Main Menu

Katana & Sword

Started by Xaga, 2004-05-04, 15:36:30

Previous topic - Next topic

Drótmalac

Jó hír: Találtam használható anyagot, aminek segítségével átfogó képet kaphattok a kovácsolásról.
A címe: Fémipari alapismeretek, szakmai gyakorlat. (Ipari Szakmunkásképzők és Szakközépiskolák részére) A szerző nevét elfelejtettem. Amint találok használható példányt belőle megy a szkennerbe és dobom fel. (amit eddig találtam, az saláta és kicsit, nagyon olajos, és sajnos nem az enyém, de valahol lennie kell egy példánynak nekem is, mert nem szoktam tankönyvet kidobálni)
Az anyag kb.: 10 oldal nem sok elméletet tartalmaz, de van az is benne, + magyarázó szöveg a különböző alapműveletekhez, képekkel, és van benne egy színtáblázat, hogy milyen szín kb.: milyen hőmérsékletet jelent. Stb.

Damnatus

Hali!

Drótmalac
Várjuk az anyagot :) .

Drótmalac

Quote from: DamnatusHali!

Drótmalac
Várjuk az anyagot :) .
Eltarthat egy darabig, kb 10 különböző helyen tárolok ilyesmit, ha sokáig nem találom, megpróbálom kölcsönkérni, vagy beruccanok az iskolai könyvtárba, hátha ott megvan. Régi könyv, még az "átkosban" íródott, úgyhogy helyenként jókat lehet rajta derülni :)

Damnatus

Hali!

Most sajna én sem tudok szétnézni neten kardügyben mert itt a vizsgaid?szak, de ha végzek, akkor ez lesz az els? dolgom.

Xaga

Köszi Drótmalac, várjuk az anyagot.
(A szerző neve nem Gyímesi Sándor???)

Feldin

Nagyon várjuk!!!
http://myanimelist.net/animelist/Feldin


topok:
anime film: Ghibli összes, Akira, Perfect Blue, Grave of the firefly
anime sorozat: Azumanga Daioh, School Rumble, Kare Kano, FLCL, Excel Saga, Kino no Tabi, Haibane
manga: I''s


Bruce

Hú, köszi a linkeket! Az egyiket már le is mentettem! :)
Hm... időközben a másikat is.  :rolleyes: Meg a többit. :hehe:

And my soul from out that shadow that lies floating on the floor
Shall be lifted - nevermore!

Feldin

Quote from: Bruce579Hú, köszi a linkeket! Az egyiket már le is mentettem! :)
Hm... időközben a másikat is.  :rolleyes: Meg a többit. :hehe:
Mármint a honlapot? Mvel?
http://myanimelist.net/animelist/Feldin


topok:
anime film: Ghibli összes, Akira, Perfect Blue, Grave of the firefly
anime sorozat: Azumanga Daioh, School Rumble, Kare Kano, FLCL, Excel Saga, Kino no Tabi, Haibane
manga: I''s

Feldin

1000.000 yen... majd egyszer...
http://myanimelist.net/animelist/Feldin


topok:
anime film: Ghibli összes, Akira, Perfect Blue, Grave of the firefly
anime sorozat: Azumanga Daioh, School Rumble, Kare Kano, FLCL, Excel Saga, Kino no Tabi, Haibane
manga: I''s

Xaga

Quote from: FeldinMármint a honlapot? Mvel?

File->Mentés másként...

Amugy a linkeket hozzáadtam az első posthoz hogy mind 1 helyen legyen.

Feldin

Aszthittem vmi tükrözővel.
http://myanimelist.net/animelist/Feldin


topok:
anime film: Ghibli összes, Akira, Perfect Blue, Grave of the firefly
anime sorozat: Azumanga Daioh, School Rumble, Kare Kano, FLCL, Excel Saga, Kino no Tabi, Haibane
manga: I''s

Bruce

Quote from: FeldinAszthittem vmi tükrözővel.
Minek bonyolíjjam?

And my soul from out that shadow that lies floating on the floor
Shall be lifted - nevermore!

Feldin

Mer az mélységben tükröz. de hagyjuk mert :_off:
http://myanimelist.net/animelist/Feldin


topok:
anime film: Ghibli összes, Akira, Perfect Blue, Grave of the firefly
anime sorozat: Azumanga Daioh, School Rumble, Kare Kano, FLCL, Excel Saga, Kino no Tabi, Haibane
manga: I''s

Drótmalac

Quote from: XagaKöszi Drótmalac, várjuk az anyagot.
(A szerző neve nem Gyímesi Sándor???)
Lehetséges, mint mondtam nem emlékszem, a már "feltárt" példány sem akadt a látóterembe, úgyhogy nem tudtam a szerző nevét megnézni.
Netalán megvan neked az említett könyv, vagy valami hasonló?

Más: Végre rászántam magamat és kikalapáltam a kardom hegyét, kicsiszoltam a hibákat és újból felpolíroztam. Már csupán a markolatot kell megtisztítani a kosztól és készülhet a fénykép. :)

Alkyra

Nekem  van egy katanám egy közepes kardom és egy tőröm.:)
Szépen egy dísztartóban vannak otthon.

Nagyon furcsa volt használni a katanát.. én arra számítottam, hogy nehezebb lesz..(jó
112 vágás után azért már nehéz volt...)
De ahogy az vágni tudd.. pedig nem is éleztem ki... hihetetlen.. :)T


Tényleg meg szeretném kérdezni, hogy hogyan kell egy katanát gondozni?

Mert én gyakorlás után lemostam és a víz nagyon csúnyán ott maradt a kardon.. :(

Akkor a kérdéseim ezzel kapcs:
1. Hogyan és mivel kell élezni?
2. Mivel kell tisztítatni?
3. Hogyan kell rendben tartani?

Xaga

Quote from: DrótmalacLehetséges, mint mondtam nem emlékszem, a már "feltárt" példány sem akadt a látóterembe, úgyhogy nem tudtam a szerző nevét megnézni.
Netalán megvan neked az említett könyv, vagy valami hasonló?

Sajnos nincs meg, rákerestem :G és kiadta hogy van ilyen könyv az emlitett szerzőtöl

Drótmalac

Quote from: AlkyraTényleg meg szeretném kérdezni, hogy hogyan kell egy katanát gondozni?

Mert én gyakorlás után lemostam és a víz nagyon csúnyán ott maradt a kardon.. :(

Akkor a kérdéseim ezzel kapcs:
1. Hogyan és mivel kell élezni?
2. Mivel kell tisztítatni?
3. Hogyan kell rendben tartani?

Nem csupán katanára, de nagy átlagban minden kardra, és nem rozsdamentes acélból készült késre(pl.: régi bajonett), tőrre, stb igaz:

1: Élezés: Fenőkővel, szerszámacél élezőrúddal, másik késsel, bőrszíjjal lehet kardot/kést élezni. Hogy mit használsz az attól függ, mennyire sérült az él.
Ha kicsorbult, és egyes élszakaszok kifordultak az él síkjából először kalapáccsal, egy sík fémlapon kikalapálod, ezután ha szükséges reszelővel, vagy durva fenőkővel egybemunkálod az él síkjával, ezután egyre finomabb fenőkövekkel folyamatosan finomítod. Ha nincs polírozó minőségű fenőköved, akkor szerszámacél élezőrúddal, vagy jó minőségű késsel folytatod. Ha ezzel készen vagy valódi hasított bőrszíjjal polítozod fel, előbb a "durva" oldalával, utána a bőrszíjj külső, sima oldalával. Akkor jó, ha látod a tükörképedet.
Amennyiben csupán újra élezni kell, a legcélszerűbb a finom fenőkő, és utána a bőrszíjj. Élezéskor figyelj, hogy az élszallag alapsíkja és az él valódi felülete nem minden késnél, kardnál esik egybe(az él tompább szögű, mint az élszallag).
2: Tisztítás: Ha nem rozsdamentes acélból készült a penge, akkor TILOS vízzel tisztítani. Finom törlőkendővel töröld át, hogy ne maradjon rajta szennyeződés, ha nagyon piszkos, akkor megintcsak a bőrszíjjhoz kell folyamodni, a durva felével kell végigtörölni. Ezt minden esetben így kell, ha megfogtad a penge felületét, ha nem így teszel az újlenyomataid szabályszerűen beleroszdásodnak a felületbe. Ezután finom kendővel és műszerolajjal, vagy más finom olajjal töröld át.
A markolat és a tok. A marokolatot foltbenzinnel, vagy sebbenzinnel tudod tisztítani. Egy körömkefe, vagy foggkefe segítségével a benzint óvatosan adagolva finoman végigtisztítod. A benzin gyorsan elillan, nem marad benne, de csak ha nem áztatod el az egész markolatot. Apránként, óvatosan kell haladni. A tok esetén amenyiben lakkozott fafelületről, vagy bőrfelületről van szó, akkor használhatsz vizet, de ne kelüljön a tok belsejébe, és utána mindig töröld szárazra. Ha bármilyen textilborítás, vagy berakás található, akkor a markolathoz hasonlóan finom kefével és benzinnel lehet tisztítani. Figyelj oda, előfordul, hogy a benzin old egyes lakkokat, festékeket, végezz egy próbát, mielőtt elkezded. Fém tok esetén hasonlóan kell eljárni, mint a pengével (kendő+olaj).
3: Ha rendszeresen karbantartod, tisztítod, akkor ezzel gyakorlatilag rendben tartod. Időnként, ha nem használod is, vedd ki "levegőzni" nézd meg, nem sérült-e meg, ha nincs rajta olaj (látszik, olyankor más a csillogása) akkor olajozd be. Ha nem veszed ki időnként akár elrozsdásodhat a tokon belül, anélkül, hogy észrevennéd.
Rozsdafolt esetén a rozsát teljesen el kell tüntetni! ha nem felületi, hanem már kráter képződött, és nem férsz hozzá, akkor homokfuvatással tudod eltüntetni. (homokfúvatáshoz keress pl.: karosszérialakatost, tőle kérj segítséget) Ha a rozsdát nem csizsolod ki teljesen, akkor tovább fog rozsdásodni.
Kb.: ennyi, ha valami nem tiszta kérdezz.

Alkyra

Héy kösz!


Hálás vagyok érte!
Megcsinálom amiket mondtál!

Feldin

Quote from: AlkyraHéy kösz!


Hálás vagyok érte!
Megcsinálom amiket mondtál!
Ha jól tudom Katanahoz van vmi rendbentartó készlet. Asszem a budoban is lehet kapni.
Van vágó Katanád? Minőségi?
http://myanimelist.net/animelist/Feldin


topok:
anime film: Ghibli összes, Akira, Perfect Blue, Grave of the firefly
anime sorozat: Azumanga Daioh, School Rumble, Kare Kano, FLCL, Excel Saga, Kino no Tabi, Haibane
manga: I''s

Bruce

Quote from: FeldinVan vágó Katanád? Minőségi?
Ez engem is érdekelne!

And my soul from out that shadow that lies floating on the floor
Shall be lifted - nevermore!

Shadowolf

#81
Na hali! Csak azért írok, mert pénteken volt a Pro7-en a Galileo nevü műsorban egy kis ismertető a japán kardok készítéséről. Yoshindo Yoshihara mutatta be, hogy nagyjából hogyan készíti a kardjait. Kedden, reggel 6-kor lesz az ismétlése a műsornak (ha minden igaz). Szerintem mindenki nézze meg/vegye fel videóra, mert éredekes és (sztem) egész jól magyarázták a különböző munkafázisokat benne. :)

Drótmalac

Quote from: ShadowolfNa hali! Csak azért írok, mert pénteken volt a Pro7-en a Galileo nevü műsorban egy kis ismertető a japán kardok készítéséről. Yoshindo Yoshihara mutatta be, hogy nagyjából hogyan készíti a kardjait. Kedden, reggel 6-kor lesz az ismétlése a műsornak (ha minden igaz). Szerintem mindenki nézze meg/vegye fel videóra, mert éredekes és (sztem) egész jól magyarázták a különböző munkafázisokat benne. :)
Na, ilyenkor tépem a hajamat, hogy mi a ***** ***** ********* kellett kivenni a kábel palettáról az RTL2-t és a Pro7-et. Helyette meg berakni mindenféle Travel Chanel-t meg Viasat Explorert (amikkel egyébként semmi bajom nem lenne, ha nem szedték volna ki a másik kettőt)
Egyébként a Filmmúzeumon is japánnal kapcsolatos rég dok-filmek mennek, tegnap volt a színházról. Valamikor a kardművészetről is lessz.

Más: A kardomat felújítottam, le is fényképeztem, de förtelmesek lettek a képek, majd csinálok újjakat. (ez a fényképező 1 rakás s*ar) Majd készítek vagy 50 képet, majdcsak jó lessz valamelyik :rolleyes:

Shadowolf

#83
Quote from: DrótmalacNa, ilyenkor tépem a hajamat, hogy mi a ***** ***** ********* kellett kivenni a kábel palettáról az RTL2-t és a Pro7-et. Helyette meg berakni mindenféle Travel Chanel-t meg Viasat Explorert (amikkel egyébként semmi bajom nem lenne, ha nem szedték volna ki a másik kettőt)

Ha nem felejtem el, akkor felvehetem neked videóra. ;)

QuoteEgyébként a Filmmúzeumon is japánnal kapcsolatos rég dok-filmek mennek, tegnap volt a színházról. Valamikor a kardművészetről is lessz.

A Japán kultúra thread-ben asszem fenn van az egész programlista. :)

EDIT: részemről vége az :_off:-nak...

Xaga

Quote from: ShadowolfHa nem felejtem el, akkor felvehetem neked videóra. ;)

Nekem tetszik az 5let.

Bruce

Remélem felvettétek... hétvégén nem voltam netközelben, így erről nem is tudtam, pedig a koleszban felvehettem volna... Argh... GRRRRR!!! Na mind1.

And my soul from out that shadow that lies floating on the floor
Shall be lifted - nevermore!

Feldin

Quote from: XagaNekem tetszik az 5let.
Kérem!!!!!!!!!!!!!!
A kazit!!!! :)
http://myanimelist.net/animelist/Feldin


topok:
anime film: Ghibli összes, Akira, Perfect Blue, Grave of the firefly
anime sorozat: Azumanga Daioh, School Rumble, Kare Kano, FLCL, Excel Saga, Kino no Tabi, Haibane
manga: I''s

Shadowolf

Quote from: FeldinKérem!!!!!!!!!!!!!!
A kazit!!!! :)

Kérheted, de nem kapod meg ugyanis elszállt a videóm. Arrgh! ^^"

Xaga

Quote from: ShadowolfKérheted, de nem kapod meg ugyanis elszállt a videóm. Arrgh! ^^"

Ez azt jelenti hogy nem sikerült fölvenni??? Kár :(

Feldin

http://myanimelist.net/animelist/Feldin


topok:
anime film: Ghibli összes, Akira, Perfect Blue, Grave of the firefly
anime sorozat: Azumanga Daioh, School Rumble, Kare Kano, FLCL, Excel Saga, Kino no Tabi, Haibane
manga: I''s