Vallás, filozófia, ezoteria

Started by noriko, 2004-03-09, 22:07:48

Previous topic - Next topic

Ramiz

Quote from: Lythis on 2008-05-27, 01:24:46
És mivel a külföldi /b-sek kezdték, ezért akiknek itthon tudomása van erről, az egy elég szűk keresztmetszetű réteg... ha ezt megtoljuk az átlag magyar mentalitással, akkor szerintem örülhetünk, hogy egyáltalán voltak valakik.

De hát ezek nem Anonok voltak, hanem nyilvánvalóan a sci-vel korábban kapcsolatba került, kiábrándult emberek, akik féltették a személyazonosságukat. (Amit meg úgyis buktak, mert a rendőrök igazoltatták őket, és köztük is biztos van tégla... :__devil: )
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Member

A scientológiát magát annyira nem ismerem, de az idevágó South Park részben felvázolt űrhajós "holt földönkívüliek lelkei szállták meg az ősembereket"  hitvilág mennyire igaz?

Fazék

Quote from: Member on 2008-05-27, 14:03:12
A scientológiát magát annyira nem ismerem, de az idevágó South Park részben felvázolt űrhajós "holt földönkívüliek lelkei szállták meg az ősembereket"  hitvilág mennyire igaz?
100%-osan. ezt az "igazságot" tudhatod meg párszázezer (millió?) forint lecsengetése adományozása után

motifator

És persze ennyi pénz kifizetése után inkább elhiszed, minthogy beismerd magadnak, hogy hülye voltál és hagytad magad átverni.
Meg mire oda jutsz, már annyira agymosottá válsz, hogy elhiszel bármit.
Nothing amazing happens here, and you get used to that: used to a world where everything is ordinary.
Every day we spend here is like a whole lifetime of dying slowly.

Kvikveg

De a legjobb az elso talalkozaskor kitoltetett szemelyisegteszt, amibol mindenkinek az jon ki, hogy borzalmasan erzi magat, es van mit javitani az eleten.
WARNING: module "coffee.exe" did not run correctly. Brain running in limited mode.
Do not meddle in the affairs of dragons for you are crunchy and taste good with ketchup.

Ramiz

Quote from: Fazék on 2008-05-27, 14:04:32
Quote from: Member on 2008-05-27, 14:03:12
A scientológiát magát annyira nem ismerem, de az idevágó South Park részben felvázolt űrhajós "holt földönkívüliek lelkei szállták meg az ősembereket"  hitvilág mennyire igaz?
100%-osan. ezt az "igazságot" tudhatod meg párszázezer (millió?) forint lecsengetése adományozása után

Igen, de ezt még ők maguk is hülyeségnek érzik. Lásd az index riportban a sci-s fickó kifogását az Ószövetségről.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Lythis

Quote from: Ramiz on 2008-05-27, 11:13:24
Quote from: Lythis on 2008-05-27, 01:24:46
És mivel a külföldi /b-sek kezdték, ezért akiknek itthon tudomása van erről, az egy elég szűk keresztmetszetű réteg... ha ezt megtoljuk az átlag magyar mentalitással, akkor szerintem örülhetünk, hogy egyáltalán voltak valakik.

De hát ezek nem Anonok voltak, hanem nyilvánvalóan a sci-vel korábban kapcsolatba került, kiábrándult emberek, akik féltették a személyazonosságukat. (Amit meg úgyis buktak, mert a rendőrök igazoltatták őket, és köztük is biztos van tégla... :__devil: )
ezek lehet, hogy nem, viszont az egész szcientológia elleni "hadjáratot" anon karolta fel. Előtte is voltak kiábrándult ex-tagok és hasonlók, de semmi lényegesebb nem volt. Aztán anon poénból felvetette, hogy akkor szervezzünk tüntetést, és ez lett az, ami végülis kirobbantotta ezt az egész mostani anti-szcientológia hullámot, vagy legalábbis nagyobb nyilvánosságot adott az egésznek.
Itthon lehet, hogy nem anon csinálta, de érdekes módon itthon is csak azóta van ilyen, mióta nyugatabbra pár helyen már lezajlott 1-2 ilyesmi.

kikuchiyo

topic: "I shall rise from my grave!"

[spoiler=offensive content]Volt szerencsém részt venni egy katolikus nászmisén.

Nem lévén vallásos, zavarban voltam egy kicsit, mert nem ismertem a szertartás menetrendjét, nem értettem, hogy mikor miért énekelnek, vagy ereszkednek térdre - igyekeztem utánozni a mellettem lévőket, közben szégyelltem magam, és reméltem, hogy nem követek el valami sértőt. Legalábbis a jólnevelt, udvarias részem remélte.

Ugyanis az a részem, amelyik mostanában sokat olvasott bizonyos ateista szerzőket, és ezért újabban határozott véleményt kezdett kialakítani a vallásról, konkrétan és általában is, odafigyelt a mise szövegére, elgondolkozott a hallottakon, és nem tudta megállni, hogy ne háborodjon fel.

Milyen már az, hogy a szertartás bevezetőjeként felolvastatják a menyasszonnyal a Teremtés Könyvéből azt a részt, ahol a nőt megteremtik Ádám oldalbordájából, effektíve elismertetve vele, hogy másodrendű?

Utána a fix szövegű részek előtti monológban a pap a "mai viszonyokat" szidta, minden második mondata az "ebben a mai világban" vagy a "a mai fiatalok" volt. Beszélt egy sort arról is, hogy a házasság Isten által definiált valami, szent és változtathatatlan, és azt, hogy kik részesülhetnek benne, Isten (azaz az egyház, de ezt nem mondta) szabja-szabta meg, nem a "parlament" - éppen csak a "mocskos buzik" nem hangzott a el a szájából. Szidta még az önmegvalósítást, az egoizmust és a "szingliket" is.

De nem csak ezek voltak, amiken megütköztem.
Még az elején volt néhány monoton, mantra-szerű ének "Uram, irgalmazz, Krisztus, kegyelmezz" szöveggel. "Vétkesek vagyunk! Könyörgünk, bocsásd meg bűneinket!", és így tovább, vagy tíz percen át. A pap és az énekek is hangsúlyozták, hogy csak "Isten ösvénye" a járható út, az erkölcs Istentől származik és abszolút érvényű, és az ember gyarló, alantas, és tévedésben van, ha ezektől eltér.

Miféle torz lelkiállapot ez? Bűnös vagy, kussolsz, nem gondolkodsz, azt csinálod amit mondunk - ezek a sarokkövei.


Most nem tudom vagy nem akarom koherens módon kifejezni, hogy mi bajom mindezzel - józanul gondolkodva értem, hogy miért ilyen a rendszer, de nagyon visszataszítónak találom.[/spoiler]
Failure is the default option

minuszmiki

Nagyon sok függ ám attól is, hogy ki a miséző pap. Mostanában már elég ritkán járok misére, de gimiben minden hétvégén muszáj volt ott lennem a suli miatt. Volt nálunk is egy-két hasonló jellegű mise, viszont volt olyan is, ahol a prédikáció során a pap a Gyűrűk Urát hozta fel példának egyes dolgokra. Abban sem vagyok biztos egyébként, hogy a kánon szerint fel kéne olvasni az oldalbordás részt. Szóval léteznek ennél élvezhetőbb és elfogadhatóbb misék, bár a mantrák maradnak.

Kvikveg

Katolikusoknal kotelezo menete van az eskuvonek, ismerosom eskuvojen is volt egy-ket olyan tema, ami abszolute nem odavalo volt.
A reformatusok valahogy normalisabbak. En legalabbis a nagyon keves alkalombol ezt szurtem le.
WARNING: module "coffee.exe" did not run correctly. Brain running in limited mode.
Do not meddle in the affairs of dragons for you are crunchy and taste good with ketchup.

Ramiz

Ez így van. Elég depresszív vallás, főleg gyermekkorban. Ez egy nagy érv amellett, hogy ne kereszteljem meg majdani gyermekem. Ellene pedig a társadalmi kirekesztés szól: azért még elég erős ellenérzése van a "pogányokkal" szemben azoknak is, akik amúgy nem járnak templomba és sosem olvasnak Bibliát, csak hát mégis...

Ha választanom kéne, muszáj volna, akkor a buddhizmus felé fordulnék, de hát nem kell (szerencsére). Viszont a zen buddhizmus filozófiai, életviteli hozzáállása nagyon tetszik, jó ideje próbálom lefejteni a vallásos részről (vajon mennyire értelmezhető magában?), több-kevesebb sikerrel. Saját vallást mixelni hülyeség (hányszor hallottam már, hogy "én így hiszek Istenben" - ld. még: "A magam módján szeretek emlékezni", Lost Highway), de saját filozófiát végül is nem az, ha úgy érzi, hogy jól jár, boldogabb lesz vele az ember. És a kereszténység filozófiájánál az alapvetően elfogadható és támogatandó részeken kívül (elvileg a Tízparancsolat az "alap", de az Újszövetségben Jézus inkább már azt hangsúlyozza, hogy "szeretsd felebarátodat, mint saját magadat", ami tök korrekt - meg persze a mindenek felett álló Isten-imádatot, de az a kereszténység megingathatatlan alapköve) sokkal jobban tetszik a buddhizmusé. Békésebb, bölcsebb, kiegyensúlyozottabb.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Lythis

A templomi esküvő mennyire ugyanaz, mint a katolikus nászmise? Mert tippre egyáltalán nem, legalábbis én nem emlékszem semmiféle térdelős részre, meg ilyesmikre.
Az tény, hogy a keresztény szertartások - elsősorban katolikus szertartásokat láttam eddig, reformátust csak nagyon keveset - egyik központi eleme az önostorozás. Ezt persze változó mértékben teszik bele adott szertartásba, szóval - ahogy a többiek is mondták - ez nagyban függ a paptól is. Viszont egyetértek Kikuval abban, hogy ez a "bűnösök vagyunk, az egész mai világ szutyok" dolog egy eléggé sarkított, nagyon erőteljes negatív értékelést sulykol az emberbe, ami hosszútávon szerintem nem egészséges. Másfelől ha a házasság tényleg olyan szent és örömteli dolog, akkor miért kell ott is ostorozni mindenkit? (ez a kérdés a Kiku postjában szereplő példának szólt, nem tudom, hogy ez mennyire nevezhető általánosnak, nekem nem rémlik, hogy találkoztam volna ilyen extrém példával)

Ramiz: amikor ilyeneken gondolkozol, akkor olyanokba is belegondolsz, hogy esetleg akkor is így látnád e, ha olyan közegben nősz fel, ahol ez a domináns vallás? Mert ha belegondolunk pl a buddhizmus tanainak többségének utána kell járnunk, míg mondjuk a főbb keresztény tanokkal szembesülünk az életünk során. Ez valahol szerintem maga után vonja azt is, hogy más vallások tanai szűrve érkeznek hozzánk, és nem feltétlenül azt látjuk bennük, amit tényleg képviselnek (ez természetesen nem zárja ki azt, hogy valaki utánajárással elérje, hogy átlássa az egészet). És ha ebből indulok ki, akkor lehet, hogy odakinn a kereszténység sokkal vonzóbbnak hat, mint teszem azt itt.

Ramiz

Quote from: Lythis on 2008-07-27, 15:04:52
Ramiz: amikor ilyeneken gondolkozol, akkor olyanokba is belegondolsz, hogy esetleg akkor is így látnád e, ha olyan közegben nősz fel, ahol ez a domináns vallás? Mert ha belegondolunk pl a buddhizmus tanainak többségének utána kell járnunk, míg mondjuk a főbb keresztény tanokkal szembesülünk az életünk során. Ez valahol szerintem maga után vonja azt is, hogy más vallások tanai szűrve érkeznek hozzánk, és nem feltétlenül azt látjuk bennük, amit tényleg képviselnek (ez természetesen nem zárja ki azt, hogy valaki utánajárással elérje, hogy átlássa az egészet). És ha ebből indulok ki, akkor lehet, hogy odakinn a kereszténység sokkal vonzóbbnak hat, mint teszem azt itt.

Hát igen, könnyen lehet, hogy máshogy látnám a buddhizmust, ha olyan környezetben nőttem volna fel. Ugyanakkor a legtöbb embernek a gyerekkor során kapott "szoktatás" éppen hogy nem elijesztőleg hat egy vallás kapcsán.
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

sirtomi

Katoliskus esküvőn lehet kérni misét, de el is lehet hagyni. Az hogy a mise milyen tényleg nagyban függ a paptól is. Én magam meg se vagyok keresztelve és nem is vagyok vallásos, ennek ellenére voltam olyan templomi esküvőn ahol volt mise is, de érdekes volt. Ez az önostorozó formája irritál a vallásnak.

Nakedape

Nothing About Culture Makes Sense Except in the Light of Evolution

.Attila

Ez simán mehetne a lolba :)
Muszlim nagyot üt :D

Kvikveg

WARNING: module "coffee.exe" did not run correctly. Brain running in limited mode.
Do not meddle in the affairs of dragons for you are crunchy and taste good with ketchup.

Nakedape

Quote from: Kvikveg on 2008-11-20, 16:00:33
Quote from: Nakedape on 2008-11-20, 15:11:10
http://newhumanist.org.uk/1915

vallások kártyán
:lol:
Azert eleg gonosz.  ::)

úgy éreztem, h  mindegyikkel elég gonosz ahhoz h majdnem kiegyensúlyozottnak lehessen tekinteni (agno/szkept is)
ráadásul sok gonoszkodása azért elég jó célzás (agno/szkeptnél is)

vmiért inkább ide akartam postolni no.
mindenki fáradjon az álszakálláért, és a kövekért
Nothing About Culture Makes Sense Except in the Light of Evolution

sirtomi

Ez a Zoroasztrizmus érdekes, még sose hallottam róla, de létezik: http://hu.wikipedia.org/wiki/Zoroasztrizmus :)

Tanultam valami újat :)

Member

Történelem és rajzórán biztosan mondták, csak nem ez volt a neve. Ezzel a névvel én is pár hete találkoztam először. Mindig Zoamelgustar jut róla az eszembe.

Én

Quote from: sirtomi on 2008-11-20, 16:13:36
Ez a Zoroasztrizmus érdekes, még sose hallottam róla, de létezik: http://hu.wikipedia.org/wiki/Zoroasztrizmus :)

Tanultam valami újat :)
Mi ezt tanultuk töriórán anno. Asszem ebben is van nagy árvíz. Sőt még a Fate/Stay Night-ban is megemlítik. :D
Quote from: Member on 2008-11-20, 19:08:00
Zoamelgustar
Az melyik is volt? Martina isten-szörny valamije, nem?

SaiyaGin


Member

Gondolom 2 nap alatt csak rá guglizott. :)

A pakliból hiányzik a Hare Krisna mozgalom, a ku-klux féle fehér-kereszténység, a LaVeyan Satanism, az Unitárius Egyház és még sorolhatnék pár dolgot, ami meghatározó valamilyen téren.

Én


Member

Foglalkoztam egy kicsit a témával egy kulturális antropológia dolgozat keretében.
http://users.atw.hu/jujdejo/kulturant.doc

Nakedape

Quote from: Member on 2008-11-28, 11:11:48
Foglalkoztam egy kicsit a témával egy kulturális antropológia dolgozat keretében.
http://users.atw.hu/jujdejo/kulturant.doc
ez most  hosszú. majd valamikor azért lehet, h elolvasom
amúgy meg most hallottam
QuoteAkit az istenek szeretnek, örökre meghagyják eretnek!

plusz tervek szerint márciusban mennék vatikánba evolúciós konferenciára  :angyali:
http://www.evolution-rome2009.net/
Nothing About Culture Makes Sense Except in the Light of Evolution

Member

Nem hülyeség, amit írsz, mert akit szeretnek, az jól él az nélkül, hogy hinne/kapaszkodna bármiben is.

Hallottam ismerősöktől, hogy Genfben ha elqrnak valamit a részecskegyorsító ősrobbanás szimulációjában (hmmm, playing a god?), akkor kapunk egy csodás kis fekete lyukat, ami kinyír minket 1,5 nap alatt. Csak én tippelem úgy, hogy ez 2012 dec. 12.-ére fog esni, ha igaz a híresztelés? :)

Nakedape

Quote from: Member on 2008-11-28, 14:24:41
Nem hülyeség, amit írsz, mert akit szeretnek, az jól él az nélkül, hogy hinne/kapaszkodna bármiben is.

Hallottam ismerősöktől, hogy Genfben ha elqrnak valamit a részecskegyorsító ősrobbanás szimulációjában (hmmm, playing a god?), akkor kapunk egy csodás kis fekete lyukat, ami kinyír minket 1,5 nap alatt. Csak én tippelem úgy, hogy ez 2012 dec. 12.-ére fog esni, ha igaz a híresztelés? :)
igen elrontják és jön egy kecske és felfalja a földet galaxisnyi fogakkal
Nothing About Culture Makes Sense Except in the Light of Evolution

Member

Galaxisnyi fogat? Mi ez, Gurren Lagann? :D
Ha elrontják: "Haha, hülye tudósok."
Ha nem: "Haha, hülye maják." :)

minuszmiki