

Selmo

Win98? Amúgy XP 633+-on már tűrhetően elfut.

A tökéletesség unalmas.

Kuroi Tenshi

XP-hez ennél nem a proci, hanem a memória mennyisége
a szűk keresztmetszet. 128MB == swapfest, még a 256
mellett is sokat fog swapelni programindításkor, mivel az
xp ennek a nagyrészét egymaga megeszi.

kikuchiyo

Quote from: Kuroi Tenshi on 2010-01-02, 23:11:09
XP-hez kicsit kevés, 2k valószínűleg úgy-ahogy elfut rajta
(főleg, ha 256MB, nem 128MB). De neked DOS kell, nem? :hehe:

Kizárt, hogy egy natív DOS vagy hasonló színvonalú rendszert én üzemeltessek - pain in the ass.
Failure is the default option

Moha

450-es Klamath-on Win2k menne rendesen. Nekem anno 400-as celeronon ment 192 rammal és nem volt vele gond. Szerintem inkább az, mint Win98. Win2k azért sokkal stabilabb.
XP-t viszont 256MB alatt nem tették fel, az tuti.

TurboK

Ha konkrétan DOS-os cuccokat akar futtatni, olyan szinten hogy a dosbox sem jó, akkor szerintem az NT-vel nem lesz beljebb.

Jó lovag, velünk tartasz-e Camelotba a kerekasztal lovagjai közé?

http://www.saunalahti.fi/cse/foobar2000.php target=_blank>http://web.axelero.hu/fka2636/dwnld_fb2k.png>

Member

Nem tudom, hogy a Win2K parancssoros módja vinné-e olyan szépen a dos-os játékokat, mint a "kilépés MS-Dos módba" Win98-on.

Moha

Jó, de milyen programokat akar használni? Dosbox igaz, hogy főleg játékokhoz lett fejlesztve, de azért egy natív DOS-os (mondjuk clipper) programot simán elvisz.

Fazék

egy asus eee notebookhoz (legalább másfél éves, szóval gondolom kb első generációs) kellene egy nagyobb SSD vinyó bele, mert a jelenlegi 4GB-os, ami egyszerűen szánalmas és el nem tudom képzelni, hogy hogyan bírta idáig elviselni vele az unokatesóm.
szóval kérdés: az ilyen vacakokban mennyire egyszerű a vinyó cseréje?
lehet valahol használtan olcsón venni bele, vagy kénytelen lesz 24k-ért egy új 32GB-osat venni (8GB-os 20k újonnan, szóval vicc)
transcend márka normális? (argep.hu-n nézegetem az árakat)

kikuchiyo

A bizonyos személynek nem a dosbox-szal van baja (azt sem tudja, mi az), hanem az én laptopommal. ("De hát az a tiéd, nem akarom elrontani, meg hát ki tudja, mikor, hova viszed")

A bizonyos program pedig karakteres felületű tervezőprogram, az utolsó módosítás dátuma az exén asszem 1990 :)

De a "dosbox + másra is használható, tisztességes gép" kombinációt mindenképpen jobbnak tartom a "natívan futtatott program őshüllő gépen" megoldásnál.

A munkahelyemen is sikerült egy csak a spektrométer mérőprogramjáért tartott, tényleg fél lábbal a sírban lévő ősi notebookot leselejtezni azzal, hogy a linuxos gépemre feltettem egy parallel portot is tudó dosbox buildet és abban fut a mérőprogram. A régi módszerrel lemezen kellett a roncsról lementeni az fájlokat, azután meg fél napot szenvedtek, mire egyenként importálták őket Excelbe, most meg egy kattintás meghívja a szkriptet, ami összesíti és feldolgozza a fájlokat, és egy másik, ami elküldi nekik e-levélben.
Failure is the default option

Kuroi Tenshi

Quote from: Fazék on 2010-01-03, 13:00:03
egy asus eee
SSD vinyó bele, mert a jelenlegi 4GB-os
el nem tudom képzelni, hogy hogyan bírta idáig elviselni

A 4GB alapján ez még a 0. generációs, 7" 800*480px-es,
Celeroncs procis, linuxra tervezett gép, azon én is csodálkozom,
hogy hogy bírta bárki eddig elviselni.
Annyi pénzt rálocsolni felesleges, a gép nem ér annyit (itt-ott
akciósan már 40k alatt kapni), meg különben is egy vicc az
egész gép; SSD helyett inkább vegyetek bele egy 2-4-8GB-os
SD kártyát, és dokumentumokat arra rakjatok. Meg ha XP lett
rá telepítve, akkor egy nlite-os csupaszításos újratelepítés sem
árthat neki.

Quote from: kikuchiyo on 2010-01-03, 13:17:18
"dosbox + másra is használható, tisztességes gép"

Akkor P3 600MHz+, 512MB RAM, modernebb HDD a minimum, ha
2k, XP futna rajta. Még az NT4-et is megnézheted, ha csak 256MB
RAM van, 2k elődje, szerintem sokkal jobb volt, mint a 98.

Quote from: kikuchiyo on 2010-01-03, 13:17:18
A munkahelyemen is sikerült egy csak a spektrométer mérőprogramjáért tartott, tényleg fél lábbal a sírban lévő ősi notebookot leselejtezni azzal, hogy a linuxos gépemre feltettem egy parallel portot is tudó dosbox buildet és abban fut a mérőprogram. A régi módszerrel lemezen kellett a roncsról lementeni az fájlokat, azután meg fél napot szenvedtek, mire egyenként importálták őket Excelbe

Néha elmerengek azon, hogy az állami helyeken egyik oldalon
mekkora a látszólagos skótkodás, hogy ilyen ősi gépeket használnak
még, a másik oldalon viszont az emiatti hatékonyságveszteség
annál sokkal nagyobb kiadásokkal jár. Az elvesztegetett munkaórákat
és munkabért már az első néhány mérésnél behozza egy régi olcsó
használt gép, és még hány ilyen eset van szerte az állami szférában;
bár a másik oldalon az is igaz, hogy akkor az állami foglalkoztatás
nem tudna ennyi munkaerőt felszívni...

kikuchiyo

Quote from: Kuroi Tenshi on 2010-01-03, 14:37:01
Néha elmerengek azon, hogy az állami helyeken egyik oldalon
mekkora a látszólagos skótkodás, hogy ilyen ősi gépeket használnak
még, a másik oldalon viszont az emiatti hatékonyságveszteség
annál sokkal nagyobb kiadásokkal jár. Az elvesztegetett munkaórákat
és munkabért már az első néhány mérésnél behozza egy régi olcsó
használt gép, és még hány ilyen eset van szerte az állami szférában;
bár a másik oldalon az is igaz, hogy akkor az állami foglalkoztatás
nem tudna ennyi munkaerőt felszívni...

Több oldala is van ennek az éremnek:

A nevetségesen hosszú és bonyolult közbeszerzési/engedélyezési eljárás, ami az állami intézményeknél van (egy vécé-javítást is a nemtudommilyen főhivatal főigazgatójának kell aláírnia) a műszer- és számítógép-beszerzést egy kínos, korlátozássokkal terhelt és végtelenül hosszadalmas műveletté teszi, és ehhez jön az, hogy pénz akkor van, ha valamilyen projektből vagy odafenti rendelet miatt hirtelen beesik - akkor viszont sürgősen el kell költeni, így nincs idő és lehetőség meggondolni, hogy mire lenne valóban szükség. Ennek az az eredménye, hogy a látszólagos szervezettség és ellenőrzöttség ellenére szedett-vedett eszközökkel dolgoznak, mert "öt/tíz/tizenöt éve ilyet tudtunk venni, emlékszel, hogy csak bálás ruhaként tudtuk elszámolni?"

A másik dolog, hogy a verseny hiánya miatt az állami alkalmazottak a sokszor már eleve sem létező képzettségük lassan halványuló maradékaival képesek évtizedeket leélni ugyanabban a hivatali/intézeti munkakörben, mert nincsenek rákényszerítve, hogy hajtsanak és állandóan a maximumot nyújtsák. A "ne próbáld megjavítani, ha nem romlott el" józan mérnöki alapelve a "addig ne is nyúlj hozzá, amíg nem lesz tökéletesen használhatatlanná, eddig jó volt, jó lesz ezután is" Pató Pál-i hozzáállásává korcsosul.
Failure is the default option

TurboK

Quote from: kikuchiyo on 2010-01-03, 15:45:16
Több oldala is van ennek az éremnek:

A nevetségesen hosszú és bonyolult közbeszerzési/engedélyezési eljárás, ami az állami intézményeknél van (egy vécé-javítást is a nemtudommilyen főhivatal főigazgatójának kell aláírnia) a műszer- és számítógép-beszerzést egy kínos, korlátozássokkal terhelt és végtelenül hosszadalmas műveletté teszi, és ehhez jön az, hogy pénz akkor van, ha valamilyen projektből vagy odafenti rendelet miatt hirtelen beesik - akkor viszont sürgősen el kell költeni, így nincs idő és lehetőség meggondolni, hogy mire lenne valóban szükség. Ennek az az eredménye, hogy a látszólagos szervezettség és ellenőrzöttség ellenére szedett-vedett eszközökkel dolgoznak, mert "öt/tíz/tizenöt éve ilyet tudtunk venni, emlékszel, hogy csak bálás ruhaként tudtuk elszámolni?"

A másik dolog, hogy a verseny hiánya miatt az állami alkalmazottak a sokszor már eleve sem létező képzettségük lassan halványuló maradékaival képesek évtizedeket leélni ugyanabban a hivatali/intézeti munkakörben, mert nincsenek rákényszerítve, hogy hajtsanak és állandóan a maximumot nyújtsák. A "ne próbáld megjavítani, ha nem romlott el" józan mérnöki alapelve a "addig ne is nyúlj hozzá, amíg nem lesz tökéletesen használhatatlanná, eddig jó volt, jó lesz ezután is" Pató Pál-i hozzáállásává korcsosul.

Ez egy gyönyörű post volt.

Jó lovag, velünk tartasz-e Camelotba a kerekasztal lovagjai közé?

http://www.saunalahti.fi/cse/foobar2000.php target=_blank>http://web.axelero.hu/fka2636/dwnld_fb2k.png>

Fazék

Quote from: Kuroi Tenshi on 2010-01-03, 14:37:01
Quote from: Fazék on 2010-01-03, 13:00:03
egy asus eee
SSD vinyó bele, mert a jelenlegi 4GB-os
el nem tudom képzelni, hogy hogyan bírta idáig elviselni

A 4GB alapján ez még a 0. generációs, 7" 800*480px-es,
Celeroncs procis, linuxra tervezett gép, azon én is csodálkozom,
hogy hogy bírta bárki eddig elviselni.
Annyi pénzt rálocsolni felesleges, a gép nem ér annyit (itt-ott
akciósan már 40k alatt kapni), meg különben is egy vicc az
egész gép; SSD helyett inkább vegyetek bele egy 2-4-8GB-os
SD kártyát, és dokumentumokat arra rakjatok. Meg ha XP lett
rá telepítve, akkor egy nlite-os csupaszításos újratelepítés sem
árthat neki.
hmm. igen, vszleg marad inkább ez a megoldás. nlite-tal még nem szórakoztam, szóval lehet hogy majd visszatérek ilyen kérdéssel. thx addig is.

NLZ

nLite nem nehéz, egyszerűen csak ne tiltsd le azt, amiről nemtod miaz. :)
[reserved]

Fazék

#12168
van egy notebook cserélhetetlen billentyűzettel, (szóval le lett öntve, szervízben kitisztították stb, de cserélni kéne, de nincs hozzá alkatrész, mert nem szabvány,) és kell hozzá egy külső usb-s billentyűzetet vennem, aminek annyira kompaktnak kéne lennie, hogy mondjuk a 15,4"-os készülék mellé elférjen a notebook táskában. és természetesen ne legyen drága, max 5k. tipp? ötlet? thx.
36x26x2,5 cm-es hely van még a notebook felett a táskában, tehát mondjuk egy normál előttem lévő billentyűzetet alapul véve, numerikus padnak már nincs hely a billentyűzeten, de már a kurzorbillentyűknek is inkább csak félig.

tehát mondjuk valami ilyesmi kéne, csak elérhető áron és 5 napon belül :D

szerk2: lehet hogy ebből flexibilis billentyűzet lesz inkább, mert csak aranyáron lehet kapni kompakt merev billentyűzetet.

kikuchiyo

Adott egy laptop (recsegős műanyag ház, Prescott magos processzor, gázturbinára emlékeztető zaj). Hosszabb szünet után be akartam ma kapcsolni, de a szokatlanul hosszú POST-screeen után "Operating system not found" üzenettel fogadott.

Anyázás, resetelés - ugyanaz. Még háromszor.

Bootoltam egy ott heverő GParted CD-t, hogy megnézzem, mi a helyzet a HDD-vel - és érdekes módon az felismerte a partíciókat, felmountolta őket, olvasott mindent.

Utána reseteltem - és elindult! Feljött a GRUB menü és utána bebutulta a linuxot, ahogy korábban is.

Ez mi lehetett? Valaki gyíkká változtatta, de már elmúlt?
Failure is the default option

Cobra

MM-ben, Saturnban láttam Trust vagy Genius (vagy valami hasonló alsó kategóriás) billentyűzetet, amin nincs numpad. Árát nem néztem, de vezetékes nem lehet drága.
Hide and fear, Cobra Commander is here !

Fazék

Quote from: Cobra on 2010-01-05, 22:03:12
MM-ben, Saturnban láttam Trust vagy Genius (vagy valami hasonló alsó kategóriás) billentyűzetet, amin nincs numpad. Árát nem néztem, de vezetékes nem lehet drága.
eszembe jutott fölhívni a boltot 4 utcával följebb és pont mákom volt, mert volt egy vacak kompakt billentyűzet.
mondjuk elég hulladék Delux márkás, de nem volt kedvem tovább keresgélni, genius honlapját konkrétan bejártam és ott nem akadtam ilyen billentyűzetre... na mindegy, most már marad ez. nettó 2900 ft volt, ennyit még el fog tudni viselni az unokabátyám. sajnos egyelőre a media billentyűket nem sikerült működésre bírnom, de nem is izgatom miatta magam túlságosan.

Fazék

#12172
az normális, hogy olyat produkál a win7, hogy egyszercsak vmi olyasmit mond, hogy windows explorer has stopped working, restarting és ekkor szépen eltűnik egy pillanatra minden, taskbar, ami csak létezik, aztán visszajön. és ezt az elmúlt 4 órában már harmadjára adja elő, látszólag nem kötve semmi programhoz. lehetséges hogy vmi gebasz van a gépemmel? csak mert xp is az utóbbi pár hétben hónapban ezt csinálta, csak az sokkal ritkábban. explorer.exe kritikus hiba, drwatson32 kritikus hiba. és ilyenkor asztal kompletten lefagyott, csak az segített, hogy task manager, explorer.exe kilő, futtatás, explorer exe. és működött tovább a gép gond nélkül a következő ilyen esetig pár napra/hétre rá

szerk: ja igen, nagybátyám gépe megjavult. pci videókártyát beleraktam, ugyanúgy nem küldött semmi jelet a monitorra. már föladtam. kaptam egy nevetséges javaslatot, vegyem ki a memóriát, procit, majd tegyem vissza őket. mem ki, másik slot-ba át, proci hűtő le, proci ki, vissza, hűtő is. gép elindít. és azóta is hibátlanul működik. pff
mindegy. a vinyója viszont egy hulladék maxtor 120-as, folyamatosan kerreg mint az őrült és gyanúsan visszafogja a gépteljesítményt... chkdsk szerint nincs gond vele, de tippre cserére szorul majd.

Selmo

Nem normális, nézd meg a hibanaplót, hátha okosít.

A tökéletesség unalmas.

Flaser

Érdemes vlm. más programmal is megnézni a SMART adatait pl. HD Sentinel-lel:
http://www.hdsentinel.hu/
"Logically sound? How laughable. The only thing that people use logic for is to see what they want to see and disregard what they do not."

Fazék

Quote from: Flaser on 2010-01-06, 08:25:28
Érdemes vlm. más programmal is megnézni a SMART adatait pl. HD Sentinel-lel:
http://www.hdsentinel.hu/
meg akartam nézni, de sajnos közben már jött is érte az unokatesóm és inkább odaadtam gépet, hogy vigye haza majd apjának, mert ő egy picit gyakrabban jár Dömsödön, mint én :) de majd ha lent járok náluk, azért tervezem, hogy fölrakok egy hd sentinel-t.

@Selmo:
triviális a hibanapló megtalálása? az is olyan egyszerű lesz, hogy beírom start menünél a keresésbe és azonnal megtalálja, vagy el van rejtve? (most munkahelyről írok, csak azért kérdezem, mert nem tudom letesztelni, szóval csak próbálok elébe menni a problémának, hátha nem olyan egyszerű :))

NLZ

Tényleg, néztem a Microsoft Process Monitor progit és szerinte a HDSentinel kissé sok műveletet produkál. Nem bajos ez?
[reserved]

Selmo

Quote from: Fazék on 2010-01-06, 11:40:24

@Selmo:
triviális a hibanapló megtalálása? az is olyan egyszerű lesz, hogy beírom start menünél a keresésbe és azonnal megtalálja, vagy el van rejtve? (most munkahelyről írok, csak azért kérdezem, mert nem tudom letesztelni, szóval csak próbálok elébe menni a problémának, hátha nem olyan egyszerű :))

Vezérlőpult->Felügyeleti eszközök->Eseménynapló

A tökéletesség unalmas.

Kvikveg

#12178
Firefox kiegeszito kellene ami mas orszagot be tud hazudni. imdb-n neznek meg egy filmet, de kozolte, hogy az orszagomban nem lehet. :/
Regebbi Firefoxhoz volt valami ilyesmi, de az aztan megszunt, mostanihoz meg nem tudom mi van.
WARNING: module "coffee.exe" did not run correctly. Brain running in limited mode.
Do not meddle in the affairs of dragons for you are crunchy and taste good with ketchup.

NLZ

[reserved]