Main Menu

Katana & Sword

Started by Xaga, 2004-05-04, 15:36:30

Previous topic - Next topic

Bruce

Quote from: SaoriÖcséd Szombathelyen tanul? Tökjó..:D Hol-Hol? :D
Sorry :_off:
Amúgy.. íjam sajna nincs, viszont íjászkodni nagyon jól megtanultam :)
:_off: Harmadéves Hermannos.
 :_on: 1) Nos, tegnap délután jártam egy könyvesboltban, ahol is azt mondták, hogy talán két hete járt náluk egy fegyverkovács. Készítenek mindenféle páncélokat, kardokat, sőt azt mondta pisztolyt is kovácsoltak már. A címüket nem tudta, de azt mondta, hogy nem ez volt az első alkalom, hogy náluk jártak :)
2) Beszéltem tegnap nagybátyámmal is. Tök máshonnan jött a dolog, de a vége az lett, hogy a régi magyar harcmodorról beszéltünk, és kiderült hogy Szfváron van egy egyesület, ami ezt taníjja (magának a harcmodornak a neve sajna nem jut eszembe, valami "b"-vel kezdődő... :( ) Rendesen korhű fegyverekkel tanulják az íjászatot, lovasíjászatot, szabjával, fokossal, zúzófegyverekkel történő harcmodort, és sima pusztakezes harcot... szal mindent. Lényeg a lényeg, azt nem tudta megmondani, hogy mennyire minőségiek a fegyverek, de gyanította, hogy azok... Félreértés ne essék, nem ért hozzá, csak mindenbe beleüti az orrát, de legalább adott egy jó infót :)

And my soul from out that shadow that lies floating on the floor
Shall be lifted - nevermore!

Itachi

Quote from: Bruce579:_off: Harmadéves Hermannos.
 :_on: 1) Nos, tegnap délután jártam egy könyvesboltban, ahol is azt mondták, hogy talán két hete járt náluk egy fegyverkovács. Készítenek mindenféle páncélokat, kardokat, sőt azt mondta pisztolyt is kovácsoltak már. A címüket nem tudta, de azt mondta, hogy nem ez volt az első alkalom, hogy náluk jártak :)
2) Beszéltem tegnap nagybátyámmal is. Tök máshonnan jött a dolog, de a vége az lett, hogy a régi magyar harcmodorról beszéltünk, és kiderült hogy Szfváron van egy egyesület, ami ezt taníjja (magának a harcmodornak a neve sajna nem jut eszembe, valami "b"-vel kezdődő... :( ) Rendesen korhű fegyverekkel tanulják az íjászatot, lovasíjászatot, szabjával, fokossal, zúzófegyverekkel történő harcmodort, és sima pusztakezes harcot... szal mindent. Lényeg a lényeg, azt nem tudta megmondani, hogy mennyire minőségiek a fegyverek, de gyanította, hogy azok... Félreértés ne essék, nem ért hozzá, csak mindenbe beleüti az orrát, de legalább adott egy jó infót :)
Balanta a neve...És inkább nem minősítem... :ejj:  :zen:
And then the Mighty Dragon said: "lol noob"

Bruce

Quote from: LorenorBalanta a neve...És inkább nem minősítem... :ejj:  :zen:
Igen, igen, az volt az... Ennyire vaczak? Mint már említettem, sajna nagybátyám nem igazán ért hozzá... sajna máshoz sem... Szóval amit mondott nem rossz, csak hát ugye ki tudja, mi van mögötte. Kár.

And my soul from out that shadow that lies floating on the floor
Shall be lifted - nevermore!

Itachi

Quote from: Bruce579Igen, igen, az volt az... Ennyire vaczak? Mint már említettem, sajna nagybátyám nem igazán ért hozzá... sajna máshoz sem... Szóval amit mondott nem rossz, csak hát ugye ki tudja, mi van mögötte. Kár.
Én onnan ismerem ,hogy az öcsém volt osztálytársa aki egy giga nagy hungaista csinálta/csinálja?? és amiket mesélt meg mutatott...Hát enyhén a röhögőgörcs kerülgetett... :rolleyes:  :zen:
And then the Mighty Dragon said: "lol noob"

Xaga

Quote from: Bruce579Igen, igen, az volt az... Ennyire vaczak? Mint már említettem, sajna nagybátyám nem igazán ért hozzá... sajna máshoz sem... Szóval amit mondott nem rossz, csak hát ugye ki tudja, mi van mögötte. Kár.

Ijjászatot attól még eltanulhatod mert ahhoz szerencsére univerzális használati utasítás van, nem sokféleképpen lehet használni az íjjat. De szerintem néz be oda és dönsd el magad, hátha tanítanak vmi értelmes dolgot is.

Feldin

Quote from: DrótmalacHogy értek hozzá, az túlzás. Anyagtechnológus lévén ismerem az elméleti alapokat, a számításokat el tudom végezni.
A gyakorlat más kérdés. Volt már szerencsém élőben látni szabadalakító kovácsolást, kézi szerszámokkal, kézi kalapáccsal és gépi kalapáccsal is. A nyújtással is megpróbálkoztam, de inkább csak véletlenszerű hajlítás+egyenetlen nyújtás lett belőle (amolyan "ilyet is lásson már a gyerek" jelleggel) Ismertem egy kovácsot, de akkoriban, amikor még lehetett volna, nem gondoltam, hogy ki kellene tanulni ezt a mesterséget.
Ja igen: az előzőből kimaradt (ami lényegében csak a kovácsolás alapjai) a fegyverkovácsolás lényege: ötvözés (mikroötvözés), és a legfontosabb a kovácshegesztés. Erre a kettőre(meg az alapműveletekre) épül a fegyverkovácsolás leginkább olyankor, amikor hajtogatásos, vagy sodrott alapú pengét készítenek (ilyenek a japán kardok, a damaszkuszi pengék és a viking kardok)
Egyébként én is tervezgetem egy műhely felállítását a kert végében. Előtte azonban keresni kell egy kovácsot, akinél megtanulhatom az alapokat. Egy fegverkovács lenne a legjobb, de az olyan kovács is nagyon jó, amelyik kovácsoltvas kapukat tud készíteni és készít is, általában ezek a legjobbak. Az alapvető műveleteket bármyelyik kovács meg tudja tanítani, amelyik kézzel dolgozik, végsősoron a patkolókovács is tökéletesen megfelel. Annyi a lényeg, hogy tudjon kézzel dolgozni, nem baj, ha gépi kalapácsa is van, azt is érdemes kipróbálni.
Úgyhogy csak egy kicsit vagyok szerencsésebb helyzetben, mint ti...
Szólj ha találtál!!!
http://myanimelist.net/animelist/Feldin


topok:
anime film: Ghibli összes, Akira, Perfect Blue, Grave of the firefly
anime sorozat: Azumanga Daioh, School Rumble, Kare Kano, FLCL, Excel Saga, Kino no Tabi, Haibane
manga: I''s

Xaga

Drótmalac: bescannelnéd a tankönyv ezzer foglalkozó részét????

Feldin: csak tájékoztatlak a 299. postpdnál tartasz.

Feldin

Quote from: XagaDrótmalac: bescannelnéd a tankönyv ezzer foglalkozó részét????

Feldin: csak tájékoztatlak a 299. postpdnál tartasz.
Grrrrrrrrr! Csak későn! :)
Az ilyet mindig el nézem!
Ígérem lesz avatar!
Hazamegyek és csinálok.
http://myanimelist.net/animelist/Feldin


topok:
anime film: Ghibli összes, Akira, Perfect Blue, Grave of the firefly
anime sorozat: Azumanga Daioh, School Rumble, Kare Kano, FLCL, Excel Saga, Kino no Tabi, Haibane
manga: I''s

Damnatus

Hali!

SZVSZ:
Eddig megszerzett információim szerint a japán (szerű) kard vásárlásakor szempont az, figyeljünk arra, hogy milyen kardot szeretnénk venni, mert az alábbiakra érdemes tudni:
   1. a díszkardok nem igazán nevezhetők kardnak, mert nincsenek megedzve, ezért könnyen hajlanak, törnek, nincs élük, nem lehet vágni velük. A "japán" díszkardok csak az ívelt pengében és a keleties díszítésben hasonlítanak a japán kardra, szvsz nem érdemes ilyet venni.
   2. gyakorlókardok: nincsenek kiélezve, megedzve, viszont súlyelosztásuk megfelelő, a különböző formagyakorlatok gyakorlására alkalmas. A fizikai igénybevételt viszont nem nagyon bírja. Aki szeretne egy kardot, csak hogy legyen, ezt a fajtát javaslom.
   3. léteznek az ún. vágókardok: ezek megfelelnek a kard kívánalmainak, tehát edzett acélból készül, élezett, a formája is megfelelő. A jó minőségű munkák elérhetik a japánban készült munkák minőségét. Viszont ezen kardoknak közük sincs japán tradícionális kardkészítéshez, ellenben jó minőségű, használható másolatok (megjegyzem ez az elérhetősége miatt nekem bőven megfelelne).
   4. a japánban készülő kardok tartoznak a következő csoportba: eredeti technika, anyagok, stb. Nem megfizethetetlen, de drága.
   5. történelmi japán kardok: ritka, az országból kivinni tilos, megfizethetetlen. Nekünk úgyse lesz :beken:
   A fentiek a tapasztalataim összegzése, a tévedés jogát fenntartom.

Tudomásom szerint (és ez nem bizonyított, pusztán több helyről hallott információ), a kobudo-iaidos kardkészítő kardjainak minősége nem tartozik a legjobbak közé (használat szempontjából). Aki gyakorló kardot szeretne az  mehet hozzá, de ha vki vágókardot szeretne, akkor alaposabban járjon utána a dolognak, s igyekezzen megcáfolni azt amit most írtam.

Most mennem kell, de majd még folytatom.

Feldin

Quote from: DamnatusHali!

SZVSZ:
Eddig megszerzett információim szerint a japán (szerű) kard vásárlásakor szempont az, figyeljünk arra, hogy milyen kardot szeretnénk venni, mert az alábbiakra érdemes tudni:
   1. a díszkardok nem igazán nevezhetők kardnak, mert nincsenek megedzve, ezért könnyen hajlanak, törnek, nincs élük, nem lehet vágni velük. A "japán" díszkardok csak az ívelt pengében és a keleties díszítésben hasonlítanak a japán kardra, szvsz nem érdemes ilyet venni.
   2. gyakorlókardok: nincsenek kiélezve, megedzve, viszont súlyelosztásuk megfelelő, a különböző formagyakorlatok gyakorlására alkalmas. A fizikai igénybevételt viszont nem nagyon bírja. Aki szeretne egy kardot, csak hogy legyen, ezt a fajtát javaslom.
   3. léteznek az ún. vágókardok: ezek megfelelnek a kard kívánalmainak, tehát edzett acélból készül, élezett, a formája is megfelelő. A jó minőségű munkák elérhetik a japánban készült munkák minőségét. Viszont ezen kardoknak közük sincs japán tradícionális kardkészítéshez, ellenben jó minőségű, használható másolatok (megjegyzem ez az elérhetősége miatt nekem bőven megfelelne).
   4. a japánban készülő kardok tartoznak a következő csoportba: eredeti technika, anyagok, stb. Nem megfizethetetlen, de drága.
   5. történelmi japán kardok: ritka, az országból kivinni tilos, megfizethetetlen. Nekünk úgyse lesz :beken:
   A fentiek a tapasztalataim összegzése, a tévedés jogát fenntartom.

Tudomásom szerint (és ez nem bizonyított, pusztán több helyről hallott információ), a kobudo-iaidos kardkészítő kardjainak minősége nem tartozik a legjobbak közé (használat szempontjából). Aki gyakorló kardot szeretne az  mehet hozzá, de ha vki vágókardot szeretne, akkor alaposabban járjon utána a dolognak, s igyekezzen megcáfolni azt amit most írtam.

Most mennem kell, de majd még folytatom.

Várjuk!!!!!!!!!!
http://myanimelist.net/animelist/Feldin


topok:
anime film: Ghibli összes, Akira, Perfect Blue, Grave of the firefly
anime sorozat: Azumanga Daioh, School Rumble, Kare Kano, FLCL, Excel Saga, Kino no Tabi, Haibane
manga: I''s

Bruce

Quote from: XagaDrótmalac: bescannelnéd a tankönyv ezzer foglalkozó részét????
Csatlakozom! Örünnénk neki!

And my soul from out that shadow that lies floating on the floor
Shall be lifted - nevermore!

Moloko

Quote from: DamnatusSZVSZ:
a japánban készülő kardok tartoznak a következő csoportba: eredeti technika, anyagok, stb. Nem megfizethetetlen, de drága.
.
úgy emlékszem, egy karatés edzőtársam (úgyértve ő karatézik, én nem, de az edzőtársam) azt mesélte, hogy a világon 3 ember van aki a legprofibb szinten űzi a hagyományos japán kardkészítést, ebből 2 japánban és egy pedig ! Magyarországon ! él. többet sajnos nem tudok, de majd ha lesz egy kis időm megkérdezem a sráctól hogy hogy is volt ez, ha kiváncsiak vagytok rá :D (és ha nem felejtem el...)

Bruce

Quote from: Angelúgy emlékszem, egy karatés edzőtársam (úgyértve ő karatézik, én nem, de az edzőtársam) azt mesélte, hogy a világon 3 ember van aki a legprofibb szinten űzi a hagyományos japán kardkészítést, ebből 2 japánban és egy pedig ! Magyarországon ! él. többet sajnos nem tudok, de majd ha lesz egy kis időm megkérdezem a sráctól hogy hogy is volt ez, ha kiváncsiak vagytok rá :D (és ha nem felejtem el...)
Hát persze hogy kíváncsiak vagyunk!!!

And my soul from out that shadow that lies floating on the floor
Shall be lifted - nevermore!

Drótmalac

#43
Quote from: XagaDrótmalac: bescannelnéd a tankönyv ezzer foglalkozó részét????
Félek azzal nem sokra mennétek. A tankönyvekben nyúlfarnyi bekezdés foglalkozik a kézi szabadalakító kovácsolással, inkább a gépi kovácsolásokra, pl.: süllyesztékes kovácsolásra és a gépi kovácskalapácsokra mennek rá.
Egyébként a számítási képleteket és az alapműveletek leírásait elő tudom kotorni a kézzelírott jegyzetekből és a kiadott segédanyagokból. A hevítéshez szükséges görbékhez azonban anyagtáblázatok, különféle hevítési görbék, egyensúlyi diagrammok kellenek, de azok is csak akkor érvényesek, ha az anyag pontos összetételét ismeri az ember. (a szabványos anyagjelölés is megteszi)
Egy kis anyagismeret:
Jól kovácsolható, szívós anyagok pl.: a rugóacélok. Egy példa:
55Si 7 C: 0,52-0,6%; Si: 1,5-2,0%; Mn: 0,6-0,9%
Ez jól kovácsolható, nemesíthető, és lehetséges a felületi edzés (lángedzés, szerencsés esetben 800-850 HV felületi keménység is elérhető ) Csak a viszonylag magas széntartalom miatt (többekközött) repedésre érzékeny. Jók lehetnek még a magas vanádium tartalmú hidegalakító szerszámacélok pl.: K8; esetleg W5; W6. Ezek viszont nehezen kóvácsolhatók, a sok ötvöző miatt nehéz velük számolni. (damasztpenge esetén mindenképpen ezek a jók) viszont jól edzhetők, és meglehetősen kemény felületi kérget lehet rajta létrehozni (ezért cserébe törékenyebbek, ha viszont damasztpengét készítünk belőle, sikeres esetben szívóssá válhatnak)
Pillanatnyilag rövid, egyenes kardot próbálok készíteni, nem kovácsolással, csupán reszeléssel és hideg alakítással, utána megpróbálom a nyílt tűzben történő edzést. Ha jól gondolom (sajnos a pontos anyagminőségről gőzöm sincs, annyi biztos, hogy rugóacél) akkor jó tűzben felhevíthető kb.: 800-850 fokra fokra, vízben hűtve részben martenzites lehet a szerkezete. Bár ez jelenleg kísérleti stádiumban van.
Ennek a kardnak a testvére, amelyet ugyanezzel a technikával, ugyanebből az anyagból, de edzés nélkül készítettem, elég szívósra sikerült, de az éltartóssága a 0-val egyenlő. (meghúztam a hegyét a betonkerítésen, bár szép lyukat csinált, a kard hegye is kicsorbult, ráfér egy alapos simító köszörülés) Nagyjából beleillik Damnatus gyakorlókard kategóriájába.

Xaga

Quote from: DrótmalacFélek azzal nem sokra mennétek.

Bármit szivesen fogadunk legyen az minimálisan hasznos infó.
Kösz az újjabb infot és sok sikert a kardkészítéshez. (Képet postolni nem kötelező de erősen ajálnlott   :p :D)

Quote from: Angelha kiváncsiak vagytok rá

Kérdésben a válasz.

Bruce

Quote from: Xaga(Képet postolni nem kötelező de erősen ajálnlott   :p :D)
Dehogynem kötelező! :hehe:

And my soul from out that shadow that lies floating on the floor
Shall be lifted - nevermore!

Damnatus

Hali!

Angel
" ...világon 3 ember van aki a legprofibb szinten űzi a hagyományos japán kardkészítést, ebből 2 japánban és egy pedig ! Magyarországon ! él."

SZVSZ:
Én nem tudom a pontos adatokat, hogy kik a legjobb kovácsok, hányan vannak. Az azonban biztos, hogy Japánban, a világátlaghoz viszonyítva, többen foglalkoznak hagyományos technikával kard-készítéssel. Ez több okból is ered:
- saját kultúrájuk része, jelképe a kard, ezért van belső igény is rájuk, tiszteletből, hobbiból, dísztárgyként, ajándékként
- sokan akik vmilyen harcművészetet űznek szintén igényük van kardokra, használják, gyakorolnak velük
- a külföldiek is "piacot" jelentenek, számukra ez egzotikus dolog
--> van igény japán kardokra
kérdés, hogy van-e kínálat?
- mivel a tiszteknek még a II. világháborúban is készítettek kardokat, látható, hogy a kardkészítés nem szakadt meg, hanem folyamatosan tovább él. Tehát folyamatos az utánpótlás, nem kellett egy kihalt mesterséget újjáéleszteni
- bizonyos kovács-családoknál hagyományként folytatódik, apáról fiúra öröklődik a mesterség tudása (és ő közülük kerülnek ki a legjobbak)
- de emellet sokakat érdekel is a kardkészítés, művészet, alkotás, és még jól is lehet keresni vele, ezek az emberkék elszegődnek vmely ismert kovácshoz és kitanulják a mesterséget, hogy milyen szintre jutnak el benne, az természetesen változó
És mi van a külföldiekkel? tehetnénk fel a kérdést. Szoktak fogadni külföldi tanítványokat is, meg is tanítják őket a kardkészítés bizonyos fogásaira.
De létezik egy törvény és egy hivatal, mely Japán nemzeti kincseinek védelmével foglalkozik. Ezek a kincsek lehetnek anyagi és szellemi termékek is. Ezek kivitele az országból tilos. Ide tartoznak a régi kardok, mint anyagi, és a kardkovácsolás, mint szellemi kincs. (az újonnan készített kardok nem tartoznak bele). És a szervezet ellenőrzi az ezzel foglalkozó embereket is. Szóval elméletileg hagyományos technikával készült kardokat japánon kívül nem lehetne készíteni. De van kovács, aki a jó üzlet reményében kiment az USA-ba, s vannak külföldi tanítványok, akik készítenek kardokat. Én azonban úgy gondolom, hogy igazi, hagyományos japán kardot csak Japánból (közvetett v. közvetlen úton) lehet szerezni. A minőség akkor garantált, ha olyan kovács készítette a kardot, akit ellenőriz a fentebb említett hivatal.
Mindez nem jelenti azt, hogy a többi kovács rossz munkát végezne, csak azt, hogy nem teljesen hiteles hagyományos technikának nevezni ezen kardkészítést.
Az is elmondható, hogy a mai acéledzési stb. technikák már meghaladták a hagyományos japán technikát, talán jobb kardok is készíthetők vele, de a hagyományos technikánál épp a készítés módja, és a kiszámítható minősége az érték.
Drótmalac biztos meg tud erősíteni (vagy cáfolni) engem, hogy ma már léteznek olyan anyagok, amik sokkal ellenállóbbak, rugalmasabbak, és könnyebbek, mint a régebbi kardok anyagai. Az ezekből készült kardok is talán minőségileg jobbak.
Összegezve tehát: hagyományos kard csak Japánban készülhet, ahogy hagyományos Tokaji is csak nálunk.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy jó kardok csak hagyományos mesterektől, hagyományos technikával, hagyományos anyagokból készülhetnek.

Moloko

Quote from: DamnatusÖsszegezve tehát: hagyományos kard csak Japánban készülhet, ahogy hagyományos Tokaji is csak nálunk.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy jó kardok csak hagyományos mesterektől, hagyományos technikával, hagyományos anyagokból készülhetnek.
jó, jó, mondom hogy csak hallottam :) nem elsőkézből való infó...

DWz

Koszi noriko es a tobbiek! *megy is olvasni a linket*

Drótmalac

Quote from: XagaBármit szivesen fogadunk legyen az minimálisan hasznos infó.
Kösz az újjabb infot és sok sikert a kardkészítéshez. (Képet postolni nem kötelező de erősen ajálnlott   :p :D)
Összekeresgélem az anyagokat és készítek belőle egy használható összefoglalót, ez elterhat egy ideig, de dolgozom rajta. :)
Quote from: Bruce579Dehogynem kötelező!
Amint rendberaktam az első példányt, készítek róla egy képet. (ki kell köszörülni a hibákat és újból kell polírozni, csak a költözés óta nem sikerült rendberakni a szerszámokat, de dolgozom rajta.)
Quote from: DamnatusDrótmalac biztos meg tud erősíteni (vagy cáfolni) engem, hogy ma már léteznek olyan anyagok, amik sokkal ellenállóbbak, rugalmasabbak, és könnyebbek, mint a régebbi kardok anyagai. Az ezekből készült kardok is talán minőségileg jobbak.
Vannak új anyagok, pl.: erősen ötvözött nitridálható acélok, vaga titánnal erősen ötvözött acélok, ezek könnyebbek, keményebb felületi kéreg hozható létre rajtuk. Ezekből könnyített pengéjű, egészen könnyű kardok is készíthetőek lennének. Elméletileg lehettséges a felület bevonatolása, keménykrómozás, TiC, és TiN bevonat fizikai felgőzöléssel, stb., de ezeknél fennál a veszélye, hogy a bevonat megpattanhat, ha nagyon erős, dinamikus ütés éri hasonlóan kemény anyaggal. A többi alapanyag talán csak azért jobb, mert pontosan ötvözöttek és kiszámítható a viselkedésük, a minőségük pedig egyenletes.
Mindenesetre meglepő, de a régi, kovácsolt pengéknél ezek nem annyival jobbak, mint azt gondolnád.

A japán kardok minősége egyrészt a jó alapanyagoknak, a hajtogatásos, kovácshegesztéses kovácsolásnak, másrészt a különleges hőkezelésnek (amit tekinthetünk részleges betétedzésnek) köszönhető. De általában, erre is, mint minden szabadtűzi, hagyományos, fegyverkovácsolásra igaz, hogy a technológia nem kézbentarthatósága miatt nincs két egyforma kard, még ugyanaz a mester, ugyanabból az alapanyag tömbből, ugyanazokkal a szerszámokkal sem tud pontos másolatot készíteni egy kardról. Jellemző, hogy még a legjobb mesterek is gyakran készítenek selejtet, amit lehet visszaolvasztani, mert valamelyik bizonytalan tényező megakadályozta, hogy sikeresen elkészítse.

A damasztpengék, mármint a történelmi pengék minősége a közelkelet és india bányáiban található volfram szennyezésű vasércnek köszönhető, és a hajtogatásos, kovácshegesztéses kovácsolási technikának. A damasztolt pengék szép szürkésfehér mintázata is ennek köszönhető. (ez a technológia teljesen ki is halt volna, ha nem jönnek rá, hogy a titok nyitja a volfram szennyeződésben rejlik, a bányák ugyanis kimerültek ) Igaz, a mai damosztolás a régi technológia "visszafejtésén" alapul, vagyis újjáélesztett tudomány.

A viking kardok kicsit különböznek azelőzőektől, három különböző alapanyagból készítenek 3x3 huzalt. Az egyik anyag a keménységet, a másik kettő a szívósságot és szilárdságot biztosítja. A huzalok végét hátmasával összekovácsolják(kovácshegesztés ), ezután összefonják, a fonatokat ismét huzallá kovácsolják. A három így elkészült huzalt ismét összekovácsolják és összefonják, végül néhány átkovácsolás után a végső formára kovácsolják, ezután jöhet az élezés, köszörülés, polírozás végtelen sora. Sajnos ez is visszafejtett technológia, mert igazi viking kovácsok már nincsenek.

Damnatus

Hali!

Angel
Én is csak hallottam/olvastam, szóval én sem vagyok hitelesebb  :)

Drótmalac
Azt én sem gondolom, hogy a modern eljárások klasszisokkal múlnák felül a hagyományos technikákat, de a gépi munkavégzés miatt a folyamatok kiszámíthatóbbak, pontosabbak. Te vagy az, aki a technikai részéhez értesz, nekem sajna nem sok közöm van hozzá. Én személy szerint jobban kedvelem a hagyományos dolgokat, szóval ha elém tennének egy modern, hiper-szuper katanát, meg egy hagyományosat, akkor én a hagyományosat választanám.

Drótmalac

Quote from: DamnatusDrótmalac
Azt én sem gondolom, hogy a modern eljárások klasszisokkal múlnák felül a hagyományos technikákat, de a gépi munkavégzés miatt a folyamatok kiszámíthatóbbak, pontosabbak. Te vagy az, aki a technikai részéhez értesz, nekem sajna nem sok közöm van hozzá. Én személy szerint jobban kedvelem a hagyományos dolgokat, szóval ha elém tennének egy modern, hiper-szuper katanát, meg egy hagyományosat, akkor én a hagyományosat választanám.
Igazán géppel nem lehet ugyanazt a magas minőséget létrehozni. A gépi kalapácsokkal nem lehet érzéssel ütni.A kardkészítés nem igazán gépesithető, mert túlságosan összetett és finom műveleteket igényel.
Az egyetlen, ami célszerűen gépesíthető, az a hevítési folyamat különféle elektromos, vagy gázfűtésű kemebcékkel, sófürdővel stb. (meg ugye száraz falevél helyett használhatnak hőmérőt is)
Ami valóban kovácsolt, az csak hagyományosan készülhetett (legfeljebb nincs annyira átkovácsolva). Másképpen ugyanis nem lehet megfelelő minőséget előállítani.
Szóval egy géppel készült kardot, hacsak nincs valami egészen különleges anyagból (pl.: valami egészen különleges űrtechnológiás acélból), egy hagyományosan készült katana egycsapással átvágna.

Feldin

Quote from: DamnatusHali!

Angel
Én is csak hallottam/olvastam, szóval én sem vagyok hitelesebb  :)

Drótmalac
Azt én sem gondolom, hogy a modern eljárások klasszisokkal múlnák felül a hagyományos technikákat, de a gépi munkavégzés miatt a folyamatok kiszámíthatóbbak, pontosabbak. Te vagy az, aki a technikai részéhez értesz, nekem sajna nem sok közöm van hozzá. Én személy szerint jobban kedvelem a hagyományos dolgokat, szóval ha elém tennének egy modern, hiper-szuper katanát, meg egy hagyományosat, akkor én a hagyományosat választanám.

És épp ez a probléma, a gépi készítés.
Már nincs benne a lelkük a kovácsoknak.
És így csak kardot lehet csinálni, nem pedig műremeket, áhitattal övezett ereklyét.
http://myanimelist.net/animelist/Feldin


topok:
anime film: Ghibli összes, Akira, Perfect Blue, Grave of the firefly
anime sorozat: Azumanga Daioh, School Rumble, Kare Kano, FLCL, Excel Saga, Kino no Tabi, Haibane
manga: I''s

Damnatus

Hali!

Quote from: FeldinÉs épp ez a probléma, a gépi készítés.
Már nincs benne a lelkük a kovácsoknak.
És így csak kardot lehet csinálni, nem pedig műremeket, áhitattal övezett ereklyét.

Én is ezt tartom az egyik nagy hátránynak, a tömeggyártott cuccok nem személyesek. Ha képes lennék rá magam készíteném el a kardot, hogy olyan legyen amilyet én szeretnék (álmodik a nyomor). A tárgyakhoz való ragaszkodás ugyan gyengeség, de ez van.
Mindenesetre ha kapnék egy gyárit, azt is nagyon szeretném. :)

Drótmalac

Quote from: FeldinÉs épp ez a probléma, a gépi készítés.
Már nincs benne a lelkük a kovácsoknak.
És így csak kardot lehet csinálni, nem pedig műremeket, áhitattal övezett ereklyét.
Kardot semmiképpen, max kést, de az is jobb, ha egy kovács kézzel készíti.
(van 1 kovácsolt, szerszámacél késem, simán lehetne vele gravírozni a gyári késeket, csak sajna könnyen rozsdásodik szegény)
Talán pont azért, mert benne van a lelkük a kovácsoknak... :)

Feldin

Quote from: DrótmalacKardot semmiképpen, max kést, de az is jobb, ha egy kovács kézzel készíti.
(van 1 kovácsolt, szerszámacél késem, simán lehetne vele gravírozni a gyári késeket, csak sajna könnyen rozsdásodik szegény)
Talán pont azért, mert benne van a lelkük a kovácsoknak... :)

Ööö... El lettem értve. A tömeggyártott *************-okra gondoltam.
http://myanimelist.net/animelist/Feldin


topok:
anime film: Ghibli összes, Akira, Perfect Blue, Grave of the firefly
anime sorozat: Azumanga Daioh, School Rumble, Kare Kano, FLCL, Excel Saga, Kino no Tabi, Haibane
manga: I''s

Damnatus

Hali!

Javaslom, hogy nézzünk körül kardkészítés ügyben a hazai és külföldi lehetőségek között.
Ha találok használható dolgot írok.

Feldin

Quote from: DamnatusHali!

Javaslom, hogy nézzünk körül kardkészítés ügyben a hazai és külföldi lehetőségek között.
Ha találok használható dolgot írok.
Nagyon várjuk!
http://myanimelist.net/animelist/Feldin


topok:
anime film: Ghibli összes, Akira, Perfect Blue, Grave of the firefly
anime sorozat: Azumanga Daioh, School Rumble, Kare Kano, FLCL, Excel Saga, Kino no Tabi, Haibane
manga: I''s

Damnatus

Hali!

Itt van pár kép, az egyik a kard részeinek elnevezéseit mutatja.

Xaga

Quote from: DamnatusHali!

Itt van pár kép, az egyik a kard részeinek elnevezéseit mutatja.


Jó képek, hol találtad????