Négyszögletes, vékony, fa eredetû lapokból készített dolgok sok fekete jellel

Started by Ramiz, 2004-07-01, 18:29:24

Previous topic - Next topic

Acchan

Anette Moldvaer: Kávészenvedély (2014)

Nem egy barista tankönyv, de azért rengeteg érdekességet tartogat a kávé-geek és simán csak nyitott olvasóknak. Igényes, színpompás, kreatív, izgalmas könyv. Egyébként a brew bar (alternatív kávés) eszközök egy része kimaradt belőle, nem is értem...

Nakedape

hümmm

Quote from: goldenlane (fb)Jön a nyári könyvhét... trallala... szép, új könyvek jelennek meg... trallala... Á, én igazán _semmire_ sem akartam utalni!
Nothing About Culture Makes Sense Except in the Light of Evolution

frozenstein

Dan Simmons: Hyperioni énekek tetralógia
Az első két kötetet már olvastam korábban és nagy kedvencem volt, ezért nagy elvárásokkal ültem neki az Endymion-nak és az Endymion felemelkedésének. Nem volt rossz, de elég vontatott volt. Az utolsó kötet utolsó párszáz oldala volt igazán izgalmas, és aztán egy meglepő utolsó csavar után, ott hagyta abba ahol igazán elkezdődött volna. Talán túl nagyok voltak az elvárásaim, de egy kicsit többet vártam tőle.

Nakedape

Quote from: Nakedape on 2015-05-16, 12:16:31
hümmm

Quote from: goldenlane (fb)Jön a nyári könyvhét... trallala... szép, új könyvek jelennek meg... trallala... Á, én igazán _semmire_ sem akartam utalni!

http://www.deltavision.hu/konyvek/napnak-fenye/

10 év után könyv ha jól nézem?
Nothing About Culture Makes Sense Except in the Light of Evolution

Próféta

Quote from: Nakedape on 2015-05-21, 11:18:06
10 év után könyv ha jól nézem?
Wow

Mondjuk messze nem olvastam mindent a régebben megjelentek közül sem, de attól még király :)

frozenstein

Murakami Haruki: Köddé vált elefánt
17 hosszabb-rövidebb novella, a színvonal is hullámzó, de mind jellemzően murakamis :smile:.

frozenstein

Orson Scott Card: Fajirtás
Wow! A végére kaptunk egy pár igazán meglepő fordulatot. Remélem minél előbb jön a negyedik kötet, kíváncsi leszek hova lyukad ki a történet.

frozenstein

Hermann Hesse: Az üveggyöngyjáték
Másodjára olvastam, mert nem emlékeztem rá miről szól. Elvagyok én szokva az ilyen szépirodalmi cuccoktól, de azért sikerült befejezni.

Quote from: Nakedape on 2015-05-21, 11:18:06
Quote from: Nakedape on 2015-05-16, 12:16:31
hümmm

Quote from: goldenlane (fb)Jön a nyári könyvhét... trallala... szép, új könyvek jelennek meg... trallala... Á, én igazán _semmire_ sem akartam utalni!

http://www.deltavision.hu/konyvek/napnak-fenye/

10 év után könyv ha jól nézem?
Jön még több is!

Nakedape

Quote from: frozenstein on 2015-07-06, 20:10:26
Hermann Hesse: Az üveggyöngyjáték
Másodjára olvastam, mert nem emlékeztem rá miről szól. Elvagyok én szokva az ilyen szépirodalmi cuccoktól, de azért sikerült befejezni.

Quote from: Nakedape on 2015-05-21, 11:18:06
Quote from: Nakedape on 2015-05-16, 12:16:31
hümmm

Quote from: goldenlane (fb)Jön a nyári könyvhét... trallala... szép, új könyvek jelennek meg... trallala... Á, én igazán _semmire_ sem akartam utalni!

http://www.deltavision.hu/konyvek/napnak-fenye/

10 év után könyv ha jól nézem?
Jön még több is!

igen Holdnak árnyéka-t láttam, hogyjön és gondoltam is kapcsolódik ehhez:), bár folytatást tippeltem, de ígymég akár jobb is.

Éjfél újraírva nem hoz lázba annyira,  olvasom a régit az is megteszi
Nothing About Culture Makes Sense Except in the Light of Evolution

frozenstein

Frank Schätzing: Raj
10 év után újraolvastam, most is tetszett. Egyrészt mostanában nem nagyon volt ilyen katasztrófa forgatókönyv szerűségben részem, meg nem is emlékeztem, hogy kik fogják túlélni. Amennyire laikusként meg tudtam állapítani tudományosan korrekt (már amennyire ez egy sci-fi-től elvárható), de nem néztem utána :mittomen:.

frozenstein

J. Goldenlane: A Szélhámos és a Varázsló
Most Goldenlane köteteket olvasok újra, nem az új regény miatt, már évek óta fel van írva a listámra. A humora még mindig nagyon bejön, Khazai Argos meg egy felejthetetlen figura.

noriko

Quote from: kikuchiyo on 2014-10-23, 21:21:03
Quote from: Isley on 2014-09-11, 23:15:40
Andy Weir: A marsi

Robinson Crusoe a Marson

Ez nagyon jó volt, jobban tetszett, mint vártam.
Szerintem is nagyon jó volt! És a sok számomra sajnos érthetetlen technikai részlet mellett is teljesen élvezhető volt és olvasmányos, mert mindent úgy írt le, hogy elhitesse velem, hogy értem mi történik. :D Szóval ügyesen volt megírva, jó stílusban. Végre egy jó könyv, amit nem tudtam letenni! Már nagyon hiányzott egy ilyen...

on that note:

Nem ajánlom az alábbiakat:
M.R.Carey: The Girl With All the Gifts Érdekesen indul, megismerünk egy kislányt, akit valamiért elzárt táborban tartanak egyéb gyerekekkel együtt. De aztán kiderül, hogy miért és onnantól lapos, nevetséges és elcsépelt...[spoiler]zombies[/spoiler] (kiválasztási módszer: külföldi könyvesboltban, új könyvek hátlapjának olvasgatása alapján)

Lori Brighton: The Beautiful Ones (csak egy bevezető novella egy trilógiához, amit már nem olvastam) Közepesen indul, megismerünk egy lányt, akit valamiért elzárt táborban tartanak valakik, egyéb fiatal emberekkel együtt. De aztán kiderül, hogy miért és nem onnantól lapos, fárasztó és elcsépelt, hanem még mielőtt kiderülne, mivel az olvasó a sztereotípiákból viszonylag hamar rájön magától... [spoiler]vampires[/spoiler] (kiválasztási módszer: dystopia kategóriában hozta a kindle, és ingyen volt)

Erika Johansen: The Queen of the Tearling Miért ó miért indítanak elsőkönyves fantasy írók trilógiával? Gyakorolhatnák kicsit rövidebb kerekebb történeteken az írás tudományát először. Erikának még gyakorolnia kell az írást is, meg azt is, hogyan bontsa fel 3 részre a történetét úgy, hogy az első könyvben is legyen valami. (kiválasztási módszer: külföldi könyvesboltban, új könyvek hátlapjának olvasgatása alapján)

Tapasztalat: a kiválasztási módszerem talán nem a legtökéletesebb... Valaki ajánljon valami jó könyvet!
"I wish I could, but I don't want to."

Isley

Ide már rég írtam be. Pár könyv az utolsó posztom óta. Szemezgetve, csak a sci-fik.

Philip K. Dick: Galaktikus cserépgyógyász

Totalitárius világállam működik egy futurisztikus Földön, ahol Joe Fernwright az államtól kapott segélyen tengeti életét. Szakmája, a cserépgyógyászat még ebben a világban is teljesen felesleges foglalkozásnak számít, és Joe hasonlóképp Dick hőseihez az öngyilkosságról és élete értelm(etlenség)én lamentál. Egy nap üzenetet kap, melyben egy istenszerű lény munkát ajánl neki. Joe kisvártatva a Szíriusz Ötön találja magát, ahol rá kell döbbennie, hogy bár élete gyökeresen más mederben és környezetben folytatódik, tulajdonképpen szemernyit sem változott. S amikor már felcsillan a változás és a kiút lehetősége, semmi sem úgy alakul, ahogy annak kellene.

A Galaktikus cserépgyógyász nem tartozik Dick legjobb kötetei közé. Ebben a regényben is vannak érdekes képességgel rendelkező egyedek (az istenszerű Glimmung, vagy a telekinetikus Baldwin), van sokféle idegen faj, van totalitárius állam és katedrális horgászás egy szürreális idegen óceánból, szerelem, jövőt elemző gépek, sorsot megíró automatikusa frissülő könyv, de még ezzel együtt sem egy kiemelkedő regény. Ez valószínűleg azért van így, mert Dickre nem jellemző módon csak egy főszereplőnk volt itt, s talán ezért sem volt annyira átütő és dinamikus.

Philip K. Dick: A Frolix-8 küldötte

A Frolixban Dick egy a XXIII. század elején járó Földet tár elénk, melyet az úgynevezett Újemberek és a Szokatlanok vezetnek együtt. A bolygó lakosságának parányi részét alkotják csupán, mégis a több mint 5 milliárd Régi ember kénytelen-kelletlen elnyomásuk alatt nyög. Mindez azért alakult így, mert az Újemberek emberfeletti agyi képességekkel rendelkeznek. Legjobb tudósaik olyan gondolatstruktúrákat alkotnak, hogy a legjobb telepaták egyszerűen képtelen gondolatsoraik érzékelése mellett is gondolatfolyamaik követésére, mert már nem is nyelvben, hanem különféle elvont kódokban gondolkoznak. Valamint a Szokatlanok is rendkívüli hatalom birtokosai; vannak közöttük telepaták, telekinetikus képességgel bírók, és prekogok is. Ha ez nem lenne elég, a kormány köztisztviselői a közszolgálati tesztet mindig megbundázzák abból a célból, hogy kizárólag a megbízhatónak tartott elemek kerüljenek jó pozíciókba. Egy idő után semmi szükség új emberekre. Ebben a világban a Régiek másodlagos állampolgárnak számítanak, akik állandóan drogbárokba járnak egy kis fenmetrazin-hidrokloridért és stelladrinért, hogy a napi robot után kicsit jobb kedvre derüljenek. Ennek a társadalomnak az átlagembere Nicholas Appleton, a főszereplőnk, aki gumihornyolással foglalkozik, s a regény során fokozatosan válik a rendszert támogató kisemberből Ellenállóvá, s rajta keresztül ismerjük meg, hogy pontosan hogyan is vezetik ezt a világállamot, és hogy milyenek is az Ellenállók. A másik főszereplő Willis Gram, a Rendkívüli Közbiztonsági Bizottság elnöke, a bolygó korlátlan ura. Gram egy Szokatlan, aki állandó jelleggel összekeveri magánéletét a politikával, így több olyan hajmeresztő ötlete volt, amin nem győztem nevetni. Gram hatalmas figura, egyértelműen a kedvencem volt. Amiket levágott az Ellenállókkal szemben, ahogy vezette a világállamot és a tanácsüléseket, az nagyon ott volt. Végül pedig ott volt Thors Provoni, a Régiek nagy reménysége. Provoni, aki több mint tíz évvel a történetünk előtt elhagyta a Földet, hogy találjon egy olyan idegen fajt, aki segíthet neki legyőzni Gramet; hogy egy olyan világ jöhessen létre, melyben a Régiek is megbecsülésnek örvendenek, és nem Utah állam és a Luna internáló, helyesebben szólva koncentrációs táboraiban nyaralgatnak. A regény ott válik érdekessé, amikor Provoni visszaér, és megkezdődik a sajátos harc a fajok között.

Rendkívül jól megírt regény, mely egyértelműen a szerző legjobbjai között van. Sajnos a vége viszont nem tetszett. Az utolsó harminc oldalt én teljesen másképp csináltam volna. Azért kár, addig remek volt.

Robert A. Heinlein: A Hold börtönében

A Hold börtönében által felvetett téma sokkal kevésbé áll közel hozzám mint a Csillagközi invázió érdekfeszítő története, de még az Ajtó a nyárba is olvasmányosabb és izgalmasabb volt. Az elején meg is szenvedtem vele. Bár később sem vált sokkal olvasmányosabbá a könyv, viszont a Hold társadalmának bemutatása, a monogámia-poligámia vita kapcsán leírtak, a prof legjobb politikai berendezkedésről szóló monológjai sokat dobtak a regény színvonalán. Persze, utóbbi kapcsán elég furcsa volt belegondolni, hogy ugyanez a szerző írta a Csillagközi inváziót is. Az öntudatra ébredt robot ugyancsak a regény erősségei közé tartozik, ugyanis Mike egy remekül megrajzolt karakter volt, bár kiemelkedőnek inkább azt nevezném, amit a forradalom ügyében megvalósított, valamint a ,,humorérzékét". :) A karakterek bár nem voltak rosszak, nem ő is ők voltak a regény fő erősségei. A prof, Manuel és Mike mellett csak Wyoh-t tudnám jól kidolgozottnak nevezni, a többi csak betöltötte szerepét, ami ki volt neki jelölve. A regény története egyébként erősen hasonlít Clarke bő egy évtizeddel korábban írt Földfény című könyvére, s talán az volt a legérdekesebb benne, hogy egy minden szempontból jelentős hátrányból induló közösség, miképpen tud egyenrangú féllé avanzsálódni egy olyan nagy ellenfél ellen mint a 11 milliárd lelket számláló Föld.

Frank Herbert: A Dűne eretnekei

Másfél ezer évvel II. Leto Atreides, az Istencsászár tudatos távozása után a Bene Gesserit, a Bene Tleilax és az univerzum legnagyobb ősi erőinek új ellenséggel kell szembenézniük. Az új ellenség létrejötte természetes és szükségszerű folyománya volt az Istencsászár által megjövendölt és előidézett Arany Ösvénynek. Az emberiség rendkívüli változáson ment keresztül. Ebben a kaotikus és a teljes világmindenség jövőjéről döntő eseménysorozatban a Bene Gesseritnek a jövőt kell megvédenie. Képesek lesznek rá? Egyáltalán képesek voltak megérteni az Istencsászár legfőbb tanítását? Azzá a renddé tudnak-e válni, amit az Istencsászár akart, hogy legyenek? Az emberiség a megváltásért és a legtisztább értelemben vett szabadságért küzd ebben a gigantikus háborúban.
A Dűne eretnekei szervesen kapcsolódik Herbert epikus sorozatának előző darabjaihoz. Bár Muad-dib és a Zsarnok már testben nincsenek velünk (bár utóbbi szomatikus jelenléte azért ennél bonyolultabb), A Dűne eretnekei is róluk szól. Az egész nem más mint az Arany Ösvény bemutatása.
A karakterek ezúttal is lenyűgözőek. A Bene Gesserit Főtisztelendő Anyája, Taraza; Lucilla és Odrade, a rend Tisztelendő Anyái; Teg, a hatalmas és legendás ősöreg bashar és természetesen a mi hőn szeretett gholánk egy újabb installációja, aki újfent központi szerephez jut. Számomra ezen karakterek mellett Tylwyth Waff, a Mahai, a Bene Tleilax Mesterek Mestere, az Arctáncoltatók ura volt rendkívül érdekes szereplő még. Waffon keresztül végre megismerhettük a Dűne világának egyik legfontosabb erőit, a tleilaxiakat: gondolkodásmódjukat, vallási hiedelmeiket, főbb jellemvonásaikat és sok egyebet.
A Dűne eretnekei újabb szemléletes kifejeződése Herbert zsenijének. A Dűne ebben a kötetben is megújult. Újból egy teljesen más korban és más bolygókon játszódott, amellett, hogy újra visszatértünk a Rakisra és a történet jól kapcsolódik a főtörténetünkhöz. A Bene Gesseritet még jobban megismerhettük, a Bene Tleilax végre felfedte magát és az új ellenség, a Tisztelet Matrónái lenyűgözőek voltak.
Mellékes megjegyzés: nem számítottam rá, hogy a legintenzívebb szexjelenetet a Dűne sorozatban fogom olvasni.

Frank Herbert: A Dűne Káptalanház

Az előző regényekkel ellentétben nem volt jelentős időugrás a két kötet között, így A Dűne Káptalanház eseményei nemcsak szervesen összekapcsolódtak A Dűne eretnekeiével, hanem a szereplők is nagyrészt ugyanazok voltak. A Bene Gesserit a Dűne és a homokférgek pusztulása után, ami az egész univerzumot megfosztotta béklyóitól, a Rend bolygójára, a Káptalanházra szállította az utolsó megmaradt homoksügért, hogy új Dűnét, és új homokférgeket hozzanak létre. A Rend kellőképp megértette azt a leckét, amit Muad-dib és az Istencsászár adott az univerzumnak, így az új homokférgeket már úgy hozzák létre, hogy sohase ismétlődhessen meg a Jessica-bűn, és ne jöjjön el egy újabb Kwisatz Haderach.
Miközben a Bene Gesserit az egész univerzum sorsáról döntő lépéseket tesz, a Szétszóródásból, az Istencsászár Arany Ösvényéből visszatért rebellisek leszármazottai, a Pókkirálynő által irányított Tisztelet Matrónái a tervet fenyegetik. A matrónák fel sem foghatják, hogy milyen botor és önpusztító, aki a Rendre támad.

A hat klasszikus Dűne könyvből az utolsó kettőben egyértelműen a Bene Gesserit kerül rivaldafénybe. A Tisztelendő Anyák talán nem annyira érdekes karakterek, mint amilyenek az első könyvek főszereplői voltak mint individuumok, mert ők elsősorban a Rend tagjai, és nem önálló célokkal rendelkező egyének. Bár Odrade és Taraza célja még a Tisztelendő Anyákat is megdöbbentette, amikor végre megértették őket. Azzal együtt, hogy a Káptalanház nagy részét a Tiszetelendő Anyák párbeszédei teszik ki, a regény zseniális. A Rend az utolsó két kötetre már olyan kidolgozottsági szinten mozog, Herbertnek sikerült egy olyan Rendet teremteni, akik valóban kiérdemelték az emberiség tanítómesterei titulust. Az Agónia eredményeképp a Más Emlékekkel felvértezett Tisztelendő Anyák olyan tudás birtokosai, hogy az emberiség valóban gügyögő gyermekek csoportjának tűnik hozzájuk képest.
Ez a regény pedig arról szól, hogy az emberiség nevelői képesek lesznek-e az előre meghatározott jövő alóli felszabadítás után új jövőképet adni a Szétszóródás népeinek és megmenteni a ,,Dűnét".

Philip K. Dick: Várjuk a tavalyi évet

A Várjuk a tavalyi évet felvonultatja a Dick életművéből ismert legtöbb elemet: időutazás, hallucináció, neurotikus és pszichotikus betegségek, háború, szimulákrumok és egy nem működő házasság. Az teszi érdekessé a regényt, ahogy ezekre a toposzokra sikerült felfűzni egy egész koherensnek mondható cselekményt: egy, a piacon megjelenő azonnali függőséget okozó, eredetileg háborús célokra kifejlesztett időérzékeléssel kapcsolatos hallucinációt okozó drog összekapcsolása a háborúval, a főszereplő házasságával, az időutazással és a szörnyű betegségekkel jól működött. S emellett a főszereplő, Dr. Sweetscent is érdekes karakter volt, megverve olyan önismereti problémákkal, amelynél csak házassága Katherine-nel volt súlyosabb.
A regény legérdekesebb gondolata Gino Molinari ENSZ-főtitkárral kapcsolatos. Molinari esete sokat mond a halál véglegességéről, valamint arról, hogy milyen is a hatékony vezető egy csillagközi háborúban. A helyzet maga nemcsak nehéz, egyenesen abszurd. Őrült időkben őrült emberekre van szükség (Dick szerint), s ennél már csak az a jobb, ha ezek az őrültek még jól átgondolt célrendszerrel is bírnak. Itt válik izgalmassá Molinari esete, melyben Sweetscent doktor nagy szerepet kap.
A lezárás viszont gyatra. Nem is értem, hogy lehetett így vége.

Alfred Bester: Az arcnélküli ember

Első látásra Az arcnélküli ember izgalmas elegye a detektívregényeknek és a sci-finek. Hasonlóan Asimov akkori robotregényeihez: adva van egy nyomozó, akinek rá kell jönnie az indítékra, a körülményekre és a módra. A regény középpontjában azonban csak első ránézésre áll egy gyilkossági ügy: Az arcnélküli ember sokkal inkább Ben Reich harca saját tudatalattijával. A regény végére világossá válik a körülmény, a mód és indíték, de nem a gyilkossági ügyé, hanem azé, ahogy Reich létrehozta az Arcnélküli Embert.
Számomra nagyszerű élmény nyújtott ez a regény, szó szerint letehetetlen. Minden fejezet érdekes volt, mert egymást követték a csavarosabbnál csavarosabb fordulatok. Powell kitűnő nyomozó volt, aki remekül hajtotta végre feladatát. Reich pedig a tipikus ellentmondás nem tűrő üzletember: mindenkin átgázol, mindenkit leigáz, csak a saját problémáival nem mer szembenézni. Itt viszont kénytelen volt, s így vitán felül jó lezárást kaphattunk.

A regény világának kidolgozását elsősorban a gyakorlatiasság ösztönözte. Így Bester csak azt mutatta be, amit a sztori miatt be kellett, de ez sem volt kevés. Az ESPerek, vagyis a gondolatolvasó fürkészek bemutatása alapos volt. Powell szerint számukra az egész világ egy pszichiátriai osztály, ahol nap mint nap képességük miatt szembe kell nézniük olyan dolgokkal, amelynek fényében kérdésessé válik, hogy áldás avagy átok az efféle képesség. Ezzel együtt a regény mondanivalója pozitív: ebben a korban az emberek nem a zseniális elmék elpusztítására törekszenek, ha azok valami miatt erkölcsileg tévúton sínylődnek, hanem kitaláltak egy olyan eljárási módot, mely keretében a világ megtarthatja zseniális elméit. Bár a jövő technológiájával kapcsolatban nem engedte el annyira a fantáziáját Bester, több értékes gondolata volt ezzel kapcsolatban is, és nem éreztem azt az áporodottság ,,szagot" a világa olvasása közben, melyet több régi sci-fi esetében igen.

Kim Stanley Robinson: Aurora

Az Aurorában egy generációk óta elindult óriási csillaghajó útját követhetjük nyomon, mely a Tau Ceti rendszerébe próbál eljutni, az Aurorára, egy lakhatónak tartott holdra, az emberiség első naprendszeren kívüli tervezett kolóniájára. Robinson rendkívüli alapossággal mutatja be a fontos és a kevésbé relevánsnak tűnő részleteket is egyaránt. Olyan kimerítő ismereteket oszt meg és rengeteg fejtegetésbe megy bele, hogy az egész életszerűnek és hitelesnek tűnik. Az egyik legérdekesebb gondolatmenete talán az volt, amikor az élet természetéről írt az Aurora kapcsán. Konkrétan arról, hogy milyen nehézségekkel kell szembenézni, ha egy égitest, legyen az bolygó vagy hold, messze van adott állapotában a lakhatótól, de például ,,csak" olyan kémiai jellegű nehézségek állnak az utunkba, melyek terraformálással idővel kiküszöbölhetőekké válnak; vagy ha egy bolygón van élet, de épp a jelenlévő élet, legyen az mikrobiológiai szintű is csak, a probléma fő forrása. Ezek a részek nagyon elgondolkodtatóak voltak, és ez a gondolatmenet a regény végén is megjelent egyfajta tanulságként. Nem egy optimista szemlélet, amit itt olvashattunk, de rendkívül alapos és komoly munka, amit érdemes volt elolvasni.
Egyébként meglepő volt, hogy mennyire nem arról szólt ez a regény, amire a cím alapján az olvasó gondolt volna. Plusz a regény szerkezete, mondjuk úgy, hogy nem volt valami feszes. Valamint azt is nehéz lenne megmondani a regény második fele után hirtelen, hogy mi ennek a regénynek az átfogó mondanivalója. Mondanivaló persze sok volt, de hogy az elsődleges üzenet mi volt, azon még gondolkozni fogok.

Alfred Bester: Tigris! Tigris!

Az arcnélküli emberben Bester bemutatta a telepátia elterjedésének lehetséges következményeit, a Tigris! Tigris!-ben pedig a teleportáció, a dzsauntolás által megváltozott világot láthattunk. Bár a mássá vált világot jobban is részletezhette volna, tetszett, ahogy leírta milyen következményekkel járhat például a közbiztonságra, a kommunikációs eszközök használatára, a nemzetállamok sorsára, ha egy új változót helyezünk be a világ komplex képletébe. A regény középpontjában viszont Gully Foyle állt, a férfi, aki remény nélkül hánykolódott az űrben, s mikor újra felcsillant számára a remény az életre, akkor elárulták őt – halálra ítélték. Foyle, ez a lusta, nemtörődöm, mindenféle ambíció nélkül létező átlagember, valóban meg is halt akkor. Átlagembernek lenni. S belekezdett gigászi hosszúságú és összetettségű személyes vendettájába, hogy megtalálja azt, aki otthagyta meghalni. Idővel kezd rájönni, hogy többről szól a dolog annál, aminek elsőre tűnt. Foyle megannyi szenvedésen megy kerül, egymás után kerül csapdákba, közben pedig zajlik az első szoláris háború a Belső Bolygók és a Külső Holdak között, s valahogy ő mindig a dolgok középpontjába kerül. Ő maga pedig egy rendkívüli karakterfejlődésen megy keresztül, míg végül találkozik az igazsággal, s meghozza döntését, mellyel az egész világ sorsáról dönt.
Ahhoz képest, hogy ezt a regényt az ötevenes években írták, még most is modernnek tetszik. Az író stílusa már Az arcnélküli emberben is tetszett. Nincsenek egyszerű megoldások, itt egy hegynyi problémán kell átvergődnie először hősünknek, hogy megoldja, amit meg kell... tigrisként küzdve.

frozenstein

J. Goldenlane: Isteni balhé + Pokoli balhé
Jobb volt, mint amire emlékeztem, főleg a második kötet, de tuti nem ezek a kedvenc könyveim az írónőtől.

frozenstein

J. Goldenlane: Papírtigris
Szinte semmire sem emlékeztem belőle, de nem volt rossz ez a kínás/japános téma.

frozenstein

J. Goldenlane: A herceg jósnője + A jósnő hercege
Ebből is csak néhány részletre emlékeztem, ezért sikerült meglepődni újra egy pár fordulaton. Kifejezetten tetszett, olvastam volna tovább is.

Próféta

Quote from: frozenstein on 2015-10-22, 21:09:18
J. Goldenlane: A herceg jósnője + A jósnő hercege
Ebből is csak néhány részletre emlékeztem, ezért sikerült meglepődni újra egy pár fordulaton. Kifejezetten tetszett, olvastam volna tovább is.
Ó, ezt én is ismerem, tényleg aranyos :)

Isley

Orson Scott Card: Az elme gyermekei

A regény eleje döcögve indul, kellett egy kis idő, hogy felvegye azt a tempót, amit a Fajirtásban végig diktált Card.
Izgalmas témákkal foglalkozott ebben a kötetben is, szépen vitte tovább A holtak szószólójában elkezdette és a Fajirtásban továbbvitt gondolat – és történetszálakat. Ender ,,gyermekei" kapcsán az auiákról sok mindent megtudhattunk. Ezek fényében és Jane történetén keresztül az egész Odaát, auia és fénysebességen túli utazás témakör érthetőbb és kerekebb lett. Jane eredettörténete izgalmas volt. Ahhoz már elég rég olvastam a Fajirtást, hogy minden részletére emlékezek, de azért néhol újraértelmezésnek, vagy legalábbis utólagos hozzátoldásnak tűnt létrejöttének némely aspektusa. Mindenesetre az utóbb behozott vagy felfedett dolgokkal (auiak, Odaát, híd fajok között) szépen összepasszolta őket Card. Peter és Vang-mu története azért tetszett, mert miközben ők is izgalmas párbeszédek alanyai voltak, azok a személyek, akikkel itt összeismerkedtek, érdekes személyiségek, eszmék és gondolatok tárházai voltak. Az Isteni Szél japán kultúrája, magának a Yamato szellemnek a védelmezője, Hikari több gondolata is megfogott. Hasonlóképp elgondolkoztató személy volt a szomáliai Malu is. Jane sorsa, a lehetőségeiről való fejtegetések; Ifjú Val és Miro kapcsolata, valamint, hogy kapcsolatukra milyen hatással volt Jane életben maradási lehetőségeire, melyek így együtt összefüggtek a fénysebességen túli utazás megőrzésével, Lusitania megmenekülésével, az így együtt roppant jóra sikeredett.
Amivel kapcsolatban viszont vegyesek az érzéseim, az a befejezés. Az elejétől kezdve látható volt, hogy ez a regény már nem közvetlenül Enderről fog szólni. Nem ő lesz a tényleges főszereplő, mégis az ő története itt be fog fejeződni. Az mindenképpen jó, hogy sikerült is az ő életének történetét befejezni. De a Card által az auiakról és Ender különlegességéről felvetettek, amik egyébiránt nekem tetszettek, olyan lehetőségek kapuit nyitották ki, hogy igazából a befejezés már csak egy opció volt a sok közül, nem valami elkerülhetetlen. Ez lehet jó is, ezt mindenki döntse el maga.
Összességében tetszett ez a kötet is, mégpedig azért, mert Card még ebben a kötetben is tudott eredeti ötletekkel előállni. A descoladorokkal való kommunikációs kísérlet mindenképp ezek közé tartozik. Az is jó volt, hogy szinte az összes karakternek maradt még célja erre a kötetre is. Olhado és Grego karaktere nagyrészt kifulladt, de Quara, Ela, Novinha, Miro, Jane, Ifjú Val, Peter, Vang-mu mind-mind érdekesek maradtak. A Boly Királynője és Ember párbeszédei is jók voltak. A Csillagközi Kongresszus döntése mögötti komplex ok-okozati rendszert is szépen bemutatta Card, jóllehet az nem a politikai intrika miatt, hanem a befolyásos filozófusok és a szomáliai felsőbb lény miatt volt érdekes.

Dan Simmons: Hyperion

Az elolvasása után az első, ami eszembe jut, hogy jóformán semmit nem haladtunk a történet jelenkori szálában előre, mégis kimerítően megismertük a karaktereket. Az itt alkalmazott módszer nemcsak arra volt jó, hogy a szereplőket és történetüket bemutassa Simmons, hanem még a következőkre. Anélkül, hogy a jelenkori zarándoklással sokat haladtunk volna előre, az egyes történetekből így is összeállhatott egy bizonyos szinten a kép, hogy aztán a második könyvben már gördülékenyen mehessen előre a főszál. Másrészt pedig az egyes karakterek történetei más és más aspektusát mutatták be Simmons világának, ami már így a sorozat első kötete után is relatíve kidolgozottnak tekinthető. Zseniális volt, hogy nemcsak többet és többet tudhattunk meg a történetekből a jelenkori Shrike-zarándoklás jelentőségéről, hanem megismerhettünk egy titokzatos népcsoportot, mely teljesen más sztenderdek szerint éli életét, mint az őket körülvevő népek; egy katona harcát, melyből fogalmat alkothattunk arról, hogy milyen az, amikor az átlagemberek harcába avatkozik be egy dimenziónk szabályai által nem kötött lény; egy költőt, akin keresztül egyrészt Simmons elmondja a véleményét a bértollnokokról, de emellett bemutatja a Hegemónia gazdagainak világát, a technológiát, mely azt lehetővé teszi, valamint roppant érdekes volt látni, ahogy a költő verse összefüggött csaknem mindennel, ami csak fontos ebben a könyvben; egy férfit, akinek története a Shrike otthonának, az Időkripták antientropikus mezőjének halálnál sokkal kétségbeejtőbb hatását szemléltette; egy magánnyomozót, akin keresztül megérthettük az Emberi Hegemónia és Mindenség mögött álló intelligencia célját; egy hivatalnokot, aki pedig az addigi összes történetet helyezte történelmi kontextusba és egy bennfentes szemén keresztül láttatta velünk az ekkor már kerek egésszé összeállt történetmozaikokat.
A Hyperion nemcsak emiatt zseniális. Az is megkapóvá teszi, hogy nemes egyszerűséggel kijelenthető róla, hogy modern. Az itt bemutatott technológiai vívmányok, katonai fegyverek, MI-k és minden egyéb versenyképes ötleteknek tűnnek még mai szemmel is, ez pedig nagyon fontos, ha annak megállapításáról van szó, hogy mennyire volt élvezetes az egész.
Ahhoz képest, hogy a regény milyen friss ötletekkel állt elő, talán azt nevezném csak ide nem illő módon kevésbé egyedinek, amit eddig megtudtunk arról, hogy miképp került ide a misztikus Shrike. Ez a megoldást a Terminatorban is már elsütötték párszor.

Dan Simmons: Hyperion bukása

Az első regény csak felvezetése volt a Hyperion bukásában kiteljesedő kozmikus eseménynek. Kiderül végre, hogy konkrétan mi is a Mag és a Hegemónia célja, sokkal megfoghatóbbá válnak a Számkivetetettek is és összeáll a kép, hogy miképp illeszkednek főhőseink a mindent magában foglaló képletbe.
Tetszett, hogy több olyan csavar is volt, amire nem számítottam. Gondolok itt Moneta személyazonosságára és a Mag mestertervére. Túl azon, hogy a történet fordulatos volt, még mindig volt elég friss, tele érdekes csavarokkal, összefüggésekkel és kíméletlen igazságokkal.
Ami viszont kevésbé meggyőzővé teszi a regényt, az a puszta tény, hogy négy évvel a Holtak szószólója után íródott. A Mag már korábban is kísértetiesen hasonlított Orson Scott Card Jane-jéhez. A Hyperion bukásában világossá vált, hogy hol is található pontosan a Mag, hogyan vált ilyen hatalmassá – ezek szinte teljesen megfeleltethetők a Card által Jane-ről leírtaknak. Valamint a Sol Weintraub által adott magyarázatban Card filotikus kapcsolatról szóló koncepciója cseng vissza. Ezeken kívül a Shrike kapcsán már az első könyv értékelésében leírtak is változatlanul állnak.

frozenstein

J. Goldenlane: Farkastestvér
Már az emlékeimben is a legrosszabb regényeként élt, és ezen az újraolvasás sem változtatott. Az eleje szenvedés volt, a végére kicsit felpörgött és alulról súrolta az éppenhogy olvasható szintet.

frozenstein

Dan Brown: Inferno
Ezt véletlenül találtam a könyvtárban, nekem valahogy kimaradt, hogy van egy negyedik Robert Langdon-os könyv. Amúgy hozta a szokásos formáját, a vége felé egymást érték a meglepő csavarok.

frozenstein

Mel Odom: A Gonosz ösvénye
Ilyen Diablo regény, találtam belőle hármat itthon, gondoltam újraolvasom őket. Ez elég gyenge volt, tele klisé fordulatokkal. Nem tudom mennyire volt a fordítás hibája, de volt benne néhány olyan mondat, amiket egy tinédzserből nem néznék ki nemhogy egy profi íróból. (Hátulján árcímke: Jé, 10+ évvel ezelőtt még 1000-1300Ft-ért lehetett könyveket venni? :bruhuhu:)

Cloud

Quote from: frozenstein on 2015-11-24, 20:55:41
Dan Brown: Inferno
Ezt véletlenül találtam a könyvtárban, nekem valahogy kimaradt, hogy van egy negyedik Robert Langdon-os könyv. Amúgy hozta a szokásos formáját, a vége felé egymást érték a meglepő csavarok.

Tegnap fejeztem be. Most erős késztetést érzek hogy az Elveszett jelképet is elolvassam. A többi már megvolt.

frozenstein

Richard A. Knaak: A vér szava
Mégegy Diablo regény. Ez valamivel jobban tetszett, mint az előző, de azért ennek is erőteljesen tömeg gyártott fantasy szaga volt. A végén azok a deus-ex-machina szerű fordulatok egymás után :ejj:.

frozenstein

Richard A. Knaak: Az árnyak birodalma
A harmadik Diablo regény. Kicsit ezen is lehetett érezni, hogy ponyva, mint a másik kettő, de ez volt a legjobb a három közül. A végére egész jól felpörögtek az események.

Isley

Dan Simmons: Endymion

Nehéz erről a könyvről véleményt írni. Továbbra is nagyon magas színvonalú köszönhetően egyebek mellett a rengeteg összefüggésnek, ami miatt kijelenthető, hogy az időugrás és a szereplőgárda-csere sem rontott a sorozat integritásán. Viszont nehéz bármit is mondani, mert világos, hogy az összes látszólagos érthetetlen dolog majd a negyedik könyvben nyeri el értelmét. Két kritikát így is meg tudok fogalmazni. Néhol nagyon túlírt. Szimpatikus karakterek, érdekes kalandok, eddig rendben van. De sok ezek közül már unalomig részletezett. A másik kritikám pedig az, hogy azért mert egy sorozatban egészen a végéig csaknem minden összefügg mindennel, akkor is törekednie kellene az írónak, hogy minden könyvnek legyen egy markáns lezárása, mondanivalója és valami hatalmas reveláció a végén. Szerintem erre a Hyperionban és a Hyperion bukásában is képes volt Simmons, itt most ez nem volt meg.
A regény mint mondtam továbbra is magas színvonalú. Nagyon tetszett, ahogy nemcsak érdekessé teszi a regénye sztoriját Simmons, hanem amellett nem fukarkodik a magyarázatokkal, az ok-okozati összefüggésekkel és egyes történések több szereplő nézőpontjából történő szemléltetésétől. Továbbra is rendkívül jó a karakterek megformálásában, elég csak de Soya kapitányra, Aeneára és Endymionra gondolni. Valamint a ,,nagyok" párbaja a végén szenzációs volt. Nekem az is tetszik, hogy az igazság, például a távnyelőkkel és a Régi Föld eltűnésével kapcsolatban folyamatosan alakul regényről regényre, mert ez nagyon is jól illeszkedik a sorozat mondanivalójához.

Dan Simmons: Endymion felemelkedése

Sok szempontból azt tudom mondani, hogy az Endymion felmelkedése iskolapéldája annak, ahogy egy sorozatot le kell zárni. Simmons elvarrta a szálakat, érezhetően ez a ,,vég", valamint Aenea ezernyi ,,majd később elmondom, Raul"-ja után, megadta a válaszokat is. A válaszokat sok tucatnyi kérdésre. Összefüggésekben és már regényekkel ezelőttről építeni kezdett, itt végre ,,beérő" szálakban nem volt hiány. Simmons nagyon sokat dolgozhatott ezen a regényen.
Raul saját odüsszeiáját éreztem egy idő után feleslegesnek, amellett, hogy még egyenletes színvonalúnak sem mondhattam volna, így örültem, amikor Aenea tanításaiból a végén érthetővé vált, hogy miért volt szükség minderre. Emellett az zavart, hogy a Shrike eredettörténete némiképp csonka maradt. Kaptunk magyarázatot, de az csak részlegesnek mondható a legjobb esetben is.
A sorozat egyik legfőbb üzenete az elejétől kezdve az volt érzésem szerint, hogy első látásra bármilyen ,,mágikusnak" is tűnjenek a fejlett jövő egyes vívmányai, mindig van egy nagyon is logikus, ésszerű magyarázat. Elejétől kezdve érezhető volt, hogy Simmons tudatosan törekedett a fiktív világában fellelhető, érthetetlennek, esetenként csodálatosnak, mágikusnak tűnő dolgok demitizálására, és ez volt szerintem az egyik legnagyobb érdeme. Hogy ezt végig következetesen megvalósította, s éppen ilyen módon magyarázott meg a végén csaknem mindent. A másik nagy érdeme, hogy megpróbált a téridő adta keretrendszerből kitörni. Ez viszont csak úgy, ahogy sikerült neki. Sajnos, ebből a szempontból kissé blöff maradt a sorozat. Az oroszlánok, tigrisek és medvék egészen a végéig megformálatlanok maradtak. Itt csak a felszínt kapargatta a végéig.
Mindenesetre, az Endymion felemelkedését összességében én egy remek (sorozatzáró) regénynek tartom: bár voltak benne nem annyira érdekes részek, de kreativitás területén, kevés ennyire versenyképes regényt olvastam még, ami ennyire megmozgatott volna. A sorozatban három kedvenc karakterem volt: Brawne Lamia, Martin Silenus és Federico de Soya. Silenus szerepeltetésének, valamint de Soya végig fontos tényezőnek maradása külön dobott nekem a regény értéken, bár ez meglehetősen szubjektív megközelítés már.

Próféta

Quote from: noriko on 2015-08-24, 02:12:11
Quote from: kikuchiyo on 2014-10-23, 21:21:03
Quote from: Isley on 2014-09-11, 23:15:40
Andy Weir: A marsi

Robinson Crusoe a Marson

Ez nagyon jó volt, jobban tetszett, mint vártam.
Szerintem is nagyon jó volt!
Szerintem is szuper könyv, csatlakozom a rajongói kórushoz :)

Weir többi írása olvasható a honlapon: http://www.galactanet.com/writing.html
A "one-off" mininovellái rövidek és elég érdekesek.

Quote from: kikuchiyo on 2014-11-08, 17:53:02
Patrick Rothfuss: The slow regard of silent things
Hú, ez kissé nehezen olvasható, de nekem nagyon tetszett.

Fazék

ide is:
1-2 hete fejeztem be a Sirens of Titan-t.
több Vonnegut könyvet is olvastam régebben, de ez valahogy kimaradt eddig.
szinte 100%-osan ezen gondolatok mentén haladtam közben/utána:

http://graphicnovel.umwblogs.org/2014/09/25/watchmen-and-sirens-of-titan-coincidentally-similar/

szerk: a könyv amúgy csak mérsékelten tetszett, be kell valljam...

frozenstein

J. Goldenlane: Éjfél
Farkastestvér után horror-fantasy témában sokra nem számítottam az írónőtől, de ez a regény egész olvasható lett. Érdekes fordulatok a végére.

NLZ

[reserved]