Main Menu

Japán kultúra

Started by Moloko, 2004-01-18, 04:54:25

Previous topic - Next topic

Rounin

Amit mutatsz és amit érzel, két külön dolog. Ami az animékben van, még igaz lehet - csak IRL nem élik ki magukból. Vagymi.

UfoZ

Quote from: ItachiMég azt se.Egy japán csak azokkal rendes aki belsõs avagy uchi.Aki nem belsõs azaz shoto annak létezését tudomásul sem veszik és elég gorombák vele.Avagy ha az illetõ nem tartozik az adott japán ember baráti körébe, azzal közönyösek, gorombák,durvák, lekezelõek.Legyen itt szó akár az említett terhes nõröl, vagy bárki másról.Vajon miért is oan nagy a japán középiskolák öngyilkossági rátája... :rolleyes:

A kettõ külön-külön igaz, csak az ok-okozati összefüggés hiányzik, mint a középiskolás biológia tesztekben :) A középiskolában azért nehéz a helyzet, mert nagyon elterjedt a szekálás, nem tudok rá jobb magyar szót. 虐め "bullying". Akit úgy döntenek hogy kirekesztenek azt elég durván tudják szivatni és efölött a jelenség fölött sokszor szemet hunynak. Pl. a Great Teacher Onizuka is sok példát hoz erre (persze ott aztán GTO megoldja a problémákat). De pl. a Battle Royale is hasonló alaptémát használ, miszerint a gyerekek úgy eldurvulnak a felnõttekkel szemben hogy ilyen drasztikus módon kell elrettenteni õket.

Az alapvetõ probléma az hogy nagy nyomás heyezkedik a gyerekekre hogy beléjük neveljék a "beilleszkedés" kultúráját. Amíg kicsik azt csinálhatnak amit akarnak, aztán meg egyre több kontroll van felettük, az egyetemre bekerüléshez a felkészülés pedig állítólag egy magolós tortúra, pláne ha presztízses egyetemrõl van szó (ld. Love Hina), ezt is nehezen bírják.

Amúgy tudom ajánlani Hidasi Judit "Na és, hogy tetszik Japán?" c. könyvét ahol sok ilyen társadalmi meg kulúra dolgot leír. (leginkább rosszakat, engem is jól elijesztett :))

Manu

Igen, a japánoknál nagyon erõs a csoporttudat. Ennek kialakításához szükség van közös ellenségre, és ez nem lehet az elnyomó tanár, vagy fõnök, mivel az az apa szerepét tölti be. (Pl. egy japán munkavállaló elõször a szüleit, majd egybõl a közvetlen fõnökét értesíti valamely életét érintõ fontos változásról, aki segíti, de gátolhatja is abban). Tehát ha a felettes nem lehet, akkor a csoportból kell kiválasztani valakit és azt halálra zrikálni.
Az öngyilkosságokhoz nem csak az járul hozzá, hogy egyre nehezebb a soruk, ahoyg nõnek, hanem az is, hogy a család mindent megtesz a gyereke egyetemre való bekerülése érdekében, és ezt éreztetik vele legtöbbször (vagy egyenesen a szemébe mondják). Ekkor jön a bûntudat, amit az vált ki, hogy szégyent hozott a családra, elárulta õket, amit a japán kulúrában csak a rituális, vagy bármilyen öngyilkossággal lehet lemosni.
A Hidasi könyv jó, de elég rövid és egyoldalú, mivel egy utibeszámoló.

Raggie

Úgy látom Bonci elég paranoiás lesz ha kijut valaha is! Ennyi sok negatív dolgot összeirogatni a japcsikról... :D
"I know what you're thinking. "Did he fire six shots or only five?" Well, to tell you the truth, in all this excitement I kind of lost track myself. But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself one question: "Do I feel lucky?" ...

Well, do ya, punk?"

.Attila

Quote from: Raggie GordonÚgy látom Bonci elég paranoiás lesz ha kijut valaha is! Ennyi sok negatív dolgot összeirogatni a japcsikról... :D
Azért én még nem fogok kiugrani az ablakon :)
Szekálás alanya voltam én már pár évig gyerekként, szóval ez már nem sokat fog rajtam, bár kétlem, hogy ez a huszonévesek között fordulna elõ, és ráadásul a külföldiekkel szemben.

Egyébként ezek mind itthon is megállapíthatók, nem tudom, miért emeltétek ezeket ki a japánoknál. Magyaroknál is bevett szokás, hogy az iskolában kiszemelünk vkit, akit aztán cseszegetünk annyira, amennyire csak lehet. És ehhez ált. minél többen csatlakoznak, hogy ne õk kerüljenek arra az oldalra, ahol a szenvedõ alanyok vannak. Ezt én átéltem, van nem kevés tapasztalatom.

Aki nem hisz nekem, menjen ki az utcára, és nézze meg, hogyan viselkednek egymással az emberek. A magyar még akkor sem kedves, ha érdeke volna (pl. a másik személy a vevõ), a japánnak legalább annyi esze meg kultúrája van, hogy felfogja, õ a vevõbõl él, ha a vevõ máshova megy, õ becsukhatja a boltot. A magyar tojik rá, úgy viselkedik, mintha õ tenne szívességet a vevõnek.
Nem hiszem, hogy a japánok jobban meg tudnak lepni, mint a magyarok...

Fazék

#815
Quote from: BonciEgyébként ezek mind itthon is megállapíthatók, nem tudom, miért emeltétek ezeket ki a japánoknál. Magyaroknál is bevett szokás, hogy az iskolában kiszemelünk vkit, akit aztán cseszegetünk annyira, amennyire csak lehet. És ehhez ált. minél többen csatlakoznak, hogy ne õk kerüljenek arra az oldalra, ahol a szenvedõ alanyok vannak. Ezt én átéltem, van nem kevés tapasztalatom.
Sajnállak, hogy ilyenben volt részed. Szerencsére én abszolút nem tapasztaltam ilyesmit. Lehet hogy csak átkozottul mázlista voltam, de a mi osztályunkban egy ember se volt egyedül. Klikkek voltak, de még ezek között se voltak különösebben komoly nézeteltérések...

edit: Illetve persze volt olyan ember, aki mondhatni "egyedül" volt, de mindig volt ember az osztályból aki kiállt mellette, és észhez térítette a kötözködõket. Mondjuk lehet hogy ebben voltam szerencsés, hogy egész értelmes társulat gyûlt össze az osztályban nálunk. :)

Quote from: BonciAki nem hisz nekem, menjen ki az utcára, és nézze meg, hogyan viselkednek egymással az emberek. A magyar még akkor sem kedves, ha érdeke volna (pl. a másik személy a vevõ), a japánnak legalább annyi esze meg kultúrája van, hogy felfogja, õ a vevõbõl él, ha a vevõ máshova megy, õ becsukhatja a boltot. A magyar tojik rá, úgy viselkedik, mintha õ tenne szívességet a vevõnek.
Ez sajnos tény hogy így van nálunk, egyszerûen lassan állnak át az emberek a kapitalizmusra és néha meg is döbbennek, hogy maguknak kell gondoskodniuk a jövõjükrõl... :rolleyes:

Itachi

Quote from: BonciAzért én még nem fogok kiugrani az ablakon :)
Szekálás alanya voltam én már pár évig gyerekként, szóval ez már nem sokat fog rajtam, bár kétlem, hogy ez a huszonévesek között fordulna elõ, és ráadásul a külföldiekkel szemben.

Egyébként ezek mind itthon is megállapíthatók, nem tudom, miért emeltétek ezeket ki a japánoknál. Magyaroknál is bevett szokás, hogy az iskolában kiszemelünk vkit, akit aztán cseszegetünk annyira, amennyire csak lehet. És ehhez ált. minél többen csatlakoznak, hogy ne õk kerüljenek arra az oldalra, ahol a szenvedõ alanyok vannak. Ezt én átéltem, van nem kevés tapasztalatom.

Aki nem hisz nekem, menjen ki az utcára, és nézze meg, hogyan viselkednek egymással az emberek. A magyar még akkor sem kedves, ha érdeke volna (pl. a másik személy a vevõ), a japánnak legalább annyi esze meg kultúrája van, hogy felfogja, õ a vevõbõl él, ha a vevõ máshova megy, õ becsukhatja a boltot. A magyar tojik rá, úgy viselkedik, mintha õ tenne szívességet a vevõnek.
Nem hiszem, hogy a japánok jobban meg tudnak lepni, mint a magyarok...
Ami a csesztetést illeti a japánok ezerszer túl tesznek a magyarokon.Nem azzal van a baj ,hogy mennyire csesztetnek( bár abban is profik) hanem azzal ,hogy mien gyakori és elterjedt dolog.Én is japán bálványozó vagyok, de én a negatív oldalt is bálváényozom. :__devil:
And then the Mighty Dragon said: "lol noob"

AngelHunter

en ma hallottam ket durva 虐め sztorit.
1. tehát adva van egy 14 éves fiú és egy 14 éves lány a lány megcsapja a fiú fejét mire a fiú egy papírvágó késsel átvágja a torkát utána egy papír lapra kiveri és zárásképpn a papírt a lány szájába teszi

2.elrabolnak egy 16 éves szép lányt szintén 16-17 éves fiúk(számszerint 5-6-an) otthon fogva tartják egy hétig közben meg kínozgatják és megerõszakolják egy párszor 1 hétig enni sem kap ezért eléggé elsatnyul így már nincs kedvük kefélgetni ezért kinyírják feldarabolják és egy dobozba teszik aztán ezt feltöltik betonnal és bedobják egy folyóba....

nesze nektek...

UfoZ

Quote from: AngelHunteren ma hallottam ket durva 虐め sztorit.
1. tehát adva van egy 14 éves fiú és egy 14 éves lány a lány megcsapja a fiú fejét mire a fiú egy papírvágó késsel átvágja a torkát utána egy papír lapra kiveri és zárásképpn a papírt a lány szájába teszi

2.elrabolnak egy 16 éves szép lányt szintén 16-17 éves fiúk(számszerint 5-6-an) otthon fogva tartják egy hétig közben meg kínozgatják és megerõszakolják egy párszor 1 hétig enni sem kap ezért eléggé elsatnyul így már nincs kedvük kefélgetni ezért kinyírják feldarabolják és egy dobozba teszik aztán ezt feltöltik betonnal és bedobják egy folyóba....

nesze nektek...

A papírvágós sztori inkább Nevada-tan története... ?

http://shii.org/nevada

Jellemzõ az internet betegségére hogy szegény gyilkos kiscsajt is bálványozzák. Pl nekem is ez a mobil háttérképem :D de már ideje lenne cserélni.

AngelHunter

fogalmam sincs, ma hallottam :)

Fazék

Quote from: AngelHunteren ma hallottam ket durva 虐め sztorit.
1. tehát adva van egy 14 éves fiú és egy 14 éves lány a lány megcsapja a fiú fejét mire a fiú egy papírvágó késsel átvágja a torkát utána egy papír lapra kiveri és zárásképpn a papírt a lány szájába teszi

2.elrabolnak egy 16 éves szép lányt szintén 16-17 éves fiúk(számszerint 5-6-an) otthon fogva tartják egy hétig közben meg kínozgatják és megerõszakolják egy párszor 1 hétig enni sem kap ezért eléggé elsatnyul így már nincs kedvük kefélgetni ezért kinyírják feldarabolják és egy dobozba teszik aztán ezt feltöltik betonnal és bedobják egy folyóba....

nesze nektek...
hmmm hát igen. ezek nem teljesen normális dolgok... sajnos perverz beteg ötletekbõl nincsen hiány... ezeknek kevés az elmegyógyintézet is... a mai fiatalok nevelése sajnos nagyon el van cs*szve...
Nekem nem az a gondom, hogy nem akarom a gyerekemet ezzel a világgal büntetni, hanem félek hogy elrontom a nevelését, félek hogy nem lesz elég idõm hogy foglalkozzak vele, és idõvel megfelelõ magyarázatok nélkül belõle is egy beteg állat válhat... Mert hiszek benne, hogy megfelelõ környezetben felnõve, ezek az emberek se követték volna el azt, amit tettek. Amennyiben bebizonyítjátok hogy pedig de, akkor elkezdek aggódni...

Most látom, hogy ez már kicsit általánosabb elmélkedés, nem kapcsolódik szorosan a topic-hoz, de talán még elfér itt.

Itachi

Quote from: UfoZA papírvágós sztori inkább Nevada-tan története... ?

http://shii.org/nevada

Jellemzõ az internet betegségére hogy szegény gyilkos kiscsajt is bálványozzák. Pl nekem is ez a mobil háttérképem :D de már ideje lenne cserélni.
Rajongó lettem! :)  Ez mutatja legjobban ,hogy mien irányba is megy a társadalom.Errõl kész filozófiai és pszichológiai disszertációt lehetne írni.Amúgy nagyon szimpatikus a kislány.Õ már nem mondhatja magára hogy átlagos.Elvégre kevés oan ember van aki már 11 éves korában osztálytársakat gyilkol.Én ezt teljesen a nevelés hiányának és a médiás eszközök befolyásának tulajdonítom.Mert csak arra a gyerekre van káros hatással a TV meg hasonlók, amelyik nem részesül szülõi nevelésben.mert ha csak a Tv az irányadó akkor bizony elõfordulnak ien kis bakik( pláne ha a lány érdeklõdési köre kriminológia, meg oan filmek mint a Battle Royale)
And then the Mighty Dragon said: "lol noob"

Relunx

QuoteOriginally Posted by AngelHunter
en ma hallottam ket durva 虐め sztorit.
1. tehát adva van egy 14 éves fiú és egy 14 éves lány a lány megcsapja a fiú fejét mire a fiú egy papírvágó késsel átvágja a torkát utána egy papír lapra kiveri és zárásképpn a papírt a lány szájába teszi

2.elrabolnak egy 16 éves szép lányt szintén 16-17 éves fiúk(számszerint 5-6-an) otthon fogva tartják egy hétig közben meg kínozgatják és megerõszakolják egy párszor 1 hétig enni sem kap ezért eléggé elsatnyul így már nincs kedvük kefélgetni ezért kinyírják feldarabolják és egy dobozba teszik aztán ezt feltöltik betonnal és bedobják egy folyóba....

Ennyire sötét lenne Japán sötét oldala?

Nálunk is voltak ehhez hasonló dogok...pl. amikor a kiscsávó felvágta az ereit mert az rtl klubb beszüntette a dbz vetítését...
és még rengeteg ilyesfajta eset volt...

Relunx

Rounin

Quote from: BlimpSajnállak, hogy ilyenben volt részed. Szerencsére én abszolút nem tapasztaltam ilyesmit. Lehet hogy csak átkozottul mázlista voltam, de a mi osztályunkban egy ember se volt egyedül. Klikkek voltak, de még ezek között se voltak különösebben komoly nézeteltérések...

edit: Illetve persze volt olyan ember, aki mondhatni "egyedül" volt, de mindig volt ember az osztályból aki kiállt mellette, és észhez térítette a kötözködõket. Mondjuk lehet hogy ebben voltam szerencsés, hogy egész értelmes társulat gyûlt össze az osztályban nálunk.

Érdekes. Én meg pont azt tapasztaltam, hogy milyen nagy hagyománya van a kirekesztésnek. Nem tudom, japánban mennyire erõs, de itt átkozottul.
Tapasztaltam ill. ismerek ilyent, nem egyet.
Szerintem ez mindenhol általános, legfeljebb nem csap át olyan extrém szélsõségekbe, mint japánban.

Feldin

Quote from: White SeeDHát, én körbenézek és ezt látom:)
Igaz, de ne adjuk fel a reményt ;)
http://myanimelist.net/animelist/Feldin


topok:
anime film: Ghibli összes, Akira, Perfect Blue, Grave of the firefly
anime sorozat: Azumanga Daioh, School Rumble, Kare Kano, FLCL, Excel Saga, Kino no Tabi, Haibane
manga: I''s

Kvikveg

Leadom szavazatomat:
Olyan verbeli cikizesre en nem emlekszem. Hogy csak azert izelgattak/tam volna valakit, mert eppen ugy volt kedvuk/kedvem. Es mindezt kimeletlenul, torturaszeruen.
WARNING: module "coffee.exe" did not run correctly. Brain running in limited mode.
Do not meddle in the affairs of dragons for you are crunchy and taste good with ketchup.

Baldy

Május 6-án a japán nagykövetségen írásmûvészeti bemutatót rendeznek. A követség színháztermében rövid elõadás hangzik majd el a japán írásmûvészetrõl, ezután a mesterek bemutatója következik. Ezt követõen a résztvevõk is kipróbálhatják -a mesterek segitségével- a japán kalligrafikus írást.
Az emberek ritkán hiszik el az igazságot, amikor látják, és még kevésbé, amikor nem akarják látni

Öngyilkosság: fõnév: amikor azt mondod Istennek, hogy nem rúghat ki, mert felmondasz.

Feldin

Quote from: BaldyMájus 6-án a japán nagykövetségen írásmûvészeti bemutatót rendeznek. A követség színháztermében rövid elõadás hangzik majd el a japán írásmûvészetrõl, ezután a mesterek bemutatója következik. Ezt követõen a résztvevõk is kipróbálhatják -a mesterek segitségével- a japán kalligrafikus írást.
Megünk együtt?
Én csak a könyvtárat tudom hogy hol van.
http://myanimelist.net/animelist/Feldin


topok:
anime film: Ghibli összes, Akira, Perfect Blue, Grave of the firefly
anime sorozat: Azumanga Daioh, School Rumble, Kare Kano, FLCL, Excel Saga, Kino no Tabi, Haibane
manga: I''s

Ramiz

Benézek ide egy kis kultúrálódásra, erre egy brutálsztorizós nevelési vitába csöppenek... húha... :rolleyes:
Megdõl Japánnak mint a legbékésebb (bûncselekmény-ügyileg) népnek a híre?
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Itachi

Quote from: RamizBenézek ide egy kis kultúrálódásra, erre egy brutálsztorizós nevelési vitába csöppenek... húha... :rolleyes:
Megdõl Japánnak mint a legbékésebb (bûncselekmény-ügyileg) népnek a híre?
Ezt ugye te se gondoltad, komoan....Nincs bûncselekmény mert nem verik nagy dobra.Az ugyan tény ,hogy kevesebb mint máshol, de az ami van ,azzal sem bírnak.Pl. ha egy japán 16-17 éves gyerkõc baseball ütõvel megöl egy másikat amoan  banda dolog miatt, akkor a legkeményebb büntetés amit kap, hogy egy átnevelõ otthonba rakják úgy kb 3 hónapig.Ez persze nem oan hely ahogy mi azt normál esetben elképzelnénk.Minden luxusigénynek eleget tesznek, és gyakorlatilag az illetõ azt csinál ott amit akar.Az átnevelés abból, áll, hogy minden nap van oan 4 óra amin arra tanítják, a kedves gyilkosokat és más emberkéket, hogy ahogy õk viselkednek az nem jó, mennyivel rendesebbek volnának ,ha nem követnének el ien csúnya dolgokat.Ennyi. :rolleyes:
And then the Mighty Dragon said: "lol noob"

Baldy

Quote from: FeldinMegünk együtt?
Én csak a könyvtárat tudom hogy hol van.

Oké :)
Majd kideritjük, hol van a többi része... valahogy :)
Az emberek ritkán hiszik el az igazságot, amikor látják, és még kevésbé, amikor nem akarják látni

Öngyilkosság: fõnév: amikor azt mondod Istennek, hogy nem rúghat ki, mert felmondasz.

Ramiz

Quote from: ItachiEzt ugye te se gondoltad, komoan....Nincs bûncselekmény mert nem verik nagy dobra.Az ugyan tény ,hogy kevesebb mint máshol, de az ami van ,azzal sem bírnak.Pl. ha egy japán 16-17 éves gyerkõc baseball ütõvel megöl egy másikat amoan  banda dolog miatt, akkor a legkeményebb büntetés amit kap, hogy egy átnevelõ otthonba rakják úgy kb 3 hónapig.Ez persze nem oan hely ahogy mi azt normál esetben elképzelnénk.Minden luxusigénynek eleget tesznek, és gyakorlatilag az illetõ azt csinál ott amit akar.Az átnevelés abból, áll, hogy minden nap van oan 4 óra amin arra tanítják, a kedves gyilkosokat és más emberkéket, hogy ahogy õk viselkednek az nem jó, mennyivel rendesebbek volnának ,ha nem követnének el ien csúnya dolgokat.Ennyi. :rolleyes:

Komolyan gondoltam, de van rá mentségem. :__devil:
Amúgy honnan lehet ilyen dolgokat megtudni?
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Baldy

Kedves Mindenki!
 
 
Cha no Yu keiko (gyakorlás)!!
Akik rendszeresen járnak, õk tudják, akik nem, õk pedig most értesülhetnek róla, hogy ezen a hétvégén újra "maratoni" keiko lesz mert Tsutsumi sensei újra hozzánk látogat!
 
Idõpontok:
    2005. 04. 30. Szombat
        9.00 - 13.00 -ig. és 14.00 - 17.00 -ig
    2005. 05. 01. Vasárnap
        9.00 - 13.00 -ig
 
Megjelenés:
    Kényelmes, de konszolidált öltözet és FEHÉR ZOKNI!
   
Helyszín:
    Antimateria Teaház
    VI. ker. Budapest, Jókai utca 36.
    Nagyon közel a Nyugati térhez.
 
Költségek:
    A gyakorlás ára 400 Ft/alkalom.
 
Ha tudsz valaki mást is akit érdekelne, õt is szívesen látjuk!
 
 
Üdvözlettel:
 
Palotás Gábor


Gyertek el, megéri :)
Az emberek ritkán hiszik el az igazságot, amikor látják, és még kevésbé, amikor nem akarják látni

Öngyilkosság: fõnév: amikor azt mondod Istennek, hogy nem rúghat ki, mert felmondasz.

Itachi

Quote from: RamizKomolyan gondoltam, de van rá mentségem. :__devil:
Amúgy honnan lehet ilyen dolgokat megtudni?
Tv(dokumentum filmek - nem Frei), ismerõsök és nem utolsó sorban a jó öreg net. :)
And then the Mighty Dragon said: "lol noob"

Baldy

#834
Na most már egyszerüsítem a témát itten:
 Érdekel valakit a Japán Teaszertartás? Mert ha nem, akkor többet nem reklámozom az eseményeket, mert kár szenvedni vele...
Amugy meg ha érdekel valakit, íme egy kis élménybeszámoló.
 Azért remélem, hogy japán kultúra cimszó alatt nem azt értitek, hogy a mai japán ifjuság egyes tagjai mennyire aberráltak tudnak lenni az európai emberek szemeiben... Vagy ha mégis, akkor ajánlom, hogy próbáljátok meg beszerezni a Frei féle mocskolódást japánnal kapcsolatban, az talán kielégiti ilyetén vágyaitokat...
 Vagy nyissatok ezzel kapcsolatban egy új topicot, mert lássuk be: ez nem idevaló...
Az emberek ritkán hiszik el az igazságot, amikor látják, és még kevésbé, amikor nem akarják látni

Öngyilkosság: fõnév: amikor azt mondod Istennek, hogy nem rúghat ki, mert felmondasz.

Damnatus

Hali!

Pedig ez is a japán kultúra része! Csak nem a szebbik oldala!

.Attila

http://www.azreg.ingyenweb.hu/
Pár kép. Ajánlom figyelmetekbe a Hiroshima-ról készült modelleket, bombázás elõtt és után.

Miura

Quote from: BaldyNa most már egyszerüsítem a témát itten:
 Érdekel valakit a Japán Teaszertartás?
Engem érdekel nagyon is..ha mást nem,marad a pm ;)
"A szeretet hiányát az ember soha nem pótolhatja; ám a szeretet minden mást pótol."
(P. Matteo)

Ramiz

Nagyon jó képek!
Hirosima: "megkönnyebbültem", hogy nem igazi fényképeket láthatunk... de így is elég sokkoló...
12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!! 12 OZ MOUSE, 12 OZ MOUSE!!!

Baldy

Quote from: DamnatusHali!

Pedig ez is a japán kultúra része! Csak nem a szebbik oldala!

Nem nevezném kultúrának az egyes rétegek viselkedésformáját.
Ha ebbõl indulnánk ki, akkor a kereszteshadjáratot is lehetne kultúrális mozgalomnak tekinteni... (na jó, ez lehet, hogy picit elferditett most, de remélem, azért tudom szemléltetni vele, hogy mire akarok kilyukadni)
Az emberek ritkán hiszik el az igazságot, amikor látják, és még kevésbé, amikor nem akarják látni

Öngyilkosság: fõnév: amikor azt mondod Istennek, hogy nem rúghat ki, mert felmondasz.