Melyik animét láttad legutóbb? Hogy tetszett?

Started by Feldin, 2006-03-09, 09:10:16

Previous topic - Next topic

Selmo

Jigoku Sensei Nube (49 rész + 3 OVA + 3 movie): A tanár úr bal kezével valami nincsen rendben, állandóan kesztyű takarja. Mint hamarosan kiderül az új diákok számára, egy démoni kéz van ott, mely hatalommal bír. Nube sensei démonok, szellemek, megtévedt lelkek ellen harcol és megnyugtatja, elűzi vagy épp elpusztítja őket. Az anime végig erről szól, valamelyik diákkal történik valami természetfeletti és rohannak Nube tanár úrért. Vagy épp a tanár úr rohan értük, hogy megmentse őket. Természetesen mindezt a legnagyobb titokban. Nube odavan Ritsuko tanárnőért, tiszta idióta lesz, ha csak meglátja és általában rögtön előhozakodik legutóbbi rémtörténetével. Azonban a tanárnő történetesen retteg a szellemektől és a természetfelettitől, ezért nagyjából minden második részben szétveri a tanár úr arcát, majd kijelenti, hogy hülye és utálja, amiért állandóan ijesztgeti. Történetszálról nem igazán beszélhetünk, eléggé epizodikus az egész, a vége felé tettek bele némi haladást, de mikor már azt hittem itt most valami komoly lesz, gyorsan visszacsinálták. Kár, egész érdekes is lehetett volna pedig, ha jobban rámennek erre. Az OVA-k és moviek is ugyanilyenek, mintha további részek lennének, semmi különleges nem történik bennük, a megnézésük időrendje sem számít.
GTO-ra dobta hasonlóként az anidb, és valóban van némi hasonlóság, de ez az anime sokkal könnyedebb szórakozást nyújt, van benne ugyan 1-2 komolyabb mondanivaló, de általában csak egy újabb rémtörténet egy rész. A nézhetőségét jelentősen rontotta, hogy csak wmv3 rawot találtam belőle és az egyetlen létező feliratot is oroszok csinálták. Van jópár hiba a feliratban, meg jópár kihagyott mondat is, amit nem értettek, azt kicsillagozták vagy kihagyták, de azért egyszeri szórakozásnak jó volt és adott pár ötletet ED/CoC mesékhez. :)

A tökéletesség unalmas.

kada

Ami még holnapra is meg fog maradni ebből a leginkább:
Quote from: Selmo on 2011-12-19, 19:13:35és adott pár ötletet ED/CoC mesékhez. :)

Kuroi Tenshi

Az utóbbi hónapokban összegyűlt pár, amit a japánvizsgára készülés címén néztem
meg (uso da, ahogy Rika mondaná), aztán most backupolásnál szép kis lista formájában
előkerültek.

Bakemonogatari

Az intro alapján teljesen más műfajra számítottam, s alapvetően nem is szeretem
ezeket a fajtákat, valahogy mégis tetszett.
Eleinte idegesített a főszereplő tejbetöksége, meg hogy mennyire nem lát a szemétől,
mennyire érzéketlen, gyenge felfogású; de a végére elviselhető lett. Hanegawa végig
egyszerűen irritált, macskaként viszont egész jó volt, maradt volna inkább abban a
formában :hehe:
Senjogahara meg hát... néha gurultam, ahogy földig alázta a főszereplőt :lul: Kár, hogy
csak egy "otaku wet dream", s ilyen lányok a valóságban nem léteznek  :redface:
Képi világa (egyszerű mértani formákra visszavezetés, ismétlődő cgi-részek, betett
fotomontázsok, tárgyak, fogalmak helyett kanjik) és színei (kicsit pasztelesek, néha
direkt kerülve az erős árnyalatokat, ill. fekete helyett vörös vagy más kihúzók) elsőre
furák voltak, kellett egy kicsit szokni. Egyedi, de voltak olyanok, amik a végéig kicsit
ki tudtak zökkenteni (pl. ismétlődő cgi-s darabok).


Bastard

Egyszer talán meeten már elkezdtük, de valamiért eddig még nem fejeztem be. Hehehe
Megadesu! - itt asszem konkrétan meg kellett állnom, annyira röhögtem. A szomszédok
is biztos értékelték éjjel 1-2 körül :lul:
Vérkomolytalan, jó szórakozás :)


DNAngel

Mintha anno jót hallottam volna róla, de belenéztem az első részbe és gyorsan abba
is hagytam. Azalapján nagyon úgy tűnik, hogy nem az én világom.


Eve no Jikan

Újabb asimovi ember-android, ill. "emberi jogok"-at fejtegető darab, de jó.
Akiko volt a legjobb, gondoltam is, hogy "milyen vicces lenne, ha kiderülne, hogy
ő is az", s így is lett. 
Rövid (6×15 perc), és ahogy most befejeződött, sok még a nyitott kérdés, várom a
folytatását


Kara no Kyoukai

Fura világ, gyönyörű rajzolás és zene, kicsit szélsőséges karakterek, akikkel
nehezen tudok azonosulni, de egy idő után megkedveltem őket.
Történet direkt kicsit kavarja az embert, van, ami az elejéből csak a végefelé
derül ki, amit kicsit túlzottnak éreztem, de belefért.
Végső ívnél sikeresen fenntartotta a feszültséget, hogy előbb mi is folyton a
kételyek között voltunk Shikivel kapcsolatban, majd utána, hogy ez hogyan is
fog végződni, mi lesz a végkifejlet.
Majd egy prológus, ami az egészet keresztbevágó mindfuck...
De azért élveztem.


Last Exile

Kellemes volt egyszeri nézésre. 


Millenium Actress

Nagy embert vesztett az anime-világ Kon Satoshi személyében...
Eleinte fura, vagy inkább vicces, de utána a néző is belevonódik,
ahogy a filmeken keresztül elmeséli az életét.


Mushishi

Még most nézem, fele táján járok. Kicsit epizodikus, közte néhány
előzmény-rész. "Win some, loose some" - néhol félédes, néhol
keserű tragikus.
Halványan emlékeztet a Cowboy Bebopra, inkább csak egy közös
vonásban: bár vannak segítői, de magányos, belül kicsit megüresedett
főhős, aki feladatot és célt keresve bolyong; ahova érkezik, megpróbál
segíteni, de gyakran már későn érkezik vagy mégse tudja a tragédiát
megakadályozni.

Darkstar

QuoteKépi világa (egyszerű mértani formákra visszavezetés, ismétlődő cgi-részek, betett
fotomontázsok, tárgyak, fogalmak helyett kanjik) és színei (kicsit pasztelesek, néha
direkt kerülve az erős árnyalatokat, ill. fekete helyett vörös vagy más kihúzók) elsőre
furák voltak
Első Shaft mű?
Én egyszerűen imádom azt a feelinget, ami szinte az összes munkájukból átjön, és ehhez baromi sokat ad a kissé elvont stílus.
小野寺梓のラブリーすきぴちゃん

Kuroi Tenshi

Quote from: Darkstar on 2011-12-20, 01:00:10
Első Shaft mű?

Utánanézve a stúdiónak, elképzelhető.
Kérdésed alapján feltételezem, jellegzetes vonásuk lenne ez a fajta képi világ?

Darkstar

#9065
Eléggé, mondhatni védjegyük
[spoiler]Itt van pl a Madokából egy részlet, ami talán nem spoileres, de a kapcsolódó videók (akár már a címek között is) biztos van olyan, szóval óvatosan.[/spoiler]

De ezek szerint nem láttad se a Madokát, se egyik e.f-et, Denpa Onnát, Hidamarit, hogy a Zetsubou Senseit már ne is említsem? Sürgős pótolnivalód van. :D

小野寺梓のラブリーすきぴちゃん

Member

Quote from: Kuroi Tenshi on 2011-12-20, 00:55:35
Eve no Jikan

Újabb asimovi ember-android, ill. "emberi jogok"-at fejtegető darab, de jó.
Akiko volt a legjobb, gondoltam is, hogy "milyen vicces lenne, ha kiderülne, hogy
ő is az", s így is lett. 
Rövid (6×15 perc), és ahogy most befejeződött, sok még a nyitott kérdés, várom a
folytatását
Szerintem ez a robotosdi csak álca, ez a "csak zárt közösségben lehetek igazán én" elég sok társ. és nemzeti kisebbségre igaz, akik a saját környezetükön túl a felcímkézett szerepek szerint viselkednek.

kada

Quote from: Member on 2011-12-21, 10:06:01
Quote from: Kuroi Tenshi on 2011-12-20, 00:55:35
Eve no Jikan

Újabb asimovi ember-android, ill. "emberi jogok"-at fejtegető darab, de jó.
Akiko volt a legjobb, gondoltam is, hogy "milyen vicces lenne, ha kiderülne, hogy
ő is az", s így is lett. 
Rövid (6×15 perc), és ahogy most befejeződött, sok még a nyitott kérdés, várom a
folytatását
Szerintem ez a robotosdi csak álca, ez a "csak zárt közösségben lehetek igazán én" elég sok társ. és nemzeti kisebbségre igaz, akik a saját környezetükön túl a felcímkézett szerepek szerint viselkednek.
Hmm.
Nem tudom azonnal rávágni hogy zöldséget beszélsz...
De nekem akkoris marad robotosdi mert annak tetszett  :P

Member

Quote from: kada on 2011-12-21, 12:49:48
Quote from: Member on 2011-12-21, 10:06:01
Quote from: Kuroi Tenshi on 2011-12-20, 00:55:35
Eve no Jikan

Újabb asimovi ember-android, ill. "emberi jogok"-at fejtegető darab, de jó.
Akiko volt a legjobb, gondoltam is, hogy "milyen vicces lenne, ha kiderülne, hogy
ő is az", s így is lett. 
Rövid (6×15 perc), és ahogy most befejeződött, sok még a nyitott kérdés, várom a
folytatását
Szerintem ez a robotosdi csak álca, ez a "csak zárt közösségben lehetek igazán én" elég sok társ. és nemzeti kisebbségre igaz, akik a saját környezetükön túl a felcímkézett szerepek szerint viselkednek.
Hmm.
Nem tudom azonnal rávágni hogy zöldséget beszélsz...
De nekem akkoris marad robotosdi mert annak tetszett  :P
A XIX. század végén minden földesúrnak volt "kabalazsidója", hogy hazai példát hozzak, vélhetően a földesúr mellett kabala szerepben voltak, míg egymás között olyanok, amilyenek amúgy lennének. De abbahagyom, mielőtt kapnék egy cilindert és egy monoklit. :)

A végén akárhogyan is filózom, nem ugrik be, az előítéletes/hagyományos értékrendű srácnak is volt otthon egy robotja és mintha azzal lett volna valami?

kada

#9069
Quote from: Member on 2011-12-21, 13:06:15A végén akárhogyan is filózom, nem ugrik be, az előítéletes/hagyományos értékrendű srácnak is volt otthon egy robotja és mintha azzal lett volna valami?
[spoiler]Texre gondolsz, akinek a tulaj-fater megtiltotta hogy beszéljen a sráccal mert féltékeny volt a robotra - amit a srác kölyökként nem tudta feldolgozni főleg hogy nem tudott a parancsról és magát hibáztatta -  de aztán a kisgazda megmentése felülírta ezt a parancsot egy percre és a végén lett nagy könnyezés?[/spoiler]

Member

Quote from: kada on 2011-12-21, 14:01:20
Quote from: Member on 2011-12-21, 13:06:15A végén akárhogyan is filózom, nem ugrik be, az előítéletes/hagyományos értékrendű srácnak is volt otthon egy robotja és mintha azzal lett volna valami?
[spoiler]Texre gondolsz, akinek a tulaj-fater megtiltotta hogy beszéljen a sráccal mert féltékeny volt a robotra - amit a srác kölyökként nem tudta feldolgozni főleg hogy nem tudott a parancsról és magát hibáztatta -  de aztán a kisgazda megmentése felülírta ezt a parancsot egy percre és a végén lett nagy könnyezés?[/spoiler]
Ahhhh, ez most felülírt a fejemben egy parancsot, hogy erre ne emlékezzek.

kada

Quote from: Member on 2011-12-21, 15:17:55Ahhhh, ez most felülírt a fejemben egy parancsot, hogy erre ne emlékezzek.
Áááh.
Hol is van az a "miért rontják el minden anime végét" topic hogy idézzem...
Vagy elöbb/kicsit máshogy kellett volna befejezni, vagy pár részen át a háttérben zajló plottal kellett volna kezdeni még valamit.

De így is tetszett az egész.
Már nézettem meg "fúj azok a japán izék" kategóriájú ismerőssel hogy "nesze neked, ne csak Sailor Moon, Dragonball meg Csáphentaira gondolj", ha nem is sikeres térítés de csökkentett viszakozást eredményezve.

Acchan

Anya most épp az Eve no Jikan-t nézi, és imádja.  :cool:

Én is úgy értelmeztem, mint Member: nekem is a kisebbség-többség viszonyáról szól, nem "csupán" robotokról (ill. androidokról). Persze, sci-fi fag lévén ez sem elhanyagolható számomra.  ^^

Quote from: kada on 2011-12-21, 17:00:09
Már nézettem meg "fúj azok a japán izék" kategóriájú ismerőssel hogy "nesze neked, ne csak Sailor Moon, Dragonball meg Csáphentaira gondolj", ha nem is sikeres térítés de csökkentett viszakozást eredményezve.
Pár haverom nagyon rákattant az animékre, főleg a neverending-ekre  kizárólag magyar szinkronnal  :zomg: ,  szóval hiába is vittem hozzájuk külső vinyót telis tele többé-kevésbé "réteganimékkel", csak a szájukat húzgálták.  ::)

Member

Quote from: Acchan on 2011-12-21, 19:37:15
Pár haverom nagyon rákattant az animékre, főleg a neverending-ekre  kizárólag magyar szinkronnal  :zomg: ,  szóval hiába is vittem hozzájuk külső vinyót telis tele többé-kevésbé "réteganimékkel", csak a szájukat húzgálták.  ::)
Azt én is megtapasztaltam, hogy akik anno oltottak a "mesék" miatt, azok a bleach-be/naruto-ba azért csak belenéztek.

Member

Don't leave me alone Daisy
Szerencsére az utolsó előtti rész végén a beerőltetett félreértés csak trollkodás volt, így sikerült megmenteni a sorozatot a végére. Ezzel egy 9.5/10 lett nálam végül.
Egy társadalomtól elszeparáltan élt srác nagy géniusszal megáldva megpillant egy, a ház udvarára betévedő lányt, akit szabályosan tulajdonaként kíván kezelni, és úgymond meg akarja "védeni" őt is a világtól (lepkegyűjtő effektus?). Aranyos rajz, kellemes szereplők, jó dumák, egyedül a főhősnő szinkronja volt nagy betűs ACTING, de valszeg mások is észrevették, ez volt az egyetlen animés szerepe. :)

Kuroi Tenshi

Quote from: Member on 2011-12-21, 10:06:01
Quote from: Kuroi Tenshi on 2011-12-20, 00:55:35
Eve no Jikan

Újabb asimovi ember-android, ill. "emberi jogok"-at fejtegető darab
Szerintem ez a robotosdi csak álca, ez a "csak zárt közösségben lehetek igazán én" elég sok társ. és nemzeti kisebbségre igaz, akik a saját környezetükön túl a felcímkézett szerepek szerint viselkednek.
Quote from: Acchan on 2011-12-21, 19:37:15
Én is úgy értelmeztem, mint Member: nekem is a kisebbség-többség viszonyáról szól, nem "csupán" robotokról (ill. androidokról).

Szakmai ártalom, mindenben a kisebbségpolitikátokat látjátok bele :angyali:

Quote from: Member on 2011-12-21, 10:06:01
Szerintem ez a robotosdi csak álca, ez a "csak zárt közösségben lehetek igazán én" elég sok társ. és nemzeti kisebbségre igaz, akik a saját környezetükön túl a felcímkézett szerepek szerint viselkednek.

Bár eredeti a felvetésed, de több android is azért jár oda, hogy még jobban
meg tudjon felelni a gazdájuk által elvárt szerepének, tehát nem az "igazán
én"-t keresték, hanem "amit igazán szeretne a gazdám".

SaiyaGin

#9076
FMA Brotherhood
Elég jó volt, bár csak féltávnál kezdett el igazán tetszeni. A történet jó volt, látszott, hogy az elejétől meg volt tervezve és nem fejezetről-fejezetre találta ki a történetet a mangaka. Az animáció is tetszett, Bradley harcai  :whoah:. Azt, hogy nem váltam a sorozat fanatikus rajongójává, két dolognak tulajdonítom: az első az, hogy a szereplők valahogy végig semlegesek maradtak a számomra, csak ritkán tudtak bármilyen érzelmet is kihozni belőlem. A másik ok a poénkodás: a komoly és a vicces jelenetek összeolvasztása általában nem sikerült jól (ellentétben pl. a Steins Gate hasonló jeleneteivel), a komoly helyzetekbe bedobott poénkodás és a super deformed arcok nagyon nem illettek a sorozathoz, és a legtöbb esetben nem oldották a hangulatot, hanem inkább tönkrevágták azt.
Nem mondom, hogy csalódtam ebben a rendesen hype-olt sorozatban, de nem hiszem, hogy még egyszer végig fogom nézni.
8/10

Member

Quote from: Kuroi Tenshi on 2011-12-22, 21:42:30
Szakmai ártalom, mindenben a kisebbségpolitikátokat látjátok bele :angyali:
Nem inkább a szociális munkát (ez a közös bennünk)? Kisebbségpolos csak én vagyok.

Quote
Bár eredeti a felvetésed, de több android is azért jár oda, hogy még jobban
meg tudjon felelni a gazdájuk által elvárt szerepének, tehát nem az "igazán
én"-t keresték, hanem "amit igazán szeretne a gazdám".
Ez a megfelelni vágyás nekem úgy tűnt, összeforrt az "emberré válással", mert végülis mind emberi szerepet töltöttek be.

Amúgy haverom szokta mondani, ha kalapács van a kezedben, mindbenbe szöget látsz, szerintem találó. :D

Acchan

Quote from: Member on 2011-12-24, 14:58:01
Quote from: Kuroi Tenshi on 2011-12-22, 21:42:30
Szakmai ártalom, mindenben a kisebbségpolitikátokat látjátok bele :angyali:
Nem inkább a szociális munkát (ez a közös bennünk)? Kisebbségpolos csak én vagyok.
Így van. Én szociális gazdaságot tanulok mesterképzésben. :)

Quote from: Member on 2011-12-24, 14:58:01
QuoteBár eredeti a felvetésed, de több android is azért jár oda, hogy még jobban
meg tudjon felelni a gazdájuk által elvárt szerepének, tehát nem az "igazán
én"-t keresték, hanem "amit igazán szeretne a gazdám".
Ez a megfelelni vágyás nekem úgy tűnt, összeforrt az "emberré válással", mert végülis mind emberi szerepet töltöttek be.
Amúgy haverom szokta mondani, ha kalapács van a kezedben, mindbenbe szöget látsz, szerintem találó. :D
A kisebbségben élők is gyakran azonosulnak azokkal a sztereotípiákkal, amiket rájuk aggatnak, sokan teljesen interiorizálják őket.
Szerintem az volt a lényeg a kávézóban, hogy megkülönböztetőjelzések nélkül, egyenrangú felekként ülhettek egy asztalnál androidok és emberek egyaránt. Az, hogy ebből mit profitáltak a vendégek, már rajtuk múlott - mindenesetre az erre fogékonyaknál az előítéletek lebontására tökéletesen alkalmas volt ez a hely.

Cobra

Seitkoai Yakuindomo OVA 2: az első OVA se volt egy nagy szám, de ez annyira erőltetett volt, hogy egyenesen rossz lett. Nem érdemes rá pazarolni a sávszélt, a sorozatot meg se közelíti.
Hide and fear, Cobra Commander is here !


LuckyDingo

Ben-to! Jó volt, vége lett. Tetszett a félárú bento-kért harcoló farkasok halálkomoly története. Kicsit más volt, mint az eddigi cuccok és bár sok értelme nem volt, valamiért csak bejött. :)

Kuroi Tenshi

Quote from: Member on 2011-12-24, 14:58:01
Amúgy haverom szokta mondani, ha kalapács van a kezedben, mindbenbe szöget látsz, szerintem találó. :D

Amerikai mondás, és pont erre utaltam, hogy ebbe is a tanulmányaitokat látjátok bele :angyali:

Quote from: Acchan on 2011-12-24, 16:10:21
Szerintem az volt a lényeg a kávézóban, hogy megkülönböztetőjelzések nélkül, egyenrangú felekként ülhettek egy asztalnál androidok és emberek egyaránt. Az, hogy ebből mit profitáltak a vendégek, már rajtuk múlott - mindenesetre az erre fogékonyaknál az előítéletek lebontására tökéletesen alkalmas volt ez a hely.

Ez így már igaz, csak eddig nem erről beszéltetek :p
Az android téma pedig bonyolultabb, mint egyszerűen egy kisebbség, kezdve ott,
hogy biológiailag nem élőlények. Meddig számít valami tárgynak, meddig lehet úgy
kezelni, és honnantól vannak "emberi" jogai? Itt ugyan eddig nem megy el (még? de
GitS pl. igen), viszont volt két jelenet:

- Akiko: előbb meg volt róla győződve, hogy ember, majd az iskolában, amikor
látta, sokként érte, hogy valójában android. Pár napra rá, amikor haverja épp
megint azt ecsetelte neki, hogy nem emberek, csak gépek, s közben látta, ahogy
Akiko gazdája csak úgy hozzávágja a táskáját és elveszi az esernyőt, érződött,
hogy sajnálja;
- amikor az esőben mentek haza, s szembejött egy csapat lány, ő pedig kikapta
Samy kezéből az esernyőt és külön állt, nehogy csúnyán nézzenek rá. Amint
elmentek és észbekapott, látszott rajta, hogy szégyellte magát emiatt.


Quote from: Darkstar on 2011-12-20, 01:24:07
Sürgős pótolnivalód van. :D

Sokmindenből :haha:

Member

Egy afrikai migráns honnantól európai? :) Szerintem itt sem a határokat kellene meghúzni, amikor már tudatában van a létezésének vagy amikor egy esemény érzelmi reakciót vált ki belőle, már simán vélelmezhető biológiai lénynek, elvégre az ember is csak alkatrészek összessége. Annyi a különbség, hogy mi szén alapúak vagyunk, ők meg fémekből vannak összetákolva. Meg nekünk nincs itt a mérnökünk, hogy kicserélje az elromlott alkatrészeket, mi könnyebben meghalunk. :)

Acchan

Quote from: Kuroi Tenshi on 2011-12-26, 01:35:44
Quote from: Acchan on 2011-12-24, 16:10:21
Szerintem az volt a lényeg a kávézóban, hogy megkülönböztetőjelzések nélkül, egyenrangú felekként ülhettek egy asztalnál androidok és emberek egyaránt. Az, hogy ebből mit profitáltak a vendégek, már rajtuk múlott - mindenesetre az erre fogékonyaknál az előítéletek lebontására tökéletesen alkalmas volt ez a hely.
Ez így már igaz, csak eddig nem erről beszéltetek :p
Az android téma pedig bonyolultabb, mint egyszerűen egy kisebbség, kezdve ott,
hogy biológiailag nem élőlények. Meddig számít valami tárgynak, meddig lehet úgy
kezelni, és honnantól vannak "emberi" jogai? Itt ugyan eddig nem megy el (még? de
GitS pl. igen), viszont volt két jelenet:

- Akiko: előbb meg volt róla győződve, hogy ember, majd az iskolában, amikor
látta, sokként érte, hogy valójában android. Pár napra rá, amikor haverja épp
megint azt ecsetelte neki, hogy nem emberek, csak gépek, s közben látta, ahogy
Akiko gazdája csak úgy hozzávágja a táskáját és elveszi az esernyőt, érződött,
hogy sajnálja;
- amikor az esőben mentek haza, s szembejött egy csapat lány, ő pedig kikapta
Samy kezéből az esernyőt és külön állt, nehogy csúnyán nézzenek rá. Amint
elmentek és észbekapott, látszott rajta, hogy szégyellte magát emiatt.

OK-OK, megvolt évekkel ezelőtt a Do Androids Dream of Electric Sheep?, nézek sci-fit, szóval nem újdonság nekem ez a téma. De ettől függetlenül ugyanolyan jogosnak érzem a kisebbség-többség értelmezést, mint a "hol húzzuk meg a határt android és ember között?" diskurzust függetlenül a végzettségemtől. Számomra a District 9 c. film is inkább egy metaforára épülő szociokritika volt, nem pedig csupán űrlényes-inváziós. Ez a probléma is van olyan komplex, és a jelenben sokkal húsba vágóbb, mint az androidok jogai. Az előítéletek lebontását pedig azért hoztam fel, mert teljes mértékben összefügg a kisebbség-többség problematikájával. Az érdekérvényesítésben gyengébb, létszámban általában jóval szerényebb társadalmi csoportokról mindig ilyen-olyan előítéletek élnek a társadalomban, és az előítéletek feloldása elengedhetetlen a jogegyenlőséghez. Az androidoknak nincs más lehetősége az egyenlőség illúziójának átélésére, mint a passing, a beolvadás, vagy az elkülönülés. Az egyenlőségért való küzdelem persze jóval nehezebb, mint egyszerűen megfelelni a társadalom elvásásainak. Az esernyős eset nekem egy élethelyzet volt arra, amikor az androidnak akarata ellenére is ,,helyesen" kell cselekednie, mert ha emberként viselkedik, annak beláthatatlan következményei lehetnek.  A Dick-könyvben lényegében egy EQ-méréssel tudták belőni, ki melyik kasztba tartozik (Mondjuk, érdekes, hogy több ember nem menne át a teszten, míg az is előfordulhat, hogy néhány androidnak sikerül.), míg itt a glória viselésére kötelezik őket. Éppúgy különítik el ezt a csoportot a "glóriával", ahogyan a hitleri érában a melegeket a rózsaszín háromszöggel vagy a zsidókat a Dávid-csillaggal.

Quote from: Member on 2011-12-26, 15:47:19
Egy afrikai migráns honnantól európai? :) Szerintem itt sem a határokat kellene meghúzni, amikor már tudatában van a létezésének vagy amikor egy esemény érzelmi reakciót vált ki belőle, már simán vélelmezhető biológiai lénynek, elvégre az ember is csak alkatrészek összessége. Annyi a különbség, hogy mi szén alapúak vagyunk, ők meg fémekből vannak összetákolva. Meg nekünk nincs itt a mérnökünk, hogy kicserélje az elromlott alkatrészeket, mi könnyebben meghalunk. :)
Szerintem sem a határok meghúzása a fontos, mert akkor elsikkadunk a társadalmi probléma felett. Jó, nyilván abból indulok ki, hogy ha ezt az animét nézzük, akkor az androidok szinte teljesen alkalmasak mindarra, amire egy egészsége,s ép emberi lény. Ahány mű, annyiféle android-ábrázolás, de eszerint akár lehetnének egyenjogú tagjai is a társadalomnak.

Member

#9085
Feltúrtam, hogy mit írtam róla anno:
[spoiler=Eve no Jikan]Ezt az animét vélhetőleg többféleképpen is lehet értelmezni (itt van pl.  egy másik, ha valakinek nem tetszik az enyém). Mint a szakma áldozata, én (is) saját szemüvegemen át vizsgáltam a nagyérdeműt. Az alapszituáció nem éppen bonyolult. Adott egy nem is olyan távoli jövő, amiben már az andoroidok az életünk részévé válnak. Ám az anime ebben hasonló burkolt üzenetet ad át, mint anno az  Alfréd, a kacsa a fehér ludakkal és fekete kacsákkal,  ha jól dereng gyermekkoromból.

A készítők olyan könnyen felismerhető elemeket vettek elő, mint a  megkülönböztető jelzés (lásd zsidók és homoszexuálisok a második világégés körül), az intézményekből való kitiltás (lásd afroamerikaiak a XX. század első felében, a déli államokban), az érintkezés és főleg a családba fogadás, párkapcsolat tiltása, ez ebbe esők "dori-kei"-jé (beteggé; függővé) nyilvánítása (A Harmadik Birodalomban hasonlóan büntették azt, aki zsidóval pl. nemi kapcsolatot létesített vagy 1/32-ed részt "tartalmazott"), a rabszolgaként kezelés (pl. Moldva területén a középkorban az oláh cigányok), hogy a gyermeknevelést ne is említsem (homoszexuálisok esetén kerül elő gyakran). Persze ezt sokkal eladhatóbb, a publikum számára fogyaszthatóbb formában, robotokkal, mivel ezek ma még nem váltak általánossá és nem építettek belénk különféle előítéleteket. Külön nagyon ügyes a készítők részéről, hogy a TV-ben folyamatosan lealacsonyítják az androidokat, őket primitívnek és lélektelennek nevezve, és a plakátok is verik a jónépbe, hogy "A robotok által készített étel rossz" (tehát kirekesztik őket a munkavégzés lehetőségei alól). Hogy az egyik XIX. századi amerikai elnök szavaival éljek (sajnos a neve már nem ugrik be): "A feketéket tanítanunk kell, de ügyelve rá, hogy a fehérek és feketék közti különbség maradjon". De szerencsére van egy kávézó, ahol ezek nem érvényesülnek, az Eve no Jikan.

Rikuo és Masaki két középiskolás fiatal, akik az átlagnál kíváncsibbak, és követik az útvonalat, amit Rikuo androidja elég gyakran megtesz. Az út pedig egy féllegális kávézóba vezet, ahol a három robottörvényt előszeretettel szegik meg. Eltart egy ideig, mire leesik nekik, hogy a  vendégek java itt bizony robot és itt nem úgy viselkednek, mint a külvilágban (amolyan robotosan), hanem mint hús-vér társaik. Rikou jó szándékú, ám a tömegnorma nyomása megnehezíti számára a megismerést és az androidjának egyenrangú kezelését, míg Masaki előítéleteit nyíltan vállalja, ám ennek is megvan az oka, amiből látszik, hogy a saját probléma társadalmivá proiektálása és az autoriter apa milyen mérgező hatással is van az emberi lélekre. Apróság, de  ez a robot tiszta  Marvin. :)

Én gondolatban nem egyszer kezet fogtam a készítőkkel, elkellene még néhány ilyen mélységű és szándékú mű, elvégre ezek tényleg elérnek bizonyos tágabb rétegekig, míg a mai legtöbb eszmefuttatás az azonos értékrendjűek körén belül járja végtelen köreit.[/spoiler]
Lényegében ugyanazokat vettük észre.
Ergo az Alfréd a kacsa sem fehér ludakról és fekete kacsákról szólt szó szerint, attól tartok. :D

kada

#9086
Quote from: Acchan on 2011-12-24, 16:10:21
Quote from: Member on 2011-12-24, 14:58:01
QuoteBár eredeti a felvetésed, de több android is azért jár oda, hogy még jobban
meg tudjon felelni a gazdájuk által elvárt szerepének, tehát nem az "igazán
én"-t keresték, hanem "amit igazán szeretne a gazdám".
Ez a megfelelni vágyás nekem úgy tűnt, összeforrt az "emberré válással", mert végülis mind emberi szerepet töltöttek be.
Amúgy haverom szokta mondani, ha kalapács van a kezedben, mindbenbe szöget látsz, szerintem találó. :D
A kisebbségben élők is gyakran azonosulnak azokkal a sztereotípiákkal, amiket rájuk aggatnak, sokan teljesen interiorizálják őket.
Szerintem az volt a lényeg a kávézóban, hogy megkülönböztetőjelzések nélkül, egyenrangú felekként ülhettek egy asztalnál androidok és emberek egyaránt. Az, hogy ebből mit profitáltak a vendégek, már rajtuk múlott - mindenesetre az erre fogékonyaknál az előítéletek lebontására tökéletesen alkalmas volt ez a hely.
Nekem első nézésre a "vajon ki hús-vér" játék is megvolt, talán ezért nem jutott eszembe így mindenféle valós világbéli kisebbségi dolgot belelátni.
Utánna kéne olvasni hogy a készítők mi mindent gondoltak, és elvetemült alakok miket magyaráznak bele utánna  :angyali:


Nagyszülőkhöz lementem laptoppal random 5 sorozattal ami a "to watch" listán volt, így történt hogy együltő helyemben (hazudok, a verandán lefagytak a lábujjaim ezért bevonultam a konyhába) megnéztem:
Infinite Ryvius
Hát.
-tal nem kezdünk mondatot, hallom a fejemben, kivételesen nem a hangok packáznak velem, hanem egy régi emlék.
Alap helyzet SPOILERrel: Karácsonyi(?) szünet egy kiképző űrállomáson, főleg azok maradtak akik nem tudtak vagy nem akartak hazamenni (otthoni helyzet, vagy csak simán stréberek). Történik egy jó kis katasztrófa, és az egész cucc zuhan egy a sorozatban a napból áradó phlebotinum kitörésbe, ami mindenkit ki fog nyírni ha nem csinálnak valamit.
Van önfeláldozás, csapatmunka, önzősködés, árulás, titkos összeesküvés ármány és szerelem... najó, ne vigyem túlzásba.
[spoiler=következő 25 rész:]Magukrahagyott kölykök hogyan próbálnak felállítani, megdönteni, újradefiniálni rendet, és amúgy hozzák az emberiség igazi formáját, miközben szép lassan kb. megőrülnek.[/spoiler]
Régen láttam de kicsit emlékeztet a Jyu Oh Sei-re, anime-planeton a pontozásuk is hasonló.
Ha azért néznéd meg mert az űrcsaták és goverment plot kulcsszavak jól hangzanak, keresd máshol a napi animeadagod szerintem.
Ja, és van egy főhős testvérpár egyikőjük Shinji Ikarit idézi, a másik lázad a lázadás kedéért, ha még nem vettem el a kedved :P

Karakter(vissza)fejlődés érdekes, de így hirtelen nem jut eszembe olyan elvetemült ismerős akinek ajánlanám és szerintem ne látta volna.

Member

Quote from: kada on 2011-12-27, 14:45:12
Utánna kéne olvasni hogy a készítők mi mindent gondoltak, és elvetemült alakok miket magyaráznak bele utánna  :angyali:
Az NGE-be látott dolgokat is elfogadja a többség, mint a készítők ötleteit. ::)

QuoteInfinite Ryvius
Karakter(vissza)fejlődés érdekes, de így hirtelen nem jut eszembe olyan elvetemült ismerős akinek ajánlanám és szerintem ne látta volna.
Én felvettem a listára, majd meglátjuk.

kikuchiyo

Planetes újranézés

Érdekes módon ezúttal jobban tetszett a sorozat epizodikus, könnyedebb első fele, mint az összefüggő és kínosabb témákat feszegető második. Néha mintha kissé túlfeszítették volna a húrt: nem minden fordulatot találtam hitelesnek. Hachimaki viselkedése például teljesen értelmetlen volt a sorozat második felében. Ellenben a terroristák motivációját most sokkal megalapozottabbnak találtam a régmúltba eső első nézéskori véleményemmel ellentétben. Az utolsó két rész után azért elmorzsoltam egy-két kötelező könnycseppet.

Coming up: Cowboy Bebop
Failure is the default option

Liquid Snake

#9089
First Squad

Több helyről is leszedtem mire rájöttem, hogy tényleg csak orosz nyelvű verzió létezik, cseppet zavart az elején de egy 10 perc után hozzászoktam azért. Érdekes alkotás volt, drámai, de még inkább művészinek tartottam (vagy csak ennyire amatőr?). Kicsit furcsa érzéssel írok róla mert magam sem tudom eldönteni, hogy ez most tényleg jó volt vagy igazán rossz. Azonban mégis az előbbi pártját fognám, a történet nem volt annyira baromság sőt nekem bejön ez a túlvilági téma a 2.ik világháborúval karöltve (bár lehet csak a régi szép emlékek kacsintgatnak vissza a The Darkness című játékból ). Grafikailag teljesen rendben volt. Eléggé siettetettnek tűnik a tempója de mivel 50 perces "movie" még sztem ez is megbocsájtható. Én egy nézést ajánlanék rá, már csak azért is mert kíváncsi vagyok, hogy csak nekem tetszik-e vagy csak egyszerűen ízléstelen vagyok. Na meg ha nem is tetszik valakinek, 50 percet akkor is rá lehet áldozni.  :smile: