Help Topic Hardver/Szoftver

Started by Nakahara, 2002-11-13, 20:06:43

Previous topic - Next topic

Zsiga

Quote from: chilip on 2008-10-29, 12:35:36
elszállt az új winchester, de sikerült visszavarázsolnom az életbe :S egyszerűen eltűnt, majd miután kivettem és visszaraktam ment normálisan... most kezdjek el adatot kimenteni és vigyem vissza a boltba?  :confused:

ed.: pont van annyi hely a régin, hogy a tartalmát lementsem, a fontosabbakat elkezdem átrakodni :frown:
99% hogy adatkábel-probléma van, gondolom SATA-vinyó, dobd ki a kábelt és vegyél olyat aminek van a végén kis fém rögzítőpöcök, úgy nem csúszik ki a helyéről.

chilip

#9091
ok, megnyugodtam. bár már nem olyan hangos a winchi mint amilyen volt elötte :confused:

ed.: azért a legfontosabb dolgokat duplán lementem :D

Zsiga

Quote from: chilip on 2008-10-29, 12:44:15
ok, megnyugodtam. bár már nem olyan hangos a winchi mint amilyen volt elötte :confused:
Az meg pl. a kiszedés-berakás következménye lehet, ha rosszul van berakva a rezonancia miatt hangosabb.

chilip

nem lehet máshogy berakni, mivel chieftech házam van és egy sínen kell becsúsztatni...

kikuchiyo

Amit itt Member előad, az már nem is a "szegény embert az ág is húzza", hanem a "szegény ember feldugja magának az ágat, jó mélyre"...
Failure is the default option

Member

Látom, a zöld párt is megszólalt, most az értelmesekhez szólok, ha esetleg az XP sem menne fel rá, akkor mi a teendő?

Zsiga

Quote from: Member on 2008-10-29, 13:09:06
Látom, a zöld párt is megszólalt, most az értelmesekhez szólok, ha esetleg az XP sem menne fel rá, akkor mi a teendő?
http://encyclopediadramatica.com/How_to_become_an_hero

chilip

megnéztem összes winchi-slotot, a 3. kivételével (ahol az első samsung winchi van) mindeggyikben mozog egy picit (emiatt rezonál folyton). Így a gépház oldalát véglegesen leszedtem és a winchi állítva lesz a gép mellett :D mivel azon az oldalon a tölgyfa-asztal van, így nem félek hogy valami baja lesz :) legfeljebb gyakrabban kell portalanítani majd a gépet

Member

A hős lét unalmas.
XP CD szerint nincs benne winchester, a bios látja, a többit tudjátok. Itthon felnyitni nem volna szerencsés, mert akkor ugrik a gari. Akkor hívjam a szervízt annak ellenére, hogy a linuxot megöltem rajta?

Én

Quote from: chilip on 2008-10-29, 14:02:30
Így a gépház oldalát véglegesen leszedtem
Hűtés nem lesz szar? Csak azért kérdezem, mert amikor én leszedtem, sose működött rendesen (ugye, nem zárt teret kell így hűtenie)

Xzone

Quote from: Én on 2008-10-29, 14:08:47
Quote from: chilip on 2008-10-29, 14:02:30
Így a gépház oldalát véglegesen leszedtem
Hűtés nem lesz szar? Csak azért kérdezem, mert amikor én leszedtem, sose működött rendesen (ugye, nem zárt teret kell így hűtenie)

Szerintem levett oldallal csak jobb lehet a hűtés.

Member

Azért egy venti nem árt levett házfal mellett, meg amúgy sem árt.

Fazék

Quote from: Xzone on 2008-10-29, 15:31:41
Quote from: Én on 2008-10-29, 14:08:47
Quote from: chilip on 2008-10-29, 14:02:30
Így a gépház oldalát véglegesen leszedtem
Hűtés nem lesz szar? Csak azért kérdezem, mert amikor én leszedtem, sose működött rendesen (ugye, nem zárt teret kell így hűtenie)

Szerintem levett oldallal csak jobb lehet a hűtés.
sztem kizárólag akkor, ha passzív hűtésű a teljes ház és elemei, vagy ha már amúgy is katasztrófális volt a hűtése, vagy ha csak olyan elemei vannak, amik nem támaszkodnak más elemek hűtői által keltett légáramlatra.
ugyanis gondolj bele, hogy levett oldallappal a ventik munkája, a keltett légáramlat elmegy a semmibe kvázi. :)

Zsiga

Fazék, te meg abba gondolj bele, hogy levett oldallappal 20x akkora felületen jön be a gépbe a kinti, legalább 10(-20)°C-al hidegebb levegő. :)
Illetve valaki mondja meg hogy a levett oldallaptól miért fog gyengébben fújni egy ventilátor, mert én nem jövök rá magamtól. :)

NLZ

zárt ház légáramlás nélkül > leszedett oldallapok > zárt ház jó szellőzéssel

Zsiga, gondolj bele, hogy lehet egy szívószállal jobban fújni, ha zárt, vagy ha hiányzik az oldalának a fele? :D
Persze, lehet a közvetlen ventik (procin, videókarin, vinyón) működnek rendesen leszedett oldallappal is, de ha a házban jól van kialakítva a légáramlás (pl ventik elöl és oldalt beszívnak, hátul kifújnak) akkor az jobban teljesít. Ugye a légáramlás kiviszi a meleg levegőt, másrészt pedig az általános huzat hűti általánosan az egész gépet, pl az alaplap minden részét.
[reserved]

Zsiga

Quote from: NLZ on 2008-10-29, 16:02:21
zárt ház légáramlás nélkül > leszedett oldallapok > zárt ház jó szellőzéssel

Zsiga, gondolj bele, hogy lehet egy szívószállal jobban fújni, ha zárt, vagy ha hiányzik az oldalának a fele? :D
Persze, lehet a közvetlen ventik (procin, videókarin, vinyón) működnek rendesen leszedett oldallappal is, de ha a házban jól van kialakítva a légáramlás (pl ventik elöl és oldalt beszívnak, hátul kifújnak) akkor az jobban teljesít. Ugye a légáramlás kiviszi a meleg levegőt, másrészt pedig az általános huzat hűti általánosan az egész gépet, pl az alaplap minden részét.
Igen, tudtam hogy valami ilyesmi lesz a válasz. Ezzel csak az a probléma, hogy baromság. :) A házilag összetákolt PC-k 101%-ánál semmiféle ilyen tervezett és működő légáramlási rendszerről nem beszélhetünk, de még egy korrektül, gyárilag összerakott rack-szekrénybe való szervernél sem lesz kevésbé hatékony a hűtés leszedett oldallappal. A szívószálas hasonlat meg aztán pláne sántít, egyrészt a házak alapból nem légmentesen zártak, másrészt egy ház egy kicsit nagyobb mint egy szívószál, egy ventilátor meg egy kicsit gyengébb mint a tüdőd... ;)
De ha már példa, ha ülsz a meleg szobában, megy a szobai ventilátor, és kinyitod az ablakot, akkor kevésbé fog fújni a venti? :)
Legvégső érvem pedig csak annyi, hogy próbáld ki, nézd meg most hogy állnak a hőmérsékletek a gépedben, vedd le az oldallapot és nézd meg egy óra múlva is.

Selmo

Quote from: Member on 2008-10-29, 14:06:45
A hős lét unalmas.
XP CD szerint nincs benne winchester, a bios látja, a többit tudjátok. Itthon felnyitni nem volna szerencsés, mert akkor ugrik a gari. Akkor hívjam a szervízt annak ellenére, hogy a linuxot megöltem rajta?
Biosban nincs véletlenül a lemez AHCI módra állítva IDE helyett?

A tökéletesség unalmas.

NLZ

Házilag tákoltság alatt mit értesz? Persze, a legolcsóbb fostos házban nincs légáralmás, de én a jó szellőzésről beszéltem.
Az ablak és a ventillátor meg azért nem jó hasonlat, mert a szobában a ventillátor csak a belső levegőt keringeti, míg az ablakon át friss levegő jön be. Akkor lenne jó a hasonlat, ha a ventillátor a kinti levegőt fújná be a szobába. Egy másik ventillátor pedig a szobából fújná ki a levegőt. Ami ekkor keletkezik, az úgy hívják, hogy huzat. Nehogy azt mondd, hogy ez rosszabb, mint ha csak kitárjuk az ablakot és bizakodunk a Jóistenben, hogy hátha lesz egy kis légmozgás. Mert ha nincs, akkor úgyan úgy állni fog a meleg levegő bent, mint kint.
Szal nehogy azt mondd, hogy pl egy Thermaltake Armor+ házban a légáramlás rosszabb, mint az álló szobalevegő. Ráadásul lehet az ilyenekbe porszűrőt is rakni, aminek gondolom nem kell részletezni az előnyeit.
[reserved]

Zsiga

Mondom, nem kell nekem hinni, elég ha a saját tapasztalatodnak hiszel, vedd le az oldallapot és meglátod. :)
A Thermaltake meg úgy ahogy van egy vicc, az a cég a parasztvakításból él nem a minőségi hűtésekből. Nem attól lesz jó a légáramás egy házban hogy telebasszák minél nagyobb és minél kékebb ledes (lol) ventikkel, hanem attól hogy valaki, aki nem általános iskolában tanult utoljára fizikát, leül a tervezőasztalhoz és megtervezi a légáramlást, a hűtési zónákat, a passzív szellőzőnyílások helyét és méretét, a kábelek elrendezését, a hűtőbordák irányát, meg egyéb ilyen apróságokat. Nézz meg egyszer belülről egy szervert. ;)

NLZ

Elnézést mérnök úr, nem tudtam, hogy maga szerverházak hűtését tervezi. :)
[reserved]

Xzone

Quote from: NLZ on 2008-10-29, 16:38:01
Szal nehogy azt mondd, hogy pl egy Thermaltake Armor+ házban a légáramlás rosszabb, mint az álló szobalevegő. Ráadásul lehet az ilyenekbe porszűrőt is rakni, aminek gondolom nem kell részletezni az előnyeit.

Pedig de :)

A gép belső ventillátorai ugyanúgy a szoba levegőjét fújják az általuk hűtött dologra függetlenül attól, hogy zárt a ház vagy sem. Annyi a különbség, hogy a zárt házból még külön ki is kell fújni a felmelegedett levegőt és befújni a szoba levegőjét, míg levett oldallal egyszerűen csak "elszáll" a meleg.

A "huzat" amiről beszélsz nem csinál az égadta világon semmit, hiszen benn a gépházban nem történik semmilyen párolgás vagy hasonló folyamat, ami hőmérséklet-csökkenést eredményezne.

Member

Selmo, mostantól a neved varázsló. Már csak az érdekelne, hogy ha nem engedte install közben a nem partícionált helyet partícionálni. A kérdésem, melyik programot ajánljátok ehhez egy hozzám hasonló n00bnak?

Zsiga

Quote from: NLZ on 2008-10-29, 17:04:01
Elnézést mérnök úr, nem tudtam, hogy maga szerverházak hűtését tervezi. :)
El van nézve.  :angyali: (Gyere dotázni inkább, meg te is Member, és akkor már meg is vagyunk hatan.)

Selmo

Quote from: Member on 2008-10-29, 17:05:13
Selmo, mostantól a neved varázsló. Már csak az érdekelne, hogy ha nem engedte install közben a nem partícionált helyet partícionálni. A kérdésem, melyik programot ajánljátok ehhez egy hozzám hasonló n00bnak?
Laptopokon szokott lenni rejtett visszaállító partíció, ha ahhoz nem férsz hozzá, azon ne csodálkozz. De ha próbálkozni akarsz Paragon partition manager.

A tökéletesség unalmas.

Member

Beb*szna, ha 160 gigából 139 visszállító volna. :)

Kuroi Tenshi

Quote from: Zsiga on 2008-10-29, 16:15:03
Ezzel csak az a probléma, hogy baromság. :) A házilag összetákolt PC-k 101%-ánál semmiféle ilyen tervezett és működő légáramlási rendszerről nem beszélhetünk, de még egy korrektül, gyárilag összerakott rack-szekrénybe való szervernél sem lesz kevésbé hatékony a hűtés leszedett oldallappal.
Quote from: Xzone on 2008-10-29, 17:05:11
Pedig de :)

A gép belső ventillátorai ugyanúgy a szoba levegőjét fújják az általuk hűtött dologra függetlenül attól, hogy zárt a ház vagy sem. Annyi a különbség, hogy a zárt házból még külön ki is kell fújni a felmelegedett levegőt és befújni a szoba levegőjét, míg levett oldallal egyszerűen csak "elszáll" a meleg.

A "huzat" amiről beszélsz nem csinál az égadta világon semmit, hiszen benn a gépházban nem történik semmilyen párolgás vagy hasonló folyamat, ami hőmérséklet-csökkenést eredményezne.

Lol. Just lol.

Legalább úgy mondtátok volna, hogy "az attól függ", de így...
és pont egy rack-szerverrel példálozni...
:)

Régi gépházam, óccó kínai vacak. Volt benne hátul táp 12-essel,
és alatta 2 db 8-as venti kifelé fújón. Azaz jelentős negatív
nyomáskülönbség volt, és csak elöl volt hagyva légbeszívó
nyílás, a winyóknál. Oldallappal elölről szívta a levegőt, át a
winyókon (evvel is hűtve őket), át a procin, és annak a hőjét
is hátrafelé szívva, majd kifújva a házból.
Oldallap nélkül a proci és a winyók is 2-5 fokkal lettek melegebbek.
Winyók nyilvánvalóan a légáramlás hiánya miatt, proci pedig azért,
mert a hátlapi ventik most már oldalról, kintről is szívtak levegőt,
tehát nem hasznos munkát végeztek; a proci-hűtő pedig a
légáramlás hiányában csak kevergette maga körül a levegőt.

A rack-szerverek pedig még ennél is jobban támaszkodnak a zárt
ház légáramlására. Csak gondolj bele, hogy a legtöbb 2U-s rack
szerverben elől van 1-2 sorban egy rakás 80-as venti, és a
hátrébb lévő procikon csak borda van, venti már nincs is. Ha nem
lenne zárt a ház, akkor a levegő elmenne a nagyobb légellenállású
lamellák mellett, hiszen nem csak korlátozottan jobbra-balra
mellette tud elmenni, hanem fölötte is. Zárt háznál nem tud, és
akkora a légáramlás és a veszettül pörgő ventik által keltett
légnyomás, hogy a teljes légmennyiség nem tudja a bordát
kikerülni, hanem egy része átkényszerül rajta.


Member: A7V266-os lapba max. 133 (266) MHz FSB-s socketA
(socket462) AthlonXP procik valók, amiből asszem 2.4GHz-es volt
a leggyorsabb. Ha >~1.6G-s a procid, akkor én nem bajlódnék vele
Inkább winyót vegyél végre abból a pénzből :angyali:

Próféta

#9116
Quote from: Zsiga on 2008-10-29, 16:15:03
Legvégső érvem pedig csak annyi, hogy próbáld ki, nézd meg most hogy állnak a hőmérsékletek a gépedben, vedd le az oldallapot és nézd meg egy óra múlva is.
Az elméleti vitába nem szállnék be, mivel a Navier-Strokes differenciálegyenletek megoldása nélkül sok újat nem tudnék hozzáfűzni a felsorakoztatott érvekhez, de a kísérletet elvégeztem. 38/29 helyett 44/37-et állít magáról az alaplap, ha nincs rajta a ház oldala (és nem is telt el egy óra...). Persze ez egy sima beépített hőérzékeny izé, megbízhatatlan, etc., de azért szerintem azt el lehet hinni neki, hogy pozitív irányba mozdult.

Mellesleg passzív hűtésű videokártyám van, azt pedig kimondottan zárt dobozba találták ki (rá is volt írva nagy betűkkel), különben semmi nem kényszeríti rá a ventik által keltett szelet, hogy pont az ő bordái közt távozzon a gépből. A fenti vita persze nyilván nem erre az esetre vonatkozott, nem is érvként hozom fel, csak megjegyeztem.

EDIT: elírtam a csóka nevét.

Member

Quote from: Kuroi Tenshi on 2008-10-29, 22:19:40
Member: A7V266-os lapba max. 133 (266) MHz FSB-s socketA
(socket462) AthlonXP procik valók, amiből asszem 2.4GHz-es volt
a leggyorsabb. Ha >~1.6G-s a procid, akkor én nem bajlódnék vele
Inkább winyót vegyél végre abból a pénzből :angyali:
2600+ lehetne egy bios frissítés után, de inkább megfogadom a tanácsodat. :)

Cobra

Szerintem még gyűjtsél 10e Ft-ot és vegyél egy S754 vagy S939-es lapot meg processzort. Azt írtad DDR400 ramod van, az tökéletes abba. S754-es lapok AGP-sek (S939-ből is volt néhány verzió), tehát oda még új videókártya se kell.
Hide and fear, Cobra Commander is here !

TurboK

Hütés témához hozzáteszem hogy az én gépem 10-20 fokkal ment lejjebb miután lezártam az oldalát és tettem bele egy fújó és egy szívó ventit a két végébe (vinyot fujja egy 8centis, hátul procinál kifuj egy tizenkettes). Ezt nyáron, penultimate kánikulában mértem.

Member szenvedését nézni olyan mulatságos mint a parlamenti közvetités.

Jó lovag, velünk tartasz-e Camelotba a kerekasztal lovagjai közé?

http://www.saunalahti.fi/cse/foobar2000.php target=_blank>http://web.axelero.hu/fka2636/dwnld_fb2k.png>